Zorg voor stalvoeder VESTA te ARNHEM Mej. A. Charmes te Julianadorp Egypte zal zijn neutraliteit moeten bewijzen tf Aardschokken in Spanje geregistreerd Marktberichten Nafèelt en nahooi zijn noodig V :rfij§r: POLISHOUDERS te DEN HELDER van Maatschappij van Levensverzekering N.V. JANSBUITENSINGEL 5 Boschbcanden in Amerika Duifschlaod nooit door lucht aanvallen op de knieën Provinciale publicatie van het Departement van Landbouw en Vi s s c h e rij. Hoewel de eigenlijke hooiperiode nog niet geheel beëindigd is wel ik nu reeds eenige aandacht vragen voor een nog ruimere win ning van stalvoeder. De hooïlijd is dit seizooen zeker gunstig geweest, men zou zelfs kunnen zeggen te gunstig. Het mooie, vaste weer Nvas aanlei ding voor een snel tempo van oogsten. De gevolgen daarvan blijven dan ook niet uit, en er moet helaas geconstateerd worden dat er veel meer gespit wordt in het hooi dan noodig zou zijn geweest bij wat bedachtza mer oogsten. Niemand zal zich nog illusies maken over gemakkelijk verkrijgbaar krachtvoeder. aar deze wetenschap al gedurende de hooitijd bekend was, zou men mogen ver wachten dat er wat meer zorg was besteed om verliezen aan eiwitten door broei tegen te gaan. Slechts inderdaad droog hooi dient lnge- schuurt te worden. Die drogen doet de zon en zoo ooit dan was dit jaar de medewerking .van de natuur buitengewoon. Deze opmerking moest me eerst van het hart, alvorens aan m'n onderwerp te kun nen beginnen. De meeste grasboeren beschikken nu over een aardig hoekje etgroen en het lijkt erop dat de Julimaand geen droogte-record zal opleveren. Daarnaast ziet menige boer echter al vooruit en berekent z'n kansen om er voor de komende winter nog wat voeder bij te winnen, kuilgras of nahooi! Het te maaien gras moet meestentijds gevonden worden zonder de weidegang te schaden. Zoo ooit dan moet men nu de'oude mest" op het eenmaal afgeweide hooiland brengen. Er is dit voorjaar weinig van gekomen om mest uit te rijden, maar nu is er een beste gele genheid. Indien na het hooien het etgroen licht is overgeweid, moet men daarna deze percee- len stalmest geven. Niet te dik mesten en goed slechten. De oude mest groeit goed weg, op de eene grondsoort beter dan op de ande re, maar vrijwel overal geven deze perceelen in September een prachtige weide, waarop het vee gaarne verkeert. Het a.s. voorjaar komt dit land weer goed voor den dag met een goede zode en vroeg gras! Vroeg gras past bij matige voorziening met voeder in de winter; men late deze overwe ging terdege gelden. Nu het toch over mest gaat wil ik tevens aandacht vragen voor de gierkelders. Neem nu eens de moeite om na te gaan of de gi er- kelder inderdaad luchtdicht is. De gier be vat 0,8% stikstof in de groep, en in de meeste gierkelders loopt gedurende de bewaring het gehalte terug tot 0,4% ja zelfs tot.0.2%. We hebben deze feiten ervaren aan de hand van onderzoekingegn. Stankafsluiters kunnen nu nog met weinig extra voorzieningen worden aangebracht, gaten voor lekwater moeten een luchtdichte verbinding met de kelder ruimte hebben, de mangaten moeten inder daad hermetisch gesloten kunnen worden. Neemt men dergelijke maatregelen, dan komt men op een goedkoope en zekere wijze aan de onontbeerlijke stikstof. Men heeft het in eigen haad om deze mest stof ruimer ter beschikking fe krijgen, indien men inderdaad de gierkelder luchtdicht maakt. Terugkeerende naar het uitgangspunt, de zorg voor de stalperiode, wijs ik erop dat het verstandig is nu zooveel voeder te winnen als maar eenigszins mogelijk is. Wie nahooi wil teelen doe er goed aan de. daarvoor be stemde perceelen wat. extra stikstof te geven. Om deze tijd van het jaar bereikt men met 3 balen stikstof per h.a. niet zooveel als met 1,5 baal in liet voorjaar. Het is dus beter een kleiner oppervlak zwaarder te bemesten dan op een grooterc uitgestrektheid een lichte stikstofgift te strooien. Wil het nahooi tot goed hooi wor den dan vereischt het meer zorg dan het op normale tijd gewonnen pro duct. Ik kan er niet genoeg de na druk op leggen dat het nahooi op ruiters moet. Er zijn dit jaar weer nieuwe gebruikers van hooiruiters bijgekomen, maar men staat er in het algemeen nog te afwijzend te genover Nogmaals stel Ik hier de vraag waarom de akkerbouwers hun erwten altijd met behulp van ruiters oogsten en de grasboeren het hooidvoedsel voor het vee met veel minder zorg en dikwijls meer onnoodige moeite in de schuur trachten te krijgen. Wie het wil aanhouden op kuilgras moet voor een voldoende snede dezelfde bemes- tingswijze volgen als hiervoor staat aange geven. Er is nog tijd voor de bouw van een silo! Waar najaarsgras in verhouding minder kool-hydraten bevat dan voorjaarsgras, kuilt het minder goed. Indien ooit dan is er nu aanleiding om te kuilen volgens de Finsche methode. Tijdig bestellen van het zuur is dan van groote beteekenis. Wie nog niet weet wat onder Finsch ensileeren wordt verstaan, kan bij onderteekende gratis een handleiding krijgen. Tenslotte nog een enkel woord over reeds .vrijgekomen stoppelland. Al het bouwland waarop karwij en vroege aardappelen waren verbouwd kan nog een behoorlijke opbrengst geven, indien men nu overgaat tot het bezaaien met wikken. 4 oor de latere perceelen wijs ik nog op de teelt van herfstknollen. Ook mergkool is een dank hare nateelt voor de vroegge stoppels. Al heeft men in de eigenlijke bouwstreken niet direct emplooi voor de genoemde stop pelgewassen, dan meen ik toch tot de ver houw te mogen adviseeren. In de komende stalperiode zal er meer dan voldoende vraag komen uit de weidegebieden om aanvulling van het in eigen bedrijf gewonnen hooi en kuilgras. Wie niet op dit laatste wil vertrou wen moet in ieder geval de voordeelen van een groenbemesting erkennen, en alleen al uit die hoofde alle vroege stoppels bezaai en, hetzij met wikken, hetzij met boterzaad. ooral dit laatste gewas is als groenbemes ting nog veel te weinis naar waarde geschat Het boterzaad is goedkoop aan te schaffen en geeft voldoende massa in een kort tijds- i>astek. Zoodra dit gewas te stengelig wordt gaat men er eenvoudig met het rolblok over heen en dat stoelt het opnieuw uit. °or voederdoeleinden bereikt men ech ter meer met wikken; indien dit gewas wordt gemaaid, hetzij voor ensilage, hetzij oor drogen via bestaande drooginstallaties, bewijst men er, én zichzelf én ons allen straks een groote dienst mede. Ook genoem de wikken geven via hun wortels als stop- pels verrijking: van de bouwvoor. Uit ervaring is me hekend dat de tijdsom standigheden betere leermeesters zijn dan welke schrijverij ook. Het gebruik van stik stof op grasland behoeft geen propaganda meer. Deze winter zal ons wel loeren wat een ruime winning van 'Stalvoeder waard is. Ik hoop dat onze hoeren de tijden voldoende verstaan om hun voordeel er mede te doen. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland te Schagen, Ir. G. J. LIENESCH. Onder het opschrift „Italië, Engeland en Egypte" schrijft dc Berliner Boersen Zcitung o.m. het volgende: Lord Halifax spreekt bewust onwaarheid, wanneer hij beweert dat de Egyptenarcn zelf een wijziging van regeering hebben ge- wcnscht „om het verdrag van bondgenoot schap met Engeland nog trouwer en actiever te kunnen nakomen". Het Egyptische volk heeft daartoe, tezamen met zijn vorst, des te minder aanleiding, daar de Britsche over- heerscher hun nu ook nog de decmoediging oplegt ecner ontwapening van het Egypti sche leger, opdat de Brit met hun duurbe taalde wapens op Egyptische grond zijn, aan het land vreemden, oorlog zal kunnen voe ren. Op anderep laatsen in de wereld dringt Engeland den volkeren zijn wapenen als het ware op om ze voor zichzelf te laten vechten. "Wanneer het den Egyptenarcn in hun eigen vaderland de wapens ontneemt, kan daaruit nauwelijks de conclusie getrokken worden, dat er bijzonder hartelijke en vertrou- welijke betrekkingen bestaan. Voor Italië moet het misbruiken van Egypte als vesting voor een uitval van Engeland natuurlijk het gebruik van ge paste militaire maatregelen met zich mede xS» IV J J V k De Effectenbeurs te Amsterdam is Maandag heropend. Het oogenblik, waarop de toegang lot het gebouw wordt opengesteld Vreugde in het kamp der Nederlandsche vluchtelingen te Lessac in Frankrijk. De facteur komt brieven brengen wier adres gedurende de laatste weken een wijziging ondergaan heeft, wordt verzocht hun naam, het oude adres, het nieuwe (eventueel tijde lijke) adres en zo mogelijk de naam van onzen vertegenwoordiger, die het laatst voor het incasseren van de premie zorgdroeg, bekend te ma ken aan ons Hoofdkantoor te Arnhem, of aan een van onze hieronder vermelde vertegenwoordigers. C. VAN RAAM (Adjunct-Inspecteur), Zeeweg 70, Heilo, A. ZUIJDERLAND, Belkemmerweg B 87, Burgervlotbrug (tijdelijk adres) J. H. F. JOBSE, Koningsweg 9, Breezand (tijdelijk adres), J, NOUWEN, Meeuwstraat 32, Wieringerwerf, H. STARREVELD, Landbouwstraat 183, Schagen. brengen, waarvan het overeenkomstig de plechtige verklaring van den Ducc hij het toetreden van Italië tot den oorlog gaarne afstand zou hebl>en gedaan. Het heeft daar toe het volste recht. Die verklaring was in- tusschen vastgeknoopt aan de voorwaarde dat het van de betrokken landen zelf af hangt, of de wenscli van Italië om heii niet in dezen oorlog te betrekken, in ver vulling zal gaan. Waneer de Engelschen nu bij monde van Halifax zich er op beroemen dat zij in Cairo een regeering hebben gekregen, die bereid williger dan de vorige is om Egypte ter be schikking te stellen van den Britse heil in dringer tegen Italië, dan kan alleen Egypte zelf bewijzen, dat zulks niet het geval is. Het Seismologisch instituut te Granada, heeft Zondagochtend om zes uur een hevige beving opgeteekend, waarvan het centrum, op een afstand van 2500 K.M. moest liggen. Zondagmiddag herhaalden zich de aard schokken, terwijl ditmaal het centrum be rekend werd op een afstand van 9330 k.m. In den loop van dit jaar heeft'het Seismo logisch instituut van Granada thans 175 ae.rd bevingen geregistreerd. Over een afstand van tweehonderd mijl zijn door honderden inslaande bliksemstra len in Montana en Noord-Idaho talrijke boschbrandcn uitgebroken. Om de vlammen te bestrijden zijn ruim 8500 man opgeroe pen. Een vliegtuig, dat deelnam aan de bestrijding van het vuur, stortte neer, waarbij de piloot en een passagier levens gevaarlijk werden gewond. DUITSCHE RIJKSMINISTERS IN BELGIë. De Duitsche rijksministers van financiën en verkeer, Achwerin von Krosigk en Dorp- niueller, hebben tijdens liet weekeinde een kort bezoek aan Brussel gebracht, waarna zij een inspectietocht naar Vlaanderen ge maakt hebben. Het optreden van de burgerlijke luchtbe scherming bij de luchtaanvallen op West en Noord-Duitschland, in liet bijzonder de houding der burgerbevolking verdient de grootste waardeering en geeft het recht om er vast van overtuigd te zijn, dat ons vader land nooit door luchtaanvallen op de knieën kan worden gebracht, aldus heeft generaal von Schroeder de voorzitter van den rijks- luchtbeschermingsbond verklaard in een in terview met een medewerker van de Deut sche Allgemeine Zeitung. Ik heb zelf, zoo zeide de generaal o.m. verscheidene luchtaanvallen in liet Westen meegemaakt en ik moet zeggen, dat ik waarlijk verbaasd was over de onverstoor bare kalmte, die ik overal kon waarnemen. In geen enkel geval heeft zich iets voor gedaan, dat men paniek zou kunnen noe men. Integendeel, men kan vaak snreken van een zekere zorgeloosheid, die zclfe tot lichtzinnigheid leidt. In ieder geval be hoeft men geen vrees te gevoelen teil op zichte van de psychische weerstandskracht van onze bevolking tegen luchtaanvallen. HEER-HUGOWAARD HELDERS CONSULTATIEBUREAU ACTIEF. Gisteren brachten zuster Smits met nog een andere dame uit Den Helder, een bezoek aan het evacuatiebpreau. Zij kwamen de naamlijsten der geëvacueerden controleeren voor het consultatiebureau, om zoo noodig personen die van dit bureau gebruik maak ten, weer behulpzaam te zijn.. Ook in de andere plaatsen waar geëvacu eerden vertoeven, is een dergelijk bezoek ge bracht. De .Oude Toren" van Woensel bij Eindhoven zal op voorstel van Ge deputeerde Staten van Noord Brabant en op verzoek van het gemeente bestuur van Eindhoven gerestaureerd worden WlERtNGEh POLITIE. Gevonden: een vulpen en een paar kinder klompen. Inlichtingen gemeentebode. ZONDER EXAMEN. De jongeheer Simon Wilms, is met vrijstel ling van examen toege!ateiJ»tot het Gymna sium te Alkmaar. TEXEL MARKTOVERZICIIT. De wolvee-aanvoer aan de Texelsche markt was ook Maandag nog zeer belangrijk. Er werden ongeveer 700 lammeren vehandcld; de prijzen waren slecht, f 7.tot f 0.50, dat is ruim f 1.per Stuk minder dan vorige week. De handel verliep daardoor zeer stug. De heer Keesom kocht voor de regeering ongeveer 100 lammeren voor f 7.tot f 8. per stuk. Ook de scliapenhandel was stug, voor vette schonen werden evenwel goede prijzen be taald f 22.tot f 25.— per stuk. Minder goede dieren waren slecht verkoopbaar, prij zen f 17.50 tot f 20. Runderhandel was er weinig, er stond slechts één koe aan de fijn, een licht beeslje. Nuchtere kalveren golden gemiddeld f 11.— per stuk. graskalveren, hoogste prijs f 55.—. De varkenhandel wordt thans door regee ringsmaatregelen geregeld. Biggen deden op de markt pl.in. f 16.per stuk. De eierenprijs aan de veiling was iets da lende. Doordat eerst veel vraag was naar kipeieren voor inkalken. doch nu niet zoo veel meer hiervoor wordt afgenomen, kun nen do prijzen zich door verminderde bin- nenlandsche vraag niet handhaven. Zie no teering. TEXEL VEEMARKT MAANDAG. 15 JULI 1940. 1 Koe f 180.a f 225.3 Graskalveren f 25.tot f 55.11 Nuchtere kalv. f 7. lot f 1G.50 Schapen f 18.tot f 25. 700 Lammeren f 7.tot f 9.50; 19 Biggen f 16.— tot f 18.—. EIEREN VEILING MAANDAG 15 JULI 1940, Aangevoerd: 60500 eieren. Groote eieren per 100 f 3.55 tot f 4.30. Kleine eieren per 100 f 3.20 tot f 3.60. AMSTERDAM. 15 Juli. Veemarkt. 350 Vette koeien. Ie kw. SC —94 ct., 2e kw. 7484 cl., 3e kw. 6070 ct., per Kg. slachtgewicht; 60 melk- en kalf- koeien f 1902S0 per stuk, 106 vette kalve ren, 2e kw. 52 60 ct.. 3e kw. 4250 ct. per Kg. levend gewicht: 125 nuchtere kalveren f 712per stuk. 45 schapen en lammeren: schapen f 2238. lammeren f 1316 per stuk. Ocvrzicht: Slachtrunderen aanvoer matig, handel zeer stug. prijzen onveran derd. weinig eerste kwaliteit. Melkkoeien matige aanvoer, stille handel. Vette kalve ren ruime aanvoer, vlugge handel, stijgen de prijzen. Nuchtere kalveren matige aan- Verloskundige te Den Helder, is tijdelijk gevestigd: p.a. C. VAN ROSSEM, Landbouwstraat 9. Aangeb.: GEMEUB. KAMERS met of zonder gebruik van keu ken, voor echtpaar met of zon der 1 kind. lnl. SLENDE- BRÓEK's Boekhandel, Heerhu- gowaard. SLACHTVERBOD VOOR VARKENS. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogs tijd maakt bekend, dat met in gang van Maandag 22 Juli 1940 het slachtverbod voor varkens zal worden uitgebreid over de provincies Friesland, Drenthe, Overijssel en het grootste ge deelte van Gelderland, terwijl in de provincie Noord-Holland de gemeente Urk onder het slachtverbod zal komen te val len. Het slachtverbod zal dan gel den voor het volgende gebied: de provincie Noord-Holland, uitgezonderd de gemeenten: Texel, Vlieland en Terschelling; de provincie Zuid-Holland, met uitzondering van de ge meenten: Abbeiibroek, Beijer- land (Nieuw), Beijerland (Oud), Beijerland (Zuid), den Bommel, Brielle, Dirksland, Geervliet, Goedereede, Goudswaard, Heen- vliet, Heinenoord, Hekelingen, Hellevoetsluis, Helvoet (Nieuw) Herkingen. Klaaswaal, Melis sant, Middelharnis, Mijmshee- renland, -Nieuwenhoorn, Nu- mansdorp, Ooltgensplaat, Oost- voorne, Ouddorp. Oudenhoorn, Piershil, Rockanie, Rozenburg, Sommelsdijk, Spijkenissc, Stad aan 't Haringvliet, Stellendam, Tonge (Nieuwe), Tonge (Oude), Vierpolders, Westmaas, Zuid- land en Zwartewaal: de provincie Utrecht; de provincie Gelderland, met uitzondering van de gemeen ten: Druten, Appeltern, Ewijk, Horssen, Dreumel, Ileerewaar- den, Wamel, Hedel, Driel, Am- merzoden. Kerkwijk. Brakel, Gameren, Haaften, Hurwenen, Nederhemert, Poederoi.jen, Ros- sum, Zuilichein en Zaltbom- mei; de provincie Drenthe, met uit zondering van de gemeenten: Eelde, Peize en Roden. de provincie Friesland, met uitzondering van de gemeen ten: Ameland en Schiermon nikoog. In dit gebied zal door de Ne derlandsche Veehouderijcentra le ontheffing van het verbod worden verleend voor de slach ting van varkens, welke door deze Centrale beschikbaar wor den gesteld aan de daartoe aan gewezen centrale slachtplaat sen. welke behoudens de reeds in de publicatie van 5 Juli jl. genoemde gevestigd zijn in de volgende gemeenten: Akkrum, Folsward, Ruitenpost. Dokkum, Drachten. Gorredijk, Harlin- gon, Leeuwarden. Sneek. Wol- vega. Assen] Menpel, Hooge- veen, Dieverbrug, Emmen, Coe- vorden. Gieten, Almelo. Henge lo (O.), Enschede, Oldenzaal, Goor. Holten. Deventer. Wijhe, Zwolle. Harrlenherg, Kamnen, Steenwijk, Wageningen. Ren- kum. Arnhem. Ede, Rheden. Zutnhen, Apeldoorn. Harder wijk, F.lburg. Rarculo, Nijmegen Epe. Groenlo, Winterswijk, Aal ten, Dinxnerlo. Doetinchpni, Ze venaar. l.ohith, Tiel, Culem- borg. Geldermalsen. In deze gemeenten zijn weder om de openbare abattoirs of de gemeentelijke noodslarhtplaat- sen en in enkele gevallen par ticuliere slachterijen aangewe zen. De voor iedere centrale slacht plaats aangewgzen commissie uit de slagers en/of grossiers moet een opgave van de var kens. noodig in de week van 2"'27 Juli a.s.. op Maandag, 15 Juli vóór 12 uur bij den di recteur van het abattoir c.n. het hoofd van den Vleeschkeurings- dienst hebben ingediend. voer, vlugge handel, pijzen constant. Scha pen en lammeren, zeer matige aanvoer handel gedarukt. Vette schapen hooge prij- PÜRMEREND 16 Juli. Veemarkt. Koeien, tota^ 6*0 «tuks: 325 vette koeien 89—SS ct. per Kg., gelde- koeien f 110185. melkkoeien f 180275. 70 stieren 607-72 ct per Kg.. 24 paarden f 225 —4-3. So vette Kalveren 55—75 ct. per Kg., 1100 nuchtere kalveren f 8—22. 46 magere varkens f 2646. 200 biggen f 1224, 540 «rhapen f 1633. 55 bokken f 4—16 600 lammeren f 713, NOORD8CHARWOITDE. 16 Juli. Aanvoer: 67000 Kg. aardappelen: Schiot- sche muizen i4.80. grooten 4—4.10. bi. ei genheimers 4.90—5.40. drielingen 2.SO—3.50, kleioe 2—2 30, 625 Kg zilveruien 10—10.50, 'riplingen 7.—. 135 Kg. tuinhoonen 3.10 20. 38 st. bloemkool 5.30—8.90. RROEK OP LANGENDTJK. 16 Juli. Schotsche muizen 4—4.30. bl. dito 4 90— 30 drielingen 2.40-2.80. kleine 1.40-160 106 Kg. spercieboonen 16.20.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3