Naar een dictatoriaal FRANKRIJK Bekendmaking van den Bevel hebber der Duitsche weermacht Zegevierende intocht van den Führer in Berlijn Belangrijk onderhoud tusschen Hitier en Giano DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER BONNEN Belangrijk initiatief van Laval CORPS DIPL0MATIQUE VERLAAT DEN HAAG die deze week gelden Tsjang Kai Sjek gaat door KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 8 JULI 1940 68e JAARG. No. 8970 Vermogens kunnen verbeurd verklaard worden HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-MJj. Hollandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG Naar het Fransehe nieuwsagent schap Havas mededeelt, heeit de plaatsvervangende minister presi dent der Fransehe regeering, Laval, het initiatief genomen voor een stap die het geheele politieke en sociale leven van Frankrijk revolutionneert. Hij heeft een resolutie voorbereid om die voor te leggen aan de nationale vergadering. Deze resolutie behelst de opheffing van de parlementaire grondwet en volmachten voor minis ter president Pétain tot afkondiging van een „nieuwe grondwet van den Franschen staat" In verschillende vergaderingen der in Vi- chy vertoevende parlementsleden heeft La val voor deze resolutie gepleit met er op te vijzen, dat Frankrijk zijn nieuwe regime moet aanpassen aan de totalitaire staten, opdat, de samenwerking met hen tot welzijn van het land weer normaal zal worden. De nieuwe grondwet zal geen slaafsehe navol ging zijn, maar rekening houden met het Fransehe karakter en den wederopbouw van het land vergemakkellijken. Vrij van iedere reactionnaire strekking zal de grondwet zeer ver reikende sociale beginselen verwezenlij ken. De staat zal zijn souvereine autoriteit krijgen met gelijktijdig behoud van het recht, den arbeid, het gezin en het vaderland Deze hervorming maakt de opheffing van de tot dusverre bestaan hebbende partijen noodzakelijk, welke vervanggen moeten wor den door een eenheidspartij. Het gaat, naar Laval ten slotte betoogde, om een „werke- LAVAL. lijke revolutie in onze historie". Naar Havas vermoedt zal de aanvaarding der resolutie door de nationale vergadering wel aan geen twijfel onderhevig zijn. Uit Vichy wordt gemeld, dat daar steeds meer parlementsleden aanl omen om deel te nemen aan de a.s'. opening van het parle ment. Onder hen ovcrheerscht algemeen de opvatting, dat de oude vooroorlogsche par tijen haar rol ten einde hebben gespeeld. Ofschoon nog steeds geen datum is vastge steld voor de opening van de nationale ver gadering, roept zij toch de afgevaardigden der radio op zich zoo snel mogelijk naar Vichv te begeven. Dp demobilisatieorder van de voor dienst in het leger opgeroepen Fransehe parle mentsleden is op 3 Juli in werking getreden. Zij kunnen dientengevolge aan de beraad slagingen van de nationale vergadering deel nemen. Broodbons 51 tot en met 60: (broodbonboekje) geldig van 8 Juli tot en met li Juli (niet ge bruikte tot en met 18 Juli). Voorts zijn de niet-gebruikte van serie 41 tot en met 50 nu nog geldig tot en met 11 Juli. Bon 75: Eén half pond tarwebloem of één half pond zelfrijzend bak meel tot en met 12 Juli. Bon 80: één kilo suiker tot en met 25 Juli. Bon 85: V£ pond koffie of Vi ons thee tot en niet 2 Augustus. Petroleumzegel Periode IL Geldig voor 2 liter petroleum tot en met li Juli (alleen voor degenen, die daartoe vergunning hebben). menschen stortte zich naar het balkon, een stroom van geestdrift zonder weerga sloeg op naar den Fuehrer. die glimlachend zijn Berlijners begroette. Onder de menigte op den Wilhelmplatz be vonden zich ongeveer 250 gewonde soldaten van alle fronten en alle wapensoorten, die op het oogenblik in hospitalen te Berlijn verpleegd worden. Na zijn aankomst in de rijkskanselarij liet de Fuehrer de gewonden naar het groote eercplein der nieuwe rijks kanselarij brengen, waar hij hen begroette en cenige hartelijke woorden tot hen richtte, die door de soldaten met een geestdriftig „sieg heil" werden ontvangen, lil aansluiting hierop zaten de gasten van den Fuehrer aan een koffietafel aan. Tot het Japansche leger weer heeft veriaten. China OVER EEN ZEE VAN ZOMERBLOEMEN. De Führer en opperste bevelhebber van de zegevierende Groot-Duiische weermacht is Zaterdag te 15 uur in de rijkshoofdstad aangekomen. Daar mede keerde hij voor het eerst, sedert hij op 10 Mei de leiding van de ope raties aan het front op zich had ge nomen, naar Berlijn terug. Te zijner verwelkoming waren aan wezig generaal-veldmaarschalk Gö- ring, generaal von Brauchitsch, ad miraal Raeder, de plaatsvervanger van den Führer, rijksminister Rudolf Hess, de gouwleider van Groot-Ber- lijn, rijksminister Dr. Göbbels en met hen de hoogste vertegenwoordigers van weermacht, staat en partij. De bevolking van Berlijn brak, toen zij den Führer zag, in een geestdrif tig gejubel uit en vergezelde hem op zijn weg langs de met bloemen be zaaide straten met stormachtige ova ties van vreugde en dankbaarheid. Toen de Führer aankwam, begonnen alle kerkklokken van Groot-Berlljn te luiden. Na zijn aankomst begaf de Führer zich, toegejuicht door de toeschouwende menschen menigte, na de begroetingsplechtigheid op het perron, naar de eerebataiilon voor het station. Hij liep langs de gelederen. Het eerebataiilon bestond uit een compag nie van het leger, de luchtmacht en de ma rine. Dit laatste omvatte de bemanning van twee torpedobootjagers, die deelgenomen hadden aan de gevechten in Narvik. Onder de formaties, die mede opgemarcheerd wa ren, zag men ook de Berlijnsche fascio met vaandels. De massa's toeschouwers op het stationsplein wuifden met honderdduizenden vlaggetjes. De Führer, die gekleed was in zijn \eld- grijze uniform, dankte glimlachend naai al le kanten en groette naar de zwaar gewon den, die een eereplaats hadden gekregen. Hij nam vervolgens plaats in zijn wagen en reed in langzaam tempo over een zee van bloemen door de Saarlandstrasse. Noor alle vensters stonden dichtopeengepakte groepen juichende en wuivende menschen. In een weergaloozen triomftocht reed de Führer, staande in zijn auto en naar alle kanten groetend, naar de Wilhelmplatz door een zee van juichende menschen. Bijna de gehee le Berlijnsche bevolking was uitgeloopen om den triumfeerenden veldheer te verwelko men en geluk te wenschen. Voor de rijkskanselarij was een cerecom- pagnie van de Leibstandart opgesteld. On der de tonen van het Dcutschlandiied pre senteerde.zij het geweer, toen de auto van den Fuehrer voorbijrolde. Ook hier was de straat en het trottoir voor den tuin van dc rijkskanselarij bezaaid met bonte zomerbloe men. De Wilhelmplatz was zwart van de menschen. Moeders tilden haar kinderen op. alle toeschouwers riepen den Fuehrer hun geestdrift toe. Toen de auto van den Fuehrer de poort naar den tuin dei' rijkskanselarij passeerde, zag men hoe de Fuehrer de hier opgestelde gewonden van den wereldoorlog en van de tegenwoordige worsteling toewenkte. De afzetting verbroken. Kort na zijn aankomst in de kanselarij ver scheen de Fuehrer met zijn gevolg op het balkon. Nu was er voor de menschen op het plein geen houden meer aan. De afzettingen werden doorbroken,, een reusachtige golf van Ter gelegenheid van den derden verjaardag van het uitbreken van den Chineesch-Japan- schen oorlog heeft maarschalk Tsjang Kai Sjek een verklaring afgelegd, waarin hij zegt. vastbesloten te zijn den strijd voort te zet ten. Zoo lang de vijand" zijn aggressieve poli tiek niet geheel en al laat varen en zijn strijdkrachten van het grondgebied terug trekt, zal de tegenstand niet worden ge staakt. En gebruikt ten algemeenen nutte in het bezette gebied. Volgens een nieuwe verordening van den rijkscommissaris kan het vermogen van per sonen of vereenigingen, die een streven, dat gericht is tegen het Duitsche volk of het rijk bevorderd hebben, bevorderen of van wie mag worden aangenomen, dat zij zulk een streven in de toekomst zullen bevorderen, geheel of ten deele in beslag genomen wor den. De verbeurdverklaring geschiedt bij be schikking van den rijkscommissaris of van de door hem aangewezen instanties De ver beurdverklaring wordt van kracht door de openbare bekendmaking of door de mede- deeling daarvan aan den betrokkene. Het verbeurdverklaarde wordt aangewend voor doeleinden vaan algemeen belang in het bezette Nederlandsche gebied. De rijks commissaris vaardigt ten aanzien hiervan bijzondere voorschriften uit. De bevelhebber van de weermacht in de Nederlanden generaal der vliegers Fr. Christiansen, maakt be kend: Er is misbruik gemaakt van de in de ge schiedend zonder voorbeeld zijnde lankmoe digheid en grootmoedigheid, waarmede de Führer den soldaten van een vijandelijke weermacht vrije beweging heeft toegestaan en de demobilisatie ten uitvoer liet bren gen, inplaats van hen in gevangenschap te laten wegvoeren. Indien krijgsgevangen Nederlandsche mi litairen niet in staat zijn, de hun toegesta ne vrijheid te waardeeren, dan ligt daarin een smakeloos gebrek aan discipline jegens de bezettingsmogendheid, die het Neder landsche leger weinig eer aandoet Generaal Winkelman heeft nagelaten hier tegen op te treden en daardoor bewezen, dat hij zijn positie en den toestand niet zoo heeft opgevat, als ieder, die nuchter denkt, moest verwachten. Hij is daarom, zooals reeds is medege deeld. ontheven uit zijn functie als opper bevelhebber der zich in demobilisatie be vindende Nederlandsche Land. en Zeemacht en in krijgsgevangenschap gebracht. Bovendien hebben de voorvallen van den laatstcn tijd en in het bijzonder de gebeur tenissen der laatste dagen mij aangetoond, dat talrijke Nederlanders niet meer we ten. of ook niet willen weten, in welken ondubbelzinnieen toestand zij zich bevinden na de neutraliteitsschennis door hun vroe gere regeering en de overwinning der Duit sche wapenen. Ik beperk mii er toe, deze houding te ken- teekenen door enkele voorbeelden, die hier vorigen, om eens en vooral grove en gevaar lijke vergissingen onmogelijk te maken: 1. Uit het karakter van talrijke Engel- sche bombardementen kan onometootelijk worden opgemaakt, dat zij berusten op in lichtingen van Nederlandsche zijde. Ik wensch er ge en twijfel over te laten bestaan dat een dergelijke handelwijze met alle middelen, waarover de Duitsche organen beschikken, zal worden opgehelderd en vol eens de Duitsche landsverraadwetten, welke voor den oorlog verscherpt zijn, zal wor den gestraft. Deze wetten treffen ook degenen, die een dergelijke handelwijze opzetelijk niet aan geven of daarbij zelf? hulp verleenen. Dat geldt ook voor handelingen tegen de belan gen der Duitsche weermacht als zoodanig en tegen instellingen van verkeer, bedrijf en industrie. Verder moeten de Nederlanders van het volgende nota nemen: Wie een mogendheid, die met Duitschland in oorlog is, in eeni- gen vorm voordeelen verschaft, berichten doet toekomen of op andere wijze bevoor deelt, brengt tegelijkertijd het leven en den eigendom van zijn eigen volksgenoofcen in gevaar en benadeelt het. 2. Tot de dwaze menschen van deze soort behoort ook hij. die uiting geeft aan een gezindheid, welke den gerechtvaardigden trots van den Duitschen soldaat en van den Duitschen mensch kwetst. Als bevelhebber der weermac-ht in de Ne derlanden beschouw ik een dergelijke hou ding als een teeken, dat de Duitsche maat regelen tot beveiliging \an en het bewaren van de rust in de Nederlanden niet be grepen zijn of dat men ze niet wil begrij pen. Als dergelijke gevallen noem ik onder anderen de volgende: a. De veelvuldige overtreding van den be volen groetplicht tegenover leden van de Duitsche weermacht door geüniformeerde le den van de zich in demobilisatie bevinden de Nederlandsche land- en zeemacht. Ik her inner er aan, dat de bevrijding uit de krijgs gevangenschap, die berust op de voorzorgen en de welwillendheid van den Führer, door mij op ieder oogenblik ongedaan kan worden gemaakt en ongedaan zal worden gemaakt voor ieder, die zich in het vervolg aan zijn groetplicht onttrekt of zich van dien plicht slordig kwijt. Voor het brengen van den groet wordt de Duitsche maatstaf aangelegd die er van uit gaat, dat hij, die de discipli ne overtreedt, ook niet verdient een goed strijder te worden genoemd. b. Hij, die of hij soldaat of burger is het aanzien van Duitsche soldaten of gezags dragers schaadt, of te kort schiet in zijn ach ting voor de Duitsche symbolen, zal voortaan streng ter verantwoording worden geroepen. Handtastelijkheden tegen leden der Duit sche weermacht worden eventueel met den dood gestraft. Ik waarschuw verder voor elke demonstra tie voor de vroegere Nederlandsche regeering of leden daarvan. De Duitsche weermacht heeft Nederland moeten bezetten, omdat de vroegere Nederlandsche regeering neutrali teitsschennis heeft begaan. Ik wensch, dat dit niet wordt vergeten. De bevelhebber der weermacht in de Nederlanden, CHRISTIANSEN, generaal der vliegers Den Haag, 6 Juli 1940. RECHTSGROND VOOR ZIJN AAN. WEZIGHEID VERVALLEN! Naar wij vernemen, zullen alle di plomatieke vertegenwoordigers van vreemde mogendheden 15 Juli a.s. Den Haag moeten hebben verlaten. Nederland is bezet gebied en Hof en regering waarbij de gezanten ge accrediteerd waren, zijn verdwenen, zoodat de rechtsgrond voor diploma tieke vertegenwoordiging niet meer aanwezig Is. Een ondernemende collectrice had bij de Nationale Collecte te Scheveningen een hengel aan geschaft, om daarmee ook den verst verwijderden candidaat voor een speldje te kunnen bereiken Officieel wordt uit Berlijn medegedeeld: De Führer ontving Zondagmorgen in te genwoordigheid van den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop, den koninklijken Italiaanschen minister van Bui tenlandsche Zaken, graaf Ciano, voor een langduige bespreking. De koninklijke Ita- liaansche ambassadeur te Berlijn, Alfieri, en de Duitsche ambassadeur te Rome, von Mac- kensen, waren bij de ontvangst tegenwoor dig. „Bijzondere beteekenis". Rome en Berlijn marcheeren samen op. Aldus kenmerken de bladen de bijeenkomst van den Führer. met Ciano, die, al valt zij ook in het kader van geregelde ontmoetingen tusschen de vertegenwoordigers der asmo- gendheden, toch een bijzondere beteekenis verkrijgt. Geheel Europa, schrijft het „Giornale dTtalia ziet naar de Rijkshoofdstad en voelt, dat een nieuw hoofdstuk in de geschie denis van den oorlog begint. Na de ineen storting van Frankrijk is Engeland thans ge ïsoleerd. De beide imperiale democratieën, die gisteren door een pact, dat eeuwigdurend werd beschouwd, verbonden waren, staan thans gescheiden en vijandig tegenover el kaar. Tegelijkertijd is de geheele zwakte en waardeloosheid van haar régime aan het licht gekomen. Des te nauwer vereend zijn daarentegen de asmogendheden, die zich thans met haar geweldigen krachten opmaken voor den laat- sten wapenstrijd en voor een nieuwe politie ke orde in Europa. Het is derhalve begrij pelijk, dat Duitschland en Italië op dit mo ment bij elkaar komen, om de plannen, de initiatieven en de acties te vervolmaken en in overeenstemming te brengen. Hun politie ke en militaire kameraadschap brengt hen thans reeds door nieuwe gevechten, waarin beiden vastbesloten hun geheelen wil en al hun onuitputtelijke krachten inzetten, nader tot de taak van den constructieven opbouw. Verondersteld wordt dat de besprekingen zullen loopen over de toekomstige orde in Zuidoost-Europa, waar door de Russische eischen aan Roemenië een toestand is ge schapen, die een regeling in dezen hoek van ons werelddeel in het kader der As-partners ongetwijfeld noodzakelijk maakt. Bij den opbouw van het nieuwe Europa zal men er ongetwijfeld naar streven een Bal kanregeling te treffen, waarin met de be langen van Duitschland en Italië zoowel als met die van Rusland rekening wordt gehou den, teneinde ook in dezen uithoek zeker te zijn van een blijvenden vrede.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1