Alexandnê wederom :Nationa1e concentratie. Groote luchtoorlog op komst Groeiende ontevredenheid in Gibra'tar Het bombardement op Haifa Driehonderd agenten meer in de hoofdstad Brand in een houten loods te Utrecht Italiaansch leqerhericbt De as koel tegenover Frankrijk TEVEEL AAN CONCENTRATIE. De krantenkiosk op het station te Alkmaar geelt met de door haar geëtaleerde kranten der verschillende dictatoriale partijen een scherp beeld van de door Dr. Janke aanbevolen conoentratie in d« concentratiebewegingen. Van eenheid tusschen de „dictators" is nog niet veel te bemerken! Ter aanvulling van zijn verklaringen, on langs over het vraagstuk van de nationale concentratie afgelegd, heeft de persreferent van het rijkscommissariaat, de heer Janke, zeer veel gesproken en geschreven over na tionale concentratie. Er is zeer veel druk inkt aan gewijd, zooveel zelfs, dat het van het goede teveel is geworden. Er bestaat over dit onderwerp, ondanks de vele be- schouwinen welke er over gehouden zijn, toch veel onduidelijkheid en verwarring. De weg, die naar nationale con centratie leiden moet, wordt nog niet helder onderscheiden. Ook is er te veel concurrentie tusschen de ver schillende concentratiepogingen, zoodat men geneigd is te zeggen, dat er eens wat concentratie in de con centratiebewegingen moest komen. Het belangrijkste in deze materie is, dat niet voldoende begrepen wordt, dat een concentratiebeweging tevens een vernieu wingsbeweging moet zijn. In veel hoofden heerscht hieromtrent misverstand. Er is een geneigdheid om reëele feiten te ontwijken en een afkeer om den werkelijken toestand on der oogen te zien. Het is verkeerd te pro- beeren over de vaststaande feitelijkheden heen te praten. Men moet niet trachten ont wikkelingen, welke haar loon genomen heb ben, op papier of in redevoeringen ongedaan te maken. Dit zou beteekenen, dat men de klok terug wilde zetten. En zulk een poging zou bij voorbaat tot mislukking zijn ge doemd. Het is wel onvermijdelijk, dat lieden, die meenen bewegingen te kunnen organi- seeren, waarin langs omwegen of onder an der etiket oude idealen worden nagestreefd, zich op een doodloopenden weg bevinden. De praktische resultaten, tot nu toe door dge lijke concentratie bewegingen bereikt, strek ken wel tot bewijs van het voorgaande. Men kan vaststellen, dat de nationale concentra tie, waarop breede kringen in het volk blijkbaar hebben gehoopt en waarnaar zij verlangend uitgezien hebben, daarom niet tot stand gekomen is, omdat de initiatief nemers geprobeerd hebben reëele feiten te omzeilen. Een nationale concentratie zal uit het gedachtenleven van het Nederlandsche volk zelf moeten voortkomen en zal door Neder landers tot stand worden gebrach. Toch'is het niet overbodig, zoo zeide de heer Janke. dat van deze zijde nu en dan een duidelijk woord wordt gesproken om te voorkomen, dat zekere lieden domheden begaan. Nog maals, een nationale concentratie is niet te bereiken- door vast te lioudeh aan ver ouderde begrippon. Dit geldt ook voor den staatsvorm. Het is niet in het belang van het Nederlandsche volk dat men over het vraagstuk van staatsvorm en monarchie lange debatten houdt of dat men zelfs po gingen tot nationale concentratie van deze punten afhankelijk stelt. Men most niet vasthouden aan theoretische voorkeuren, als de feitelijke toestand 'n verwerkelijking daar van tooh volkomen uitsluit. Beter is het, dat men, afziende van dergelijke theoreti sche punten en uitgaande van de feiten, het welzijn van het volk voorop s'elt. Want dit alleen kan leidend beginsel bij een concen tratie zijn. Intuschen blijft men van Duitsche zijde een afwachtende houding aannemen. We1- licht is de tijd nog te kort geweest om de geesten te doen rijpen. Het Italiaansche hoofdkwartier meldt: Een van onze duikbooten heeft een groot tankschip in het Oosten van de Middelland- sche Zee tot zinken gebracht. Bij een luchtgevecht, dat door onze jacht- toestellen boven Malta werd aangebonden, werden twee vijandelijke toestellen neerge haald. Een van onze vliegtuigen keerde niet op zijn basis terug. De haven van Alexandrië is opnieuw en doeltreffend gebombardeerd. In Noord-Afrika heeft onze luchtmacht met duidelijke resultaten het vliegveld en de barakken gebombardeerd in Mersa Ma- troeh en Sidi Barrani. Alle vliegtuigen keerden terug. Een krachtige aanval, die door den vijand werd ondernomen op onze stellingen, ten Noorden van den schans Capuzzo, met ge bruikmaking van een vijftigtal tanks, voor afgegaan door een rookgordijn, werd door onze troepen moedig afgeslagen. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen we derom een nachtelijken aanval op de haven Op w«g naar huis. Da wagens van da Nederlandsche autobuscolonne, welke de vluchtelingen uit Frankrijk weer naar het vaderland kwam terugbrengen, staken gunstig af bij de primitieve Fransche wagentjes, welke men in verschillende plaatsen aantrof van Tobroek, zonder eenige schade aan te richten. In Oost Afrika hebben onze inboorlingen troepen Chezzan bezet, in de streek van Ivurmuk, waarbij hun wapenen en een Britsehe vlag in handen vielen. De bevol king heeft zich geestdriftig onderworpen. In Kcnya is, na de operatie in de zóne van Mojale, waarvan melding is gemaakt in le- gerbericht 110. 33 het land van Britsch Mo jale bezet. Vijandelijke luchtaanvallen op Agordad, Asmara en Assab veroorzaakten zeer lichte scharle. Een vijandelijk vliegtuig werd neergehaald. Een van onze duikbooten is niet oti zijn basis teruggekeerd. Het Italiaansche blad de „Popnlo d' Italia" schrijft over den toestand in Frankrijk en stelt vast, dat de as het Europeesche vaste land volgens nieuwe polüieke en economi sche beginselen ordent, waarbij de andere volkeren door hun belangen zijn gedwongen zich aan den nieuwen tijd aan te passen, ifldien zij bij de ontwikkeling niet willen achterblijven. Tegenover het gejammer van de vierde Fransche republiek blüft de as koel en gereserveerd. Berlijn en Rome heb ben een zekere achting voor de grijze figuur van Maarschalk Pétain en zii hebben dit ge loond door hem zijn taak te vergemakke lijken en den wapenstilstand te verlichten. Meer kan en wil de as echter niet doen. Frankrijk blijft een overwonnen vijand. Indien het Frankrijk bij 'het sluiten van den vrede zal zijn gelukt nolitiek en geeste lijk in overeenstemming te komen mot den nieuwen tijd. z»l het een kans hebben zich in de nieuwe Europeesche orde te voegen. De pogingen van de Fransche pers om de politieke hervorming van Pétain een natio naal revolutionnaire stempel te d ukken, kan de as niet overtuigen. De mogendheden van de as weten wat een werkelijke revolutie is. Vooreerst is de Fran sche grondwetherziening eerder een reactie van Fiankrijk uit zelfbehoud tegenover de ontbinding van de derde republek, die voor den nederlaag verantwoordelijk is. In wer kelijkheid is de vierde republiek ontstaan uit de traagheid en de persoonlijke lafheid van het parlement der derde republiek. De Engelsche minister van luchtvaart Sinclair heeft gisterenavond een rede gehou den, welke ook door de radio werd uitgezon den. Sinclair begon met er op te wijzen, dat de strategische positie van Engeland op het oogenblik weinig gunstig is. Hij schilderdo uitvoerig de acties van de Britsehe lucht macht en gaf hoog op van de successen, die behaald zouden zijn en van de superiori teit over de Duitsche luchtstrijdkrachten. In het verdere verloop van zijn rede sprak do minister zijn bijzondere erkentelijkheid uit jegens de Domjnions, in 't bijzonder Britsch- Indië, dat een groote rol in den luchtoorlog speelt, zoowel in Engeland alsook daar, waar ook de Italianen aan den strijd in de lucht deelnemen. Sinclair noemde het nume rieke overwicht van de Duitsche luchtmacht een zeer ernstig gevaar. Hij zeide in dit ver hand, er zeker van te zijn, dat Engeland een luchtaanval op veel grootcre schaal diende te verwachten, dan de vijand ooit had on dernomen. Tenslotte heette de minister „hen die van gene zijde van den ovoaan komen om daadwerkelijk aan de luchtoorlog deel te nemen", in de Itoyal Air Force welkom. Het verordeningenblad van Gibraltar pu bliceert een verordening inzake de evacuatie van alle personen benoden de 17 jaar, van alle vrouwen met uitzondering van de leden van de controle-commissie, alsmede van alle mannen tot 45 jaar, die niet bij den een of anderen dienst zijn ingedeeld. De evacua tie zal in de komende dagen geschieden. Dezelfde verordening bepaalt, dat alle koop lieden en andere personen, die in het bezit zijn van zandzakken, deze terstond moeten inleveren. Na het bekend worden van het nieuwe eva cuatiebevel, zoo meldt het D.N.B. uit Madrid op grond van via La Linea uit Gibraltar ont vangen inlichtingen, sclroolde de bevolking in de straten van Gibraltar samen en hield protestbetoogingen voor het paleis van dén gouverneur. Den len Augustus, den dag van de weder- inscheping van de geëvacueerden, vreezen de autoriteiten ernstige incidenten. Het wacbtbataljon der Duitsche luchtwacht heeft Woensdag een marsch door 's Gravenhage gemaakt en oo het Plein gedefileerd voor den generaal der vliegers Christiansen Ferdinand Helmann zal Louis Zimmermann opvolgen als eersten concertmeester van het Amsterdamsch Concertgebouw orkest. De nieuwe concertmeester (rechts vooraan) tijdens de repetitie van Woensdag Onder de Arabische bevolking van Damas- cus heeft het bombardement van Haifa door de Italianen groote geestdrift gewekt. Aan de betoogingen in Damascus en ook in Bei roet, die spontaan door samenscholingen van menschen en optochten door de straten tot uitdrukking kwamen, hebben ook in uni form gekleede Franschen deelgenomen. Op de bergen aan de grens tusschen den Liba non en Palestina staan vele menschen te kij ken naar de geweldige rookwolken, die op stegen uit de brandende raffinaderijen. Het schijnt, dat de nieuwe raffinaderij, die in allerijl kortgeleden afgebouwd was, in haar belangrijke deelen verwoest, zoo niet geheel vernield is. De vlammen slaan op uit onge veer 50 olietanks. Wanneer de thans w aaien de westenwind naar het oosten mocht om slaan, zou de geheele stad in rook worden gehuld en misschien zelfs moeten worden ontruimd. ZUINIGHEID BEDROOG DE WIJSHEID Naar wij vernemen, zal het Amsterdam- sche politiecorps met tien inspecteurs en driehonderd agenten worden uitgebreid. Voor het Amsterdamsche politiecorps is deze uitbreiding zeer verheugend. De laatste jaren is wegens bezuinigingen vrijwel geeft nieuw personeel aangesteld, zoodat men op het hoofdbureau slechts met uiterst zorg vuldig beleid in staat was de stad voldoen de te beveiligen en de justitieele taak naar behooren te vervullen. Het is de bedoeling, dat tien officieren worden aangesteld in den rang van in specteur. Het probleem dér legering van deze driehonderd man dient nog te worden opgelost, doch de hoofdstedelijke politie autoriteiten hopen, dat zij de beschikking zullen krijgen over de mariniers-kazerne. Gistermiddag omstreeks één uur werd de brandweer gealarmeerd voor een uit- siaanden brand, welke zou woeden in een perceel aan de Waterstraat te Utrecht. Onmiddellijk rukte zij uit naar de plaats des onheils. Bij aankomst bleek de brand ie zijn uitgebroken in een houten, met zin- Ken golfplaten overdekte loods, welke zich bevond achter perceel Oudegracht 23, waar- t0,0n,kamers van firma Serree zijn ge\estigd. ltl deze was een hoeveel heid emballage, alsmede een hoeveelheid materialen opgeslagen, zoodat hier een mas- - Pandbaar materiaal geconcentreerd was. Hoog sloegen de vlammen uit de branden- ae loods 0p en het vuur bedreigde al spoe- mg de in de Waterstraat liggende percee- ju door het krachtdadig optreden i arij brandweer konden deze panden be houden blijven. JONGETJE DOOR GROENTEKAR OVER REDEN EN GEDOOD. Gisterochtend liep het anderhalfjarig zoon- ftn nni familie Nijp ,G Leeuwarden m jpn -■ bewaakt oogenblik uit een voortuin gropntMr68 ?P' Hvet i°nf?etje kwam onder eei dat hi^ terecht, en werd dermate gewond. aat net spoedig overleed.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6