wapenstilstandsverdrag Frankrijks vloot moest naar Britsche havens worden gebracht „De oorlog in liel Westen is a geloopen" Waarom Frankrijk een wapenstilstand sloot Japan's houding tegenover Nederlandsche regeering De Transvaalsche Boeren ontevreden Fransche koloniën met Italië gedemilitariseerd Ook ontwapening van het Europeesch Fransch gebied Verklaring van Churchill Een burgeroorlog zou dreigen De Fransche vlag halfstok Weer acht-urige werkdag ia de Sovjet-Unie Radio-rede vao Petain Zesduizend Hollandsche kinderen naar den Oostmark De zaak van den omstreden zuigeling VROEGE Spaansche grens versterkt somber iagezieo Ernstig ongeval bij bet puinruimen Het tusschen Frankrijk en Italië gesloten wapenstilstandsverdrag bepaalt, dat Frank rijk, zoowel in het moederland als in al zijn koloniën en protectoraten, den strijd tegen Italië zal staken. De Fransche troepen zullen zich 50 K.M. vanaf de voorste linies terugtrekken, welke strook van 50 K.M. gedemilitariseerd zal jvorden. Ook in de Noord-Afrikaansche koloniën zal een breede „ontwapende"' strook tusschen Fransch en Italiaansch gebied worden ge vormd. Zoolang de vijandelijkheden met Engeland duren, zal daarenboven de kust van Fransch Somaliland geheel worden gedemili tariseerd Daarenboven zal Italië voor den duur van den wapenstilstand steeds volko men het recht hebben gebruik te maken van de haven en haveninstallaties van Djiboeti, alsmede van den spoorweg DjiboetiAddis Abeba, voor wat het Fransche gedeelte be treft. De te demilitariseeren zones zullen bin nen 10 dagen door de Fransche troepen moe ten zijn ontruimd. Alle wapens, welke in de te demilitari seeren gebieden aanwezig zijn, moeten aan Italië worden ingeleverd. De vaste verde digingswerken moeten worden vernield.. Zoo lang de vijandelijkheden tusschen Italië en het Britsche Rijk duren, moeten de mari tieme en militaire verdedigingswerken en de vlootbases \an Toulon, Bizerta. Ajaccio en Orano worden gedemilitariseerd. Bovendien behelst het verdrag piet Italië, evenals dat niet Duitschland de bepaling, dat alle strijdkrachten van het leger, de vloot en de luchtmacht zullen worden ont wapend. Slechts voor de handhaving der binnenlandsche orde zullen formaties, waar van de sterkte nader met Italië en Duitsch land moeten worden overeengekomen, in dienst en bewapend mogen blijven. Voor zoover bepaalde schepen der Fran sche vloot niet noodig zijn voor de bescher ming der Fransche koloniale belangen," zul len de eenheden van de Fransche marine in nader aan te wijzen havens onder toezicht van Italië of Duitschland worden ontwapend en daarna opgelegd. De Fransche oorlogsschepen zullen slechts kunnen worden gevorderd voor het leggen van mijnen. De Italiaansche regeering verklaart, dat zij njet het voornemen heeft de onder haar toezicht geplaatste eenheden van *de Fran sche marine gedurende den oorlog te gebrui ken en dat zij evenmin voornemens is na het sluiten van den vrede aanspraken op de Fransche vloot te doen gelden. De Fransche regeering verklaart te zullen beletten dat oorlogsschepen, vliegmachines wapenen en munitie, welke zich op Fransch grondgebied bevinden naar het Britsche Rijk worden gezonden. Ook koopvaardijschepen mogen niet uit- loopen en de zich op zee bevindende dienen neutrale havens binnen te loopen. Alle vliegvelden worden onder controle van Duitschland en Italië geplaatst en geen enkele vliegtuig zal meer mogen starten.' Verder zullen alle radiouitzendingen ver boden zijn. Alle Italiaansche krijgsgevangenen dienen onmiddellijk in vrijheid te worden gesteld., Komt Frankrijk de verplichtingen in het verdrag genoemd niet na. dan heeft Italië het recht het verdrag op te zeggen. Londen, 25 Juni ((D.N.B.) Churchill verklaarde heden in het Lagerhuis, dat En geland iedere Fransche beweging om het Duitsche barbarisme te vernietigen en de vrijheid voor Frankrijk te verkrijgen zal ondersteunen. Ik kan nog niet zeggen, aldus Churchill, wat er van de betrekkingen met de regeering te Bordeaux terecht zal komen. Men zal echter pogingen in het werk stellen, dat contact met haar te behouden, dat wij met haar door de tralies van haar gevange nis, kunnen krijgen. Churchill bevestigde daarop het feit, dat de Britsche regeering tij dens de onderhandelingen met Reynaud erin heeft toegestemd, dat Frankrijk zou vragen om de voorwaarden voor 'n wapenstilstand mits de Fransche vloot in Britsche havens gebracht zou zijn en daar tijdens den duur der onderhandelingen zou blijven. Met be trekking tot de gebeurtenissen na het aftré den van Reynaud, verklaarde Churchill, dat Engeland alles heeft geprobeerd om de Fransche vloot in zijn bezit te krijgen. Ten aanzien van den toestand, zeide Churchill, dat deze zoo onzeker en donker is, dat het niet in het openhaar belang zou zijn, indien hij zich hierover uitliet. Hij verzocht het Lagerhuis aan de regeering het volle vertrou wen te schenken. Geen toestemming aan Frankrijk om zonder goedvinden van En geland onderhandelingen over een wapenstilstand of vrede te beginnen. In zijn verklaring in het Lagerhuis ver klaarde Churchill nog, dat hij Reynaud op diens verzoek op 13 Juni vergezeld van den minister van buitenlandsche zaken, Halifax, en den minister voor den vliegtuigbouw, Beaverbrook. een bezoek heeft gebracht. Nadat Reynaud een overzicht had gegeven over den toestand van het Fransche leger vroeg hij of Groot-Brittaunië Frankrijk wil de ontslaan van zijn verplichtingen om zonder goedvinden van zijn Britschen bond- genooot geen onderhandelingen over een wapenstilstand of een vrede te beginnen. Ofschoon ik wist, zoo zeide Churchill. hoe zwaar Frankrijk moest lijden en dat wij tot op dat oogenblik nog niet zoo'n lijden te verduren hadden gehad en dat wij nog geen dienovereenkonTstigen bijstand op het slagveld hadden geboden, voelde ik mij verplicht om te zeggen, dat ik deze toe stemming niet kon geven. Reynaud zou daarop een appèl aan de Vereenigde Staten richten. Op 16 Juni ontving ik. aldus Churchill verder, de boodschap van Reynaud. dat het Amerikaansehe antwoord niet bevredigend was. Hij zag zich genoodzaakt krachtens het EngelschFransche accoord in allen vorm hulp voor Frankrijk te cischen. Het Britsche kabinet antwoordde dat de Fransche vloot in Rritsche havens gebracht moes* worden. Zij moest daar zoolans: blij ven als de onderhandelingen zouden duren. Onder deze omstandigheden zou de Britsche regeering Frankrijk toestemming verleenen om de voorwaarden te vragen voor een wa penstilstand. De binnenlandsche toestand in Zuid-Af rika heeft zich volgens een uitvoerig bericht van Stefani uit San Paulo de Loanda (Por- tugeesch Angola) snel verscherpt en een he vig conflict tusschen de Engclschcn en de Boeren in het leven geroepen. Eiken oogen blik kan hieruit de burgeroorlog ontbran den. De vroegere minister-president Gene raal Hertzog, die voor de zelfstandigheid van Zuid-Afrika opkomt, heeft een protest ingediend in verband met de oorlogsver klaring aan Italië, waarin het parlement niet is gekend en welke derhalve onwettig is. Dit initiatief van Hertzog op parlemen tair terrein is er, volgens Stefani, een be wijs voor, dat de gisting onder de Boeren voortdurend toeneemt. Hertzogs tegenspeler de huidige ministerpresident Smuts heeft een waar regiem van terreur ingevoerd, waarmee druk wordt uitgeoefend op de Boeren. Groote afdeelingen mariniers zijn geland en „voor het bewaren van de open bare orde" over de voornaamste plaatsen verdeeld. Sedert Maandag worden in de hoofdplaatsen van de Unie van Zuid-Afrika groote optochten gehouden, uit protest te gen de onwettige daden van de regcering Smuts. Onder het zingen van het Zuid- Afrikaansche volkslied voert de protestee- rende menigte Zuid-Afrikaansche vlaggen met zich mee. Vooral in Transvaal dreigt de opwinding onder de bevolking het karak ter van een opstand aan te nemen. Rouw over hen die vielen. Voor de Fransche radio heeft de minister van binnenlandsche zaken, Pomaret, ter ge legenheid van de wapenstilstand een rede tot het Fransche volk gehouden. De dag van den wapenstilstand, zeide hij, wordt gevierd ter herinnering aan de soldaten, die zich dap per geweerd hebben. Hij maakte verschillen de maatregelen bekend over de plechtighe den, waarbij hij meedeelde, dat gisteren alle winkels en kantoren gesloten waren en dat op alle openbare gehouwen de vlaggen half stok werd geheschen. De soldaten moeten in hun kazernes blijven, om 11 uur zal een minuut stilzwijgen in acht worden genomen. Pomaret besloot met de woorden: Heden, Woensdag, zal voor het Fransche volk een nieuw leven beginnen; alle burgers en sol daten moeten naar hun werk terugkeeren. Het is.thans de taak van de Fransche re gcering om het Fransche volk rust en brood te verzekeren. Hij riep alle Franschen op zich te scharen om de regeering Pétain en zich te wijden aan het welzijn des lands. Naar verder verluidt zal maarschalk Pé tain in den loop van den dag het woord richten tot het Fransche volk. Moskou. 25 Juni (D.N.B.) De Rus sische radio heeft, volgens een D.N.B. bericht uit Moskou een oproep van den centralen raad van de Sovjet- vakvereenieingen verspreid, waarin wordt voorgesteld den arbeidsdag voor de arbeiders en bedienden van alle fabrieken, bedrijven en indu strieën der Sovjet-Unie van zeven tot acht uur te verlengen, de sedert 1929 in de Sovjet-Unie gebruikelijke week van zes dagen weer te vervangen door een van zeven dagen, alsmede allen arbeiders en bedienden het eigenmachtig verruilen van werk te verbieden. De Sovjet-regeering heeft, zoo werd verder medegedeeld, deze voorstellen reeds goedgekeurd. VAN DEN OCEAAN TOT DE ALPEN RUSTEN DE WAPE NEN .SCHRIJFT DE DUITSCHE PERS. - EEN VERGELIJKING MET 1918. Dit feit beheerscht uiteraard heden volko men het beeld van de Duitsche pers. Alle bladen brengen in den grootsten opmaak het bericht uit het hoofdkwartier van den Fuehrer over het in werking treden van het Duitsch-Fransche wapenstilstandsverdrag, alsmede den oproep van den Fuehrer aan hét Duitsche volk, welke het resultaat van den oorlog in het westen als de roemvolste overwinning van alle tijden kenmerkt. In haar commentaren geeft de pers alge meen uiting aan den dank van het Duitsche volk jegens den Fuehrer en de weermacht Van den Oceaan tot aan de Alpen rusten d wapenen, schrijft de Berliner Boersen-Zei tung. Frankrijk is verslagen. Het moet dc, gevolgen der politiek van waanzin dragen, die zijn regeerende plutocratenkliek sinds Clemcnceau tot op de hoogtepunten van ver blinding en misdaad in het laatste jaar ge voerd heeft. De geest echter, waarin de over winnaar den overwonnene tegemoet treedt, staat in scherpe tegenstelling tot den geest van Foch en Clemenceau. Alleen reeds door de erkenning van de dap perheid van den verslagen vijand en door de ridderlijke houding, welke de Fuehrer tegenover de Fransche delegatie in Com- piegne betoond heeft. Het is de geest, die liet afwijst haat te zaaien en te vereeuwigen, het is de geest, die het fundament van een hetere toekomst is. Samenwerking de kunst van menschenopvoeding. De Yoelkische Beobachter schrijft: leiding in vrede en oorlog is het, die uit den schoot der volkeren overwinningen en nederlagen doet geboren worden. Maar pas de samen werking in de kunst van menschenopvoe ding, van binnenlandsche politieke leiding van buitenlandsche diplomatie en politiek, van economische leiding en van veldheeren- genie vermag een volk tot prestaties op te voeren. Zooals de Duitsche soldaat en het va derland voor en in dezen oorlog geleverd heb ben. Het is een oude waarheid, dat volkeren in de verschillende phasen van hun bestaan de regeeringen hebben, die zij telkens verdie nen, en het schijnt, dat de erkenning van deze diepere oorzaak hunner nederlaag in de hoofden der Franschen doorschemert. Dat opent het uitzicht, dat in de verhouding dei- beide buurvolkeren thans eindelijk, laat maar misschien niet te laat, die betrekkin gen zullen ontstaan, waarnaar het Duitsch land van Adoli' Hitier jarenlang tevergeefs gestreefd heeft. Een voorwaarde daarvoor is echter, dat de landen van het Europeesche vasteland definitief van die booze macht be vrijd worden, die ginds over het kanaal op de Britsche eilanden huist. Engeland was en is de eeuwige stokebrand van de Europee sche levensruimte. Ons en onze kinderen en kleinkinderen van dezen geesel te verlossen, daarvoor gaat de Duitsche soldaat thans aan het werk. MEN WINT EN OORLOG NIET AD- LEEN MET GOUD EN GRONDSTOF FEN". HET ACHTERLAND WAS DOOR DE VLUCHTELINGEN IN WANORDE GEBRACHT. Genève (D.N.B.). - Minster-president maarschalk Pétain heeft gisteravond voor het Fransche volk een radiorede gehouden, waarin hij de redenen der Fransche re geering voor het sluiten van den wapen stilstand met Duitschland en Italië uiteen zette Pétain verklaarde, dat Frankrijk en Engeland zich over hun werkelijke militaire kracht en over de doel treffendheid van het economische wapen, de blokkade, enz, groote il lusies hadden gemaakt Men wint een oorlog niet alleen met gond en grondstoffen. De overwinning hangt af van de affectieven, van het ma teriaal en van de voorwaarden, waaronder deze gebruikt worden. Pétain herinnerde aan de resultaten van den slag in Vlaanderen en den slag aan de Aisne en de Somme. In enkele dagen, zoo vervolgde hij, heeft de vijand onze stel lingen doorbroken en het grootste deel van bet Fransche grondgebied veroverd. De uit tocht van vluchtelingen nam toen een enor- nen omvang aan. Acht millioen Franschë luchtelingen voegden zich bij de anderhalf' nillioen gevluchte Belgen en hebben in ons achterland wanorde teweeggebracht. Van den 15en Juni af trok de vijand over de Loire en stortte zich op het overige deel van Frankrijk. Bij zulk een beproeving moest de gewapende tegenstand gestaakt worden. De regeering zag zich gesteld voor de keus tusschen twee beslissingen: O f op haar plaats blijven, of de zee oversteken. De regcering heeft besloten in Frankrijk te blijven om de eenheid van het Fransche volk in stand te houden en deze tegenover MAARSCHALK PETAIN. den vijand te vertegenwoordigen. Ondep deze omstandigheden was het onze plicht een aanvaardbaren wapenstilstand te ver» krijgen, in naam van de eer en het ver. stand. De wapenstilstand is gesloten, de strijd beëindigd. Op dezen nationaleri rouw dag blijft onze vlag nochtans hoog verhe» ven. Onze nederlaag hadden wij danken aan den geest van ver» weeking en genotzucht. Petain gaf vervolgens een overzicht van de wapenstilstandsvoorwaarden, die hij hard noemde, en vervolgde: de eer echter is ten minste gered. Wij zullen de noodige krach ten bewaren om de orde in het moederland en in de koloniën te handhaven. De Fran sche regeering blijft vrij en Frankrijk zal slechts door Franschen bestuurd worden. De oorlog is in het moederland verloren. Zou men hem in de koloniën moeten voortzet ten? Ik wilde geen verder bloedvergieten. Ik zou niet waardig geweest zijn aan uw hoofd te staan, wanneer ik het gedaan had. Ik stel mijn persoon en ook mijn hoop niet buiten Frankrijk. Thans moeten wij al onze krachten op de toekomst richten. Ëen nieu we orde begint. Uw ieven zal hard zijn. Ik zal u niet bedriegen met leugens, die u reeds zooveel kwaad gedaan hebben. Rekent voor het heden op uzelf en voor de toekomst op uw kinderen. Gnze nederlaag hebben wij te danken aan den geest der verweeking, der genotzucht. Tenslotte riep Petain alle Fran schen op tot medewerking aan den wederop bouw. Vergelding voor de opname van Oostenrijksche kinderen gedu rende den wereldoorlog. Zesduizend Hollandsche kinderen zijn gis teren voor een vacantie van verscheidene maanden naar den Dnitschen Ostmark ver trokken. Zij zullen voor het grootste gedeelte in Salzkammergut, een omgeving met het mooiste landschap van de Alpen, in kinder tehuizen worden ondergebracht en onder geneeskundig toezicht staan. De Ostmark wil met deze uitnoodiging zijn dank betuigen voor den zorg aan Oostenrijksche kinderen na den wereldoorlog in Holland besteed. Gistermiddag heeft de president van de Haagsclie rechtbank, rnr. A. S. Rueb, die te beslissen heeft in de zaak van den zuige ling, dien twee moeders elkander betwisten, een bezoek gebracht aan het perceel Prin- cessegracht 6a, waar mevrouw van der W. haar kind zou hebben teruggekregen. De getuige mevrouw de G., die eerstgenoemde dame daar gezien heeft, wees er de plaats Met een bataljon bergjagers. Daar de Spaansche autoriteiten, tenge volge van de gedeeltelijke sluitinjr van de grens rekening houden met toenemende pogingen van onbevoegden om de grens te overschrijden, is de grensbewaking ver sterkt. Tot dit doel is gisteren een batal jon bergjagers van het vierde regiment uit Bilhao napr de grens in de Pyreneeën ge zonden» Bedrijfsraad vraagt onderhoud aan bij den directeur-generaal van den arbeid. MEN DURFT GEEN PERSONEEL AAN TE NEMEN. In vergadering bijeen op 21 Juni jl„ heaft bedrijfsraad voor het tuinbouwbedrijf in Noordholland breedvoerig de algemeene be- drijfstoestand, in het bijzonder de vroege aardappelcampagne en de huidige moeilijk heden besproken. De toestand voor de vroe ge aardappelen achtte de raad niet zeer roos kleurig. Strubbelingen in den afzet zijn I daarvan wel de voornaamste oorzaak. De export naar Duitschland kon tot heden toe niet in voldoende mate plaats vinden met als gevolg, dat de campagne, die nor maal gesproken reeds een a twee weken ge leden zou zijn aangevangen eerst thans en dan nog in beperkte mate kon beginnen. Maar de stagnatie in de campagne werpt ook nog andere moeilijkheden op, ook al zal er een vrij groote kans bestaan, dat de aard appelen uiteindelijk hun weg wel zullen vin den. Immers de campagne moet hoe dan ook wel vlug verloopen in verband met de naculturen. Willen deze niet in de knel komen, dan moet in Juli toch volop worden gerooid, ongeacht of er dan direct voldoende afzet zal zijn en indien dit laatste niet het geval zou zijn, worden opgekuild. Voor de tuinders, die financieel toch reeds in een benarde positie verkeeren, zouden in dat geval de financicele moeilijkheden nog grooter wbrden. Intusschen is, gelet op de hiervoren ge noemde omstandigheden aan de hand van de teeltvergunningen een regeling van aanvoer ontworpen, waarbij elke teler eenzelfde kwantum per dag kan aanvoeren bex-ekend naar de oppervlakte. Uiteraard wordt dit kwantum, hetwelk thans nog zeer laag is, weer verhoogd zoodra de export of het binnenlands verbruik toe neemt. Dat de regeling waarbij bepaald werd, dat slechts 3 Kg. zou mogen worden gerooid reeds na den tweeden dag verdub beld kan worden stemt dan ook meer hoop vol. Hoe moet dat met de seizoenar beiders? Ondertusschen wordt de werkgele genheid door de huidige moeilijkhe den nadeelig beïnvloed, waarbij nog komt de moeilijkheid, voortspruiten de uit de jongste maatregel, waarbij het in algemeenen zin verboden is in dienst zijnde arbeiders te ontslaan. Daar het in verband met de omstandighe den, waaronder bedrijf en werkgevers ver keeren vaststaat, dat het vrijwel onmogelijk is de arbeiders, die men slechts voor het in getreden seizoen noodig heeft, het geheele jaari nd ienst te houden, durft men veelal geen menschen aan te nemen. En met het oog daarop heeit de bedrijts- raad ter bespreking van de met grond te verwachten bezwaren voor de nog restee- rende werkgelegenheid besloten, op korten termijn een onderhoud aan ta vragen met den heer directeur-generaal van den arbeid. aan waar dit geschiedde. Bij het verhoor sprak zij van schotten in die zaak als bij een kapper. Thans waren daar geen schot ten, doch naar het personeel van het daar gevestigde staatsbedrijf' verklaarde waren deze onlangs weggenomen. Bij het verhoor, dat op het onderzoek ter plaatse volgde, verklaarde de getuige, dat mevrouw van der W. haar kind herkende, terwijl het door een ander werd vastgehouden. Zij meende, dat dit een wekmeisje was, doch wist cte? niet zeker. De verhooren zullen later worden voort gezet. Tokio, 25 Juni (D.N.B.): De „Nijako Sjimboen" bespreekt heden ochtend de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk en Nederland. Het blad verklaartï Japan erkent niet het Fransche nationale comité, dat te Londen is gevestigd. Voor To kio is het kabinet-Pétain te Bordeaux altijd nog de rechtmatige Fransche regeering, waarmee alleen kan worden onderhandeld. Wat de Nederlandsche regee ring te Londen betreft, zoo wordt deze door Japan weliswaar nog als Nederlandsche regeering er kend, doch onderhandelen doet Ja pan met deze regeering niet meer. In Nederlandsche aangelegen heden voert Japan besprekingen met de Duitsche regeering, terwijl To kio in aangelegenheden, die N e derlandsc h-Indië betreffen, di rect met Batavia onderhandelt. De betrekkingen met Franseh Indo-China zullen, volgens dit blad, in overleg met Bor deaux worden geregeld. Het blad stelt dari echter voor, dat bijzondere gevallen onmid dellijk niet het generaal-gouvernement van deze kolonie geregeld zullen worden. Gisterenmiddag omstreeks kwart over een is bij de opruimingswerk zaamheden in de binnenstad te Rot terdam een zeer ernstig ongeval ge beurd, waarbij een persoon gedood en diens broer ernstig gewond werd. De 32-jarige H. Hemmers, gewoond heb bende in een woonschip, dat in de Rotte ligt. en diens 30-jarige broer M. J. H., waren in een pand aan den Groenendaal, waar ge vestigd was een zaak van M. Knap, aan het puinruimen. Zij bevonden zich voor deze werkzaamheden onder een betonnen vloer, die schijnbaar nog intact was gebleven. Door een oorzaak, die tot nog toe onbekend is» stortte op dat oogenblik deze vloer ineen. IJhngs toegeschoten omstanders hebben de beide broers zoo spoedig mogelijk bevrijd. Helaas bleek een hunner, de 32-jarige H. H. reeds aan de bekomen verwondingen over leden te zijn, terwij] zijn broer ernstige ver wondingen aan het hoofd had opgcioopen. De laatste is naar een ziekenhuis overga* bracht, waar hij ter verpleging moest wor den opgenomen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2