vuren van Tohr Bommen strooien Dc uitvoering van het Schaarschte in wapenstilstandsverdrag Engeland Ook Duitschland werpt tijdbommen uit Hitier ia den Elzas Groote Clown? Britsche vliegtuigen neergeschoten Postverkeer met Duitschland uitgebreid Schitterende prestatie van een blinden jongen door Edgar Rice Burroughs Radioprogramma FEUILLETON WAAROM TREUR JE, Fransche regeering uit Bordeaux vertrokken Uruguay behoeft geen bescherming Dc gehoorzaamheidsverklaring'* Besprekingen te Wiesbaden. Tn hotel „Nassauer Hof' heeft gisteroch tend om 11 uur de officieele opening plaats gevonden van de vergaderingen van de wapenstilstandscommissie, waaraan alle Duitsche en Fransche vertegenwoordigers hebben deelgenomen. Precies om 11 uur verscheen de leider van de Duitsche dele gatie, generaal von Stuelpnagel, met de leidende personen van de Duitsche delega tie. Onmiddellijk* daarna betraden de leden van de Fransche delegatie de zaal. De dele gaties werden vervolgens aan elkaar voor gesteld. De tolk noemde eerst de namen van de Fransche vertegenwoordigers: voor het leger, generaal Huntzinger, die leider js van de delegatie, generaal Muchard voor de luchtmacht, luitenant-kolonel Humbert en kapitein ter zee Tracou. Daarop werden de namen van de Duitsche vertegenwoordi gers voorgelezen: generaal von Stuelpnagel, leider van de delegatie, luitenant generaal Mieth voor het lezer, luitenant ter zee We ver voor de marine en luitenant kolonel Hucnnerman voor economie en industrie. Nadat de beide delegaties met elkaar hadden kennes gemaakt, betraden de ove rige Duitsche en Fransche leden der com missie de zaal. Nadat -alle gedelegeerden, ongeveer 40 personen, aan de groote tafel hadden plaats genomen, opende generaal von Stuelpnagel de bijeenkomst met de volgende woorden, die onmiddellijk werden vertaald: Hierbij verklaar ik de besprekingen van de wapcnstilstandseommissie voor geopend. De wapenstilstandscommissie heeft tot taak de bepalingen, die zijn neergelegd in het wapenstilstandsverdrag, uit te voeren. Eveneens heeft zij rekening te houden met de regelingen, die uit het Italiaansch— Fransche wapcnstilstandsverdrag voort- ylocien. Als represaillemaatregel. Het Britsche ministerie van luchtvaart heeft, zegt D.N.B., op 28 Juni in een com muniqué beweerd, dat de Duitsche vliegtui gen bij het bombardeeren van militaire doelen in Groot-Brittannië tijdbommen heb ben uitgeworpen, die pas na geruimen tijd ontploften. Van bevoegde Duitsche zijde wordt in dit verband vastgesteld, dat deze bewering met de feiten in overeenstemming is. De Duit sche luchtmacht is overgegaan tot dezen vergeldingsmaatregel, nadat onomstootelijk was komen vast te staan, dat de Royal Air Force dergelijke bommen op Duitsch gebied liceft laten vallen. Om een voorbeeld uit vele te noemen: in den nacht van 26 op 27 Juni zijn om 1.15 uur op Allcnilorf ten zuiden van Arnsberg in Wcstfalen twee bommen geworpen. Een daarvan was een tijdbom, die pas na ongeveer 9 uur ontplofte. Vijf school kinderen, die op weg naar school waren, werden hierdoor gedood. De Fuchrer heeft gisteren van zijn hoofd kwartier uit Muelhausen en den Boven El zas bezocht. Bij deze gelegenheid heeft hij verschillende zware pantserwerken in de Maginotlinie, die door de nieuwe Duitsche wapenen in zeer korten tijd buiten gevecht zijn gesteld bezichtigd. DOOR A. H KOBER 16 „Ik dacht aan uw litteekens, baas." „Dat is heel begrijpelijk en daar wil ik je ook wel meer van vertellen. Wanneer een beer iemand kwaad doet, dan is dat ofwel het ge volg van een misverstand, ruwe speelschheid, maar soms ook een uitdrukking van ongenoe gen, want de dieren hebben evenals de men- schen wel eens een booze bui. En dan moet je dit nog onthouden Go: aan een beer kun je, in tegenstelling met een leeuw of een tijger, nooit zien hoe hjj eigenlijk gestemd is. Daarom komt de aanval van een beer meestal geheel verrassend." Nu werkte Go al bijna een half jaar bij Ra sumow, die zeer tevreden over hem wa3. Maar met Big, den weinig spraakzamen Kaukasier, had hij geen vriendschap kunnen sluiteu. Op Go's vragen had de man hem verteld, dat Ra- sumow nooit een maandengagement aannam beneden de tienduizend roebel, dat hij In Zuid- Rusland een landgoed, dat Marfa, de oudste, de troep eens van hem over zou nemen en daarom al twee jaren meereisde, en dat hij, C, ook wel met de dieren kon optreden, hij het al een keer of twee, drie gedaan, maar dat was al een paar jaar geleden. Rasumow was over Lodz naar Warschau gereisd en werkte nu met zijn troep in het circus Ciniselli te Kiew. Zijn reis door Rus land was een ware triomftocht. Er is geen volk ter wereld dat het circus in hooger eere houdt dan de Russen en in elke stad opnieuw jubelden zij den bekenden berentemmer toe. Rijke circusliefhebbers overlaadden hem met geschenken, te zijner eere werden feesten ge geven en hij werd in de patriciërshuizen uit- genoodigd: Rasumow nam al deze eer met de verheugde trots van een groot artist. Hij trainde enkel met zijn dieren wanneer er in de voorstelling iets gehaperd had. want zij kenden het nummer zoo door en door. dat er geen bijzondere repetities meer noodig waren. In Engeland wordt het gebrek aan levens middelen van dag tot dag duidelijker te voe len. Voornamelijk is er een gebrek aan ver- sche groenten en fruit, dat voor het grootste gedeelte uit Nederland kwam, alsmede aan eieren, die geleverd werden door Denemar ken en de Baltische landen. Tenslotte is pr een tekort aan Zuidvruchten. Het vervoer van deze vruchten uit de Britsche dominions wordt met den dag moeilijker,' daar de scheepsruimte voor andere dingen noodig is. Ook tabak is zeer schaarsch geworden, nu Engeland van zijn leveranciers in het na bije Oosten en op den Balkan is afgesne den. Vanaf Maandag mogen alle Engelsche dagbladen nog slechts met zes pagina's ver schijnen. Sedert Engeland van de Scandina vische landen is afgesneden, is de groothan- delsprijs voor papier met meer dan het dub bele gestegen. Duizend kilo papier kost thans in Engeland 24 pond sterling. De Fransche regeering is thans uit Bordeaux vertrokken. Nadat Vrijdag president Lebrun de stad verlaten had, vertrok Zaterdag een lange colonne auto's waarin de leden der regeering, het personeel hunner hureaux en de leden van het parlement hadden plaats genomen. Officieel is als nieuwe zetel der regeering „een stad in het centrale berg land" genoemd. De Fransche bladen voegen hieraan toe, dat regeering en parlement hun zetel in twee dicht bij elkander gelegen ste den zullen vestigen. Clcrmont Ferrand zal een dezer zetels zijn. Het gemeenteliestuur heeft reeds opdracht gekregen, liet grootste hotel vrij te doen maken. Critiek op de aanwezigheid van Amerikaansche oorlogsschepen. Het Uruguaische blad „Tribuna" keert zich tegen al te veelvuldige bezoeken van Ame rikaansche oorlogsschepen. De aanwezigheid van een geheele divisie op dezen breedte graad, moet duidelijk verklaard worden, al dus het blad. Het gerucht doet de ronde, dat de sche pen voor beveiliging van Uruguay bestemd zijn. Het blad schrijft, dat dit land geen be scherming noodig heeft .Het wijst er op, dat hulp van groote mogendheden den kleinen staten altijd duur te staan is gekomen. In den nacht van 26 op 27 Juni hebben, aldus D.N.B., vijandelijke vliegtuigen weer vluchten naar het noordwesten van Duitsch land ondernomen. Een Britsch toestel is in Slecswijk—Holstein neergeschoten, waarbij twee inzittenden om het leven kwamen en twee gevangen werden genomen. Een tweede Britsch bombardementsvliegtuig is in de provincie Hannovcr neergehaald. Drie inzit tenden kwamen om het leven. Op een aardappelenveld. Dat de Britsche vliegers bij hun nachte lijke aanvallen hun bommen laten vallen zonder te weten, waar zij terecht zullen ko men, blijkt uit het feit, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag een aardappelveldje in een van de omliggende polders van Rotter dam gebombardeerd is. Omstreeks vier uur des nachts heeft een vliegtuig van groote hoogte een tweetal explosieve hommen laten vallen, welke beide in het aardappelveldje terecht kwamen. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Er is slechts lichte'schade aan het gewas toegebracht. Militaire doelen be vinden zich niet in de omgeving. Ook drukwerk onder andere. Het postverkeer met het buitenland gaat steeds verder in de richting van het normale Thans is het postverkeer met Duitschland in zooverre uitgebreid dat de verzending van monsters, handelsdocumenten, drukwerken en zgn. gemengde zendingen mogelijk is. Slaagt met mooie cijfers voor eindexamen H.B.S. Onder de geslaagden voor het eindexamen der Chr. H.B.S. te Leiden bèvindt zich ook de 17-jarige leerling J. v. Veen. Het „Leidsch Dagblad" maakt hierbij de volgende aanteekening: Het betreft hier den leerling J. van der Veen, die 'n zeer bijzondere en hewonderens waardige prestatie heeft verricht, wanneer men in aanmerking neemt, dat hij van zijn geboorte af de beschikking heeft gehad over slechts zécr beperkt gezichtsvermogen. Wan neer men bedenkt welk een ontzaglijke han dicap dit heeft gevormd bij het onderwijs alle leerboeken moesten in Brailleschrift worden veranderd, zijn schriftelijk werk moest hij op den tast af in machineschrift, of ook in gewoon handschrift maken, terwijl het hem uit den aard der zaak onmogelijk was om gemaakte vergissingen naderhand te corrigeeren! dan moet men we] grooten eerbied hebben voor die ijzeren wilskracht, welke hem in staat stelde op nauwelijks 17- jarigen leeftijd dit examen te presteeren. En die eerbied groeit tot oprechte bewondering, wanneer men verneemt, dat deze jongeman nimmer één onvoldoende rapportcijfer be haalde en dat hij bij zijn eindexamenwerk, dat hem vanzelfsprekend ook in Braille schrift werd verstrekt, voor alle vakken, waarin dat mogelijk is, vrijstelling van het mondeling examen werd verleend, terwijl zijn cijferlijst geen enkel cijfer lager dan een 7 bevatte. Het gemiddelde lag boven de 8! Voor een dergelijke prestatie is een bij zondere gelukwensch en een woord van op rechte hulde dubbel en dwars verdiend! T ARZ AN en de Niet in strijd met trouw aan Ne- derlandsche regeering. Ter zake de van de leerkrachten te vra gen verklaring van gehoorzaamheid van het Duitsche gezag heeft prof. dr. W. J. Aalders, hoogleeraar te Groningen, als voorzitter van de Vereen, voor Chr. Volksonderwijs, advies ingewonnen bij zijn collega in het volken recht aan de Groningsche universiteit, prof. mr. dr. C. W. v. d. Pot. In zijn advies re leveert prof. v. d. Pot, zoo meldt „Dc Standaard", ark 45 van het Landoorlogs- reglemcnt, vastgesteld op de tweede Haag- sche Vredesconferentie in 1907 en paragraaf 7 van de Verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Ned. gebied, om te concludecren, dat par. 7 zoo gelezen schijnt te mogen worden, dat de verplich ting die men aanvaardt duurt zoolang men een der genoemde functies bekleedt. Wie dus zou komen te staan voor de uitvoe ring van 'n bevel, dat men naar eer en ge weten meent niet te kunnen uitvoeren, zal altijd nog door het neerleggen van zijn functie zich daaraan kunnen onttrekken, zonder dat hem dan het schenden van zijn verklaring ten laste kan worden ge legd. Is deze uitlegging juist en daar omtrent zal nog wel nadere opheldering komen dan rijst het gewetensconflict dus pas, als men inderdaad zulk een bevel zou krijgen, wat niet waarschijnlijk is te achten. Overeenkomstig dit advies geeft het hoofdbestuur van de Verv. voor Chr. Volks onderwijs de leden zijner vereeniging en de leerkrachten in zijn scholen in overweging om de bedoelde verklaring als deze geëischt wordt, af te leggen. Het hoofdbestuur oordeelt, dat al moge het afleggen van bedoelde verklaring pijn lijk zijn, zij niet in strijd brengt met de trouw aan de Nederlandsche regeering; integendeel zij beantwoordt aan hetgeen deze regeering zelf in 1907 mede heeft vast gesteld. 138. Toen ze de hoek omsloegen, stond een der grote dieren vlak voor hen. „Het mes'" beval Tarzan tegen Perry, „het mes, dat Wong je gaf." Met een wreed gebrul dook het ver scheurende dier in elkaar, gereed om te springen, terwijl zyn groene ogen op Kailuk gevestigd waren. Toen het dier naar vore* sprong, rende de Rathoriaan naar de gebou wen in de buurt, zijn eenige kans om te ont snappen. „Neen! Niet wegrennen! Dat haal je niet!" riep Tarzan. En gehoorzaam als een trouw soldaat keerde Kailuk zich nu naar het dier en wachtte zrjn lot af. Toen sprong Tarzan, vlug als een luipaard, naar voren en duwde Kailuk weg van het hongerige dier. Voor de leeuw zich om kon keren en opnieuw uitvallen,' was de aapman op zfln rug ge sprongen en had zijn gespierde arm om de nek van het dier geslagen. Terwijl Tarzan steeds weer het mes in de zachte zijde van het dier plantte, sprong de leeuw nog enkele malen in de lucht, doch zakte toen levenloos in elkaar. „Tarzan! We zullen moeten vech ten! Kijk eens voor je daar komen ze naar ons toe de soldaten!" DINSDAG 2 JULI 1940. Jaarsveld, 414.4 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuzick. 9.10 Concertgebouw-orkest (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.), 10.30 De Palladians (opn.). 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.45 AVRO-Aeolian-orkest en solist. 12.30 Pianosoli. 12.45 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Puszta-orkest. I.30 Orgelspel. 2.00 Lyro-trio. 2.45 Omroeporkest, solist en gramofoonmu ziek. 3.153.35 Declamatie. 5.00 AVRO-dansorkest. 5.30 AVRO-amusementsorkest en soliste. 6.30 VPRO: Jeugduitzending. 6.45 Gramofoonmuziek. .7.007.10 Mr. Dr. L. N. Deckers spreekt voor het Centraal Comité voor den gewonden en zieken soldaat. 7.30 „De jacht op een schim", causerie. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Concertgebouw-orkest en solisten (opn.). 10.15—10.30 Berichten ANP. Kootwijk, 1875 m. KRO-Uitzending. 11.15 II.30 n.m. Berichten. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Wij beginnen de dag. Ook Big en Go deelden in Rasumow's roem. Want zij waren zijn helpers en konden eens even groote dompteurs worden als hij; elke dierentemmer moest als oppasser beginnen. Zij kregen allerlei geschenken en souvenirs toegestopt en werden evenals hun meester dikwijls uitgenoodigd: doch slechts in het circu3restaurant, daar zij zich nooit verre van de beren mochten verwijderen. De beren waren het middelpunt van hun bestaan en Go was met dit leven tevreden. Nog afgezien daarvan, dat hij door Rasumow goed betaald werd en dat zijn baas hem zeer welwillend behandelde, had hij ook plezier in de dieren. Voor het eerst in zijn zwervend leven had hij wezens gevonden waarvoor hij verantwoordelijk was, die hij mocht verzorgen en die hij van dag tot dag beter leerde kennen. Zeker, ook als leerjongen bij de Pisiani's had hij dieren moeten verzorgen, maar die paar den waren slechts middel tot het doel geweest, het ging niet om hen maar om de rijkunst- stukken. Of zou hij indertijd nog te jong zijn geweest, om dieren te kunnen begrijpen? In ieder geval, zoo als hij nu van zijn beren hield, bijzonder van den kleinen Frits en den groo ten Oswin, zoo had hij nog nooit van een dier gehouden en evenmin van een mensch. „Hoe vind jij Marfa eigenlijk?" vroeg Big hem op zekeren dag. Go wist niet wat hij van deze vraag moest denken en antwoordde kort: ,.Ik vind haar heelemaal niets. Ik heb nog nooit over haar gedacht." De Kaukasier keek hem onderzoekend aan. „Zoo?." bromde hij. „Nu luister eens goed: voor mij is Marfa het mooiste meisje, dat er rondloopt!" Zijn toon was dreigend. Go begreep dadelijk dat Big op oude rech ten aanspraak maakte en van zrjn rivaliteit bij Marfa niet gediend zou zijn. Go kreeg haast medelijden met zijn dikken, onbeholpen kame raad. Zeker had Big het nog nooit gewaagd om Marfa zijn toegenegenheid te bekennen en sleepte hij zijn liefde als een last met zich mee... Toen Rasumow, nadat hij een jaar door Rusland gereisd had, van Charkow naar Sara- tow wilde gaan en den eigenaar van het circus aldaar zijn nummer aanbood, ontving hij een antwoord, dat hq niet voor mogelijk had ge houden, namelijk een weigiering. Hij kwam er spoedig achter hoe de zaak in elkaar zat. In circus Saratow was gedurende de afgeloopen maand een andere groote Rus sische dompteur opgetreden, die langen tijd door Siberië had gereisd en nu langzaam naar het Westen trok. Deze man, die Durow heette, was niet slechts dompteur maar .ook humorist en be roemd om zijn grappen. Bijzonder de gewaag de satiris, waarmee hij weinig populaire mi nisters en andere hooggeplaatste persoonlijk heden belachelijk maakte, trokken allerwegen een groot en dankbaar publiek. Hijzelf was leerling van de cadettenschool geweest, eer hij er naar het circus vandoor was gegaan; en men zei, dat de Czaar zelve hem de hand boven het hoofd hield wanneer hij in botsing kwam met alle soorten van dieren: beren, honden, katten, vossen, vogels, zeeleeuwen, ratten, haifen, dashonden, varkens, apen en hazen. Al deze dieren kenden kleine kunst stukjes en Durow gaf daar zijn grappigen tekst en uitleg bij. Rasumow was een veel grooter dresseur; maar niettemin moest men Durow's nummmers om hun variatie prijzen en menigeen vond ze interessanter dan Rasu mow's elegante berenpantomines. Rasumow besloot, zijn mededinger niet uit den weg te gaan. Toen hij Go op zekeren morgen bij zich riep en vroeg: „Hoor eens 'Go, wil jij een beren nummer instudeeren?" was de jongen hem het liefst om den hals gevallen. „O, zoo graag!" „Uitstekend. Kijk eens, ik heb wat meer beweging in mijn nummer noodig en denk er aan om een „worsteling tusschen mensch en beer te gaan vertoonen. Ik geloof, dat Frits en jij wel goed genoeg met elkaar kunt op schieten om dat te probeeren. Je begrijpt na tuurlijk dat zoo' n worsteling heelemaal geen worsteling is, maar een goed ingestu deerd spel waarbij elke houding en elke be weging van te van te voren is vastgesteld en de beer zich tenslotte door den mensch laat overwinnen, dat wil zeggen, zich voor hem ruggelings op den grond laat vallen... Dus probeer, of je het met Frits eens kuntwor den en zeg mij dan maar wanneer we het nieuwe nummer kunnen gaan oefenen." Om het met Frits „eens te worden" streef de Go bijzonder naar zijn vriendschap. Hij sprak het jonge dier hartelijk toe, liefkoosde het, speelde ermee door de tralies en op zeke ren dag durfde hij het wagen bjj Frits in het hok te komen. Kort daarna begonnen in de centrale kooi en onder leiding van Rasumow de eigenlijke repetities. Zij waren moeilijk, duurden lang en brachten gevaar mee. Frits was weliswaar de jongste beer, maar toch steeds nog enkele centimeters grooter dan Go, enorm sterk en daarbjj zoo onstuimig, dat hg Go uit pure speelscheid dikwijls op den grond gooide of samen met hem over den vloer rolde, waarbij de jongen soms maar ternauwernood aan een gevaarlijke omhelzing ontsnapte. Het duurde wekenlang eer ze zoover waren, dat Frits op commando de verschillende be wegingen uitvoerde: en opnieuw duurde het weken eer het dier de juiste volgorde onthield. 8.30 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.00 Gramofoonmuziek. 11.1511.30 Berichten (Engelsch). 12.00 John Kristel en zijn Troubadours. 12.3012.45 Berichten (Duitsch). 12.45—1.00 Berichten ANP. I.45 Gramofoonmuziek. 2.002.15 Berichten (Duitsch). 3.153.30 Berichten (Engelsch). 5.005.15 Berichten (Duitsch). 5.30 John Kristel en zijn Troubadours. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 RVU: Lezing. 7.00 Vraaggesprekken over het Rijksmuseum en het Stedelijk Museum te Amsterdam. 7.15 John Kristel en zijn Troubadours. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten ANP. 8.45 John Kristel en zijn Troubadours. 9.159.30 Berichten (Engelsch). 9.55 Wij sluiten de dag. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15—1025 Berichten ANP. II.1511.30 Berichten (Engelsch). Nu moest het geheel beter worden afgewerkt en ook dit stelde het geduld van den temmer op een zware proef. Tenslotte moe9t het num mer worden ingespeeld en de „representatie" ervan worden voorbereid. Pas na een groot half jaar van dagelijkschen zwaren arbeid was de worsteling met den beer eindelijk rijp voor de manege. Het debuut vond plaats in het circus van Orel. Terwijl Go zich achter de coulissen door Marfa driemaal liet bespuwen om het geluk te bezweren, kondigde de regisseur met vele groote woorden het nieuwe nummer aan. Toen betrad Go, gekleed in het pantervel der gla diatoren, den rooden ring, boog en wenkte glimlachend naar het gordijn, dat geopend werd om den beer Frits door Big van ket ting en halsband ontdaan binnen te laten. Het dier groette het publiek eveneens. De tegenstanders gaven elkander de hand en gin gen op het fluitsignaal van den scheidsrechter dadelijk in gevechtshouding staan. Wat het publiek nu te zien kreeg was een schijnbaar geheel ongedwongen en geïmpro viseerde reeks van heup- en hoofdgrepen, nek- massages, omarmingen en stootor waarbij de toeschouwers de krachtige, mooi gebouwde de lichamen der beide worstelaars kiaden be wonderen. De man en de beer gingen af en toe op den rand van manege zitten en lieten zicht koelte toewuiven. Dit wekte telkens een algemeene en storm achtige vroolijkheid op, maar toen in de laatste ronde de beer Frits met een kolossale sprong op Go losging, hield men in de zaal den adem in. Was dat nog spel? Of was de beer werkelijk woest geworden? De man ontkwam slechts met de uiterste inspanning van zijn krachten aan de vreeselijke armen van het bruine ondier... En terwijl de beer een oogen- blik naar lucht hapte, pakte de man hem vlug om het middel de beer sloeg zijn armen om de menschen-schouders en wierp hem met zijn volle kracht achterover. Maar het dier hield zich nog op de been en wankelde enkele seconden eer het ruggelings ter aarde viel, zijn tegenstander meetrekkend in zijn val; deze hield hem vast, drukte hem neer een. twee. drie. vier, tot de scheidsrechter had uitgeteld. De mensch was overwinnaar gebleven4r Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3