Het proces om de betwiste baby Cellulose uit aardappelloof 9 uur v.m. tot 7 uur n.m. Noord cn Zuid Ierland kunaen samenwerken MUSSOLINI op inspectie Tuinhoekje WITKOP's Lunchroom Marktberichten Brood zonder bon in restaurants Het Duitschc leger bedrogen is iederen dag geopend van den helder. Texelsche lammerenmarkt De oplossing van het benzine-vraagstuk. In het proefstation van de K.N.A C. te Den Haag is men sedert eenigen tijd bezig met het experimenteeren mei diverse vervangingsbrandstoffen voor auto's. De eerste door lichtgas gedreven motor wordt beproefd De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij, maakt bekend, dat ook na 30 Juni voorloopig de verstrekking van brood in ho tels, restaurants, broodjeswinkels enz., nog toegestaan is, zonder dat daarbij bonnen in ontvangst behoeven te worden genomen. De hotels enz. kunnen derhalve ook tot nader aankondiging de benoodigde hoeveel- •heid brood tot de tot nu toe gebleken be hoefte nog vrij van hun bakker betrekken. Getuigenverhoor gesloten, spraak dezer dagen. uit- Opnieuw is Zaterdagmiddag voor den pre sident der Haagsche rechtbank, Mr. A. S. Rueb, een faze behandeld in het proces tus- schen twee families om de baby, die in vei ligheid werd gebracht bij den bominslag op 10 Mei j.1. in huize Bethlchem en waarvan zoowel de familie' S. als de familie van der \V. betoogen, dat het kind haar toebehoort. Thans werden nog enkele getuigen van partijen gehoord, allereerst mej. J. Breukel. Zij was dienstbode in een café op het Spui, waar ook de heer S. kwam. De heer S. had eens in het café verteld, dat hij zoo'n flinken zoon had gekregen, die acht pond woog en, zooals hij het noemde, „linken" (kneepjes) aan de polsen had. Vervolgens legden verklaringen af zuster Emerentia en zuster Johannina, die in de Bethlehem-kliniek werkzaam waren. Zuster Emerentia heeft het kind van mevrouw van der W. een dag in de kliniek meege maakt. Zij zou nu niet meer weten hoe het er uit zag. Een vlekje of iets dergelijks heeft zij niet gezien bij het kind Toen het kind bij mevrouw van der \V. werd overge wogen, was het gewicht 8 pond en 70 gram Dit kind herkende zij niet als dat, hetwelk zij in de kliniek gezien had. Dit laatste kind kon zij zich toen niet meer voorbren gen. Zij heeft dus daaromtrent geen oor deel en het kind van mevrouw S. heeft zij nooit gezien. Mevr. van der W. had wel gezegd, dat haar kind een beetje krom beentje had, maar dat is deze getuige niet opgevallen. Tenslotte verklaarde zuster Johannina, dat zij het jongetje van mevrouw S. niet kende. Het kind, dat haar later getoond is, had zij niet kunnen herkennen als dat van mevrouw van der W. bepaalde ver schilpunten waren haar echter niet opge vallen. Het getuigenverhoor werd hierna voor ge sloten verklaard. De president zal dezer dagen uitspraak doen. Drie voorwaarden. De ministerpresident van Noord-ïerland, Lord Craigavon, heeft in een bijeenkomst in het graafschap Down verklaard, dat hij bereid is, met de Valera nauw samen te wer ken op het gebied van de gemeenschappe lijke verdediging, onder voorwaarde, dat: 1. Ierland zich eveneens aan de zijde van Groot-Brittannië en het Imperium schaart, 2. Alle Duitschers en Italianen uit Ier land worden gezet en 3. De Valera zich verlicht, niet de kwes tie \an de grondwet ter tafel te brengen. Garagehouder voor den Duitschen krijgsraad. Een Amsterdamsche garagehouder was zoo oneerlijk, toen hij eenige leveringen aan het Duitsche leger moest doen, met dubbel krijt te schrijven. Flesschen olie van f 0.50 berekende hij voor f0.95 en hij schreef 100 li ter benzine te veel op. Al met al benadeelde hij het Duitsche leger voor ongeveer f 100. „Je moet niet bang zijn, had hij tegen zijn boekhouder gezegd, schrijf maar op". Zaterdag stond deze „moedige" man te recht voer den Duitschen krijgsraad. ,De boekhouder getuigde en zeide „als ik het niet had gedaan, was ik mijn baantip kwijt geweest" en door deze getuigenis kwam de schuld van den verdachte vast te staan. De auditeur-militair hield een scherp requisitoir. Het Duitsche leger, aldus spr„ is tegen regeering, volk en land .volko men correct opgetreden. Alles, wat' het leger noodig heeft wordt betaald. Wij wenschcn echter eveneens vol komen correct en behoorlijk behan deld te worden en wij zullen hem, die poogt het Duitsche leger te bedrie gen, de volle gestrengheid der Duit sche wetgeving leeren kennen. Wegens twee gevallen van bedrog en een poging daartoe requireerde spr. een gevan genisstraf van een jaar en f 1000 boete, nl. tien maal de toegebrachte schade. Tegen be taling van een borgstelling van f50.000 zal verd. uit de voorloopige hechtnis kunnen worden ontslagen. In een uitvoerig pleidooi betoogde de ver dediger mr. Francois Pauwels dat de zaak te hoog werd opgenomen en drong aan op het opleggen van een geldboete. De krijgs raad veroordeeld den man tot 4 maanden gevangenisstraf en 2000 mark boete. Tegen betaling van f 10.000 borgstelling werd hij op vrije voeten gesteld. Deze straffen zijn gelijk aan die, welke den Duitschen burger in soortgelijke ge% al len worden o^elegd. Geestdriftige hulde in alle dor pen. De Duce heeft, naar de speciale correspon dent van Stefani meldt, gisteren zijn inspectietocht door het oorlogsgebied voort gezet en den sector van het eerste leger, dat onder bevel van generaal Pan tor staat, bij den Colle Della Madalena bezocht. De bevol king van alle dorpen, waardoor de duce kwam, brachten hem een geestdriftige hul de. Bij den Colle Della Madalena betrad Mus- solini Fransch gebied. Ook op den terugweg werd hij door soldaten en bevolking storm achtig toegejuicht. BELGISCHE KONINGSKINDEREN BLIJ VEN IN SPANJE. De kinderen van den Belgischen Koning zullen in Spanje blijven. Zij" zullen hetzij naar Escomal of naar Aranjuez worden overgebracht. De helft van de Duitsche behoef te aan vezelstoffen er door ge dekt. Het is te verwachten, zoo schrijft de Köl- nische Zeitung, dat Duitschlands aanspraak op de goederen der aarde weldra vervuld zal zijn en dat het zijn levensgebied aan merkelijk uitgebreid zal zien. Heeft het dan nog zin onvruchtbaar land te bebouwen en door steeds sterkere bemesting oogsten te verkrijgen? Prof. dr. Sessous uit Giessen heeft in een openingsrede op het eerste Duit sche rijkscongres voor plantenbouw te Brcs- iau een antwoord op deze vraag gegeven. Ook in de toekomst zal het de voornaam ste taak blijven met alle middelen er voor te zorgen, dat wat maar in het land aan grondstoffen kart worden verkregen, ook in derdaad gewonnen wordt. Dit land zal het snelst van de slagen van den oorlog herstel len, dat het minst afhankelijk is van zijn voorziening uit het buitenland. Niet alleen voor voedingsstoffen. Dat geldt niet allepn van voedingsstoffen. Een van de belangrijkste grondstoffen, cel lulose, moet in toenemende mate door den landbouw worden geleverd. Het hout uit de bosschen kan onmogelijk meer de voorraden opbrengen, die noodig zijn Een andere spr. wees er tijdens het congres op, dat tegen woordig vaak een enkele fabiiek meer vel- wol levert, dat in 1938 in geheel Duitschland aan schapenwol is verzameld. Een groote vooruitgang was reeds, dat het den chemici thans ook gelukt om beukenhout naast dennenhout tot cellulose te verwerken. Het hout is echter ook voor andere doeleinden noodig. Zelfs wanneer in Duitschland katoen kon worden verbouwd, zou daarmee geen oplos sing gevonden zijn, omdat de ruimte ont breekt voor een aanbouw in het groot. Ook vlas en hennep kunnen het bosch niet ge noeg ontlasten. Daarom moet afval van reeds verbouwde planten op groote schaal worden gebruikt of er moeten „celstofplan- Geen ontsmettingsproces, doch de moderne wijze van muurbeschildering in een der kamers van het nieuwe stadhuis van Leiden ten" worden aangeplant, die geen eischen stellen aan den grond. Vooral aardappelloof Onder de eerste categorie valt, behalve stroo, vooral aardappelloof, llitler heeft er reeds in 1938 toe aangespoord het aardappel loof nuttig te gebruiken. Sindsdien is alle aandacht besteed aan het te nutte maken Het gesneden loof wordt uitgespreid op het veld, waar de regen het in den herfst wascht en uitloogt. Daardoor komen de meststoffen uit het loof weer aan den bodem ten goede. Wanneer het tot het voorjaar gedroogd wordt, gaat het naar brikettenfabrieken, waar het tot briketten wordt geperst. In de zen vorm is het dan het best, voor verdere verwerking te gebruiken. Op het congres werden monsters vertoont van papier, kunstzijde en eelwoldoeken, ver vaardigd uit aardappelloof. Er staan zulke hoeveelheden ter beschikking, dat zich reeds zou laten voorzien in de helft van de Duit sche behoefte aan vezelstoffen, wanneer de helft van het aardappelloof gebruikt werd. HET EILAND DER RATTEN. Wanneer men hoort spreken over de Zuid- zee-eilanden, denkt men altijd aan idyllische aardsche paradijsjes. Het Marv Island dat ligt tuschcn de Fidji-eilanden en Honoloeloc is echter alles behalve idyllisch, want het wordt uitsluitend bewoond doorratten. Deze dieren leven van het voedsel, dat op schepen over boord wordt geworpen en op het strand van het eiland aanspoelt, en van de eieren der reuzenschildpadden, die gere geld dit strand bezoeken, en de eenige zij het periodieke levende wezens op het Ma- ry-Island zijn buiten de ratten. Doch neen, om eerlijk te blijven, moeten wij bekennen, dat er nog iets levends op het eiland is bui ten de ratten en schildpadden, namelijk... één enkele palm! ROZEN IN VOLLEN BLOEI. Tn het laatst van Juni en in de maand Juli bloeien de rozen om strijd. Een weelde van bloemen en ontluikende knoppen bekoort ons oog. Natuurlijk wil men ook dit moois in huis brengen. Enkele rozen in een passende vaas gezet geven cachet aan een kamer. Bij dit afsnijden moet men toch niet de betee- kenis der struik uit het oog verliezen. Snijdt men te groote takken af, dan zal de struik te veel verliezen en daardoor in het vervolg minder bloeien. Hoe moet men de rozen afsnijden Be kijkt men een bloeienden rozentak, dan ziet men onder de bloem half volwassen bladeren Nederland bouwt bruggen. De nieuwe brug in den Rijksweg Leiden Utrecht ter hoogte van Bodegraven, welke hier den weg Den Haag-Utrecht kruist, is in wording. Het gewapend beton is in de bekisting gevat KONINGSTRAAT 17, Te koop: KRUIDENIERSWINKEL, annex café. A. DE. BOER, Sint Maartensbrug D 21. Voor direct gevraagd: flinke SCHOENMAKERSKNECHT, Schoenmakerij „De Econoom", Schagen. en nog verder naar beneden kleine blaadjes, die in den groei teruggebleven of zooals mea zegt rudimentair zijn. De roos moet boven de groote bladeren afgesneden worden. in de oksels van deze zitten n.1. ook weer flinke oogen, waaruit zich stevige takken kunnen ontwikkelen. Daardoor zal de afgesneden roos een kleine steel hebben, maar heeft de struik gelegenheid zich weder goed te ont wikkelen. Uitgebloeide rozen worden steeds tot het eerst© normaal ontwikkelde blad weggenomen. Als vijanden der roos noemen wij: luis, rupsen, schuimcicade, het „Wit" en de roest. Bladluizen treden periodiek op. Men be strijdt ze door in de avonduren als het blad droog is te sproeien met de volgende oplossing 10 gram nicotine-extraet (5 a 6 theelepel, tjes), 10 gram spiritus en 40 gram zachte zeep opgelost in een liter water. Deze oplos- sing mag niet overdag aangewend worden, omdat dan de kleine droppeltjes in de zon als spiegels zouden werken, waardoor de bladeren konden verbranden. Lost men voor het mengen in de brandspiritus een gram salicylzuur op, dan is dit bespuitingsmiddel tevens de bestrijding tegen het „Wit", een meeldauwzwam, die ieder wel eens op de ro zen heeft gezien. Tegen het „Wit moet men niet te lang met dit bestrijdingsmiddel wachten. Het wordt ook bestreden door bjj zonnig weer de bladeren een weinig te be stuiven met fijn verdeeld zwavelpoeder. Tegen rupsen en schuimcicaden nemen wfl 3 4 gram vloeibaar loodarsenaat in een liter water opgelost. Het is een zwaar ver gift. De schuimcicade zit onder een hoeveel heid „spuw" (koekoeksspuw), dat ontstaan is uit het vocht uit het darmkanaal, waar door lucht uit de tracheeën of ademhalings buizen door het insect geblazen is. Zij zuigt de sappen uit den stengel. Roest kan men constateer^ i doordat on der aan de bladeren bruinachtige wratjes zichtbaar zijn. Zij is een zwam, die moeilijk te bestrijden is. Merkt men de ziekte, dan snijdt men de aangetaste deelen af en ver brandt ze. De bestrijding volgt in het vol gende voorjaar door voor het uitloopen der bladeren te bespuiten met 1% pet. Bordeau- sche pap. Roest wordt bevorderd door een sterke stikstofbemesting. A. v. d. LIJN. W1ERINGEN WEL ANIMO. Voor de betrekking van ambtenaar-typist ter secretarie dezer gemeente hebben zich 76 sollicitanten aangemeld. GESLAAGD. Zaterdag slaagde onze plaatsgenoot, B. v. 't Hof te Den Elelder voor het eindeaxmen 5-jarigen B.H.B.S. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willem Andries, zoon van W. A. de Herder en van M. Willemstijn; Jan.- nie Elisabeth, dochter van S Klein en van A. Tijsen; Doeke Evert, zoon van E. Dam en van O. Holtsema. Ondertrouwd: J. Scheltus en J. Sprenke ling; K. N. Smit en B. Bijlsma. Gehuwd: J. Scheltus met J. Sprenke ling. Overleden: Weiland, W., oud 24 Jaar; Leemburg, A., echtgenoote van J. Jonker! Klare A., oud 67 jaar, echtgenoot van D. Tuinman; G. de Vries, oud 87 jaar, wedu we van J. Takes. Hedenmorgen om 9 uur waren ongeveer 1600 lammeren aangevoerd. De handel wai nog van weinig beteekenis. De prijzen liepen van 1711. Dat is dus iets minder dan vo rige week. De middenprijs zal vermoedelijk 18.2518.50 bedragen. ALKMAAR, 29 Juni. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer: 235.000 kipeieren 4 4.75, kleine 3.70—3.95 per 100 stuks. WARMEXHUIZEN, 29 Juni. Aanvoer: 41.775 Kg. aardappelen: Schot- sche muizen 5.505.80, grove 5.50, drielin gen 3.203.80, Frühmölle, drielingen 1.70. NOORDSCHARWOUDE, 1 Juli. Aanvoer: 89000 Kg. aardappelen: Schot- he muizen 55.30. grooten 5.drielingen 2.90—3.90, kleine 1.10—1.50. BROEK OP LAXGENDIJK. 1 Juli. Schotsche muizen 55.40, drielingen 2.60— 3.80. kleine 1.402.10, 4350 Kg. tomaten: a 20.10—20.40, B 20.—, CC 12.10. ALKMAAR, 1 Juli. Veemarkt, 75 Vette koeien 135330, 18 graskalveren 4570. 76 nuchtere kalveren (slach't) 1020, 31 vette schapen 2240. 330 vette varkens 6067 ct. per Kg., handel matig.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4