vuren van Tohr engelsciTiersche Eilanden der oude Noormannen in het Kanaal De nederlaag van Frankrijk door Edgar Rice Burroughs Groote Clown Luisteren naar vreemde zenders verboden straffen bij over treding. NIEUWE verduisterings - verordening Den Haag offert bijna een ton Bommen op Engeland FEUILLETON WAAROM TREUR JE, Distributiemaatregelen in Fraokrijk Britsche bombardementen op burgerbevolking betrekkinnen verscherpt Roemenië richt zich op de asmogendheden Radioprogramma TARZAN en de Om onze bevolking te vrijwaren voor on juiste en onware berichten, zegt N P is bepaald dat men met ingang van Zaterdag jl. slechts uitzendingen mag beluisteren die uitgezonden worden door: 1. Zenders binnen het door de Duitsche weermacht bezette Nederlandsche gebied- 2. Zenders binnen het Groot-Duitsche lijk met inbegrip van het protectoraat Bohemen en Moravië, alsmede van het gouvernement generaal voor het bezette Poolsche gebied. 3. Zenders die aangesloten ziin op een van de onder nummers 1 en 2 genoemde zenders Overtreding van dit verbod wordt als mis drijf beschouwd en kan gestraft worden met gevangenisstraf van ten hoogste 2 jaar en 'n geldboete van ten hoogste f 10.000. In bijzondere gevallen kan ten hoogste tien jaar gevangenisstraf worden opgelegd en «en geldboete tot een onbeperkt bedrag. Het vei spreiden van ondanks het verbod beluisterde berichten is vanzelfsprekend ook strafbaar. Geen blauw licht meer op fietsen en motorrijtuigen. De reeds bestaande verduisteringsverorde ning is op enkele punten gewijzigd. De nieu we bepalingen luiden: Voor de uitvoering van de verduisterings- maatregelen mogen geweven stoffen alleen gebruikt worden in het geval, dat met an dere verduisteringsmiddelen (verduisterings papier, afsluiten van vensters, enz.) een daadwerkelijke en duurzame uitvoering van de verduisteringsmaatregclen niet mogelijk is. Alle verkeersmiddelen (met inbegrip van fiesten) moeten van afgeschermde verlich ting worden voorzien, en wel: De voorlampen der voertuigen moeten zoo worden afgeschermd, dat slechts een ho rizontale opening van 5—8 c.M. lengte en 1 c.M. hoogte in het midden het licht naar buiten Laat schijnen. De voorlampen van fietsen moeten zoo worden afgeschermd, dat slechts een hori zontale opening van 35 c.M. lengte en 1 c. M. hoogte in de onderste helft 't licht naar buiten laat schijnen. De achter- en stoplichten moeten bij alle voertuigen, met inbegrip van fietsen, naar boven afgeschermd blijven branden. Voor de voorverlichting van voertuigen met inbegrip van fietsen, mag alleen wit of geel licht gebruikt worden; licht van andere kleur (blauw, rood, groen enz.) is verboden. Als achterlicht mag rood licht gebruikt blij ven worden. Mooi resultaat voor de natio nale inzameling. Over het resultaat van de nationale inza meling, voor wat Den Haag betreft, bestaat alle reden tot tevredenheid. De opbrengst van de straat- en huiscollec te was f 62.107.en per giro werd f 37.116.- ontvangen. In het geheel is de opbrengst in Den Haag derhalve f 99.223. Acht bónamen zijn volgens Reuter op een stad in het zuidoosten van Engeland gewor pen. Afzonderlijk vliegende vijandelijke toe stellen verschenen boven Noord en Zuid west Engeland. DOOR K H KOBER 22 Een heele week werd Joe geplaagd door de lastige vraagstukken waarvoor die vermale dijde brief van den ouden Bolansky hem Stelde. Hij dacht eraan, om Lupu in vertrou wen te nemen en zijn raad te vragen; maar de Roemeen was sedert Joe's huwelijk zoo stil en teruggetrokken, dat Joe hem niet met zijn eigen zorgen durfde lastig vallen. Ook tegen Edith sprak Joe niet over den brief van haar vader. Na een dag of wat ver scheurde hjj het schrijven, dat hemzooveel moeilijke uren had bereid, en wierp de snip pers in den wind. Wie kon zeggen, dat Bo lansky het eerlijk met hem meende? Mis schien wilde hij Edith enkel maar weglok kenNu, dan kon hij lang op antwoord van Joe Golden wachten In Circus Craddock traden ook kunstrijders op: de Cassini's, negen personen. Naast de Smiles waren zij wel de klinkendste naam op het programma. En Joe was werkelijk ver wonderd, toen hij bij de Cassini's een oude kennis terugvond: Alf Söderström! Zij herkenden elkaar pas achter de coulis sen nadat Alf afgeschminkt en verkleed was. Want hij had in de manege de rol van een neger-knecht, die gedurende de korte pauzes oorvijgen voor zijn domheden kreeg en die. wanneer alle dames en heeren van de troep te paard zaten, aan een paardenstaart mocht gaan hangen om zich door de manege te laten sleepen. Alf was de minste man bij de Cas sini's jammerlijk in vergelijking met he geen hij eens bij de Pisiani's geweest was. „Ik wou niet langer in Weenen blijven, vertelde hij Joe, ,.ik heb dat gemakkelijke leventje er aan gegeven om weer met het circus mee te kunnen gaan. Ik hield het een voudig niet meer uit! En toen mijn lieve, goede vrouw zag, dat ik zonder het circus toch niet gelukkig kon worden, heeft ze mij laten gaan. Zoo ben ik bij de Cassini s geko men. Waarachtig geen eerste klas baantje, De bekende Fransche journalist Emest Civet heefi den Bund een brief ter beschik king gesteld over den nederlaag van Frank rijk. Aan dezen brief is het volgende ont leend: "^a de gebeurtenissen, die het hart van lederen I-ranschuian bedrukken, plaats ik nuj vastbesloten achter generaal Pétain, den ridder zondef vrees of blaain die thans als eenige in staat is in het ernstige ongeluk het geheele Fransche leger en de natie te lei den. Op een oogenblik waarin verdere strijd slechts het leven der natie twijfelachtig maakt is het beginsel hem te gehoorzamen en de wapens neer te leggen de eerste voor waarde der wedergeboorte, waaraan wij niet twijfelen. loek dengenen die gelooven de uitgebuite natie door bedriegelijke beloften te kunnen meesleepen. Ik mag thans herin nering aan den langen strijd dien ik in de jaren 190.) tot 1914 gevoerd heb tegen de En tente niet Engeland, waarin ik beweerde, dat 1 rank rijk aan dit land werd uitgeleverd zoo dat wij den geheelen last van een Duitschen inval in ons land zouden moeten dragen. Ik legde er den nadruk op dat een bondgenoot schap (inplaats van een eenvoudige over eenstemming) niet aanvaardbaar was en thans heeft een dergelijk hondgenootschap ons een doodelijke teleurstelling bereid. Het bongenootschap heeft slechts waarde wan neer het alle krachten en hulpmiddelen van alle kanten aaneensluit." Stakingsrecht opgeheven. In het belang van een rechtvaardige on voortgezette levensmiddelen voorziening der bezette gebieden in Frankrijk zijn op bevel van de Duitsche autoriteiten z.g. distributie bur. in het leven geroepen. Alle landbouw producten, levensmiddelen van iederen aard, halffabrikaten zijn in beslag genomen en zullen door de nieuwe distributiebureaux verdeeld worden. Deze opvordering betee- kent geen onteigening. Zij onttrekt den ei genaar alleen het recht om er vrij over te beschikken en wel in het belang van de gemeenschap. De levensmiddelenzaken heb ben nog steeds het recht voorraden in te koopen en wel in den zelfden omvang aLs verleden jaar. Ook de verkoop aan de klan ten voor de dagelijkschc behoefte is niet onderworpen aan een speciale controle der militaire autoriteiten. Dezen behouden zich echter bet recht voor van tijd tot tijd te on derzoeken of een rechtvaardige verdeeling geschiedt. Verder is in het belang van het bedrijfsleven bepaald, dat alle ondernemin gen hun bedrijvigheid moeten voortzetten. In de ondernemingen, waar de eigenaar af wezig is, wordt een voorlöopfge beheerder aangesteld.- Employé's en arbeiders is het verboden de werkplaatsen te verlaten of in staking te gaan. Prijsverhoogingen zon der speciale vergunning worden bestraft. Amerikaansche bladen wijzen op groot aantal slachtoffers. De correspondenten van verscheidene Nrd. Amerikaansche bladen stellen op grond van een rondreis door het Roergebied en bet Rijnland vast, dat bij de Britsche bombarde menten uitsluitend niet-militaire doelen zijn getroffen. De berichten wijzen op hot groote aantal slachtoffers onder de burgerbevolking Men neemt te New York aan, dat do Brit sche regeering bet voornemen heeft bet Westminster-statuut te schenden, gelijk ook reeds liet geval was in Zuid-Afrika. De En- geische regeering zou liet voornemen hebben bevel te geven tot bezetting van de Icrsehc havens. De regeering in Dublin beeft bevolen dat de havens van Dublin, Dundalk en Cork geplaatst nioicten worden onder de militaire autoriteiten. üe steeds dreigender houding der Engel- schen tegenover Ierland heeft in Iersehe kringen der Vereenigde Staten toenemende verontwaardiging gewekt. om van de gage maar te zwijgen. Maar de hoofdzaak is, dat ik weer begonnen ben. Ik kom er wel weer bovenop, dat is zoo zeker als het amen in de kerk. Als ik dat niet ge loofde, dan zou ik morgen een strop koopen!" Hij keek Joe aan met een blik, die om toe stemming vroeg. Joe drukte hem de hand en knikte. Maar bij zichzelf dacht h(j: arme Alf hoe wil jij op jouw leeftijd er nog bovenop komen? Circus Craddock had al een reeks ste den in Schotland bezocht toen de Lord op een avond Joe Golden wenkte: „Beste Joe, je vrouw werkt niet meer zoo vlot als tevoren. Zie er eens achter te komen, waar dat aan ligt!" Hij tikte aan zijn hooge hoed en was weg eer Golden zich van zijn schrik had hersteld. Zeker had Craddock gelijk daaraan twijfelde Joe niet. De oude was een veel te goed vakman. Maar hoe zou het komen, dat h(j, Edith's partner, niets daarvan gemerkt haf Was hij nog steeds zoo verliefd, dat hij oncritisch tegenover het werk van zijn vrouw stond? Of zou hijzelf ook slechter zijn geworden Hij sprak niet over Craddock's opmerking. Maar bij de volgende voorstelling sloeg hij Edith en zichzelf scherp gade. En het leek of de duivel ermee speelde: daar was ze wa rempel b(j liet groote salto bijna door zijn handen geglipt. Edith had te langzaam ge draaid en ze was nog nooit zoo zwaar ge weest in zijn handen. Toen zjj in hun garderobe kwamen, zei ze: „Zeg Joe. ik moet ophouden, het gaat niet meer. We krijgen een kind!" Joe herhaalde jubelend: ..Een kind!" Hij omhelsde Edith en kuste haar hartelijk. „Maar met ons werk is het voorloopig uit/' zei ze, toen hij haar eindelijk losliet. Terug tot de oude tradities. De Roemeensche president, Gigurtu, heeft ook als leider van de partij der natie, een ra dioredevoering uitgesproken, waarin hij o. m. verklaarde, dat de Roemeensche economie groote wijzigingen zal ondergaan in de nieu we ordening van Europa. De nieuwe orientee ring van Roemenië zal gericht word n op de landbouwontwikkeling van het land en op de verbetering van het levenspeil der land bouwers. Sprekende over de buitenlandsche politiek wees Gigurtu er op, dat de orienteering var. Roemenië in het kader van de twee groote naties der spil een voldongen feit is. Deze orienteering is geen gelegenheidszaak of een tijdelijke actie, maar Roemenië keert daar mede terug tot de oude tradities van zijn Staat, tradities, die verbroken werden om overwegingen, die niet meer actueel zijn en die door de gebeurtenissen waren achter haald zelfs voor het huidige conflict. Gigurtu besloot met eenheid en solidariteit te vragen aan de Roemenen ter verzekering van de orde en rust in het geheele land. Engeland geeft Eilandenbezit voor de kust van Bretagne prijs. Laatste rest van Engelsch bezit op het Europeesch vasteland. (Van een V.P.B.-Medewerker.) De ontruiming van de beide eilandjes Jer sey en Guernsey door de Kngelschen is in zooverre van beteekenis, dat zij de laatste stellingen vormden welke Groot-Britlannië op het vasteland van Europa nog bezet hield. Want tot het Europeesche vasteland moeten de eilandjes, die dicht voor de kust van Bre tagne liggen, worden gerekend. Het Britsche Rijk zag er de onmogelijkheid van in, ze te behouden: de evacuatie van" dit gebied en het naar Engeland overbrengen van alle daar gestationneerde strijdkrachten en hun materieel nam den vorm aan van een pa niek wel een bewijs, dat Engelands be rekeningen geheel in de war zijn gestuurd. Dit klemt Je meer, wijl Alderney, dat even eens tot deze eilandengroep behoort, nog in den loop van het vorige jaar duchtig werd versterkt en doorging voor een onneembare vesting. Met de Duitschers op de tegenover liggende kust echter werd bet onhoudbaar. Een overblijfsel uit den tijd der Noormannen. De groep Kanaaleilanden bestaat uit Jer sey, Guernsey, Sark en Alderney, alsmede enkele kleine rotseilandjes. Zij beslaan een gezamenlijke oppervlakte van 195 vierk. km. en tellen 90.0C0 inwoners. Dank zij bet milde klimaat worden er vect groenten, koren en vruchten verbouwd, terwijl er ook visch- vangst wordt uitgeoefend. Üe bevolking Sipreekt een soort taal, die aan de taal der oude Noormannen herinnert. De officieele taal is het Franseh. L>e eilandcu staan wel is waar onder En- geisclie heerschappij, doch vormen eigenlijk twee republieken met een speciale wetgeving en bijna volledigen vrijdom van douane rechten. Zij vormen het overblijfsel van bet Engelsche gebied in Frankrijk. De door het Engelsche Parlement afgekondigde wetten gelden alleen voor de eilanden, wanneer de ze er met name in worden genoemd. Alle mannelijke inwoners zijn van hun 17de tot hun 6öste jaar dienstplichtig in een soort burgerwacht. Aan bet hoofd van de beide republieken of „bailinicks" staan een doo. de Engelsche Kroon erkende luitenant-gou verneur en een rechter. DINSDAG 9 JULI 1940. Jaarsveld 414.4 m. NCRV-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.10 Viool met pianobegeleiding en gr.m. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. Ja, daar had hij nog niet eens aan ge dacht... Hij liep naar de garderobe van Lupu en vertelde hem het nieuws. „Wat moeten we nu doen?" vroeg hij. De Roemeen haalde de schoudersop. „Wan neer men getrouwd is, moet men op zulke intermezzo's rekenen," zei hij rustig en koel. „Ik zal eens met Craddock praten, misschien kunnen wij met ons drieën verder werken..." „Ja, doe dat!" drong Joe aan. Natuurlijk zal hjj onze gage aardig kort wieken," ging Lupu door. „En ook zouden Staasy en ik dat toch nog maar een paar we ken willen doen, want dan gaat de Smiles- troep uit elkaar: Stassy en ik willen met iets anders beginnen." „Met iets anders beginnen? En jullie hebt me daar niets van gezegd?" „Ja met ons oude caoutchouc-nummer. Waarom had ik je dat eerder moeten zeggen? Jij hebt ons toch ook niets van je verloving met Edith verteld? Je ziet wel: de scheiding is allang voorbereid." Een uur later kwam Lupu met het bericht, dac Craddock niets van zijn voorstel wilde hooren, het verdrag met de Smiles-troep voor ongeldig had verklaard en bjj zijn agenten te Londen al telegrafisch nieuwe nummers be steld had om de Smiles te vervangen. Zoolang d nieuwe nummer nog niet was aangeko men, mochten de Smiles nog optreden voor de helft van hun vroegere gage. Wanneer zij het tenminste nog konden. Want Edith verklaarde, dat zij niet meer in staat was om aan het zweefrek te werken en zoo moest Joe zich wel beperken tot een paar kleine toeren en vooj" het overige toezien hoe de twee Roemenen de groote kunststukken vertoonden en daarvoor het grootste applaus ontvingen. Joe was boos. Lupu en Stassy schenen 144. Steeds meer bevrijde slaven stroomden uit de barakken, vtug namen ze de zwaarden van de verslagen Tohrianen en hun roekeloze aanval had spoedig de bewakers overwonnen. Tarzan riep tegen de nog levende soldaten: stormen en proberen Janette te verlossen," antwoordde Tarzan. Door de poorten van de muur, die de slavenbarakken omgaf, leidde Tarzan zijn desperate horde. In de straten van de stad kwamen ze slechts kleine groe pen Tohriaanse soldaten tegen, die spoedig ontwapend werden, waarna ze overliepen naar de gelederen van Tarzan. „Eenvoudig 11.15 Zang met pianobegeleiding en gr.m. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Gramofoonmuziek. I.00 Celesta-ensemble en gramofoonmuziek. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Klarinetvoordracht met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 3.45 Geestelijke liederen (gr.pl.). 4.00 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5:00 Jac Stoffers sextet en gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Jeugduitzending. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.30 Cyclus „Ons Vaderland". 8.00 Berichten ANP. 8.15 Koninklijke Militaire Kapel (opn). 8.35 Causerie „De beste indeeling van een eenvoudige woning". 8.55 Orgelconcert. t 9.40 Koninklijke Militaire Kapel (opn.). Hierna: Schriftlezing. 10.15—10.30 Berichten ANP. Kootwijk 1875 m. KK O-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). T.uO Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Berichten (Vlaamsch). 9.45 Gramofoonmuziek. II.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Berichten (Vlaamsct 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 KRO-melodisten. juist nu zoo goed te werken als zij maar konden, waarschijnlijk om hem te toonen hoe weinig hij beteekende zonder hen. Of zouden ze soms altijd al zoo uitstekend zijn geweest? Hij verweet zich nu, dat hij zich in de laat ste maanden veel te weinig met hen bemoeid had. Zijn geheele aandacht was op Edith ge richt geweest... hij had voor niemand anders dan voor haar oog gehad... Bij de openingsvoorstelling te Glasgow tra den inplaats van de Smiles de „Drie Eagles" op twee heeren en een dame. Joe Golden ging niet eens kijken naar het nummer. Inplaats daarvan klopte hij bij Lord Craddock aan om hem te vragen, of hij geen ander werk voor hem wist. De oude trok zijn hooge hoed naar voren, stak de handen diep in de broekzakken en dacht een oogenblik na. „Wel," zei hij toen, „jij bent toch kunstrijder geweest? Het is waar. je hebt je beenen gebroken en kunt dus niet door gaan in dat vak. Maar je zoudt het als komiek kunnen probeeren. Als. de onhan dige Mr. Brown in de rijschool of „de dron ken matroos op het paard". Ik zou je twin tig guineas per maand geven en de woon wagen erbij. Misschien kun je er Alf Söder ström dan bijnemen, dat is ook" een oude kunstrijder..." Joe Golden wankelde over de binnenplaats alsof iemand hem op zijn hoofd had geslagen. Twintig guineas! Dat kreeg hier een behoor lijke oppasser! Dat durfde de oude. hem aan te bieden? Nu, gelukkig hoefde hij hem niet uit de hand te eten want hij had een paar duizend Shilling gespaard en dat zou wel vol doende zijn om van te leven tot hij een nieuw nummer naar zijn eigen smaak had inge studeerd. Hg ontmoette Lupu. „Goed. dat ik je nog even zie," zei de Roemeen, „we kunnen meteen *-'V" „We zullen jullie het leven sparen, als je je bg ons voegt." Gewillig stemden ze toe. „Ik zou juist mee gaan vechten," zei Perry, die alle slaven bevrijd had, „en nu is het net afgelopen." „Er zal nog genoeg te vech ten zijn," lachte Tarzan. „Wat nu?" vroeg Perry opgewonden. „We gaan het paleis be gaat dat, alles loopt mee," lachte O'Rourke, De sterke koning van de jungle was verwon derd over dezen geringen tegenstand en spoedig zag hij de reden. Een sierke afdeling soldaten stond voor het paleis om dit te be waken. De verhouding tot de aanvallers was 50 tot 1. Tarzan begreep, dat de aanval ho peloos zou zijn. 12.30 Berichten (Duitscn). 2.15 Musiquette. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.15 3erichten (Engelsch). 3.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5 15 Gramofoonmuziek. 5.30 KRO-orkest. 6.15 Berichten {Engelsch). 6.30 KRO-orkest. 7.00 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten (Duitsch. '.15 Berichten ANP. 8.30 ^erichten (Engelsch). 8.45 Berichten (Vlaamsch). 9.00 John Kristel en zijn Troubadours. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Vervolg van 9.00. 9.40 Wij sluiten den dag. 9.45 Bericht en(Vlaamsch). 10.00 Berichten (Duitsch). 10.1510.25 Berichten ANP. 11-1511.30 Berichten (Engelsch). aischeid nemen. De toestellen en de requlsie- ten heb ik bij den bedrjjfsinspecteur tot je beschikking gesteld; want zij hooren immers aan je schoonvader en je zult het toch met hem eens moeten worden. Joe vond dat die woorden boosaardig klon ken. Maar reeds voegde de Roemeen er vriende lijker aan toe: „Nu, hals- en beenbreuk dan maar, Joe!" Zij drukten elkander de hand: „Breek je hals en je beenen, Lupu! Waar gaan jullie eigenlijk heen?" Allereerst naar Parijs en dan een tournée door Zuid-Frankrijk!" riep Lupu, die al door liep. Joe Golden keek hem weemoedig na. De Popescus hadden een goede toekomst voor zich maar hij Toen hij dien avond thuiskwam was hij meer geneigd dan tevoren om het aanbod van Lord Craddock aan te nemen. Dat komische rijnummer zou hij vlug hebben ingestudeerd en dan kon hij zich tenminste den tijd gunnen om een nieuw groot nummer voor te bereiden voor het volgend seizoen. Op die manier spaar de hij zijn goede geld en zou toch ook even goed het doel bereiken! Maar bij Edith viel dit plan niet in goede aarde. Vooral de gedachte, dat zij een woon wagen zou moeten betrekken, bracht haar in opstand. „Moet ik ons kind soms in een zigeunerwa gen ter wereld brengen?" riep zij. Joe schrok. Hijzelf was in een woonwagen geboren evenals zijn ouders en zijn groot ouders. Edith Bolansky was zelf toch ook de dochter van een circusclown en al mocht ze dan toevallig tusschen vier steenen mu ren geboren zijn, daarom had ze toch lang niet het recht zich hoogmoedig boven de anderen te verheffen. Hij zou haar dat tamelijk ruw aan het verstand hebben gebracht, wanneer hij er op het laatste oogenblik niet aan gedacht had, dat hg haar ter wille van haar toestand wat ergeyen moest. Hij liet haar dus mopperen tot zij er zelf genoeg van kreeg en zei toen: „Kom, we gaan nu naar de stad en zullen alles koopen wat we voor een woonwagen noodig hebhen!" Eerst sprak zij nog tegen en weigerde mee te gaan. Maar toen Joe met kalme vol harding bij zijn plan bleef, gaf Edith zich gewonnen. Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3