Handige regie in Turkije Grooter levensmiddelen rantsoen in Duitschland Engeland legt beslag op Fransche oorlogsschepen Generaal Mangin Snoorwegongeluk in Spanje Geen internationale conferentie te Rome Marktberichten Dc geheime doenmenten Engeland geïsoleerd De Italiaansche aanvallen op Malta ENGELAND BLOKKEERT FRANKRIJK Laatste telexbericht Nieuw Amerikaansch defensieprogramma CHURCHILL BIJ DEN KONING Engeland en Ierland Officieele publicatie van het Departement van Landbouw en Visscherij. Nu de Beersche overlaat buiten werking is gesteld door de Maas-kanalisatie, worden de zg. overlaatbruggen van de spoorlijnen afgebroken en hiervoor in de plaats spoordijken aangelegd Bombardement der Russische olievelden met voorkennis der Turksche regeering. MINISTER SARODJOGLOE GECOMPROMITTEERD. Het documentnummer zes van de door het Duitsche ministerie van buitenlandsche za ken gepubliceerde stukken, bevat het tele gram van den Franschen ambassadeur Mas- sigli in Ankara aan het ministerie van bui tenlandsche zaken in Parijs, gedateerd 28 Maart 1940. Hieruit blijkt, dat bij de actie te gen Bakoe en Baloem door een handige re gie een compromiteering van Turkije naar buiten vermeden zal worden. In het telegram, dat door een koerier op 3 April in Parijs kwam, staat o.a.: bij de po ging in mijn vroegere correspondentie de houding van Turkije tegenover de Sovjet- Unie duidelijk uiteen te zetten, heb ik uiteen gezet, dat het mijns erachtens doelloos is, te probceren de Turken tegen de Sowjets op te hitsen, dat men echter aan den anderen kant verwachten kan, dat het ons onder ze kere omstandigheden gelukken zal, hen zoo ver te brengen, dat zij in ons vaarwater te gen Rusland komen. In ieder geval kan ik geen toenaderings poging tot de Sowjet-Unie opmerken. Inte gendeel men went zich langzamerhand aan de gedachte, op haar vijandschap te moeten rekenen, hetgeen echter niet wil zeg gen, dat dc Turksche leiders van plan zijn zich in een avontuur met een onzekeren uit slag te storten. Men moet den moed hebben te erkennen, dat de Turken op het oogenblik niet over tuigd zijn van onze onweerstaanbare supe rioriteit, hoe groot hun sympathie voor ons ook moge zijn, voordat ik voldoe aan de eisch van Uwe Excellentie, mijn waarne mingen over de belangrijke projecten mede te deelen. Ongezien over Turkije vliegen! Een luchtactie tegen Bakoe en een actie ter zee op de Zwarte Zee staan volgens de Turksche meening op zeer verschillend plan, zoowel in technisch als op politiek gebied. Een luchtaanval op Bakoe vanuit Diezireh brengt met zich mede, dat Turksch gebied over een afstand van nog geen 200 kilometer overvlogen moet worden. En wel moet in dat geval over het bergmassief, tusschen het Van-meer en het Ourmian-meer worden ge vlogen, d.w.z. over Koerdisten, dat zeer ont volkt is tengevolge van de zeer rigoreuze po litieactie, die het. Turksche leger daar twee of drie jaar geleden ten uitvoer heeft gelegd. Men zou over geen enkele gewichtige ne derzetting vliegen en de vliegtuigen zouden zeer goed ongemerkt kunnen passeeren. Zou den zij opgemerkt worden, dan zou dat hoog stens door afgezonderde politie- oi gendar- merieposten kunnen gebeuren. Bovendien zou door een zwenking naar het westen en een vlucht dwars over het noordelijk gedeelte van Iran het vliegen bo ven Turksch gebied geheel vermeden wor den en dat nog sterker, wanneer men niet in Djezireh maar in Irak zou opstijgen. Wanneer ik dezen fëitelijken toestand ver gelijk met de opmerking van Saradjogloe. die in mijn telegram nummer 529 (document nummer 4) is vervat, kom ik tot de slotsom dat een van tevoren in kennis stellen der Turksche regeering en een verzoek om haar toestemming althans om haar moreele toestemming voor het vliegen over haar gebied haar onnoodig in verlegenheid zou den brengen. Men moet haar, zoo niet voor een voldongen feit. dan toch voor een gebeur tenis stellen, die op hetzelfde oogenblik in treedt en he tijdstip, om haar te verwitti gen van hetgeen er geschiedt, afwachten. (Ik bedoel daarmede haar officieele ver wittiging want de vertrouwelijke betrek kingen, die wij met haar en met het opper bevel onderhouden, zouden immers niet toe laten, dat zij geheel in onwetendheid bleef). De operatie moet reeds in uitvoering zijn, terwijl men zich van tevoren verontschul digt, voor 't geval, dat vliegtuigen van de Turksche luchtruimte gebruik moeten ma ken. Verre van de Turksche regeering te kwetsen, zal onze gereserveerdheid haar taak juist kunnen verlichten. Indien de Sovjetregeering een protest zou indienen, is het van belang, dat Ankara kan verklaren met de aangelegenheid niets uit staande gehad te hebben. Wanneer over Turksch gebied gevlogen zou zijn, zou het zelfs niet erg zijn, wanneer bij ons een be scheiden protest zou worden ingediend. Zou de toestand ernstiger worden en de Sovjet regeering daarop reageeren door oorlogshan delingen. dan zou het inderdaad noodig zijn, dat de Turksche regeering in staat is voor het parlement te verklaren, dat het initiatief voor den aanval op rekening van Moskou komt. In dit geval moet de overeenstemming van de openbare meening en van het land met de Turksche regeering gewaarborgd zijn. Doch juist omdat een reactie van de Sowjets te verwachten is, moeten wij erop bedacht zijn geen enkele operatie van dezen aard te ontketenen zonder ons rekenschap te ggven van haar cventucelc gevolgen vopr Turkije en ook een juiste voorstelling te heb ben van de situatie, waarvoor dit land zich geplaatst zou zien. Ook Ierland wenscht geen Brit- sche garantie. Het opzeggen door de Rocmeensche regee- ring van de EngelschFransche garantie, noemt het Italiaansche semi-officieele orgaan „Giornale d'Italia" den laatsten slag voor het prestige van het Britsche wereldrijk en zijn omsingelingspolitiek. Het openlijke afstand doen van de Engelsche garantie door de over tuiging, dat een Britsche interventie, zelfs indien ze mogelijk was, voor de nationale Roemeensche belangen niet alleen van geen waarde, doch juist gevaarlijk zou zijn. Roe menië kan niet het tragische lot van al die landen veronachtzamen, die zich vol vertrou wen op de Engelsch^ hulp hebben verlaten. In Boekarest heeft men duidelijk ingezien, dat de Britsche hulp aan Roemenië nog grootere verliezen zou hebben gekost, dan de thans vrijwillig geleden verliezen. Wat de mogelijkheid vap een Britsche hulp betreft, zoo zijn thans alle strijdkrachten van En geland in het oostelijk deel van de Middel- landsche Zee door de Italiaansche gewapen de macht geblokkeerd. Na het afzien van Roemenië, waarbij thans ook de afwijzing van de Iersche regecring. komt, die eveneens geen Engelsche garantie wenscht, staat En geland in Europa meer dan ooit geisoleerd. Engelsche oorlogsschepen voort durend in beweging. Bij hun aanvallen pp Malta hebben de Italiaansche vliegers, naar het Italiaansche blad „Tribuna" meldt, waargenomen, dat de weinige Engelsche oorlogsschepen, die nog te Maalta gestationeerd zijn, voortdu rend in beweging zijn. Zij varen van den eenen inham naar den anderen onder be scherming der kustverdediging. Ook de vliegtuigen worden dagelijks naar andere bases gebracht of gecamoufleerd in het veld verborgen. Op de leege vliegvelden worden nagebootste toestellen geplaatst, die de Ita liaansche aanvallers moeten misleiden. De Britsche minister van economische za ken, Dalton, heeft op de vraag of de noodige maatregelen zijn genomen voor de blokkade van Frankrijk verklaard, dat zulks het geval is. De liberaal Mander stelde daarop de De goede stand der levensmiddelen van alle soorten heeft het mogelijk gemaakt, dat voorloopig van 1 tot 28 Juli boven de tot dusverre geldende rantsoenen extra-toewij zingen geschieden, die overigens waarschijn lijk ook voor de volgende maanden zullen gelden. Van bijzondere beteekenis is de ver hooging van het boteri-antsoen met 125 gram per persoon. Van bevoegde Duitsche zijde wordt in dit verband medegedeeld, dat de voorraden in de koelhuizen een recordhoog te bereikt hebben. Zooals bekend heeft Duitschland na de Vereenigdc Staten, de grootste boterproductie ter wereld, die ruim driemaal zoo groot is als de Deensche was. Door het verbod van het gebruik van volle melk, dat bij het uitbreken van den oorlog werd uitgevaardigd, is de productie met on geveer 40 procent toegenomen. Zij zal waar schijnlijk, berekend naar de vroegere cijfers, meerd an 700.000 ton in 'n jaar bedragen. Daarbij komt nog dc mogelijkheid van het betrekken van boter va» de Deensche en Ne derlandsche productie, die uitvoer noodig hebben om slechts de belangrijkste lan den te noemen, die vroeger aan Engeland leverden. Voor den tijd van den melkover- vloed zal van 1 Juli af wrongel zonder bons worden afgegeven. Dn Duitsche aardappclenvoorziening wordt te Berlijn buitengewoon gunstig genoemd. De aanstaande oogst van vroege en late aard appelen zal waarschijnlijk een record-hoogte bereiken, met het oog op de uitbreiding der verbouwoppervlakto en den goeden stand van het gewas. Een bewijs, dat dc Duitsche gezondheids diensten zich voortdurend bezig houden met den samenhang tusschen volksvoeding en levensmiddelenrantsoeneering, kan men zien in het feit, dat de broodrantsoenen voor personen tusschen 10 en 20 j. met 200 gram verhoogd worden. De aanvankelijk vastge stelde rantsoenen voor gewone gebruikers worden daarentegen met 150 gram verlaagd, omdat gebleken is, dat er nauwelijks gezin nen zijn die de rantsoenen gebruiken. Door deze verlaging zal een einde worden ge maakt aan het verloren gaan van brood, dat op tal van plaatsen is waargenomen. Een gebeurtenis uit het leven van den bezettingscommandant van het Rijnland. Wij deelden reeds mede, dat Duitsche sol daten het monument van wijlen generaal Mangin te Parijs hebben neergehaald. Et telijke jaren geleden werd het achter het Invaliedenpaleis, waar zich het praalgraf van Napoleon bevindt, onthuld. Bij deze plechtigheid deed zich een incident voor. Generaal Gourant, de oud-gouverneur van de stad, had in zijn rede met een enkel sympa thiek woord gezinspeeld op het streven van den toen kortelings overleden Briand. Dit was eenigen jongelui uit den kring van de Action Francaise niet naar den zin, aan welke ontstemming ze op de bij hen gebrui kelijke manier uiting gaven. In die groepen gold Mangin voor een houw degen, zegt de N. R. Ct, die hardnekkig met de binnenlandsche wanorde zou kunnen af rekenen ten einde krachtiger op alle gebeur lijkheden buiten de grenzen voorbereid te zijn. Deze faam dankte hij behalve aan zijn gedrag tegen 't einde van den wereldoorlog aan zijn cpmmando van de bezettingstroepen in 1919 in het Rijnland. Wie Frankrijks vei ligheid alleen gewaarborgd meenden door de stichting van een Rijnrepubliek in samen werking met de daar toen levende drijvers hadden op hem hun hoop gevestigd. Men weet, welk een echec deze actie tegemoet zou gaan. Toen zich de voorboden hiervan voordeden, legde Clemenceau Mangin den breidel aan. Het ontbrak toen in Frankrijk niet aan lie den die dit zeer betreurden. Volgens een bericht van Reuter wordt offi cieel medegedeeld: „Op 3 Juli zijn maatrege len genomen om alle in Britsche havens zijnde Fransche oorlogsschepen onder con trole van Groot Brittanje te stellen. Dit is met succes geschied, ofschoon daarbij twee slachtoffers zijn gevallen". In een verklaring van het ministerie voor de voorlichting wordt hierover o.m. gezegd: „Tegelijkertijd zijn aan de Fransche schepen in de Noord-Afrikaansche havens zekere voorwaarden gesteld, waarvan het doel was ze te onttrekken aan Duitsche handen. Den bevelvoerenden Franschen officier werd ver klaard, dat Groot-Brittanje, ingeval geen van deze voorwaarden mocht worden aanvaard, alle maatregelen ozu nemen om de zekerheid te krijgen, dat geen van van deze vaartui gen in het verdere verloop van den oorlog te gen Engeland zal worden gebruikt. De regee ring betreurt het, dat de Fransche generaal die in Oran het bevel voerde, geweigerd heeft een van deze voorgestelde voorwaar den te aanvaarden. Het onvermijdelijke re sultaat was, dat in deze stad een actie moest worden ondernomen tegen de Fransche sche pen. Deze operaties zijn noq aan den gang. Voor het parlement zal daarover vandaag door den eersten minister een verklaring worden afgelegd. Twee treinen op elkaar geloopen Tengevolge van een verkeerden wissel stand zijn in Miranda de Ebro de sneltrein SaragossaBilbao en een goederentrein op elkaar geloopen. Vijf personen werden zwaar gewond. Het is slechts te danken aan het feit, dat de sneltrein kort voor het genoem de station reeds zijn snelheid verminderd had, dat het ongeluk geen grootcren omvang heeft aangenomen. ENGELSCH VLIEGTUIG BOVEN SPAANSCH GEBIED. Het Spaansche luchtafweergeschut heeft gisteren nabij Algericas het vuur geopend op een Britsch verkenningsvliegtuig, dat daar- vraag, of de blokkade ook betrekking had op j door in de richting van Gibraltar verdreven het niet bezette deel van Frankrijk. werd, Rocmeensche tegenspraak. Het Roemeensche nieuwsagentschap Oriënt radio meldt: Zekere dagbladen nieuwsagent schappen en radiouitzendingen in het bui tenland hebben het bericht verspreid, dat Roemenië zou hebben, voorgesteld een inter nationale conferentie in Rome bijeen te roe pen ten behoeve van een vreedzame regeling van Midden-en ZuidoostrEuropaesche pro blemen. Officieele Roemeensche kringen spreken dit bericht categorisch tegen. 5 millard Dollar mee gemoeid. Naar Associated Press uit Washington meldt, zal de volgende week in den vorm van een boodschap aan het congres een aan- aanvullend defensieprogramma worden voor gelegd, waarmede een bedrag van in totaal 5 milliard dollar gemoeid is en waarvan de bijzonderheden gisteren in het Witte Huis besproken zijn. Het defensieprogramma-voor ziet in de massaproductie van vliegtuigen, tanks, geschut en gemotoriseerde eenheden. Vier milliard dollar is bestemd voor het le ger, de rest voor de vloot. Langdurig onderhoud met den Sovjet-ambassadeur. Ministerpresident Churchill is, naar Reu ter meldt, gisterenavond door den Koning -in Buckingham Palace in audiëntie ontvan gen. Ook had hij een langdurig onderhoud met den Sovjet-ambassadeur Maisky. Nog steeeds verschillen van meening In een beschouwing over de Iersche kwes tie Jegt de News Chronicle er den nadruk op, dat te Londen de bezorgdheid over het uit- blij\en van een regeling tusschen Ierland en Ulster groeit. Helaas is gebleken, aldus het blad, dat er nog steeds verschillen van meening bestaan. ANNA PAULOWNA POLITIE. Verloren: rugzak met slipover. kinderman teltje. sleuteltje, sjaal, portemonnaie, Swan vulpen, 17 Rijksmark, 2 zilverbons van f 1. HAVER. Het Rijksbureau voor de Voed selvoorziening in Oorlogstijd brengt onder de aandacht der veehouders, dat op de achter zijde van de registratiekaart voor de periode 20 Juli19 Au gustus 1940. welke ingezonden moeten worden vóór 10 Juli 1940, een tweetal vragen voor komt betreffende den verbouw van haver. Daar de gevraagde gegevens van groot belang zijn voor een eventueele toewijzing van haver uit eigen oogst, wordt er bij de veehouders op .aangedrongen, deze vragen nauwkeurig te be antwoorden. NOG 3500 HELDERSCHE GASTEN. Wel komen er zich nog steeds .uit Den Helder gevluchte personen aanmelden, maar andere keeren weer terug of gaan naar el ders, zoodat er weinig verandering komt in het aantal nara hier geëvacueerden. Na re gistratie blijkt dit getal ongeveer 3500 te zijn. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Jac. B. Smorenburg van Alk maar. Augustijnsteeg 5; L. Tervoort van Vel- sen, Hagelingerweg 214; mej. Joh. M. Bree- devclt van Leiden, Oranjeboomstraat 7a; mej. E. C. M. van der Zee van Wassenaar, Papeweg 2; E. MeijerKonijn van Zijpe, I 100; wed. A. JansenGraafland en gezin van Den Helder, Ruijghweg 131; P. Muntje- werfvan Ecten van Den Helder, Lceuwen- hoekstraat 2; N. Zeeman en echtg. van Zijpe B 73; C. v. Eeten en echtg. van Den' Helder, Brakkeveldweg 196; W. C. Lameree en gezin van Den Helder, Keizersgracht 4: L. C. Ver sluis van Callantsoog A 98; A. Berbée van Lisse, Achterweg 15; A. F. Brinkman van Zijpe, Slikkerdijk G 71; C. Raa van Zuid- scharwoude A 182; mej. G. Stammes van Warder, no. 43; mej. P. Hoexum, van Bloe- mendaal, Brederodelaan 54. Vertrokken: S. van Eeten en echtg. naar Haarlemmerliede, Bandi^inlaan 15, mej. T. de Jong naar Wieringermcer Medemblikker- weg; F. Speets naar Koog aan de Zaan, Sta tionsplein 18; mej. M. A. Rupp naar Texel, Den Burg, Molenstraat 14; C. G. de Graaf Quist naar Barsingerhorn C 69; S. S. van den Berg naar Veenendaal, Nicuweweg 21; Jac. Weststrate naar Spanbroek E 39; J. Borst en echtg. naar Wieringegn Noorderbuurt 1; mej J. Havcrkorn naar Wieringerwaard, Wa- lingsweg C 17; L. A. de Winter en gezin n. Beverwijk, Grensstraat 23; A. Keppel naar Amsterdam, Reinwardstraat 1201; D. Vree ken en gezin naar Haarlemmermeer Lisser- weg Abbenes; mej. N. van Twuijver naar Koog aan de Zaan, Paralelweg 134; Jac, Kuiper naar Wieringen. Hippolytushoef,, Nnicuwstraat 8; mej. A. Brouwer naar Am stelveen, Nw. Amstcl, Nieuw Karssclaan. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Wilhelmus, zoon van W. Pijn» ackef en M. J. Lute; Jacob, zoon van C. de Graaf en T. Zeeman; Petronella Iefje, doch ter van J. Schouwenaar en T. Hollander; Aafina, dochter van G. A. van Teulingen en M. Herman; Elisabcth Jerona Maria, doch ter van A. M. van den Berg en A. M. Kroon. Ondertrouwd: D. Jansen en Joh. J. W. v. Gelderen. Getrouwd: Jac. E. Schilder en J. C. Hui- berts: C. J. van Abswoude en Joh. M. Bree- develt. Overleden: A. BrandsBlaauboer, oud 87 jaren; Jac. Wisse, oud 39 jaar. SCHAGEN, 4 Juli. 35 Paarden f 250775, 20 geldekoeien (ma gere) f 120150. 70 idem (vette) f 220350, 5 kalfkoeien f 1S0270, 5 pinken f 80120, 45 nuchtere kalveren f 618, 94 vette scha pen f 1836, 110 lammeren f 715.50. bok ken en geiten f 810, 13 magere varkens f 30—35, 16 idem (vette) per Kg. 6366 ct„ 69 biggen f 1420, kippen f 0.80—1. BROEK OP LANGENDIJK, 4 Juli. Schotsche muizen f 55.30, bl. eigenhei mers 77.50v drielingen 3.704.90, kleine 1.902.40, 165 Kg. tuinboonen f 4.60, 25 Kg.' spereieboonen 24.20, 60 Kg. snijboonen 17.80 —18.10, 6650 Kg. tomaten: A 20—20.10. B 20.—, C 20.—. CC 12.10—12.60. (Voorlopig marktbericht). NOORDSCHARWOUDE, 4 Juli. Aanvoer: 160.200 Kg. aardappelen: Schot sche muizen 5—5.40, bonken 5.drielingen 3.80—5. kleine f 1.50—2.10. ALKMAAR, 3 Juli. Aardappelen per 100 Kg. f 3.80—5.80, aard beien per 100 slof f 3273, aalbessen per 100 pond f 811, andijvie per 100 stuks f 1 1.90, bloemkool 1 per 100 stuks f 813.50. id. II per 100 stuks f 47.50, doperwten per 100 pond f 4.507. druiven per 100 pond f 31. kropsla per 100 stuks f 1—2.90. komkom mers per 100 stuks f 46.70, meloenen per 100 stuks f 1622, peterselie per 100 bos f 2.603.80, perziken per 100 stuks f 614, postelein per bakje 2032 ct., peulen per 100 pond f 817. rabarber per 100 bos f 2 60 -^3.60, roode kool per 100 Kg. f 7.20, selde rie per 100 bos f 0.501.50. spinazie, per 16 p. bak 1648 ct., snijboonen per 100 pond f 11.5016 dubbele spereieboonen per 100 pond f 11.5016. tuinboonen per 100 nond f 2.253.30, tomaten per 100 pond f 7.60 16.80 uien per 100 bos f 4.608.90, wortelen per 100 hos f 5—7. AMSTERDAM 3 Juli. Veemarkt. 307 Vette kalveren: le kw. 58—64 ct.. 2e kw. 50—56 ct.. 3e kw. 40—48 ct. per Kg. levend gewicht; 126 nuchtere kalve ren f 6—12 per stuk. 290 varkens: vleesch- varkens, wegende van 90—110 Kg 74—76 ct., zware varkens 74—76 ct.. vette varkens 74 —76 ct. per Kg slachtgewieht. Overzicht: Vette kalveren ruime aanvoer, zeer stugge handele weinig eerste kwaliteit, onverander de prijzen. Nuchtere kalveren matige aan voer. vlugge handel, constante prijzen. Var kens ruime aanvoer, zeer stugge handel Prijzen als Maandag. Afloop der markt ieb lagere noteering.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7