Geheime code van de Wieringermeer Het uur der beproeving Tandarts Swart Voor de getroffen voetballers HET GYMNASIUM Heldtisclie Eeêvacueeiden Marktberichten O/ii tcoit u-eiAaal: Geleerden bezitten den sleutel De concentratie in de voetbalsport Uit Alkmaar Alkmaars nieuwste aanwinst: Heerhugowaard Van den bewoner der drooggelegde Zuiderzeepolders wordt bijzonder veel notitie genomen. Van hem be staan niet slechts geboortebewijs, trouwboekje, stamkaart en alle an dere gebruikelijke identiteitspapie ren, zonder welke een burger nu eenmaal geen burger is, maar hij komt, met zijn heele-hebben-en-hou- den, ten overvloede voor op het kaartsysteem van de Sfichting voor het Bevolkingsonderzoek in de Drooggelegde Zuiderzeepolders De ingezetene der Wieringermeer moet zich bijna verbeelden iets bij zonders te zijn Misschien is hij dat ook wel, ofschoon ze in 't Oude Land, waar hij toch 't grootste deel van zijn leven gewoond heeft, nooit zooveel notitie van hem namen Doch eenmaal in 't Nieuwe Land overgeplant, gaven tal van gewichti ge menschen zich met hem bemoei en: de sociografen. de psychologen, de phonologen, de anthropologen en hoe al die andere -grafen en -lo gen meer mogen heeten... Alsof-ie een vreemd beest was, een zeldzame Artisaanwinst of een geheimzinnig mensch: afstammeling van een uit stervend dwergenras, eenig-overge- blevene van een Zigeunerstam, laat ste nazaat eener roemruchte gene ratie Wij kunnen ons voorstellen, dat hij er óp een dag genoég van krijgt, van dat aange gaapt worden door de geleerde toeschouwers, van al dat gepraat over zijn eigenschappen in boek en krant! Maar de geleerden krij gen er nóóit genoeg van! Die zijn,zelfs niet tevreden met een nauwkeurige registratie, zij hebben gemakshalve nog een code van hem aangelegd. Dat gaat zóó. Een duplicaat van het bevolkingsregister der Wieringer meer, dat door Medembliks „burgemeester- sche", mevr. Peters, werd samengesteld, be vindt zich in het bureau der Stichting. Ook liggen daar de duizenden kaarten, welke door de studenten over de „proefkonijntjes" werden ingevuld en ongestuurd. Al die ge gevens worden „vercijferd", d.w.z. de uit voerige aanteekeningen worden in code- vorm omgezet. Wij hebben de code mogen zien, eventjes maar. hoor! 't is een dis crete aangelegenheid! Ze zit in een sta len lade ten bureele van de Stichting. Deze is gehuisvest ergens in een voormalig schoolgebouw aan de Dufaysstraat te Am sterdam. Het duizelde ons van de cijfers. Iedere Wieringermeerder heelt zijn eigen kaart, waaruit de man-of vrouw-van-de-wetenschap des slacht offers zielsgeheimen kan ontraadse len. Eieren en koffiedik zijn er niets bij Elk getal en we zien er bij van 4 eijfers beteekent een lichamelijke of geestelijke eigenschap van den persoon in kwestie: bijv. de kleur van zijn haar, zijn uitspraak, de vorm zijns schedels, of zijn aantal kin deren... Deze wonderlijke acadabra bevat geen geheimen voor hem, die den sleutel der code bezit. Om in termen der algebra te spreken, de „vergelijking met één onbe kende" moet worden opgelost: het Onbe kende Wezen van den Mensch, die zich in den Polder neerzette om te arbeiden en zich te vermenigvuldigen... De uitkomsten der verschillende kaarten worden straks verge leken en men stelt bijv. vast of een bepaal de lichamelijke eigenaardigheid gepaard gaat met een of ander geestelijk kenmerk. Daaruit trekt men weer zijn conclusies, welke voor de wetenschap van het grootste belang worden geacht. Niet minder dan zeven dames en heeren werken dag-in,-dag-uit aan de code van den Polder. Het is thans de heer Blaauboer, die deze staf van .vercijferaars" geregeld met af schriften van den burgerlijken stand bij- »KSPIak. 0ns daarover zijn groote p entclijkheid uit De code der sectiën voor Ps> chologie, Phonetiek en Sociografie zijn reeds klaar, aan die voor de Anthropologie wordt hSrl gewerkt. De sleutel der code is natuurlijk ook be schreven en hiervan zijn duplicaten op ver schillende plaatsen bewaard. „Hier kan nooit iets wegraken", vertelt men ons. „Wij ^o'gen niet de tactiek van den geleerde, die alles in zijn bureau opbergt, zoodat nie mand behalve hijzelf, zijn werk kan voort zetten Dit is meer een „zaak". Ook wan neer deze gelieele ploeg menschen, die IJ hier ziet werken, er niet meer zou zijn, kunnen anderen den arbeid weer opnemen. Ons zal niet overkomen, wat bijv. met het menschkundig onderzoek op Urk gebeurd is. In 1910 mat een professor de schedels, doch de afmetingen raakten weg. Een paar iaar later werden de schedels weer gemeten. Helaas verdwenen ook deze notities mét den professor, naar Indië... Of ze (de noti ties) daar door de insecten zijn opgegeten? In ieder geval hadden wij er niets aan. Toen voor de derde maal de hoofden der Urkers wilde meten, hadden sommigen er geen zin meer in... Teneinde dergelijke situaties te vermij- zoo vertelde men ons verder hebben wij tevens veel kostbaar materiaal, o.a. foto's naar een goede schuilplaats gebracht! Nu kunnen we tenminste met een rustig ge moed verder werken!" Zóó wqrdt er over Uw bijzondere persoon lijkheid gewaakt, o Wieringermeerder! El ke haar van Uw hoofd is geregistreerd en de dikke betonnen muren van een schuil plaats omhullen zwijgend alle wijsheid welke over U werd bijeengegaard... Hooi-tijd inhet Amsterdam*che Vondelpark, een stukje ongerepte natuur in Neerlands hoofdstad Geen reden om aan welslagen te twijfelen. De secretaris-generaal van het departe ment van onderwijs, kunsten en weten schappen deelt ons- mede, dat er geen reden is om te twijfelen aan het tijdig gereed ko men van de nationale organisatie der voet balsport. j J ós -< NED. ELFTAL—HAAGSCH ELFTAL, 5—1. Op het V.U.C.-terrein in Den Haag is gis teravond de eerste wedstrijd van een serie van drie gespeeld, waarvan de baten zullen worden aangewend ter vorming van een fonds voor de oorlogsslachtoffer-s onder de Nederlandsche voetballers. De strijd, welke ging tusschen het Haag- sche elftal en het Nederlandsche elftal, werd een overtuigende en verdiende overwinning voor laatstgenoemde ploeg, die met 5—1 won. De publieke belangstelling was zeer be vredigend: de tribunes waren zoo goed als geheel bezet GOUD NAAR AMERIKA. In de haven van New York is Dinsdag het Engelsche stoomschip „East.ern Prince" aan gekomen met 52 millioen dollar goud van de Bank van Engeland aan boord. Volgens de „New York Herald Tribune" ligt thans voor 1.75 milliard dollar aan bui- tenlandsch goud in de kelders van de Fe- deral Reserve Bank. Door JULES DE GROOT. Ook de verduistering heeft zijn goede zij den. Niemand kan bijvoorbeeld zien, dat Frits en Josina, die naar de bioscoop ge weest waren, elkaar in het straatje naast de bioscoop kusten en dat vonden ze allebei bijzonder prettig. Ze hadden een leuke film gezien en namen, zooals altijd direct daarna afscheid, want Josina was bang dat ken nissen hen zouden zien en het aan haar va der zouden vertellen. In het zwakke licht van de verlichting van den ingang keek Frits haar na, tot ze in de duisternis verdween. „Eeh aardige film was dat, nietwaar?" zei een ietwat krakende stem naast hem. Frits draaide zich om en keek in liet ge laat van een magere man van omstreeks vijftig jaar, met een lorgnet op. De heer keek Frits vriendelijk aan en herhaalde: „Werkelijk, een aardige film. Vol lichtzin nigheid en overmoed „Ik vond er niet veel aan", zei Frits koel. „Juist omdat hij zoo lichtzinnig en overmoe dig was!" „O, dat is jammer!" De stem van den vreemde klonk eenigszins heesch. „Een vol maakt genot was de avond voor mij trou wens ook niet. Ik heb steenkoude voeten ge kregen. Hier op den hoek is een aardig kroegje. Wilt u een glas met me gaan drin ken?" Toen Frits hem verbluft aankfek, zei hij: „Met z'n tweeën is het gezelliger in zoon kroeg dan alleen". Frits volgde hem en even later zaten zij aan een tafeltje in het warme vertrek. De Vreemde heer was zeer spraakzaam en had het over goede en slechte films, goed en slecht weer en ademhalingsziekten. Toen de kellner kwam, vroeg hij: „U drinkt een glas bier of wijn?" „Dank u!" zei Frits beslist. „Ik ben geheel onthouder!" Verbazing stond in de oogen van den heer te lezen, toen Frits limonade be stelde. Toen nam hij zelf een glas grapefruit: „Maar u rookt toch?" Weer zei Frits hoffelijk, maar beslist: „Ik rook nooit!" Zoo zaten ze en poosje. De vreemdeling had er slag van Frits onopvallend uit te hooren. En Frits antwoordde hem zonder ecnig wantrouwen» Hij vertelde van zijn werk dat hem heelemaa! in beslag nam, dat hij één, hoogstens twee keer per maand naar de bioscoop ging en dat hij verder thuis bleef. Maar hij voelde zich heel tevreden. Hij betaalde veertig gulden voor zijn kamer met ontbijt en hield zoo nog .110 gulden over. „Veel is het niet", meende de heer. „O, voor mij is het genoeg. Ik houd zelfs nog over en spaar voor mijn ouden dag," antwoordde Frits bescheiden. De ander zweeg een oogenblik, tóen scheen het of de grapefruit 'hem .naar het hoofd was gestegen, want hij werd plotseling vroo- lijk, vertrok zijn mager gezicht tot rare gri massen, neuriede een liedje en fluisterde in eens geheimzinnig: „.Tongeman, ik weet iets! Ik weet hier in de buurt een kroeg met dameshediening. Drie schattige meisjes, zeg ik je! En niet preutsch! Het kan een gezel lig avondje worden!" „Dank u", zei Frits koel, bijna onbeleefd stug. „Zulke kroegen interesseeren me niet Ik ben zoo. goed als verloofd!' Toen sloot de vreemde heer hem geroerd in de armen, deed zijn lorgnet af en zei: „Jij bevalt me, jongeman! Jij zult mijn Josina hebben!" „Uw Josina?" vroeg Frits vol verbazing. „Ja, ik ben haar vader en ik heb jullie gevolgd. Ik wilde den jongeman, over wien ze nooit heeft willen spreken, wel eens lee- ren kennen. Ik heb je karakter op de proef willen stellen, want ik wil in geen geval zoon nietsnut als we op de film hebben ge zien, als schoonzoon hebhen! U bent een ernstige jongeman met hoogstaande opvat tingen. Ik verwacht u morgen bij me, u bent hartelijk welkom!" Frits en zijn toekomstige schoonvader na men hartelijk afscheid. Frits keek de ma gere gestalte na en lachte zachtjes. Toen ging hij weer terug naar het kroegje, dronk vier donkere .biertjes en een paar borrels. rookte tien sigaretten, leende vijf en twin tig gulden van zijn vriend en zei: „Geluk kig. dat ik den ouden heer naar Josina's be schrijving, direct herkende! En van zijn merkwaardige opvattingen had ze me juist verteld! Als ze mijn vrouw is, mag hem voor mijn part een licht opgaan!" EEN PRACHTIG GEBOUW, WAAR IN REKENING IS GEHOUDEN MET DE EISCHEN VAN DEN MO DERNEN TIJD. Het zou waarlijk te ver voeren, indien wc tot in de finesses de bijzonderheden van het majestueuze gebouw gingen beschrijven, dat zich op het oogenblik in zijn volle groot beid verheft in de Berger Hout, naast liet gerechtsgebouw.. Rondgeleid door den directeur van ge meentewerken, begonnen we onze tocht in de aula. die tegelijker tijd zal dienst doen als gymnastiekzaal. Het is het deel, dat on middellijk naast het gerechtshof is gelegen en op zichzelf een zaal, die, wat inrichting betreft, slechts bewondering kan wegdragen. Er is een tooncel, -voorzien van een belich ting, waarop menige schouwburgzaal ja- locrsch zou kunnen zijn, er zijn kleedka mers, er is een parketvloer en een mooie ruime galerij, terwijl in ieder opzicht is re kening gehouden met de eischen der ac- coustick. De gymnasticktoestcllen waren nog niet aanwezig, doch deze zullen, wanneer straks alles in gereedheid is, zoo noodig ter zijde kunnen worden geschoven en bedekt met kleeden. Uit deze aula, die naar het Zuidwesten deuren heeft naar het achter het gebouw lig gende park, komt men door een gang in de eigenlijke school, liet stuk, dat uitziet op de Berger Hout. De lokalen bevinden zich zoo wel boven als beneden alle op het Noorden, wat noodzakelijk was met het oog op het feit dat zich hier uitsluitend lokalen bevinden bestemd voor het geven van onderwijs in technische vakken. Beneden vindt men een lokaal voor aardrijkskunde en projectie, be nevens een' leslokaal en een practicumzaal voor natuurkunde. Boven ligt het leslokaal en de practicumzaal voor scheikunde met daarnaast nog een lokaal voor jongelui, die gedurende den middag moeten overblijven. Op de hoek van de Berger Hout en de Wes terweg vindt mén de hoofdingang, die toe gang geeft tot de hal met het hoofdtrappen- huis. Beneden vindt men hier de kamer van den rector, boven de leeraarskamer. In het gedeelte langs de Westerweg zijn in totaal negen leslokalen ondergebracht, ter wijl aan het einde van de zich hier bevinden de gang beneden een les- en een practicum lokaal, voor natuurlijke historie, boven een teekenlokaal zijn ingericht. Het lokaal voor natuurlijke historie heeft een deur naar buiten, waardoor men komt in de „plantentuin", die een vijver bevat voor de waterplanten. Na een tocht door den tuin„ die een fraaie pergola bevat en die in hoofdzaak zal be staan uit een wandelweg rondom een diep liggend gazon, brachten we nog een be zoek aan de toren, die is ingericht tot het doen van meteorologische waarnemingen. Alles bijeen gekomen zijn we heengegaan met de gedachte in een schoolgebouw te zijn geweest, dat inderdaad voldoet aan de al lerhoogste eischen, welke men aan zulk een gebouw kan stellen. We twijfelen er niet aan of de school zal door haar inrichting een zekere vermaardheid verwerven en we hopen slechts, dat deze in de toekomst zal worden bevestigd door de leerlingen, wel ke worden afgeleverd. Aan de school zal het waarlijk niet liggen! OBDAM HELDERSCHE VLUCHTELINGEN. Gjsteren zijn te Obdam pl.m. 250 vluchte lingen uit Deii Helder gearriveerd. Over een zoo groot mogelijk aantal gezinnen zullen de geëvacueerden verdeeld worden, opdat voor een verblijf van eventueel langeren tijd zoo min mogelijk ongemak wordt verkregen. VOOR Een bewoner van de Nieuwe Laan te Delh plantte zeven jaar geleden eenige mandarijnenpitten in een bloempot, welke later in den vollen grond werden gezet. Thans is een rijpende vrucht het resultaat ervan, zoodat deze dan de eerste in den vollen grond gekweekte mandarijn in Nederland is Even passen tijdens de cursussen, die yoor de inwoonsters van de getroffen gebieden worden georganiseerd in die plaatsen, waar ze zijn onder gebracht houdt SPREEKUUR te ten huize van J. ZWARTEVEEN, Arts. Maandag en Donderdag van 78 uur n.m. ANNA PAULOWNA TELEURSTELLEND RESULTAAT VAN DE NATIONALE INZAMELING Yoor de Nationale inzameling 1910 i= in onze gemeente langs de huizen gecollecteerd met bussen. De polder, anders bekend om zijn gulheid, Ls nu echter heel slecht „uit de bus geko men". We zullen de gecollecteerde som maar niet vernielden, een rechtgeaarde Polderbe woner zou zich schamen als hij die verge leek met wat in andere gemeenten is inge zameld. Er is echter nog een kans om het ver zuimde goed te maken, want er zijn ook nog lijsten ter inteekening. De eerste twjntig inteekenaren brachten al meer bijeen dan in alle bussen te zamen gecollecteerd is! Toch zullen nog velen dit goede voorbeeld moeten volgen en eens extra in den zak tasten, wil de Polder een eenigszins dragelijk figuur slaan bij deze nationale inzameling voor hen. die door het oorlogsgeweld alles of zeer veel verloren en door de gaven van ons en andere landgenoo- ten, die het er gelukkiger afbrachten, weer wat op de been geholpen moeten worden, een dak boven het hoofd hopen te krijgen of een zoodanigen steun, dat zij zich zelf weer een bestaan kunnen verwerven. WEER AANSLUITINGEN VOOR ELEC- TRISCH KOKEN. Toen de petroleumdisirihutie werd inge voerd, moest het bedriif vele aanvragers te leur stellen met het oog op verminderden aanvoer van brandstoffen en materiaal. Thans worden bij deze aanvragers de toestel len thuis bezorgd en zal de aansluiting dus wel niet lang meer op zich laten wachten. POLITIE. Verloren: Portemonnaie, kinderbadpak, regenjas. Gevonden: Expeditiekruis, witte lade en 5 gordijnknoppen, beige portemonnaie, wollen mutsje. BREEZAND IN HET WATER GEREDEN. Gisteravond geraakte de groote vrachtwa gen van Van Koningsbruggen uit Den Hel der in de wegsloot langs den Verlengden Meerweg. De kraanwagen van de firma De Moor had wel geen gemakkelijke taak, maar het geluk te toch den zwaren wagen weer op den weg te krijgen. HOUD JE ROER RECHT! Zekere A. reed een beetje boven z'n thee water op den hoek van Stoomweg en Schorweg met z'n fiets tegen een paaltje. A. viel en bekwam verwondingen aan z'n ge zicht, terwijl dokter Veenis bovendien her senschudding constateerde. GESLAAGD. J. Cornelissen slaagde voor het diploma M.U.L.O. B. WIERINGEN BOERDERIJ DOOR BLIKSEM GETROFFEN Tijdens het hevige onweer, dat zich Maan dagavond over onze gemeente ontlastte, is de bliksem ingeslagen in de woning van den heer Ippel aan den Hollcbalgweg. Er is weinig schade aangericht. Alleen do schoorsteen werd van het dak afgeslagen. Een en ander veroorzaakte veel schrik bij de bewoners, GEËVACUEERDEN UIT DEN HELDER AANGEKOMEN. Hedenmiddag zijn de eerste personen die naar hier officieel geëvacueerd worden, uit Den Helder aangekomen. Het aantal was ver beneden het aantal, dat hier venvacht werd. De overige personen zullen nu wel over eenige dagen komen. SCHAGERBRUG. GASTEN OP DE SCHOOL. Naar wij vernemen, bezoeken thans 52 kinderen van Heldersche geëvacueerden de openbare lagere school te Schagerbrug. Met loffelijken ijver is terstond na aankomst der Helderschen door de Zijper autoritei ten ingegrepen, om de kinderen van de straat te houden. Het onderwijs wordt ge geven door Heldersche leerkrachten. SCHAGEN, 18 Juli. 10 Paarden f 225750, 14 geldekoeien (ma gere) 130170. 50 idem (vette) 220250. 36 nuchtere kalveren 8IS. 30 magere schapen 1416. 1S8 idem (vette) 223S. 237 lamme ren 8—16, bokken en geiten 1012. 10 ma- gerev arkens 34—42, 31 biggen f 16—22, kip pen f 0.S01. NOORDSCHARIVOUDE, 18 Juli. Aanvoer: 300.000 Kg. aardappelen: Schot- sch« muizen 44.20. grooten 4.bl. eigen heimers 4.404.90. drielingen 23. kleine 0.701.90, zilvernep 10.5011.To, tuinboonen 33.30, spercieboonen 12.8013.40. BROEK OP LANGEND1JK, 18 Juli. Schotsche muizen 44.50. bl. eigenhei mers 45.70. drielingen 1.803.20. kleine 1.70. peen 4.505.30, 246 Kc spercieboonen 12.10—12.90. roode kool 44.70. 7300 Kg. to maten: A 18.101S.60. B 19.10. C 1(4—16.10, CC 13.—, 40 Kg. druiven: Frankenthalcrs 75.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3