Fransch-Britsche zeeslag Oran in brand geschoten DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De „Strasbourg ontsnapt Taxi weer in de Haagsche straten NOORDZEEBOTTERS op het IJsselmeer Nationale inzameling Bom ontploft te New York Kolen genoeg in Italië 2300 collectanten voor Den Haag Miltvuurschade wordt uitbetaald KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 5 JULI 1940 68e JAARG. No. 8968 op wereldtentoonstelling Zoon ziet zijn vader verongelukken Met hun sterke motoren maken ze goede vangsten Luchtgevecht boven Rozenburg GEDRANG OM GAS Harlioger kanovaarder verdronken HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uitg. Mj) Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder Het Fraiische slagschip „Dunkerque", dat met de „Strasbourg" de twee sterkste eenheden van de Fransche vloot vormt. niet onder stoom en zoo in de haven, dat zij hun zware artillerie niet in werking konden brengen. Deze omstandiglfeden kenmerken het optreden van de Engel- schen. Zij openden van grooten afstand bij verrassing het vuur. De slagschepen „Dunkerque" en „Pro- vence" benevens de flotilleleider „Moga- dor" werden in brand geschoten en liggen brandende in de haven van Oran. Het slagschip „Bretagne" is klaarblijkelijk bij het stooten op een door de Engelschen ge legde magnetische mijn in de lucht gevlo gen. Het slagschip „Strassbourgh", vijf flo- tilleleiders en een aantal torpedobooten en duikbooten zijn er in geslaagd al vech tende door den ring der Engelsche schepen heen te breken en de Middellandsche Zee op te varen. Nadat de Fransche delegatie aan de Duit sche wapenstilstandscommissie mededeeling had gedaan van de botsing tussohen Engel sche en Fransche vlooteenheden bij Oran, heeft de Führer aan de Fransche regeering toestemming verleend de Fransche schepen overal, waar zij zich aan de verovering door de Engelschen niet kunnen onttrek ken, tot zinken te brengen. Dit besluit is geheel overeenkomstig den inhoud van het wapenstilstandsverdrag, volgens hetwelk het niet in het voornemen der Duitsche regeering ligt de Fransche vloot in het be zit van Dultschland te brengen.d och uit, sluitend te verhinderen, dat deze vloot ver der aan den oorlog tegen Duitschland deel neemt. HITLER GEEFT DEN FRANSCHEN VERLOF HUN BEDREIGDE SCHE PEN TOT ZINKEN TE BRENGEN. Te Clermont-Ferrand, de zetel der Fran sche regeering is gisterenmorgen om 3 uur het volgende officieele communiqué uitge geven: „In den ochtend van 3 Juli is een belangrijke Engelsche strijdmacht, vooral bestaande uit drie liniesche pen, die van de Noordzee was ge komen, verschenen voor de reede van Mers el Tebir, de vlootbasis van Oran, waar zich een deel van de Fransche vloot n.1. de „Dunkerque" en de „Strassbourg" volgens het wa penstilstandsverdrag voor anker be vond." De Britsche admiraal richtte tot den Franschen eskaderadmiraal vl- ce-admiraal Gensoul de eisch zich over te geven dan wel zelf zijn sche pen tot zinken te brengen. De Britsche admiraal stond een termijn van zes uur toe voor het ne men van een beslissing. Zonder te wachten op den afloop van de zen termijn sloten watervliegtuigen van de Engelsche marin» door middel van magneti sche mijnen de reede van Mers el Tebir af. Daar de Fransche admiraal weigerde te gehoorzamen, opende de Britsche vloot om 17.10 uur het vuur op de Fransche oorlogs bodems. Met het oog op dezen niet te qualificeeren aanval, aldus gaat het communiqué verder, heeft de .Fransche regeering aan de naast de Britsche vloot ten reede van Alexandrie voor anker liggende eenheden het bevel ge geven de ankers te lichten en naar open zee te varen, zoo noodig met geweld. Bovendien heeft aangezien deze aanval des te afschuwelijker is, daar hij gepleegd werd door onzen bondgenoot van gisteren de Fransche admiraliteit zonder verwijl aan alle oorlogschepen, die zich in volle zee be vinden, instructie gegeven om de Britsche koopvaardijschepen, welke zij ontmoeten, aan te houden en op iederen nieuwe aanval met vuur te antwoorden. Ten aanzien van het optreden der En- gel-schen bij Oran verneemt het D.N.B. nog, dat de Engelsche vlootgroep, die Woensdag voor Oran verscheen, bestond uit drie slagschepen, een vliegtuigmoeder schip, 3 kruisers en een lichte flotille. Nadat de Fransche admiraal de Engelsche eischen had afgewezen openden de Engel schen het vuur. De Fransche vlooteenhe den aanvaardden den strijd. Tegen 19 uur ontwikkelde zich een zeeslag tussohen de Fransche en de Britsche zeestrijdkrachten. De Fransche schepen lagen voor een deel Drire leden der geheime politie zijn Donderdag gedood, en verscheidene andere gewond, toen zij een bom, die er uitzag als een radio-ontvangtoe stel, verwijderden uit het Britsche paviljoen op het terrein van de New- Torksche wereldtentoonstelling. De bom kwam pas buiten het paviljoen tot ontplofiing. (van onzen Haagschen correspondent) Sedert 1 Juli is de taxi weder in de Haag sche straten verschenen, voorloopig nog in bescheiden getale, zoodat de aapjeskoetsier mitsgaders hun plotseling in eere herstel de viervoeters zich zeker nog niet bedreigd gevoelen in hun herleefde broodwinning. On geveer een tiende gedeelte van het wagen park is in bedrijf en deze wagens mogen al leen nog maar menschen vervoeren, die een dringend noodzaak hadden om niet te gaan loopen. fietsen en trammen, b.v. oin een trein nog te halen, om een dokter te waar schuwen, een zieke te vervoeren enz. Teneinde „leege" ritten zooveel mogelijk te voorkomen zijn de verschillende onderne mingen bezig, een vergaande onderlinge sa menwerking voor te bereiden. Van buitonrit- ten zal voorloopig nog weinig sprake kun nen zijn zoolang niet meer benzine beschik baar wordt gesteld. Landbouwer onder een kar geraakt. Op den rijksweg Oostburg-Schoondijke in Zeeuwsch Vlaanderen is gistermiddag om streeks één uur de landbouwer K. v. d. Vij ver uit Bakkersveen, door het schrikken van zijn paard gevallen en onder een hem tege moet rijdenden kar geraakt. Hij liep zware inwendige kneuzingen op en overleed kor ten tijd later op de plaats, waar het ongeluk geschiedde. De eenige zoon van het slachtoffer zag het ongeluk voor zijn oogen gebeuren. Dit is het tweede doodelijke ongeval in deze week op genoemden weg. Moeilijkheden tengevolge van een teveel aan visschers. De aanvoer van paling aan de verschil lende vischafslagen rond het IJsselmeer is de laatste dagen weer sterk toegenomen en geen wonder. Het aantal visschers is uitge breid met de Noordzeevisschers van het ei land Urk, die met hunne sterke motoren het IJsselmeer doorploegen en goede vang sten maken, aldus de corr. van het „Hdbld." op Urk. Tot op h eden was het zoo (behoudens een enkele week, toen ten gevolge der oorlogs omstandigheden geen controle werd gehou den), dat een IJsselmeervisscher met een vaartuij?, waarin een lichte motor stond (niet sterker dan 20 pk.) vrij de IJsselmeervissche- rij mocht uitoefenen zooals hij dat wenschte, dus ook met den kuil mocht visschen. De IJsselmeervisschers, met zwaardere motoren, 26 en 30 pk. mochten alleen op het IJssel meer visschen met fuiken, kubben en met de lijn. Deze maatregel had de Visscherij- inspectie in samenwerking met den Rijks dienst ingevoerd met het oog op de bescher ming van den vischstand in het meer. Men vreesde, dat met een zwaren motor teveel jonge visch in den kuil zou worden getrok ken en dat deze tengevolge daarvan zou sterven. De Noordzeevloot, uitgerust met motoren van 40 tot 100 pk., lag door den oorlogs toestand werkeloos in de Urker haven. De Rijksdienst heeft eenige jaren geleden deze bedrijven schuldenvrij gemaakt en daardoor hebben deze visschers tevens hun rechten op de Zuider .eesteunwet afgekocht. Voor steun van dezen kant kwamen de menschen dus niet in aanmerking, terwijl hunne inkom sten totaal stilstonden. Zoo kon dit niet doorgaan en een depu tatie van deze groep h eeft zich tot verschil lende Nederlandsche en Duitsche autoritei ten gewend en het tenslotte met veel moeite klaar gekregen, dat deze groote Noordzeebot- ters gedurende twee dagen per week op het IJsselmeer met den kuil mogen visschen. De vangsten van deze vaartuigen zijn groot en men verwacht, dat de vangst van deze twee dagen de verdiensten voor de geheele week zoo zal maken, dat in het levensonderhoud kan worden voorzien. Nu komt echter het bezwaar, dat aan het verleenen van deze vergunning is verbonden. Voor de wettige IJsselmeervisschers met mo toren van 26 en 30 pk., geldt nog steeds het kuilverbod. Met den kuil is alleen voor deze menschen brood te verdienen, want de ver diensten, die de vorige week gemaakt zijn met fuiken, kubben en met de lijn zijn in één woord bedroevend. Ook deze groep is gedu rende de zomermaanden uitgesloten van steun en eerst in het najaar gaat het steun- apparaat van den Rijksdienst voor hen weer werken. Herhaaldelijk heeft de directeur van den Rijksdienst dezen menschen beloofd, hen te zullen steunen indien de uitkomsten der visscherij tegenvielen, doch ondanks deze be loften laat hulp op zich wachten. De nood in de gezinnen dezer visschers is inderdaad hoog gestegen. Velen van hen zijn dan ook met de kuil uitgevaren, ondanks het verbod, om in de behoeften van hunne gezinnen te voorzien. Denk om de Nationale Collecte. - Donderdag heeft de uitreiking van collectebussen, speldjes en bloempjes plaats gehad, waarmede de collectrices en collectanten een aanval zullen doen op de liefdadigheidszin der burgerij Meisje ernstig gewond. Drie koeien gedood. Gisterochtend zijn tijdens een luchtgevecht tusschen Duitsche en Engelsche vliegtuigen boven het eiland Rozenburg (Z.H.) drie koeien gedood. Een negentienjarig meisje, dat zich op het veld bevond, werd ernstig gewond. Zij is in het zieken huis opgenomen. (Van onzen Haagschen correspondent) Reeds eenige jaren had het Haagsche Gasbedrijf van allerlei verzonnen om meer leven in de brouwerij te brengen, om de Hagenaars er toch maar van te overtui gen, dat gas ook voor verwarming niet duur is. Het gasverbruik bleef echter, zij het niet hard achteruitgaan, terwijl het aantal aansluitingen vrijwel gelijk bleef. Sinds' de oorlogsdagen is dit wel geheel anders geworden! Petroleum en steenkolen zijn schaarscher geworden en nu moest opeens het zoo lang versmade gas uitkomst brengen. Alleen in Mei en Juni zijn 4766 aanvragen voor nieuwe gas- aansluitingen binnengekomen, dat is meer dan het dubbele van normaal, met 't gevolg, dat er thans een achterstand van 730 aanvragen is die men echter binnen een week hoopt te kunnen afwerken. Zuinigheid met gasverbruik blijft echter voor alle aangeslotenen dringend geboden, thans zijn er nog voldoende kolen, maar de noodzakelijkheid van distributie is ten slotte zeker niet denkbeeldig. Daarom is het uit met spreuken en aanmoedigingen als ..Breek met d'oude sleur, verwarm met gas Uw interieur!" en „Gas is niet duur"; de slagzin der ijzeren werkelijkheid is nu: „Weest zuinig met gas!" Het kan verkeeren Transporten uit Duitschland gaan regelmatig door. Het Italiaansche ministerie van verkeer deelt mede. dat, in weerwil van de eischen, die de oorlogstoestand aan de spoorwegen stelt, de steenkooltransporten uit Duitsch land met de gewone regelmaat voortduren en in de maand Juni een reco'rdomvqng heb ben bereikt, met een cijfer van meer dan een millioen ton. In dezelfde periode zijn de levensmiddelentransporten naar Duitschland uitgebreid. Tegen 6172 wagens in Mei zijn in Juni 12.413 wagons vertrokken. Voor de a.s. Zaterdag te houden nationale inzameling hebben zich alleen voor Den Haag meer dan 2300 collectanten opgegeven en nog steeds melden er zich enthousiaste dames en heeren aan. Meer worden echter niet aangenomen, want wanneer het publiek te veel wordt lastig gevallen, toodt, dit de animo dm te offeren. Luchtbeschermers, Roode Kruiscollectan- ten. leden van jeugdvereenigingen zijn bij honderden beschikbaar; van alle gezindten, alle leeftijden, van eiken rang en stand heeft men zich aangemeld. Er wordt van 9 tot 1 langs de huizen gecollecteerd, voorna- hielijk door de ouderen, en van 8 tot 6 op straat. Padvindsters zullen al deze menschen op straat laven en „vullen" met limonade en gebakjes. Er worden in het geheele land ongeveer 900 collectes gehouden, waarmede de organi satoren groote bedragen hopen bijeen te krijgen voor de getroffen, geteisterde landge- nooten. Dit geld zal in de eerste plaats be steed worden voor directe hulp, aan huis raad, kleeding en voeding. Verder zullen b.v. kleine zelfstandigen een paar honderd gul den kunen krijgen, om weer op gang te ko men in gevallen welke tot dusver het Na tionaal Fonds voor Bijzondere Nooden be handelde en verder zal er geld beschikbaar komen ter aanvulling b.v. van wat men later mogelijk als oorlogschadevergoeding zal ontvangen. Betaling spoedig te wachten. Volgens een mededeeling van het rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd zal binnenkort worden overgegaan tot uitbetaling van de bedragen, welke betreffenden veehoo- ders worden toegekend als tegemoet koming voor van 1 December 1939— 1 April 1940 aan miltvuur gestor ven vee. Aan de onzekerheid, waarin men sedert Zaterdag jl. over twee kanovaarders uit Har- iingen verkeerde, is gisteren een droevig einde gekomen. Gistermorgen is aan den westhoek te Sint Jacobiparochie het lijk van den achttienjarigen H. Schotanus aange spoeld. Het werd door familieleden herkend. Van den anderen kanovaarder en van de kano is hier nog niets bekend.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1