Pand, pand Brooddistributie voor Het afbreken der Britsch- Fransche betrekkingen vuren van Tohr Graanopslagplaats in Belfast verbrand hotels, café's restaurants, enz. van wie is dit pand Misbruik van diplomatieke privileges f ben uitdragerij gelijk. FEUILLETON WAAROM TREUR JE, Groote Clown? Engeland moet de Fransche oorlogsbodems teruggeven door Edgar Rice Burroughs Eezoeic aan de arceeiing gevonden voorwerpen van het hoofdbureau van politie te Rotterdam, waar thans 1001 dingen te bevragen zijn, die uit de puinhoopen t« voorschijn kwamen. Honderden gehavende geldkist jes, mantels, Japonnen, boorden- knoopjes, hoeden, lakens, enz. Ik kom eens informeeren, of er soms nog iets gevonden is in pand Zomer hofstraat 18? Het is de stereotiepe vraag, die hon derden malen per dag gesteld wordt aan de beambten van de afdeciing „Gevonden voorwerpen" van het hoofdbureau van politie te Rotter dam, thans Rotterdams grootste uit dragerij, waar in bonte verscheiden heid duizend en één voorwerpen lig gen uitgestald die te voorschijn zijn gehaald uit de puinhoopen van do Maasstad of die even voor het uitbre ken van den brand op 14 Mei .uit de bedreigde perceclen zijn gered en door eerlijke menschen bij de politie zijn gedeponeerd Helaas zijn niet alle menschen eer lijk en helaas hebben niet allen, die goederen uit bedreigde perceelen heb ben gesleept, deze op het hoofdbure- au gedeponeerd. Dat zijn de plunde raars en puinschuimers. Velen zitten thans achter de tralies over hun schandaal na ted enken. Den goheelen dag staan vele Rotterdam mers, wier woningen op den liden Mei door het vuur is vernield, voor het loket van de afdeeling gevonden voorwerpen en queu om te informeeren of er wellicht nog iets van hun eigendommen is gevonden of gered. Is er nog iets terecht gekomen van den inboedel van pand 111 Goudscheweg 40. Heeft u soms een geldkistje gevonden tusschen de puinhoopen van pand 2 in den Hang? De be zoekers vragen en de beambten zitten ge bogen over lange lijsten, waarop de gedepo neerde voorwerpen zijn geregistreerd. De be ambten gaan niet over een nacht ijs. Er zijn zoovele voorwerpen en zoovele aanvragers. En een vergissing is menschelijk. Zoowel van de zijde van de aanvragers als van die van de beambten. Om een. voorbeeld te noe men. Een juffrouw zoekt een barometer. De buurvrouw had baar verteld, dat iemand het instrument uit den gang had gehaald en bij de politie had bezorgd. Aan den wand han gen circa 7 barometers. „Dat is de mijne", roept de juffrouw enthousiast uit. Waaraan 'herkent u haar?, vraagt de beambte. Ik zie het aan het merk. En aan liet koperen knop je. is haar antwoord. En dan toont de man achter het loket vier barometers. Drie zijn er half verkoold en de vierde in elkaar ge drukt. Ze zijn waardeloos gewordenj maar ze hebben alle vier hetzelfde merk en het zelfde knopje. Waarom is de gehavende ba rometer nu niet van de juffrouw en de onbe schadigde wel. Het zijn vragen, die het per soneel van de afdeeling gevonden voorwer pen moet oplossen DOOR A. H KOBER 33. Toch moest hij den baas achteraf gelijk geven, want in Agen werden goede zaken ge maakt. Er werden dagelijks vier voorstellingen gegeven, van twee uur 's middags tot twaalf uur 's nachts en zij waren meestal uitverkocht. Maar repeteeren kon men hier niet; gedu rende hun vrijen tijd slenterden de circusmen- schen door de stad en over de jaarmarkt. Al op den eersten dag van zijn verblijf te Agen raakte Joe Golden in een tent, die zeker de grootste op het heele plein was; „Billy Big's marine-kantine met de mooie zee-zwaluwen". Toen Joe eenmaal binnen was zag hij, dat hij zich vergist had; het was niets anders dan een restaurant met een damesorkest. Maar alle tafeltjes waren bezet, Golden kon nauwelijks een stoel vinden, hij zag dat er enorm veel ge dronken werd en dat de twaalf orkestleden, dames in matrozenpakje veel succes hadden. Op de eerste rij zaten vier beeldschoone meis jes; maar natuurlijk konden zij heelemaal niet spelen Joe kende die truc wel en waren hun strijkstokken met zeep ingesmeerd. Terwijl hij er nog over nadacht of soms ook de dirigente, een temperamentvolle, slan ke, roodblonde vrouw, het.vak niet verstond, zag hij opeens een dikken man in rok naar haar toe komen met een briefje. Zij las het en verkondigde toen met een hooge, kraaiende stem: „Op verzoek spelen wij nu de Lorenzo- marsch!" Maar Joe Golden luisterde niet meer naar de populaire marsch, die het geestdriftige publiek bravo deed roepen; hij staarde naar dien dikken man, die hem zoo bekend voor kwam... Dat kan toch niemand anders zijn, dan Big, zijn collega bij Rasumow; de kerel, die hem indertijd aan de woede van Frits had prijsgegeven! Joe Golden hoefde niet ver te gaan om te hooren, dat hij het bij het rechte eind had. De oude Pincy kende den dikken man na melijk. „Dat is Billy Big", vertelde hij aan zijn clown, „een Rus, ik geloof, dat hij uit de Kaukasus komt, hij reist al een jaar of v®™ch«WenheM rijen zich in het loofdbureau de gevonden voorwerpen aan- een. Om een greep te doen. Daar zijn kasregis- ers, naaimachines, stofzuigers, radiotoestel len snelwegers, schrijfmachines, kinderwa- nfotft'.ien yorken. kinderspeelgoed, .'T1"1?11, vloerkleeden, beddengoed, hifi! f 'edikanten. Eenzaam in een t 60,1 na,,e wasch «en half ver- kul? - De wasch is onbeschadigd tanrhfni verbrande woning gehaald. Een andem, waarvan het vuur alles wat brand- werfi.^ V afgevreten. Van al deze voor werpen kan een apart verhaal worden ge- i iS' .T' ovpr de m«nier, waarop ze bij dfn z!,n be,and of waar zijn gevon den. Sommjge voorwerpen liggen er al we ken lang. Nog nimmer hebben de eigenaars de moeite genomen eens op het hoofdbureau te informeeren. Moeilijk, zelfs ondoenlijk is net de eigenaars op te sporen. Dan zou men eiken avond lijsten In de couranten moeten puhliceeren van twee kolom lengte hn deze lijsten zouden dan luiden: Te be vragen 90 geldkistjes, 55 handkoffertjes 44 gedeeltelijk gesmolten gouden horloges, 199 zilveren vorken (als men ze beet pakt bui- gen ze een gevolg van de hitte waaraan ze hebben bloot gestaan), 33 pendules (die nooit meer op gang gebracht kunnen wor den, zelfs niet door den knapsten klokken maker. anneer men deze lijsten heeft gele zen is men nog even wijs. Voor een en de zelfde schrijfmachine die tusschen de dui zenden voorwerpen staat, hebben zich nu reeds 8 eigenaars gemeld. Allen zijn er van overtuigd, dat het hun schrijfmachine is. *\io de rechtmatige eigenaar is? Natuurlijk alleen degene, die weet welk nummer er in is aangebracht. Gij eigenaar van een tikma chine, weet gij het nummer van uwe machi ne uit het hoofd. Wel de leverancier. Maar... de meeste Rotterdamsche schrijfmarhinelë- veranciers waren in de binnenstad gevestigd. En Rotterdams binnenstad is grootendeels een kale vlakte. Wie een radioapparaat mist, moet het nummer weten. Hetzelfde geldt voor stofzuigers, naaimachines en andere merkartikelen Wij spreken een grossier in motor-bin- nen en buitenbanden, wiens inventaris ter waarde van 12000 gulden vermist werd. De man heeft bij „gevonden voorwerpen" een gedeelte van 2500 gulden teruggevonden. Hij is over dit resultaat nog lang niet ontevre den. Dezelfde ervaring hebben andere winke liers en handelaren opgedaan. Waar zijn de dieven, die zich hebben verrijkt met de goe deren van de vele Rotterdamsche kooplie den die toch al zoo ernstig zijn gpdupeerd. Dat men alles kwijt is. goed. Maar dat stads- genooten elkaar zulk leed berokkenen, daar kan men maar niet overheen. Naast artikelen van weinig waarde worden ook zeer kostbare voorwerpen aan het hoofd bureau van politie bezorgd. Dagelijks haalt men iets uit de puinhoopen te voorschijn. Daar was o.a.. het zilveren arondmaalsstel uit de Schotsche Kerk, dat nu naar Museum Bovmans is ovregebracht Voorts was er een fraaie bronzen gedenkplaat van den ontwer per van het Suêt Kanaal, Ferdinand de Les- sens. Hier ziet u een teil vol rijksdaalders, gevonden in een woning ergens in de binnen stad. Dit stuk gesmolten metaal In de teil aan het geld vastgelascht is het restant van een ijzeren ledikant, waaronder de teil vermoedelijk gestaan heeft. De eigenaar, die zijn klinkende munt onder hed bewaarde, boft nog met deze vondst, want het geld heeft zijn waarde behouden. Sinds den brand op 14 Mei heeft men in totaal een paar duizend geldkistjes gevonden. De beambten van „ge vonden voorwerpen" hebben inmiddels veel routine gekregen, wat betreft het lezen van verkoolde documenten. Meldt een eigenaar van een geldkistje zich dan wordt het kistje geopend en altijd is er nog wel iets van het geschrevene te lezen. Vooral getypt schrift. Zoo zijn er in de afgeloopen weken al heel wat menschen gelukkig gemaakt. Wij den ken b.v. aan den man, dife dol gelukkig huis waarts ging met 2 stoelen en zei: 11c ben alles kwijt, maar nu kan ik weer gelukkig op mijn eigen stoel zitten Tot dusverre konden de hotels, café's en restaurants enz. de voor hun bedrijf noo-' dige hoeveelheid brood van hun leverancier (bakker) betrekken zonder dat zij hiervoor bonnen behoefden fn te Jeveren. Met ingang van Maandag 22 Jufi a.s. is dit niet meer toegestaan. De hotels, café's enz. kunnen van dien datum af uitsluitend brood bij hun leveranciers betrekken tegen inlevering van losse bonnen, welke de ho tels, café's, enz., op aanvraag bij de plaat selijke distributiediensten kunnen verkrij gen. Losse broodbonncn zullen door de distribu tiediensten uitsluitend worden verstrkt voor de behoefte van de hotels, café's enz. in de maand Juli. Tegelijkertijd met hun aanvraag voor los se broodihonnen moeten de hotels café's enz een aanvrage indienen ter verkrijging van een toewijzing, waarmede zij hun be hoeften in de maand Augustus zullen kun nen dekken. Bij deze aanvrage moet wor den aangetoond, hoe groot het broodver- bruik was in de maand Augustus 1939. Er zal maximaal 75 pet. van dit verbruik wor den toegewezen. Tot nader aankondiging mag in de hotels, café's enz. aan het publiek nog brood worden verstrekt, zonder dat hiervoor de bonnen van de gasten behoeven te worden ingenomen. Aangezien de bakkers voor voor de hoe veelheden brood, welke zij vóór li Juli a.s. aan de hotels, café's enz. hebben ingele verd. geen bonnen in ontvangst hebben kunnen nemen en dcrhalvo ook geen meel- toewijding Konden ver Krijgen, is bepaald, dat zij bij de distribtutiediensten kunnen op geven, hoeveel brood zij na het invoeren van de brooddistributie tot op 15 Juli j.1. aan bovengenoemde instellingen hebben afgeleverd, waarna aan hen alsnog meel- toewijzingen daarvoor zullen worden ver strekt. De Fransche minister van buitenlandsche zaken Baudoin, heeft voor de journalisten die zich te Vichy bevinden, een verklaring af gelegd over het afbreken van de diploma tieke betrekkingen met Engeland en over het vraagstuk van een Engclsche schade vergoeding voor de aanvallen op Oran. De minister was tot deze verklaring genood zaakt als gevolg van bepaalde berichten, welke door de Engelsche radio waren uit gezonden. In antwoord'ojt de bewéring van de Engelsche radio, dKS'nren te Vichy nóch in bevestige den noch in afwijkenden zin op dit vraagstuk is ingegaan, verklaarde Bau doin, dat de Engelsclien van de situatie, waarin de Fransche regeering zich bevond, gebruik hadden gemaakt om de dingen in een voor hen gunstig licht te stallen. Baudoin verklaarde, dat de Britsche mi nister van buitenlandsche zaken er niet mee had volstaan, het besluit van de Fran sche regering- over het afbreken van de di plomatieke betrekkingen ter kennis te ne men, maar dat Lord Halifax een voorstel had gedaan om de betrekkingen weder aan te knóopen: De Fransche regeering had hierop onmiddellijk geantwoord, dat'op dit verzoek slechts kon worden ingegaan, in dien aan bepaalde voorwaarden was vol daan. Onder deze voorwaarden moest in de eerste plaats worden genoemd de terug gave van de schepen, die in de haven van Alcxandrië en in Engelsche havens op on rechtmatige wijze in beslag zijn genomen, of die onrechtmatig zijn opgelegd. Een an dere voorwaarde was een volledige schade vergoeding voor de slachtoffers van den Britschen aanval en voor de daarbij aange richte schade. Baudoin merkte op, dat de berichten, die uit Londen Vichy hadden be reikt, aantoonden, dat de Britsche regcering niet is genegen toe te stemmen in het vrij laten van de Fransche schepen. TARZ AN en de 155. De machtige Tarzan lette niet op het aan tal mensen voor hem. Met de snelheid van een jagende leeuw stormde hjj vooruit, ter wijl hij de kreet der mensapen in het rond liet schallen en wierp zich te midden der be wakers. In de zaal van Pantu was zijn aan- valskreet gehoord. Ahtea lachte woedend, „Hij kan nooit door de bewakers heenkomen en zelfs al zou dat wel gelukken, dan zou hij je toch niet meer kunnen redden!" De ko ningin wenkte den hoogepriester om dt handle over te halen, waardoor de opening boven de vuren zichtbaar zou worden. Buiten zwaaide Tarzan met zijn aan beide zijden gescherpt zwaard in het rond. Recht door de levende muur van bewakers hakte hij zich een weg haar de deur. Achter hem vochten d'Arnot en O'Rourke wanhopig om te voor komen, dat de gele reuzen zich weer aaneen sloten. Tarzan opende de deur. Zijn vrienden kwamen achter hem aan en sloten de deur. Janete uitte een kreet van blijdschap, maar haar vreugde van van korte duur; want nu riep Ahtea tegen den hogepriester: „Mahn- dar! De hefbom overhalen! Vlug!" De hand van Mahndar schoot uit naar.de noodlottige hefboom. De actie der I.R.A. herleefd? De vorige week is in Belfast een groote graanopslagplaats afgebrand, welke toebe hoorde aan de Britsche militaire overheid. Men veronderstelt, dat de brandstichters leden van de I.R.A. zijn. Het is tot dusverre nog niet gelukt de daders te arresteeren. Het Engelsche optreden tegen de LR.A. In Noord Ierland zijn een aantal aanhan gers van liet Iersclie rcpublikeinsche fcger geai restoord. Svenska Dagbladet meldt dat het aantal in Ulster reeds geïnterneerde le den der I.B.A. thans gestegen ls tot 150. De leider der lersche blauwhemden, generaal O'Duffy, zou ook een der vorige nachten door de Engelsche politie zijn aangehou den, toen hij trachtte van Ierland naar Ul ster te komen. Men zou hem hebben terug gestuurd en gedreigd hem zes maanden dwangarbeid te zullen laten verrichten, in dien liij zich opnieuw op het grondgebied van Ulster (Noord-Ierland) vertoonde. tien met zijn damesorkest door Frankrijk en verdient veel geld. H(j praalt ermee, dat h(j vroeger dompteur is geweest, maar lk ge loof niet, dat hij het ooit verder dan oppas ser heeft gebracht. Als je hem soms wil leeren kennen, dan hoef je niets anders te doen dan aan een tafeltje te gaan zitten en den kellner toe te roepen: een rondje cham pagne voor het orkest! Een oogenblik later zul" je Billy Big aan je tafel zien komen, die grappen vertelt en geducht met je mee zal drinken, zoodat je rekening belangrijk hoo- ger wordt." Joe Golden beproefde dit recept den vol genden avond. En inderdaad kwam Big te voorschijn, sprak hem aan en kwam b(j hem zitten. Blijkbaar zonder hem te herkennen; want hij dronk en klonk vrooljjk met den heer, die zich als CarameUi had voorgesteld. Opeens keek Golden hem scherp aan en zei toen met gedempten stem, maar nadruk kelijk: „Weet je nog hoe Jij in Moskou de beer Frits een spijker in zijn klauw hebt gedrukt om mij bij de worsteling te laten dooddruk ken?" Op het hooren van het woord Moskou schrok Big, en zette toen zijn champagneglas zoo heftig neer, dat het brak. Toen staarde hij Joe Golden aan als een drinker of een zieke, die niet duidelijk meer zien kan, maakte een paar onbeholpen gebaren als wilde hr iets wegschuiven wat tusschen hen beiden gestaan had, schudde zijn dik hoofd en zei toonloos: Rasumow li dood Marfa ls dood allemaal dood!" Hij lachte kort en vreemd als een krankzinnige en gaf toen de kapel een wenk terwijl hij riep: „Hallo-Katinkapolka!" Het orkest, dat een oogenblik gepauzeerd had, -»ette dadelijk in. Golden greep Big bij de schouder, schudde hem door elkaar alsof hij hem wilde wekken en vroeg: „Man wat zeg je daar? Zijn Rasumow en zijn docjiter dood?" „Ja zeker! Oswin heeft ze verscheurd allebei in Per.n in de voorstelling. Dat zou niet gebeurd zijn. als Marfa mij ge trouwd had. Ik zou Oswin wel in bedwang hebben gehouden. Maar de oude ging al achteruit en het meisje ach die pop... Maar laat me toch eindelijk los duivels nog toe!" Hij schudde Golden zoo neftig van zich af, dat deze tegen de tafel vloog en de flesschen en glazen rinkelden. Toen ging hij vlug heen. Golden liep hem na. pakte hem opnieuw bij de kraag en schreeuwde hem in de ooren; „Zeg schoft! Wij hebben nog wat af te rekenen Maar toen voelde hij het van alle kanten slagen regenen Toen hjj weer tot bezinning kwam, lag hij in een hoek van de jaarmarkt op den grond. Het plein was al donker en stil; zeker was het al lang na middernacht. Langzamerhand kon hij zich oriënteeren: daarginds was cir cus Pincy en links er achter moest Big's restauranttent liggen. Hij ging er op den tast heen, want hij moest dien vent toch te pakken krijgen om iets naders te hooren over het ongeluk der Rasumow's en om hem eindelijk zijn schur kenstreek te vergelden. Maar de plek waar straks nog Billy Big's groote tent gestana had. was leeg! Hij moest in alle haast zijn uitgerukt. Tenslotte weigerden oogen en beenen Gol den den dienst, hij voelde zich duizelig wor den en sleepte zich met moeite tot aan zijn woonwagen terug. Daar vlei hjj in bed en sliep aan een stuk door tot Alf hem wekte voor de voorstelling. Toen kleedde hij zich aan, deed in de manege zijn werk, maar viel daarna weer dadelijk in een lange, diepe slaap, die eigenlijk meer op bewusteloosheid leek. Vier dagen lang ging dat zoo. Golden liet zich slechts wekken voor zijn werk, dat hij geheel mechanisch uitvoerde en verloor na derhand weer spoedig zijn wilskracht en bewustzijn. Alf begreep er niets van. Maar de oude Pincy had wel eens meer dergelijke gevallen gezien en stelde hem gerust: „Wanneer iemand een Stoot of een slag op het hoofd krijgt wordt soms een bepaald ge deelte van de hersens verlamd, maar lang zamerhand geneest dat weer en dan ls alles in orde." En inderdaad: toen het circus te Toulouse aankwam was Joe Golden weer .heelemaal beter. Nu, hoorde hij pas, dat er zich voor zijn woonwagen te Agen een eigenaardig tooneel had afgespeeld, op den avond dat hij be wusteloos op de jaarmarkt had gelegen. Er was namelijk opeens een slank blond meisje in matrozen-uniform opgedoken en wilde juist de wagen van Alf Söderström binnen gaan, toen een dikke man achter haar aan kwam, haar ondanks hevig protest ruw in den arm nam en met zich meetrok eer iemand nog had kunnen ingrijpen... Joe Golden was er dadelijk van overtuigd dat dit niemand anders geweest kon zijn dan Big. Maar wat had het meisje met Alf te maken? Toen hij zijn partner ernaar vroeg, haalde deze de schouders op: hij had met een aardig blond meisje uit Billy Big's marine-tent een praatje gemaakt. Z(j stond bij het buffet om De vertegenwoordiger van de „Times" in Boekarest. Gibson, die dezer dagen wegens zijn optreden voor den Britschen geheimen dienst uit Roemenië gewezen zou worden, heeft, toen de politie in zijn woning ver scheen, glimlachend een verklaring getoond van de Engelsche legatie, welke bevestigde, dat hij den dag tevoren benoemd was tot tweeden persattache, zoodat hij als lid van liet corps diplomatque buiten bereik van de Roemeensche overheid was. In Roe- ineensche regeeringskringen noemt men deze handelwijze van het Engelsche gezant schap misbruik van de diplomatieke privi- leges. de kellners te controleeren en zei, dat ze Marfa heette. Meer wist Alf, naar hij ver zekerde, ook niet. Marfa! Marfa Rasumow! Vanaf het oogen blik, dat Joe dit gehoord had, moest hjj steeds denken aan de lichtblonde dochter van den „koning der dompteurs" het meisje, dat mis schien voor hem bestemd was geweest en waarom de Jaloersche Big indertijd den beer op hem aangehitst had! Dan zei hij weer bij zichzelf dat het toch onmogelijk was. Rasumow en Marfa waren toch door de beren verscheurd... Of zou Big hem in Agen wat hebben voorgelogen Golden trachtte nog iets meer uit zijn col lega te halen maar Alf bleef erbij, dat hij niets anders wist dan hij al gezegd had. Tusschen Alf en Joe ontstond nu een sterk en groeiend wantrouwen. Zij gingen elkaar uit den weg alsof zij elkander niet kenden en zagen elkaar nog slechts bij de voorstelling. De oude Pincy trachtte aanvankelijk de Caramelli's weer te verzoenen; hij leefde met zijn artisten op patriarchale wijze, als met een enkele groote familie, maar hjj moest toe geven, dat het nummer van de Caramelli's juist nu zij van elkander vervreemd waren geraakt, veel beter, veel gewetensvoller en met veel meer effect op het publiek gespeeld werd. Hij slaagde er niet in de twee partners weer tot elkander te brengen en deed er nu ook geen poging meer toe. Gedurende de geheele rest van de tournée, van Maart tot October toe, had Golden naar het verblijf van Big gezocht. Maar tevergeefs! Het was alsof de dikke ondernemer met z(jn geheele marine-kantine door de aardbodem verzwolgen was. Daarentegen had Joe echter juiste berichten over het einde van Rasumow kunnen inwin nen. De beroemde dompteur was, enkele jaren geleden, inderdaad te Perm het slachtoffer van zijn dieren geworden. Hij had, na lang durige en zeer voorzichtige oefeningen zijn dochter Marfa met de beren laten optreden. Hijzelf stond steeds vlakbij, gereed om haar bij te springen, wanneer ook maar het min ste mis zou gaan. In die bewuste ongeluks voorstelling te Perm was Marfa zeer plotse ling door den kolossalen Oswin aangevallen. Rasumow had onmiddellijk ingegrepen doch slechts met het resultaat, dat hij enkele mi nuten later naast Marfa onder den beer lag en ten slotte met zijn dochter voor dood uit de kooi werd getrokken. Rasumow werd te Perm begraven. Of Marfa ook was gestorven of het er misschien met het leven had afge bracht, dat kon de artlst, die Joe Golden het geval vertelde, niet met zekerheid beweren. Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 13