ISCHOFF JUTTERTJ Bom in de Ooievaarstraat Ingezonden Ons Indisch hoekje Electrisch koken en de wasch Advertentiën Betrekkingen Te huur Te huur Maandag 8 Tuli 1940 Tweede Blad &tadónieuiuó Man gedood Uitbetaling ouderdomsrente YlLeuuM uit Wi& Schildpadeieren waardevol handelsartikel in den archipel ZIEKTE- VERZEKERING UW PLICHT VERRICHT? Dames- en Heerenkleeding KONINGSTRAAT 4 DEN HELDER Vanaf DINSDAG weder geopend van 9 tot 12 uur en van 1.30 tot 5 uur KOOPJES IN ALLE AFDEELINGEN Salon MANSHANDEN VERHUIZINGEN JAC. KOOP Tel. 2166 ALKMAAR MEUBELTRANSPORTONDERNEMER HAARLEM Adaateeit in de Jieldem&e 'Ccutant aangeboden gevraagd aangeboden Een stadsdeel, dat tot nog toe vrij- gebleven was van de bombardementen, Is vannacht getroffen. Om half vier is een Britseh toestel boven de stad ge weest en heeft een bom laten vallen in de Ooievaarstraat, op den hoek van de Havikstraat, op zeven meter afstand van het hoekhuis, precies op den hk. van de rijstraat en het plantsoentje is het pro jectiel neergevallen. De geheele omge ving draagt de kenmerken van deze bom explosie. Honderden ruiten werden ver nield, sponningen uit de ramen geslagen en vooral de huizen, staande op den hoek Ooievaarstraat, Havikstraat bekwamen ernstige schade. Ook tal van huizen in de Havikstraat werden beschadigd. In hoofdzaak ruiten en pannen moesten het hier ontgelden. Zelfs vele woningen in de Reigerstraat bekwamen ruitenschade. Het meest droevige van dezen bomaan val is echter, dat er weer een menschen- leven geëischt werd. De kappersbediende van den kapper v. Berkum, uit de Spoorstraat, de 26- jarige, ongehuwde, K. Scholtes, werd doodelijk getroffen. Deze bomaanval bewijst opnieuw, dat het fraadzaam is 's nachts Den Helder te ver laten. Is de stad overdag net zoo rustig of onrustig als vele steden in ons land, 's nachts blijft het gevaarlijk hier te vertoeven. Wie echter toch in de stad is, zorge, dat hij bij bomaanvallen dekking zoekt in zijn woning en niet de straat op gaat. Het meest verstandige is om plat op den grond te gaan liggen. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat de ouderdomsrente, die voor heen werden uitbetaald op de postagentschap pen Tuindorp en Zuidstraat, tot nader bericht op de vastgestelde dagen worden uitbetaald op het hoofdkantoor aan den Kanaalweg. Hoe het met de uitbetaling van uw loon zit kunnen wij niet nagaan, alleen weten we, dat de staat zijn verplichtingen tot heden steeds nagekomen is tegenover zijn ambtenaren en dat er geen enkele reden is om te veronder stellen, dat dit in de toekomst niet meer ge beuren zal. Door bemiddeling van de autoriteiten is de broodprijs verhoogd. Inzender moet echter niet vergeten, dat door den broodoorlog van een jaar geleden de prijs van het brood in onze gemeente abnormaal laag was. Red. Held. Crt. VISSCHERIJ. Urk. 5 Juli. Door 40 vaartuigen' werd heden aan de Gemeentelijke Vischafslag al hier aangevoerd: 3039 pond Kuilpaling. van 67500 pond per vaartuig, prijs 14%16 ct. 585 pond Lijn- of beugaal. 1824 ct en 450 pond Snoekbaars, prijs 1822 ct, alles per pond. MOOI* RESULTAAT. De bijzondere collecte, waarvoor zich een Dames-Comité had gevormd, voor gewonde en zieke soldaten, heeft op Urk 313.76 op gebracht. ARBEIDSBEMIDDELING Bij den dienst der arbeidsbemiddeling staan momenteel 148 personen ingeschreven, als werkzoekenden. Dit beteekent niet, dat deze allen ook werkloos zijn, maar ook zijn er on der welke uitzien naar beter werk. Verder is bij dit aantal ook een groot gedeelte der bak- sclpppers, welke zeer spoedig bij (je firma Blankevoort te Genemuiden in dienst hopen te treden. Hierdoor zal dan het aantal werk zoekenden belangrijk minder worden. ({Buiten verantwoordelijkheid van de Redactte. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Mijnheer! Naar aanleiding van Uw artikel in de Hel- ttersche Courant van Zaterdag 6 Juli, onder het hoofd Betaal Uw schuld, wenschte ondergetee- kende, H. Jas, Ceramstraat 44, Den Helder, het volgende op te merken. Trots alle oorlogsgebeurtenissen en plaats gehad hebbende bombardementen in Den Hel der, ben ik inwoner gebleven van Den Helder en zijn mijn echtgénoote en ik, dag en nacht in onze woning aanwezig, ook al hebben wij daar in eenige angstige uren meegemaakt. In een bepaalde rijksdienst zijnde, ben ik ge durende de geheele mobilisatie als burger in de legerformatie opgenomen geweest. Veertien dagen geleden ben ik echter weer in mijn oor spronkelijke standplaats teruggekeerd teneinde werkzaamheden in de omgeving te verrichten. Gedurende die 14 dagen heeft men om de één of andere reden verzuimd, mij mijn loon te doen uitbetalen. Aangezien ik niet kan be schikken over liggende gelden, stel ik U be leefd de vraag „Hoe aan Uw oproep, betaal uw schuld", te kunnen voldoen. Natuurlijk heb ik het vertrouwen, dat de staat zijn verplich tingen tegenover zijn ondergeschikten zal na komen. Niettemin blijft dan toch momenteel (en wie weet hoelang), voor mij de vraag, hoe moet ik aan dien oproep gehoor geven? Mijnen dochter is gehuwd met één der man schappen welke met d<* Nederlandsche oor logsschepen naar Engeland zijn gevlucht. Tot en met 31 Mei mocht zij een deel van het salaris van haar man in ontvangst nemen. Tot nu toe is dat achterwege gebleven en vele marinevrouwen verkeeren daardoor in een onrustigen toestand en in financieele zorgen. Hoe moeten dezen aan Uw oproep gehoor geven Is Uw redactie misschien iets bekend, waar om en voor hoe lang deze uitkeering is stop gezet? Is er mogelijk een andere regeling in wording Dit is, naast het belang wat de betrokken vrouwen en kinderen hier direct bij hebben, in direct ook een gemeentebelang waarop zeer zeker de aandacht gevestigd mag worden en een spoedige regeling voor de nagelaten be trekkingen van de in Engeland vertoevende marinemenschen zal spoedig gedeeltelijke vol doening geven op Uw artikel „Betaal Uw schuld". Hopende, dat dit schrijven aanleiding moge zijn, dat er door bekendmaking van Uw zijde, door de betrokken instanties tot een spoedige regeling zal worden overgegaan, teekent hij met de meeste hoogachting, Uw dw. dienaar, H. Jas. P.S. Is het gemotiveerd, dat onder de huidige omstandigheden, de bakkers den broodprijs 2 cent verhoogen, omdat zij zoo weinig omzet hebben? j In ons artikel van Zaterdag hebben we er op gewezen, dat velen zich lichtvaa: dig van hun verplichtingen afmaken. Er zijn natuur lijk gevallen, waarbij het moeilijk is zijn schulden te betalen en waar uitstel noodig is, die dan ook graag verleend zal worden. Die gevallen hebben we niet bedoeld, toen we ons artikel schreven. Wij meenden daarin te moe ten wijzen op het euvel, dat velen zich maar al te gemakkelijk van hun verplichtingen af maken, ook al is men in staat dezen na te komen en dat moet ten scherpste veroordeeld worden. Daar degenen, die een electrisch fornuis hebben, in den regel bij aankoop de noodige goede aanwijzingen krijgen van een op dat gebied ervaren kookleerares, wordt door electrische kooksters meestal zoo zuinig mo gelijk gewerkt. Hierbij gelden nog de vol gende wenken: 1. Kook met zoo weinig mogelijk water en met gesloten deksel. 2. Tracht de warmte van de plaat zoo economisch mogelijk te benutten. 3. Gebruik bij een gegeven hoeveelheid kookgoed de pan die zich het best bij deze hoeveelheid aanpast. 4. Gebruik, zoo min mogelijk lage pannen. 5. Gebruik zooveel mogelijk de pan, waar van de diameter 2 cm grooter is dan de dia meter van de plaat. 6. Schakel bij gewoon koken zoo hoog mogelijk om de spijs op temperatuur te bren gen en schakel daarna op den laagsten stand om hem aan de kook te houden. Schakel eenigen tijd voor het opdienen op 0. Daarbij verdient het aanbeveling om in die plaatsen, waar gedurende bepaalde tijden de electriciteit tegen goedkooper tarief geleverd wordt, zooveel mogelijk op die tijden te ko ken; dit is niet alleen in het belang van de huisvrouw, doch ook in het belang der elec- triciteitsbedrijven, die zoodoende gedurende de spitsuren geen extra belasting krijgen, waar door ze hun capaciteit zouden moeten ver hoogen. Kook dus ook dóAr, waar men deze verlaagde tarieven niet heeft, zoo min mo gelijk op die tijden waarop men kan nagaan, dat al veel electriciteit voor andere doeleinden gebruikt wordt. De wasch. Gebruik niet te veel zeep en ga eerst na of iets met krantenproppen of met water met een beetje azijn of zout schoon kan worden vóór men zeepsop maakt. Bewaar Uw restjes toiletzeep en kneed ze alle met een beetje warm water tot een bal samen of bindt ze in een dun doekje. Een dergelijk propje kan best voor handwasschen gebruikt worden. Leg de zeep zoo op een of ander rooster neer, dat de onderkant niet vochtig blijft (dit geldt ook voor Uw huishoudzeep in de keuken). De restjes huishoudzeep gaan natuurlijk in de zeepklopper. Wees zuinig met water. Gebruik als U een tuin hebt Uw groentenafwaschwater, het niet-vuile werkwater (bijv. van zeemen) voor Uw tuin. Zamel de kleine beetjes op in een emmer, die in Uw keuken bij de hand staat. Voor streken, waar gevraagd is op water te bezuinigen, zijn deze maatregelen uiteraard niet voldoende. Daar zal men zelfs op werk water zeer zuinig moeten zijn en kan groen tenafwaschwater, als men het voorzichtig af giet, als waschwater gebruikt worden. Gebruik zoo'n klein mogelijk deel van Uw huis, indien U gebrek aan werkkrachten mocht hebben. Blijft het werk in huis op de zelfde wijze geregeld, dan is dit in den zo mer, wanneer voor gebruik van meer ka mers niet meer licht of warmte gebruikt be hoeft te worden, niet noodig, in den winter verdient het uiteraard wel aanbeveling. Spaar op Uw wasch uit, bijv. door het ge bruik van papieren servetten, van papieren kleedjes op theebladen, door het gebruik van een niet te groot, gemakkelijk waschbaar, liefst gekleurd, dekservet op Uw tafellaken, dat daardoor langer mee kan of leg het dek servet, indien U een tafelblad hebt dat daar voor geschikt is, zóó op tafel. Indien U een zeildoek tafelbedekking bezit (hetzij een ge woon zeiltje, hetzij een col-o-tex tafelkleed), dan is dit natuurlijk beter. Beperk het gebruik van Uw electrische strijkbout door de stukken uit Uw thuiswasch zooveel mogelijk te „plakken". Wanneer men bijv. zakdoeken, vingerdoekjes, enz. als ze nog nat zijn, met de handen glad strijkt, tegen de binnenzijde van het bad of van de vaste waschtafel e.d., droogen ze mooi glad op. Grootere stukken kan men in tweeën of vieren gevouwen op het aanrecht gladstrij ken, ze op een stapeltje leggen, op het ge heel nog eens slaan of er flink op drukken, om ze daarna zoo recht mogelijk over lijn of rekje te hangen (niet aan het lijntje han gen aan twee punten, waardoor de punten uitrekken en er allerlei vouwen ontstaan) de stukken waschgoed zien er dan vrij toon baar uit als ze droog zijn. Degenen die een mangel hebben kunnen hier natuurlijk veel mede werken; het goed, netjes opgevouwen onder een zwaar voorwerp leggen, geeft ook goede resultaten. Poeloe Bodjo is een heel klein kojaal- eilandje in den Ind. Oceaan ten Westen van Padang (Midden-Sumatra). Het is omgeven door talrijke koraalriffen, waartegen de zware deining van den Oceaan breekt, zoodat het zeer slecht toegankelijk is. Op dat eilandje staat een vuurtoren, die de schepen den weg naar Padang wijst. Op de drie lichtwakers (een vurtoren noemt men meestal een „licht") na, is het eiland onbe woond. Prauwen doen het eilandje nooit aan, zoodat de eenzaamheid er volmaakt is. „Toch" vertelt de lichtopziener, die eens per maand het eilandje bezoekt, „voelen de be woners er zich geheel senang" (dit Maleische woordje heeft ongeveer de beteekenis van: lekker, tevreden). Behoefte aan verlof of aflossing hebben die plichtsgetrouwe mannen zelden. Dit verwonderde mij wel, maar der gelijke gevallen komen in den uitgestrekten archipel meer voor. „Ze houden er een eigen aardige liefhebberij op na", vervolgde hij, „wat bij u in Friesland het kievitseieren rapen is, is bij hen het zoeken naar schildpadeieren. Daartoe loopen ze met een ijzeren staaf van pl.m. 1% meter langs 't strand. Waar ze een nest vermoeden, drijven ze die staaf in den grond om haar er onmiddellijk weer uit te trekken. Blijkt het, dat er dooier aan kleeft, dan is dit het bewijs, dat er een nest met eieren getroffen is. Ze verwijderen nu het zand en verzamelen de eieren, pl.m. 125 stuks. Ze hebben de grootte van een pingpongballe tje en een perkament-achtige schaal". Van den smaak kon hij niets met zekerheid vertellen, omdat hij ze nog nooit had gegeten, daar hij er griezelig van was. De bevolking van de kuststreek eet ze gaarne. Onder het gesprek waren we het eilandje genaderd. De vlet werd gestreken, de lichtopziener stapte erin met een helper en vier matrozen. De vlet werd opgeladen met voedsel voor de lamp en de lichtwerkers. De vlet stiet af, de matrozen roeiden en langzaam naderde het bootje de geweldige rollers, die tegen de riffen beukten en uiteenspatten. Wij, de kapitein en ik, volgden den tocht door den kijker. De vlet koerste nu eens links, dan weer rechts om de brekers (zoo noemt men de golven tegen de riffen) te ontwijken. Rechtuit varen was een onmogelijkheid. Door den kijker zag ik een paar boomtakken in zee staan, dicht bij het strand. „Daar is een opening tusschen de riffen, de eenige van het heele land, waar de vlet tusschen door kan varen om aan land te komen", vertelde de kapitein mij. „maar dan moet er niet te veel zee staan" (te hooge golven). „Het komt nog al eens voor, daarom hebben de bewakers voor ruim twee maanden voorraad". Met spanning volgden wij het bootje, dat op de kruiende golven danste. Eindelijk bevond het zich tusschen de takken. Het schuurde tegen den grond, met opgestroopte broek stapten de inzittenden aan den wal, liepen 't strand op, waar ze door de wachters werden ontvangen door het gouvernement verpacht is. Er be staat een uitvoerhandel, zóó uitgebreid, dat de bekende K.P.M. haar schepen één dier eilandjes laat aandoen om de eieren te halen. Van 1933'38 bedroeg de pacht gemiddeld 9150.per jaar. Vorige jaren, vóór de cri sis, was die som zeer veel hooger. Het tijdstip November-December is de verboden tijd voor rapen. De laatste jaren was de prijs per 100 stuks 0.400.50. (Heel wat minder dan van kievitseieren, maar kievitten leggen niet het heele jaar door en geen pl.m. 125 per keer!). Ook het schild heeft waarde. Vooral in de Molukken wordt op de soort, die goed schildpad oplevert, jacht gemaakt. De prijs is afhankelijk van: grootte der stukken (één volledig schild is, als ik het me nog wel her inner, 17-deelig; het gewicht, de dikte, kleur (bruin, geel en heel lichtgeel) en vooral ook de teekening. Een schild, dat minder dan 0.6 en verdwenen tusschen de klapperboomen. Na eenigen tijd waren ze weer aan boord terug. Als versnapering voor de bemanning bracht de opziener een emmer met schildpad eieren mee, het cadeau van de eenzame wachters. Op mijn verdere tochten bezocht ik ook een paar eilandjes tusschen Borneo en Celebes. De zee wemelt daar van schildpadden. Ze leg gen er zóóveel eieren, dat 't recht ze te rapen I kg weegt, is waardeloos. Is het gewicht twee maal zoo hoog, dan is de waarde niet twee maal zooveel, maar pl.m. vier* keer. Op één van mijn reizen liet een handelaar mij een volledig schild zien, dat bijna 2 k woog. Daar het verder ook aan hooge eischen voldeed, was het zeer duur. Hij vroeg er 350.voor. Op bijgaande afbeelding ziet men dat de dieren heel groot kunnen worden, H. F. TILLEMA. Heden overleed onze lieve Moeder, Behuwd- en Groot moeder ELISABETH CLASINA DEELDER geb. RIJKERS, in den ouderdom van 78 jaar. Batavia, J. A. DEELDER. P. DEELDER— BOORSMA. JAAP WILLEM. Haarlem, E. C. LUGTENBURG- DEELDER. J. LUGTENBURG. TINEKE en DICKY. Amsterdam, TH. R. DEELDER. W. C. DEELDER— VAN DER STRAATEN THEOTJE. Den Helder, 5 Juli 1940. Huize „Parkzicht". De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben Dinsdag 9 Juli a.s., tegen 14.30 u., te Huisduinen. Vertrek van het sterfhuis ten 14.00 u. Verzoeke geen rouwbeklag. Alle verzekerden van de L. V. Maatschappij Oude Haagsche van 1836, gelieven hun adres op te geven aan de agenten: R. FILLERUP A. WIERS.MA p/a C. Raap, Balgweg 39, Anna Paulowna. en RIEKWEL p/a Timmer, Meerweg 32, Anna Paulowna. uitkeering per dag bij tijdelijke ongeschiktheid Assurantiekantoor Koningstraat 90 Tele'oon 984 Dan is het tijdstip gekomen, om met vacantie te gaan. Nergens herstelt U zich beter van de spanningen van den laatsten tijd dan in de vrije natuur. DE SPOORWEGEN HELPEN U: van 29 Juni a.s. af zijn ZOMERRETOURS verkrijg baar, GELDIG EEN MAAND, doch uiterlijk t.e.m. 3 September 1940. Dames Kapper Heeren Slakman Bossestraat 65 Teletoon 5<4 Kleine inboedel of bijlading gevraagd voor Eindhoven of richting. Einde dezer week. Huizen te huur. Inlichtingen Woningbureau en Makelaarskantoor J. P. van VELSEN, Kleverlaan 174. Haarlem. Telefoon 12840. IX ALKMAAR TE HUUR. het bekende perceel Dijk 1, waarin reeds jaren een Sigaren zaak is gevestigd. Zeer goeden stand, voor alle zaken geschikt, 10.per week. Genegen te verbouwen tot winkeloppervlak van ongeveer 40 m'. Te bevragen: Spanjaardstr. 19, Alkmaar. Gevraagd een niet te jong, flink beschaafd meisje, P.G., te Bergen N.H., voor d. en n. bij twee bejaarde menschen voor het waarnemen van de geheele huishouding. Zelfstandig en net jes kunnende werken en een voudige pot goed kunnende ko ken. Br. fr. met opgaaf verl. loon, adres Mevr. Broers, Dorp straat 70, Bergen N.H. HUISJE te huur gevr. of gedeelte huis of boet, met water (onverschil lig waar). Brieven onder no. 72, bureau van dit Blad. Te huur: Bergplaats voor 2 of 3 auto's. Tevens beste jon gensfiets te koop voor 12.—. Bij J. Rotgans, Gem. Lands- weg 13, Wieringen. Mooi Bussum. Rustig zonnig pension aangeboden. Lomanlaan 19, Bussum. Tel. 7553. GEMEUB. HUISJE te huur te Huisduinen. Adres: Bureau van dit blad. Te huur: Nog eenige moderne Woningen, van alle gemakken voorzien. Dousche cel en Bruinzeels keu ken. Water vrij. Mooie stand, te Beverwijk Huurprijs 35.per maapd. Te bevr. Woningbureau J. W. JOOSTEN, Duinvlietstraat 108. Oeisen-Noord. v

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5