tijdelijk adres Ons Indisch hoekje Om der wille van de smeer Vandaag De eerste Dinsdag 23 Juli 1940 Madónieuwj Belangrijk nieuws voor geëvacueerden in Heerhugowaard cn Julianadorp Tweede Blad Weest extra zuinig met Uw Petroleum! Steun aan gedemobiliseerde marinemannen Boter en vet voor de winkeliers voor 50 iaar Burgerlijke Stand van Den Helder Uandlttn uit fut Vliedend ïilaadyt Zanguitvoering te Schagen Inschrijving Handelsregister Brood zonder broodbon! Zwaar drukt de bandjir-plaag op het heerlijk Insulinde Lijk van Nederlandsch matroos aangespoeld Uit het politie-rapport In de advertentiekolommen van vandaag Ïlieuupï uit IMc Visscherij fïlaïineJ^eAiMeft Personeel van Helderschen Distri- butiedienst gaat nog deze week daar heen. In verband met het feit, dat zoovele geëvacueerde inwoners van Den Helder in Heerhugowaard en Julianadorp verblijf houden heeft de Heldersche Distributie- dienst besloten thans, in verband met de uitreiking der boter- en vetkaarten, een deel van het personeel voor een dag naar deze plaatsen te zenden. Dit zal zijn voor Heer Hugowaard a.s Zaterdagmiddag. In Heer Hugowaard kan men reeds thans de formulieren aanvra gen. Naar Julianadorp gaat men Donderdag. Ook hier kan men reeds de formulieren verkrijgen en wel aan de Politiepost al daar.. i. Ongetwijfeld maatregelen, die de geëva cueerde Nieuwediepers zullen weten te apprecieeren. Was het op het Distributiekantoor razend druk. Het ging, van gistermorgen af, inder- derdaad „om der wille van de smeer", dat tallooze Nieuwediepers en Nieuwediep- sters Distributiebureauwaarts togen, ten einde zich te voorzien van de zoo zeer be geerde boter- en vetbonnen. Nooit tevoren heeft men beseft, dat zoowel het vet als de boter zulke waardevolle voedingsmid delen waren. Nooit tevoren ook zag men zoo liefdevol naar de paar ponden boter, die men had kunnen oppotten gedurende de laatste weken. En zoo was het dus gisteren, voor de zoo- veelste maal in dit distributiejaar, weer „ouderwets" druk in de Spoorstraat. Weer maakte men queu, weer stond men rijen dik en schoof gedurende vele uren van den dag een kronkelend menschen-lint de schemer duistere vestibule van het voormalige Mili tairen Tehuis binnen. Daar binnen werkte men, onder leiding van den heer Everarts, onder hoogspanning. On danks het feit, dat het personeel van dezen dienst door de ervaring van het laatste jaar, niet voor een kleintje vervaard is, en er heel wat moet gebeuren voor en aleer het uitroept „we klaren het niet!" zagen wij gisteren en kele nieuwe gezichten. Wie daarvan profitee- ren zijn de Nieuwediepers zelf, want dank zij deze vele handen gaat het werk snel en is men aan de beurt voordat men het weet. Dat het desondanks toch soms wel eens, en dat met name op de „sper-uren", een uurtje duurde voordat men het Dis tributiekantoor verliet, dat is iets wat niet zoozeer aan de bezetting van het perso neel lag, dan welgaan het feit dat zoo velen de finesses van de invulling der kaarten nog niet ,,door"-hadden. En dan moest er gepraat en geschreven worden, hetgeen allemaal zeer veel tijd in beslag neemt. Men nam dat gelukkig alles van den ge moedelijken kant op. Men besprak de dave rende dingen dezer dagen, men ontmoette nieuwe en oude bekenden, men vond het pret tig weer eens gezichten te zien, die men in een tijd niet gezien had... kortom, het was een lang niet ongenoeglijke reünie van vet- en boterhalers, daar op dien Maandagmorgen in de Spoorstraat. Langs de balie in het kantoor stonden de leden van het personeel: vriendelijk en behulp zaam stond men de moedertjes en vaders te woord. Met veel flegma gaf men honderd maal achtereen dezelfde waarschuwing, ver telde men precies hetzelfde. Zoo stroomde het voort... van uur tot uur... Velen betraden het kantoor met bezwaard gemoed, aangezien men er eigenlijk van over tuigd was dat die zaken niet heelemaal in orde waren. Nu eens was dit vergeten, dan weer was dkt niet heelemaal in de haak. Maar distributie-ambtenaren blijken tenslotte ook gewone menschen te zjjn, menschen met begrip voor ander's moei lijkheden en bezwaren. Men hoorde aan, adviseerde, schafte raad en nam beslis singen. En dat alles zonder drukte, zonder veel vertoon van moeite en zonder veel woorden. Iedereen kreeg hetzij z'n boter, hetzij z'n vetkaart, die hij dan als een kostelijk bezit wegborg in de binnenzak. Ze worden zuinig bewaard... Ze zijn, net als vele der andere bonnen, dan ook werkelijk goud waard. Nog eens vestigen wij er hier de aandacht op, dat het geboden is thans extra zuinig met de petroleum om te gaan. De periode nr. 3 is namelijk met 14 dagen verlengd, zoodat periode nr. 4 komt te vervallen. Men moet dus met de toegewezen hoeveelheid petroleum den dub belen tijd toe dan men aanvankelijk veronder steld had. Iedere huismoeder is dus aangeraden zoo zuinig mogelijk met deze schaarsche brandstof om te springen! Het hoofdje ziet er even anders uit, dan we het Zaterdag hadden aange kondigd Hieronder volgt dan de eerste opgave van tijdelijke adressen van stadgenooten. die geëvacueerd zijn. Knip het adres van Uw kennissen hier meteen uit of noteer het Zooals wij bekend maakten, kan men tegen betaling van 25 cent zijn tijdelijk adres in deze rubriek opgenomen krijgen. Wij hopen daarmee te bereiken, dat velen weer hun vrienden en bekenden terug zullen vinden, die wellicht in hun onmiddellijke omgeving bivakkeeren, doch waarvan men het adres niet weet. Wie naam en adres opgenomen wil zien, geve het aan ons kantoor op of zende zijn opgave aan onze admini stratie te Den Helder, met insluiting van 25 cent aan postzegels of geld. G. J. v. d. BERG, Beneden Buurt 48 Anna Paulowna FAM. 3. BI.JLSMA, Thorbeckestraat B 120 Schagen FAM. HEKELBEEKE, Drukk. Uitg. K. van Loenen Schagerbrug A. C. v. KAMPEN, Stille Laan E 63 Schagen Mej. A. KOK, p.a. Stoomweg 85 Breezand E. VAN DER KUYL, Lauriestraat E 19 Schagen 3. LENGERS, in Assurantiën. P.a. 3. Ruijter, Westerkerk 323 Venhuizen (N.H.). J. A. LUCAS, Ewjjckskade 3 Anna Paulowna FAAL H. v. MEURS, Thorbeckestraat B 120 Schagen J. MITTENDORFF, Sanatorium „Zonnestraal" Hilversum F. H. NIEUWHOFF, Landbouwstraat D 146 Schagen H. VAN PELT, tgd. p.a. A. van Pelt, Stadionkade 99 Amsterdam PASTOOR H. 3. VERHEIJ, Voorstraat 94 (Oud-Kath. Pastorie) Egmond aan Zee 's-Gravenhage, 22 Juli Het hoofdbestuur van „Onze Vloot" schrijft: Zooals ongetwijfeld bekend zal zijn, wordt onze weermacht gedemobiliseerd Onder dezen maatregel, die naar wij hopen tijdelijk zal zijn, vallen ook onze marinemannen. Zij wor den op deze wijze gedwongen hun militaire kleeding te verwisselen tegen burgerkleeren. Hierdoor en ook op andere wijze worden deze keurtroepen, die zich zoo kranig hebben ge dragen bij de gevechten tijdens de oorlogs dagen, gesteld voor groote finantieele moei lijkheden. Op een of andere wijze zal in dezen tijdelijken nood moeten worden voorzien. De Kon. Ned Ver. „Onze Vloot" neemt het initiatief om te trachten voor deze menschen gelden te verzamelen, welke zullen worden besteed om hen te helpen aan burgerkleeren, hen tegemoet te komen in finantieele moei lijkheden en zoo mogelijk hen te helpen aan een werkkring in de burgermaatschappij. In dit verband vestigen wij de aandacht van onze werkgevers er nogmaals op, dat er aan onze vereeniging is verbonden een „Centraal bureau voor plaatsing van eervol ontslagen marine-personeel". Wy zgn er van overtuigd, waar in ons land het gedrag van onze marine- menschen en speciaal van onze mariniers, met zooveel eere is genoemd, w\j zeker mogen zyn van de sympathie van onze landgenooten. Steun ons streven door uw gave te storten op postrekening no. 37486 van de Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot", Suranamastraat 15, 's-Gravenhage, onder de aanteekening „Steun by demobilisatie". Tot en met 28 Juli nog zonder toewyzing bij den grossier. De aandacht zij er op gevestigd, dat win keliers. in het tijdvak van heden tot en met 28 Juli (Zondag), in de gelegenheid zijn vet en boter van den grossier te betrekken zonder toewijzing. Opgave van 22 Juli 1940. Bevallen: M. van Leeuwen—Woort. d. C. M Mol—Zanen, z. C. Visser—Wagenmaker, z. O SCHOON NIEVWEDIEP Ter gelegenheid run de stichting der ver eeniging .Helders Belang" werd door den waarnemend Voorzitter zeer terecht gewezen op een aantal zaken, die hier verbetering en verfraaiing behoeven. Toch valt het den op- merkzamen toeschouwer op, dat deze gemeen te een aantal fraaie plekjes heeft, die wel verdienen, dat er eens de attentie op geves tigd worde. Als zoodanig noemen wij de ge zichten op de Dijkstraat vanaf het Café Hoff- man; op de Post brug, gezien van de Kerk- gracht ter hoogte van het gebouw voor het Kantongerechtop het Heldersche Kanaal vanaf de Post- en de Molen brug en vanaf de brug bij de N. kerk; over de aan plant soen zeer rijke gemeente, gezien van een der achter bovenkamers aan de Binnenhaven, over de Achter-Binnenhaven, van de Botbrug gezien; - over, ja over onderscheidene aan natuurschoon zoo rijke plekjes. Aanleiding tot dit schrijven vonden we in de bezichtiging van een drietal photografieën, dezer dagen ver vaardigd door een bezoeker der gemeente, wien men, blijkens de geleverde proeven, de noodige bekwaamheid in het fotografeeren niet kan ontzeggen. De platen (cabinet-formaat) stellen voor: 1. de gracht ter noordzijde van 's-Rykswerf, gezien vanaf de Weststraat, voor het winkelhuis van den heer Dito; t. de haven in de richting van het Hotel den Burg; en 3. den houtzaagmolen van de heeren Janzen aan de Sluisdijkstraat, het achtergedeelte van de wijk ,Jïieuwstad", met de R.K. kerk aldaar. Men late een vreemdeling deze photografieën eens zien en hij zal zich moeten verwonderen, dat er aan Hollands noordpunt, een plek na genoeg geheel door de zee ingesloten, zooveel schoons bestaat, 't Is, met zulke fraaie gezich ten voor ons, haast niet te gelooven, dat men in vroegere jaren elders verzekerde, dat men hier ter plaatse voor een lichte beschadiging van boomgewas eene fabelachtige hooge boe te moest betalen en dat niemand eenig bezwaar had tegen die bepaling, eenvoudig omdat er aan den Helder geen boomen gevonden wer den om ze te beschadigen. Het bovenstaande verhindere niemand om krachtdadig mede te werken tot het aanbrengen van nog meerdere verfraaiingen, in 't belang van de plaats on zer inwoning. Ten bate der meestgetroffen vluchtelingen. De vereenigde Heldersche en Schagerzan- gers onder leiding van den geëvacueerden Di rigent uit Den Helder, A. J. Leewens, stellen zich voor, op Donderdag 1 Augustus in de Bioscoopzaal „Theater Royal" een zanguit voering te geven. De Burgemeester van Schagen, alsmede ver schillende autoriteiten uit Den Helder en Schagen, hebben hun sympathie betuigd, terwijl verschillende dames zich met den kaartverkoop zullen belasten. Behalve het vertolken van aantrekkelijke mannenzangnummers, zal het „Homers- Ensemble", alsmede een bekend goochelaar medewerking verleenen, terwijl bovendien een film zal worden vertoond. Elk dus wat wils!! Allen houden daarom Donderdag 1 Aug. vrij, temeer daar de geheele bate aan die ge- evacueerden te Schagen, die zonder geldmid delen zitten, ten goede zal komen. De prijs van 60 ets. voor het programma, tevens bewijs van toegang, behoeft niemand af te schrikken deze uitvoering te bezoeken. Gezien het doel wordt op een groote op komst gerekend. van 16 tot 23 Juli 1940. Nieuwe zaken: Wieringen: Hekkema's Veehandel, Elft straat 20, veehandel. Andere wijzigingen: Den Helder: Machinale brei-inrichting „De Sterke Kous", Zuidstraat 19; benoeming vennoote. fa. Neels, Keizerstraat 66. heeren- en kinder- confectie; fiL gevestigd te Schagen en Zijpe. In de cafê's. Wij vestigen er de aandacht op. dat men in de café's en restaurants z'n brood nog zonder broodbonnen kan verkrijgen. Na 31 Juli zal dit anders worden. Een regeling is daarvoor in de maak. Tot zoolang is men dus nog in de gelegen heid z'n brood bon-loos te bestellen. POSTAGENTSCHAP TUINDORP. Met ingang van heden is het postagent schap Tuindorp voor het publiek geopend van 915 uur. „De Sterke Kous", Zuidstraat 19; MOOI RESULTAAT. Maandag slaagde te Alkmaar voor het Mulo-diploma A mej. G. Zijm, leerlinge der Ulo-school alhier. Van de 10 leerlingen zyn er In totaal 9 geslaagd. Ongetwijfeld een zeer goed resul taat. MULO-EXAMENS. Te Alkmaar slaagden voor het Mulo diploma, onze stadgenooten B. Tompot, G. Smit, P. Nyhoff, C. Leeflang, C. Kistenmaker, W. Erkelens en A. Bastiaanse. Voor diploma B. H. v. d. Hoek, C. v. d. Plas. CORRESPONDENTIE. I. P. Cl. Dank voor uw schrijven. In onze artikelen, komen deze objecten ook naar voren Ook wij zijn optimistisch gestemd ten aanzien van de toekomst van Den Helder. Red. Held. Crt. „Door hoogen waterstand in de rivier is de irrigatiedijk over een lengte van 20 me ter bezweken. Het water is er met groote kracht doorgestroomd en heeft vele honder den H.A. land met pas geplante rijst (het hoofdvoedsel der bevolking op Java, T.) be dekt en vernietigd. Honderden huizen zijn vernield." Dergelijke telegrammen komen geregeld onder de Indische berichten in onze kranten r een papperige massa, maanden lang. Verbetering is dringend noodig. Er wordt „aan gewerkt", maar het tempo is zoo ter gend langzaam: „de noodige fondsen ont breken." Helaas! De bandjir veroorzaakt veel schade aan bruggen, wegen, spoor- en tramwegen. Vaak wordt het verkeer dagen, ja weken belem merd. In de „Buitengewesten" (zoo heeten met een onvriendelijken naam de eilanden buiten Java), op Borneo b.v., zetten de band jirs de velden onder water. Voor de visschen zgn dit feestdagen, want de jonge rijstplant jes vinden ze heerUjk voedsel. Blijft het water wat lang staar# dan sterven de plantjes. Dan dreigt de honger in die streken. Soms zoekt het water een nieuwen weg. De rivier heeft voor onder het hoofd: „Bandjir". Ook onze rivieren „bandjirren" elk jaar, maar hoogst zelden leidt dit tot een groote, algemeene ramp. Het verschil tusschen hooge water standen in de riveren in Indië en hier is dit, dat ze daar plotseling optreden binnen een paar uren terwyi het hier dagen duurt. Heel spoedig bereiken zij hun hoog- sten stand. Begint het water te dalen, dan is de stand meestal weer spoedig normaal. Na langdurige en hevige regens groeit de bandjir aan tot een reusachtige golf, die zware boomstammen, reusachtige rotsblokken, in woeste vaart meevoert. De oevers worden aangetast, ze storten in, zware aardstortingen zijn het gevolg. De bandjir vaagt pyiers en bruggen weg, vernielt alles wat hij op zyn weg tegenkomt. In den regentijd staan op Midden-Java geregeld uitgestrekte landerijen onder water, omdat de rivieren het water niet kunnen ver zwelgen. Ook de groote kuststeden staan bloot aan overstroomingen. Thans minder dan vroeger, omdat er z.g. bandjir-kanalen zijn aangelegd, die het water opvangen en naar zee leiden. Maar toch hebben vooral de stadskampongs in den regentijd heel veel hinder van het regen water, dat öf niet öf niet in voldoende mate kan wegstroomen. Dan zijn de weggetjes modderpoelen, de aarden vloeren der woningen zich dan verplaatst, de oude bedding is ver anderd in een meer. De stand van het water kan zóó hoog zijn, dat het de zijrivieren opstroomt. Dan ziet men het merkwaardige verschijnsel, dat de richting van den stroom is omgekeerd. Op Java kent men nog de vreeselijke mod- derbaHdjirs. Ze ontstaan bij uitbarstingen van vulkanen. Alles op hun weg vernietigen ze: zware boomen, huizen, koffietuinen, alles! Toch hebben de bandjirs hun goede zijde. Ze nemen veel vaste stof mee, vruchtbaar slib, dat ze afzetten op het overstroomde gebied. Een dergeiyke bandjir beeld ik hierby af. Het land staat een meter onder water, een vrouw waadt er door, het huisje rechts is vernield, een haan staat op een balk te kraaien, roept zijn hennetjes. Maar ze komen niet, ze zijn verdronken. Op den voorgrond ziet men de toppen van een zeer bekende plant, de „Ketellapohon", waarvan de Javaan de knollen eet. Ze bevat ten meel, dat naar Europa wordt gezonden. Het dient voor de bereiding van onze „bisquitjes". Een dergelgke bandjir is een toonbeeld van ellende en verlatenheid. Op de afbeelding komt dit niet uit. Een foto stelt dergelijke voor vallen steeds veel gunstiger voor dan de werkeiykheid is. Een foto flatteert! H. F. TILLEMA. Gisteren spoelde aan het strand, ter hoogte van paal 4, het in verregaande staat van ont binding verkeerend lijk van een zeeman aan. Na onderzoek werd vastgesteld dat dit waar schijnlijk het lijk is van een Nederlandsch marine-matroos. Men vond althans op het frokje een stamboeknummer. Het stoffelijk overschot is naar de algemeene begraafplaats overgebracht. AUTOBOTSING. Hedenmorgen half negen vond een botsing plaats tusschen een Duitschen en een Neder- landschen vracht-auto op het Molenplein. De politie stelde een onderzoek in. FIETS VERDWENEN. Een rijwiel, een Batavus, geparkeerd voor een lunchroom in de Spoorstraat, verdween spoorloos. Er zat geen slot op. FIETS TERECHT GEKOMEN. Aan het hoofdbureau van politie is terug te bekomen een rijwiel, merk Holland Ex presse, dat onbeheerd voor den groentenhal van den heer Bregman in de Vroonstraat aan getroffen werd. INBRAAK IN PAKHUIS. Een bewoner van de Westgracht, eigenaar van een opslagplaats aan de Molenstraat, deed bij de politie aangifte dat er onge- wenscht bezoek in dit pakhuis was geweest. Ongure elementen hadden de hand geslagen aan crapauds en een vloerkleed. De politie stelt een onderzoek in BOMMEN IX ZEE? Een vreemd vliegtuig heeft hedennacht en kele bommen uitgeworpen, die waarschijnlijk in zee terechtgekomen zijn. vindt U juist dat artikel wat U moet hebben De eerste patiënt werd gisteren in het nieuwe Noodziekenhuis te Den Burg opgenomen. Het was een geval van blindendarmontsteking en betrof een patiënt van dokter van Dommelen van De Cocksdorp. URK 22 Juli Zeventig (70) vaartuigen voerden j.1. Zaterdag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aan: 2088 pond Kuilpaling, van 80 tot 450 pond per vaartuig, prijs 17(4 tot 18(4 ct; 520 pond lgn- of beugaal, 20(4 tot 25 ct; 400 pond Snoekbaars 22 tot 23 ct. per pond en 215 manden Nest, prijs 30 tot 40 ct. per mand De motorvaartuigen tot 30 pk motorsterkte, welke vischten van Woensdag tot Zaterdag middag hadden gemiddelde vangsten van 170 tot 400 pond per vaartuig. Deze visschers be- somden tot 150 gulden. De kleine motorvaartuigen besomden in de geheele vischperiode van 100 tot 170 gulden per klein motorvaartuig. De groote stoombeugers brachten per et maal vangsten aan de markt van 80 tot 377 pond per vaartuig. By een gemiddelden prys van 27 cent per pond waren van deze vaar tuigen de gemiddelde besommingen van 100 tot 120 gulden per stoombeuger. De kustlijn- aalvisschers hadden per etmaal vangsten van 20 tot 118 pond per kustiynaalvisscher. Bij besluit van 20 Juli 1940, van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe ge machtigd door den bevelhebber van de Duit- sche weermacht in Nederland is: le. ingetrokken het by besluit van 12 Juli 1940, no. 16, aan den luitenant ter zee der 2de kl. C. L. J. F. Douw van der Krap ver leende eervol ontslag uit den zeedienst; 2e. alsnog met ingang van 15 Juli 1940 aan den luitenant ter zee der 3de klasse G .M. van Rossem wegens opheffing van zgn be trekking eervol ontslag uit den zeedienst verleend.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1