George VI Nieuwe bewapenings- boodschap van Roosevelt Belangrijke successen in den zee-oorlog Een geheim verdrag koning van Juda Brandstichting te Hengelo POLITICI ALS LANDVERDEDIGERS Actie van het luchtwapen Vervoer van Duifsche soldaten door Zweden Fraoscben mogen n?ef tegen Duitsch'and of Italië vechten Diefstallen van levensmiddelen Brooddistributie Bommen bij Scheveningsche loggers Wederom een noodcompetitie Bom onverwacht ontploft Nieawe koffie- en theebonnen Joodsch- Britsch Itaiiaaosch lcqcrbcricht Wiel over het lichaam gekregen Dc Standaard voor acht weken verboden Jeugdige winke'dieveggen Duitsch leqerbericht Een merkwaardig ongeluk DE ONEERLIJKE SPORTSMAN Uoei&at Naar eenheid in de voetbalsport 8 De Londensche correspondent van de World Press Union is in staat, den inhoud van een geheim ver drag tusschen de Koninklijk-Brit- i sche regeering en den uitvoerenden raad van het Jewish Agency mee te deelen. Dit verdrag heeft de Brit- sche regeering reeds op 22 Juni on derteekend. Het document is in de Engelsche en de Hebreeuwsche taal gesteld. Het draagt het karakter \an een staatsverdrag tusschen sou- vereine landen. In de preambule wordt gezegd, dat de vertegenwoor digers van de Koninklij'k-Britsche regeering en van den uitvoerenden raad van den Joodschen vrijstaat Juda in den geest van de Balf- four-verklaring, waarbij den Joden voor de eerste maal een nationaal tehuis plechtig is toegezegd, beslo ten hebben,tot een duurzame rege ling der betrekkingen. Tot dit doel zijn de volgende overeen komsten getroffen: 1. De Koninklijke Britsche regeering er kent het Jewish Agency als de regcering van den toekomstigen Joodschen vrijstaat Judaea, die als dominion deel zal uitma ken van de Britis'h Commonwealth of Na- tions, als vrij en souverein bestanddeel hiervan. De regeering van den vrijstaat Judaea erkent Zijne Britsche Majesteit als Koning van Judaea. 2. De Joodsche vrijstaat zal de volledige territoriale en politieke souvereiniteit be zitten in een gebied, dat in hoofdzaak door de grenzen van het tegenwoordige Palesti na bepaald wordt. Het tegenwoordig uit sluitend door Arabieren bewoonde Oostelij ke deel van Zuid-Palestina, het zoogenaam de Negev (Beersjeba). wordt ingedeeld bij het emiraat Transjordanië, dat als kroon kolonie onder het Britsche ministerie van koloniën zal staan. De vrijstaat wordt scha deloos gesteld door het afstaan van een overeenkomstig gebied in Zuid-Svrië. waar van de grenzen bij de herverdeeling van dit-mandaatgebied nog nader, zullen wor den bepaald. Verder verklaart de Britsche regecring zich bereid, het hoogland van Abessinië, met uitzondering van het gebied rond het Tanaineer. als kolonisatiegebied ter be schikking van den Zionistischen vrijstaat te stellen. De Arabische bevolking van Pa lestina en van Zuid-Svrië wordt binnen 12 maanden na het sluiten van den vrede naar naburige gebieden geëvacueerd, onder scha deloosstelling uit een nog te vormen Britsch-Zionistisch gemeenschapsfonds. 3. Terstond wordt begonnen met het vormen van een eigen Zionistische weer macht, tot welk doel Engeland het noodige personeel voor de opleiding en het materi aal ter beschikking stelt. Voor den duur van vijf jaren na het sluiten van den vre de zal de Britsche weermacht zich belasten met de bescherming van den vrijstaat en tot dit doel nog nader aan te wijzen vloot- en vliegtuigsteunpunten bezet houden. 4. Onder garantie van de Bank van En geland zal een Engelsch-Zionistische hol dingmaatschappij worden gevormd, welke alle met den overgang en den herbouw verband houdende vraagstukken dient te regelen. Door een Britsch-Zionistisch han delsverdrag zal het goederenverkeer tus schen Groot-Brittannië den vrijstaat Ju daea verzekerd worden. 5. De Britsche regeering garandeert de uitvoering van dit verdrag met alle te ha- rer "beschikking staande middelen. Het Transitoverkeer met Noorwegen weer normaal. Stockholm, 5 Juli (D.N.B.) Het Zweed sche ministerie van buitenlandsche zaken publiceert het volgende communiqué: Door het staken van de vijandelijkheden in Noorwegen zijn de door den oorlog ver oorzaakte beperkingen in het transitoverkeer van en naar Noorwegen komen te vervallen. Van nu af aan kunnen alle soorten goederen weer door de Zweedsche spoorwegen ver voerd worden. Tegelijkertijd zal toestemming ge geven worden voor de doorreis van personen, die tot de Duitsche weer. macht behooren, in de eerste plaats met verlof gaande soldaten. Hier voor zullen speciaal beschikbaar ne stelde treinen en wagens worden ge bruikt. Zweedsche verkiezingen zullen gewoon verloopen. Naar „Dagens Nyheter" meldt, zijn de Zweedsche partijleiders overeengekomen, dat bij de verkiezingen in het najaar voor de Tweede Kamer van den Rijksdag geen propaganda zal worden gemaakt in garnizoe nen en militaire standplaatsen. Daarentegen zal verder, met uitzondering van radio-rede- voeringen, de verkiezingsstrijd gewoon ver loopen. verdrag treedt bij de beëindiging van de oorlogshandelingen in werking en zal een integreerend deel van de toekomstige vre desverdragen vormen. Terstond worden de noodige maategelen getroffen om den op bouw van den Zionistischen vrijstaat voor te bereiden. Uit Vichy wordt gemeld, dat het Fransche ministerie van landsver dediging heelt medegedeeld, dat de Fransche regeering op grond van het wapenstilstandsverdraq de verplich ting heelt, Franschen onderdanen te verbieden, krijgsdiensten te verrich ten in de legers vanl anden, die zich nog met Dnitschland en Italië in oorlog bevinden. Overtreding van dit verbod wordt met levenslange dwangarbeid of met den dood ge straft. Schietoeleningen in den kelder van Wes'.'minster. In het Engelsche parlement is een eigen verdedigingscorps opgericht, dat bestaat uit leden van het Lager- en Hoogerhuis, alsme de uit parlementsverslaggevers. Er hebben zich reeds 150 personen voor dit corps op gegeven. In de kelders van Westminster wor den door dit corps schietoefeningen gehou den. Alle buitenlanders zijn opgeroepen hun landkaarten uiterlijk 9 Juli bij de politie in te leveren. Indien hieraan niet wordt vol daan, volgen strenge straffen. Ook Engcl- schen mogen nog slechts met uitdrukkelijke toestemming der politieautoriteiten land kaarten hebben. Nogmaals 5 milliard. President Roosevelt heeft op de Donderdag gehouden persconferentie in Hydepark me degedeeld, dat waarschijnlijk Maandag bij het congres een nieuwe bewapeningsbood- schap zal worden ingediend ten bedrage van vijf milliard dollar. Op de vraag of het be wapeningsprogramma der Vereenigde Sta ten hiermede voorloopig compleet is, ant woordde Roosevelt bevestigend, doch voegde hier aan toe, dat men niet mag vergeten, dat de toestand van de wereld zich op het oogenblik voortdurend verandert. v f-c3 yf Levensmiddelen is thans een artikel, dat evenals fietsen, in hoogen aanzien staat bij hen voor wie de politie belangstelling koes tert. In den afgeloopen nacht zijn dan ook weer een tweetal inbraken van dien aard gepleegd. In de Groote Wittenburgerstraat te Amsterdam hebben inbrekers een bezoek gebracht aan een aldaar gevestigd pand. Vermoedelijk hebben zij gebruik gemaakt van een roeibootje, waarmede zij de achter zijde van het pakhuis konden bereiken. Ruim 100 kilogram waren werden buitge maakt. Door de intense duisternis, welke heerschte, konden de mannen aan de aan dacht van omwonenden en de surveilleeren- de politie ontsnappen. Stellingen in Oost-Airika ver overd. ERGENS IN ITALIë, 5 Juli (Stefani). Communiqué nummer 24 van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt als volgt: Een van onze jachtescadrilles heeft on danks de weersomstandigheden, een aanval ondernomen op het vliegveld van Hal Far op Malta. Acht vliegtuigen, die op het ter rein slonden, werden buiten gevecht gesteld. Al onze toestellen keerden naar hun basis te rug. Een tweede escadrille heeft met succes En gelsche vliegtuigen gebombardeerd in de baai van Alexandrië, waarbij het, ondanks fel optreden in de lucht en van het luchtaf weergeschut, verscheidene schepen raakte. Een Engelsch jachttoestel is neergehaald. Al onze toestellen zijn veilig naar hun ba ses teruggekeerd. Een van onze zeeverkenningsvliegtuigen heeft een Engelschen kruiser aangevallen en in een gevecht het jachttoestel neergehaald, dat trachtte deze actie tegen te gaah. Aan de grens van Cvrenaïca heeft zich hij Musaid een voor ons gunstig gevecht ontwik keld. F.en viermotorig Engelsch toestel werd tijdens een luchtgevecht omlaaggeschoten. In Oost-Afrika hebben onze troepen, na een aanval op Metemma te heb ben afgeslagen, een tegenaanval on dernomen en de versterkte stelling van Gallabad op het gebied van den Engelsch-Egyptischen Soedan bezet Meer in het Noorden weTd, nadat hardnekkige tegenstand was over wonnen, Cassala bezet. De verovering van Cassala. Nader uit Rome De verovering van Cas sala, is van groote beteekenis, omdat deze Duitsch militair gedood. Enkele dagen geleden waren een zestal bommen terecht gekomen in de Brunsum- sohe heide in de nabijheid van den Rim- burgerweg. Vijf daarvan ontploften, doch een zesde, een z.g. Blindganger, bleef lig gen, na zich ongeveer vier meter in den grond te hebben gehoord. Nadat van poli- tiewege voor de noodige voorzorgsmaatrege len was gezorgd, zou Donderdagmorgen de bom door deskundigen van de Duitsche weermacht, een oberfeldebel en drie onder geschikten, onschadelijk worden gemaakt. Eenige gemeentewerklieden en een hoofd agent van politie waren behulpaam. Toe vallig hadden de meeste aanwezigen zich op tamelijken afstand van de bom verwij derd, toen deze onverwacht ontplofte. De geweldige luchtdruk wierp degenen die dichterbij waren gebleven tegen den grond en helaas bleek 'n Duitsche soldaat door een scherf te zijn gedood. Enkele andere om standers werden gewond. Aan de gevolgen overleden. Woensdagavond mocht het achtjarig zoon tje van de familie K. uit de Ackerdijkstraat te 's-Hertogenbosch op een met paard be spannen wagen meerijden. Toen de -agen den spoorwegovergang te Orthen passeerde, werd het ventje door den vöerman van de kar gezet, terwijl het voertuig nog in bewe ging was. Het jongentje kwam te vallen en kreeg een wiel over het lichaam. Met zware inwendige kneuzingen werd de kleine naar het ziekenhuis overgebracht, waar het in denloop van den middag aan de gevolgen van het ongeluk is overleden. Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris betreffende de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in het bezet te Nederlandsche gebied van 25 Mei wordt het Anti-revolutionaire dagblad „De Stan daard" met ingang van heden voor acht we ken dus, tot en met 29 Augustus, verboden. Het verbod strekt zich uit tot alle neven uitgaven, kopbladen en bijvoegsels van elk soort. Eveneens js het uitgeven van alle drukwerken verboden, welke als vervanging van het dagblad de standaard kunnen wor den aangezien. Op overtreding van dit ver bod volgen maatregelen van de zijde der Si- cherheitspolizei. Twee Scheveningsche meisjes van 13 jaar trokken er Donderdagmiddag op uit met een boodsehappentasc'h. Ze zouden winkels .gaan ijken, aldus vertelden .zij hun ..moe-,, 'Iers. Daar is het helaas niet bij geble-ven. De meisjes brachten verschillende winkels een bezoek, waarbij de eene het winkelper soneel aan den praat hield, terwijl de andere alles wat onder haar bereik kwam, in de boodschappentasch liet verdwijnen. Dit ging zoo een poosje goed. Ze hadden al een flinke colledtie aangelegd, be staande uit doosjes tandpasta, rouge, bad zout, chocoladereepen, e.d., totdat een post zegeldoosje hen noodlottig werd. Een win keljuffrouw betrapte de jeugdige dieveg gen en haalde de politie erbij. De wandeling eindigde op het politie bureau, waar de taseh met de paperassen in beslag werd genomen. De kinderen, die uit nette gezinnen af komstig waren, werden in den loop van den avond aan hun resp. ouders terugge geven. Van winkels kijken zal voorloopig wel niets meer komen s plaats is gelegen aan den spoorweg, die Port Soedan aan de Roode Zee met het Zuidelijke deel van den Soedan verbindt. Cassala is een stad in den Soedan, 40 tot 50 kilometer ten Westen van de grens van Erythrea. Met den val van Cassala is, naai de oorlogscorrespondent van het D.N.B. voor de Middellandsche Zee meldt, in dit gebied, dat arm aan spoorwegen is, een der belang rijkste trajecten voor de Engelschen verlo ren gegaan. De verbinding tusschen den Zul delijken Soedan en de Roode Zee moet thans over Khartoem onderhouden worden. Cas sala heeft overigens niet in de laatste plaats van zich doen spreken als centrale van de Britsche intelligence service tegen Itali- aansch Oost-Afrika. Van hieruit begaven zich de agenten naar Erythrea en Abessinië om rijkelijk geld onder de stamhoofden te verdeelen en te trachten, hen te winnen voor een opstand tegen Italië. De centrale van de secret seyvice te Cairo had beste agenten naar Cassala gezonden, om oproerige bewe gingen op Itaiiaansch gebied te doen ont staan en ook om den Italiaanschen opmarseh in Erythrea en Noord-Abessinië te verken nen Als vlieghaveri en uitgangspunt voor de Britsche lurhtoperaties tegen het Italiaan- sche gebied in de nabijheid was Cassala ook van groote beteekenis voor de Engel-1 sclien. Het was verder de zetel van het com mando der troepen, die tegen Erythrea moes ten opereeren. De verovering door de Italia nen zal ook het prestige van Engeland in den Soedan en Egypte aanzienlijk benadee- len. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Het Duitsche duikbootwapen heeft in den laatsten tijd weer een reeks treffende suc cessen behaald in den strijd tegen Enge land. Zoo heeft een door kapitein-luitenant Zelfde rantsoen. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherin maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 6 Juli tot en met 2 Augustus a.s. de met „85" genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van 2V£ ons kofie of ons thee. De bonnen 51 tot 60 aan de beurt De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van 8 tot en met 14 Juli a.s. de met „51" tot en met „60" genummerde bonnen van het broodboekje gezamenlijk recht geven op het koopen van 2000 gram brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 100 gram brood. De bonnen, die op 14 Juli nog niet gebruikt mochten zijn, blijven voorts tot en met 18 Juli a.s. geldig. f 500.belooning voor arresta tie van den dader. In het Heerenhuis van den heer ir. K. Kroll, directeur van de N.V. Hazemeyers fabriek van signaalapparaten te Hengelo, heeft gis termorgen brand op de zolderverdieping ge woed. Het dak stortte in, terwijl het beneden gedeelte van de woning aanzienlijke water en vuurschade opliep. De schade wordt door verzekering gedekt. Een gedeelte, van den in boedel ging verloren. Door het optreden van de brandweer kon het vuur spoedig worden beperkt- Er zijn vermoedens van brandstichting. In verband hiermede beveelt de officier van justitie te Almelo opsporing en aanhouding van een man van het volgende signalement: Lang pl.m. 1,75 m., slank postuur, donkere gelaatskleur, mist pink en ringvinger van een der handen, draagt bruine pet en ver moedelijk bruin costuum, bril met donkeren rand, geen baard of knevel, leeftijd tusschen 30 en 40 jaar; was in het bezit van een acte- tasch. Een bedrag van 500 gulden is uitgeloofd voor diegene, die aanwijzingen geeft, welke tot 's mans arrestatie leiden. .•Avrxv* ?vr |l Kindje viel uit raam, doch kreeg geen letsel. Een merkwaardig ongeluk heeft zich gis termorgen in de Utrechtsche straat te Am sterdam voorgedaan. Merkwaardig, omdat het oogenschijnlijk ernstige gevolgen had moeten hebben, welke echter gelukkig ach terwege zijn gebleven. Een kindje van één jaar was spelende bij een openstaand raam op de derde étage ge komen. Het verloor het evenwicht en viel op straatzonder echter eenig letsel te krij gen. Slechts enkele onbeteekenende ontvel len toonden het gebeurde. Het is door den geneeskundigen dienst naar een der zieken huizen vervoerd ter observatie doch kon korten tijd later weer thuis worden gebracht. Liebe gecommandeerde duikboot kortelings 34.400 bruto registerton scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij in den grond ge boord. -Een tweede duikboot bracht 21.043 bruto registerton tot zinken, een derde 31.100 bruto registerton. waarbij vijf stoom schepen, die in krachtig beschermd con- vooi voeren. Onze motortorpedobooten torpedeerden bij een aanval op het zeegebied, ten Zuidwest ten van Portland de gewapende Britsche stoomschepen „Hartlepool", groot 5500 bruto registerton en „British Corporal". groot 6900 huto registerton. Bovendien haalden zij met hun vuur uit een convooi een tariikschip van 12.000 bruto registerton en een gewanend koonvaardijschip van 8000 bruto registerton weg. Een voorpostenflotilje slaagde erin aan de Noorsche kust een vijandelijke duikboot te vernielen. In den loon van 4 Jnli en in den nacht van 4 op 5 Juli viel het luchtwapen in Engeland haveninstallaties, vliegvelden en fahrieken der wapenindustrie met hommen aan. Duikhonimenwerners en groepen ge- veehtstoestellen, brachten hij aanvallen op convooien aan de Zuid- qp Zuid-Westkust yan Engeland vier transportschepen van 5000 ton elk tot zinken en beschadigden 'n oorlogsschip en 9 verdere transportschepen mef inslaande hommen. Engelsche vliegtuigen ondernamen op 4 Juli weer beschermd door laag hangende wolken verscheidene vluchten boven Ne derland, België en Noordwest Dnitschland Ook in den nacht van 4 op 5 Juli vlogen zij boven het gebied van Noord- en West- Duifschland. Militair helangriike doelen werden niet aangevallen. daarentegen werden woonhuizen, boerenhofsteden, ene doo neergewornen bommen beschadigd of in brand gestokpn en werden daarbij ver scheidene burgers gedood. Zes vijandelijke vliegtuigen zijrf bij lucht gevechten. een zevende door luchtafweer geschut neergeschoten. Bij een hernieuwde luchtaanval op Kiel is bovendien door het luchtafweergeschut der marine een vijande lijk vliegtuig neergehaald. Twee eigen vliegtuigen worden vermist Donderdagavond zijn eenige schokkers thuisbehoorende te Scheveningen, op zee' aan groote gevaren ontsnapt en het is een wonder, dat geen persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad. Van de kustvisscherij waren deze schepen op weg naar de Sche veningsche haven en om 7 uur bevonden zij zich 2'A mijl uit de kust. Plotseling kwamen uit de wolken drie vliegtuigen te voorschijn en een aantal bommen naar de visschers meenden wel tien viel in de onmiddellijke nabijheid der scheepjes. Een bom kwam 0p enkele meters afstand van de Sch. 49 terecht. De ontploffing veroorzaakte een groote wa- terzuil en de ruiten en stuurhut van het schip werden versplinterd, terwijl granaat scherven op het dek sloegen. Ook floten de bemanning de kogels om de ooren. Het was de bemanning niet duidelijk, of men hier met een luchtgevecht te doen had, waarbij een achtervolgd vliegtuig zich ontdeed van zijn bommenlast, of dat het een aanval op de schepen betrof. De vliegtuigen verdwenen weer snel. De visschersschepen voeren hierna naar de haven, waar een en ander groote opschud ding verwerkte onder de visschersbevolking. De andere schepen hebben geen schade be komen. Ondanks dit wedervaren, zijn gisteren ochtend weder acht schokkers naar zee vertrokken. De Amsterdamsche politie heeft gisteren een sportleeraar gearresteerd, die zich op ergelijke wijze ann verduistering had schul dig gemaakt. In het begin van deze week had een kantoorbediende, die juist zijn maandsalaris, f 45.— had ontvangen, in een sportwinkel in de Raadhuisstraat in- koopen gedaan. Toen hij den winkel verliet tiet hij f 35.— liggen, zonder dat hij of de winkelbediende het bemerkte. Eenigen tijd later kwam de sportleeraar ook in den winkel juist toen de f 35.— gevonden was. Hij beweerde, dat het geld van hem was. De bediende wilde de zaak echter eerst onderzoeken en vroeg den leeraar later te rug te komen. Inderdaad twee dagen later kwam de sportleeraar terug en hij verklaar de nogmaals, dat het geld van hem was, waarop het hem gegeven werd. De kantoorbediende kwam echter kort daarna aan den bediende vragen of er mis schien f 35.— gevonden was. De politie werd in deze zaak gemengd en gisteren gelukte het den sportleeraar te achterha len. Aanvankelijk bleef hij bij zijn bewe ringen, doch na een uitvoerig verhoor be- bekende hij zich et geld op onrechtmatige wijze te hebben toegeëigend. Hij is thans op gesloten. BESTUUR K.N.V.B. ZIET VOORALS. NOG GEEN ANDEREN UITWEG. Voetbalwedstrijden voor door den oorlog getroffen spelers. De heeren Boeljon en Staal van den Ko ninklijken Nederlandschen Voetbalbond heb ben in een persconferentie gewezen op de vele moeilijkheden waarvoor de bond zich door de bijzondere omstandigheden geplaatst zag en nog ziet. De instelling van een nood- competitie bleek juist te zijn. Wederom een noodcompetitie? Over de wijze, waarop in het komende sei zoen de competitie zal worden geregeld, zal het bestuur in den loop van de maand Au gustus zich beraden. Aangenomen kan wor den, dat alles in het werk gesteld wordt om wederom tot de normale competitie te komen Men acht het, gezien bijv. de onmogelijk heid van vervoer per autobus, waarschijnlijk dat men daarin echter niet zal slagen. Komt geen verandering ten goede, dan is een nood competitie opnieuw de eenige uitweg. Een fonds voor voetballersoor logsslachtoffers? Ten slotte deelde de heer Staal nog mede, dat het bondsbestuur besloten heeft een plan in voorbereiding te nemen, waardoor een fonds gevormd zou kunnen worden, waaruit de oorlogsslachtoffers onder de Nederland sche voetballers, K.N.V.B. vereenigingen en erkende bonden, eenigermate zullen kun nen worden geholpen. Voetbalwedstrijden zullen worden gehou den tusschen twee Nederlandsche keurcorp sen te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam- Alle bonden in één organisatie? Op uitnoodiging van de nationale stich ting voor lichamelijke opvoeding heeft gis teren in het gebouw van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen een vergadering plaats gehad van vertegen woordigers van den Koninklijke Nederland sche voetbalbond, den Arbeiderssportbond, de federatie van R.K. voetbalhonden en den Christelij'ken Xed.' Voetbalhond. Onder voorbehoud van nader overleg met hun besturen hebben de vertegenwoordigers zich accoord verklaard met een esolutie, waarin wordt aangedrongen op volledige sa menvoeging van alle bonden in één centra le organisatie. i °?k Jlier ?e,dt het m°tief dat het Neder landsche volk ter behoud van zijn eigen volkskarakter, met overbrugging van ver schil van overtuiging op confessioneel en staatkundig gebied, gebracht worde tot na tionale eenheid, ter gezamenlijke beharti ging van alle volksbelangen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2