De spoorlij den Vernielde boerderijen zullen herrijzen n over Afsluitdijk BEZETTE GEBIEDEN NEDERLANDS Hoe de Duitsche landbouw werkt Mussolini prijst zijn luchtmacht Ierland de zwakke plek voedselvoorziening Een aantrekkelijk werkverschaffingsobject De toekomst der Engeland voor inflatie Val van Engeland, vrijheid voor Indië SPOED WORDT BETRACHT Tegen een auto gereden Donker Amsterdam voor de balie Noorsche herbouw krachtig aangevat OVERSTROOMINGEN IN ZUID SLAVIË Engelands verdediging i, De Utrechtsche correspondent van de N. R. Crt. geeft, blijkbaar uit officieele spoor wegkringen de volgende toelichting op het plan tot het aanleggen van een spoorlijn over den Afsluitdjjk: De reeds oude plannen tot aanleg van een •poorlijn over den Afsluitdijk van Noordhol- land naar Friesland schijnen nu dichter dan ooit aan een verwezenlijking toe te zijn. De huidige vraag naar loon-intensieve werken heeft ook weer eens de aandacht op dit pro ject gevestigd, waaraan talrijke arbeiders ge durende geruimen tijd kunnen worden te werk gesteld, vooral nu het meeste werk in handenarbeid moet worden verricht. De dienst van weg en werken der Ncderlandsche spoorwegen is reeds begonnen, een voorloo- pige baan in het Xoordhollandsche gebied uit te zetten. Een beslissing over de uitvoe ring is echter nog niet genomen. Zooals men weet, is bij den aanleg van den afsluitdijk rekening gehouden met een mo gelijke spoorlijn voor dubbel spoor, die Noord-Holland met Friesland zou verbinden, naast den gewonen breeden verkeersweg. De spoorbanen zouden dan op de kruin van den dijk komen te liggen, terwijl de verkeersweg halverwege het talud aan de binnenzijde was geprojecteeerd. De verkeersweg is er dadelijk gekomen, doch de aanleg van de spoorlijn werd uitgesteld, alhoewel er bij den bouw van de verschillende kunstwerken (de slui zen bij Den Oever en bij Kornwerderzand) reeds rekening mee werd gehouden. Uit een oogpunt van vervocreconomie werd de spoorlijn steeds niet noodzakelijk geoor deeld, al leek deze nieuwe verbinding ook voor velen zeer aantrekkelijk. De hooge kos ten, die vooral gemoeid zouden zijn met den aanleg van de aansluitende spoorbanen in Noord-Holland en Friesland, wogen echter niet op tegen de te verwachten voordeelen, in verband met de betrekkelijk geringe in tensiviteit van het verkeer tusschen deze beide provincies, terwijl er tevens een goe de verbinding over Zwolle bestond, die voor DE LEIDING VAN DEN WEDER OPBOUW IN HANDEN VAN DE BOUWKUNDIGE AFDEELING DER WIERINGERMEER. De regeeringscommissaris voor den opbouw deelt mede, dat hij, in over leg met den regeeringscommissaris voor den akkertrouw en de veehou derij de behandeling van zaken den wederopbouw van landbouwbedrij ven betreffende tot nader order heeft opgedragen aan het bureau ontrui ming van het regeeringscommissari- aat voor den akkerbouw en de vee houderij. De leiding van den we deropbouw van landbouwgebouwen bij dit bureau berust bij den heer A. D. van Eek, hoofd van de bouwkun dige afdeeling van de directie van de Wieringermeer te Alkmaar. Bij het opmaken van plannen tot wederop bouw van vernielde boerderijen zullen door den heer van Eek te verstrek ken algemeene richtlijnen moeten worden gevolgd. Omtrent de indee- ling van de gebouwen zullen dwin gende aanwijzingen worden gege ven. De eigenaar is vrij in de keuze van zijn ar chitect, behoudens goedkeuring door den Re geeringscommissaris. Het is de bedoeling al leen die architecten toe te laten, die bekend zijn met den bouw van boerderijen en hun .aantal te beperken. Zoo zal in die streken, waar vele boerderij en werden verwoest, gewenscht zijn, dat de zelfde architect opdracht krijgt voor ver schillende, in eikaars nabijheid gelegen boer derijen. In dit geval zal de aanwijzing van architecten door den Regeeringscommissa ris kunnen geschieden. Gang van zaken. De gang van zaken zal ongeveer als volgt zijn: De algemeene richtlijnen en de afme tingen en indeeling van de gebouwen wor den gegeven door of vanwege den heer Van Eek, die in verschillende plaatsen een kan toor zal vestigen (Bureau Wederopbouw Boerderijent. Het plan met kostenbegroo- ting kan door don architect worden opge maakt, waarna het dooi' den dienst van den heer Van Erk wordt beoordeeld. Bij do beoordeeling van het plan wordt tevens de waarde van het gebouw vóór de vernieling opgenomen. Blijkt bij dezen dienst geen be zwaar tegen het plan te bestaan, dan wordt het door tusschenkomst van dezon dienst annd en Rijkscommissaris voor den weder opbouw ter goedkeuring aangeboden. Na diens goedkeuring zal het Bureau Ontrui ming met de adviescommissie vorderingen en de voor de oorlogsgewcldschade aan te wijzen instantie vaststellen, welke schade- de geheele streek ten Zuiden van Amster dam en Haarlem met inbegrip dus van steden als Den Haag en Rotterdam haar bestaansrecht zou behouden. Inmiddels hadden de Nederlandsche spoor wegen wel de noodige plannen gereed ge maakt. Er werden aansluitende spoorbanen ontworpen van Den Oever op Wieringen over Westerland en van Ewijcksluis naar Anna Paulowna, waar aansluiting zou wor den verkregen op de lijn van l)en Helder naar Amsterdam, en aan de andere zijde een spoorbaan van Zurich over Arum naar Franeker, waar de nieuwe spoorlijn op de lijn van Harlingen naar Leeuwarden zou aansluiten. Ook werden reeds verschillende terreinen aangekocht. Zoo ontstond op pa pier een prachtige verbinding tusschen. Friesland en het Noorden van Noord-Hol- landw, maar het plan bleef op papier staan, zonder uitgevoerd te worden. De inmiddels gewijzigde omstandigheden hebben nu echter ook tot gevolg gehad, dat deze plannen, waarvoor overigens ook reeds eerder in de beide naastbetrokken provincies belangstelling werd gevraagd, weer te voor schijn zijn gehaald. Het huidige streven om loonintensieve werken te zoeken, waardoor talrijke werkkrachten aan den arbeid zouden kunnen worden gezet, stelt een project als dit in een heel ander licht Vooral nu werk- objecten voor uitvoering in aanmerking ko men, waarbij op groote schaal handenar beid kan worden verricht, is de aanleg van deze nieuwe spoorwegverbinding een plan, dat groote aantrekkelijkheid heeft: &>nder van mechanischen arbeid op groote schaal gebruik te maken, kunnen hier tal van ar beiders geruimen tijd werk vinden. Over de uitvoering ervan wordt thans nog zooals dat met alle groote werken het ge val is overleg gepleegd met dr. ir. J. A. Ringers, den commissaris voor den weder opbouw. De dienst van weg en werken der Nederlandsche spoorwegen heeft het plan echter alvast in nadere studie genomen. Er zijn verschillende projecten gemaakt, die thans nauwkeurig worden bestudeerd. Als eerste stap op den weg naar een uitvoering welke evenwel, zooals gezegd, nog niet vaststaat is men reeds begonnen de baan voor de nieuw aan te leggen spoorlijn in het land uit te zetten. Het ligt in de bedoeling, zoodra een gunstige beslissing is verkregen, met spoed aan het werk te beginnen. loosstelling of welk crediet kan worden verleend. Op basis hiervan wordt met den eigenaar een overeenkomst aangegaan en kan op aanwijzing en volgens door het Bureau Wederopbouw Boerderijen goed te keuren bestekken met de uitvoering worden begon nen. Teneinde de landbouwgebouwen met spoed te kunnen herstellen of herbouwen, het geen uit een oogpunt van de voedselvoorzie ning van belang is, zullen bij dé ^frWrgpmees ters der geméenten formulieren verkrijg baar zijn. waaróp de eigenaar medëdêelin- gen kan doen omtrent den aard der ver nieling. Aan de hand van de ingezonden formulieren zal daarna de heer Van Eek zoo spoedig mogelijk contact met de belang, hebbenden zoeken. Het hoofdkantoor van het Bureau Weder opbouw Boerderijen is gevestigd te Utrecht, Maliesingel 12, tel. 16551. Het eerste burzau voor het district Noordelijk deel Grebbeünie is geopend te Amersfoort, Heiligenberger- weg 93, tel. 6955. Doodelijk verkeersongeval tus schen Nijkerk en Putten. Tusschen Nijkerk en Putten zijn twee le den van de marechausseebrigade te Winscho ten, die te Amsterdam gedetacheerd waren en per motor van verlof terugkeerden, tegen een auto gereden. De bestuurder van het mo torrijwiel overleed na korten tiid. Zijn duo passagier kreeg wonder boven wonder geen letsel. Het stoiffelijk overschot is naar Put ten overgebracht. „Nationaal-socialisme door en voor Dultschers uitgedacht". De „Deutsche Zeitung" bespreekt onder den titel „Keerpunt der tijden" de toekomst der door Duitsche troepen bezette gebieden. Na de beteekenis van den huidigen strijd te hebben vergeleken met de kanonnade van Valmy, welke Goethe tot de aanwezigen deed opmerken: „Op deze plaats en op dit uur begint een nieuw tijdperk der wereld geschiedenis en gij kunt zeggen, dat gij er getuige van zijt geweest", vervolgt 't blad: „Hebben de neutrale landen wel goed be grepen, dat zich in Duitschland sedert 1933 een wijziging heeft voltrokken van wereld historische beteekenis, welke voorbestemd was om een geheel tijdperk af te lossen? Hebben zij eigenlijk niet voornamelijk ge loofd, dat het mogelijk zou zijn zich op te sluiten in de sfeer van het historisch ge groeide door het wereldgebeuren te kleinee ren en te ontkennen? Zeker, zij konden zeggen: „Wat hebben wij met Duitschland te maken? Wij stonden buiten Versailles en wenschen met uw nationaal-socialisme niets van doen te hebben", Is voor langen tijd verzekerd. De leider der afdeeling Voedselvoorzie ning en Landbouw van het Rijkscommissa riaat voor het bezette Nederlandsche gebied, de boerenleider van Mecklenburg, graaf Gro te, heeft in een interview niet de N. S. Lan- despost een en ander over zijn taak ver- eld. In tegenstelling tot de beweringen der En- gelsche propaganda. nJ. dat de door Duitsch land bezette gebieden in korten tijd aan den honger zullen zijn prijsgegeven, wees graaf Grote er op, dat -de broodvoorziening van Nederland reeds thans, zonder invoer, is ver zekerd tot den oogst 1941 (dat is dus tof Augustus van het volgende jaar). Vóór alles is noodig, dat de veehouderij dusdanig wordt gereorganiseerd, dat haar voedervoorziening mcér dan tot dusver is ge baseerd op 'de productie van eigen bodem. De daartoe vereischte maatregelen zijn reeds voorbereid. Zij zullen het mogelijk maken, den waardevollen Nederlandschen rundvee stapel in stand te houden. Ook de Neder landsche vleeschvoorziening uit eigen pro ductie is verzekerd. Daar bovenuit zal Ne derland óók in de toekomst nog export-over schotten van boter en kaas beschikbaar heb ben. 'V Onmiddellijk na de bezetting en ondanks vernielde bruggen en spoorwegen is het ge lukt, om niet allben den normalen export van tuinbouwproducten naar Duitschland op gang te brengen, maar bovendien het quan- tum, dat tevoren naar andere landen ging. naar Duitschland te dirigeeren. Meer dan 100 spoorwagons groenten gaan sedert weken dagelijks uit Nederland naar Duitschland. De rantsoeneering treeft ten doel, er voor te zorgen, dat de Nederlandsche voorraden niet vroegtijdig worden verbruikt. De voed selvoorziening van Nederland is voor langen tijd verzekerd. Beroovers van een buitenman hooren zware straffen eischen. Een huis in de Voetboogstraat te Amster dam stond reeds geruimen tijd in een kwa den reuk bij de hoofdstedelijke recherche. Herhaaldelijk kwamen er beroovingen voor en zoo deed op 14 Maart «en buitenmannetje aangifte, dat vrouwen, fiem van f 1300.— had den beroofd. Hét huis XvercT danig in de gaten gehouden en in den nacht van 22 op 23 Maart verliet een bekende recidivist overhaast het huis. Het was bekend, dat hij dikwijls in de huurt was, wanneer er beroovingen gebeur den. De recherche besloot hem te arrestec- ren, hij werd gegrepen, doch op weg naar het bureau poogde hij-te ontsnappen, bij wel- ke poging hij éen-bankbiljet'Yan-f 100 tracht te -weg te gooien. .Bchal ve deze recidivist van P. arresteerde de recherche: ook-twee vrou wen, de 45-jarige E. S. en de 25-jarige W. M. Gisteren stond dit drietal trecht voor de Vierde Kamer der rechtbank. Aan verd. vam.P. was diefstal van f 100. ten laste gelegd, bepevens diefstal van der tien bankbiljetten van f 100.Aan de 25- jarige vrouw was berooving van den buiten man van een bedrag van f 1300.ten laste gelegd,en aan de 45-jarige vrouw diefstal van f100. In. deze zaak, die met gesloten deuren werd behandeld, eischte het O. M. tegen den man vijf jaar gevangenisstraf en tegen de beide vrouwen twee jaar. HERTOG VAN WINDSOR NAAR LISSABON De Hertog en de Hertogin van Windsor ver trokken gisteren uit Madrid naar Lissabon. BOMMEN OP ENGELAND. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt mede, dat verscheidene vijandelijke vliegtuigen boven de Engelsche zuidwestkust hebben gevloégcn. In de nabijheid van Bris- töl wei-den bommen geworpen. Inderdaad, en dat laatste behoeven zij ook niet. Maar het gaat niet alleen over het nationaal-socialisme een idee, die dóór en voor Duitschers is uitgedacht maar over het angelsaksisch-fransche principe te gen iedere Duitsche levensuiting. Het Brit sche imperium zal in zijn huidige gedaante dien strijd niet overleven en met dit impe rium zal ook het liberale systeem van de negentiende eeuw ten onder gaan, nadal 't overigens gedurende de laatste jaren reeds kunstmatig in het leven was gehouden. De tijden, waarin mén uitsluitend heil zag in het vrije ruilverkeer van goederen en waarin men tegelijkertijd een stillen en taai en economischen strijd voerde tegén landen als Duitschland en Italië, de tijden, waarin het 'individu zoo snél mogelijk ongehinderd rijk wenschte te worden en de beteekenis van zijn indtvidueele bestaan gewichtiger vond dan de volksgemeenschap, die tijden ziin voorbij. Daarmee verdwijnen echter tegenliikertijd vele /.aken. die sedert lang als waardemeter voor politieke, sociale en cultureele begrip pen hadden gegolden. De lawine van 1933 is overgeslagen op de buurstaten en zal zelfs daar geen halt ma ken. Het nationaal-socialisme is geen export artikel. Het caat er slechts om, dat de lan den die met Duitsche troepen bezet zijn. he ter begrip zullen krijgen voor het „keerpunt der tijden", dat ook hen raakt. Open staan voor het nieuwe, qeen van den nieuwen tijd afkeerig inkapselen, geen be treuren van vervlogen tijden, die altijd al leen maar in de verbeelding zoo aantrekke lijk waren, daaruit bestaat de innerlijke hou ding, die de eenige is, welke leiden zal tot samenwerking en wederopbouw van een nieuw Ruropa Des te sneller dit besef ter rein wint, des te eerder zal het vruchten dra gen. Aan de bedrijven worden thans groote eischen gesteld. Aan de Duitsche landbouwbedrijven mor den thans, zoo schrijft de „D. Volksw.", groote eischen gesteld. Zoowel de bouw- als de veebedrijven, moeten onder verzwaarde omstandigheden werken. Ter verlichting van de arbeidspositie worden buitenland- sche arbeidskrachten, Polen, krijgsgevange nen, beschikbaar gesteld en tevens de ieugd. Van groot belang is eveneens de beschik baarstelling van productiemiddelen. Het re sultaat van den „productieslag" hangt vol komen van dergelijke maatregelen af. Het voorbeeld van den z.g. melkproductie slag is zeer leerrijk. De daartoe gevormde organisaties hebben alle arbeidskrachten opgeleid, die met de melkproductie -verwer king te doen hebben. Tot ontlasting van die bedrijven worden arbeidsgemeenschap pen gevormd, die de behulpzame hand zul len bicden, wanneer de bedrijfsmelkers niet beschikbaar of overbelast zijn. Hiernaast is vooral het vraagstuk van het veevoeder van belang. De maatregelen van de laatste jaren moeten worden versterkt, waarin niettegenstaande de halveering van den invoer yan lijnkoeken de melkproduc tie aanhoudend steeg. Hoe meer veevoeder geoogst wordt, des te hooger de mclkop- brengst. Thans is het zaak van de bedrijven voor voldoende groen voer te zorgen en zich niet of slechts op het in beperkte mate hesehikbaar staande krachtvoer te veriaten. Wat in den zomer aan groenvoer bespaard wordt, staat in den winter als aanvulling ter beschikking. Voorts let de „Reichsnahrstand" ook op een beter gebruik van het veevoeder. Voe dering naar productie is het parool. Daar naast wil men langer gebruik van de melk koeien. Korte leeftijd en snelle omzet van den veestapel eischen een grooter jong vee bestand, welke aan het melkvee voeder ont trekt. Vooorts wijst de „D. Volksw." nog op de beteekenisvan den verbouw van olie-hou dende zaden en vruchten ter vergrooting van den voorraad veevoeder. Geen dekking voor de uitgaven. Het Noorsche blad „Norges Handels- of Sjoefarts Tidende", stelt de vraag of Enge land aan inflatie kan ontkomen. Engeland zet den strijd voort, zoo schrijft het vooraan staande blad, doch het kraakt in zijn mach tigen bouw. Iedere dag beteekent een nieuw record in het geld uitgeven en in wapen productie. De Staat heeft dit jaar minstens 3 milliard pond noodig, waarvan niet eens de helft door belastingen kan worden ge dekt. Er moet derhalve tot in het oneindige geborgd worden, ver boven de jaarlijksche spaargelden van het volk uit, die in .normale tijdert 5'tot 000 rnillióeh póitn bijtfrafeén. Het blad constateert tenslotte, dat de kansen, de uitgaven door belastingen en leeningen uit gespaard kapitaal te dekken, kleiner en klei ner worden. „Britsch Indië kan zich ook al leen verdedigen". Naar aanleiding van de invoering van den algemeenen dienstplicht in Britsch-Indië door de Engelschen schrijft de Indiër Sita Dev Robins in het Giornale d'Italia: Ghandi en Bose hebben ons Indiërs de oogen ge opend en aangetoond, dat wij ons recht ook alléén verdedigen kunnen. Engeland moet daarom maar zijn philantropisch-humani- tair-altruïstische gevoelens elders spuien De Engelschen moeten weten, dat iedere goede Indiër wenscht, dat de Britsché weermacht verslagen wordt. Wanneer Indië ophoudt, een deel van het Britsche imperium te zijn, zal het met het Britsche wereldrijk gedaan zijn. De val van Engeland beteekent de vrij heid voor Indië. Daarom moeten alle Indiërs zich aaneensluiten om de Britsche heer schappij in Indië te bestrijden. Rijk en arm neemt deel aan de leeningen. Op de herbouwleening, die verleden week geopend is, is alleen gisteren reeds voor bij na anderhalf millioen kroon ingeteekend. De Noorsche werkgevers vereeniging heeft voor een half millioen ingeteekend. de landelijke organisatie van cakvereenigingen voor een even groot bedrag en de Noorsche spaar- maatschappij voor 200.000 kronen. De bladen wijzen er op, dat in alle kringen der bevol king belangstelling voor een spoedigen her bouw bestaat. Dat blijkt vooral uit het feit, dat ook de kleine spaarders in verrassend groot getal aan de leening deelnemen. Uit verschillende deelen van Joego Slaviê komen berichten over nieuwe overstroomin gen. In het bijzonder in het dal van de March zijn weer heele dorpen onder water gezet.. De „Politika" meldt, dat de zware re genval der laatste dagen meer schade heeft aangericht dan de geheele langdurige win tertijd. Aan het bovendeel van de Adriati- sche zee heerscht sinds drie dagen zwaar stormweer. De visschers kunnen hun netten niet uitleggen en .lijden zware schade. Bij Schinek is een visscherboot gekenterd. Drie inzittenden verdronken. Bij Biograd heeft het noodweer 100.000 wijnstokken vernield, 5000 olijfboomen en 1000 morgen niais. De neutraliteit van Zuid-Ierland en ztjn, naa rvoorgegeven wordt, ge- brekkige bewapening, wekken in En gelsche regeeringskringen, zoowel van het standpunt der verdediging van Engeland als van de handha ving der verbindingen met de bui tenwereld, toenemende bezorgdheid, aldus meldt de New York Times uit Londen. Daar naar de mcening van vele militaire deskundigen een Duitsche aanval op Enge land waarschijnlijk zou worden voorafge gaan door een Duitsche bezetting van Ier land, zoekt Londen naar een formule, die de Britsche troepen in staat zou stellen, het be dreigde land zonder de Iersche gevoeligheid te krenken, te bezetten. O.a. wordt voorge steld, Poolsche en Tsjechische divisies uit Frankrijk, alsmede het in wording zijnd» „Fransche legioen" onder generaal de Gaul- le, voorloopig naar Noord-Ierland te zenden om daar een verzoek om hulp van de Va lera af te wachten. Men redeneert, dat deze mcerendeels uit katholieken bestaande troe pen door de Iersche bevolking vriendelijker zouden worden ontvangen dan Britsche troe pen, die nog kort geleden als yijandelijke soldaten werden beschouwd. De correspon dent van de New York Times, die onlangs in Ierland was, heeft echter geconstateerd, dat de Iersche bevolking het gevaar van een Duitsclien inval niet ernstig opneemt, wel echter wantrouwend staat tegenover de mo tieven van hen, die Ierland op de noodzake lijkheid van bewapening meenden te moe ten wijzen. Zuid-Ierland schijnt vast besloten te zijn, liever alleen tegenstand te bieden dan de Britsche srtijdkrachten weder op lersch grondgebied en in zijn havens toe te laten. Vaak wordt zelfs in Zuid-Ierland ver klaard, dat Britsche troepen bij eventueele overschrijding van de Noordelijke grens den zelfden tegenstand zouden ontmoeten als de Duitschers. Britsch garantieaanbod aan Ierland. Naar in leidende Nationaal-lersche krin- gen te New York verluidt, heeft de Britsche regeering den Ierschen Vrijstaat een dezer dagen een garantie-aanbod gedaan voor het geval van een Duitschen inval, waartegen over Ierland zijn verdediging aan Eürelsch» leiding zou moeten toevertrouwen. Het En gelsche garantie-aanbod is in hoofdzaak ge baseerd op de belofte van hulpverleening door Poolsche en Tsjechische troepen, voor zoover deze zich op het oogenblik op En- gelsch grondgebied bevinden. De slag bij het Westelijk Alpen front roemrijke herinnering in het boek der wapenfeiten. De Duce heeft Pricolo, onderstaatsecretaris van luchtvaart en commandant van den ge- neralen staf ^van het luchtwapen, het vol gende telegram doen toekomen: „Deel den bestuurders en den bemannin gen der vliegtuigen mede, dat het Italiaan- sche volk hun optreden met gerechtvaardig de trots gadeslaat. Deze eerste twintig da gen van den luchtoorlog hebben eens te meer bewezen dat de geest der luchtstrijderS Francesco Baracca waardig is." (Baracca was de grootste Italiaansche vlie' ger uit den wereldoorlog.) Aan den prins van Piemont, commandant van de legergroep aan het Westelijke Front, heeft de Duce een schrijven doen toekomen, waarin hij onder meer zegt: „Bij mijn terug keer in Rome wensch ik opnieuw uiting te geven aan mijn groote voldoening over de discipline van de troepen, die onder uw be vel staan, rtalianen en buitenlanders moe ten weten, dat zich van 21 tot en' met 24 Juni een strijd heeft afgespeeld, die den slag aan het westelijk Alpenfront zal heeten en die ge voerd is over een afstand van 200 k.m. op hoogten tusschen 2.000 en 3.000 meter en on der een voortdurenden sneeuwstorm. Italianen en buitenlanders moeten weten, dat van den kleinen St. Bernard tot de ri vier de Roja het eerste Maginot stelsel aan hef Alpenfront is bezweken onder de aan vallen der Italiaansche infanterie, die het heeft doorbroken tot een diepte van 8 tot 32 kilometer. Italianen en buitenlanders moeten weten, dat de Franschen, voorzien van alle soorten geschut en be schermd in hun grotten, met verbe tenheid tegenstand hebben geboden tot het einde en zelfs tot eenige uren na den wapenstilstand, doordat zij niet in kennis waren gesteld van hetgeen in het overige deel van Frankrijk was geschied. Italianen en buitenlanders moeten weten, dat de Franschen zelf verbaasd waren over de hardnekkigheid, de geest drift en de waarlijk souvereine doodsverachting, die de Italiaan sche soldaten toonden. De strijd was hevig en bloedig. De dui zenden buiten gevecht gestelde mennen, getuigen dat. De lijst van hen. die on het veld van eer zijn gevallen, zal gepubliceerd worden. Wat de gewonden betreft, die ik in de hospitalen bezocht heb. verklaar ik, dat men in de wereld moeiliik een ander ras zal kunnen vinden, dat tegenover de wreedste gevar-n zooals het Italiann-xhe ras bewezen heeft over kalmte en stoïcisme te beschikken",

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2