Kampioenschap van Nederland De toestand in Engeland Uaet&ai Feijenoord vergroot haar voorsprong Feijenoord-Blauwwit 3-2 Juliana - Heracles 4-2 Schagen I Com* HRC-Helder 2-3 BKC - Wieringerwaard 1-0 UUelïennen Wedstrijden Vekabaan Engeland is de laatste dagen niet tot rust gekomen, schrijft de Londensche correspon dent van het Spaansche blad „Ya". Men krijgt den indruk, alsof de Engelschen da gelijks verwachten, dat hun eiland in een vulkaan zal worden veranderd. De Engelsche arbeiders moeteen meer dan 90 uur per week werken. Op eiken straathoek worden barri caden en kleine vestigen aangelegd. De Lon densche correspondent van „A.B.C." schrijft, dat de Engelsche hoogmoed en haat jegens al hetgeen op het vasteland gebeurt, met den dag toeneemt. Als kenmerkend voorbeeld hiervoor haalt de Spaansche correspondent de volgende zinsneden «an uit de „Daily Ex press": „Wij zullen die Europeesche heeren eens toonen wat er gebeuren zal als zij zich in onze zaken mengen. Onze eenige schuld in het verleden was met te groote vriendelijkheid en kinderlijk heid te hebben vertrouwd op de goede eigen schappen van de mensohhcid, welke eigen schappen wij alleen maar schijnen te be zitten." „A.B.C. schrijft, dat dit voorbeeld voldoen de den ongelooflijken hoogmoed van de En gelschen bewijst Kranig herstel van Juliana. De strijd om het landskampioenschap nam een. voor Feijenoord wel heel fraaie wending. Wonnen de Rotterdammers zelf niet zonder geluk van haar hoofdstede lijke concurrenten na spannenden strijd moest Blauw-Wit met slechts 32 het loodje leggen Juliana won op eigen veld met 42 van Heracles. Hierdoor boekten de Zuiderlingen een fraai herstel, maar zij brachten de Oosterlingen, die zich vorige week op 't nippertje de zege over Blauw-Wit zagen ontgaan, een gevoelige klap toe. Heracles heeft nu immers, evenals trouwens Blauw-Wit een achterstand op de leidende Rotterdammers van 3 verliespunten. Met Juliana zullen we wellicht nog ernstig rekening moeten houden. De zware 61 neder laag, voor veertien dagen in Rotterdam ge- leden, was blijkbaar een misstap die aan plan kenkoorts is te wijten. De stand is nu: Feijenoord 3 3 0 0 11—3 6 Blauw-Wit 3 1 1 1 6—5 3 Juliana 2 1 0 1 5—8 2 Heracles 2 0 1 1 3—5 1 GVAV 2 0 0 2 1—5 0 De beide eerste klasse uitslagen waren restanten. RFCDFC was voor beiden het competitieslot. Doordat de Rotterdammers wonnen plaatsten zij zich definitief een plaats hooger, n.1. boven VUC. In het Noorden deed GVAV tegenover Veen- dam wat ze als kampioen verplicht was. VOETBALUITSLAGEN FeijenoordBlauw-Wit 32 JulianaHeracles 42 R.F.C.—D.F.C. 3—1 G.V.A.V.Veendam 4—0 B.K.C.Wieringerwaard 10 SuccesOudesluis 13 In een wedstrijd, die meer spannend dan fraai was, heeft Feijenoord tenslotte gewonnen van Blauw Wit en daarmede de positie aan het hoofd der kampioenscompetitie versterkt. In de eerste helft zag het er zeker niet naar uit, dat de Rotterdammers winnen zouden. Geruimen tijd is Blauw Wit toen in de meer derheid geweest. Over alle linies waren toen de bezoekers het sterkst en het is zeker aan 't schitterend spel van Scholtens in 't Fijen- oord-doel te danken, dat het geen debacle voor de Rotterdammers is geworden. Van het be gin af bleek de Feijenoord achterhoede al niet sterk. Had Blauw Wit in deze periode een beetje meer geluk gehad, dan waren er zeker meer doelpunten gevallen, maar ook bij de bezoe kers man.ceerde er wel een en ander aan, waardoor het niet tot productief spel kon komen. Bergman en Geluk, de beide vleugel spelers, waren nog het meest actief. Na de rust veranderde het aspect echter. Bij Feijenoord kwam nu meer verband tus- schen de linies. De belangstelling was vrij groot, een 8 a 9 duizend bezoekers waren er zeker. Ofschoon het spel dadelijk vlug heen en weer ging. waren de aanvallen van Feijenoord toch het talrijkst, maar de verdediging der Rotterdammers was niet erg gelukkig en toen na 4 min. Geluk op de rechtervleugel mooi voor het doel zette, deed van der Lely het leer net eventjes van richting veranderen, waar door het langs Scholtens in eigen doel ver dween (01). Wel maakte dadelijk daarop Vente een doelpunt uit een voorzet van Zaanen. maar de scheidsrechter kende dit niet toe, omdat de bal blijkbaar achter de lijn was ge weest. Feijenoord zwermde nu geregeld voor het vijandelijke doel, maar de verdediging bleef er de baas, zij het ook met moeite. Ten slotte toen er plus minus twintig minuten gespeeld waren, hadden de rood witten echter succes. Linssen legde den bal voor de voeten van Sinke en deze schoot van dichtbij in 11. Vlak daarop loste Geluk een hard schot op het Feijenoord doel; maar Scholtens stond op de goede plaats. De Amsterdammers bleven nu geruimen tijd gevaarlijk dicht bij het Rot- terdamsche doel opereeren. maar hoewel de achterhoede nu niet bepaald een stevigen in druk maakte, wist zij toch het gevaar te be zweren. Bovendien stelde Scholtens zich goed op, zoodat de schoten, die nog kwamen, o.a. een harde schuiver van Westphal, geen doel troffen. Toen de druk echter aanhield, kon een doelpunt niet uitblijven. De heele Rotterdam- sche middenlinie kwam te hulp, maar nog kon men den bal niet weg krijgen, de bal werd in gezet en de uitgeloopen Scholtens stompte den bal weg, maar weer was er een Blauw Witter die het leer opving en naar het verlaten doel dirigeerde. Van der Heide hield het leer met de handen weg en dus volgde een strafschop. Slot kwam naar voren en voltrok het vonnis. Na een goed half uur was het 12. Wel volgde er nu eenige opleving in de Feijenoord gelederen, maar Blauw Wit hield toch het beste van het spel. De rust ging in met een 21 voor sprong voor de gasten. Na de hervatting probeerde Blauw Wit het- hetzelfde spelletje maar nu lukte het niet meer. Feijenoord was nu beter op dreef en weer was na vier minuten de stand veranderd. Bij een algemeenen aanval op het Amster- damsche doel raakte Stijger den bal verkeerd, het leder kwam bij Lissen, die scherp voor zette, waarna Sinke den bal langs Ferwerda werkte, 22. Na een gevaarlijken doorbraak van Blauw Wit kwam Feijenoord weer opzet ten. Linssen en Vente waren zeer actief, maar het gelukte niet Ferwerda te passeeren. Daar op volgde weer een aanval van Blauw Wit, besloten met een hard schot van Bergman, dat Scholtens echter schitterend keerde.. Even later was het een geweldig schot van den invaller van Driel, dat Scholtens van de been deed gaan, maar dat hij toch uit het net hield. Het was nu weer de beurt van F.-ijenoord, maar er werd weer geknoeid, zoodat een mcoie kans verloren ging. Aan den anderen kant was het van Nol, die een mooie kans miste, door van bijstaand hard tegen de bovenlat te schieten. Samenspel van Vrauwdeunt en Vente bracht na ongeveer een half uur Feijenoord de lei ding, hoewel in dubieuze buitenspelpositie. Alle moeite van Blauw Wit voor den gelijk maker bleef onbeloond. Na een wedstrijd, welke niet ten volle aan de verwachtingen beantwoordde de tweede helft was vooral beneden de middelmaat is Juliana erin geslaagd de eerste overwin ning op Heracles te behalen. De 42 zege in aanwezigheid van circa 5000 toeschouwers kwam Juliana ten volle toe, mede gezien de vele kansen, welke de thuisclub in verhouding tot Heracles gehad heeft. Vooral in de eerste helft kon het spel de volle bevrediging wekken. Het was een goed, soms zeer goed gehalte, waarbij de voorhoe despelers van Juliana stuk voor stuk blijk blijk gaven goed op schot te zijn. Direct na den aftrap richtte de middenvoor van Heracles den aanval op het Julianadoel, doch voordat de Almelovers voldoende ingespeeld waren, had Juliana reeds haar competitie- vorm gevonden en onder leiding van Vroo- men en Vondenhof stond het doel van He racles gedurende ruim een kwartier bloot aan een waar trommelvuur. Doelverdediger Dekkers was prima en dank zij zijn resoluut en succesvol optreden slaagde de voorhoede van Juliana er ni#t in de lei ding te nemen. Heracles werd in de ver dediging teruggedrongen, doch de aanvallen van v. d. Veen en Veldhuis leverden nog voldoende gevaar op. Daarbij bleek, dat de Juliana-achterhoede, met name Somers en Fohler, niet voor de volle honderd procent voor hun taak berekend waren. Zij gaven blijk niet de juiste kijk te hebben op de door Velhuis gevolgde taktiek en stichtten in eigen gelederen verwarring door hun weife lend 9pel, dat voor doelverdediger Pöttgen zeker ernstiger gevolgen gehad zou hebben, indien de bezoekers een meer doorstastend sp°l ten toon gespreid hadden. Omstreeks twintig minuten na het begin van den wed strijd wist Vondenhof Juliana tenslotte de leiding te geven uit een voorzet van Raaij- makers. De kalmte, waarmede Heracles dit doelpunt opnamen, voorspelde weinig goeds en inderdaar duurde het niet lang of de Al- melosche rechtsbuiten Krabling wist een voorzet van zijn linksbuiten Jaarsma in een doelpunt om te zetten, zonder dat Somers noch Poettgen de kans kregen in te grijpen. Hierop werd Heracles iets agressiever, doch zoowel Jaarsman als Veldhuis misten tal van kansn. NS een half uur spelen Dek kers was inmiddels in het doel wegens een verwonding vervangen door Groeneweg verkreeg Juliana opnieuw de leiding door toedoen van Vroomen. Ook hiervan had de thuisclub niet lang plezier, want direct na den aftrap wist v .d. Veen met een listige pass de achterhoede van Juliana zoozeer in verwarirng te brengen, dat Dinkink geen moeite had den stand op gelijken voet te brengen. Hoewel Juliana in de meerderheid bleef, duurde het nog tot vlak voor rust, dat Raaij- malcers zijn vereeniging uit een voorzet van Vondenhof voor de derde maal de leiding verchafte. De tweede helft werd gekenmerkt door een geheel ander spelbeeld. Heracles nam direct het spel in handen, forceerde door op dringen van middenlinie en aanval tal van hoekschoppen, terwijl de achterspelers Kol- dewjjn en Schotveld den buitenspelval tegen de Juliana-voorhoede uitstekend toepasten. Ook thans had het er den schijn van, dat deze taktiek van Heracles succes zou heb ben, doch eenerzyds door kunst- en vliegwerk van de verdediging der thuisclub, anderzijds door de geringe schotvaardigheid der Alme- loërs kan het Julianadoel schoon gehouden worden. Op een gegeven oogenblik zag het er voor Juliana pijnlijk uit, maar de spelers putten moed uit het reddende optreden van Schlangen, die een door v. d. Veen ingescho ten bal nog juist uit het reeds door Poettgen verlaten doel wist te trappen. De aanvallen van Heracles verslapten hierop eenigszins, een teeken voor Juliana om te trachten den voorsprong te vergrooten. Vondenhof en Van Kan leidden de snelle uitvallen, die groote verwarring in de achterste gelederen van Heracles stichtten. Het was dan ook niet te verwonderen, dat de Almelosche spil Dekkers bij een schermutseling den bal in eigen doel werkte (42). Het leek er in het begin veel op dat de combinatie der Heldersche gasten gisteravond met korfbalcijfers van Sparta 1 zou winnen. Eenige seconden nadat scheidsrechter Bijlsma had gefloten nam Dissel van Den Helder met een fraai hoekschot reeds de leiding en twee minuten daarna verhoogde Moorman de score. Schagen, dat met 10 nian speelde, o.a. ontbra ken Grootes, De Moor en Boontjes, die door spelers der lagere elftallen waren vervangen, kwam er echter spoedig meer in, en vooral het laatste kwartier voor de rust waren de geelzwarten de gelijken, zooal niet de meer deren van de bezoekers. Individueel speelden dezen zeker beter, maar de combinatie was dikwijls zoek en het schieten bepaald zwak. Van Schagen speelden Ypey, Weeland en Leen Schoorl een goeden wedstrijd, de keeper J. Slikker (Neo) had eerst zwakke momenten, doch leverde na de rust vooral uitstekend werk. Was de stevige Heldersche achterhoede er niet geweest, dan zou Schagen meermalen hebben kunnen doorbreken. Toen dan de stand 02 was volgden eenige aanvallen van Schagen, die aanvankelijk niets opleverden. Telkens remde Levey, de stoere Heldersche back, de aanstormende Schagen- voorhoede. De Heldersche voorhoede bezorgde op haar beurt keeper Slikker menig benauwd moment! Het was Weelanddie den bal van ver opbracht en met een fraai hoekschot den stand op 12 bracht. Daarna kwam Schagen flink opzetten. Peetoom scoorde na een lange pass (22). De Heldersche keeper die vlak tegen de zon in keek kon dit doelpunt moeilijk voorkomen. Tot de rust veranderde de stand niet meer. Na de pauze was Den Helder eerst bepaald sterker, spoedig zorgde Moorman uit een corner weer voor een voorsprong. Den Hel der bleef in den aanval, maar het schieten was niet zuiver. Bijna belandde de bal in eigen doel door een fout van den S.-keeper, die hierbij wel door het bekende oog kroop. Het spel ging daarna over en weer, aan beide kanten werd hard gewerkt, doch men slaagde er niet in den stand nog te doen veranderen. De wed strijd trok veel belangstellenden, vooral ook van de Heldersch" tiidelijke bewoners van Schagen. Zondagavond ontving BKC haar buurvrouw Wieringerwaard voor de zomeravondcompe titie. Beide ploegen waren nagenoeg volledig. Voor rust was de strijd nogal tam. In de 2e helft, die met 00 inging, kwam er wat meer actie. BKC begon gaandeweg sterker te wor den en een half uur voor tijd maakte De Schip per van een misverstand in de W.-verdediging gebruik om zijn club de leiding te geven. Met dezen stand kwam tevens het einde, daar W. geen ernstige kans op den gelijkmaker heeft gehad en BKC haar voorsprong niet kon ver grooten. BKC—HELDERSCHE VLUCHTELINGEN. Daar de Polder zo ouitgestrekt is worden speler van de hoogste elftallen der Heldersche clubs die zich in Anna Paulowna bevinden, verzocht hiervan even mededeeling te doen aan Barend de Boer, p.a. C. Kuiper, N. Molen- vaart, Kleine Sluis of H. Jonker Hz., Veer- burg. Zij die zich in Breezand bevinden ge lieven zich op te geven bij kapper C. Prins. De bedoeling is n.1. om 'n avondwerstrgd tegen BKC te organiseeren. Klink neemt revanche op Schulte, Derksen wederom sterker dan Van Vliet. Op de Vekabaan werd gistermiddag, op nieuw onder gunstige weersomstandigheden, een uitgebreid wielerprogramma verreden. Zoowel Van Vliet als Derksen hebben boven dien een aanval gedaan op het record over de kwart mijl, staande start, dat tot nu toe nog steeds op naam staat van Van der Linden in den tijd van 28.2 sec. Zij slaagden er evenwel niet in een beteren tijd te maken. Derksen noteerde nog den besten tijd, n.1. 30 seconden, zich daarmede opnieuw sneller toonend dan Van Vliet, die dezen afstand in 30.2 sec. af legde. Ook in de psrint over vijf ronden toonde Derksen zich wederom de meerdere van Van Vliet door zijn rivaal in twee ritten te slaan. De uitslagen van dezen middag luiden: Omnium: eerste rit: sprint over vijf ronden: 1. WalpPellenaars, 8 pt.2. Van der Voort- Bakker, 4 pt. Tweede rit, klassementswedstrijd over 5 km: 1. WalsPellenaars, 8 pt.; 2. Van der Voort- Bakker, 3 pt. Derde rit, achtervolging per ploeg zonder aflossing over 4 km: 1. WalsPellenaars, 10 pt.; 2. Van der VoortBakker, 5 pt. Totaal-uitslag: 1. WalsPellenaars, 25 pt.; 2. Van der VoortBakker, 12 pt. Sprint over vijf ronden tusschen Derksen en Van Vliet: le rit: 1. Derksen, tijd 20 meter 12.8 sec; 2. Van Vliet op een wiellengte. 2e ri.: 1. Derksen 12 sec.; 2. Van Vliet op een wiellengte. Achtervolging over 5 km tusschen Bosland en Groenewegen: 1. Groenewegen na 7% ronde, tijd 3 min. 20 sec. Ploegachtervolging, max. 4 km tusschen de ploegen Zwartepoorte—RoesBosland en DemmingMartensKramer. Winnaar werd de ploeg ZwartepoorteRoesBosland na 7% ronde in den tijd van 7 min. 14.8 sec. Achtervolging over 3 km tusschen Schulte en Klink. Winnaar werd Klink in 3 min. 56,6 sec. Shulte volgde op 5 meter. Koppel wedstrijd over 50 km: 1. Zwartepoorte—Roes 11 pnt., tijd 1 uur 8 min. 2 Wals—Pelenaars 4 pnt. Op één ronde: 3. SchulteVan der Voort 5 pnt. Op twee ronden: 4. KremerBosland, 9 pnt. 5. DemmingMartens 2 pnt. 6. KlinkGroenewegen 1 pnt. Geïnundeerde polders worden «bouwklaar gemaakt. Een caterpillar doet zijn zwaren arbeid in de Graftermeer, waar op het oogenblik, evenals in de Sepmeer, Bannemeer en aangrenzenden polder met man en macht gewerkt wordt, om het land, dat thans weer droog is, zoo snel mogelijk in cultuur te brengen Ésh-W 4K Sommige vluchtelingen uit Den Helder hebben langs het Noord Hollandsch kanaal op den weg naar Alkmaar hun tenten opgeslagen De scheepvaart op het IJselmeer beleeft goede dagen, nu vooral het vrachtvervoer tusschen de provincies ten Oosten en ten Westen van de voormalige Zuiderzee op transport te water is aangewezen. - Drukte bij de steigers De Ruyterkade te Amsterdam sië'e*

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6