Het jaar 1939 Interpellatie Os. Eekering niet toegestaan Een sensationeel plan in Ameiiha De toestand in Transvaal AZIË voor de Aziaten De Algemeene Ned, Zuivelbond Raadsvergadering Amsterdam Italianen in Londen slecht bebande'd Engelschen houden Japansch schip vast Jodenwetten ia Roemenië op komst m.i - T~--a3agaB' -rvv" 1i Het personenvervoer over de groote rivieren stelt zijn aparte eischen, nu de bruggen geen dienst kunnen doen. aan den Rijn bij Arnhem, waar bootjes voor communicatie zorg dragen Drukte EVENALS 1938 IS OOK 1939 VOOR DEN ZUIVELBOER EEN TELEUR. STELLEND JAAR GEWEEST. In het jaarverslag over 1939 van den AJge- meene Xederlandschen Zuivelbond (F.N.Z.) lezen wij, dat op 31 December 1939 bij de vereeniging waren aangesloten 8 provinciale bonden met 442 leden-fabrieken (vorig jaar 420) verwerkende 2.722.743.056 kg. melk, te gen 2.586.281.948 kg. in 1938. De toename van het aantal fabrieken werd grootendeels ver oorzaakt door de opheffing van den z.g. nieu wen bond van zuivelfabrieken in Noordhol- land, gevolgd door de aansluiting van 19 zui •velfabrieken bij den Bond van op Coöp. grondslag werkende zuivelfabrieken in Noordholland. De gemiddelde per fabriek verwerkte hoeveelheid melk bleef gelijk, n.1. 6.2 millioen kg. per jaar. De commissie van advies voor afzetbelan- gen sprak zich uit voor een algemeene kwa liteitscontrole op Xederlandsche zuivelpro ducten, op de wijze zooals die thans voor den export naar Duitschland plaats vindt. Verder werd het wenschelijk geacht om den uitvoer van 30+ kaas, behalve die in Chesthi- re-model, te verbieden. De meerderheid der commissie achtte verder een uitvoerverbod van 20+ Goudsch kaas aanvaardbaar. Stan daardisatie van het gewicht der kaas en controle der kaas en controle daarop werd wonschelijk geacht. Ten slotte adviseerde d£ commissie bij meerderheid om pogingen Jn het werk te stellen tot het invoeren van een maximumtemperatuur van boter bij ex port. In het slotwoord van het verslag wordt geconstateerd dat 1939, evenals 1938, voor den zuivelboer een teleurstellend jaar is ge weest. De daling der prijzen van de ver schillende tengevolge vooral van de moeilijk heden bij den export heeft voortgang ge vonden .terwijl daartegenover een langza me, doch zekere stijging der productiekos ten viel waar te nemen. Er kwamen bovendien nog ernstige verlie zen tengevolge van het mond en klauwzeer voor. Een en ander had tot gevolg, dat het netto inkomen van den boer volgens de re sultaten der landbouwboekhoudingen in ver schillende dcelen des lands tot de helft van dat in 19371968 en daar beneden daalde. Wat deze toestand reeds onbevredigend bij oevrigens nof normale omstandigheden beslist onhoudbaar werd deze, toen, tenge- rrolge van den ingetreden oorlogstoestand in West-Europa, vanaf September de pro ductiekosten nog meer gingen stijgen en ook de kosten van het levensonderhoud steeds toenamen. De moeilijkheid deed zicih hierbij voor. dat de prijzen der meeste land bouw. en veeteeltproducten, ingevolge de landbouwcrisismaatregelen van overheids wege worden geregeld, zoodat het van het standpunt der regeering afhing op welke hoogte deze werden vastgesteld. Uit den aard der zaak heeft de regeering ook met vele andere dan landbouwbelangen te ma ken en dit oefende ongetwijfeld invloed uit op haar standpunt, om ongemotiveerde prijsstijgingen als gevolg van den oorlog zooveel mogelijk te voorkomen. Door middel van een wettelijke maatregel werd hierin ivoorzien. Hoewel zeker geen bezwaar kan bestaan DE POSTVERBINDING MET BELGIË NOG GESTAGNEERD. Alle andersluidende berichten voorbarig. Het bericht in de bladen, als zou de post verbinding Nederland—België weer hersteld zijn, is, naar wij vernemen, voorbarig. De verbinding is nog niet hersteld. Men zal nog «enigen tijd geduld moeten hebben. N.S B. fractie verlaat de vergade ring. Gisterenmiddag kwam de gemeenteraad van Amsterdam, onder voorzitterschap van burgemeester Dr. W. de Ylugt in vergadering bijeen. De voorzitter installeerde de heer C. A. F. Lammers (s.d.a.p.) als raadslid. Aan de orde waren de ingekomen stuk ken. De interpellatie Ds. Ekering. Bij deze stukken bevond zich de interpel- latieaanvraag van het raadslid Ds. Mr. Eke ring (N.S.B.), om eenige vragen tot B. en W. te mogen lichten over het optreden der politie. Aangenaam zou het mij zijn geweest - aldus de burgemeester, indien ik den Raad zou kunnen voorstellen deze interpellatie toe te staan. Dit kan spr. echter niet doen. In de eerste plaats moeten de vragen over dit on derwerp tot den burgemeester en niet tot B. en W. worden gericht en in de tweede plaats kan men den burgemeester over het optre den der politie niet interpelleeren. De bur gemeester stelde dus voor de interpellatie 11 i e t toe te staan. De lieer Scegers (comm.) deelde het stand punt, dat de burgemeester over deze zaak tegen het bestrijden van oorlogswinstmake rij, schuilt in een te streng doorgeroerde be strijding der prijsverhoogingen toch het ge vaar dat bepaalde groepen hierdoor in het gedrang komen. Toen kort na het uitbre ken van den oorlog de prijzen van vele ge bruiksartikelen e.d. gingen stijgen en de meeste producten van landbouw en veeteelt door de regecring op dezelfde hoogte wer den gehouden, ontstond dit gevaar voor den boer inderdaad. Zoowel door bezwaren welke hiertegen naar voren kwamen in de volksvertegen woordigingen als door het gemeenschappe lijk optreden der landbouw, en zuivelorga- nisatits werd de minister van economische zaken tot eenige wijziging van zijn stand punt gebracht. Het gevolg hiervan was echter niet, dat een bevredigend resultaat werd verkregen. Daartoe droegen ongetwij feld ook bij de beneden het normale geble ven hooioogst in 1939 en de buitengewoon strenge winter welke daarop volgde. Klachten in de Italiaansche bla den. De Italiaansche bladen publicecron berich ten uit Lissabon, waar de Italiaanscho diplo matieke en consulaire ambtenaren op hun reisn aar Italië met een Engelsch schip zijn aangekomen, over de ongehoorde knevela rijen en ernstige schendingen der interna tionale wetten door de Engelschcn in Enge land tegenover Italiaansche burgers na de Italiaansche oorlogsverklaring. Moer dan driehonderd Italiaansche gezinshoofden zijn onder het mom te belmoren tot do vijfde co lonne, die in werkelijkheid nooit heeft be staan, te Londen gearresteerd, ondervraagd, beroofd van geld en papieren, daarna in de gevangenis geworpen of naar concentratie kampen overgebracht, waar de hygiënische toestanden nog slechter waren dan in Afri- kaansche dorpen In deze kampen heeft men Italiaansche mannen, vrouwen en kinderen ondergebracht. Ook de Italiaansche consuls, viceconsuls en consulaire ambtenaren wer den gearresteerd. Ilun woningen werden on derzocht en onder politiebewaking gesteld. Iedere mogelijkheid om met de diplomatieke autoriteiten in verbinding te komen werd niet geinterpelleerd zou kunnen worden. Toch zou hij tegen het voorstel van den bur gemeester stemmen, omdat hij als de instan tie, die verantwoordelijk is, de regeering beschouwt en deze bevindt zich niet in liet land en is niet ter verantwoording te roe pen. Ds. Mr. Ekering (X.S.B.) was over het ant woord van den burgemeester zeer teleurge steld. De burgemeester immers had hem zelf den weg der interpellatie gewezen. Het be treft hier een hoogst ernstige zaak, nl. de rust en veiligheid van de burgerij van Am sterdam. Wij zullen over deze zaak het oor deel van den Baad afwachten en mocht de interpellatie niet worden toegestaan, is de gcheele raad mede verantworodelijk voor de gebeurte nissen te Amsterdam tusschen 10 en 15 Mei. De X.S.B. fractie zal geener lei verantwoordelijkheid in zulk een beslissing kunnen dragen. De burgemeester antwoordde, dat hij in derdaad. toen ds. Ekering de zaak met hein besprak, deze gezegd heeft dat het aanvra gen van een interpellatie de weg zou zijn om de zaak aan de orde te stellen. Doch spr. heeft ds. Ekering onmiddellijk gezegd, dat hij den Raad zou voorstellen de inter pellatie niet toe te staan op de reeds aange geven gronden. De discussie was hiermede ten einde en het vorstel om de interpellatie niet toe te staan, werd in stemming gebracht en aange nomen met 38 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de N.S.B.-raadsleden. die onmiddellijk na den uitslag van de stem ming de vergadering verlieten. hun geweigerd. Honderdvijftig in Engeland geboren Italianen tusschen de vijftien en twintig jaar werden te Glasgow gevangen genomen en ernstig mishandeld. In liet ha venkwartier van Glasgow werden 17 en in Grenock zestig winkels, toebehoorend aan Italiaansche burgers in beslag genomen en onder politiebewaking gesteld. Te Middle- sex werd een koekfabriek, eigendom van een, Italiaan, in brand gestoken en verwoest. Het verzet tusschen Engelschen en boeren zou steeds scherper vormen aannemen. Berlijn, 26 Juni (A.N.P.), Het verzet in Zuid-Afrika, zoo meldt een bericht uit An gola, neemt steeds scherper vormen aan, zoo dat het conflict tusschen Engelschen en Boe ren van het ecne oogenblik op het andere een burgeroorlog kan verwekken. De protest- verklaring van Herzog, welke betrekking had op de oorlogsverklaring aan Italië, be wijst, dat de oorlogsverklaring is uitgegeven zonder voorafgaande stemming van het par lement en derhalve inbreuk maakt op de grondwet. Het Westminsterstatuut is voor Zuid-Afrika een doode letter geweest. Smuts heeft een direct terreursysteem opgericht en bovendien vormt de voortdurende aanwezig heid van Engelsche luchtstrijdkrachten een permanente bedreiging. De luchtstrijdkrach ten zijn onder voorwendsel van den oorlog to-gon Italië samengetrokken in Oost-Afrika en oefenen druk uit op de landelijke mas sa's der Boeren. Daar komt nog de concen tratie van groote Engelsche zeestrijdkrach ten aan de Zuid-Afriknansche marinebasis van Simonsstown bij. Hier zijn aanzienlijke afdeelingen mariniers aan land gezet. Sinds gisteren zijn in alle steden der Zuid-Afri- kaansche Unie protestbetoogingen aan den gang tegen het optreden van Smuts in strijd met de grondwet: Vooral de opwinding in Transvaal neemt het karakter van een op stand aan. Belangrijke katoenhavens ge blokkeerd. Groot opzien heeft te Tokio het bericht gewekt, dat het Japansche s.s. Sumatra Ma- roe in Karatsji wordt vastgehouden en dat er voorloopig geen kans is op verder varen van dit schip naar Bombay. Een tweede bericht meldt, dat de Britsch- Indische regeering voor een week deze ha vens voor schepen van derde staten geslo ten heeft Karatsji en Bombay als de ver schepingshavens voor katoen zijn buitenge woon belangrijk voor Japan. Een belemme ring der scheepvaart zou, naar het semi- officieele agentschap Domei meldt, een ern- stigen toestand in het leven roepen. Reeds diverse verboden. De Roemeensche openbare meening houdt zich druk bezig met de enkele dagen gele den uitgevaardigde bepaling, dat Joden geen lid kunnen worden van de partij der natie. Hierdoor zijn de Joden overeenkomstig de vroeger gegeven bepalingen uit alle bestuurs raden van economische ondernemingen ge sloten. Zij mogen ook geen ambtenaar zijn. Deze bepaling zou de voorloopster kunnen zijn van een te verwachten Jodenwet, daar thans moet worden bepaald, wie Jood is en wie niet Men is van plan dit eerste verbod voor de bedrijvigheid der Joden door ande ren te laten volgen. Allereerst is men van plan, den Joden het bezitten van landbouw- terrein te verbieden. OM DUITSCHLAND NA DEN OORLOG DEN HANDEL MET ZUID-AMERIKA ONMOGELIJK TE MAKEN. Opkoopen van alle productie overschotten in Noord-Midden- en Zuid-Amerika. Niet de ver- kooper, de. kooper beslist, zegt Duitschland. De „Dienst aus Deutschland" meldt dat volgens een bericht uit Washing ton aldaar op 17 Juni een conferentie is gehouden tusschen de ministers van buitenlandsche zaken, handel, financiën en landbouw, waarin een alleszins sensationeel plan bespro ken is. Volgens dit plan, dat met een aanbeveling aan den president is voorgelegd, zal een reusachtige maatschappij worden opgericht, die tot taak zal hebben, alle voor uitvoer geschikte productie-overschotten van Noord-, Midden en Zuid-Amerika op te koopen en aan andere landen te verkoopen. Het doel van de onderne ming is, naar verder verklaard wordt, den na beëindiging van den oorlog te verwachten handels-politie ken aanval van Duitschland op Zuid- Amerika onmogelijk te maken. Toe gegeven wordt, dat het geheele plan tegen de autoritaire staten gericht is. Ingelichte kringen verklaren in verband hiermede, dat zich het geval zou kunnen voordoen, dat Duitschland wegens de hou ding der Vereenigde Staten in den oorlog na het sluiten van de vrede er van afziet, in de Vereenigde Staten goederen te koopen. Dit moet verhinderd worden. Onder het motto van beveiliging van de handelspolitieke positie van alle Ameri- kaansche landen wordt tegelijkertijd de verwezenlijking van het streven i\aar ab solute penetratie in Latijnsch-Amerika be reikt. In Duitschland heeft men zich over het Schoeisel, dat weer in eere komt. De klompen gaan weer op menige plaats de schoenen vervangen, waardoor een echt-Hollandsche industrie een nieuwen bloeitijd beleeft project niet uitgelaten. Aangenomen kan woéden, dat de verklaringen van den Führer tegenover den Amerikaanschen correspondent von Wiegand, namelijk, dat Duitschland overeenkomstig de Monroeleee geen belang heeft hij inter-Amerikaansche gebeurtenisesen, ook voor dit geval gelden. De meening der Duitsche eco nomen. In Duitsche economische kringen wijst men er op, dat de op te richten maatschap pij door de meerderheid van stemmen door de Vereenigde Staten zal worden ge leid en dat van Washington uit bepaald zal worden, tegen welke prijzen de produc ten der landen zullen worden overgenomen. De ontwerpers van het plan houden reeds thans rekening met groote verliezen der onderneming, die naar gelang van de aan deden zullen worden omgeslagen. Nog noodlottiger schijnt echter het denkbeeld te zijn, dat de Vereenigde Staten den La- tijnsch-Amerikaanschen landen niet slechts zouden voorschrijven, wat zij verkoopen en welke prijzen zij daarvoor berekenen mo gen. doch hun ook door de monopolisti sche maatschappij zouden dicteeren, welke invoergoederen zij moeten betrekken. Niet de verkooper. maar de koo per beslist! Duitsche economische kringen geloo- ven voorts, dat men zich te New-York principieel vergist ten aanzien van de noodzaak, die na den oorlog voor Duitsch land bestaat. Amerikaansche producten te koopen. Zooals in iedere zaak is namelijk niet de verkooper, doch de kooper de partij, die het voor het zeggen heeft. Overigens stelt men er prijs op vast te stellen, dat Duitschland voorstander is van een fatsoenlijk en fair handels verkeer, dat beide partijen het.zijne geeft. In de rede van den Braziliaanschen minis terpresident Vargas over de afstervende de mocratie en liet economische liberalisme ziet men een opmerkelijke aanwijzing voor de houding, die Latijnsch-Amerika zou kun nen aannemen, wanneer Roosevelt het zijn plan zou voorleggen. Japan propageert de Monroeleer voor het Verre Oosten. De Japansche pers geeft commentaar op de beteekenis, welke thans wordt gehecht aan „de buitenlandsche politieke richtlijnen van Japan, welke de autonomie in de Oost- Aziatische ruimte ten doel hebben". De bladen wijzen daarbij vooral op de vol gende punten: 1. Het behoud van de fundamenteele po litiek der niet-inmenging in den Europee- schen oorlog. 2. Het belijden van actieve politiek tot hte verhinderen van een uitbreiding der vijandelijkheden tot Oost-Azië. waarbij zijn inbegrepen Indo-China en Nederlandsch- lndië. De pers spreekt in dit verband van een Oost-Aziatische Monroeleer. 3. Japan geeft moreelen steun aan de nieuwe orde waarnaar de as streeft. Zooals vanzelf spreekt volgt hieruit een vriend schappelijk samenwerken met de landen van de as. 4. Noodzakelijke militaire en politieke maatregelen tot het verhinderen en het weg nemen van elke inmenging in Japansche vraagstukken. Dit laatste punt wordt be schouwd als een beslissende factor voor een herordening in het Verre Oosten.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 9