gezond lichaam Boter- vet- en oliedistributie DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Den Haag streeft naar 1'|2 ton Bommen op Wieringen De Duitsche tegenblokkade in een KONINGSTRAAT 78. DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) w V R IJ D A G 12 JULI 1940 Centrale regeling in voorbereiding Malta 44 maal aangevallen Handel in buitenlandscbe fondsen verboden Kinderbijslagverzekering per 1 Januari a.s. EEN BOERDERIJ ZWAAR GETROFFEN Aanslag op Rooscvelt? HELDERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-MJ). Holland* Noorderkwartier N.V. te Den Helder 68e JAARG. No. 8974 Een gezonde geest Er wordt hard gewerkt om de achterstand op het gebied der lichamelijke opvoeding in ons land in te halen. VRIJSTELLINGEN VOOR DE LAGERE SCHOOL SLECHTS BIJ HOOGE UITZONDERING! Zonder twijfel zal thans meer dan vroeger de gedachte bij ons volk in gang moeten vinden, dat de licha melijke opvoeding een onontbeerlijk deel is van de opvoeding der jeugd, onontbeerlijk in dien zin, dat de na tie in haar strijd om het bestaan en om een krachtigen opbouw beschikt, zoowel over haar maximum van phy- sieke als over haar maximum van moreele en intellectueele kracht. De zorg voor de physieke opvoeding der jeugd behoort daarom geheel pa rallel te gaan met de zorg voor de geestelijke en verstandelijke ontwik keling. Aldus verklaarde gisteren de lieer jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, erferendaris op het dep. van sociale zaken, afdeeling volksgezondheid en secretaris van het rijkscollege voor de li chamelijke opvoeding, in een onderhoud met een redacteur van het A. N. P. In de komen de jaren zal ontzaggelijk veel aan de geest kracht van ons volk worden gevergd, ver volgde Jhr. de Ranitz. Ik erken ten volle, dat geestkracht een zelfstandige gave is, die in levensovertuiging en wilskracht twee ferme steunpilaren heeft en derhalve onafhankelijk kan bestaan van lichamelijke hoedanigheid. Doch even stel lig beteekent een gezond, gehard lichaam een waarachtige steun voor karakter en geest, het geeft zelfvertrouwen, moed en ener gie, eigenschappen, die bij physieke zwak heid eerder latent zullen blijven, slechts naar buiten zullen treden, als die beide an dere steunpilaren opgebouwd zijn. Het ideaal van den mensch moet blijven een harmonische ontwikke ling van den geest en van het li chaam, een evenwichtige groei en kracht van beide. Zwakheid van den een vermindert het doelmatig ge bruik van het ander, physieke zwak heid belemmert meestal de ontplooi ing van den geest Aan den spits! Het is ten onzent een zeer gelukkige om standigheid, dat de volksgezondheid dank dj de gestadige samenwerking tusschen de overheid en de particuliere organisaties in de laatste decenniën een zeer hoog peil hevlt bereikt Men kan gerust zeggen, dat Neder land in dit opzicht in de wereld aan de spits staat. De hygiënische toestand is in ons vaderland wij mogen dit met trots en met gerustheid vermelden voorbeeldig, hetgeen mede aan onzen volksaard te danken is. De publieke waardeering van de lichame lijke opvoeding is ten onzent evenwel bij de eisch des tijds ten achter gebleven. Ik constateer dit feit thans zonder op de oor zaken in te gaan. In den laatsten tijd, vóór den oorlog, was daarin echter stellig een kentering te bespeuren. Aan de leemten zijn, volgens Jhr. de Ra nitz. twee instituten in het bijzonder debet: de school en de vrije jeugdvorming. In mijn kwaliteit van secretaris van den centralen jeugdraad mag ik constaeeren, dat in de jeugdorganisaties enkele gun stige uitzonderingen niet te na gesproken b.v. de padvinderij gedurende vele jaren de physieke vorming veronachtzaamd is, doch dat eveneens in den laatsten tijd hier in verbetering is ingetreden. De jeugdorganisoties zullen aan d« <--wt een ruimer plaats moeten geven. De school De heer de Ranitz wees vrevolgcns op de historische ontwikkeling van de lichamelijke opvoeding bij het onderwijs aan de hand \an de wettelijke bepalingen, welke tot stand kwamen, doch welke niet de gewenschte uit werking hadden. Gelukkig had reeds vóór den oorlog de regeering besloten hieraan een einde te maken en de lichamelijke op voeding met ingang van .1 Januari 1941 ver plichtend te stellen \oor alle scholen. Thans wordt hieraan dan ook hard gewerkt. Op de lagere scholen met een nor male bezetting kan men volstaan met leerkrachten, die de aktes bezitten en dus de bevoegdheid hebben gym nastieklessen te geven, al zal het ge ven van onderwijs door vakleer krachten steeds een betere oplossing blijken te zijn. Wil men doelmatigheid betrachten, dan wordt het aantal lesuren als volgt gedacht: voor de leerlingen van de derde tot en niet de zevende klas twee lesuren van 45 minu ten, voor de leerlingen van de twee eerste klassen drie lesuren van 30 minuten. Deze lesuren dienen volledig gegeven te worden. Men mag hiervoor dus geen tijd aftrekken om zich te verkleeden of zich naar een of ander leslokaal of sportterrein te begeven, waar de les gegeven wordt. Zonder twijfel zal vooral in den eersten tijd samenwerking tusschen verschillende scholen noodig zijn om de beschikking te krijgen over voldoende leslokalen en speelplaatsen. Stellig mag wor den vertrouwd, dat deze samenwerking zal wroden verkregen. Noodzakelijk zal zijn, dat op het onderwijs in de lichamelijke opvoe ding deskundig toezicht zal worden gehou den, opdat de invoering daarvan ook daad werkelijk aan de jeugd ten goede zal kunnen komen. thans wederom worden opgevat, waarbij ook zal worden gedacht aan invoering van cur sussen van sportleiders. Zooals u ziet' aldus eindigde Jhr. De Ranitz is er op het gebied van de licha melijke opvoeding alom activiteit en waak zaamheid. Er zal overal nog hard gewerkt en samengewerkt moeten worden, voordat de achterstand op het gebied van de lichame lijke opvoeding is ingehaald en een stevige grondslag is gelegd voor een systematische versterking van de physieken weerstand on zer bevolking. Het rijkscollege zal daarvoor zeker met alle instanties, aan wie het volks welzijn in dit opzichj lgr harte gaat, samen- wérken en daarvoor op de bres blijven staan. Dispensatiemogelijkheid lijker! moei- Het verkrijgen van dispensatie van de verplichting tot het geven van gymnastiekonderwijs op de lagere school zal eveneens niet meer zoo gemakkelijk zijn. De bevoegdheid oin deze dispensatie te verleenen, was tot nu toe in handen van het college van Gedeputeerde Staten, zoodat deze aangelegenheid gewestelijk was ge regeld, waardoor gemakkelijk be paalde stroomingen bij de beslissin gen tot uiting konden komen. Thans zal deze kwestie waarschijn lijk centraal worden geregeld en in handen komen van de rijksoverheid. Ook op Nijverheidsscholen kan de lichame lijke opvoeding niet worden ontbeerd. Het landsbelang wordt gediend met een goede lichamelijke vorming onzer toekomstige in- dustriearbeiders(sters). Ten aanzien van het middelbaar en gym nasiaal onderwijs wees de heer de Ranitz op voorstellen, welke van het rijkscollege zijn uitgegaan om het leerplan gewijzigd te krij gen, waardoor afgestapt zal worden van een sterk verouderd systeem. Deze voorstellen zullen allicht binnenkort weder in behande- ling worden genomen, zoodat een verbetering ten goede verwacht kan worden. De commissie zal binnenkort verschillen de plannen indienen het betreft hier o.a.: 1. De reorganisatie van de verschillende akten op het gebied van L. O. 2. De lichamelijke opvoeding aan de kweek scholen en de universiteiten. 3. Reorganisatie van de middelbare akte lichamelijke opvoeding. Verschillende van deze plannen zullen Het zal Italiaansch worden. Naar aanleiding van het nieuwe Itaiiaan- sche legerbericht dat luchtaanvallen op Mal ta meldde, wordt van welingelichte zijde vernomen dat Malta van den aanvang der vijandelijkheden af tot en met 7 Juli in to taal 44 maal door in het geheel 230 vlieg tuigen is aangevallen Deze vliegtuigen heb ben 1030 ton bommen neergeworpen. De bom aanvallen op Malta, zoo wordt met beslist heid verklaard, zullen zoo lang worden voort gezet tot Malta definitief Italiaansch is. De strijd, die thans is begonnen is om het bezit van Malta, gaat in zijn militaire, strategische en politieke beteekenis ver boven het bezit van dit eiland. Het doel der worsteling om Malta is het definitief overwinnen van het eeuwenoude Britsche overwicht in de geheele Middellandsche Zee. De reeds in uitzicht gestelde distribu tieregeling' voor boter, vetten en spijs olie, zal, naar wij vernemen, thans spoedig worden ingevoerd. Certificaten gelden als binnenland sche papieren. De waarnemend secretaris-gene raal, waarnemend hoold van het de partement van financiën beeit in een beschikking bepaald, dat de han del in buitenlandsche fondsen ver boden is. Als buitenlandsche fondsen worden aan gemerkt die effecten, welke ingevolge de de- viezenverordening 1940 art. 2 lid 2 als bui- tcnlandsch zijn aan te merken. Dit lid 2 san Art. 2 luidt: Alle andere betaalmiddelen, gelds waardige papieren, effecten, vorde ringen en andere onlichamelijke za ken worden voor de toepassing van deze verordening en krachtens deze verordening gegeven bepalingen als buitenlandsch aangemerkt. Wij kunnen hieraan direct toevoegen, dat ons bij informatie is gebleken, dat de certi ficaten, door administratiekantoren in Ne derland afgegeven, tegen buitenlandsche fondsen als binnenlandsche effecten zullen worden beschouwd. Dit is voor de valutahandel in ons land van groot belang, daar enorme kapitalen in déze certificaten zijn belegd. (Van onzen Haagschein correspondent.) De opbrengst der nationale inzameling-*- 1940, heeft in Den Haag de honderddertig duizend gulden reeds overschreden en nog steeds komen cheques en girozendingen bin nen, zoodat het comité hoopt, weldra de f 150.000 te halen. De Zaterdag j.1. gehouden huizen- en straat collecte beeft blijkens de thans beëindigde definitieve telling, opgebracht f G4.S39.S7, waarbij f259.aan cheques en f515.95 aan goudgeld. Per giro is bijna f 66.000 ontvan gen en dan is er nog veel buitenlandsch geld in de bussen gevonden, waarvan de Neder- landsche tegenwaarde in verband met de huidige omstandigheden, nog niet kan wor- dn vastgesteld. Gelijk bekend, hoopt men voor het geheele land boven één millioen gulden te komen. Naar wij vernemen, zal de kinderbijslag- verzekeringsregeling van minister Romrne, welke aanvankelijk in verband met de oor logsomstandigheden was opgeschort, toch nog per 1 Januari 1941 worden ingevoerd. In den afgeloopen nacht om onge veer vier uur zijn twee bommen ge worpen op twintig meter afstand van de boerderij van den heer J. Mul der Nzn., in den polder Waard- Nieuwland. Een ware ravage werd aangericht. In de kamer, waar het gezin sliep, zijn gaten in de wan den gevonden, waarnit geconclu deerd wordt, dat de scherven dwars over de bedden zijn gegaan. Een zoon van Mulder, die op het geluid der vliegmachines het bed had verlaten, werd vrij ernstig aan het hoofd ge wond. Dwars door kippenschuren melkbussen en een gierpomp zijn de scherven gevlogen. Verscheidene hoenders zijn gedood. Zijn trein reed over losse rails. Zondag j.1. heeft men. naar eerst thans be kend is geworden, ontdekt, dat de rails van de spoorlijn, waarover Roosevelt's speciale trein van Hyde Park naar Washington is gereden, op een plaats losgemaakt waren. Mogelijk is dus, dat men op president Roose- velt een aanslag heeft willen plegen. Een aantal dwarsliggers was volgens U.P. op deskundige wijze verwijderd, zoodat de da ders waarschijnlijk gezocht moeten worden onder degenen, die met het spoorwegbedrijf op de hoogte zijn. De Britsche minister voor de blokkade heeft in het Lagerhuis de doodelijke werking van de Duitsche tegenblokkade tegen Engeland toegegeven. Hij verklaarde woordelijk: „Aangezien de üuitschers het Vereenigd Koninkrijk ten scherpste blokkeeren, kan er geen sprake van zijn, dat wij onze blokka demaatregelen verzwakken." Heugelijk nieuws voor de Parijzenaars. Voor het eerst is er in de Fransche hoofd stad weer melk en boter te krijgen. Gegadig den komen file maken voor een der winkels.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1