huurprijs? Evacuatie oorden voor Nieuwediepers Waar ben ik? schip van Staat en z'n stuurman Laat U registreeren Zaterdag 20 Juli 1940 Tweede Blad Overgang Gem. Lyceum Er wordt niet meer gewaarschuwd Mannen, opbouw en doktoren Middenstanders, die reiskosten vergoeden Bevorderd van klas I naar II. G. Abbenes; E. Baden; T. Bakker; G. Blaauboer; J. Blind; A. v. Bolhuis; B. Bouma; L- Deutekom; M. Eskes; G. Flameling; A. Gitr; A. Groeneveld; A. Groenewegen; E. Ver- wey; P- Kroeze; A. Lelie; C. v. d. Plaat; P. Quant; G. Rehorst; J. Rietmulder; W. Spruit; G. Straver; W. Super; P. Tollenaar; W. v. Twuyver; N. v Vendeloo; S. Verberne; E. Versluys; J. v. d. Waay; M. Wiilemse; W. Woudstra; D. Groot Enzerink; J. Henderikx; E. v. Zweden. Voorwaardelijk bevorderd. C. v. Duin; J. v. Giesen; L. v. Giesen; J. Heydenrijk; R. Klaassen; D. Klaver; H. Koops; D. Keervink; A. Lastdrager; C. v. Leeuwen; C. Versluys. Afgewezen: 6. Bevorderd van klas II naar m. G. Bandt; K. Biersteker; H. de Beurs; J. Boendermaker; H. v. Bolhuis; G. Borst; A. Bosma: H. Botfema; K. Bruinsma; A. Dibbetz C. v. Dongen; D. Dijkstra; M. Flotat* A. Gons; J .v. Grunningen; J. Hoogerwerf; J. Jansen: A. Klaassen; J. Koekenbier; G. Koop man; M. Lafeber;, P. Koorn; E. Kukuwaal; J. Lever; H. v. d. Maden; C. Mahieu; H v. d. Meuten; L Modder; H. Mulder; M. Mulder; E. v. Praag; J. Rebel; C. Trap; G. Veenhuizen; P. Visser; J. Vroom; F. Walboom. Voorwaardelijk bevorderd: C. Dol; C. Huygen; M. Kramers; G .v. d. Raay; M. v. Tïll; K. v Straten. Afgewezen: 3. Bevorderd van klas III naar IV HBS. G. v. Balen Blanken; L. de Boer; J. Bom- hoff; H. Broekman; J. Dekker; J. Dijkstra F. v. Engel; C .Essers; G. Franke; G. Hoorns man; G. Klein; K .v. d. Kommer; P. Meiekers W. Offringa; J. v d. Plaat; G. v. d. Plas; A Slooten; G.. Tiel; J. Doexse; C. Smits; L Coertzen de Koek; als vakleerlingeW. Velt huys. Voorwaardelijk bevorderd: C. Hellingman; E. Kousbroek. Afgewezen: 3. Bevorderd van klas IV naar V HBS. J. Bakker; M. v .d. Ban; G. Broekman; S. FeenstraKuiper; J. de Graaff; A. Krook; J. Moorman; E. Rinsma; Voorwaardelijk bevorderd: W. Robert. Afgewezen: C. Hellingman. Afd. Gymnasium. Bevorderd van klas III naar IV. J. v. d. Horst; J .Mulder; F. Reynen; T. Vaandrager; N. Verwey; J. Vlessing; J. Wessel. Voorwaardelijk bevorderd: J.v. Vendeloo; J. Visser. Afgewezen: 1. Bevorderd van klas IV naar V. G. Bolhuis; C. Graaff; P. Lever; M. Maas; C. v. Pienbroek; P. Raat; H. de Stigter; P. Verberne. Afgewezen: 1. 1 Bevorderd van klas V naar VI. J. v. Gessel; L. v. Heyningen; J. Jansen; J. Koopman; W. v. d. Plaat; C Remeyn; S. Sinke A. Tollenaar. Afgewezen: geen. BIJZ. KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS (ESSEN) Bevorderd van klas I naar II: Tr. Abbenes; H. C. Bakker; J. Graaff; A. D. Jippes; A. M. de Kok; N. Labruyère; M. G. Schoorl; P. Wiilemse. Afgewezen geen. Bevorderd van klas II naar III: H. Been; F. W. de Boer; K. J. S. Knol; J. M. Kuiper; E. Wiegel; J. Wiilemse; J. A. Zegel; B. F. Verfaille. TOELATINGSEXAMEN VAN DE ZEEVAARTSCHOOL TE DEN HELDER. Op 3 en 4 September a.s. bestaat voor hen, die zich nu nog niet konden aanmelden, op nieuw gelegenheid toelatingsexamen af te leggen. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. Voor het examen Nuttige Handwerken voor Meisjes slaagden de dames; H. F. Brands, W. C. de Groot, N. KUjan, C. C. de Stigter, C. Teuscher en C. J. Vermeulen. Leerlingen van de Bijz. Kweekschool voor Onderwijzers!essen) te Den Helder. W.S.V. „DE ZILVERMEEUW" Oproep aan haar leden. Om het verloren gegane contact met haar leden en donateurs te herstellen, verzoekt bovengenoemde vereeniging door middel van een advertentie in dit nummer, haar bestuurs leden, leden en donateurs hun tijdelijk adres te willen opgeven aan hun Eere-voorzitter. GESLAAGD. Voor het Mulo-diploma te Alkmaar slaag den voor Diploma A onze stadgenooten T. de Jong; P. de Vries; J. Niesthoven; E. Bels; C. Bakker; A. Bak; >1. van Essen; C. Engeltjes; aUen te Den Helder. Onze stadgenoot, de heer J. H. Peeman, slaagde op 11 JuU te 's-Gravenhage voor het examen 3e stuurman groote handelsvaart. Bij het laatst gehouden examen slaagden te 's-Gravenhage voor derde stuurman Groote Handelsvaart de heeren D. C. Dros, F. L. van Ingen Schenau en J. H. Peenian. Vele verhuurders zitten met de moeilijk heid. welke houding zij tegenover hun huurders moeten aannemen, die met het dreigement komen: „Ik betaal niet meer dan de helft of ga uit uw woning". Ge dachtig aan het spreekwoord, dat een half ei beter is dan een leege dop, geven velen toe, zij het met bloedend hart. Het is ongetwijfeld een feit, dat tal van menschen, door de evacuatie, in financieele moeilijkheden zijn gekomen, en dat het hun onmogelijk is twee huizen te huren. Zij staan dus voor de keuze, hun huis te Den Helder te ontruimen (en dat kost ook geld) of van hun verhuurder gedaan te krijgen, dat hij of zij het huurbedrag verlaagt. In dat geval lijkt ons de keuze niet moeilijk. De verhuurder zal een offer willen brengen, omdat het voor zijn huurder niet mogelijk is de lasten van een dubbele huur te dragen. Er zijn echter ook huurders, die van de om standigheden misbruik maken. Zij zijn voor weinig geld elders ondergebracht en trachten nu hun verhuurder te dwingen tot een verla ging, met den stok achter de deur. dat men anders de woning verlaat. Deze houding lijkt ons weinig reëel. Er zijn vele verhuurders in onze stad, die van de opbrengst van hun huren moeten l«ven. We kregen dezer dagen een bejaard stadgenoot op kantoor, een man die bekend stond om zijn philantropie, die moest erkennen: „Ik ben van gezeten burger tot den bedelstaf vervallen". Dat doet pijn en wij vra gen ons af of men met deze omstandigheden van den kant van de huurders wel rekening houdt. „Draagt elkanders lasten", dat is een woord, dat in het bizonder op dezen tjjd van toepassing is. Het is niet gemakkelijk om een vaste richtlijn aan te geven. Ieder geval zal op zichzelf bezien moeten wor den, met begrip van elkanders moeilijk heden. Als zoowel verhuurder als huur der met elkaar eerlijk uitspreken, dan zal er een regeling gebonden worden, die voor beiden bevredigend zal zjjn. Men make echter geen misbruik van de omstandig heden. Het bestuur van de Woningbouwstichting heeft zijn huren met ingang van 8 Juli ge halveerd voor hen, die elders ook huisvesting hebben moeten zoeken. Men heeft daarmee bereikt, dat velen hun huizen gemeubileerd hebben laten staan en dat is natuurlijk ook v#n beteekenis voor onze stad. Men zal daar door spoediger terugkeeren. Natuurlijk willen we dit voorbeeld niet noe men met de bedoeling, dat ieder dat nu maar moet volgen. Nogmaals: men zal ieder geval op zichzelf moeten bezien en de huurder mag bij de regeling niet blind zijn voor de moeilijk heden van zijn verhuurder. Als we gezamenlijk de moeilijkheden dragen, dan zullen we zeker door dezen tijd heenkomen. Wie egoïstisch alleen zijn eigen belang bljjft zién, werkt mede aan den ondergang van zjjn medeburgers. Verduister goed! Wederom moest hedennacht door de politie worden opgetreden inzake een ge val van het laten branden van licht In een perceel. Het betrof hier een winkel in de le Vroonstraat. De ruit werd ingeslagen en het licht gedoofd. Tegen den bewoner werd proces-ver- baal opgemaakt. Wjj vestigen er de aandacht op, dat de tijd van waarschuwingen thans voorbij is. Waar licht brandt verschaft men zich toe gang tot de woning en volgt bekeuring. Men zij dus op z'n lioede. Eigenlijk zijn onze stadgenooten over heel ons land verspreid. In Lochem en in Delfzijl komt men Nieuwediepers tegen. In Nieuwer- kerk botst men tegen een Jutter op en in Maastricht kuieren ze ook rond. Toch hebben zich de meesten wat dichter bij huis ge nesteld. Ze zijn neergevallen in Breezand en in den Anna Paulownapolder, in Schagen en in Nw. Niedorp, in Hoorn en Enkhuizen.' Het is ook wenschelijk, dat men dichter bij huis blijft, in de eerste plaats omdat men dan zoo nu en dan eens naar Den Helder kan komen, liefst dagelijks om de contróle over zijn bul letjes te houden en in de tweede plaats om het contact met ons Nieuwediep niet te ver liezen, want dat is zeker, zoodra we deze, voor onze stad ook zoo donkeren tjjd door zijn, dan trekken we met z'n allen weer naar Den Helder om het leed, dat over onze stad en haar bewoners is gegaan, te vergeten in zonniger tijden. v Door de commissie voor afvoer van de burgerbevolking, die haar zetel heeft ln Den Haag, is als vluchtoord voor de be volking van Den Helder aangewezen het terrein, liggende benoorden de ljjn Alk maarHoorn, met uitzondering van de kustplaatsen. De meeste Helderschen zijn ondergebracht in den Anna Paulownapolder, in Schagen en H. Hugowaard, maar in Enkhuizen zjjn ook een kleine honderd Heldersche gezinnen. In Obdam zjjn een honderdtwintig Helderschen ondergebracht. In Wieringen zijn er ook meer dan honderd. En die allen zien uit naar den gezegenden dag, 'dat Den Helder weer de gast vrije en vriendelijke stad zal zijn, die haar goede reputatie tot ver over de grenzen van onze provincie heeft. Moge het spoedig zjjn. Er werd deze week veel gesproken over de Heldersche luchtbescherming En dat is geen wonder, want het is, hoe men de zaak ook beziet, geen sine cure om in deze bewogen dagen ge doemd te zijn om de nachtelijke uren in de stad door te brengen. Vandaar dat er ook vele bezwaren los kwamen; de een voelde zich te zwak, de ander te oud. De een te ziek en de ander te geschokt. Weer anderen bleken plot- seloos te laboreeren aan geheugenver lies, verstandsverbijstering, inwendige kwalen, uitwendige kwalen, stoornissen in de werking hunner beenen, angst complexen, kortom, ineens daalden me nigvuldige ziekten en kwalen terneder op dat deel der bevolking, hetwelk merkwaardigerwijze niets voelt voor luchtbeschermen. Er zijn tegen enkelen derzulken maatregelen genomen, die niet van pret- tigen aard waren. Ons komen gevallen ter oore, waarbij de Sterke Arm zulke lieden opzocht en hen zonder een en kele plichtpleging ter bon wierp. Het is merkwaardig hoe weinigen er voelen voor luchtbeschermen. maar nóg merkwaardiger is dat kearels. van wie men beter had mogen verwachten, zich niet geneeren daar publieke zaak van te maken. Wij het sterke geslachtzou den wij ons laten „kennen' Zouden wij ons laten ringelooren door wat vrees? Neen! Wij mannen zijn wij oude vrou wen of bange zuigelingen? Wij zijn het niet! Dit is een tijd van harde en soms lastige maatregelen; welnu, laat ons dan wat last en hardheid op den koop toe nemen. En laat ons het goede voorbeeld geven, door alle denkbare en ondenk bare kwalen thuis te laten en ons man •te toonen. De zwakken, inderdaad onbekwamen en zenuw-overspannen lie den daargelaten! Voorts hebben we gelezen, dat doctor Feenstra Kuiper den gemeenteraad heeft vaarwel gezegd en het doet spij tig aan dat hij Hilversum als woonstèe heeft verkozen boven de stad, waarin hij triomfen vierde als raadsdebater. schaker en leeraar. Jammer, omdat die zelfde dr. Feenstra Kuiper tenslotte toch een markante figuur was, hetgeen door menig voormalig politiek tegenstander wordt toegegeven. Vaak hebben wij hem gadegeslagen in de vergaderingen van de vroedschap; hij met z'n onafscheidelijke neuswarmer, tot aan den rand gevuld met geurige Heerenbaai. Dan was het een genoeg lijk man, die een goed debat kon waar- deeren en er met kennelijk genoegen naar luisterde. Werden er enormiteiten gedebiteerdverkrachtten raadsle den de Nederlandsche taal (hetgeen ook voorkwam of werd gezondigd tegen de eerste beginselen van de Rede, dan doofde de pijp. dan liepen de blozende wangen van den dokter purper aan en zat zich daar iemand fel te verbijten. Een intelligent man en een persoon lijkheid. Ondanks z'n weieens wat stroeve optreden, en z'n cynisme, dat den Noord-Nederlander kenmerkte. Jammer dat hij den raad verlaat. Jam mer, omdat we, de eerlijkheid gebiedt het te erkennen, niet dik in de mar kante figuren zaten en zitten, en omdat we dus met hen zuinig moesten zijn. Adieu Heer Doktoren vergeet noch de Vroed hal, noch Morphy. Tenslotte nog een opmerking' over den opbouw. Aan opbouw gaat doorgaans afbraak vooraf, en zeker geldt dit voor de in Den Helder getroffen woningen en ge bouwen. Hier doelen wij op het gebouw van Piet Kramer in het Julianapark, populair gezegd: het Marine Bondsge- bouw. Het doet pijn iederen dag langs wij len dit stuk architectuur te loopen, het schrijnt en rijt steeds opnieuw weer wonden open. Dat het spoedig geheel neergehaald worde! Op dergelijke her inneringen aan booze tijden stelt nie mand prijs. En misschien dat het helpt diegenen verre van Den Helder te houden, die in ongezonde sensatiezucht en misselijke nieuwsgierigheid uit het binnenland ko men om hier fototjes te maken van der gelijke misère. Om die dan, in hetzelfde binnenland, tegen idem zooveel (plus winst) aan den man -te brengen. Nimmer zagen wij bezoek zoo on gaarne hier arriveeren als dit! Waar is hij of zij dat is de vraag, die velen van uw vrienden of kennissen interesseert. Men moet elkaar maar eens tegenkomen, on verwachts, in de stad of ergens buiten. Wat een vreugde elkaar weer in gezondheid te ontmoeten en de belevenissen van de laatste weken te vertellen. De eerste vraag bij zoo'n ontmoeting is altijd: „Zeg. waar zitten jullie?" We zijn elkaar kwijt geraakt, wij Nieuwe diepers en misschien zitten onze vrienden en bekenden toch op fietsafstand van ons af. De Heldersche Courant bereikt enkele duizenden Helderschen in de omgeving plaatsen en honderden, die verder het land zijn ingetrokken. Wjj meenden nu goed te doen op een gemakkelijke wjjze het contact tusschen vrienden en bekenden te herstellen. We zullen een rubriek openen onder het hoofd: „Waar ben ik" en daaronder zullen we dan de adressen van elders verblijvende Helderschen opnemen tegen den zeer ge ringen prjjs van 35 cent, welk bedrag men in ''en brief in postzegels kan insluiten. Men schrijft in dezen brief dus niets anders dan: „Wil onderstaand adres opnemen in de rubriek „Waar ben ik?" Men schrijft voorts duideljjk zijn naam en adres. Dus op deze wijze: Fam. v. Balen. Loet 53, Schagen. Zoo vinden we elkaar weer. Schrijf vandaag dus uw brief, sluit 25 cent aan postzegels in en Maandag of Dinsdag plaatsen wij voor het eerst de rubriek. Onderstaande middenstanders ver goeden aan bezoekers van buiten de reis kosten, bij aankoop van een bedrag van 10 gulden of meer. Herman Nypels. Koningstraat Fa. F. L. K. Neijts, P. B. Siegers, Fa. Bischoff, Jan Govers, Firma H. W. Zegel, Kapé, Fa. van Willigen Alg. Coöperatie, Gerard Vrijdag J. M. de Visser v.h. Filbri, Koningstraat Carel Coltof, mag. De Bijenkorf Fa. Vroom 6 Dreesman, Spoorstraat Fa. M. H. Klercq en Zn., Magazijn „De Ster" Nico Graaff Firma Gebr. Leen Maison Gerrits, P. M. Heyligenberg Fa. Kannewasser, Keizerstraat G. en G. Fa. H. Spruit Fa. Neels, N.V. Lafèber Gerard Worm Helders Warenhuis Zuidweg, Sluisdijkstraat Claessen Fa. Schellinger, v, Galenstraat C. J. Sanders, A. P. de Wit, Stakmanbossestraat 67. Martin Hoogenbosch. Weststraat N.V. Lafèber, Zuidstraat. F. Riezelman, Zuidstraat 71. Corrie Kossen. Laan. Alb. Govers, KI. Duitstraat 24. K. de Waard, Breewaterstraat 49. In uw tjjdelijke woonplaats. Het schijnt tot velen nog niet doorgedron gen te zjjn, dat ze zich ih hun tijdeljjke woon plaats moeten laten registreeren. Velen heb ben dit tot nog toe verzuimd. Wjj dringen er op aan, dat men dit verzuim zoo spoedig mo gelijk herstelt en zich aan de secretarie van de plaats van zjjn inwoning melde, met opgave van zijn tijdeljjk adres. .APOTHEKEN. Op Zondag 21 Juli is van 10 u. v.m. tot 3 uur n.m. alleen geopend de apotheek van de firma SmeetsSnel, Sluisdijkstraat 135. MINDERJARIGE OP STAP. De politie ontfermde zich eergisteren over een minderjarig jongmensch. dat uit Franeker de plaats gepoets had. Op verzoek van den vader hield men den jeugdigen avonturier aan en stelde hem weer onder de hoede zijns vaders. FIETS VERDWENEN. Een bewoner uit de Smidstraat deed aan gifte, dat zijn fiets, die in de schuur achter zjjn woning geplaatst was, spoorloos is ver dwenen. De politie stelt een onderzoek in. KAAS EN BOTER GESTOLEN. Een teeken des tjjds. Een winkelier uit de Keizerstraat deed bij de politie aangifte dat ten zjjnen nadeele een partjj boter en kaas uit den winkel verdwenen was. Een onderzoek wordt ingesteld. Er is een woord, dat in deze dagen opgang doet. Een woorddat men welhaast op iedere krantenpagina tegenkomt en waarover ieder een den mond vol heeft. Een woordnaar aan leiding waarvan diverse brochures geschreven werden en dat in het brandpunt der nationale belangstelling staat. Het is het woord „nationale concentratie". Een woord, feitelijk leven ingeblazen na de capitulatie van het Nederlandsche leger en de vloot, en een woord dat inderdaad van de al lergrootste beteekenis geacht moet worden voor de instandhouding en voortzetting van een onafhankelijke N ederlandsche volksge meenschap en voor het bewaren van de zelf standigheid der natie, Wij leven in een fel-bewogen tijd. Een tijd, tcaarin oude waarde, waarden die reeds sedert vele decenennia opgang deden, vermorzeld en vergruizeld worden. Wat voor de eeuwigheid berekend scheen, stortte als zand en leem in elkaar. Waarop men meende te kunnen bouwen brak van elkaar, en veel politieke en geestelijke waarden verpulverden bij de eerste hevige windvlagen die ons schip van staat moest ondergaan. Het werd een storm, en nog zwerft, ergens op de bewogen golven der internationale poli tiek, ons staatsschip rond: zonder kapitein, zonder roerganger, zonder bemanning. Er hebben zich stuurlieden aangemeld. Nu eens van dezen, dan weer van geenen kant. Maar het bleek, dat zij niet aan de hooge eischen, die de hier bovengenoemde „natio nale concentratie" hun stelde, konden voldoen. Meestal bleek dat zij df reactionnair waren, óf onder reactionnaire invloeden stonden. In ieder geval niet vry van invloeden, die de be zettende macht, die nu eenmaal haar sanctie aan een nieuw te vormen staatsleiding zal moeten geven, evenzoovele doornen in het oog zijn. Het bljjkt uit de tot mislukking gedoemde pogingen, die sedert de laatste twee maanden van diverse zijden ondernomen zijn, dat men nog steeds uitgaat van de veronderstelling dat men het oude wel dusdanig op kan knappen, het ingevallen huis-van-staat wel zoo kan res- taureeren, dat het aan de nieuwe eischen kan voldoen, zonder al te veel aanstoot te geven aan het controleerend oog van den bezetter. In dit opzicht laten de uitingen van den heer Janke, die men deze week in de Heldersche Courant heeft kunnen lezen, geen twijfel meer over. Geen oude wyn in nieuwe zakken, dat was de quintessence van het betoog van dezen Duitscher en men doet verstandig zich deze woorden duchtig te rcaliseeren, opdat men reeds hii gevrijwaard ivordt voor al te onaan gename verrassingen in de toekomst. Wjj weten wel: er zijn vele menschendie van de veronderstelling uitgaan dat „alles nog mogelijk" is. Wat wjj evenwel niet gelooven, dat is de harde werkelijkheid, dat het niet mogelijk is nog veel langer op een schip van staat rond te zwalken, dat schipper- en bemanningloos is. Wy in Den Helder, zoozeer aan de zee ver want, weten maar al te goed dat zulk. een schip aan de vernietiging ten prooi is en dat het vol komen uitgesloten is, dat het op een of an dere wijze den veiligen oever bereikt. Maar hoe dan, en wddr vindt onze natie den goeden schipper? Als men de historie nagaat blijkt dat in moeilijke tijden, juist in moeilijke tijden, groote geesten naar voren komen. Uit den drang tot vernieuwing treden veelal groote geesten naar voren, die hun stempel weten te drukken op die vernieuwing. Waarmede wij bedoelen, dat de teleurstel ling over de mislukking van de eerste pogin gen, waarover men in ons blad gelezen heeft, niet tot wanhoop aanleiding behoeft te geven. Misschien ook was de tijd te kort om de „na tionale concentratie" reeds nu een feit te doen zijn. Evenwel, de toekomst en wel de nabije toekomst zal ons een persoonlijkheid moeten brengen, die het vertrouwen bezit niet alleen van de bezettende macht, doch tevens van het geheele Nederlandsche volk. Geen nian die over slechts enkele procenten van de bevolkings sympathie beschikt, maar iemand wiens inte griteit, wiens onpolitiek verleden en wiens staat van dienst redenen geven tot het ver trouwen van verreweg het meerendeel der natie. Het moet een man zijn, die leiding kan ge ven aan den thans vrijwel leidingloozen staat. Een man, boven de partijen, verheven boven partyzucht en kliekgeest. Een waarachtig ken ner en begrijper van zijn volks en diens geest. Er móet een dergelijke persoonlijkheid on der de bijna 8 millioen Nederlanders gevon den worden. Laat het evenwel niet t e lang duren voor dat zijn vaste hand het roer van het staats schip in handen neemt. Millioenen Nederlanders zien in gespannen verwachting toe! OP- EN ONDERGAAN VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Zomertijd. Zon Juli op ond. Hoogwater Laagwater Z 21 5.43 21.49 10.00 22.35 3.50 16.40 M 22 5.44 21.48 10.30 23.10 4.25 17.15 D 23 5.46 21.46 10.55 23.40 4.55 17.45 w 34 5.47 21.45 11.25 24.05 5.25 18.15 D 25 5.48 21.43 11.55 24.35 5.50 18.40 V 26 5.50 21.42 12.30 25.05 6.20 18.0* Z 27 5.51 21.40 13.05 6.50 19.0i

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 11