„Een ramp bleef ons bespaard Misdaad en Rechtspraak vóór 200 jaar Marktberichten Dijkgraaf Rezelman De Spaansche schatgraven in 1767 te Callantsoog een melkrit te rijden met paard en wagen Polder Anna Paulowna 99 Zedenmisdrijf in Den Haag Wat Japan na drie jaar bereikte Amerikaaoscbe mariniers arresteeren Japansche gendarmes SLUITINGSTIJD STIPT HANDHAVEN! Uit onze Omgeving kunk rijdt in den bosch. Een drukke dag voor den Alkmaarschen scherperechter intrekking vergunning. werkobjecten collecten. burgerlijke stand vanaf 29 Juni tot en met 5 Juli 1940, loop der bevolking. Hoofdingelanden wenschen inning poldexlasten niet door Hoogheem raadschap Noordhollands Noorder- Irwartier te doen geschieden. Zaterdagmorgen vergaderden Hoofdinge landen van den Anna Paulownapolder i n het Polderhuis. Dit was de eerste vergade ring sedert de ingrijpende gebeurtenissen Op dei heer van Balen Blanken na, waren allen present Dijkgraaf Rezelman. Alvorens tot de behandeling der agenda over te gaan, hield Dijkgraaf Rezelman een korte rede, waaraan wij hel volgende ont- le enen: Het is wel onder zeer droevige omstandig heden, dat men thans samenkomt. De oor log is uitgebroken en Nederland behoort thans tot het bezette gebied. Met eerbied en dankbaarheid gedenkt spr. de Nederlanders, die bij de verdediging van hun vaderland op Het veld van eer gebleven zijn. Men mag hopen, dat deze gebrachte offers niet voor niets zijn geweest. Op ons allen, aldus de Dijkgraaf, rust nu de volle plicht om te aanvaarden wat over ons gekomen is. Ons vaderland staat in het teeken van den wederopbouw en ook wij zullen daaraan hebben mede te werken. Het stemt het Polderbestuur tot groote vreugde en voldoening, dat het kan voortgaan met 't werk, in 't belang van alle polderbewoners. Dat had anders kunnen zijn! Men bedenke slechts de gevolgen van een algeheele inundatie; nu is er eenige schade hier en daar te boe ken, maar een ramp bleef uit. En daarvoor is men dankbaar. Men hoopt, dat diegenen, die schade gele den hebben schadeloos gesteld zullen kun nen worden. Bij dat alles dringt zich steeds weer het beeld naar voren van 1916; een heeld dat de polderbewoners zich nog maar al te duidelijk zullen kunnen herinneren. Een beeld van misère en troosteloosheid. Nu is dat geheel anders. De Anna- Paulownapolder laat 't beeld zien van den vruchtbaren akker. waar. op de landman zijn werk doet. Een beeld dat men niet anders dan bemoedigend kan noemen. Een instemmend applaus onderstreept de woorden van den Dijkgraaf. Hierna is het de secretaris, de heer C. Key- zer, die de notulen voorleest van de voorgaan de vergadering (dd. 24 Februari '40), die zonder opmerkingen gearresteerd worden. Mededeelingen. Inzake de overeenkomst voor het bergen van grond in den polder is door Gedeputeer de Staten, in verband met verschillende ver bodsbepalingen, ontheffing verleend. Het be treft hier de grondberging aan den Lagen dijk. Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd het besluit tot verkoop van onroerend goed aan het Rijk. Tevens werd goedgekeurd om de opbrengst dezer verkoop een bestemming te geven. Mededeeling wordt gedaan van uitgifte van grond in erfpacht aan de zaaizaadver- eeniging Anna Paulowna. De Lagedijk is door den streengen vorst ge sloten geweest voor 't verkeer. De weg is thans verbeterd, doch dit kostte een belang rijk financieel offer. Besloten is uit te stellen 't uitdiepen van een deel van de Middenvliet. De kosten daaraan verbonden zijn te hoog De hierdoor vrijgekomen gelden kunnen ge bruikt worden tot bestrijden der kosten van het hiervoorgenoemde werk. De brug over den Balgweg is klaargeko men, evenals de duiker over Lotweg en Zui- derweg. De aanbesteding van de overkluizing der duiker van den Zuidpolder is niet gegund. Thans is dit werk onderling aanbesteed voor een bedrag van f 3738.— en wel aan Schouten te Breezand. Candidaatstelling benoeming Heemraad. Aan de orde is dan het stellen van candi- daten ter benoeming van een Heemraad ter vervulling in de vacature, die zal ontstaan periodieke aftreding van den heer C. Geer- ligs. Candiaat gesteld worden de heeren: 1. C. Geerligs; 2. G. C. van Balen Blanken; 3. H. Wilms. Benoeming Commissie. Benoemd worden in de commissie tot het nazien van de rekening over 1939 de heeren van Stipriaan, Kaan en Zoete. Vaststelling kohier polderlasten 1940. Punt 5 vermeldt vaststelling van het ko hier van polderlasten over 1940. De 3 termijnen van betaling der polderlasten vervallen respectieve lijk 31 Augustus, 5 October en 9 No vember. De totale ^nbrengst is f 112.935.37 (kosten f per H.A.) Zonder commentaar wordt besloten tot wijziging van 't Ambtenarenreglement van den Anna Paulownapolder. Vergoeding aan dagelijksoh bestuur. Ter vaststelling wordt aangeboden een re geling van de vergoeding van reis en ver blijfkosten en emolumenten voor de leden van het college van Dagelijks Bestuur. Alle aanwezigen vereenigen zich met dit voorstel, dat zonder discussie wordt aange nomen. Inning polderlasten. Er is een voorstel om de inning van de polderlasten op te dragen aan het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier. In het uitgebrachte prae-advies wordt opge merkt, dat in de betaling der polderlasten in de laatste jaren steeds een niet onbelang- rijken achterstand geweest is. Zoo bedroeg die achterstand bij het afsluiten van den dienst 1938 f 1888.50. Van dit bedrag was 22 Juni jl. noe pl.m. f500 te ontvangen, terwijl van den dienst 1939 nog f7990 betaald moest worden. Gebleken is, dat reeds meerdere wa terschappen de inning der lasten aan het Hoogheemraadschap hadden op gedragen en dat dan de betalingen vlugger geschieden, terwijl in den achterstand spoedig een verminde-, ring optreedt. Voor de inning zal aan het Hoogheemraad schap een vergoeding moeten worden be taald van 10 cent per aanslag. Voorts komt daarbij een bedrag van ongeveer f 100 voor vergoeding van een door het Hoogheem raadschap in te richten legger. Diverse kos ten zullen daarentegen bespaard worden. Het prae-advies besluit niet er de aan dacht op te vestigen, dat 't werk van secre taris en penningmeester hierdoor ontlast wordt. Het ligt niet in de bedoeling dien tengevolge de jaarwedden dezer functionna- rissen te verlagen, doch bij wisseling der per sonen is daarmede in de toekomst zeker re kening te houden. Er komen uit de vergadering tal van stem men, die 't met deze zienswijze niet eens zijn. Na critiek van de heeren v. Stipriaan, Smit, Komen en enkele anderen, gaat men in comité. Bij de daarna volgende stemming wordt het voorstel van het bestuur verworpen met 9 tegen 6 stemmen. Bij de candidaatstelling voor hoofdingeland wordt nog benoemd in de vacature H. Wilms de heer H. Wilms en in die van Tij- sen de heer J. J. Jongejan. Na de rondvraag, waarvan geen gebruik gemaakt wordt, volgt sluiting. 10-jarig meisje ontvoerd en ver moord. In Den Haag heeft een dertigjarig man een achterlijk tienjarig meisje ontvoerd en daarna vermoord. Vermoedelijk betreft het hier een zeden misdrijf. De dader heeft zich zelf door gasverstik- king om het leven gebracht. Men vond gistermiddag het lijkje van het slachtoffer en het lijk van den dader in een woning, waar de laatste vroeger als kost ganger had vertoefd. Zestien procent van China bezet 85800 Japansche gesneuvelden. Naar aanleiding van den derden verjaar dag van het uitbreken van den oorlog met China publiceert het Japansche hoofdkwar tier een overzicht waaruit blijkt, dat de Ja pansche frontlijnen zich over meer dan 2850 mijlen uitstrekken. Het door de Japansche strijdkrachten bezette gebied omvat 1.6 milli- oen vierkante kilometer of 2.4 maal het ge bied van het geheele Japansche imperium of zestien procent van de totale oppervlak te van China. Gedurende de operaties heb ben de Japanneezen rond 1400 stuks zwaar veld- en berggeschut, 1860 mortieren, 360 st. snelvuur- en luchtdoelgeschut, 4.000 zware en 12.000 lichte machinegeweren, 360.000 ge weren, 900 tanks, en pantserwagens, alsme de dertig oorlogsschepen buitgemaakt. De vliegtuigen hebben in dezen tijd Chinee^ sche vliegtuigen tijdens lucht&e'e^,,!.,Lj(rd geschoten, en 168 op den grond Het aantal dooden van den vijand in Chm wordt op bijna 1.6 millioen geraamd en het totale verlies van den vijand aan dooden gewonden en overloopers op meer dan 3 mii- lien. Het aantal Japansche dooden bedraagt 85800. y. 57 Japansche vliegtuigen werden aan net front in China en 137 aan de grens tusschen Mandsjoekwo en Buiten-Mongoliè vernietigd of beschadigd. Bij vergissing overeenkomst ge schonden. Gisteren zijn 16 gewapende Japansche gen darmes door Amerikaansohe mariniers 8^-*' resteerd, omdat zij naar van Amerikaansche zijde verluidt, zonder toestemming in den verdedigingssector der Vereenigde Staten zouden zijn opgetreden, en zich door het bin nenbrengen van wapens schuldig zouden hebben gemaakt aan overtreding van de overeenkomsten tusschen de commandanten van de buitenlandsche soldaten. De Amen- kanen hebben een protest gezonden. Volgens mededeelingen van Japansche zij- den moesten de gendarmes generaal Nisjio beschermen, die in een hotel een :ocktail- partij gaf. De gendarmes zouden abusieve lijk de overeenkomst overtreden hebben. Ook al met het oog op de ver duistering. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche za ken, heeft aan de burgemeesters een schrij ven gericht, waarin hij het volgende mede deelt. Van Duitsche zijde is de opmerking ge maakt, dat het in verschillende gemeenten zou voorkomen, dat aan de vastgestelde sluitingsuren niet voldoende de hand wordt gehouden. Mede uit een oogpunt van de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen word» nauwgezette handhaving van de sluitings tijden noodzakelijk geacht. Met klem wordt verzocht voor zoover noo- dig de ter zake noodzakelijke maatregelen te nemen, om nauwgezette handhaving van de sluitingstijden te bevorderen. W1ER1NGEN Dethmer Klink heeft deelgenomen aan de wielerwedstrijden, gisteren in 's-Hertogen- bosch gehouden. Zijn resultaten waren als volgt: Achtervolging voor Profs over mar. 20 ron den 5 k.m. tusschen Schulte en Klink. Schul- tc loopt 26 meter in in den tijd van 6 minu ten en 50 seconden, op Klink. DOOR alle eeuwen heen zijn er eerlijke en rechtschapen menschen geweest, door alle eeuwen heen ook was er de misdaad. Een in dit opzicht interessant boekje boekje vonden we dezer dagen op het Alk- maarsche archief. Het werd „met consent- in 1768 gedrukt te Alkmaar bij Jacob Maagh, ordinaris stadsdrukker en het be vatte de sententiën bij den WelEd: Achtb: Gerechte der Stad Alkmaar den 7den May 1768 gepronuncieert en geëxecuteert jegens Nathan Moses, alias: Noisan Winnig, Moses Marcus, en ook wel Abraham, Marytje van Hove, alias: Alemondus, of Almonde Sjouwels en Kornelis Labans, alias: Klein Keesje. Men kan hieruit reeds leeren, dat het bezit van „aliassen" niet een bijzonder ken merk is van den tegenwoordigen tijd of een vinding onzer moderne detectiveroman- schrijvers. Overigens moet het op deze 7de Mei 1768 al een heel drukke dag voor den Alk maarschen scherprechter zijn geweest, want alle drie gedetineerden die herhaaldelijk waren gestraft met verblijf in rasp- en spinhuizen, verbanning en van wie Nathan Moses o.a. tweemaal was gebrandmerkt werden veroordeeld „ommegebragt te wor- „den ter plaatse daar men gewoon is alhier „openbare Crimineele Justitie te doen en „aldaar door den Scherpregter met de „Koorde gestraft te worden, dat er de dood „na volgt, en wijders dat het geëxecuteerde „Lighaam zal worden gebragt, buiten op „het Ordinaris Galgeveld dezer stad, en al- „daar anderen tot afschrik aan de Galg „gehangen, en overgelaten tot een prooie „voor de Vogelen des Hemels en de injurien „van de Lugt". Hoewel de drie misdadigers af en toe hadden samengewerkt, willen we ons ten aanzien van het zondenregister bepalen tot Marytje van Hove, die voornamelijk de omgeving van Alkmaar en West-Friesland onveilig had gemaakt. Hoewel naar haar eigen zeggen pas 21 jaar oud, stond ze be kend als „half man. half vrouw". Dit kwam waarschijnlijk omdat ze „zig niet en „heeft ontzien om al van haar vroegere „Jeugd, schoon van de Vrouwelijke Sexe, „die kunne te verzaaken, zig te kleeden in „het gewaad eens Mans, en alzoo zig te „vertoonen, of zij waarlijk een Mansper soon waare". Het eerste misdrijf, dat haar in rekening werd gebracht en dat door haar ook was bekend, bestond uit een overval op een boerenhuis in den polder de Braak, dicht onder Medemblik, een en ander in samen werking met enkele anderen, van wie ech ter intusschen reeds een was geradbraakt en een ander was opgehangen. Nadat een knecht, die met een lantaarn naar buiten kwam, was gebonden en in een boet was ondergebracht, trokken en kele van de samenzweerders naar binnen, waar ze zich buit verzamelden, die in twee pakken werd saamgebonden. Marytje kreeg er echter een gering aan deel van, omdat ze een meisje, dat gedu rende den roof naar buiten was gekomen en dat trachtte te ontvluchten, slechts in een sloot had geworpen, waar het weer uit had kunnen kruipen. Ze had dit meisje be ter dienen tegen te houden, anders gezegd: zo had het moeten vermoorden. In samenwerking met weer anderen van deze medeplichtigen waren er intus schen twee geradbraakt en een in het spin huis te Amsterdam overleden had ze op een Zaterdag voor Paschen een huisbraak en diefstal gepleegd bij een zekere Jan Harmensz. te Hensbroek. De inbraak ge schiedde „naast de deur, naar de kant van „de brug van de Waart, door middel van „een Ploegijzer, waarmede de oude Rabo- „nus eenige steenen uit de voeting van de „weeg heeft w-eggebroken en alzoo een gat „gemaakt, waar door hij in Huis gekropen „zijnde, de deur van binnen heeft los ge- „maakt en alle de anderen daardoor heeft „ingelaaten". De oogst bestond uit twee zakken karl, vier dito met meel, eenig karlgaarn, een trommel met thee, een dito met koffyboonen. eenige kandy suiker, item gaarn, band, veeters en wat Erreten. Een deel daarvan werd te Venhuizen verkocht, de rest ver deeld in het bosch bij de Lange Reis." Met een ploegijzer werd ook de weg ge opend tot een boerderij in de Buikslooter meer, waar niet minder dan vier mannen en een vrouw werden gebonden en waar ten slotte werden gestolen contanten, goud, zilver, linnen en andere goederen, „alsmee- de den Boer zijn Broek, waar dat nog eenig geld in was". Deze excursie naar Buiksloot ging echter buiten het gebruikelijk operatiegebied van Marytje. Als regel sloeg ze haar slag meer Noordelijk. Zoo lezen we nog van een huisbraak, diefstal en binding aan het huis, den per soon en het huisgezin van den heer Nicolaas Bommer, pastoor in de Kaag, onder Span broek. De daders trachtten weliswaar de schuld af te schuiven op een broer van den pastoor, Lourens Bommer, evenwel zonder succes. Degenen, die overigens mochten denken, dat oplichterij een meer moderne schelmerij is, vergissen zich. Want ook daarop ver stond Marytje zich. In April 1767 was ze geweest met een „gantschcn Troep, zoo wel Mans- als „Vrouwspersoonen, onder de Jurisdictie van „Calantsoogh; dat zij zig aldaar heeft uit gegeven den Zoon te zijn van eene andere „oude Bedriegster en Landloopster, welke „voorwendende een Doctores en Waarzeg ster te zijn, die gegaan is aan het Huis „van eene Neeltje Teunis, in Callantsoog „woonagtig, en aldaar aan eene Neeltje „Eelmers heeft wijs gemaakt, dat zij een „Grooten Schat zoude verkrijgen, indien „dezelve aan haar eenig goed en Geld toe vertrouwende". De goedgèloovige Neeltje Eelmers, die, gelijk zoovelen uit onze dagen, wel graag rijk wilde wezen, gaf haar eerst twee drie guldens, twee enkele guldens en een rood bonte neusdoek. Later moest Neeltje nog eens afschuiven en ze offerde drie guldens en een gouden hoepring. Men zou kunnen denken, dat de Spaan sche schatgraver van heden zijn kennis heeft opgedaan bij Marytje van Hove. Marytje zou er in onze dagen vermoede- lijker genadiger zijn afgekomen. Maar ze had geregeld deel uitgemaakt van benden, die stelend, roovend en schooiend en zoo het moest zijn ook moordend het platte land onveilig maakten. En vooral tegen dezen benden placht men zeer streng op te treden. Wellicht niet ten onrechte. Hoe het ook zij, op 7 Mei 1768 eindigde te Alkmaar haar aardsoh bestaan. Geen van hen, die deze man-vrouw aan de galg hebben zien bengelen, zullen echter heb ben kunnen vermoeden, dat Marytje ten IIo\e nog bijna twee eeuwen later stof zou opleveren voor een krantenartikel. De Coüp. Zulveliabr. „D« Vooruitgang" te Julianadorp wenscht aan te besteden: Condities enz. te vernemen ten kantore der fabriek. Briefjes in te leveren vóór of op 12 Juli a.s. Koppelwedstrijd over 60 k.m. met 6 klasse menten: 1. Schulte—Boeijen, 1 uur en 23 min. 7 punten. Op 1 ronde: 2 Wals—Peue. naars 20 punten, 3. v. d. Voort—Bakker, g punten; 4 Kreemers—Van Rooij, 5 punten- Op 2 ronden: 5 Klink—Groenewegen, 2 pun: ten. Op 4 ronden: 6. ReuterVan Rijn 4 pnt, De aan W. Heijblok indertijd verleende vergunning tot het hebben van een taan- ketel aan de Noorderhaven te Den Oever is ingetrokken. Door den Rijksdienst der Werkverruiming is vergunning verleend tot het uitvoeren in werkverschaffing van de egalisatie van d» kaden langs de Stroeër-uitwatering ten be- hoeve van den Polder Waard-Nieuwland al. hier. Arbeiders uit deze gemeente zullen hierbij worden tewerkgesteld. Aan het Leger des Heils is vergunning verleend tot het houden van een collecte in deze gemeente in September a.s. Geboren: Janna, dochter van E. Sikkemas en van G. de Hoop; Simon, zoon van B, BIouw, en van M. A. Koning. Ondertrouwd: W. de Jongh en R. v. i, Kaap. Getrouwd: K. N. Smit en B. Bijlsma. Overleden: C. de Groot, weduwe van B, van Beusekom; A. Kooij echtgenoote van M, Smit. Ingekomen: M. Huige van Wissenkerke; Wed. A. A. F. Snel van Den Helder; Wed. S, Snel Den Helder; G. Woudenberg en gezin van Wonseradeel; A, van de Vijver-Smit van Den Helder; H. Bakker van Doniawerstal; S, Borst van Anna Paukwna; H. Schoonbeek van Wieringermeer; B. Gangelhof van Em- men H. Hendriks van Borger; M. van der Meulen van Ooststellingwerf; C. Wigbout van Sneek; M. W. van Zijl van Texel; D. Lont van Broek in Waterland; M. Kuiper van Harenkarspel; Joh. Engel van Eindho ven; A. E. Leutscher van Emmen; J. Meer- tens van Emmen; R. Edens van Bellingwol- de; F. Jonkhart van Landsmeer; L. Veeter ên gezin van Broek in Waterland; KI. Schu- rer v. Ooststeling-werf; W. F. Weeseman v. Warffum; J. H. Hilboesen van Den Helder; P. J. de Groet en gezin van Sliedrecht; J, Borst en gezin van Anna Paulowna; F. Wil- kens van Medemblik; L. Pronk en gezin van! Opsterland; H. Zwart van Huizen. Vertrokken: K. Aarnout naar VeenendaalJ H. Hogetoorn en gezin naar Velsen; Jb. v. d. Wellen naar Huizen; G. G. de Groote naar Nw.-Amstel; G. Hoekstra naar Zijpe; H. Oud naar Barsingerhorn; N. J. van Wees en ge zin naar Anna Paulowna; J. de Beer naar Hoorn; J. Scheltus naar Winkel; J. J. Se- meijn en gezin naar Hoorn; N. Heukels naar Emmen; de Nijs naar Vogelwaarde; W. vj d. Kreke en gezin naar Muiden; A. van Hoe- sel naar Anna Paulowna; G. Huige naar Wieringermeer; M. G. de Vries naar Leeu warden; M. Mol en gezin naar Hoorn; G, Kooiman naar Haarlemmermeer; J. Hoek stra naar Tilburg; H. Ensink naar Bergen; J. Noot naar Den Helder; S. de Vries naar Medemblik; J. Groen naar Wieringermeer; R. Huizenga naar Wieringermeer; E. Mer- kus naar Kollumerland; ,T. Keijzer en gezin! naar Anna Paulowna; II. Schepers naar Em men; Jb. Spruit naar Spanbroek; N. H. Rob bes naar Bellingwolde; A. Kokernak naar Amsterdam; G. H. Hille naar Almelo. ANNA PAULOWNA VISSCHEN. Gisteren hield de hengelsportvereeniging 1 ii' j „aar tvveede wedstrijd in het Noord- hollandsch kanaal. In totaal werden 21 baarzen gevangen, drie hiervan maten ■cl/* cm. J. Nieuwehuizen verwierf met 5 stuks, als vloT a aan'al- den eersten prijs. Na loting viel de tweede prijs ten deel aan C. Rozen broek. 3e prijs P. v. d. Berg. ie prijs Ja'c. Steenvoorden, 5e prijs P. van Loon na lo den* uit MêdaSie? °e PrijZ6n beston" verhoogd. RHBT enumM' Zuidijk ziin de i l1? Helder verhoogd van da «3e naar de 4e klasse. ALKMAAR. 6 Juli. ,N V;. Eierveiling voor Hollands Noorderi eï. ir; Aanvoer: 230.000 kipeieren 3.90 - kleine 3.60-3.80 per 100 stuks. ALKMAAR, 8 Juli. Veemarkt. 85 Vette koeien f 160—330, «rlraf.a!vu^n. 1 30-70' 70 nuchtere kal- 6~16- 10 schapen 28 3o. 3io vette varkens 60—68 c-t. p. Kg. NOORDSCHARWOUDE 8 Juli Aanvoer: 160.000 Kg. aardappelen: Schot- ifn 1 f^4 90' ^en 4.40, drie- lingen 3.60—4.40, kleine 1.90—2.50. BROEK °P LANGENDIJK. 8 Juli 4.4O-Ü.10. bl. eigenheb drielingen 3.70-4.60. kleine hln^L^i iL n snijboonen 24.90. 42 stuks loe-mkool 9.90, 2e soort 9v» to- A 1S.3018.60. B IS.ÓO^S), Cis£

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4