Het Dui Witboek Groote spanning in oyrie Burgemeester van Oostende krijgt ontslag Sucessen op zee Engelsche troepenconcentraties in Egypte o De dood van maarschalk Balbo Frankrijk demobiliseert ENGELAND IN MOEILIJKHEDEN Strenge maatregelen in Roemenië OOK IN DE JURA ENGELSCHE BOMMEN Warmterecord in Zweden Fransche regeering naar Vichy Het echtelijk drama te Rotterdam FRONTBERICHT Generaal Winkelman's verdedigingsplan OORSPRONKELIJKE BEDOELING MOEST WORDEN OPGEGEVEN. De inhoud van het memorandum van den opperbevelhebber der Nederlandsche Land- en Zeemacht voor den Nederland- achen gezant in Brussel, waarvan wij giste ren reeds melding maakten, luidt als volgt: MEMORANDUM voor H. M. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Brussel. Uwe Excellentie wordt verzocht zich, na kenis te hebben genomen van dit memo randum, terstond in verbinding te stel len met de Belgische regeering. ten einde haar in kennis te stellen van den inhoud vand it memorandum In afwachting van de aankomst van den gevolmachtigde van den opperbevelhebb; der Nederlandsche Land- en Zeemacht kunt uwe Excelentie aan de Belgische re geering mede deelen, dat het Nederlandsche leger tot taak heeft den 'opmarsch van den aanvaller zooveel mogelijk te vertragen en wel te beginnen aan de grer.a. De leiding van het Nederlandsche leger heeft ernstig overwogen energieken tegen stand in het Peel-Raamstelling genaamde fieel van Noord-Brabant (van Weert over Nederweert, Meyel, Helenaveen, Gricndts- veen en MUI naar Grave) te laten bieden door de ter plaatse zijnde troepen en zij heeft aanzienlijke werken doen aanleggen om deze steling in staat te stellen te vol doen aan een dergelijken eisch. Zij moet in- tusschen toegeven, dat zij aleen op Neder- landsrh gebied voorbereidingen heeft kun nen treffen tegen een Duitschen opmarsch en dat de beteekenis der opgerichte stelling in deze streek niet aleen afhankelijk is van de verdedigingskracht en de getroffen voor bereidingen, maar ook in groote mate be- heerscht wodt door de mogelijkheid in het Zuiden, dus bij Weert, en ton Westen van deze stad gepasseerd te worden. Met het oog op de omstandigheid, dat het bevel van het Belgische le ger het gros van ziin troepen heeft opgesteld aan het Albertkanaal. ter wijl volgens hetgeen het opperbevel van het Nederlandsche leger meent te weten, aan de Maas- en de Zuid- Willemsvaart slechts zwakke troe pen staan, met de opdracht den vij and op te houden,acht de Nederland sche opperbevelhebber de mogelijk heid van een oprukken der Duitsche troepen aan den anderen kant van Weert, dat wil zeggen tegen 's-Herto- genbosch, zoo groot, dat hij zich tot zijn levendigen spijt gedwongen heeft gezien het gros der in Noord-Bra bant staande troepen terug te trek ken met achterlating van achter hoedetroepen, ten noorden van Maas en Waal. De Nederlandsche oppervelhebber verzoekt uwe excellentie de aandacht der Belgische regeering nadrukkelijk te richten op de omstandigheid, dat van Nederlandsche zijde alles ge schied is om op deze wijze, de reeds genoemde stelling WeertGrave te versterken en haar aldus in te rich ten, dat volgens de opvatting van den Nederlandschen opperbevelhebber, het commando van het Belgische le ger volledig vertrouwen kan heb ben in den steun, dien deze stelling haar vermag te bieden. BETREURENSWAARDIGE MAATREGEL. Het opperbevel van het Nederlandsche le ger voedde derhalve de hoop, dat de voor naamste tegenstand van Belgischen kant ge boden zou worden aan de Maas en de Zuid- Willemsvaart, dus in de algemeene richting van Eben Emael. naar Bocholt. Het feit, dat het opperbevel van het Bel gische leger deze aansluiting klaarblijkelijk niet heeft gewenscht, dwingt den Neder landschen opperbevelhebber over te gaan tot •en maatregel, die hij buitengewoon betreurt. Het Nederlandsche leger zal emstigen te genstand bicden aan de Grebbelinie (van het IJselmeer over Amersfoort en Rhenen tot de Waal bij Echten). Deze linie wordt aan de Zuidflank be- beschermd door een linie van Ochten naar de Noordzee: van Ochten naar Tiel achter den Daal, van Tiel naar het inundatiegebied der vesting Holland achter de Linge en ver volgens uitkomende in de groep Merwede en in het Zuiden dor vesting Holland. Bo vendien zal Zeeland' verbitterd worden ver dedigd. De mate, waarin het Nederland sche leger zich kan handhaven in de hiervoor genoemde linies en in Zeeland, hangt o.a. af van de sterk te der binnendringende Duitsche troe pen en van de hulp die geboden vy„rdt door de Fransche en de En- gelschen. De plannen van het opperbevel van het Nederlandsche leger zullen uiteen gezet worden door den gevolmachtigde van den Nederlandschen opperbevelhebber. Verbitterde tegenstand. Ik verzoek Uw Excellentie de Belgische regeering er reeds thans met nadruk van in kennis te stellen, dat de bovengenoemde linies en de stellingen in Zeeland zodanig zijn ingericht en bezet, dat. in geval de te hulp komende Fransche en Engelsche troe pen snel ter plaatse kunnen zijn, daar een verbitterde tegenstand zou kunnen worden geboden. Mocht deze hulp vertraagd worden, dan zou met het oog op de lengte der reeds ge noemde linies en de noodzakelijkheid om t°n gevolge van den langen duur van den GENERAAL WINKELMAN. oorlog over te gaan tot aflossingen, de mo gelijkheid moeten worden overwogen om de Nederlandsche troeuen terug te trekken in de vesting Holland. De bevelhebber van het Nederlandsche troepen terug te trekken in Engelsche regeering er met nadruk op gewe zen. dat hij deze maatregel, hoewel van zui ver Nederlandsch alsook van internationaal standpunt levendig zou betreuren. Hij heeft de aandacht gevestigd oo het feit, dat de ver dediging der Grebbelinie de mogelijkheid open laat te zijnertijd uit deze linie op te trekken ten einde tot den aanval over te gaan, waartegenover de insluiting der troe- Generaal Weygand verstrekt on verwijld daarheen. De Fransche regeering heeft giste ren, op grond van berichten over den toestand in het Nabij Oosten, het besluit genomen generaal Wey gand naar Syrië te zenden. Wey gand is gisteren, via Marseille en Athene naar Beiroet gevlogen en zou gisteren te Damascus aankomen. Van officieele Fransche zijde wordt medegedeeld, dat generaal Weygand zich naar Syrië heeft begeven om met generaal Mittelhauser, den op perbevelhebber van het Syrische le ger, de demobilisatie van dit leger te bespreken. Reeds 2 lagen geleden heeft generaal Mittelhauser bekend gemaakt, dat het „Weygand-leger", op grond van de voorwaarden jan het wapenstilstandsverdrag, onmid dellijk wordt gedemobiliseerd. Volgens den oorlogscorrespondent van het D.N.B. in het Middellandsche Zeegebied, liggen de ware redenen van de reis van Weygand ln de toenemende spanning die in het Nabije Oosten tusschen de belangen van Engeland en Frankrijk is ontstaan. Vol gens berichten uit Fransche bron is het de laatste dagen in Syrië tot zware botsingen tusschen Fransche en Engelsche troepen gekomen. In de afgeloopen maanden is het „Wey gand-leger" ook door Engelsche troepen aangevuld. Bij deze troepen zou het bevel tot demobilisatie op openlijk verzet zijn ge stuit. Engelsche officieren zouden hebben gepoogd Fransche legerafdeelingen tot mui terij te bewegen. Daarop is het tot ernstige botsingen gekomen. Van beide zijden is met scherp geschoten. Teleurstellinq voor Londen. De Fransche hooge commissaris in Syrië, Pueaux, heeft op scherpe wijze tegen de houding van de Britsche troepen geprotes teerd. De houding van Mittelhauser is voor de regeering te Londen meer dan een te leurstelling. Het kwam er haar voor alles op aan, de twee beslissende steunpunten van haar politiek in het Nabije Oosten, het Suezkanaal en de olievelden van Mossoel. tegen vijandelijke aanvallen te beschermenè Het blok van Turkije tot Lybië moest de strategische verbindingslijnen van Groot Britannië naar het Verre Oosten en naar Oost-Afrika beveiligen. De weigering van het Weygand-leger" is daarom voor de Britsche politiek een zware slag. Generaal Weygand, zoo vervolgt de correspondent van het D.N.B.zal in Damascus tot taak hebben den Engelschen duidelijk te maken, dat het „Weygand-leger" in Syrië niet meer voor de belangen van Gróot- Brittannië zal vechten. Dertien dui zend man worden daarmee voor de Engelschen uitgeschakeld. Gebeurtenissen van revolutionaire betee kenis worden in den stormhoek van de Mid dellandsche Zee verwacht. Ofwel de Engel schen zullen pogen hun lang gekoesterde plannen te verwezenlijken om Syrië in te lijven in het Britsche wereldrijk, ofwel zij geven deze plannen op, wat hun positie in de Middellandsche Zee ten zeerste in gevaar zou brengen. pen aan de Grebbelinie meer krachten van den tegenstander opeischt dan de insluiting van de vesting Holland. Zeeland. Het is overbodig de beteekenis van het handhaven van de grens v. Zeeland uitvoe rig uiteen te zetten. Frankrijk wordt ver zocht een legercorps van 4 divisies als re serve voor de verdediging van het hart des lands ter beschikking te houden.. De Engelsche regeering wordt verzocht ter beschikking te stellen. 1. Een divisie, gesteund door luchtstrijd krachten en luchtafweermiddelen ter ver dediging van Zeeland; 2. Luchtstrijdkrachten en luchtafweermid delen voor de verdediging van het hart des lands. Bommen werpen? Voorts wordt aan beide regeeringgen ge vraagd of zij bereid zijn, desgewenscht eska ders bommenwerpers in den strijd te bren gen tegen de bruggen die de Duitschers zul len slaan over de Maas en den IJssel. Tenslotte verzoek ik u de Belgische regee ring te doen weten, dat ingeval liet opperbe vel van het geallieerde leger zou kunnen be sluiten aanzienlijke troepen in Noord Bra bant te leggen, het opperbevel van het Ne derlandsche leger van zijn kant de mogelijk heid onder oogen zou kunnen zien, al naar de ontwikkeling van den toestand ten noor den van de Maas een deel van zijn leger zij aan zij met de Belgische, resp. de Engelsche en Fransche troepen in deze provincies te doen ingrijpen. Zoolang de gevolmachtigden van den op perbevelhebber der Nederlandsche land- en zeemacht niet bij u is aangekomen, zal de adjudant van den militairen attaché in Brussel deze functies waarnemen. In de bijlage vindt u voor zijn gebruik een verzegelde enveloppe, welke gij hem per soonlijk kunt onverhandigen en waarin de bewuste militaire attaché als gevolmachtig de wordt aangesteld. 's-Gravenhage, 23 Maart 1910. De generaal opperbevel hebber van land- en zeemacht, H. G. WINKELMAN. Voor veiligheid en openbare orde De Roemeensche minister van binnenland sche zaken heeft bevolen, dat alle personen, die op een of andere wijze agiteeren tegen de veiligheid van den staat en tegen de open bare orde, gearresteerd kunnen worden. Tot 3 Juli zijn alle door muziek begeleide too- neelvoorstellingen verboden. In alle café's is het verboden van 23 uur te tappen. Op straat zijn samenscholingen van meer dan vier personen verboden. Alle vergaderingen zijn verboden zonder schriftelijke goedkeu ring van de militaire autoriteiten. Weinig schade. Ook in de Jura zijn in den nacht van Za terdag op Zondag volgens een mededeeling van den legerstaf door Engelsche vliegtui gen bommen neergeworpen. Bij het afgele gen gehucht La Banne in de nabijheid van CerneuxGodat, gemeente Les Bois, in het westelijk deel der Bernsche Jura, is gecon stateerd dat 12 bommen zijn ingeslagen. De bommen, welker Engelsche herkomst bewe zen is, hebben, evenals in Eltmatt en Weis- senbach slechts geringe schade aangericht. Nauwkeurige bijzonderheden zullen wel nooit bekend worden. In welingelichte Italiaansche kringen ver klaart men, dat de nauwkeurige bijzonder heden over den dood van maarschalk Balbo waarschijnlijk nooit bekend zullen worden, aldus het D.N.B. Met zekerheid weet men alleen, dat Balbo in zijn hoedanigheid van gouverneur-generaal van Libye zich met een uitgebreid gevolg op een groote inspectie- vlucht bevond. Toen hij boven Tobroek aan kwam, werd daar juist een luchtgevecht ge voerd, waaraan hij, gedreven door zijn strijd vaardig temperament, onmiddellijk deelnam, hoewel hij geen specifiek gevechtsvliegtuig bestuurde. Naar uit Clermont-Ferrand verluidt heeft de Fransche minister van oorlog een besluit genomen over geleidelijke demobilisatie. Daarna wordt bepaald, dat de demobilisatie zich in volstrekte orde moet voltrekken, daar andere ernstige moeilijkheden zijn te ver wachten, in verband met het uitvoeren van de militaire clausules van het wapenstil standverdrag en anderzijds bij het verkeer en bij de voeding der bevolking. In het be sluit wordt werden bepaald, dat de gede mobiliseerde soldaten, die geen werk vin den, op hun verzoek kunnen worden samen gebracht in arbeidseenheden, die dan staats opdrachten zullen uitvoeren. Acht personen verdronken. De Zondag heeft in Zweden een warmte record gebracht in geheel Zweden. In het ge heel zijn gisteren in Zweden acht personen door verdrinken om het leven gekomen. Twee meisjes van 16 jaar en 22 jaar verdwe nen in de nabijheid van Kalmar voor de oogen van bijna duizend badgasten op slechts 50 meter van lief strand in de golven. Syrië niet als springplank voor Brittanniës vijanden. Italiaansche journalisten, die uit Egypte zijn teruggekeerd, hebben de „Stampa me degedeeld. dat Engeland sterke afdeelingen van zijn Palestijnsche troepen in Egypte concentreert, om een grooten aanval op Cyrenaica voor te bereiden. Ook zijn bom- bardements- en jachtvliegtuigen van het nieuwste type uit de luchthavens van liet Naburige Oosten teruggetrokken en in Egypte opgesteld. eHt Egyptische volk leeft in een voortdurende angst voor luchtaanval len. De Egyptenaren willen niets van den oorlog weten, doch wagen het niet zich te gen Engeland te verzetten. Aan de Egvp- tisch-Libysche grens komt het herhaaldelijk tot heftige botsingen tusschen Britsche en Egyptische troepen. De Engelschen hebben drink- en waschwater in overvloed, terwijl de rantsoenen der Egyptenaren beneden het' noodzakelijke liggen. 0 Syrië geen springplank. Naar de Londensche radio meedeelt, heeft de Britsche regeering een verklaring gepu bliceerd, waarin zij in verband met het staken van den strijd in Syrië door generaal Mittelhauser meedeelt, dat zij niet kan toe laten, dat de een of andere mogendheid Syrië of den Libanon bezet of het gebied dezer beide landen gebruikt voor aanvallen op andere landen, welke Engeland het -zijn plicht acht te beschermen. Engeland heeft de vereischte maatregelen genomen om dit te beletten. Deze verklaring tast echter niet den toekomstigen status dezer beide landen na den oorlog aan. Telefoonverbinden tusschen Syrië en Palestina verbroken? Volgons berichten uit Jeruzalem zouden sedert gisterenochtend vroeg de telefoonver bindingen tusschen Syrië en Palestina ge heel verbroken zijn. De laatste episode van den oor log zal hard en bloedig zijn. Het Italiaansche blad „Giornale d' Italia" stelt vast, dat Engeland thans alleen staat, aldus Stefani. Niemand in of buiten Europa heeft in Engeland meer vertrouwen, terwijl de gevallen van toenadering tot de as steeds talrijker worden. Engeland is thans geblok keerd en het zijn de mogendheden van de as, die voordeel trekken van de 30 milli- oen ton ijzer, welke Frankrijk jaarlijks voort brengt. Dank zij het Italiaansche toezicht, verliest Engeland elk contact met de produc tielanden in de Middellandsche Zee, wat de ravitailleering van Groot Brittannië moei lijk maakt. De verwoestingen, aangericht door de Italiaansche en de Duitsche lucht macht, kunnen niet meer worden hersteld door aanvoer uit het Britsche rijk en uit an dere landen. Dit is de oorzaak, dat de laat ste episode van den oorlog hard, verward en bloedig zal zijn. Maar ,zoo besluit het blad, de beslissing teekent zich reeds af. Uit zijn fucties ontheven, omdat hij behoorde tot de gevluchte staats- en gemeente-ambtenaren. Brussel, 1 Juli (D.N.B.) In het ka der van de maatregelen tegen de gevluchte staats- en gemeente-ambtenaren is de bur gemeester van Oostende. Moreaux, die bij het begin der vijandelijkheden de wijk had genomen, van zijn fucties ontheven. Enkele dagen voor de capitulatie van het Belgische leger is de gouverneur van de provincie Westvlaanderen, Baels, door den koning om dezelfde redenen uit zijn ambt ontzet. Naar de Belgische bladen voorts melden, is de hoogste Belgische militaire rechter. Ganshof van der Meersch, die tezamen met met de regeering-Pierlot gevlucht was, naar Brussel teruggekeerd. De „Soir" verklaart, dat Van der Meersch door de Vlaamsche nationalisten verant woordelijk wordt gesteld voor het uitleve ren van talrijke Belgen aan de Franschen. De terugkeer van den hoogsten militairen rechter heeft gisteren geleid tot een inci dent in het Paleis van Jus-titie, waar de Vlaamschnationale senator Van Diren hem in het openbaar oorvijgen toediende. Vergaderingen van het parle ment zullen in het casino gehou den worden. Het oponthoud van de Fransche regeering in Clermont Ferrand en in een stad daar in de nabijheid was, volgens het Fransche blad „Petit Dauphinois" slechts van voorbijgaan- den aard. De ervaring van de afgeloopen 48 uur heeft de moeilijkheden aan het licht gebracht van een verspreiding van de mi- nisterieele diensten en van de parlements leden. Daarom heeft de Fransche regeering besloten naar Vichy te gaan, waar Kamer en Senaat reeds hadden besloten te verga deren. De groote hotels bieden voldoende plaats om de regeeringsbureaux op te nemen, ter wijl het beroemde Casino zal dienen voor de vergaderingen van het parlement-. Zwaar vonnis tegen den archi tect, die zijn vrouw vermoordde. De Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren den 57-jarigen architect A. W. M„ die zijn 44-jarige echtgenoote met een revolver dood schoot en ver volgens zich zelf van het leven trachtte te berooven, veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf in bijzon dere strafgevangenis door te bren gen. Op 4 December 1939 speelde het echtelijke drama zich af. De echtelieden hadden beslo ten zich van het leven te berooven. Alvo rens hiertoe over te gaan, schreven zij af scheidsbrieven aan hun kinderen en fami lieleden. Om te voorkomen, dat de kinderen na de daad de ouders in afschuwelijken toe stand zouden vinden, besloot het echtpaar den dokter te laten komen. Den dokter werd uitdrukkelijk verzocht dien middag om twee uur een bezoek te brengen. Op de vraag van den geneesheer wie er dan eigenlijk wel ziek was, kreeg hij een ontwijkend antwoord. Om twee uur bel de de dokter aan en M. deed open en ver telde wat was geschied. Toen hij den eersten keer met een revolver oo zijn vrouw schoot ketste het wapen doch de tweede maal ging het schot af en de kogel trof haar in de hartstreek. Onmiddellijk daarop richtte de architect de revolver op zichzelf, doch op nieuw ketste het wapen, dat niet meer her steld kon worden, zoodat M. in leven bleef. In de rechtszitting op 17 Juni verklaarde de verdachte, -dat hij zijn vrouw op haar verlangen gedood had, hoewel hij toegaf, dat de gedachte een eind aan beider leven te maken, van hem was uitgegaan, liet bleek dat verdachte in zeer ernstige finBicieele moeilijkheden was geraakt. Als deskundi gen waren gehoord dr. J. P. L. Hulst, arts te Leiden, en dr. J. van der Spek, directeur van de psychiatrische inrichting „Maas oord", te Poortugaal, waar verdachte ver pleegd was. Beiden waren van oordeel, dat verd. min der toerekenbaar is en adviseerden de recht bank hem gedurende twee jaar in „Maas oord" onder te brengen, welk advies door den verdediger mr. Coerts, ondersteund werd. De officier van justitie, mr. F. M. Wil- brenninck had een jaar gevangenisstraf, door te brengen in de bijzondere gevangenis en daarna ter beschikkingstelling van de regeering gerequireerd. er - IN LUCHTSTRIJD BIJ RIJSSEL NEGEN ENGELSCHE VLIEGTUI GEN NEERGESCHOTEN. 51000 TON VJANDELIJKE SCHEEPS- RUIMTE IN DEN GROND GE BOORD. Berlijn, 1 Juli (D.N.B.); Het frontbericlit van het D.N.B. luidt als volgt: De strijd tegen Engeland werd ook giste ren door de oorlogsmarine en het luchtwapen met groot succes verder gevoerd. De verlie zen, die de Britsche koopvaardij door de le vendige bedrijvigheid van de Duitsche duik- booten in den laatsten tijd zijn toegebracht, worden door de twee getallen in het leger- bericht van vandaag duidelijk in het licht gesteld. t Enkele dagen geleden is gemeld, dat Pricn meer dan 40.000 ton tot zinken heeft gebracht. Een nauwkeurig onderzoek van de scheeps papieren en scheepsnamen heeft aan het licht gebracht, dat dit getal met meer dan 10.000 ton tot rond 51.000 ton tot zinken ge brachte scheepsruimte is gestegen. Dit is voor een enkele duikboot een ongewoon gun stig resultaat. Een tweede duikboot slaagde er in tijdens een tocht 23.000 ton vijandelijke scheepsruimte te vernietigen. Het bijzondere van deze prestatie is, dat het den comman dant van deze boot gelukte, uit een zwaar beveiligd convooi. twee schepen te torpedee- ren. Het Engelsche convooisysteem is dus even als voorheen ondoelmatig. Er moet aan her innerd worden, dat reeds meerdere malen in den afgloopen tijd melding gemaakt kon worden van succesvolle aaanvallen op Brit- .sche convooien. Deze zelfde duikboot geluk te het tijdens denzelfden tocht in den Atlan- tischen Oceaan ten Zuiden van Brest ook nog eert Britschen kruiser met goed gevolg te torpedeeeren. Het luchtwapen richtte zijn aanvallen op talrijke havens aan de Oost- en Westkust van het Britsche eiland. Ook de havens in Oost Schotland werden bij deze aanvalshan- delingen met goed succes betrokken. Opmer kelijk is ten slotte de totale nederlaag van moderne bommenwerpers, die, beschermd door Britsche jachttoestellen, een aanval deden op een vliegveld in de omgeving van Rijssel. Als gevolg van het doeltreffende vuur der luchtdoelartillerie werd de formatie reeds bij aankomst uit elkaar geslagen, zonder dat bommen geworpen konden worden. Duitsche jachttoestellen voltooiden daar op de afweer en deden de afweer in een totale vernietigingsoverwinning verkeeren door het neerschieten van zes vliegtuigen van het Britsche gevechtseskader. Van de vergezellende Engelsche jagers werden nog drie toestellen vernietigd. Het totale getal van de vijandelijke verliezen is, vergeleken met de Duitsche verliescijfers, 'n nieuw beavijs voor de algeheele superioriteit van Duitschland in de lucht. Het aantal neergeschoten vijande lijke vliegtuigen. Nader uit Berlijn: Naar eerst nu bekend is geworden, is het aantal neergeschoten vijandelijke vliegtuigen op 30 Juni dat in het legerbericht was opgegeven met 18 tot 23 gestegen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2