DE ONRUST IN HONGKONG vuren van Tohr Successen ter zee en in de lucht Ook eeo jubileum! Maarschalk Graziani opvolger van maarschalk Balbo Groote Clown Past op de zwembad-dieven door Edgar Rice Burroughs Radioprogramma Duitsch legerbericht Italiaansch legerbericht FEUILLETON WAAROM TREUR JE, Hause in Kculsche potten In Frankrijk geen bijzondere ge- be artenissen. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Frankrijk geen bijzondere beurtenissen. Een onderzeeboot heeft 23000 bruto register ton vijandelijke handeis- scheepsruimte vernietigd en ten zuiden van Brest een kruiser vah de „Orionklasse getorpedeerd. Twee der tot zinken gebrachte schepen werden getroffen, terwijl zij in een sterk convooi voeren. Kapitein-luitenant Prien heeft in de laatste dagen nog meer vijandelijke koopvaarders vernietigd. Het cijfer dat de hoogte aangeeft van het ton nage, dat door hem tot zinken is gebracht en dat vermeld is in het bericht van het Duitsche hoofdkwartier van 28 Juni. wordt daardoor verhoogd tot 51086 bruto register- ton. Duitsche oorlogsvliegtuigen hebben in den nacht van 30 Juni op 1 Juli weer ver schillende havens aan de Schotsehe Oost en aan de Engelsche Oost- en West-kusten aangevallen. Verschillende treffers werden vastgesteld. Een escadrille van negen Britsche Blenheim-oorlogsvliegtuigen, die on der bescherming van jagers het vlieg veld Merville-Lestrem bij Rijssel op den middag van 30 Juni gepoogd hebben aan te vallen, werden door luchtafweergeschut bij hun nadering uiteengedreven en daarop door onze jagers in een feilen luchtstrijd ver wikkeld. Hierbij gelukte 't 6 Blen- heim-toestellen, benevens 3 Brit sche jagers neer te schieten. De aanvallen van vijandelijke vliegtuigen op nict-militaire doelen in Noord-, West- en Zuid-Duitschland, in den nacht van 30 Juni op 1 Juli hebben slechts geringe materieele schade aangericht. Op 30 Juni werden in to taal 18 Britsche vliegtuigen, waarvan 11 in luchtgevechten en 7 door luchtafweerge schut omlaag gehaald. Een Duitsch vlieg tuig wordt vermist. BOMBARDEMENTEN OP GROOTEN SCHAAL. Ergens in Italië, 1 Juli (Stefani). Het Itaiaansche hoofdkwartier publiceert leger bericht no. 21. Het luidt als volgt: De maarschalk van Italië, Rodolfo Gra ziani, die per vliegtuig reeds in Libye is aangekomen, heeft het bevel op zich geno men over alle strijdkachten in Noord-Afri- ka. Een van onze torpedobooten heeft een vij andelijke duikboot aangevallen en met bom men getroffen. De duikboot zonk. Een van onze duikbooten heeft een viermotorig En- gelsch vliegtuig neergehaald. De torpedo- bootjager „Espere" is, na heldhaftig ge vecht te hebben geleverd tegen drie Engel sche kruisers en verscheidene torpedoboot- jagers, niet op zijn basis teruggekeerd en moet als verloren worden beschouwd. In Noord-Afrika verliepen de gevechten tus- schen onze detachementen en gepantserde formaties van den vijand gunstig voor ons, verscheidene pantserauto's en tanks van DOOR A H KOBER 17 Trompetgeschal een orkaan van applaus nieuw trompetgeschal! Stralend boog Go om voor den bijval te danken en boog ook Frits de beer. Dan gaven zij elkaar de hand •c verlieten arm in arm de manegeGo moest wel tienmaal terugkomen om het geestdriftige publiek buigend te bedanken. Een prachtig debuut! Rasumow was tevreden.. Hij drukte dat weliswaar niet met veel lofuitingen uit, want dat was niet goed voor jonge artisten, maar hij verhoogde Go's gage en hij sloeg hem ook buiten de werkuren scherper gade dan vroeger. Want Rasumow dacht eraan dat de tijd zou komen, waarop hij de zweep in jongere handen moest leggen. Marfa zou de berentroep krijgen, maar zij kon daar niet alleen mee optreden, daarvoor was nog een man noodig. Big was die man niet; de paar maal, dat Rasumow hem had laten optreden had hij gezien, dat de zwaargebouwde Kau- kasier niet over de elegantie en de charme beschikte, welke noodig warén om het pu bliek te winnen. Go daarentegen maakte in de manege een zeer goed figuur. Hij had da delijk contact met het publiek. Zou hg mis schien de ^geschikte opvolger zijn Wat Rasumow voor het overige van zijn jongen oppasser zag. was weliswaar wei nig, maar stelde hem tevreden: Go leefde slechts met en voor de dieren. Het scheen dat hij heelemaal geen privéleven had, geen hartstochten, geen liefhebberijen, geen vriend schap. Met Big tenminste kon hij blijkbaar niet bijzonder goed opschieten. Go behandelde den eenzelvigen Rus wat uit de hoogte en Big van zijn kant was jaloersch op Go's jonge roem. Go wist dat wel, maar het kon hem niet schelen. Wat had hij tenslotte met Big te maken en wat kon Big hem voor kwaad doen? Nadat hij nu al bijna een jaar dag in dag uit de berenworsteling vertoonde, verliet GRAZLANL den vaijnd werden buiten gevecht gesteld. Onze luchtformaties hebben met suc ces groepen pantserauto's. een autopark en troepen gebombardeerd tus- schen Solloem, Sidi Omar en Sidi Barrani. Een vijandelijk vliegtuig is door luchtafweer geschut neergehaald. Bij de vier vijandelijke toestellen, die in het legerbericht van gisteren waren opgege ven als neergehaald, moet nog een toestel gevoegd worden, dat stellig neergeschoten is en 2 toestellen die waarschijnlijk zijn neer geschoten. In Oost-Afrfka hebben onze bombarde mentstoestellen een doeltreffende nachtelij ke actie ondernomen op het station en de luchthaven van Aden en Port Soedan, wel ke met succes werden gebombardeerd. Een van onze toestellen keerde niet op zijn basis terug. De vijand bombardeerde de stad Har- rar. GEEN REDEN VOOR, ZEGT JAPAN. In de dagelijksche persconferentie heeft de woordvoerder van het Japanfiche minis terie van buitenlandsche zaken verklaard, dat men in Japan niet begrijpt, waarom de Britsche kroonkolonie Hongkong zulk 'n on rust heerscht. Men begrijpt niet om welke reden het bestuur van Hongkong de evacu atie heeft bevolen van Britsche vrouwen en kinderen. De woordvoerder verklaart, dat Japan de Britsche regeering slechts heeft verzocht aan het vervoer van oorlogsmate riaal naar Twjoenking over Hongkong en bet Britsche pachtgebied Kauloen, resj. door Burma een einde te maken. Betreffende de Britsche strijdkrachten, die in China zijn gestationneerd, heeft de woordvoerder er aan herinnerd, dat de Jan pansche regeering aan alle oorlogvoerende Europeesche staten reeds den vrienschappe lijken raad heeft gegeven deze troepen te rug te trekken, wegens het gevaar van inci denten en zelfs van een conflict tusschen de oorlogvoerende Europeesche mogendhe den en Japan. De woordvoerder heeft ver volgens verklaard, dat volgens den Engel- schen gouverneur te Hongkong de staat van beleg beslaat en dat is bevolen vrou wen en kinderen te evacueeren, dezelfde verordening, waarbij hiertoe is besloten, beeft ook betrekking op het pachtgebied Kowloen. Uit Hongkong zullen 4500 Britsche vrouwen en kinderen naar Manilla worden overgebracht. Deze verorde ning heeft ernstige onrust verwekt onder de bewoners van Hongkong. Intusschen zijn uit Hongkong ook binnen twee dagen in totaal 10.000 Chineezen geëvacueerd. Op de vraag van een Amerikaanschen correspondent of het juist is, dat eenige hooge legerleiders met de beweringen van Arita niet instemmen, heeft de woordvoer der verklaard, dat de radiorede van Arita voordien aan verschillende staasministers is voorgelegd. Op de vraag of de Japansche politie voor een nieuwe orde zich ook uit strekt tot Fransch Indo-China heeft de woordvoerder geantwoord, dat deze poli tiek zich uitstrekt tot het geheele gebied van de Zuidzee. Haagsche vermakelijkheidsbelasting bestaat 25 jaar. BIOSCOOPBEZOEK STIJGT, BE ZOEK VAN SPORTGEBEURTE NISSEN DAALT. De vermakelijkhedenbelasting in Den Haag bestaat 25 jaar. Hoewel het uitgaande publiek zeer weinig van de heffing der ver makelijkhedenbelasting bemerkt, omdat de ze belasting in de entréeprijzen begrepen is, doch uitsluitend de ondernemers van ver makelijkheden met deze belasting te maken hebben, zal het toch wel nieuwsgierig zijn naar het bedrag, dat het aan de overheid heeft opgebracht en naar de lotgevallen van deze belasting. Wij hebhen daarom een onderhoud ge had met den directeur van de gemeentelij ke belastingen, den heer A. J. van Wijk die de volle 25 jaren de vermakelijkheden- belasting heeft gehanteerd. Vele kleintjes maken één groote. aldus luidt het spreekwoord. Dit geldt zonder twij fel voor de vermakelijkhedenbelasting. die in de 25 jaren van haar bestaan achttien millioen gulden heeft opgebracht. Een aanmerkelijke stijging geeft de op brengst van de belasting op het bioscoop bezoek te zien. In 1916 was het percentage van de totale opbrengst slechts 22 en dit is geleidelijk gestegen tot 64.7 in 193!). Het bezoek zelf sleeg minder snel. Van de afge stempelde en afgeleverde toegangsbewijzen bedroeg het percentage voor de bioscopen in 1916: 47; dit steeg tot 74 in 1939. Hieruit blijkt dus, dat de entréeprijzen in 1915 aanmerkelijk lager waren dan thans. Een omgekeerde evolutie geven sport" wedstrijden, tooneclvoorstellingen enz. te zien. Bedroeg de opbrengst hiervan in 1916 67.3 pet. van het totaal, in 1930 was deze nog selchts 25.9 pet. Het percentage van het totaalbezoek daalde van 52.9 in 1916 tot 26.1 in 1939. Er wordt veel uit de zwemhokjes gestolen. Elk jaar weer worden 's zomers alle voorzorgsmaatregelen te spijt uit bad hokjes in de zwembaden geldswaarden en waardevolle voorwerpen gestolen. Meestal vindt het zijn oorzaak in het feit, dat het publiek nonchalant is en niet de moeite neemt het geld af te geven. Vooral Zondag zijn in verschillende zwem baden in de hoofdstad dieven en diefjes niet zelden blijkt, dat jonge jongens de on eerlijkheden bedrijven druk in de weer geweest. De politie staat voor een zeer moei lijke taak, hoewel af en toe succes geboekt mag worden. De politie van het bureau Pieter Aerts- straat wist Zondag n.1. enkele jongens te ar resteeren, die een aantal portemonnaies in hun zak hadden, welke van diefstal afkom stig waren. Zij zijn voorloopig opgesloten. Ook Weckringen veel gevraagd. (Van onzen Haagschen correspondent.) De Nederlandsche huismoeders zijn met zóó veel, plotseling uitgebarsten energie aan liet inmaken gegaan, dat er hier en daar een tekort dreigt te ontstaan aan Keulsche potten, Weckflesschcn e.d. In Den Haag b.v. zijn de winkels veelal uitverkocht, zoodat er reeds een levendige handel tusschen particu lieren is opgebloeid in Keulsche potteen, voor den boterinmaak', maar zelfs ook in gummi- ringen voor Weckflesschen. Voor 10-ponds blauwe potten schijnt in dezen ongeregclden handel reeds f3.50 te zijn betaald; zelfs hoorden wij van een ge val, waarin voor een pot meer werd betaald dan de waarde van de boter, welke er in moest worden bewaard, bedroeg. En dat, terwijl er nog geen boterdistribu- tie officieel is aangekondigd en er ook geen sprake is van een dreigend botertekort! Aan Weckringen bestaat, zoo vernamen wij, geen tekort, hoogstens kan er sprake zijn van plaatselijk tijdelijk ontoereikende voorraden. T ARZ AN en de 139. De trotse leeuw was dood, een slacht offer van de macht van Tarzan. Maar nu kwamen er vele Tohriaanae soldaten naar de vluchtelingen toe. De aapman draaide zich om en riep zijn vrienden hem te volgen. Om de hoek bereikten ze een muur van de olifantsstallen, welke ze vlug over klommen. Ze renden nu dadelijk naar de stal van Zwarte Malluk toe. „Oh, ik begrijp je bedoeling," zei Perry. „De bewakers zullen nooit vermoeden, dat we ons verscholen hebben in de stal van deze wilde olifant en zelfs al zouden ze het denken, zouden ze nog niet bij ons durven komen." Tarzan knikte. Vele uren later, toen het scheen dat de achtervolging gestaakt was, deelde Tarzan mede, dat de volgende stap, die ze te doen hadden was, de slaven in de juwelengroeve te bevrijden en hen in grote wanorde naar het paleis te leiden. „En nu zei hg, „ga ik naar de groeve alleen!" Door de zware lucht van de olifan ten niet in staat scherp te ruiken en verdoofd door het rustelooze getrompetter der grote dieren, bemerkte Tarzan niet, dat een afde ling Tohriaanse soldaten op de loer lag, in de schaduwen buiten de stallen. WOENSDAG 3 JULI 1940. Jaarsveld, 414.4 nj. KRO-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Wij beginnen de dag. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.15 John Kristel en zgn Troubadours. 12.451.15 Berichten ANP en gramofoonm'iz. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Zang met pianobegeleiding. 3.103.20 Gramofoonmuziek. 3.45 Pianovoordracht. 4.00 Orgelconcert en gramofoonmuziek. 5.00 Kinderuurtje. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.05 John Kristel en zijn Troubadours. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Zang met pianobegeleiding. 7.007.20 Gramofoonmuziek. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Propaganda-toespraak. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 KRO-symphonie-orkest. 9.55 „Met Dirksen in de stad", causerie. 10.10 Wij sluiten de dag. 10.15—10.25 Berichten ANP. Kootwijk, 1875 m. AVRO-Uitzending. 11.15 11.30 n.m. Berichten. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 9.15 De Twilight Serenaders (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Concert (opn.). 10.30 Ensemble Jonny Kroon. hij zich enkel en alleen op zijn dieren, bijzon der op Frits; de dieren waren trouw, wan neer je hun zelf maar trouw bleef. En toen de troep in Moskou optrad kreeg Go gelegenheid om zijn trouw te bewijzen. Frits toonde zich op een dag zeer slecht ge humeurd en scheen ziek te zijn. Toen Go hem onderzocht, kwam hij tot de ontdekking, dat de keel van het dier zwaar ontstoken was. Frits kwam dus in een aparte kooi en werd daar door Go verpleegd. Go legde warme compreasen, stipte de zieke keel aan, behan delde het dier met kamillenthee en voerde het als een klein kind. Hjj offerde zich ge heel voor den beer op, verliet hem nauwe lijks en sliep zelfs bij hem in de kooi. Daarbij was Frits erg prikkelbaar en twistziek. Maar Go nam het hem niet kwalijk, want het dier had pijn en men kon dus niet verwachten, dat het goed gehumeurd zou zijn. Go's toewijding werd dan ook beloond: zijn patiënt genas. Frits was veertig pond afgevallen, maar nu ontwikkelde hij zulk een berenhonger, dat hg binnen een week weer vijftig pond aankwam en zoo rond werd als hij nog nooit geweest was. Go bemerkte dat. toen hij voor het eerst weer met hem optrad. Nog nooit had het nummer hem zooveel krachtsinspanning ge kost. Want de beer was veel lomper en tra ger dan vroeger; telkens moest hij hem com mando's geven, die door het orkest over stemd werden, opdat het publiek niets zou merken. Uitgeput kwam Go uit de manege en was blij toen hij zijn partner achter het gordijn aan Big kon toevertrouwen. Big stond als steeds te wachten; maar toen Go hem de ket»?n*r toewierp, ving hg ze niet op, doch draaide zich om alsof de zaak hem niets aanging. En de beer ging er op een draf van door in de richting van de paardenstal... Dat kon een mooie geschiedenis worden! Go verza melde nog eens al zijn krachten en rende het dier achterna. Tenslotte kreeg hij dan ook de ketting weer te pakken maar Frits was koppig, want deze plotselinge onderbreking van zijn uitstapje beviel hem niet, en hg trok zoo hard, dat Go zich aan de muur moest vast houden om niet te worden meegesleept. Slechts met de grootste moeite slaagde hij er in de vluchteling naar zijn kooi terug te brengen. Maar daarna viel hg tegen Big uit, die rus tig naast de wagen was big ven staan: „Ben je stapelgek geworden? Daar had het groot ste ongeluk van kunnen komen! Hoe kun je den beer nu losmaken!" „Ik wil voor jou geen hand meer uitsteken!" schreeuwde Big met een drift, die Go niet van hem kende. „Ik ben in dienst van Ftasu- mow en niet van jou!" „Maar. als ik optreed „Jij hebt heelemaal niet op te treden! Ik zou optreden als jg Rasumow niet had om gepraat!" Nu was Go driftig geworden en schreeuwde: „Jg wou worstelen tegen Frits! Rasumow zal wel weten, waarom hg het jou* niet liet doen je zult wel weten, waarom het het jou niet liet doen je zult wel te dom zgn of te laf." Verder kwam Go niet want de Kauka- sier had een van de ijzeren kooikrabbers op genomen om er Go mee neer te slaan hij trof gelukkig niet het hoofd, doch de schou der en toen rolden zij samen over het zand... Maar daar kwam juist Rasumow aan om de wagens te controleeren, zooals na elke voor stelling. Onmiddellijk waren de beide oppassers weer op de been en stond elk naast zgn wagen zooals hun dienstorder het eischte. Rasumow keek van den een naar den an der doch sprak geen woord. Hij overtuigde zich ervan, dat bjj de beren alles in orde was. Toen wenkte hg Go en ging heen. Eerst sprak hij met den jongen over enkele veranderingen, die hg graag in het worstel- nummer zou aanbrengen. Toen zei hg: „Eigen lijk had ik je aan Madame Rasumow willen voorstellen, die zoo juist hier is aangeko men. maar het is nu wat laat geworden. Dat stellen we dan maar tot morgen uit!" ...Den geheelen volgenden dag bracht Go in de berenkooi door bjj zgn Frits. De beer was weer rustig en vriendelijk en speelde met hem zooals altijd... Hg is toch dankbaar, om dat ik hem tijdens zgn ziekte zoo goed ver pleegd heb, dacht Go. Big droeg zich dien dag alsof Go lucht voor hem was; en Go, die de ruzie van gis teren met een verzoenend woord had willen begraven, volgde nu het voorbeeld van den ander en trok zich van Big niets meer aan. 's Namiddags kwam Rasumow met zijn vrouw en Marfa naar de beren kjjken. Ma dame Rasumow was een waardige dame met grijs haar en een vriendelijk gezicht, voor naam in houding en kleeding. „Big en Go!" stelde de dompteur voor met een handbeweing naar zijn beide oppassers. ..Aangenaam!" zei mevrouw Rasumow, ter wijl ze Big de hand gaf. Maar Go kreeg een bijzondere vriendelijkheid van haar: Vooral aangenaam u te leeren kennen!" Daarna wierp zij een blik op de beren en de familie verdween weer. Madame Rasu mow kon de lucht van roofdieren niet ver dragen... Toen Go bij de avondvoorstelling de ma nege binnenkwam, zag hg dat de baas en 11.1511.30 Berichten (Engelsch). 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP, eventueel gramofoonm. 1.00 AVRO-amusementsorkest. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Operetteconcert (opn.). 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Orgelspel. 4.00 Concert (opn.). 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Omroeporkest. 6.15 Berichten (Engelsch). 7.00 Mr. Dr. L. N. Deckers spreekt voor het Centraal Comité voor den gewonden en zieken soldaat. 7.10 AVRO-dansorkest. 7.35 Cyclus „Nederlandsch Provincieschoon" (met reportages). 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten ANP. 8.45 Omroeporkest. 9.15 Berichten (Engelsch). 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15—10.30 Berichten ANP. II.1511.30 Berichten (Engelsch). Mevrouw in een loge zaten. Hij maakte voor hen een bijzondere buiging, waarop zjj vrien delijk applaudisseerden en het geheele pu bliek met hen instemde. Go nam zich voor om vandaag bijzonder zgn best te doen. Glimlachend wenkte hij naar het gordijn. Het werd opengetrokken en hij zag hoe Big den beer van zgn ketting losmaakte. Het scheen hem toe, dat Frits vlugger dan anders de manege kwam bin- nenloopen. Nu stond hij naast Go, richtte zich op, salueerde en boog voor het publiek. De scheidsrechter floot... de tegenstanders reikten elkander de hand En terwijl hjj zijn geweldig ljjf uit rekte, wierp de beer zich met zijn volle ge wicht op den mensch! Het publiek wist niet of dit bij het num mer behoorde of niet, maar Go vocht wan hopig om zijn leven. Zijn borst was al verscheurd door een slag met de zware klauw met zijn laatste krachten beschermde hg zijn hoofd. Nog kon hg de berenkop wegduwen maar hij voelde, dat hg zwakker werd... de heete adem van het dier sloeg in zijn gezicht... Go sloeg nog met de vuist op de neus van het woedende beest de last op zijn borst werd ondragelijk verpletterde hem een roode sluier van bloed kwam voor zijn ge zicht en toen werd het zwart om hem heen... Rasumow verliet de garderobe, waar Go nu aan de kunst der doktoren was overge laten. Misschien haalden ze hem erdoor; dood was hij nog niet. Maar wanneer hij het er met het leven afbracht, dan had hij dat toch enkel aan Rasumow te danken! De dompteur was on middellijk. terwijl rondom hem al een paniek ontstond, in de manege gesprongen en had Frits voor enkele seconden van zijn slacht offer afgeleid tot de knechts naderbij kwamen en koud water over hen beer uit goten. zoodat hij opstond en men Go vlug onder hem weg kon trekken. Rasumow had ook dadelijk toen Frits in manege kwam, gezien, dat het dier geprik keld was en er oogenschijnlrjk slechts op wachte om Go te kunnen aanvallen... Hoe was deze plotselinge woede te verklaren? (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7