Een probaat midde Nederlands bestuursapparaat Een vredespartij onder Cbamberlain Middenstandsexamen Bij brand omgekomen Marktberichten Een Duifscbe beschouwing SCHAGEN Nederland bouwt wegen. Het snelverkeer blijft zijn eischen stellen. De werkzaamheden aan den grooten verkeersweg van Joure naar den afsluitdijk zijn in vollen gang In de „Deutsche Zeitung" vinden wij een beschouwing over de gevolgde lijn van den constitutioneelen opbouwd er bezette Neder- landsche gebieden. Allereerst -merkt het Duitsche blad op, dat het centrale parlement van den Staat verdwijnt. Ook den Raad van State wordt zijn politiek karakter, als adviseerend or gaan van de Kroon ontnomen. Toch mag men, aldus deze beschouwing, de uitschakeling van de Staten-Generaal en den Raad van State niet zien als een aanslag op het politieke leven of op de vrijheid van politieke meeningsuiting in Nederland. Immers de provinciale en gemeentelijke autonomie blijft onaangetast. Door de afgekondigde verordening treedt de wensch van den Rijkscommissaris naar voren om de bestaande Nederlandsche in stellingen en autoriteiten zooveel mogelijk met de uitvoering van het bestuur te be lasten. Zoo kregen de secretarissen-generaal van de Nederlandsche ministeries de macht elke zakelijk-noodige maat regel, welke binnen hun bevoegd heid ligt, te treffen en zelf daar in te grijpen, waar dit om bestuursrech telijke of politieke redenen tot dusver niet mogelijk was. Daardoor is het openbaar gezag natuur lijk met waarborging van de belangen van het Duitsche Rijk geheel in handen ge legd van de meest vooraanstaande Neder landsche deskundigen. Dit beteekent tevens, dat indien noodig, met terzij schuiven van partij politieke of overoude rechten, kan worden ingegrepen, hetgeen tot dusver niet mogelijk was. Daardoor wordt de mogelijkheid geopend, dat de bestuursopbouw van het bezette Ne derlandsche gebied, plaats vindt volgens mo derne principes. De noodzakelijkheid daarvan werd reeds lang door de knappe koppen in Nederland erkend, doch strandde steeds op onzakelijk en politiek verzet De „Deutsche Zeitung" eindigt met er op te wijzen, dat dit beteekent dat bij den we deropbouw van Nederland de moderne, in de Duitsche revolutie belichaamde principes, worden toegepast, waardoor het politieke le ven wordt bevrijd van de ketenen, waarin het door een z.g.n. „vrijheidslievende demo cratie" was geslagen. In een bericht van het Noord-Amerikaan- »che Nieuwsagentschap Associated Press wordt gezegd, dat in Engelsche parlementai re kringen beweerd wordt, dat tussohen de oorlogspartij onder leiding van Churchill en en „geboren wordende" vredespartij onder Chamberlain een belangrijke politieke strijd aan den gang is. Volgens deze voorstelling van zaken zouden de aanhangers van Churchill trachten Chamberlain uit het kabinet te verwijderen uit vrees voor een pacificatiepolitiek. De vertegenwoordiger van de Associated Press in Londen meldt verder, dat zijn berichtge vers verklaard hebben, dat Churchill zich slechts aan het stuur kan handhaven met behulp van 200 veilige conservatieve stem men in het Lagerhuis. Men gelooft, dat Chamberlain daarmede de regeering-Chur- chill ten val kan brengen en een vredeska- binet kan vormen. In zekere kringen, zoo besluit dit bericht, van de Associated Press, wordt tegelijkertijd het denkbeeld uitge sproken, dat mogelijk Lloyd George in plaats van Chamberlain in het kabinet Churchill zitting zal nemen. Blikseminslag in notariswoning te Velp. Gistermiddag omstreeks half vijf sloeg de bliksem in het landhuis van jhr. Roell, oud notaris, gelgen aan de Kluizenaarslaan te Velp. Het huis, dat met riet was gedekt stond weldra in lichter laaie, onmiddellijk ging men aan het werk om van den kostba ren, antieken inboedel nog zoo veel mogelijk in veiligheid te kunnen brengen, doch door dat het vuur zich snel uitbreidde, slaagde men hier in slechts gedeeltelijk. Inmiddels was de brandweer van Velp aangekomen, welke met veel materiaal den strijd tgen het vuur aanbond. Eerst tegen half acht had men den brand geheel ge- bluscht. Bij een ingesteld onderzoek von den de brandweerlieden op de eer ste verdieping het lijk van den gep. sergeant majoor Sutherland, die ver moedelijk behulpzaam was bij de redding van den inboedel, doch daar bij door den rook werd bedwelmd en verbrandde. De heer Roell bevindt zich in een zieken huis, zijnechtgenoote was met een dienst bode alleen thuis. Huis en inboedel zijn tegen brand ver zekerd. door JOHN SIMSON. Over zijn briel heen, keek hij van de krant op. „Vrouw, heb je ook last van ek- steroogen?" „Nee man, gelukkig niet", klonk het ver schrikt. „Hè, wat jammer! Ik lees hier juist een probaat middel tegen eksteroogen, onder de rubriek: „Nuttige wenken." Moet je eens even luisteren, zeg. Ik zal het je voorlezen: „Week een stukje wittebrood in een eier dopje vol azijn, en bind dat brood met een lapje voor het naar bed gaan op Uw eksteroog. Als gij dit een week lang iede- ren avond herhaalt, zal uw likdoorn met wortel en al uitgetrokken kunnen worden." „Nu vrouw wat zeg je daar van?" „Lijkt me niet kwaad; kon je wel eens probeeren. Je hebt immers den laatsten tijd last van die dingen??" „Ja, maar zie je... als jij er nu ook last van had, kon jij het eerst eens probeeren!" Toen las de heer des huizes weer verder, met groote aandacht, een en al oplettend heid, terwijl zijn echtgenoote zich onledig hield met het bewonderen van een shawltje, dat ze van haar man gekregen had. Op allerlei manieren paste ze het voor den spiegel, scheef en recht, dubbelgesla- gen, enkel... Ja, ze zouden dien avond naar de Jansens gaan om te bridgen, en dan mcfest ze er zoo voordeelig mogelijk uit zien, waartoe dit nieuwe shawltje in hoofdzaak moest bijdragen. Plotseling keek haar man weer van zijn krant op. „Vrouw, heb je ook last van een hoofd verkoudheid?" „Groote genade!" klonk het ont/zet. „Heb je daar weer een nuttig wenkje?" „Precies, vrouw. Heel practisch. Luister maar, ik zal 't wel weer even voorlezen: Men beweert dat een hoofdverkoudheid op de volgende wijze te verdrijven is: men neemt een doek, waar men watten onder legt, bij voorkeur thermogene watten en bindt dezen doek stevig vast op oogen en neus. Na een poosje zal men hevig gaan transpireeren en als men dan na enkele uren den doek er af neemt, zal de verkoud heid over zijn." „Goed om te onthouden, vind je ook niet, vrouw?" „Heel goed... ja, je kunt nooit weten, verkouden is iedereen wel eens." „O zoo, dat zou ik ook zoo zeggen!" Toen heesch hij zich uit zijn stoel op en ging zich kleeden voor den bridge-avond. Ze werden hartelijk begroet door het echtpaar Jansen. De dames hadden het da delijk over de mode, de heeren voerden een meer zakelijk gesprek over de economische vooruitzichten, totdat de thee genuttigd was en het viertal zich aan de bridgetafel schaarde. In de stilte die volgde, viel het op, dat meneer Jansen onophoudelijk van zijn zakdoek gebruik moest maken. „Verkouden?" informeerde zijn gast in eens. „Vreeselijk:", zuchtte het slachtoffer en snoot nog eens. „Het zit heelemaal in m'n hoofd. Heb ik geregeld last van in dezen tijd van 't jaar." Zijn gast legde gewichtig De onmisbare wegwijzers van den A N W B. zijn weer aangebracht. Ten behoeve van het verkeer tijdens de verduistering zijn de borden op som mige plaatsen onmiddellijk boven den beganen grond bevestigd De wind vervangt den motor, nu er geen benzine te krijgen is, en de trouwe vriend van den molenaar blijkt ook de helper in den nood te zijn voor menig beurtschipper Te koop gevr. een 6 cylinder CHEVROLET MOTOR, luxe, de voorkeur model 1929 t.m. 1932. Geheel compleet, moet goed zijn. Gebr. VERMEU LEN, Zuidhaffel B 72, Texel. zijn vinger tegen zijn neus. „Weet ik een probaat middel tegen", zei hij met over tuiging," Ik heb 't je vanavond nog voor gelezen, hè vrouw? Och, hoe was 't ook weer! O ja! Dan moet je en stukje witte brood in een eierdopje doen, dat in azijn weken, daar een papje van maken en op een doek leggen. Dien doen bindt je stevig vast op je oogen en neus, bij wijze van compres, begrijp je? Je zult zien dat het den volgenden dag heelemaal over is!" „Dat lijkt me nog niet zoo gek", zei me neer Jansen. „In ieder geval niet duur en makkelijk... vond zijn vrouw. „Dat kon je besit eens probeeren, man." Den volgenden morgen keek meneer Pie- tersen nog even in de krant, om er zeker van te zijn, dat hij zijn vriend goed gera den had. „Wel alle deksels!-" riep hij even later uit, „daar heb ik hem het likdoorn middel aangeraden!" „Vreeselijk", zuchtte mevrouw. „Ja", zei hij kwaad, maar er is niets meer aan te doen. Waarom heb je me niet gewaarschuwd? Waar zijn je her sens?" ..Nee maar" klonk het verontwaar digd. „J ij hebt hem tenslotte dien raad ge geven, niet i k. Weet je wat je doet? Bel hem even op en leg hem alles uit." „Goed", zei meneer Pietersen, „dat zal ik doen." „Hallo... Hallo-." „Hier Pietersen. Jansen, ben jij het?" „Ja, daar spreek je mee." „O, ik wilde je even zeggen... Je herin nert je wel dat ik je gisteren een middeltje tegen je verkoudheid..." „Ja natuurlijk: dat broodpapje met azijn! Heb ik dadelijk geprobeerd. Kolossaal! Schitterend! De verkoudheid is zoo goed als over. Mijn vrouw moest vanmorgen twee keer niezen en is er ook al mee begon nen. Hartelijk dank voor de raad, hoor!" „Niet te danken!'" zei Pietersen haastig en hing op. Waar het vrachtvervoer door Zeeland een knooppunt heeft. Op het Kerkplein te Goes komen dagelijks de vrachtrijders bijeen, om de aangevoerde goederen uit te wisselen SPECLAAL-EXAMEN SCHAGEN. Geslaagd: Jan Anker, Oostwoud; Hendrik Bakker:, Alkmaar; Emanue! L. Beek. Den Helder; Ja- cob Besse, Oudesluis; Cornelis Bestevaat, Schagen; Alida N. Blaauw, Alkmaar; Pie- ter Blom, Amsterdam; Pieter IJ. Bood, Mid- woud; Klaas Bruin, Sijbekarspel; Johan Cars tens, Den Helder; Simon Dekker, Wieringen; Gerben Dijkstra, Den Helder; Christiaan Geus, Den Helder; Age E. Glas, Den Helder; Isak Grünwald, Den Helder; Cornelis G. Gun der, Heer Hugowaard; Johannes H. M. Hel der, Sijbekarspel; Jan v. d. Hert, Den Helder Adriaan J. Hoogland, Oudesluis; Reindert A. Hoogland, Oudesluis; Tamme Hooijenga, Den Helder; Teunis de Jong, Nieuwe Niedorp; Jacob Kaper, Kolhorn; Broer Kat, Wieringen. Romke Kinderman, Nieuwe Niedorp; Dirk J. Th. Kokkelkoren, Schagen; Arend Koning, Hensbroek; Pieter Kool, Hoorn; Klaas Koop man, Terdiek, gem. Nieuwe Niedorp; Dirk Kruit, Schagen; Gerard Kruijff, Den Helder,; Louis A. Lenoir, Alkmaar; Cornelis Middel burg, Sint Pancras; Pieter Mosk, Anna Pau- lowna; Antonius H. de Munk, Den Helder. Afgewezen: 1; niet verschenen: 5. SCHAGEN, 27 Juni. 6 Paarden f 225400, 22 geldekoeiep, (magere) f 120200, 45 idem (vette) f '200 —350, 14 kalfkoeien f 180260, 8 pinken f 80115, 47 nuchtere kalveren f 818, 30 magere schapen f 14—20. 207 vette schapen f 20—26.50. 184 lammeren f 611, 10 magere varkens f 30.32 idem vette per Kg. 56— 62 ct., 62 biggen f 18—19, kippen f 0.80—L AMSTERDAM, 26 Juni. Veemarkt. 326 Vette kalveren: le kW. 58—64 ct„ 2e kw. 50—56 ct,, 3e kw. 40—48 ct. per Kg. levend gewicht; 99 nuchtere kalve ren f 7—11 per stuk, 65 schapen f 20—28 per stuk, 184 varkens: vleeschvarkens. wegende van 90110 Kg. 7073 ct,, zware varkens 70 —73 ct„ vette varkens 70—73 ct. per Kg. slachtgewicht. Overzicht: Vette kalveren, ruime aanvoer, handel kalm, onveranderde prijzen. Nuchtere kalveren korte aanvoeg handel stil, prijzen onveranderd. Varken6 behoorlijke aanvoer, kalme handel, onver anderde prijzen. ALKMAAR. 26 Juni. Aardappelen, nieuwe, per 100 Kg. f 4.50— o.70 aardbeien per slof f 0.25—f 0.60 an dijvie per 100 stuks f 1—2.10. bloemkool I per 100 stuks f 8—12.50, idem II per 100 st, f 4—7, doperwten per 100 pond f 5—8, druiven per 100 pond 33.-, kropsla f 1—290. komkommers per 100 stuks f 4—5.70. peter selie per 100 bos f 3.30—4.30, postelein per bakje 0.200.52, peulen per 100 pond f 5 —la, rabarber per 100 bos f 1.30—2.20, radijs per 100 bos f 1.selderie per 100 bos f 1—1.60. spinazie per 16 p. bak f 0.16—0-95, snijiboonen per 100 pond f 18.—, dubbel# spercieboonen per 100 pond f 17—19, tuin bonen per 100 pond f 2.50—4, tomaten per 10n pond f 10.50—12.70. uien per 100 bos f 6 —9. wortelen per 100 bos f 68 BROEK OP LANGENDJ.JK, 27' Juni. Scb°tsche muizen f 5.50—6, drielingen f 2.60—3.60. kleine f 1.40—180, 1700 bos ra barber f 1—1.20. roode kool f 6.30, 9000 Kg. tomaten; A 21.10—21.20. B 21—21.10. C 21 VeilinK duurt voort. NOORDSCHARWOUDE. 27 Juni. Aarnoer: 84.000 Ke. aardappelen: Schot* sche rijzen 5.50—5.70, bonken 5.50, drielir* gen f 2.202.80, kleine f 11.70.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 10