Prins Konoje formateur Hertog van Windsor gewantrouwd Een nieuw menschensoort DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER Roosevelt stelt zichzelf geen candidaat Bezuinigende verduisteraars Kassenscheine noteeren hooger BRITSCH-JAPANSCH ACC00RD 5000 militairen naar de politie Schatjagers in Engeland DE FRANSCHE ZENDER IN TUNIS KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 18 JULI 1940 68e JAARG. No 8979 KABINETSCRISIS IN JAPAN OORLOG en MARINE reeds bezet Vóór alles: Overeenstemming tusschen regeering en weermacht Duitschland heeft smeerolie genoeg Eerst neemt de N.S.B. de straat DERSCHE COURANT Uitgave der Uttg.-Ml(. Hollands Noorderkwartier N.V. te Dea Helder De Keizer van Japan heeft de vorming van een nieuw kabinet opgedragen aan Prins Konoje. De formateur heeft luitenant generaal Tojo en Admiraal Oikawa bereid gevonden de portefeuilles van oorlog en marine te aan vaarden. Domei verneemt voorts in welingelichte kringen, dat de vroegere president van de Zuid-Mandsjoerijsche spoorwegmaatschappij Matsoeoka, de portefeuille van buitenland- sche zaken op zich zal nemen. Samenwerking met de weermacht. Prins Konoje heeft tegenover Japansche journalisten verklaard, dat een samenwer king tusschen den minister-president en het leger absoluut noodzakelijk is. Ik zal daar om, zoo zeide hij verder, voor de definitie ve samenstelling van het kabinet een uitvoe rige bespreking hebben met de ministers van oorlog, marine en buitenlandsche zaken over vraagstukken betreffende de buitenland sche politiek en de weermacht, teneinde een vastomlijnd programma op te stellen en al le meeningsverschillen reeds bij voorbaat uit te schakelen. Het kabinet Jonai is als gevolg van de te genstellingen tusschen de weermacht en het ministerie van buitenlandsche zaken afge treden. Het resultaat van de bespreking zal van beslissenden invloed zijn op de nieuwe politieke richtlijnen, voornamelijk echter op eventueele veranderingen in de buitenland sche politiek. Voorwaarde hiertoe is echter de absolute overeenstemming tusschen le ger, marine en buitenlandsche politiek, want anders is iedere staatsleiding onmogelijk. Ik wil deze staatsleiding, aldus besloot Konoje een onafhankelijk karakter geven. Straffe expansiepolitiek ver wacht. Hoewel Prins Konoje geldt als een rustig bedachtzaam politicus, is onder de huidige omstandigheden toch een straffe politiek, gebaseerd op uitbreiding van de Japansche invloedssfeer in het Verre Oosten te ver wachten. Of men daartoe eerst de krijg in China zal beëindigen, of zich tegelijkertijd in nieuwe ondernemingen zal storten, dient te worden afgewacht. Amerika waarschuwt. In officieele kringen te Washington ver klaart men, dat de Vereenigde Staten een Japansch optreden tegen bezittigen van En geland, Frankrijk of Nederland onmiddel lijk met een scherp embargo zouden beant- worden, daar Amerika een verandering van de bestaande toestanden in de Stille Zuid zee niet zullen kunnen toestaan. Toch is zijn verkiezing door het partijcongres waarschijnlijk. President Roosevelt heeft even na middernacht het partijcongres door Senator Barkley doen mcdedeelen, dat hij nóch den wensch, nóch het voornemen heeft om zich eigener beweging wederom candidaat te stel len. Het staat echter allen gedele geerden, op wie hij niet den gering- sten druk heeft uitgeoefend, vrij om voor eiken candidaat, dien zij wil len te stemmen. Deze verklaring van Roosevelt wordt over het algemeen aldus uitgelegd, dat de Pre sident alleen candidaat zou willen worden gesteld door een spontaan besluit van den partijdag. Op voorstel van de groep van Rooscvelts aanhangers is de democratische partijdag verdaagd. Senator Byrnes, die de voornaamste agita tor is voor een derden ambtsteimbn van Roosevelt, riep onder bijval uit, dat de par tijdag zich van zijn voornaamste taak zou kwijten en Roosevelt zou aanwijzen. Lei dende persoonlijkheden op den partijdag ga ven over het algemeen als hun meening te kennen, dat Roosevelt na de verklaring van gisteren eenvoudig zal aangewezen worden en dat hij. de eenstemmigheid van de de mocratische afgevaardigden in aanmerking nemend, de candidatuur zal aannemen. Het Fransche blad „Petite Gironde" schrijft in een bericht uit Tanger over de achtergronden van de benoeming van den Hertog van Windsor tot gouverneur van de Bahama-eilanden. Volgens het blad zou de Hertog na de onderteekening van het Fransch-Duitsche wapenstilstandsverdrag openlijk uiting gegeven hebben aan zijn on tevredenheid over de politiek der Engelsche regeering. ï**a het incident van Oran heeft hij, aldus het bericht, aan zijn broer, koning George, een brief geschreven, waarin hij te gen de onwaardige daad protesteerde en aankondigde, dat hij in het openbaar tegen de politiek der Epgelsche regeering zou op komen. Daarop heeft Churchill hem met be kwamen spoed tot gouverneur van de Ba hama-eilanden benoemd. 25 pCt. minder stroom verbruikt. (Van onzen Haagschen correspondent.) Verduisterend en bezuinigend Den Haag blijkt flink zijn best te hebben gedaan. In normale omstandigheden had gerekend moeten worden op 10 proc. méér stroomver bruik dan verleden jaar, in werkelijkheid be draagt het stroomverbruik ongeveer 85 proc. van dat van een jaar geleden. Dit beteekent dus een besparing aan stroom van 25 procent. Voor een belangrijk deel is dit een gevolg van het niet-branden der straatverlichting sedert 10 Mei jl., doch ook particulieren heb ben zich bevredigend gematigd in hun licht- verbruik. Zuiniger dan de laatste maanden behoeven de Hagenaars voorloopig niet te worden met het branden van electrisch licht in hun dan natuurlijk goed afgeschermde huizen; mocht de kolenpositic van het G.E.B. ongunstiger worden, dan zullen zij het gauw genoeg mer ken! Bij vei ordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederland- sche gebied, is met ingang van heden de koers voor het omrekenen van rijkscredietkasbiljetten tot guldens als volgt vastgesteld. 1 gulden 133 Reichspfennige. Tot dusver was de omrekenings koers f 1.is 150 Reichspfennige. De nieuwe koersverhouding stemt volkomen overeen met den officieelen clearingskoers en met de marktno- teering, zooals die sedert de devalu atie van den gulden gold. Over Hongkong en Birma. Volgens een officieele mededeeling hebben de Engelsch-Japansche onderhandelingen voor het staken van de oorlogsleveranties via Hongkong en Birma aan Tsjang Kai Tsjek tot een overeenkomst geleid. In de verklaring wordt gezegd, dat de uitvoer van wapens en munitie via Hongkong reeds Ja nuari 1939 was verboden. De Britsche regee ring val vanaf 18 Juli voor een periode van drie maanden het vervoer van wapens, mu nitie, petroleum, vrachtauto's en spoorweg materiaal via Birma verbieden. De Japan sche consulaire autoriteiten in Hongkong en Rangoon zullen in contact blijven met de Britsche autoriteiten, teneinde het ten uit voer leggen van de overeenkomst te contro leeren. In politieke kringen wordt deze over eenkomst als een compromis beschouwd. Uit verklaringen, welke gistermiddag in het Engelsche parlement zijn afgelegd, blijkt dat toen in Londen nog geen officieele mede deelingen over het tot stand komen van het Britsch-Japansche accoord waren ontvan- *en- r, De Britsche onderstaatssrectans van Bui tenlandsche Zaken, Butler, verklaarde name lijk in het Lagerhuis, dat de Japansche re geering onla"ngs verschillende vragen betref fenden den doorvoer van goederenleveran ties voor China, tot de Britsche regeering heeft gericht. De regeering heeft deze vra gen bestudeerd en thans zijn vorderingen gemaakt op den weg naar een overenkomst met Japan, welke voor een bepaalden tijd zou gelden. Men kan elk oogenblik bericht krijgen van het sluiten dezer overeenkomst. In het Hoogerhuis heeft lord Halifax een overeenkomstige verklaring afgelegd. Hij voegde hieraan toe, dat hij ten gevolge van het aftreden der Japansche regeering nog geen officieele mededeeling over het tot stand komen der overeenkomst had. Hij kon daardoor geen volledige verklaring afleggen. De opvatting van Tsjang Kai Sjek. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft in een verklaring zijn opvatting weergegeven over de Britsch—Japansche onderhandelingen over de oorlogstransporten via Birma en over het vraagstuk van het sluiten van een vrede tusschen China en Japan. De houding van Groot-Brittanië, aldus verklaarde hij. beteekent in de praktijk een ondersteuning van Japan. Hierdoor zal Groot-Brittannië niet alleen zijn vriendschap met China doen verdwijnen, doch ook zijn eigen positie in het Verre Oosten prijsgeven Voor Amsterdam te kiezen uit de mariniers. Naar de Tel. verneemt, zullen in totaal 5000 gedemobiliseerde officieren, onderoffi cieren en manschappen van het beroepsle ger naar de rijks- en gemeentepolitie wor den overgeheveld. Voor de overneming door de gemeente politie berust de regeling bij het departe ment van ^Binnenlandsche Zaken en voor de rijkspolitie, rijksveldwacht en marechaus see bij het departement van Justitie. Op aandrang van de Duitsche overheid gaan de betrokken departementen na. hoevelen in elke gemeente bij de gemeentepolitie, bij de rijkspolitie, kunnen worden onder gebracht. In de grootste gemeenten van het land, zooals Amsterdam. Rotterdam en Den Haag wordt er op gerekend, dat ettelijke honder den agenten kunnen worden aangesteld uit de gedemobiliseerde beroepsmilitairen. Den Haag zal er. zooals gemeld, 320 overnemen. Amsterdam 310 en binnenkort kan men in de andere groote steden' dergelijke voor stellen van de gemeentebesturen verwachten Men wil van deze gelegenheid gebruik ma ken om de politiekorpsen op voldoende peil te brengen. Recruteeringscommissies gaan thans reeds nauwkeurig na, welke gegadig den geschikt zijn. Op proef. Uiteraard bestaat er bij de gedemobili seerde militairen groote belangstelling om bij de politie te worden geplaatst. De aan stellingen zijn, volgens de Tel. voorloopig op proef voor één jaar. De aangestelden. die niet blijken te voldoen, worden ontslagen. Voor de Rijksveldwacht zal een spoedcur sus te Hilversum in het leven worden ge roepen ter opleiding voor rijksveldwachter Deze cursus hegint op 1 Augustus a.s. Een 500 gedemobiliseerde militairen zal in twee groepen van 250 een opleiding ontvangen Ook bij de aanstelling hiervoor zijn speciale commissies, die naar de geschiktheid een onderzoek instellen. Alles moet evenwel In een snel tempo ge schieden, daar de overgang op korten ter mijn moet geschieden. Wat het corps marechaussee aangaat, dit is, naar A.N.P. nog meldt, van 1400 tot 40O0 man uitgebreid, de rijksveldwacht van cir ca 1300 man tot 2000. In Amsterdam mariniers. De in Amsterdam aan te stellen politie agenten zullen worden gekozen uit gewe zen mariniers. Het zal gedurende het eer ste jaar voor de 300 nieuwelingen niet al leen bij studeeren blijven: zïi zullen ook dienst doen. doch voornamelijk wanneer er massaal moet worden opgetreden. Boven dien zal een belangrijk deel van de oplei ding bestaan in het beoefenen vap allerlei lakken van sport, zooals ook alle leden van het Amsterdamsche politiecorps beoefenen. Bovendien zullen zij onderricht krijgen in het schieten met dienstrevolvers, kortom de aanstaande agenten en inspecteurs zul-, len gedurende het eerste iaar een degelijke onieidfng ontvangen. Zii zull»n tijdens deze opleidngsperiode ook behoorlijk gesalarieerd worden. „Wie in een glazen huisje woont"De ruiten- beschermings-puzzle van een warenhuis te Heerlen Indien Groot-Brittannië hoopt door het slui ten van den weg via Birma den oorlog in het Verre Oosten te kunnen bekor-ten, dan zal het slecht» het tegendeel bereiken» Zoo lang China zijn doel, het behoud van zijn souvereiniteit en de ongeschondenheid van zijn grondgebied, niet heeft bereikt, zal het de wapens niet neerleggen. In tegenspraak met andersluidende bewe ringen van de Londensche radio, wordt van bevoegde Duitsche zijde medegedeeld, dat Duitschlands smeerolievoorziening gewaar borgd is. Nadat de Londensche propaganda- bureaux vele maanden lang hebben ver klaard, dat de Duitsche oorlogsmachine als gevolg van een gebrek aan benzine tot stil stand zou komen, verzinnen zij thans, naar men opmerkt, een gebrek aan smeerolie. Duitschland hééft echter in dit opzicht nog nooit gebrek geleden, daar het aan den eenen kant groote toevoeren smeerolie uit het buitenland ontvangt en aan den anderen kant groote hoeveelheden smeerolie uit de binncnlandsche petroleumproductie kan be trekken. In Engeland werkt een nieuwe, over het geheele land verspreide, geheime organisa tie. die tegen het defaitisme te velde strekt. Men vertelt, dat een afdeeiing va deze or ganisatie als schatiager (treasure hunters) overal in tuinen, velden en bosschen met de hulp van wichelroede-loopers naar ver borgen metaal zoeken. Gebleken is. dat de oproep tot het afstaan van metaal in goed gesitueerde kringen ertoe geleid heeft, alle waardevolle voorwerpen te laten verdwij nen. Ook meisjes zouden aan deze afdee iing verbonden zijn. „Uitknijpen" Het Spaansche dagblad „Ya" bericht, dat in Engeland een nieuw soort menschen po pulair wordt, n.1. de „Escapisten" (uitknij- pers). Zoo noemt het Engelsche blad „Sunday Express" de naar Amerika en de dominions gevluchte Engelschen. In den laatsten tijd is het aantal gevallen, waarin handelszaken en liefdadigheidsorganisaties de noodzakelijk heid verkondigen een vertegenwoordiger aan de andere zijde van den Oceaan te hebben schrikwekkend toegenomen. Deze personen nemen in den regel hun vrouw of tenminste de sierraden van hun vrouw mede. In het Lagerhuis heeft een afgevaardigde bekend gemaakt, dat drie afgevaardigden op eigen initiatief naar de Vereenigde Staten zijn verhuisd. Het parlement besloot hun te rugroeping en terugkeer te eischen. En dan de staat. Felle aanval op de politieke pers. In de groote zaal van het Concertgebouw is gisteravond door de nationaal socialisti sche beweging in Nederland een openbare vergadering gehouden, waarin de plaats vervangend leider der beweging, de heer C. van Geelkerken, gesproken heeft over het onderwerp: „Nieuw Nederland en de nieu we orde". De vergadering stond onder leiding van Jr. Huygen, die den heer van Geelkerken inleidde. De vergadering was druk bezocht. De zaal was geheel uitverkocht. In zijn rede betoogde de heer Van Geel kerken, dat een werkelijke revolutie niet door praten kan verkregen worden. Wil men den staat veroveren, dan moet eerst de straat ingenomen worden. Het volk leeft in de straat. Daar moet dus de volksbeweging beginnen en dat gaat niet altijd even zacht zinnig. De N.S.B. heeft thans de straat en zal ook den staat veroveren. Nogmaals zette de heer Van Geelkerken uiteen, dgt niet het goud, doch de arbeid de grondslag van het econo mische leven moet zijn. De vorming van den nationaal socialisti- schen volksstaat zette spreker vervolgens uiteen. Wij zuilen onze woede tege'n de ge vluchte Joden niet koelen op de achterge blevenen. De Joodsche invloed zal echter worden uitgeschakeld. Het Nederlandsche volk is Germaansch, slechts de Germaan- sche invloed zal gelden. Een Joodsche ge meenschap zal moeten worden gevormd. Een felle aanval deed spreker op de poli tieke pers. Het is aldus de heer van Geelkerken om helsch te worden, dat thans, nu Europa in brand staat, alleen maar gepraat wordt zooals uit krantenartikelen, welke spreker citeerde, blijkt, men begrijpt de nieuwe or: de nog totaal niet. Onze soldaten en matrozen hebben gevoch- ten. Niet de N.S.B. heeft landverraad ge pleegd, doch de officieren, die hun soldaten in den steek lieten. Ons werd voorgehouden, dat ons volk rustte op vier zuilen, de r.k., de protestanten, de moderne en de neutrale. Deze zuilen ziin rot gebleken. De heer Van Geelkerken besloot zijn rede met de democratie nogmaals heftig te heke len. Duitschland waarschuwt In Duitsche kringen te Parijs herinnert men er aan, dat de inheemsche bevolking van Tunis in opelijke demonstraties heeft geprotesteerd tegen den aanslag van Oran. Men geeft daarom zijn verwondering te ken nen over het feit, dat de omroeper van den Franschen zender in Tunis in het Arabisch een vijandigen toon tegen Duitschland aan slaat. Deze omroeper schijnt te vergeten, aldus merkt men op. dat hij zijn bestaan slechts heeft te danken aan de grootmoedig heid der Duitsche overwinnaars en hij ver gist zich zeer, als hij meent, dat deze groot moedigheid geen grenzen heeft

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1