Feyenoord blijft favoriet Verre reis van Juliana beloond Feyenoord won verdiend Uoei&at Juliana haar naaste concurrent Qwiemtnett Zwemmiddag in de Schager Wiel De Amsterdamsche zwemkampioenschappen Wieringer paard wint op Duindigt U/ieiiennen Groote 7o km. wedstrijd op de Stadionbaan Nederlandsch soldaat verkeersslachtoffer ■S - In beide gisteren voor het voetbalkam pioenschap van Nederland gespeelde wed strijden heeft de bezoekende club aan het langste einde getrokken. Feyenoord en Ju liana zijn dus de gelukkigen, waardoor voor al voor eerstgenoemde de kans zeer schoon is geworden. Zij heeft practisch gesproken alleen nog maar met Juliana en Blauw Wit te maken; de beide verliezers van gisteren, GVAV en Heracles, achten wij niet meer in staat den titel alsnog te behalen. Juliana is zelfs de meest ernstige coniurrent van de Rotterdammers, althans op papier, daar zij slechts 2 verliespunten en Blauw Wit er 3 heeft. De stand is als volgt: Feyenoord 4 4 0 0 8 13— 4 Juliana 3 2 0 1 4 9—11 Blauw Wit 3 1 1 1 3 6— 5 Heracles 3 0 1 2 1 4— 7 GVAV 3 0 0 3 0 4— 9 Een kleine 3t zege op GVAV De verre reis van Spekholzerheide naar Groningen, die Juliana geheel per auto car had gemaakt, is beloond geworden met een kleine, maar voor de zuider lingen uiterst waardevolle 34 over winning, welke echter gedurende den ge- heelen wedstrijd aan een zijden draad heeft gehangen, want als wij het aan tal goede kansen, dat zoowel door GVAV, als door Juliana werd verprutst tegen elkaar opwegen, dan hebben de Groningers ongetwijfeld de beste winst kansen gehad. Gaf het spelbeeld globaal gezien de beste kansen aan GVAV, den goeden kenner bleek toch, dat de spelopvatting van Juliana iets beter was. Er werd meer over de vleugels gespeeld, waarbij spil Wouters al spoedig be greep, dat het in het linker verdedigingsblok van de thuisclub niet klopte. Daar lieten èn linksback Warnders èn linkshalf Beeldland den gevaarlijken Juliana-voorhoedespeler rechtsbuiten Vondenhoff te veel vrjj spel, waardoor van deze zijde vele goede voor zetten kwamen, die herhaaldelijk de grootste verwarring voor Haan's doel stichtten, maar er was meer, dat tenslotte toch de kleine zege van Juliana rechtvaardigde. Het aantal zwakke plekken was bjj de thuisclub spe ciaal na de rust grooter dan bij Juliana. Vooral in tempo schoten enkele GVAV-ers te kort, terwijl de balcontrole van linksbuiten Pais, die voor den gepasseerden V. Meel was opgesteld, onvoldoende was. De spanning die er tot 20 minuten van het einde bleef en er zelfs in de laatste vjjf minuten weer inkwam, alsmede de vele aantrekkelijke periodes in dezen wedstrijd deed het 4000-koppige publiek geheel meeleven. Vooral in de eerste helft stond het geheel op zeer behoorlijk peil. Juliana nam aanvan kelijk gesteund door den wind het initiatief. Toch had de thuisclub het eerste succes. Eenige goede GVAV-aanvallen leverden een hoekschop op, welke door Pais goed werd genomen. Willy Hazeveld ving het leder op en passeerde op handige wijze met een goed schot Poetgens, waarmede GVAV een 10 voorsprong verkreeg. Hierdoor legden de Groningers alle schroom af en het was slechts aan het goede spel van spil Wouters te danken, dat meerdere GVAV-aanvallen in het middenveld werden gebroken. Juliana opende het spel veelal over rechts en het was uit een voorzet van Vondenhoff, dat linksbuiten Raaymakers 10 minuten la ter den gelijkmaker kon scoren (11). De gasten speelden iets gemakkelijker en nam en een voorsprong toen Haan bij een hard schot van Vroomen te laat reageerde (12). GVAV werd hierdoor echter niet ge deprimeerd en speciaal door Bonsema wer den goede aanvallen opgezet. Juliana behield echter tot de rust den verkregen voorsprong. In de tweede helft zorgde Hazeveld al spoedig voor den gelijkmaker, toen hij een vrije trap via de paal achter Poetgens plaat ste (22). GVAV bleef langen tijd sterker, maar op eenigszins verrassende wijze nam Juliana de leiding, toen een voorzet van Von denhoff door doelman Haan onvoldoende werd gekeerd. Raaymakers kon daarop gemakke lijk scoren (23). Een voorzet van Raay makers werd vervolgens door Vondenhoff in een doelpunt omgezet (24). In de restee- rende minuten nam Juliana het spel weer in handen, maar het gelukte toch nog Haze veld den achterstand tot 34 te verkleinen, toen hij een schot dat van den bovenlat te rugkaatste, opving en inschoot. Fejjenoord is erin geslaagd op Heracles de vierde overwinning in successie in de competitie te behalen, een overwinning, welke volkomen verdiend was en waarin slechts zwak de meerderheid tot uitdruk- kinking gebracht wordt, welke de Rot terdammers over de Oostelijke kampioe nen, die alles behalve in kampioensvorm speelden, hadden. Er zal waarschijnlijk bij geen der circa 3000 to'eschouwers, die een meer spannenden dan fraaien wed strijd bijwoonden, wel geen twijfel be staan, dat de beste ploeg gewonnen heeft. Er waren heele perioden voor en na de rust, dat de Rotterdammers volkomen in het veld meester waren en de thuisclub genoodzaakt was zich in de verdediging terug te trekken. Gezegd moet worden, dat de doelverdediger van Heracles, Dekkers, ondanks het feit, dat hij gedeeltelijk hersteld was van de vorige week opgeloopen blessure, meesterlijk zijn doel verdedigd en zijn club voor een groote neder laag behoed heeft. Weliswaar werd het eerste doelpunt van Feijenoord geboren uit een onvol doend wegwerken door Dekkers, die den bal niet klemvast had, doch deze fout heeft hij in den verderen strijd ruimschoots goed gemaakt door wonderbare reddingen. Het was overigens een onaangename wed strijd,.waarin de verstandhouding tusschen de spelers veel te wenschen over liet. Voor de rust had scheidsreichter Daniels den wedstrijd behoorlijk in handen, doch er na nam het spel gaandeweg een ruw aanzien aan, waarbij handtastelijkheden nauwelijks voor komen konden worden. Aan beide zijden over traden de spelers de regels van sportiviteit, en in de laatste en in de laatste twintig minu ten van den wedstrijd zag men van tijd ttot tijd dreigende gebaren van spelers onderling, waarbij door snel ingrijpen van andere spe lers ergere dingen werd voorkomen. Een strenger optreden was hier wellicht op zijn plaats geweest. De wedstrijd begon met eenige aanvallen van Heracles op het Feijenoord-doel, die echter niet gevaarlijk waren. Reeds na 9 minuten had Feijenoord succes, toen bij een snelle aanval Zaanen hard inschoot en Dekkers het leder niet direct onder controle kon krijgen. Onmid dellijk was Linssen, die volkomen vrijstond er bij om den bal hoog in het doel te plaatsen (01). Steeds meer kwam Feijenoord in den aanval. De Rotterdammers demonstreerden een mooi, sluitend samenspel, waarop de Alme- loërs maar geen vat konden krijgen, door her haalde snelle aanvallen, meestal geleid over de vleugels, bedreigden Vente c.s. het Hera- clesdoel voortdurend. Dekkers kreeg het zwaar te verantwoorden. Een hard schot van Linssen stuitte af op de doelpaal. Even later kopte Vente in en Dekkers wist amper te redden. Na een half uur van groot overwicht der gas ten, kwam Heracles plotseling wat los. Enkele mooie aanvallen werden op het doel der gasten ondernomen eir na 35 minuten passeerde aan voerder Jaarsma een viertal Rotterdammers, plaatste daarna het leder goed naar den rechtsbuiten Krabsbuis, die den gelijkmaker scoorde (11). Het was alsof dit doelpunt Heracles op nieuw moed gaf. Het spelbeeld wijzigde zich geheel en het was nu Feijenoord, dat geduren de 10 minuten een fel offensief van Heracles had te doorstaan. Van dit korte overwicht wisten de Almeloërs evenwel geen profijt te trekken. Toen Feijenoord daarop wederom het beste van het spel in handen had genomen, werd de thuisclub geheel overspeeld. De druk op het Heraclesdoel werd tenslotte zoo groot, dat een doelpunt niet kon uitblijven. Na een half uur werd Linssen opnieuw in de gelegen heid gesteld een doelpunt te scoren (12). De laatste tien minuten van den strijd was wederom verdeeld, doch tot doelpunten kwam het niet meer. Aan Rotterdamsche zijde waren het vooral Pguwe en de beide vleugelspelers, terwijl bij Heracles. Dekkers, Entjes en Jaar sma zich bijzonder hebben onderscheiden. De door de Zwemvereeniging de Wiel gister middag georganiseerde wedstrijden hebben een vlot verloop gehad en zijn voor de organisa toren een volkomen succes geworden. Liet het weer zich aanvankelijk somber aan zien, waardoor het bezoek gering scheen te zullen blijven, later brak de lucht en waren nog flink wat zwementhousiasten aanwezig. Het programma was zeer gevarieerd. Behalve de bekende wedstrijdnummers was er een ping pongbalrace voor dames en een tobberace voor heeren. Het was kostelijk om te zien hoe zij hun best deden om niet te vallen, wat maar een enkele gelukte! Ook het nummer boegsprietloopen voor jon gens en meisjes vormde een aardige afwisse ling. De geluidsinstallatie van den heer Jn. Groot zorgde voor een gezellige stemming. De heer Hil Schrieken had kosteloos de tobbes in bruikleen gegeven. Als starters en tijdopne mers fungeerden naast badmeester Maarssen, de heeren Tolle, Schmalz, Kouseband en Rijs wijk. De geest onder de deelnemers was uitste kend. Men gunde elkaar de overwinning. Aan de wedstrijden werd door een aantal Heldersche zwemmers deelgenomen, die een uitstekend figuur sloegen. De plaatsuitreiking had plaats in café De Gouden Engel, waar men nog een poosje ge- zelilig bleef nababbelen over den prettigen middag in het onvolprezen zwembad „De Wiel". Uitslagen: 25 meter schoolslag meisjes 1012 jaar. 1. G. Rijswijk 28; 2. Ida Boon. Idem jongens 1012 jaar: l.'Jan Raven 24; 2. P. Wardenaar 26}^. Idem meisjes 12^-15 jaar: 1. Gré Wardenaar 22; 2. Nel Bregman 22U; 2. Corrie Bakker 22J^. Idem jongens 12—15 jaar. 1 Th. Roep 22.1; 2. L. Schotmans 22.2; (Den Helder). 50 meter crawl, dames juniores: 1. G. Bottema (Den Helder) 38.5; 2. Ger Wardenaar 39. Idem heeren juniores: 1. Theo Kok (Den Helder) 40.8; 2. P. van der Made idem 41. 100 meter crawl heeren: 1. Hekelbeke (Den Helder) 24; 2. Balle- ma id. 25; 3. Bandsma id 25. 50 meter schoolslag gemengd: 1. Th. Raven 46; 2. J. de Raat 46.8; 3. Nel Kouseband 50; 4. Ger Wardenaar b.m. 51; 5. Gre Wildschut 52. Boegsprietloopen jongens: 1. Jan Koster; 2. Kees Tolle; 3. D. Tim merman. Boegsprietloopen meisjes: 1. Bets van Erp. Pingpongbal dames: 1. Nel Wardenaar. Tobbevaren heeren: 1. C. Ay. Estafette: le prijs: Kok. Bottema. Mej. Bandsma (Den Helder) 1.52. De tijd der drie overige deelnemende ploegen was resp. 2.04, 2.11, 2.12. Zaterdagavond werden in het Amstelpark- bad de wedstrijden om het kampioenschap, van Amsterdam voortgezet. Verschillende interes sante nummers werden verzwommen, waarbij de beste krachten hun titels moesten verdedi gen. Jo Waalberg had het bij de 100 meter schoolslag seniores al erg gemakkelijk, daar. haar grootste rivaal Alie Stijl verhinderd was te starten. Bij de heeren won Scheffer na feilen strijd de 100 meter borstcrawl seniores. W. Geerling van 't IJ gaf hem dit kampioenschap niet cadeau. De 100 meter schoolslag heeren bracht een goede overwinning van Smitshuijzen (A.Z.), terwijl Lewis (A.P.G.S.) hem enkele seconden na volgde. hachelijke avonturen beleefde op het IJselmeer, toen het schip in het ijs in de vaart. De boot voor het vertrek gereed in de Amsterdamsche haven Tijdens de gisteren gehouden courses op Duindigt was de uitslag van de prijzendraverij 3e en 4e klasse, afstand 2060 m.: No. 1 ,,Ca- sindra" (G. Poppen te Hippolytushoef) KM- tijd 1.31.1. Naar w(j vernemen heeft de directie van de Stadionbaan te Amsterdam Donderdagavond 11 Juli a.s. wederom wielerwedstrijden te or- ganiseeren, met als belangrijkste nummer een wedstrijd achter groote motoren in een rit, waaraan zullen deelnemen Schulte, Wals, Zwartepoorte, Bosland en Bakker. Ernstig ongeval nabij Amster dam. Op den Muiderstraatweg, nog in de bebouw de kom van de gemeente Diemen, is giste renmorgen omstreeks kwart voor negen een zeer ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat den Nederlandschen soldaat W. J. van Twisk uit Amsterdam, het leven heeft gekost. Hij reed met nog een vriend mee met een Buitschenl uitenant, die zoo vriendelijk was hun in zijn wagen op te nemen. Op den Muiderstraatweg, waar het onge luk gebeurde, is men bezig het wegdek te vernieuwen. Hierdoor was de weg zeer hob belig, terwijl de regen het wegdek zeer glad had gemaakt. Toen de auto in matigen vaart Diemen naderde, is zij gaan slippen. De offi cier verloor de macht over het stuur en de wagen botste tegen ijzeren balken, welke in den berm langs de Muidertrekvaart liggen. De auto sloeg over den kop en kwam mid den in de vaart, juist waar deze met de Weespertrekvaart samen komt, terecht. Eenige omstanders sprongen direct te wa ter. Inmiddels had de Duitsche officier, die met het hoofd door de voorruit was geslagen, doch niet ernstig gewond was, kans gezien de auto te verlaten. Hij werd onmiddellijk naar den wal gebracht, evenals de vriend van Van Twisk, die na hem kans zag zich zelf te redden. Het was niet mogelijk van Twisk uit de auto, welke op een zijkant was komen te liggen, in het ter plaatse ongeveer twee meter diepe water te bereiken. Eerst twintig minuten later kon men met behulp van Duitsche militairen de auto naar den wal trekken. Van Twisk bleek toen reeds overleden te zijn. Het slachtoffer is per particuliere zieken auto naar het lijkenhuisje in Diemen over gebracht. Het stoffelijk overschot is in beslag genomen en zal ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. De ravage, welke werd aangericht, toen Zaterdagnacht een neergeschoten Engelsche vliegmachine bij Haarlem zes huizen in vlammen deed opgaan De .Friesland", die dezen winter bekneld raakte en zonk, is weer Een zonderling waarschuwingsbord aan het Scheveningsche strand, dat door de Jeugd gretig als klimpaal wordt gebezigd

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6