Een ontslagkwestie behandeld Noodziekenhuis te Julianadorp Op post tijdelijk adres politiecorps Aan hen die vielen, aan hen die streden! Woensdag 24 Juli 1940 Tweede Blad ^iacUnieuuPi Voortsdiverse onbelangrijke kwesties Veertig bedden Belangrijke uitbreiding van het Heldersche Ambachtsschool 1 De boter- of vetkaarten voor het werfpersoneel Weer twee postbestellingen Examen Handenarbeid Burgerlijke Stand van Den Helder De overgangen op de Openbare scholen ITlaune&eAiMen Kantongerecht Den Helder Als eerste zaak, die gistermiddag voor het Heldersche Kantongerecht diende kwam in behandeling een aangehouden affaire, betref fende zekere P. de Gr. uit Spakenburg, die terechtstond terzake een verkeers-overtreding. Hij zou namelijk op 12 Mei j.1. rijdende met een vrachtauto op den Frieschen weg bij Den Oever tegen een andere auto (een luxe vehikel) zijn opgereden, tengevolge van het feit dat hij plotseling dwars den weg overstak. Er was beweerd dat hierbij verzuimd werd de richting aanwijzer uit te steken. Als getuige is er een Wieringer, die na aanvankelijk bezwaren tegen de eedsaflegging, tenslotte toestemt. Verd. blijkt slechts weinig positiefs te kunnen mede- deelen. Eigenlijk zijn zijn mededeelingen hoe genaamd van nul en geener waarde, zoodat de man al spoedig van het tooneel verdwijnt. De verd., een pur sang Spakenburger (met fluweelen pantalon en blauw gestreept hemd) js rad van tong en getuigt zijn onschuld op diverse wijzen. De botsing was geschied, doch volstrekt zonder zijn toedoen. De Ambtenaar van het O.M. Mr. de Bruys Tack, merkt op dat inderdaad het bewijs in deze zaak niet geleverd is. In deze zaak werd een klacht bij het Hof ingediend. En dat naar aanleiding van het feit dat de Kantonrechter gemeend had dat hier geen gronden voor rechtsvervolging aanwezig waren. Op aan drang van de verzekeringsmaatschappij heeft het Hof thans gezorgd dat de zaak wel voor kwam. Na een technisch verkeerspraatje van den Ambtenaar komt deze tot de conclusie dat hier eenige schuld niet valt aan te wijzen aan den kant van verd., en dat z.i. vrijspraak zal moeten volgen. Als pleiter treedt op Mr. J. Frima van Amersfoort, die uiteraard aan dit requisitoir weinig toe te voegen heeft. Na enkele opmer kingen sluit hij zich dan ook daarbij aan. Uitspraak over 14 dagen. Achteruitgereden Verd. A. N. uit Den Helder is niet op het appèl verschenen. Wel getuige Noordermeer. Deze, werkende in de garage van Hablous was getuige van het feit dat 2 auto's, waarvan de een bestuurd werd door N. tegen elkander aanbotsten, hetgeen zijn oorzaak vond in de omstandigheid, dat N. achteruitgereden had, zonder daarbij in voldoende mate op het ver keer te letten. De Ambtenaar achtte de zaak bewezen en vorderde F 15.boete, subs. 10 dagen hech tenis. Uitspraak 10.boete, subs 5 dagen. Een personeels-ontslagkwestie. Patroon in gelijk gesteld. Vervolgens arriveerden twee Texelaars, en wel J. P. E., landbouwer te Texel als verd. en zekere van Heerwaarden, boerenknecht, als getuige. Op 15 Mei had E. van Heerwaarden ont slagen en het was de laatste die zich geroepen gevoeld had hier Justitia eens een uitspraak te laten doen, zulks in verband met het ver bod om personeel te ontslaan. Op de vraag van den Kantonrechter, Mr. Arn. Veldman of het inderdaad juist is dat verd. den man ontslag gegeven heeft, zegt deze dat zulks het geval is. Hij was van mee ning dat dit ontslag gegrond was, omdat er vijf redenen waren die dit ontslag billijkten. De man was niet al te goed berekend voor z'n werk, hij foeterde steeds op NSB-ers en land verraders, terwijl hij voorts steeds een andere knecht het leven lastig maakte met verwijten over diens vermeende politieke richting. Van Heerwaarden zelf heeft een andere lezing, al geeft hij toe dat de ruzie inderdaad hoofdzakelijk ontstaan was door politieke her rie. Dat hij onbekwaam voor zijn taak zou zijn was hem echter voorheen nooit verteld en hiertegen komt verd. met klem op. Voorts heeft verd. gezegd dat hij door zijn (get.'s) praatjes bijna in de gevangenis terechtgeko men was en ook dit was niet waar. De President vraagt verd. of hij bereid is de man weer bij zich in .dienst te nemen. Ik heb het hem inderdaad gevraagd, aldus E., maar toen kreeg ik als antwoord: „Ik bemoei me niet meer met zulk..." De Ambtenaar trekt tegen Van Heerwaar den van leer en zegt dat hij zich heeft te ont houden van politieke roddelarij. Hij ontkent dat E. hier een strafbare handeling gepleegd heeft. Het ontslag is op 15 Mei gegeven en eerst op 11 Juni werd de nieuwe verordening van kracht. Het feit is dus niet strafrechterlijk vervolgbaar en verd. moet ontslagen worden van rechtsvervolging. De Kantonrechter zal over 14 dagen uit spraak doen. Mocht hij fietsen opknappen? Kr. de B, uit Den Helder heeft in de Bree- straat een zaak in tweede-handsch goederen. Daarbij bevinden zich ook fietsen. Af en toe moest hij deze karretjes opknappen en het was deze manipulatie die hem in aanraking met den Kantonrechter bracht, aangezien de concurrentie van meening was, dat hier een overtreding begaan werd inzake de vestigingswet kleinbedrijf. Ter rechtzitting blijkt echter dat dit geens zins het geval is en dat verd. geheel vrij-uit gaat. Hij knapt reeds sedert vele jaren fietsen op, zoodat hij in geen enkel opzicht in over treding geweest is. Hij werd ontslagen van rechtsvervolging. De Wieringer en de woonkeet. De Wieringer arbeider H. G. L. heeft met zijn vrouw in een woonkeet gewoond, zonder dat hij in het bezit was van een daartoe ver plichte schriftelijke vergunning van het ge meentebestuur. Verd. hangt een droevig ver haal op. Hij zelf is 64 en zijn vrouw 75. Zij hadden geen andere keuze en moesten in de keet wonen. Daarvoor hadden er steeds andere menschen in gewoond en ook dezen was niets in den weg gelegd. Waarom was het nu noodig dat men dit hem en zijn vrouw wel deed Na geharrewar vordert de Ambtenaar 15. boete of 15 dagen. De Kantonrechter strijkt de hand over het hart en maakt er 5.of 2 dagen van. Onverlicht nummerbord. 21 April reed P. K. uit Anna Paulowna te Wieringen in de Koningstraat aldaar. Het was avond en de veldwachter constateerde dat nummer- en letterbord niet verlicht waren. Procesverbaal volgde. 3.boete, subs. 1 dag hechtenis. Recidivist. Tot slot der zitting arriveerde toen nog de bekende Nieuwediepsche stadgenoot B. A. R., die, als gewoonlijk, terechtstond, dat hij te diep in het glas gekeken had. De man hangt een aandoenlijk verhaal op, waarin hij vertelt van zijn angsten en vreezen inzake bombardemen ten, en dat hij daarvoor wel eens een hart versterking van noode heeft. Overigens zou hij volstrekt niet dronken geweest zijn. De twee agenten bij Bellevue, die hem meegenomen hadden, hadden alleen maar twee biertjes geroken plus de pruim. Later komt verd. op zijn onschuldverkla- ringen terug, en dan is het een straf van 10 boete, subs. 5 dagen, die hem opgelegd wordt. Benevens de waarachtige verzekering dat de volgende maal Veenhuizen hem wacht.... Vier specialisten, twaalf verpleegsters en... twee koks Het gemeentebestuur van Den Helder zit niet bij de pakken neer Er is veel af gebroken in de laatste weken, daar zal weer veel opgebouwd moeten worden. Men ziet de puinruimers met wagens vol puin door de straten van de stad gaan. Ruïnes behooren niet in een stadsbeeld en dus gaat men opruimen om nieuwe woningen en nieuwe zaken te doen verrij zen. Het stadsbeeld van Den Helder zal eenigszins veranderd worden, maar niet verslechterd. We kunnen in dat op zicht gerust zijn voor de toekomst. Aan de Buitenhaven is eenige weken ge leden het Marine-hospitaal volkomen uitge brand en daarmee verloor onze stad, naast de Katholieke inrichting, haar eenige zieken huis. Heldersche patiënten moesten naar Alkmaar vervoerd worden. In dezen toestand moest zoo snel mogelijk worden voorzien. Zoolang de oorlog duurt is een ziekenhuis in de stad niet veilig en dus heef timen naar een anderen weg gezocht. In Julianadorp waren reeds eenige schoolloka len tot ziekenzaal ingericht, waar patiënten onder de vriendelijke zorgen van zuster Tig- chelaar werden verpleegd en door Helder sche doktoren werden behandeld. Nu komen daar eenige uitstekend ingerichte ziekenba rakken bij, waardoor men voorloopig over een veertigtal bedden zal beschikken Een viertal bekwame, Heldersche spe cialisten worden o.m aan dit ziekenhuis verbonden. Het zijn de doktoren v. Driel, chirurgie, Reilingh, interne ziekten, Van Waveren, oog-, keel-, neus- en oorspecia list, De Roo, rhöntgenologie. Voorts zul len een twaalftal verpleegsters worden aangesteld en zullen er twee koks, voor de versterking van den inwendigen mensch zorgen. Men ziet, dat deze zaak flink wordt aan gepakt. Gisteren zijn de barakken reeds aan gekomen en is men met den opbouw daarvan begonnen. Aan het einde van deze week zal het instrumentarium waarschijnlijk ontvan gen worden en binnen heel korten tijd zal dit noodziekenhuis dus in gebruik kunnen wor den genomen. Het kan het begin zijn voor de oprichting van een eigen gemeente-zie kenhuis. Naar wjj vernemen is binnenkort een belangrijke uitbreiding van ons politie korps te verwachten. Waarschijnlijk zal niet minder dan een twintigtal agen ten, waaronder inspecteurs, het korps ko men versterken. Het is personeel van Defensie, dat het Heldersche korps er bij zal kr(jgen. De nieuwe krachten zullen, als gebruikelijk, een tijdelijke aanstel ling krijgen en bij gebleken geschiktheid, na een jaar, als een dergelijke verster king dan noodzakelijk zal blijken, hun vaste aanstelling ontvangen. Uitbreiding van het politiekorps was al sedert jaren een vraag, die om oplos sing vroeg. Tengevolge van het ontslag van de Marine, zal hiern nu vrij onver wacht op afdoende wijze in worden voor zien. Moge de wederopleving van onze stad de uitbreiding van het politiekorps recht vaardigen. hervat a.s. Maandag weer de lessen Een besluit, dat zoowel in den boe zem van het gemeentebestuur als bij verreweg het grootste aantal der ou ders van de leerlingen der Heldersche .Ambachtsschool groote waardeering zal erlaqgen, is genomen door het bestuur van genoemde onderwijsinrichting. In een dezer dagen gehouden verga dering heeft dit bestuur namelijk het besluit genomen, dat de school a.s. Maandag 29 Juli. de lessen weer zal doen hervatten. De periode van ver scheidene weken, waarin de school ge sloten geweest Is, wordt als vacantie beschouwd. mm. U kunt er om verlegen zitten: maar soms meer nog om een Aspirin-tje. Bij hoofdpijn ol ver koudheid moest men het steeds bij de hand hebben. Let op den oranjeband. |Ibayer Zooals wij bekend maakten, kan men tegen betaling van 25 cent zijn tijdelijk adres in deze rubriek opgenomen krijgen. Wij hopen daarmee te bereiken, dat velen weer hun vrienden en bekenden terug zullen vinden. Wie naam en adres opgenomen wil zien, geve het aan ons kantoor op of zende zijn opgave aan onze admini stratie te Den Helder, met insluiting van 25 cent aan postzegels of geld. Knip het adres van Uw kennissen uit onderstaande adressen meteen uit of noteer het. W. BAKKER, v.h. Kerkgracht 40, Noorderstraat Opperdoes Mevr. A. DE BOER-KNIPPER en TEAKO, Pijlslaan 114 Haarlem FAM. J. VAN DOK, Voorz. Moed, Volharding en Zelfopoffering Kooger Polder 436 (Post de Rijp) Gem. Akersloot. M. GROOFF, Groote Oost 61 Hoorn J. G. G. KOKERNOOT, Wed. v. d. Plas, Rechte Hondsbosschelaan 40 Heiloo MEVR. M. E. v. LOON, Langebuurt 39 Uitgeest FAM. J. MUSTE, Kooger Polder 436 Post de Rijp (Gem. Akersloot). J. P. VAN OS, Groote Oost 61 Hoorn FAM. J. v. STRYEN—VINK, Stroeterdijkje C 135 St. Maarten FAM. VOGT, van Beuningenstraat 42 Hilversum FAM. 3. DE WIJN, Binnenhaven 74 p.a. Dames Keyzer 58 I 't Zand Uitreiking te Anna Paulowna. Een gedeelte van het werfpersoneel, ruim 70 gezinnen, woont momenteel in den Anna Paulownapolder. Het is dus voor de hoofden van die gezinnen practisch onmogelijk om hun boter- en vetkaarten in Den Helder te halen. Het hoofd van den distributiedienst zal nu voor deze gezinnen zitting houden, op nader te noemen datum, in de bollenschuur van den heer Bergman, aan de Middenvliet te Anna- Paulowna. Het feit, dat veel stadgenooten overdag weer in Den Helder zijn, is voor den directeur van het postkantoor aanleiding geweest, weer twee postbestellingen per dag te doen uitgaan De eerste bestelling gaat 's morgens om 10 uur de stad in, de tweede 's middags om 3 uur. Als men dus voor het vertrek van den trein van half zes nog even naar huis gaat, kan men de middagpost meenemen. Voor het examen Handenarbeid aan de Bjjz. Kweekschool te Den Helder slaagden de dames: H. F. Brands, W. C. de Groot, N. Kiljan, C. C. de Stigter, C. Teuscher en C. J. Vermeulen; de heeren: L. Broekhuizen, W. Lastdrager, J. Schoen, C. H. J. Sinke, M. H. Veen, H. Th. G. v. d. Water en A. C. Zuurmond. van 23 Juli 1940. Ondertrouwd: G. Landman en M_ Luidinga. P. A. Smits en J. W. Scheurkogel. L. Karman en D. Kuiken. Bevallen: M. Zijlstra—Monsma, d. Overleden: J. E. de Klein, (m), 20 jaar. Paasch rapport beslist over het al dan niet overgaan. Gisteren heeft ten raadhuize een vergade ring plaatsgevonden, staande onder presidium van den wethouder van onderwijs, den heer L. F. van Loo, waarbij alle Heldersche hoofden van de openbare lagere scholen aanwezig wa ren. In deze vergadering is een besluit geno men hoe te handelen ten aanzien van de ver hoogingen der leerlingen aan genoemde open bare onderwijsinrichtingen. Er werd besloten dat het laatste rapport het z.g. Paaschrapport als beslissend voor den overgang zal gelden. Binnen enkele dagen zullen de ouders be richt ontvangen of hun zoon (event. dochter) al dan niet tot de verhoogden behoort. Eveneens vernemen wij dat op deze verga dering besloten is den nieuwen cursus te doen aanvangen op 2 September a.s. ER BRANDDE LICHT. Er brandde vannacht licht in een perceel aan de Koningstraat. De maatregelen, die ge nomen werden door de overheid waren snel en afdoende 's Gravenhage, 23 Juli. Bij besluit van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe ge machtigd door den bevelhebber van de Duitsche Weermacht in Nederland is met in gang van 20 Juli 1940 eervol ontslag uit den zeedienst verleend: le. Wegens langdurigen dienst, aan den hoofdofficier van den marine-stoomvaart dienst der le klasse D. W. Kwak, de hoofd officieren van den marine-stoomvaartdienst der 2e klasse J. N. Kramer en J Kooijman, de hoofdofficieren van den marine-stoom vaartdienst der 2e klasse titulair B. Zietse en J. C van Pappelendam en aan de officie ren van den marine-stoomvaartdienst der le klasse H. J. Takens, H. Riemers en C. L. H. Vincken. 2e. Wegens het eindigen van de buitenge wone omstandigheden, waarvoor hij weder in dienst werd gesteld, aan den hoofdofficier van den marine-stoomvaartdienst der le kl. J. H. Klingen. Wij lezen in „Onze Vloot": AUe schepen en vliegtuigen der Ko ninklijke Marine hebben gedurende de oorlogsdagen de gegeven opdrachten voor de volle honderd procent vervuld, de meeste zelfs meer dan dat. En het zelfde kan gezegd worden van het ge- heele personeel der in het Moederland gestationeerde zeemacht van hoog tot laag, van alle korpsen en diensten, zoo wel miliciens als vrijwilligers. Zjj heb ben dapper zee gehouden, tot de kf:ine en uiterst licht bewapende bewakings- vaaartuigen toe, ondanks de hevige luchtbombardementen en het gevaar der magnetische mijnen, waaraan zy in de kustwateren bloot stonden. Voor deze hooge plichtsbetrachting verdienen zij den dank der geheele natie. In het bijzonder moeten wjj hierbij noemen het oudste korps onzer Weer macht: de Mariniers. De onvergetelijke dapperheid welke dit korps betoond heeft bij de verdediging van Rotter dam, zal voor altijd in de historie van ons Vaderland geboekstaafd blijven. Met weemoed herdenken wij de ge sneuvelden van de weermacht en in het bijzonder die van de Koninklijke Marine. ZIJ ZIJN GEVALLEN OPDAT NEDERLAND ZOU LEVEN. Aan de nagedachtenis van hen die vielen betuigen wij ontroerd onze hulde voor het offer, dat zjj brachten, een hulde die wij tevens betuigen aan de in den strijd verminkten en zwaar ge wonden. Op post te zijn in dagen van voorspoed is een vrij gemakkelijke taak. Wij erkennen allen den zegen van den arbeid en het is daarom een voorrecht een taak te mogen vervullen, die ons bevrediging geeft in in tellectueel en physiek opzicht. Moeilijker wordt die taak als de omstandigheden, waaronder we haar verrichten ongunstig zijn. als er tegenwerkende factoren zijn. om haar naar behooren te volbrengen. Wie geen weerstand heeft, laat den moed dan zakken, wie sterk is spant zich extra in om toch te volbrengen, wat hem werd op gedragen. De dapperen wijken niet ook al schijnt alles af te breken. Die blijven op post, die trotseeren het gevaar, die achten eigen leven niet en volbrengen hun ge meenschapsplicht. Wij hebben daar voorbeelden van in de geschiedenis van onze eigen stad. Voor beelden in het leven van verschillende red ders. die onder de moeilijkste omstandig heden. bij stormtij, bij dreigend levens gevaar, de tanden op elkaar klemden en den strijd tegen den vijand aanbonden. Overwinnen of ondergaan. Onze stad is in den storm geraakt. De golven van dezen waanzinnigen tijd, slaan hoog tegen haar op. trachten haar te ver nietigen en velen, die het gevaar zagen, vluchtten. Het is begrijpelijk. Ons leven kwam in gevaar en wat is ons dierbaar der? Maar als zij. die dat leven van Den Helder voéden, verdwijnen, als ze de stad aan wind en golven overlaten, wat koiht er dan van haar terecht Dat hebben enkelen begrepen. Zij zijn gebleven. Ze wisten het gevaar en hebben ook dikwijls gebeefd als het te rumoerig werd, als hun leven in nood kwam, maar zij bleven. Hun past een woord van hulde Als straks de storm voorbij is, als het weer stiltij wordt, als de wind weer mee is, dan zal het voor een groot deel aan hen te danken zijn, dat Den Helder Den Helder nog is. Of wat dunkt U, als in dien zwar ten nacht van den 24sten Juni, de brand weer haar post verlaten had, wat er van onze stad zou zijn overgebleven? Misschien geen vijftig procent. Het krachtdadig op treden van de brandweer, aangevuurd en voorgegaan door den kapitein van het ge meentelijke schip, burgemeester Ritmees ter, heeft een ramp afgewend. Er is te veel nog door het gretige vuur vernield, maar zonder een krachtige bestrijding was er oneindig veel meer weg geweest en was de schade aan woningen en meubilair ontzaggelijk veel grooter geweest. Wij mogen hier wel eens aan denken bij de lichtvaardige critiek, die. we willen het hier neerschrijven, nogal eens op het hoofd van onzen eersten burger neerkomt. Critiek, die geen enkelen reëelen grond heeft, die onwaar en onwaardig is. Men heeft critiek op den maatregel voor de nachtelijke luchtbescherming, maar men vergeet, dat het hier toch gaat om de be scherming van de belangen van alle bur gers. En men vergeet, dat men deze be scherming maar niet aan een handjevol agenten en marechaussees kan overlaten. Men vergeet, dat burgemeester Ritmeester zelf dag en nacht op post is, om de be langen van onze stad en dus van haar ge ëvacueerde bevolking te dienen. Talrijke vragen en vraagstukken zijn er op te los sen en wij weten, dat door het optreden van burgemeester Ritmeester verschillende maatregelen, die als het zwaard van Da- mocles boven het hoofd onzer gemeente hingen, zijn afgewend. De geschiedenis zal uitwijzen, dat het hoofd van onze ge meente zijn taak heeft verstaan en op zijn post is gebleven in het belang van de ge heele bevolking. Want daarover zijn we het toch allen eens. dat de toekomst van onze gemeente mede zal afhangen van de houding van het gemeentebestuur en van de bevolking in het heden. Onder de huidige omstandigheden ad- viseeren wij niet meer: Kom terug naar Den Helder, maar wij eischen wel waardeering voor wat weinigen in deze donkere uren voor onze stad doen. AANGESPOELD LIJK WAS VAN OPVARENDE VAN DE „MAURITS" Gisteren schreven wij dat het lijk van vermoedelijk een matroos der Nederland- sche marine was aangespoeld bij paal 4. Dit bleek inderdaad het geval te zijn. Na onderzoek is gebleken, dat het hier het stoffelijk overschot betreft van den ma troos 3e kl. J. E. de K. De 20-jarige ma troos was afkomstig uit Heerlen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5