Goed nieuws! naar Den Helder!* Zivükleidung nach Mass Geëvacueerden werden ondergebracht En nu Honderden koopjes wachten U ^-tadinieuuxó j)r> p. Feenstra Kuiper uit den raad ïïeuUcfie linifotmen hitman Jtypcls Aan onze Middenstanders De Boter- en Vetdistributie in Den Helder Huiduitslag, Jeuk, Eczeem Vrijdag 19 Juli 1940 Tweede Blad Reeds gisteren en vandaag een gezellige drukte (Land-, See-, LuftwaHe) und DcN HELDER Wir liefern in ganz Holland Lantaarnpaal geramd Hoe men reageerde Doet de sportvereeniging Heer Hugowaard iets voor de Heldersche jeugd? Morgen verwacht de Heldersche mid denstand zijn stadgenooten. De étalages zijn klaar, honderden koopjes liggen te lokken achter de groote ramen van de win kels. Reeds gisteren en vandaag is het veel drukker dan anders in onze stad. iVooral uit de directe omgeving waren er velen gekomen om van deze uitzonderlijke gelegenheid, die de Heldersche midden stand biedt, te profiteeren. Er is immers een veel rijker en uitgebreider keuze dan bij andere opruimingen, omdat de verkoop de laatste weken practisch heeft stilgestaan. Wij spraken winkelende dames en die verzekerden ons, dat ze niet alleen zeer voordeelig uit geweest waren, maar dat de rust in de stad haar heel erg was meege vallen en men sprak er reeds over, weer terug te keeren naar ons Heldert je. Dank zij de welwillende houding van de directie der spoorwegen kan men mor genmiddag, met den trein die om half twee van Alkmaar vertrekt, uiterst goed koop naar Den Helder reizen, n.1. tegen den avond-retourprijs, die iets hooger is dan de enkele reisprijs. Voor 1.05 kan men met dien trein heen en terug naar Alkmaar. Heerhugo- waard retour 0.90, N. Scharwoude 0.80, Schagen 0.55, Oudesluis 0.45, Anna Paulowna 0.35. Wie voor 10 gulden koopt ontvangt van onderstaande winke liers zijn treinreis, tot een bedrag van 50 cent terug, zoodat men dan of voor niets, of bijna voor niets naar Den Helder komt. Wij geven hier nog de tijden van ver trek van de verschillende stations. Alkmaar 13.30 u., Heerhugowaard 13.42, Noord- Scharwoude 13.50, Schagen 14.03, Oude sluis 14.06, Anna Paulowna 14.16. Aan komst Den Helder 14.29 u. Men kan met den trein van 17.34 u. weer naar zijn tij delijke woonplaats vertrekken en heeft dus rustig den tijd om eens even naar huis te gaan en zijn boodschappen in de stad te doen. Laat men nu ook zijn vleesch en groen ten, zijn gebak en koekjes, zijn kruideniers waren uit Den Helder meenemen. Profi teert van de koopjes, die de modewinkels u bieden, schaft u die dingen aan, die nu nog billijk in prijs en in goede kwaliteit te krijgen zijn. Komt naar Den Helder, het zal er morgen als op een ouderwetschen Zaterdagmiddag gezellig druk zijn. De volgende winkeliers betalen u, bij aankoop van een bedrag van 10 gulden, de treinreis tot een bedrag van 50 cent terug. Herman Nypels. Koningstraat Fa. F. L. K. Neijts, P. B. Siegers, Fa. Bischoff, Jan Govers, Firma H. W. Zegel, Kapé, Fa. van Willigen Alg. Coöperatie, Gerard Vrijdag J. M. de Visser v.h. Filbri, Koningstraat Carel Coltof, mag. De Bijenkorf Fa. Vroom Dreesman, Spoorstraat Fa. M. H. Klercq en Zn., Magazijn „De Ster" Nico Graaff ft Firma Gebr. Leen Maison Gerrits, Fa. Kannewasser, Keizerstraat G. en G. Fa. H. Spruit Fa. Neels, N.V. Lafèber Gerard Worm Helders Warenhuis Zuidweg, Sluisdijkstraat Claessen Fa. Schellinger, v. Galenstraat C. J. Sanders, A. P. de Wit, Stakmanbossestraat 67. Martin Hoogenbosch, Weststraat N.V. Lafèber, Zuidstraat. Corrie Kossen, Laan. Tot onze spijt was het niet mogelijk van de spoorwegen de concessie te krijgen, dat de trein ook in Breezand zou stoppen. De ze stadgenooten kunnen dus gebruik ma ken van de autobus en ontvangen op ver toon van hun autobuskaart de vergoeding van 50 cent. Hetzelfde kunnen onze ge- ëvacueerden in Julianadorp doen met hun autobuskaart. Ook zij hebben een uitste kende verbinding heen en terug. Komt morgen naar Den Helder! UITSLAG TOELATINGSEXAMEN ZEEVAARTSCHOOL. Geslaagd zijn voor het toelatingsexamen van de Zeevaartschool, dat dezer dagen in hotel „Dé Wieringermeer" te Slootdorp werd gehouden, de heeren S. Claessens, N. J. Cra- mer, P. Fokkema, H. de Groot, F. J. Lam- brechtsen, C. Verschoor, J. H. Wageningen en J. H. Wijnhof. Wegens vertrek naar elders. Dr. P. Feenstra Kuiper verlaat onze stad. Met hem gaat een merkwaardige figuur uit onzen gemeenteraad heen, een opposant, die dikwijls met het College van meening verschilde, vooral als het ging over onderwijsproblemen, waarin hij uit den aard der zaak zeer goed ingewerkt zat. Aanvankelijk nam de heer Feenstra Kuiper naast den heer W. Biersteker, als lid van Ge meentebelang. achter de groene tafel plaats. Hij behartigde speciaal onderwijs, al behoorde financiën ook tot een van zijn hobby's en bij de behandeling van de gemeentebegrooting kon de raad altijd rekenen op een half uur college van Dr. Feenstra Kuiper. Hij was een van de raadsleden, die een gedegen studie maakte van de gemeentezaken en altijd besla gen ten ijs kwam. Hij kon fel en verbeten zijn, ook al maakte hij den indruk van de goed moedigheid zelve, als hij met z'n stompje pijp, te rooken zat als een bakkersschoorsteen. Bij de laatste raadsverkiezing ging de heer Feenstra Kuiper samen met den heer Uithol (Nationaal Belang) den strijd in. Zij doopten hun nieuwe partij als Gemeente en Nationaal Belang. Het was de heer Feenstra Kuiper, die hiervoor in hoofdzaak als woordvoerder optrad. De oppositie in dezen tijd was niet meer zoo fel als voordien. De animo voor de raadsproblemen was bij den heer Feenstra Kuiper sterk verminderd. In het bizonder de Comeniusschool droeg de heer F. K. een warm hart toe en menig maal trad hij als pleitbezorger voor de belan gen van deze school op. We herinneren aan den laatsten strijd over de vernieuwing van de kachels. Zijn betoogen waren helder en goed gedocumenteerd. De heer Feenstra Kuiper was jarenlang leeraar in mechanica en analytische meet kunde aan het Kon. Instituut voor de Marine. Van zijn hand verscheen een leerboek mecha nica, dat op het Instituut gebruikt werd. In de schaakwereld zal de heer F. K. een leege plaats achterlaten. Hij was een trouw lid van Morphy en speelde in menigen wed strijd ook buiten onze gemeente mee. De heer Feenstra Kuiper vestigt zich met zijn gezin in Hilversum. Gistermorgen 11 uur was een bestuurder van een grooten verhuiswagen uit Amsterdam zoo onhandig om een lantaarnpaal op de West gracht te rammen. De gevolgen waren voor den paal ernstig; het geheele apparaat werd geveld, terwijl de lamp in duizend gruizele menten verspreid werd. De verhuiswagen be kwam practisch geen schade. FA. TONNEMA CIE. KING pepermunt en SNEEK Fabrikanten van andere kwaliteitsartikelen .Morgen verwachten we veel winke lende stadgenooten. Was het de laatste dagen al best merkbaar, dat velen den weg naar de stad hadden teruggevonden, de goedkoope retourkaarten, de speciale attractie bij aankoop van 10 gulden of meer, de honderden koopjes, die hier te halen zijn, zullen Zaterdagmiddag hun aantrekkingskracht niet missen. Zorg ervoor, dat uw étalages, voor zoover dat nog niet het geval was, morgen ontdaan zjjn van houten luiken en bescherming, opdat onze stad er zoo vriendelijk mogeljjk uitziet en zij, die naar hier komen, de bekoring onder gaan van een ouderwetschen Zater dagmiddag in Den Helder. Radiohandelaars, zet uw luidsprekers aan en laat opgewekte muziek klinken. Morgen moet Den Helder het ver trouwde beeld van voor twee maanden geven. Wie eenmaal onze stad be zocht, herhaalt dat bezoek spoedig en wordt weer snel een trouw kooper In de Heldersche middenstandszaken. M.U.L.O.-EXAMENS. By het gehouden M.U.L.O.-examen te Alk maar slaagden voor het diploma A o.a. onze stadgenooten J. de Beurs, J. Zwolsman, A. de Zwart, J. Weber, G. Hemelryk, D. van Brede- rode, L. Couvreur, E. Groen, D. Vermeulen, J. van Brederode en W. Boon; voor 't diploma B J. Dijkshoorn. Onze vroegere stadgenoot, de heer J. H. Peeman, te Heiloo, slaagde op 17 Juli te 's-Gravenhage voor het Staatsexamen, di ploma B. Sedert een tweetal weken bevinden zich thans in Heerhugowaard en omgeving een 1200 personen, mannen, vrouwen en kinderen die in dat vredige Noordhollandsche dorp ondergebracht werden. Als een der leiders van deze groote groep Helderschen (omstreeks 1000 personen) reisde mede de heer de Haan, agent van het Hel dersche politie-korps. Geruimen tijd verbleef deze in Heerhugowaard, en daarna in enkele andere dorpen in den noordkop der provincie teneinde controle uit te oefenen daar, waar dit noodzakelijk was. Het was van hem, dat wij een en ander ver namen, hetgeen men hieronder opgeteekend vindt. Lof! De heer De Haan was vol lof over de wijze waarop de evacuatie in Heerhugowaard ge regeld was. En dat zoowel uit administratief oogpunt als wat de praktische onderbrenging betrof. Men stond aanvankelijk voor niet geringe moeilijkheden, aangezien er in Heerhugowaard geen gelegenheid meer geweest was om de bewoners stuk voor stuk in te lichten welke families er bij hen ondergebracht zouden wor den. Dit was geschied door een algemeen e publicatie. Van beide zijden, van die van de bewoners en van die van de geëvacueeroen, stond men dus voor verrassingen, die zoowel van prettigen als onprettigen aard konden zijn. Puzzles. De beide eerste dagen waren, aldus vertelt ons de heer De Haan, vol merkwaardige bele venissen. Hij verkreeg echter de zeer op prijs gestelde hulp van gemeenteveldwachter Blijendaal, wiens adviezen als plaatselijk des kundige onschatbaar waren. De puzzles waren aanvankelijk natuurlijk legio. Hier was een huis, dat te klein bleek voor een geëvacueerd gezin, daar was een gezin dat het volstrekt niet vinden kon met de bewoners. Nu eens kwamen er klachten van de bewoners, dan weer luchtten de onderge- brachten hun nood. Evenwel, het bleven uit zonderingen, en waar men van beide kanten begreep dat men hier water in den wijn moest doen, daar werden de meeste moeilijkheden al spoedig ondervangen en kon men in vrede en rust leven. Een enkele maal gebeurde het, dat een gezin de deur voor den neus dicht kreeg maar dat waren uiterst zeldzame gévallen, die wjj uitsluitend curiositeitshalve vermelden. Tydelijk emplooy. Het deed prettig aan, dat vele geëvacueer den al direct naar een tijdelijk emplooy om zagen. En zoo kon het gebeuren, dat enkele dameskapsters spoedig bij collega's aan den slag konden gaan, dat andere jonge vrouwen als dienstbode werk vonden en dat een aantal mannen en jongens zich bij de boeren op het land vervoegden, teneinde als adspirant-land- en veeboer hun krachten te geven. Zoo leefde de Heldersche en poldersche be volking samen. Van beide kanten moest er gegeven en genomen worden, hetgeen te be grijpen is. Uiteraard is het voor den polderbewoner niet altijd prettig een vreemd gezin ingekwar tierd te krijgen, doch het gros der polderbe volking begrijpt evenzeer, dat het ook voor de Heldersche gezinnen tenslotte geen pretje was huis en haard in den steek te moeten laten en de beenen onder andermans" tafel te steken. Wederzijds begrip is hier noodzakelijk en het doet prettig aan te mogen constateeren dat dit begrip er in groote mate is. De spora dische uitzonderingen daargelaten. Een aparte groep. Een aantal personen bevond zich by de groep geëvacueerden, dat de bijzondere zorgen van den heer De Haan vereischte. Dat waren de niet geheel sociaal verantwoordelijke elementen, en het gold met name voor hen, dat bijzondere maatregelen genomen moesten worden. Die zyn genomen, doch het eischte heel wat tact en moeite, alvorens men ook dht deel der Heldersche bevolking een plaatsje had verschaft, waar het als vrijwel „geïso leerd" beschouwd kon worden. Deze menschen is aangezegd dat zij zich van iedere onge- wenschte activiteit dienen te onthouden, aan gezien anders maatregelen genomen zullen worden, die niet prettig zijn voor de betrok kenen. Oogenblikkelijketerugzending naar Den Helder is één van die maatregelen. Voor burgemeester Sutman Meyer heeft de heer De Haan niets dan lof. Van begin tot einde heeft deze de evacuatie meege maakt en tal van malen ging hij zich per soonlijk overtuigen van de wijze waarop zijn nieuwe burgers ondergebracht waren. Dat zulks op hoogen prijs gesteld wordt spreekt vanzelf. De maatschappelijke stand van de geëva cueerden bleek geen doorslaande factor te zijn voor de onderbrenging. „Armen bij armen en welgestelden bij welgestelden", was geen wet van Meden en Perzen. Integendeel, deze fac tor telde praktisch niet mede, zoodat in dit opzicht volstrekt geen reden tot naijver of jalouzie behoefde te bestaan. Wel heeft men steeds getracht de groote gezinnen zooveel mogelijk intact te houden en met alle moeite werd getracht verbreking van het gezinsver band tegen te gaan. Op enkele, hoogst nood zakelijke uitzonderingen na, is men hierin ook geslaagd. Amersfoort rijker dan Den Helder. Hierbij zy nog vermeld, dat de welstand van de uit Amersfoort geëmigreerde bevolkings groep hooger was dan die van de Heldersche. Van de voor de Amersfoortsche bevolking disponibel gestelde 6000.door Heerhugo waard bleek slechts 2600.noodig te zyn. Vermoedelijk zal de nieuwe bevolking een hooger bedrag eischen. Bestaat er eenig vertier voor de jongelui, aldus informeerden wij bij den heer de Haan. Op het oogenblik werkt een deel er van op het land, by de boeren, of in de tuinen. De jongeren maken wandelingen in de omgeving of stappen op de fiets. Een onderwijsregeling zal wel voor Septem ber, indien de terugkeer naar de stad dan nog niet mogelijk is, zijn beslag krijgen. Voorts schijnt de Roomsch Katholieke sportvereeni ging in Heerhugowaard plannen te hebben iets voor de Heldersche jeugd te doen, hetgeen een sympathieke geste is. Men zit niet stil, en waarschijnlijk bestaat de mogelijkheid dat ook van andere zijde iets gedaan kan worden. Aldus de mededeelingen van den heer De Haan. Wij zouden hieraan nog enkele opmer kingen willen vastknoopen. Gastvrijheid is een woord, dat sedert onheuglijke tijden in het blazoen van den Noordhollandschen boer gestaan heeft. Het staat er n o g in, en de wijze waarop men zoowel Amers- foorters als Helderschen heeft ontvangen is daarvan wel het beste bewijs. Zoodoende spreken wij de hoop uit, dat ook in de toekomst een goede verstand houding mogelijk zal zijn tusschen platte landsbevolking en de uitgeweken stadsbe volking. Beiden zijn daarmede gebaat. Natuurlijk zijn er moeilijkheden, maar door moeilijkheden kenmerkt zich nu een maal deze tijd. Zij waren voor de Helder sche bevolking wel zéér zwaar, deze moei lijkheden. Dat in aanmerking genomen door de poldersche bevolking, kan het niet ding mogelijk blijken tusschen de bevol- anders, of er zal een goede verstandhou- kingsdeelen van deze ééne provincie. Mogelijkerwijze zal onze stad eens in de gelegenheid zyn de thans verworven sym pathie op de een of andere wijze te ver goeden. Personen, die in den noordkop der provincie wonen, moeten de bonnen in Den Helder afhalen. Het schijnt, dat de regeling inzake de dis tributie van boter, margarine, vet en olie voor vele Helderschen nog diverse moeilijkheden inhoudt, zoodat wij hieronder nog enkele mededeelingen laten volgen, waarvan men goede nota dient te nemen. Het is aanbevelenswaardig, dat men de Heldersche Courant van j.1. Woensdag er nog eens op naslaat; hierin toch vindt men de geheele regeling duidelijk uiteengezet. Zooals men weet, worden thans aan het Distributiekantoor in de Spoorstraat de aan vraagformulieren voor de boter-, margarine-, vet- en oliekaarten uitgereikt. Eveneens krijgt men daarbij ontvangstbewijzen voor evenzoo- vele personen als waaruit het gezin bestaat. Zoowel de aanvraagformulieren als de ont vangstbewijzen worden thuis ingevuld, en weer ingediend op het Distributiekantoor op den dag, welke men in de mededeeling van de krant van Woensdag vond. Hieronder laten wij nog eens ten overvloede die dagen volgen: Voor hen wier geslachtsnaam begint met; Letter A, B, C, D en E op Maandag 22 Juli a.s. Letter F, G, H, I en J op Dinsdag 23 Juli a.s.; Letter K, L, M, N en O op Woensdag 24 Juli a.s.; Letter P, Q, R, S en T op Donderdag 25 Juli a.s.; Letter U, V, W, X, IJ en Z op Vrijdag 26 Juli a.s. Behalve deze formulieren moeten eveneens ALLE stamkaarten meegebracht worden en voorts het aanslagbiljet van de inkomstenbe lasting, indien het inkomen beneden de f 1900.— is. Van tal van kanten kregen wy dezer dagen de vraag te hooren waar of men nu die ingevulde formulieren moest indienen, als men byv. in Schagen, Winkel, Bree zand of in een der andere dorpen in de omgeving woont. Met nadruk wees de leider van den Distributiedienst ons erop, dat deze per sonen de kaarten dienen af te geven aan het Distributiekantoor in Den Helder. Men moge dit dan al ongerieflijk vinden, maar men zou door een andere regeling de distjjbutie van de kleinere plaatsen gaan desorganiseeren, wat nog veel meer moeilijkheden met zich zou brengen. W 1 is de Heldersche Distributiedienst zoo soepel, dat men er genoegen mede neemt, indien van de gezinnen, die buiten Den Helder vertoeven, bijvoorbeeld de vrouw van het gezinshoofd de kaarten indient. Personen die, om een voorbeeld te noemen, tijdelijk wonen in Rotterdam, Den Haag, Am sterdam of andere plaatsen in den lande, kun nen zich wenden tot de Distributiediensten aldaar. Voorts moge er de aandacht nog eens op gevestigd worden, dat zij, die een inkomen van meer dan 1900.hebben, uitsluitend in aan merking komen voor boter-bonnen. Tenslotte geven wij het advies, dat, mocht iets in deze regeling U niet heele- maal duidelijk zijn, U alle inlichtingen kunt krijgen bij het personeel van den Dis tributiedienst. Men is daar gaarne bereid de bevolking zooveel mogelijk met raad en daad bij te staan. Abonné's in en buiten Den Helder, raad pleeg vandaag en morgen onze adver tentie-rubrieken. U vindt er de adressen in waar U goed en voordeelig koopt. Doet nu Uw voordeel! U koopt, zooals een onzer adverteerders terecht opmerkt, nu nog zonder punten. U koopt nu nog prima kwaliteiten tegen lage prijzen. Uw keuze in Den Helder is groot, de prijzen zeer billijk. Profiteert daarvan. Voor onze abonné's, die Zaterdag hun krant niet vroegtijdig genoeg ontvangen om deze te raadplegen voor de adverten ties, stellen wy ons kantoor tot morgen middag 5 uur open, om daar rustig van den inhoud van de advertentie-rubrieken kennis te nemen. Wij zullen daar eenige kranten ter inzage leggen. Krabben verergert de kwaal en maakt U on toonbaar. Bestrijdt de oorzaak van uw ondra gelijke last en folteren de jeuk. Neem direct D.D.D., het recept van Dr. D. Dennis. Reeds de eerste druppels doen de ondragelijke jeuk bedaren. D.D.D. dringt diep in de poriën door en doodt de ziektekiemen, zoo dat de huid zich kan herstellen. Flacons a 75 ct., f. 1.50 en f. 2.50 bü Apoth. en Drogisten.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5