en de vuren van Tohr wm Actii van di luchtmacht De Kanaal-eilanden vast in Duitsche handen Pt l DE BEZETTING DER KANAALEILANDEN Duitsch legerbericht WAAROM TREUR JE, De verdediging langs de Engelsche kust Radioprogramma door Ldgar Rice Burroughs Italiaansch legerbericht FEUILLETON Groote Clown? De Icrscbe kwestie naar een oplossing Plechtige begraienis van Balbo Geen oorlogstuig meer u;t Amerika? De vermetele onderneming van het Duit sche luchtwapen op de Engelsche kanaal eilanden wordt door de ochtendbladen ver meld als de eerste Duitsche landingsoperatie op Engelsch gebied. „Albion is zich thans zoo schrijft de ..Popoio di Roma" bewust van het doode- lijke gevaar, dat het van alle zijden door de geweldige Duitsche strijdkrachten bedreigt, een gevaar, dat Engeland, zooals het zelf ver klaart, sedert 900 jaar niet meer heeft ge kend. Maar ook op het vasteland heeft het Britsche prestige opnieuw zware klappen ge had. Een kenmerkend geval is de formeele opzegging van de Fransch-Britsche garantie door Roemenië, dat zich onder den druk der feiten van de democratische mogendheden heeft losgemaakt. In de opzegging van de Britsche garantie van 13 April 1939 ziet de „Messagero" een daad van rebellie. Roenie- uië heeft op dit smartelijke oogenblik zijn geloof in de eindoverwinning van de mogend heden van de as willen kenbaar maken. Wat de binnenlandschen toestand in Roemenië betreft, is de regeering scherp opgetreden te gen de Joden, die van de Londensche zionis ten bevel hadden gekregen om door het ver woesten van de olievelden verdere leveran ties aan Duitschland onmogelijk te maken. TARZAN L«egerberichf no. 22 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Aan de grens van Cyrenaica hebben onze vliegtuigen, ondanks ongunstige weersge steldheid bombardementsacties uitgevoerd, waarbij bommen van licht en zwaar kali ber geworpen werden op vijandelijke pant serauto's, waarvan enkele in brand vlogen. Twee vliegtuigen keerden niet naar hun basis terug. In het Zuid-Oosten van de Middellandsche Zee verraste onze luchtmacht een groot vijandelijk convooi, dat herhaalde malen doeltreffend gebombardeerd werd. In Oost-Afrika heet onze luchtmacht doel treffend de haveninstallaties van Berbera bestookt. Vijandelijke vliegtuigen hebben getracht Massaoeah te bombardeeren, doch het optreden van onze jachttoestellen, die 2 machines neerhaalden, en het luchtafweer geschut der marine, dat een toestel bran dend deed neerstorten, dwong den vijand zich terug te trekken. Vijandelijke vliegtuigen hebben een bom bardement gericht op Augusta. Het onmid dellijke en doeltreffende optreden van het luchtafweergeschut der marine maakte den aanval vergeefs. Een vijandelijk toestel werd neergehaald. De schade is onbeteeke- nend. Onder de burgerbevolking vielen 3 gewonden. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Op 30 Juni, resp. 1 Juli zijn de Britsche Kanaaleilanden Jersey en Guernsey door een overval van deelen van het luchtwa pen genomen en vervolgens door stoottroe- pen der marine en nagezonden afdeelingen van het leger bezet. Daarbij schoot een Duitsch verkenningsvliegtuig 2 Britsche ge vechtsvliegtuigen van het Bristol-Blenheim- type in een luchtgevecht neer. Bij de gewapende verkenning boven het Kanaal werd in den middag van 1 Juli een Britsch kustwachtschip ten Oosten van Tor- quay aangevallen en in brand geworpen. Een tweede succesvolle aanval was gericht op de haven van Wieck in Noord-Schot land. In den nacht van 1 op 2 Juli vielen onze gevechtsvliegtuigen wederom haveninrich tingen aan het kanaal van Bristol aan. Branden en ontploffingen werden waarge nomen. In den loop der aanvallen van Britsche vliegtuigen in den nacht van 1 op 2 Juli op Noord- en West-Duitschland werden o. m. bommen geworpen op Kiel. Zij richtten echter slechts geringe materieele schade aan. Eenige burgers werden gedood. In to taal werden vijf vijandelijke vliegtuigen door luchtafweergeschut neergehaald. Bo vendien werden bij den narhtelijken aanval op Kiel nog twee vijandelijke vliegtuigen naar beneden gehaald. Het aantal van de op 30 Juni en 1 Juli, tijdens luchtgevechten neergeschoten vijan delijke toestellen is met vijf gestegen, ver geleken met de tot dusver opgegeven aan tallen, zoodat het totaal thans 23 bedraagt. DOOR A. H KOBER 18 HOOFDSTUK 5. Edith Bolansky. Pas toen Go de heftigste koortsaanvallen doorstaan had en een en ander over zijn on geluk kon mededeelen, kwam de doktoren van het Maria-Ziekenhuis te Moskou er achter, dat de Frits, waarover hij in zijn koortsaanvallen steeds geijld had, een beer was. De wonden, die het dier hem op borst en buik had toegebracht, genazen goed; maar de doktoren vreesden soms voor den geest van den patiënt. Urenlang keek Go voor zich heen, fluisterde in zichzelf en pie kerde maar steeds weer over diezelfde vraag: waarom had Frits hem dat aange daan? Een dier waar hij zoo van gehouden had, waarover hij zich zoo had opgeofferd. Hij kon de ontrouw van zijn beer maar niet vergeten. „Het zal nog een idéé fixe worden," zei de dokter, die hem behandelde hoofdschud dend. ...Het was een zwaarmoedig man met öpeengeknepen lippen, gefronste wenkbrau wen en gebogen hoofd, die op een kouden winterdag het hospitaal te Moskou verliet. Joe Golden, die na zijn ongeluk zoozeer ver anderd was, reisde dadelijk naar Petersburg waar Rasnumow op dat oogenblik optrad. Zijn baas had er zorg voor gedragen, dat Go uitstekend verpleegd werd en kwam geheel voor de onkosten op. Het was een uur of vier 's middags toen Go in Petersburg aankwam. Hij wist, dat Rasumow om dezen tijd nooit in het circus was en hij ging dus naar het circusbureau om het adres van zijn hotel te vragen. Rasumow was blij, toen hij Go weer gezond zag binnenkomen en vroeg hoe het met hem ging. Maar Go antwoordde niet op die vraag. „Hoe is het mogelijk, dat een dier zoo on- D# Londensche vertegenwoordiger van het Zweedsche Wad Dagen* Ny- heter meldt, dat d« Ierseh« kweet te en de toestanden in IndiB, de moei lijkste problemen der Engelsche we reld, thans door een ironie van het noodlot, klaarWijkelijk dichter bij de oplossing rijn gekomen dan ooit tevoren. De correspondent wijst er op, dat de En gelsche pers steeds meer den Noord-Ierschen minister van staat,- Craigavon, den raad seeft een overeenkomst aan te gaan met de Valera over de vorming van een verdedi gingsunie. Men acht het niet uitgesloten, dat een overeenkomst tot stand zal kunnen komen, welke den Britschen troepen de mogelijkheid geeft de verdediging van ge heel Ierland op zich t« nemen. Daarbij zouden Belgische. Fransche en Poolsche een heden, die zich in Engeland bevinden, ge bruikt worden voor garnizoenen in Ierland, opdat geen Engelsche troepen zouden behoe ven te worden gebruikt in dit gebied. In ingewijde kringen in Londen acht men bet verder niet uitgesloten, dat Engeland binnenkort de wijziging der Indische consti tutie aldus zal inleiden, dat Indië een soort dominion zal worden, ofschoon nog moei lijk is te voorzien wat de overganevorm zal zijn. REDEVOERING VAN HORE BELISHA. Engeland moet met Ierland sa mengaan. Hore Bellisha heeft in Devonport een re devoering uitgesproken, waarin hij zeide, dat Engeland een les moet trekken uit het 'lot van Frankrijk. Wij moeten er voor zor gen, zoo zeide hij, dat wij niet geraken in den toestand van VVeygand, die op het laat ste oogenblik verdedigingsmaatregelen moest treffen. Wat de blokkade op de Noordzee en in het Kanaal betreft, zeide spreker, dat Enge land den wedloop naar de Iersche havens moest winnen en met Ierland een gemeen schappelijke politiek moest voeren. De plechtige, ontroerende begrafenisplech tigheden van maarschalk Balbo en zijn ka meraden, hebben te Benkhasi plaats gevon den. Maarschalk Graziani, die uit Tripolis was gekomen, heeft de laatste eer bewezen aan het stoffelijk overschot van de gesneu velden. Hierbij waren de weduwe van Bal bo, de familieleden der andere slachtoffers en alle militaire en fascistische autoriteiten aanwezig. Het stoffelijk overschot van Balbo werd naar de kerk gebracht op de affuit van een kanon, voorafgegaan door karlbi- niers en gevolgd door zijn witte paard. Vele autoriteiten en legerafdeelingen besloten den stoet, die schreed door een haag van mili tairen en Arabieren. De lijkkisten werden overgebracht naar de luchtbal, vanwaar het stoffelijk overschot der gevallenen naar Ita lië zal worden overgebracht. GERECHTELIJK OPTREDEN TEGEN GENERAAL DE GAULLE. Het Fransche dagblad „La Depêche de Toulouse" meldt, dat de krijgsraad van het 17e militaire district een proces heeft aan hangig gemaakt tegen generaal de Gaule. DE FRANSCHE JEUGD ACHTER PéTAIN. Het Spaansche blad la Petite Gironed pu bliceert een manifest der Fransche jeugd, waarin deze trouw belooft aan maarschalk Pétain en zijn regeering en uitdrukking geeft aan haar vertrouwen. Het manifest is onderteekerd door alle Fransche studenten organisaties. DE UITBREIDING DER AMERIKAANSCHE VLOOT. Het Anierikaansche ministerie van marine heeft opdracht gegeven tot den bouw van vier slagschepen, welke een half milliard dollar kosten, elf kruisers en dertien duik- booten. trouw ia als Frits tegen mij?" Dat was alles was hjj over zijn lippen bracht. Rasumow zweeg een oogenblik. „Dus je denkt, dat Frits ondankbaar en trouweloos tegen je geweest is!" vroeg hij tenslotte. En nu stortte Go zijn hart uit. Al de her inneringen, de vragen, vermoedens en ver wijten, die hem gedurende zijn ziekte en zijn genezing gekweld hadden, sprak hij uit. De groote Rasumow liet den jongen rus tig praten en luisterde aandachtig. Toen zei hij met diezelfde kalme en zachte stem, die Go vanaf het eerste oogenblik zoo graag gehoord had: „Je vergist je. Go! Niet het dier heeft ge meen tegen je gehandeld, maar een mensch! Big heeft op het oogenblik. dat hjj Frits de manege binnenliet een kleinen spitsen spij ker in zijn rechtklauw gedrukt. Toen jij daarna je tegenstander de hand drukte her innerde het dier zich de pijn van zooeven en viel je aan... Big, die natuurlijk niet meer bij mijn beeren is, heeft mij alles bekend, nadat ik hem op den man af beschuldigd heb van jouw ongeluk." Terwijl Rasumow deze woorden sprak, was Go van houding en uitdrukking veran derd, in zijn oogen stond nu een berustend begrijpen. ..Maar waarom heeft Big dat gedaan?" vroeg hij zachtjes. Rasumow trok een paar maal zachtjes aan zijn pijp. eer hij antwoordde: „Omdat hij jaloersch was. Hij verbeeldde zich, dat jij met Marfa zou trouwen en mijn dieren overnemen. Daarbij kwam, dat hij kort voor die ongeluksvoorsteiling een paar Hel Zweedsche blad „Svenska Dagbladet" meldt uit Londen, dat binnen een zóne ter breedte van 30 K.M., langs de Zuidkust tot Hastings en vervolgens langs de geheele Oostkust tot de monding van de Theems buitengewone verdedigingsmaatregelen wor den genomen. Behalve de plaatselijke bewo ners mogen zich thans ook geen Engelschen zonder speciale vergunning ophouden in deze verdedigingszöne. Een heele reeks be roemde badplaatsen is op deze wijze afge sneden. Ook de overige deelen der kust en een groot aantal gebieden in het land zelf zijn voor alle buitenlanders verboden. In de omgeving van Londen stuit men overal op versperringen van verschillenden aard, mas sieve barricaden of oude auto's, die met steenen zijn gevuld en op den weg moeten worden getrokken. De Amerikaansche wet op de be vordering der landsverdediging zou dit verhinderen. In een bericht uit Washington constateert' de New York Times, dat de door Roosevelt onderteekende wet op de bevordering der landsverdediging Engeland bijna volledig verhindert verder oorlogstuig en munitie uit voorraden van de Amerikaansche weer macht te verwerven, zelfs langs den korte lings gevonden weg der „ruiling" via Ame rikaansche industrieën. De nieuwe wet ver biedt 't vrij laten van welk oorlogsschip ook van oorlogstuig, van munitie of wapens aan buitenlandsche regeeringen, voor zoover niet de minister van oorlog of die van marine be slist, dat de betrokken zaken voor de lands verdediging der Vereenigde Staten waarde loos zijn. Het blad wijst erop, dat geen mi nister het in deze dagen zou wagen oorlogs tuig waardeloos te noemen, dat door Enge land zoo zeer begeerd wordt. PAUL BONCOUR NAAR AMERIKA Paul Boncour zal zich met den Transatlan- tic Clipper naar de Vereenigde Staten bege ven. Het vliegtuig komt heden in Lissabon aan Het motief van zijn reis wordt niet tok kend gemaakt. DONDERDAG 4 JULI 1940. Jaarsveld, 414.4 m. NCRV-Ultzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.15 Trioconcert en gramofoonmu-' k. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienit. 11.00 Gramofoonmuziek. woorden, die mijn vrouw en ik wisselden, heeft opgevangen; hjj hoorde de namen Marfa en Go in een adem noemen en dacht nu dat een verloving voor de deur stond. Toen is hij op de duivelsche gedachte ge komen de beer tegen je op te hitsen... Hoe is het: kom je in de voorstelling?" Go boog het hoofd en zei langzaam; „Nee... ik kan de dieren nog niet terug zien..." ,,Dat begrijp >k jongen. En wanneer je van mij een raad wilt aannemen, luister dan eens: ontwikkel je voorloopig niet verder als dierentemmer maar ga onder de menschen en sluit je bij de menschen aan! Wacht, daar schiet rnjj iets te binnen ja, dat zou mis schien iets voor jou zijn! Je bent immers ook gymnastisch getraind? Goed ,let dan eens op! Overmorgen vertrek ik weer uit Peters burg. In bijn plaats komt dan Bolansky, de beroemde clown. Hij is lang in Siberië ge weest. hij houdt bijzonder van die streek en wil nu naar Duitschland en Engeland gaan. Bolansky is iemand, die rusteloos heen en weer trekt en steeds een heele schaar men schen om zich heen heeft. Probeer het eens bij hem! Misschien neemt hij je mee en wordt het je geluk! Ik wensch het je van harte, jongen!" Voor de eerste maal van zijn leven kocht Go een entréebiljet voor een circus. Het was een eigenaardig en ietwat bedrukkend gevoel om hier temidden van al die menschen te zitten. Het circus was uitverkocht; het beste publiek van Petersburg was aanwezig om Bolansky te zien. De beroemde clown was het zesde nummer op het programma. De knechts vormden 140. Toen Tarzan zei, dat hij naar de juwelen- groeve ging om de slaven te bevrijden, zei Perry flink; „Je kunt niet alleen naar buiten gaan met de leeuwen en de soldaten, die op ons loeren. Als er wat te vechten valt, zal uur in. Even later klonk een ruw bevel vlakbij en een afdeling soldaten rees over eind, alsof ze uit den grond te voorschijn kwamen. Mungo leidde de afdeling, de krach tige en machtige kapitein van de lijfgarde der koningin. „Aha, Tarzan," riep hij uit, ten slotte heeft Mungo je gevonden! Nu zal 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Orgelspel en gramofoonmuziek. I.45 Gramofoonmuziek. 2.15 Viool, piano en gramofoonmuziek. 3.00 Christ. lectuur. 3.30 Spaarne-sextet en gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelconcert. 6 30 VPRO: Cyclus „Lezen in de Bijbel". 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.05 Christ. liederen (gr.pl.). 7.20 NCKV-Harmonie-orkest (opn.). 7.30 Reportage. 7.55 Propagandatoespraak. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Volkszanggroep van de Christ. Oranje- vereeniging „Juliana" met pianobegeleiding. 8.50 Voor de jeugd. 9.10 Gramofoonmuziek. 9.45 Bach-cantate (opn.). Hierna: Schrift lezing. 10.15 Berichten ANP, sluiting. Kootwijk, 1875 m. VARA-ultzending. 11.15—11.30 n.m. Ber. 8.00 Berichten ANP, gramofonmuziek. 10.00 Orgelspel. 10.40 Gramofoonmuziek. II.15 Berichten (Engelsch). 11.30 VARA-orkest. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 Esmaralda en solist. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten (Duitsch). twee rijen om hem door te laten, vierduizend menschen staarden vol verwachting op het goidjjn, waardoor hij dadelijk verschijnen zou, maa>- Bolansky kwam met... Toen hoorde men ineens op het muziekpodium een plagend lachje, zoodat alle oogen naar het orkest ke ken: en jawel, een witte, gepoerde ciownskop, stak boven de lessenaar van den dirigent uit, riep: „koekoek!" en verdween weer... Een paar seconden later sprong hij de na- nege binnen: een tamelijk kleine, maar zeer breede man in een groen zijden costuum, dat glinsterde van pailletten. Drie roode haarplukken versierden zijn kop en op den punt van zijn neus balanceerde hij een pauwveer. Hij liep de manege rond, danste, knielde, sprong en liep, daarbij onop houdelijk de pauweveer in evenwicht houdend en zonder zich te bekommeren om den razen- den bijval. Nu gaf de stalmeester hem een viool. Bo- lanksky nam de strijkstok onder zijn kin, de viool in zijn rechterhand en speelde, de viool op de stok strijkend: „Mijn hoed, die heeft drie veeren." Toen ruilde hij zijn viool voor een piston, blies een aria uit „Lucia di Lam- mermoor", wierp eindelijk de pauweveer weg en besteeg toen, steeds fluitend, een kleine ladder, zonder ze ook maar met een hand aan te raken. Toen hij. na een oogenblik al flui tend op de hoogste sport gebalanceerd te hebben, naar beneden sprong, dankte het pu bliek geestdriftig. De stalmeester vroeg hem, wat hij nu ver der van plan was. Met een aangename stem, die men tot op de verste galerijplaatsen ver staan kon, antwoordde de clown met allerlei woordspelingen. Toen begon hij opeens als Perry O'Rourke van de party zijn." De Ra- thoriaan knikte. „En ik ook. Kailuk dankt jou zijn leven, Tarzan, want je hebt me ge red uit de klauwen van den leeuw. Als de tijd daar is, zal Kailuk trachten deze schuld te vereffenen." Zo liepen ze dus met hun drieën de duisternis van het middernachtelijk m Sr J Mungo je dooden!" Tarzan stond roerloos tegenover de geweldige overmacht, alsof hij een aanval uitlokte. De razende Mungo nam de uitnodiging dadelijk aan. Met een wilde kreet leidde hij zijn soldaten, hjj hief zijn zwaard op en sprong recht op Tarzan af! 2.15 Verkorte operette „Die Fledermaus" (gr.pl.). 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Voor de vrouw. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 VARA-orkest. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Gramofoonmuziek. 6.40 VARA-orkest. 7.15 Reportage. 7.35 Rosianorkest (opn.) 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten ANP. 8.45 Orgelspel en zang. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Esmeralda. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15—10.30 Berichten ANP. 11.1511.30 Berichten (Engelsch). een vogel te piepen en te kwinkeleeren en gaf door een meesterlijke mimiek te kennen, dat hij de menschentaal niet meer verstond, daar hij tot de gevederde wezens behoorde. Ten slotte gaf men hem een klein zweepje en toen hij daarmee knalde kwamen vijf ganzen de manege in gewaggeld. Bolansky riep hen ver schillende militaire bevelen toe, ging aan het hoofd staan en zoo marcheerde hij door de manege, terwijl zijn waggelende recruten op zijn commando's omdraaiden, zwenkten of bleven staan om tenslotte over lage hinder nissen te springen en dan rooden ring in voor beeldige orde te verlaten. Bolansky had ook scènes met August den Domme op zijn répertoire, maar die speelde hij nooit bij zijn debuut in een stad. Het meeste succes had Bolansky steeds by zijn slotnummers de wereldberoemde, „gevaarlijke sprongen", waarvan hij de moeilijkste zelf had uitgevonden. Hij maakte een salto mor- tale over acht paardenruggen heen of over tien soldaten met de bajonet op het geweer, hij draaide zich rond in razende pirouettes maakte salti achterover door de lucht, wer velde in schotsche en scheeve, fantastische houdingen hoog boven het zand, en ook bij de lastigste, gevaarlijkste sprong bewaarde hij nog de sierlijkheid van een danser. Dat was de groote Bolansky! Toen Go, even geestdriftig als het overige publiek, den volgenden morgen naar het cir cus ging. kon hij zich nauwelijks een weg banen door de bergen van koffers en de massa artisten, die in eiken hoek stonden te trainen. Op zijn vraag naar den beroemden clown antwoordde men hem lachend: „Dat is hier allemaal Bolansky! Hij brengt met zijn ge- zelschap leven in de brouwerij!" Eindelijk verklaarde zich iemand bereid om hem bij den chef te brengen. Hij ontmoette hem in een van de gangen: een kleine man met een breed gezicht en die er ietwat plomp uitzag in een goedkoop confectiepak je. Zijn gang was wat zwaar en waggelend. boog ZOekt mÖ?" Vr0eg h®' Go knikte en ..Alla!" beval Bolansky. hef1ïJZ V1rtelde hem' dat *h« werk zocht en net liefst clown zou worden uit™w'ansky 0nderbrak hem kij had (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7