Fa. E. W. VET GCMDSW b pretuhbf urteti Moderne Heeren- kleeding En als de avond valt Vandaag Advertentiën Alle prijsklassen OEN HELDER Uit 't Buitenveld voor 50 jaar Uondiien tui hei VlieqeruL ftlaadfi V^iAuiid? voor vakkleeding Zaterdag geopend van 12 tot 7 uur. IBftRTEEREMOOET HERKOOPEI Gemaakt of naar maat J:. Kledingmagazijnen rueuwA Vertrokken personen Ingekomen personen Burgerlijke Stand van Texel YlieuuM uit U>dk Visscherij In de advertentiekolommen van vandaag Wat de zuinige huismoeder thans moet weten Na den dag komt de avond. De avond, die in Breezand precies gelijk is als in Julianadorp, in Callantsoog precies ge lijk als in Schagen en in Schagen precies ge lijk als in Heerhugowaard. De dag is lang en warm. De dag bestaat uit de uren, waarin men bezig is met zijn werk en uit die waarop men het blauwe hemelruim afspeurt. Want w\j, met ons „vliegtuig-com plex" zijn extra ingesteld op de komst van hen die zoo bij tijd en wijle plegen neer te strijken boven de stelling. De avond, die eigenlijk begint als de bus, de vracht-auto, de kar of de trein het dorp is binnengerold. Want dan zijn daar terstond de dorpelingen, die reeds te wachten staan. Iedere keer toch is het een sensatie te zien hoe daar die stadsche Nieuwediepers binnen komen: belast en beladen. Bepakt en betorscht met huisraad, dekens en voedsel. Ja. ja, de dorpelingen beleven grootsche dagen. Wat zij vroeger alleen zagen op de bioscoop-journaals, vluchtende Berbers de woestijn in, op de vlucht geslagen inwoners van Shanghai langs de rivieren, dat beleeft men nu in werkelijkheid aan de polderwaarts- vluchtende Helderlingen en vele monden val len open bij het zien van zóóveel sensatie. Na de binnenkomst, na de verspreiding van de duizenden over hofsteden, landhuisjes, vil la's en andere onderkomens volgt het avond maal. Bij de een primitief, bij de ander dege- lijk-burgerlijk. Dat hangt er van af waar en hoe men gehuisvest is. Een enkele wil er aan verdienen, maar het is een enkeling. Het is bewezen, dat de poldersche geest een goede geest is. Dat men ons, Nieuwediepers, niet wenscht te exploiteeren, dat men er niet aan verdienen wil en dat men veelal geneigd is zelfs een offer ten koste van zichzelf te bren gen. Wij zullen dan ook nooit meer zeggen, dat boeren „maar bperen" zijn. Neen, wij zijn in eens gaan beseffen, dat dit deel onzer pro vinciale bevolking een hart heeft en dat dit hart warm klopt voor menig in moeilijkheden zittend stedeling. Welnu, we zullen dit niet vergeten. Ziedaar, één der goede kanten van deze benarde periode. En als we gegeten hebben, zij het koud of warm, zij het overvloedig of meer „aange past", hetzij dat dit eten besprenkeld is met bier uit een café of met geitemelk van den boer, gaan we nog even „het dorp in". En dat „het-dorp-ingaan" is eigenlijk wel de prettigste bezigheid van heel den dag. Omdat men er altjjd iedereen tegenkomt. Niemand blijft thuis. En zoo ziet men de vereeniging van velen, die misschien in de stad ten eeuwigen dage vreemdelingen voor elkaar gebleven zouden zijn. Men ziet de pro curatiehouder wandelen met z'n jongsten be diende, den wethouder met zijn klerk, de schoonmoeder met haar zoon en den onderwij zer met zijn meest lastigen en miserabelsten leerling. Aan veel normen, die waarde hadden in de stad, is geweld gedaan. Wat eerst niet kon blijkt thans wonderwel te kunnen. Het woord „standing" is iets dat lang, heel lang, geleden nog eenige waarde had, maar dat nu afge schreven is. Zooals er zooveel moest worden afgeschreven. De avonden zijn lang en goed. Wjj loopen daar in onze „opknappertjes", desnoods het vestj» los en op sandalen. We loopen er met ongekamde haren en zonder eenig vertoon van deftigheid die ons in de „grootstad" zoo eigen was. Wij groeten elkaar niet meer afgemeten, maar roepen al van verre „hallo" en salu". De mannen aan de vrouwen en de vrouwen aan de mannen. Het dorp en de stad zijn thans één gewor den. Ieder stedeling is nu slachtoffer en, laat ons het elkaar diep in 't geheim bekennen, het is een lot dat wel te dragen is. Het is interessant en omhult ons met een soort nood- lots-stralenkrans. Enfin... we wandelen, slenteren, sloffen, jjs- beeren, drentelen, rennen, loopen en schuiven door de dorpsche promenaden en avenuen, be zien de dorpelingen en laten ons bezien. Ieder oogenblik zijn daar verrassingen. Ieder oogenblik ziet men weer een gezicht dat men niet verwacht had. Daar is bijv. die gemeente-ambtenaar, die drie weken geleden alsmaar zeide dat hij in Den Helder zou blij ven tot 't laatste oogenblik en voor wien dit laatste oogenblik al spoedig gekomen bleek te zijn. Daar is de meneer, die leeft van de ren ten van enkele huisjes, maar die toch niet dorst te blijven. Daar is die kennis van ons, die we ii*> geen 2 jaar gezien hebben en die nu ineens voor ons staat. De mannen komen hun vrienden en de vrouwen hun vriendinnen tegen. Op de hoeken der wegen hokt men samen en bespreekt men den algemeenen toe stand. Men maakt gevolgtrekkingen en poogt een blik in de toekomst te slaan. Ieder half uur beiert ergens een dorpsche kerkklok, of loeit een koe. De hemel is bijna altijd blauw en langs dien hemel zeilen de kogschepen uit wolken geboetseerd. Het is er goed, op onze dorpen in den noord- kop dezer provincie. Zoo goed, dat we het niet beter zouden kunnen en mogen wenschen. Dicht bij of voor onze huizen, die we be trokken hebben, staan de boomen, die wij altijd moesten ontbeeren in de stad, waaruit wij nu des nachts gevlucht zijn. De boomen, in de kruinen waarvan de bolle polderwind schuimt en roert. Een ruischend lied, dat heel den nacht gezongen wordt. Na den avond komt de duisternis van den nacht. Wij zijn moe en zoeken het bed op. Soms is dat bed een bed, soms ook een divan, of zoomaar een neergelegd matras. Daarop strekken wij ons uit en liggen nog even door de ramen te staren. Naar buiten, waar het dorp slapen gaat in het clair-obs- cuur, dat geboren wordt juist op het mo ment dat de dag in den nacht overgaat. Het dorp wordt gewikkeld in een donker laken, waarin wij allen opgevouwen worden: de dorpelingen en de stedelingen: bjj elkaar, vredig-vereend tezamen. De boomen ruischen en ergens hoor je altijd wel water vlieten, of kolkend wegmalen. Verderweg, daar waar het dorp overgaat in het land, graast het vee. Een hond gluurt met één oog naar de maan en aanbidt de nachtvorstin. Een enkele maal huilt hij melancholisch. Buiten staan nog enkele menschen. Oude vrienden, of nieuwe vrienden. Zij staan stil in het slapende dorp, dat overvol is van vreemdelingen en eigen bewoners. Hier slaapt een dorp en een stad. en wie had ooit kunnen bevroeden, dat dat zoo vreedzaam zou kunnen geschieden? De avonden zijn koel en frisch. Het is een voorrecht iederen avond gedurende korten tijd eenzaam te zijn, alleen met zichzelf en de stilte. En dan te staren naar de maan en zijn honderdduizend Sterren die mild-glim- lachend neerzien op ons dorp, op stedeling en dorpeling. Terug tot het land... terug tot de natuur. Nee, dat is voor ons Nieuwediepers niet meer weggelegd. We zijn te versteedst, te veel stadsmenschen geworden, dat voelen we heel en heel zeker in deze momenten. W 1 leerden we beseffen, dat dit leven een goed en zuiver leven is. Daar In den polder, bij de ruischende populieren, de vlietende slooten en het snui vende vee. AAN DE GROOT ACHTBAREN. Door het Bestuur der Nationale Kiesvereeni- ging burgerplicht" alhier is verzonden het volgende verzoekschrift Aan de Provinciale Staten in de provincie Noord Holland, geven met gepaste gevoelens te kennen de ondergeteekenden, bestuurderen der Nationale Kiesvereeniging burgerplicht" te Helder, dat adressanten met belangstelling hebben kennisgenomen van het plan, door de heeren C. Bosman en A. P. de Lange te Alk maar, tot het aanleggen van een lokaal-spoor weg tusschen de gemeenten Hoorn en Alkmaar en van het verzoek dier heeren om voor dat doel vanwege het Provinciaal Bestuur een vol doend subsidie of garantie der bruto-opbrengst te verkrijgen. Dat adressanten zich overtuigd houden, dat door het tot stand komen van bedoelden lokaal spoorweg de belangen met slechts der beide ge noemde gemeenten, doch die der provincie in 't algemeen zullen worden bevorderd en dat het ook voor de gemeente Helder van veel gewicht is, dat de door genoemde heeren ontworpen spoorweg aangelegd worde: Dat nimmer door die spoorweglijn een door loopend verkeer zal ontstaan met het oostelijk gelegen gedeelte van dit gewest, terwijl door aansluiting der stations Hoorn en Alkmaar en door exploitatie der lijn door de Holl. IJzeren Spoorweg-Maatschappij de handel in groote mate zal worden gebaat. Redenen, waarom adressanten, die de door de ontwerpers der spoorweglijn aangevoerde gronden wel niet behoeven te herhalen, zich bij dezen wenden tot Ued. Groot Achtbarenmet het0erzoek, dat door Uw college gunstig worde beschikt op de aanvrage der heeren Bosman en de Lange tot het verkrijgen óf van eene vol doende subsidie, óf van garantie der bruto-op- brengsten van de aan te leggen lokaal-spoor weg HoornAlkmaar. 't Welk doende, het Bestuur der Nationale Kiesvereeniging burgerplicht" te Helder. - J/et, TMooy. E. Franken. A. B. Weber. W. J. Harms. J. Krynen. Uw adresverandering neemt men graag over uit de rubriek FAMILIEBERICHTEN van de Heldersche Courant Tarief slechts 20 ct. per regel Verloofd: GEERTJE WIJN S MA en BREM DEKKER. Lange Vliet, Julianadorp. Molenweg F 6, Wieringerwaard. 7 Juli 1940. Heden ontvingen wij de treurige tijding, dat door een noodlottig ongeval is overleden onze geliefde Zoon, Broeder, Zwager en Schoonzoon, de Heer HENDRIK AD RIANTS .MEIJERS, Drager van de Oranje- Nassau-Orde, in den ouderdom van 42 jaar. Namens wederzijdsche familie: H. A. MEIJERS. Jb. CORNELISSE. Stoomweg 7, Anna Paulowna. Den Helder, 3 Juli 1940. Heden overleed door een noodlottig ongeval mijn ge liefde Echtgenoot, de Heer HENDRIK ADRIANUS .MEIJERS, drager van de Oranje Nassau Orde. in den ouderdom van 42 jaar Zijn diepbedroefde Vrouw: R. MEIJERS— CORNELISSE. Veere, 3 Juli 1940. Door een noodlottig on geval overleed op 4 Juli onze beste collega en Vriend P. LANGEVELD, in den ouderdom van 37 jaar. Dat hij ruste in vrede is de wensch van zijn Collega's uit Scheepsbeschieterswerk- plaats Rijkswerf Den Helder 5-7-1940. Spoorstr. 116, Den Helder. Telefoon 703. Herman Nypels' Alla werkdagen geopend van 8.30 tot 1 2 en 1.30 tot 7 u. n.m. In Weer en Wind. De grenzen zijn gesloten en de toeristen kunnen door de internationale omstandig heden hun wieken niet uitslaan als vroeger. Nu is het oogenblik aangebroken eigenlandsch schoon te verkennen, dat voor buitenlandsche praal en pracht geenszins onderdoet. Wan neer wij dit nog niet wisten, zouden wij het kunnen leeren uit een overtuigend betoog van Johan Paauw, dat, buitengewoon rijk geïllus treerd, is afgedrukt in het Juni-nummer van „In weer en Wind", het bekende maandblad, dat zich bezig houdt met natuurleven, reizen, volkskunde en buitensport. Ten slotte vermelden wij nog een bijdrage van F. Koster over activiteit, die de natuur beschermers ontplooien en van B. Bruins over de vele slachtoffers onjer de dieren, die val len door h steeds intertser wordend snelver- keer. <-» ex Ettelijke origineele en geslaagde foto's com- pleteeren den onderhoudenden tekst. Horizontaal. Voornaamste deel eener vroegere Romein- sche woning. Uitspraak. Hoeveelheid afgemaaid gras. Aanvullend kleeding- stuk. Rij. Boom. Vischnet. Twee opeenvolgende klinkers. Meevaller. Opschik. Bepaalde winst (afk.). Buiten dienst (Duitsch). Muzieknoot. Onderteekening inge volge opdracht. Opperkleed van zekere religieusen. Voertuig. Onbuigzaam. Pralerig. Onmisbaar bijgerecht. Toekruid. Waarnemend burge meester (afk.). Als voren. Bijwoord. Bijwoord, voeg woord. tusschen- werpsel. Of (Engelsch). Wet. (Latijn). Muzieknoot. Staatkundige partij. Gevuld. Jongensnaam. Voorname Ara bier. Opstopper. Dichterlijke bena ming van hemel lichaam. Dorp in Gelder land en gelijkna mig dorp in Over- 6. 11. 12. 13. 14. 17. 18. 19. 20. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 29. 31. 33. 34. 36. 38. 39. 40. 54. ijssel. 55. Eerstgeborene. Verticaal. 1. Bewoner van ze ker werelddeel. 2. Geweven stof. 3. Vlug. 4. Hetzelfde. 5. Academische titel. 6. 't Heilige jaar; eerste jaar van een eeuw. 7. Fransche repu bliek. 8.Boomsoort. 9. Overtrek. 10. Voegwoord of bijwoord. 12a. Initialen voor buitenl. vennoot schap op aan- deelen. 15. Hinderpaal bij het loopen. 16. Rotterdam Lloyd Rapide. 19. Aanmatigend. 21. Dunne bedekkin gen. 27. Ondergeschikte helper. 28. Pers. voorn, woord 29. Levensvocht. 30. Waarmede een zeil ingekort wordt. 32. Diamantbewerker 35. Opgang; bijval. 37. Vulkaan op Java. 40. Voegwoord. 46. Oogvormig ge draaid snoer of lint. 47. Bijwoord van graad. 48. Plaat. 50. Twee opeenvol gende medeklin kers. 51. Twee zelfde mede klinkers. 52. Andere uitdruk king voor Hori zontaal 25 (afk.). 53. Doelstelling van zekere politieke partij. Oplossing kruiswoordraadsel van de vorige week: Horizontaal 1. Polo; 4. L.O.; 6. Io; 8. Lias; 12. Lef; 13. Pek; 14. Kom; 16. Ore; 17. Ar 18. Bes 20. Rok; 22. Er; 23 Man; 24. Eik; 26. Tak; 28. Bordes; 29. Akelei; 31. Kou; 32. Por; 34. Rei; 36. Op; 38. K.L.M.; 40. Bis; 41. L.K.; 42 Nor; 44. Eek; 46. Ree; 47. Bas; 48. Red 49. Toren; 50. Aar; 51. Mei; 52. Rem; 53. A.N.P.; 55. Lek; 57. Al; 58. Oer; 60. Oog; 62 N.O.; 63. E.M.K.; 64. Loo; 66. Rap;'68. Stella (Amelia); 69. Natron; 71. Ega; 72. Pas; 74. Iep; 76. A.b.; 78. Ami; 80. Een; 81. Ma; 82. Sla; 84. Eos; 86. Ier; 87. Pil; 88. Hoen (Hond); 89. N.H.; 90. DJX; 91. Raam. Verticaal: 1. Plan; 2. Oer; 3. L. T.; 4. Les; 5. O.K.; 6. Ik; 7. Oor; 10. Are; 11. Sera 13. Pendule; 15. Materie; 18. Barok; 19. Si; 21. Kales; 23. Mok; 24. Esp; 25. Kar; "87. Kei; 30. Zon; 33. O.O.; 35. Aks; 37. Parel; 39. Meter; 40. Ben- no; 41. Laren; 43. Rei; 45. Kom; 47. Bal; 51. Mat; 52. Reklame; 54. Portier; 56. Kop; 58. Omega; 59. Do; 61. Garen; 64. Lap; 65. Ons; 67 Pop; 70. Cash; 73. A.A.; 75. Palm; 77. B.L.O.; 79. Ion; 80. Eed; 81. Mia; 85. Sh.; 86. Id.; 87. P.a. De prijs werd gewonnen door: E. VAN ES—DE VRIES, Binnenhaven 152, Den Helder. ZONDAG 7 JULI 1940. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur Ds. Visser. Nood-Collecte voor de door den oorlog geteisterde Ned. Herv. Gemeenten. Oosterend, v.m. 10.30 uur Ds. Kok. De Waal, v.m. 11 uur Ds. Van 't Hooft. Den Hodrn. v.m. 10.30 uur Ds. Westdljk. Collecte Kerkvoogdij. De Cocksdorp, v.m. 10.30 uur Ds. Salm. De Koog, v.m. 10 uür de Eerw. Heer F. L. van 't Hooft, Cand. t.d. H. Dienst. Oudeschild, v.m. 10 uur Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. De Waal, v.m. 10.30 uur Ds. Gorter Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare): v.m. 10.30 uur Cand. Wouda. n.m. 3.30 uur Ds. v d. Leer. Oosterend, v.m. 10.30 uur Ds. v d. Leer. n.m. 3.30 uur Cand. Wouda. Geref. Kerk H.V. Oosterend, v.m. 10.30 uur en n.m. 3.30 uur Ds. Veneman van Rotterdam. LEGER DES HEILS. Zondag. 7.30 v.m. Bidstond. 10.30 v.m. Heiligingsdienst. 3.30 n.m. Openlucht in Oost. 7.30 n.m. Verlossingsbijeenkomst. Dinsdag.- 8 u. Soldatensamenkomst. Donderdag. 8 u. Heiligingsdienst. Leiders: Kapt. D. Pieters en Luit. Th. Plomp. Jacobus H. J. Ebbelaar van Den Burg, Nieuwstraat 3, naar Rotterdam, Weteringen straat 13a; Marinus Buijs, van E 77 naar Tholen, Broekpolder 1; Jan Vonk van Ooster end, Schoolstraat 4, naar Amsterdam, Schel- lingwoude D 4b; Arie Cornelis Lap, van Den Burg, Kogelstraat 11, naar Amsterdam, Em- mastraat 571; Maartje Goevert, van Den Burg, Weststraat 2, naar Terborg (Gld.), Doetin- chemscheweg. Cornelis Valentijn B (Burg) 15, van Schel linghout 44; Jan Bosman, De Koog 34, van Wageningen, Bowlespark 29; Peter J. van Sweden, De Cocksdorp 34, van Nijmegen Westhoutdijk 301; Gerhardus J. J. Oldershof, De Koog 34, van Amsterdam, Lauriergracht 9811; Gerardus Posthuizen C (Cocksdorp) 68, van Haarlem (z. vast adres); Edgard Doisse- laar C (Cocksdorp) 6 van België, St. Gillis- waes; Gertine Berkemeijer, Eierland 79, van Duitschland, Albersbrok; Katilin Hönigsz Den Burg, Weverstraat 95, van Hilversum Hoog- Naarderweg 10; Catharina P. M. Peperkorn Koog 90, van Haarlem, Frederikpark 1. van 29 Juni—5 Juli. GEBOREN: Jacobus Hendrik Karei, z v Adr. Mechielsen en Wilhelmina Hendrika Ca- rolina Martha Yerstegen; Petrus Antonius, z. v. Alphonsus Theodorus Antonius Gerrits en Adriana Berendina Puits. ONDERTROUWD: Adriaan Johan Hooger- werf en Clasina Antonia Selling. GETROUWD: Klaas Maas en Martje Daal der. OVERLEDEN: Bertus Cornelis Plaatsman 49 j„ echtgen. v. Pietje van der Vis; Pieter Burger. 72 j„ echtgen. v. Cornelisje Ellen. Gevonden: twee portemonnaies, twee rijwielplaatje, een kindermuts. URK, 4 Juli. Door 25 vaartuigen werd heden aan den gemeentelijken vischafslag, al hier aangevoerd: 1780 pond kuilpaling, van 40 tot 200 pond per vaartuig, prijs 151/! tot 17 ct., 360 pond lijn- of beugaal, 22 tot 27 ct. en 150 pond snoekbaars, 20 ct., alles per pond. vindf U juist dat artikel wat U moet hebben Kolenfornuizen en petroleumtoe- stellen. Wij noemden reeds electrische en gasfor nuizen, omdat hier algemeene regels vast te stellen zijn. Voor kolenfornuizen en petro- leumtoestellen is dit moeilijker. Wel geldt ook hier de regel, dat men met zoo weinig moge lijk water moet koken en de spijzen zoo snel mogelijk aan de kook moet brengen om ze daarna 'op kleinere vlam of op een minder warm gedeelte van de plaat te laten gaar worden. Heeft men vergassende petroleum- toestellen, dan gebruikt men deze alleen voor het aankoken van de spijzen. Daar het aan steken en uitdraaien van deze toestellen eenige zorg vereischt, moet men hierbij ook even van te voren berekenen, hoe men het handigst werkt. Warm water. De meeste huismoeders kunnen heel veel gas of electriciteit sparen door beperking van het warm-water-gebruik. Als men eens na gaat, hoeveel brandstof men voor spijsberei" ding, hoeveel voor warmtevoorziening gebruikt, dan zal men ontdekken, dat deze vergelijking, wat zuinigheid betreft, in het voordeel van de spijsbereiding uitvalt. Wees dus zuinig op warm water. Gebruik een fluitketel, die waarschuwt als het water kookt en luister naar deze waarschuwing. Meet het benoodigde water voor het zetten van thee en koffie e.d. af. Wasch éénmaal per dag de vaat (de met papier afgenomen borden en schalen zoo netjes mogelijk op elkaar gestapeld nemen niet zoo heel veel' plaats op uw aanrecht in); taxeer de hoe veelheid afwasch en zet naar verhouding wa ter op. Heeft u aardige pannen in schaal- vorm, gebruik deze dan. Het spaart de af wasch van schalen. Laat de borden met een aardappel of een stukje brood schoonmaken, er gaat dan niets verloren en de afwasch worwdt vergemakkelijkt. Misschien willen ge makkelijke huisgenooten wel maaltijd en fruit van hetzelfde bord eten. Maak 's zomers niet te veel gebruik van het bad; een douche kost minder en is even goed. Het Indische „siram", het door middel van een of ander bakje overgieten met water als men in een kuip of bak staat, kan men ook toepassen. Ga, als het kan, en er is een ver- tiouwde zwemgelegenheid in de buurt, veel daarheen. Indien u een gasdoorstroomgeyser heeft, ge ruik die dan niet voor het aftappen van alle kleine hoeveelheden water. Twee of meer liter water tapt men zuiniger uit de geyser dan "!en in een ketel op de vlam ver- nic 1 ee.n Reinere hoeveelheid kan men zdi- ragn r,op de vlam warm makn. Laat de kraan h f1 6 ®,e^ser n°g even na het uitdraaien van J0fo!aSd-°°rstr00men' totdat al het warme water uit de buizen is.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6