OPPERDOES Helder's Schoenmakers Vacantiefonds Bij den opper-kapilein Engeland wijst Japansche eischen af rots van kerkelijk leven Een oude wensch vervuld F. C. RAN Breestraat 4 van Noord-Holland Het Vaticaan beschermd tegen luchtaanvallen Chineesch corps fcr vernietiging van Engelschen Marktberichten De Ned. Herv. Kerk grondig gerestaureerd Op stookolie reeds 75°|o bezuinigd Indische verlofgangers automatisch op non actief Doorvoer door Burma blijft gehandhaafd Boringen naar olie in Engeland Uit onze Omgeving v DE HERVORMDE KERK VAN OPPER- DOES. DUIDELIJK IS TE ZIEN*. DAT DE TOREN SCHEEF STAAT. Slechts de Opperdoezer als aard appel is gelijkvormig! 'AN „Opperdoes" is afgeleid „Opperdoezer" en dit „Op perdoezer" heeft tweeërlei be- teekenis. De „Opperdoezers" als aardappeltjes zijn mooi gelijk en gelijkvormig en zéér bekend. De „Opperdoezers" als mensch zijn niet zoo gelijk en gelijkvormig en min der bekend. Niet zoo gelijk en ge- lij kvormig, omdat de 1170 inwoners zich Zondags over vier kerkgebou wen verspreiden. De enkeling, die daar niet aan mee doet, heeft zijn eigen begrippen over het geordend predikambt, doop en avondmaal, hoewel hij zeker niet minder ge- loovig is dan de overigen. Hij behoort tot de merkwaardige sekte der Mazerceuwers, die met enkele tientallen haar eigen diensten houdt in een klein kerkje te Enkhuizen. Het zijn navolgers van Jan Mazereeuw, een braven Opperdoe zer landbouwer uit de tweede helftder achttiende eeuw, die als openbaringen ge loofde in zijn eigen visioenen. Die als lijf spreuk had „De kerkelijke menschen weten niet hoe laat het is" en het eens was met den dichter-kastelein Jan Zoet, die, waar hij van de kerken hoegenaamd geen goeds verwachtte, neerschreef: „Het leste dat ik weet is *t preek'en eerst te laten „Dat in de kerken nu wordt door den geest gedaan „Daar door dat zij elkaar vervloeken, lasteren, haten, „Als wolven op den roof vol moeds ten oorlog gaan. Een van de „stiefkinderen van het Chris tendom" zooals Dr. J. Lindeboom de>ze wil de planten in het nette tuintje van onze Vaderlandsche Christelijkheid noemt. De enkele aanhangers van Mazereeuws leer, die van de tweehonderd uit zijn dagen zijn overgebleven doen thans geen kip meer kwaad en verstaan zich goed met de groote re kerkelijke broeders. Als een rots Opperdoes zelf staat al eeuwen als een rots van kerkelijk leven temidden van het naar veler oordeel immers zoo „donkere" Westfriesland. Het modernisme van 1850 kreeg er geen schijn van een kans, het wat geïsoleerde dorpje, onder den rook van Me- demblik nochtans, bleef buiten het „Para dijs der Publieke Opinie" zooals Heinisz Westfriesland immers betitelt, het stoorde zich nimmer aan wat anderen zeiden, aan critiek op oude vormen en gedachten, het bleef zichzélf, het hield het bij het oude. De redenen daarvoor in niets onderschei den de Opperdoezers zich overigens van de overige Westfriezen zijn slechts te gissen. Weten doet men het niet. men coy etateert slechts een intens godsdienstig leven, van elke eroep op eigen terrein, zon der dat van kleindornsche afgunst tus- schen orthodoxen, gereformeerden en chris telijk gereformeerden enz. f enz. sprake schijnt te zijn. Ook al weer een uitzonde ring! Geen wonder dus dat men met zijn kerk gebouwen veel op beeft en dat het kerkne- stuur van de Ned. Hervormde kerk bij bet steeds voortschrijdende verval van het meer dan 300 jaar oude kerkgehonwtie in zak en asscbe zat. De kleine gemeente was zelf niet in staat de hooge verbouw- of restauratie kosten te betalen. Monumentenzorg werd in den arm genomen en toen werd geconsta teerd dat van het klassieke zestiende eeuw sclie bouwwerk door veelvuldige restauratics Welke geen restauraties doch knoeieraties zijn geweest, weinig is over gebleven. Het bedrag bijeen. Naarstig zijn nog andere geldbronnen aan geboord en men heeft dezer dagen kunnen ie zen dat ook een aanzienlijke provinciale sub sidie wordt verleend. Het gebouw krijgt nu beter lot, het staat als eenig in den wijden omtrek op de voorloopige lijst van Monu mentenzorg en verdient dus grondig ge restaureerd te worden. Er is veel verknoeid zeiden wij. Omstreeks 1850 wel het meest, toen men in derdaad grondig een heele muur bepleister de, ramen korter maakte, en nog veel meer vandalisme bedreef. Architect Kramer uit Hoorn, die op dit gebied zijn sporen heeft verdiend, kreeg opdracht een plan temaken tot een restauratie, waarmede de pieteit te genover dc oorspronkelijke bouwmeesters in acht werd genomen. Het is nu gebleken dat men zich steeds vergist heeft in de oorzaak van lekken en het scheef staaa van den toren. Niet zoo scheef als die van Pijnacker, niet zoo schreef zelfs als een der torens van Medemblik, maar toch wel zoo dat langzaam maar zeker het kerkgebouw wordt ingedrukt Men kan reeds duidelijk zien dat de toren uit het lood staat. Het is komen vast te staan dat de to ren te zwaar is voor de fundamen ten. Getracht zal nu worden den toren los van de kerk weer in het lood te krijgen, glas in lood ramen zullen worden aangebracht en het leelijke pleisterwerk vervangen door oude baksteen. Als door de gewijzigde om standigheden de plannen evengoed door kunnen gaan is voor de kleine offervaardige gemeente een langge koesterde wensch vervuld! Uit grijze historie Het kerkje dat in de tweede helft van de zestiende eeuw is gebouwd moet toen ge deeltelijk reeds uit oud materiaal zijn opge trokken. In den Zuidermuur vindt men „Reu zemoppen" die afkomstig moeten zijn van een ouder gebouw, vermoedelijk van het kerk gebouw dat in 1517 door benden „Gelder- sche Friezen" is verwoest. De toren die uit de eerste helft der zestiende eeuw dateert heeft waanschijnlijk ook al bij de vroegere kerk gestaan. Daarvoor, zal in het oude „Dois"-er zou ook nog een „Nederdoes" zijn geweest, dat door de baren is verzwolgen, er wel een houten kerkje geweest zijn. De eiken preekstoel met snijwerk van van Petton is van 1688, de koperen doopboog van 1653, de klok gegoten door Job. de Wou reeds van 1527. Zooals in vele Noordhollandsche kerk gebouwen is het doophek een fraai stuk werk. Den Leden wordt verzocht hun tijdelijk adres op te geven aan den heer per briefkaart voor lt Juli. Namens het Bestuur: Th. J. VERBEIJ. w.n. Voorz. F. C. RAN, Secretaris. MR. J. P. BOSMAN, TRAJECT-COM MISSARIS VOOR HET VERVOER TE WATER, VERTELT OVER DE NIEUWE BEURTVAARTREGELIN- GEN. Het Nederlandsche vervoer te water, dat zooveel jaren het leeuwendeel van de te bevrachten goederen ver werkte en dat door de autotractie in het gedrang was geraakt, krijgt nieuwe kansen, zoolang de motor-op-wielen op stal blijft. Mis schien dat de binnenvaart ook zelfs daarna wat meer graantjes blijft meepikken, dan vóór den oorlog het geval was, omdat vervoer per as duurder is en omdat sommige goe deren eigenlijk evengoed over het water als over het land vervoerd kunnen worden. Hoe dit zij, op het oogenblik is men met de schceps» toeter onbetwist heerscher in de wereld van het vervoer en het gaat er nu maar om, hoe de weg over 't water het meest economisch en ra tioneel te „bewandelen". Men heeft kunnen lezen, dat de overheid een aantal trajectcommissarissen in de ver schillende provincies heeft benoemd. Voor een groot deel van Noord'holland is dat de heer mr. J. P. Bosman te Alkmaar. Moeilijk had men een betere keus kunnen doen! De heer mr. Bosman was jarenlang directeur van de N'.V. Alkmaar Packet en is nu rtr. president-commissaris van deze vennoot schap. Als zoodanig heeft hij een wel zeer groote ervaring in het passagiers- en vracht vervoer met stoom- en motorbooten. Zijn adviezen wij hebben dit ervaren toen wij op zijn kantoor een praatje met hem maakten zijn practisch en... hebben reeds nu een groote bezuiniging gebracht. Aan stookolie is 75 pet. bespaard, maar om dat te bereiken, moest, om zoo te zeggen, het heele vrachtver keer worden omgeworpen en opnieuw opgebouwd. Ik heb, aldus de heer Bosman, twee sleepdiensten in het leven geroepen, een dagelijksche tusschen Alkmaar en Amster dam, een anderdaagsche tusschen Den Hel der en Amsterdam. De Alkmaarsche dienst vertrekt 's morgens 7 uur uit Alkmaar en des avonds 5 uur uit Amsterdam. De Hel- dersche vertrekt op Maandag. Woensdag en Vrijdag uit Den Helder, op Dinsdag, Don derdag en Zaterdag uit Amsterdam. Door deze sleepdiensten wordt hollandsch Kanaal, door de Amsterdam- sche grachten enzoovoort. Wanneer meer dere booten zich uit een bepaalde plaats naar het kanaal moeten begeven, wordt we derom gespaard, door slechts aan één schuit olie ter beschikking te stellen. Deze schuit m^et dan weer de andere op sleeptouw nemen. Zien de menschen het belang van deze regeling nu wel in, mijnheer Bosman, vroegen wij, in de wetenschap, dat onze schippers nogal-„hoofdig" zijn. Kon heter! Er zijn er die werkelijk bui tengewoon meewerken, er zijn er die op allé aanvragen doodleuk niets van zich hebben laten hooren. Als u nu weet, dat er ruim 100 beurtvaartondernemingen waren, op 33 trajecten, waarvan er één door niet minder dan 40 ondernemingen bevaren werd, be grijpt u ook wel. dat op dit kantoor een en ander verzet moest worden! 't Heeft inderdaad hoofdbreken gekost. Een zaak was eenvoudig: de olie weg, de kolen er voor in de plaats. Maar anders... Het was op den weg een janboel, want iedereen noemde zich „expediteur" en er werden prijzen genoteerd, die geen prij zen meer waren. In den crisistijd kocht men een vrachtauto tegen een afbraak- bedragje en klaar was Kees, rijden maar! Concessiestelsel was al in 1880 afgeschaft. de enige rem was die der verkeerspolitie, als het materiaal gekeurd werd. 't Is nu af- geloopen, er is een concessiestelsel ingevoerd voor vrachtvervoer. Voor passagiersvervoer bestond dat al lang. Voor vrachtvervoer langs den weg wordt maar in heel enkele gevallen vergunning gegeven, melkvervoer naar de zuivelfabrieken bijvoorbeeld. U ziet dus, aldus besloot de heer mr. Bosman zijn belangwekkende informatie, met één slag is in véél, wat vroeger als on misbaar gold, verandering gebracht. En 't is te hopen, dat zij, die nu nog sceptisch tegenover de besluiten staan, aanstonds tóch tot de overtuiging zullen komen, dat. welke offers de nieuwe tijd ook vraagt, de moeilijkheden op de beste wijze zijn opge lost. op het hoofdtraject uitgeschakeld. alle olie Wel wordt eenige olie beschikbaar ge steld voor het verschieten, bijvoorbeeld voor een traject, van Schagen naar het Noord- Naar we vernemen is bepaald, dat Indische landsdienaren, die zich met verlof in Neder land of elders in Europa bevinden, wanneer hun verloftijd om is, automatisch op non activiteit komen. Hadden zij ziekenverlof, dan wordt dit au tomatisch voorloopig verlengd.. Een en ander staat, in verband met de om standigheid, dat deze verlofgangers onder de huidige omstandigheden niet naar Indiö kunnen terugkeeren. Het Britsche antwoord op de Japan sclie eischen met betrekking tot het vervoer van materiaal en goederen door Burma en Hongkong, als steun aan Tsjang Kai Tsjek, is een vol ledige verwerping van de Japan sche eischen. De woordvoerder van het Japansche de partement van buitenlandsche zaken heeft meegedeeld dat de Britsche ambasadeur, sir Robert Craigie, op instructie van zijn reeee ring, om half 3 gistermiddag een bezoek heeft gebracht aan den Japansche minister van buitenlandsche zaken, Arita. Bij het onderhoud, dat door den minister is verleend in zijn dienstwoning, heeft de am bassadeur, in antwoord op de Japansche not ta van 24 Juni over dn noodzakelijkheid het vervoer van materiaal en goederen door Bur ma en Hongkong naar Tsjiang Kai Tsjek te sbtaken meegedeeld, dat wat betreft 't trans port van wapens, de regeering van Hong kong dit tot dusver streng heeft verboden. De Britsche regcering is daarom van meening, dat wat dit betreft zij aan de wensehen der Japansche regcering kan tegemoet komen. Wat betreft het transport van wapens door Burma deelde de Britsche ambassadeur me de, dat het moeilijk is dit te verbieden, daar het hier voor een deel producten uit Indië en Burma betreft, terwijl voorts de regentijd eind Juni begint en het transport van goede ren door dat gebied bijgevolg tot September wat omvang betreft, noe niet het tiende deel zal bereiken van den normalen omvang. De minister van buitenland zaken heeft uitdruk king gegeven aan de diepe teleurstelling der Japansche regeering over het Britsche ant woord en met nadruk de zienswijze en de op vatting van de Japansche regeering uiteen gezet. Hij. heeft voorts den Britsehen ambas sadeur medegedeeld, dat de Japansche re geering niet anders kan doen dan er bij de Britsche regeering op aandringen de kwestie nogmaals te onderzoeken. De Britsche am bassadeur heeft geantwoord, dat tui onmid dellijk aan zijn regeering zou overbrengen, wat de minister van buitenlandsche zaken hem had medegedeeld. t. De strijd ter zee. Een Duitsche oorlogsbodem legt een rookgordijn, om het flottielje tegen aanvallen te beschermen. Te huur: VRIJ GEM. LANDHUISJE, voorzien van electr. en gas. Te bevragen Heercweg C 30, (bij de kom), Schoorl. Hoewel verzekerd is dat Rome niet zal worden gebombardeerd. In verband met het bericht, dat door Ame rikaansche bladen is gepubliceerd, volgens hetwelk dc Engelsche gezant bij den Heili gen Stoel aan Het Vaticaan zou hebben ver zekerd dat Rome niet zal worden gebom bardeerd, teneinde de Yatiraansehe stad te ontzien, wordt thans van de zijde van het Vaticaan verklaard, dat dit bericht niet met de feiten overeenstemt. Aan den anderen kant weet men, dat in Vaticaanstad de voor zorgsmaatregelen tegen luchtaanvallen op dezelfde wijze zijn getroffen als in de ove rige deelen van Rome. Roemeensche olie niet meer te krijgen. De Churchillregeoring doet opnieuw een heele reeks boorvergunningen uitgeven voor de d'Arcy boorniaatschappij. De maatschap pij zegt toe onmiddellijk boringen ter hand te zullen nemen naar olie in de graafschap pen Lancaster. Cheshire, Nottinghamshire, Leicester enz. Bovendien heeft de onderne ming oude en reeds verloopen boorvergun ningen laten vernieuwen. Zij wil op de oude plaatsen in Cheshire, Derby en Stafford de boringen hervatten. De haast wordt vooral verklaard door de onmogelijkheid om Roe- meensche olie te verkrijgen. „Hun brutaliteit door de geheele wereld bekend." Het Onlangs opgerichte „Chineesehe corps ter vernietiging der Engelschen" heeft pam fletten verspreid, waarin er mee gedreigd wordt, dat de Engelsche troepen met geweld uit China verdreven zullen worden. „Gij, Britsche soldaten, zoo staat in de pamfletten, uw imperialistisch masker is bekend, uw brutaliteit is in de^geheele we reld bekend. De door Duitschland enltalië gevoerde bestraffingsveldtocht is de wil van den hemel. In China is er geen plaats meer voor Engelsche troepen. Indien gij niet on middellijk vertrekt en geen gevolg geeft aan deze waarschuwing, zullen wij geweld ge bruiken en jullie vernietigen". ANNA PAULOWNA WATERPOLO. O.V.—F.M. 1—6 Dat ons blad in deze dagen meer dan ooit een onmisbaar orgaan is bleek wel duidelijk doordat F.M.. nagenoeg volledig ran dc op roep van Zaterdag gehoor had gegeven. Tegen dit zevental was O.V. lang niet op gewassen. Ondanks het feit dat Kommer en Molenaar, beiden verhinderd zijnde, door de Bruinvisschen Zuurmond en van der Wa ter waren vervangen. Door het nogal onstuimige water kwam de hetere techniek der Hclderschen nog duide lijker tot uiting dan anders en het begin was voor F. M. zoo s iccesvo' dat we een debacle voor O.V. vreesden. Sinke wist echter een te- genpunt te maken en waar de achterhoede van de Polderschen ontzettend zwoegde bleef de achterstand tot 61 beperkt. Scheidsrechter C. dc Waard leidde goed. Alhoewel flink geklopt, verliet O.V. met een vroolijk gezicht liet water. Ze had weer eens wat geleerd. Wedstrijden spelen is nu eenmaal de allervoornaamste manier om het te leeren. We hopen dat het vrij talrijke pu bliek, ondanks het krachtsverschil, aardig heid in het spel heeft gevonden en nog eens terugkomt. ATHLETIEK. Nel v. Balen Blanken weer eerste. Op de Zondag te Rotterdam door dc ath- letiekver. Hollandia gehouden wedstrijden voor dames werd mej. van Balen Blanken eerste op hoogspringen met 1.50 M. Het veld was niet ideaal, terwijl de winnares vanaf 1.35 M. alleen verder sprong, bij gebrek aan tegenstand. WIER1NGEN OPGEDRAGEN. Aan den heer Yme Dikkerboom, alhier is opgedragen het onderhoud van het Krab bersgat met aanverwante werken te Enk huizen. AMSTERDAM. 8 Juli. Veemarkt. 427 Vette koeien: le kw. 86 —94 et., 2e kw. 7484 ct„ 3e kw. 60—70 per Kg. slachtgewicht; 60 melk en kalfkoeien f 190—280 per stuk, 84 vette kalveren: 2e kw. 5258 et., 3e kw. 4048 et. per Kg. levend gewicht; 122 nuchtere kalveren f 7 12 per stuk, 78 schapen f 23—30 per stuk, 26 lammeren f 1416 per stuk, 598 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg. 76S0 ct„ zware varkens 7680 et., vette varkens 7680 et. per Kg. slachtgewicht; Overzicht: Runderen ruime aanvoer, han del stug, met onveranderde prijzen. Vette kalveren korte aanvoer, handel vlug met iets hoogere prijzen. Nuchtere kalveren ge wone aanvoer, handel vlug en prijshou dend. Schapen korte aanvoer, handel slee pend, prijzen onveranderd. Varkens ruime aanvoer, handel vlug met hoogere prijzen. BROEK OP LANGENDIJK, 9 Juli. Voorloopig bericht Schotsche muizen 4.505, bi. eigenheimers 7.307.50, drielin gen 3.604.60, kleine 2—2.50. 15 Kg. spercie boonen 21.8025, 8000 Kg. tomaten: A 181 18.30. B 1S.30, C 18.-, CC 10.—. 16 Kg. drui ven: Frankenthalers 65. NOORDSCHARWOUDE, 9 Juli. Aanvoer: 182.600 Kg.a ardappelen: Schot sche muizen 4.401.70, grooten 4.40, bl. eigenheimers 7—7.20, drielingen 3.70i.20, kleine 1.402.50, 55 st. bloemkool 6.60. PURMEREXD, 9 Juli. Veemarkt. Aangevoerd: 650 koeien: 310 vette koeien 8086 ct.p er Kg., geldekoeien f 140—180, melkkoeien f 180—275, stieren 60 —72 et. per Kg.. 16 paarden f 225400, 70 vette kalveren 55—75 et. per Kg., 425 nweh ter kalveren voor de slacht f 822, 320 vette varkens voor de zouterij 00—66 ct. per Kg., 55 rnagee varkens f 26—16, 210 biggen f 12—24, 450 schapen f 10—33, 75 bokken'V 4 16, 500 lammeren f 6—13.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3