De toekomst ligt vóór ons Fransche politici verliezen hun nationaliteit en vliegtuigen boeken successen Op puin gebouwd Speciale bonnen voor het Duitsche leger Churchill bij Koning George Officieele valuta-koersen De volksduitschers uit Bessarabië Rotterdams elftal - Nederlandsch elftal 0-2 Successen van Italiaansche onderzeeërs Radio-rede van den V. A. R. A. - voorzitter EENHEIDSFRONT NUMMER ZOOVEEL Uati&al Amsterdamsche effectenbeurs Nederlandsch elftal tegen Amsterdam Duitsch legerbericht Italiaansch leqerbericht Optreden tegen vrijmetselaars in Joegoslavië De Engelsche productie van levensmiddelen EEN EIGEN SOCIAAL ECONOMISCH PLAN, LOS VAN IEDEREN INVLOED VAN POLITIEKE PARTIJEN EN BE WEGINGEN. Gisteravond heeft de heer de Vries voor de microfoon van de V.A.R.A. een rede gehou den, waarin hij o.a. heeft gezegd, dat een •torm over Europa is heengegaan en heel wat heeft geveld wat uiterlijk krachtig scheen, maar wat innerlijk was vermolmd. De socialisten verwondert dat niet. Zij heb ben al jarenlang geloofd en ook verkondigd, dat de maatschappij zich in een periode van kentering bevond en dat de maatschappelij ke veranderingen zich in steeds sneller tem po zouden gaan voltrekken. Wanneer de idee welke aan een maatschappij richting moet geven, vermolmd en verziekt is, dan is die maatschappij tot ondergang gedoemd. De idee van het vrije spel der maatschappelijke krachten heeft zich overleefd. Zij heeft in de laatste periode van haar bestaan millioc- nen veroordeeld tot een leven van materiecle en geestelijke slavernij. Van het „vrijheid, ge lijkheid, broederschap", dat de Fransche re volutie aan het einde van de achttiende eeuw predikte, was niets overgebleven. De ar beidersbeweging kon al haar krachten in spannen, zij kon de aanwezigheid van een permanente en massale werkloosheid niet doen verdwijnen. Zij kon een plan van arbeid opstellen maar vijf jaren lang heeft men het laten liggen. Eerst vlak voor de oorlog is bet tot de eerste schuchtere uitvoering op onderdeden gekomen. Het is het noodlot van de burgerlijke democratie geweest, dat zij aan de individualistische economie zich heeft vastgehouden, ook toen daarvoor geen enkel houdbaar argument meer overbleef. Wie het wezen van een zaak boven de vorm weef te stellen, zal dan ook niet treu rig neerzitten bij hetgeen door de maat schappelijke storm werd verwoest. Snreker en ziin medestanders hebben het soriaismo gewild, zij willen het nog met onverflauwde begeerte en zii hebben zich dus af te vragen, of de weg erheen thans afgesloten is en zij ziin van het tegendeel overtuigd. Hef spinnerag van het vrije spel der maat schappelijke krachten is weggevaagd. Het perspectief is daardoor vrijer geworden. De idee, dat hef gemeenschapsbelang gaat bo ven hef eigen- en het groepsbelang, heeft tot dusver slechts prartische toepassing on kleine schaal gevonden. Thans krijgt zii de kans van toepassing on veel grooter schaal. De heer de Vries wekte de arbeiders van Nederland op in het socialisme te biijveh ge- looven en er voor te blijven arbeiden. Een samenleving, die niet alleen zegt arbeiders als menschcn te besehou- wen, maar die het ook inderdaad doet", zal maatregelen wéten 'fe Vin- den om het voorbereidendb werk, dat de socialistische beweging op dit terrein heeft gedaan, tot volle ontplooiing te brengen. Dit geldt in het hijzonder de jeugd. De wil om een nieuwe gemeenschap te bon- bouwen is sterker dan ooit en de jeugd ls het minst gespleten door alle overwonnen tegenstellingen en verschrompelde principes, die al te veel onheteekende, maar angstvallig ■bewaarde scheidingslijnen in ons volk hebben getrokken. De grootste fout in een tijd van maatschappelij ke veranderingen is de doellooze af zijdigheid. Het heeft geen nut oude vormen te betreuren, die zijn heen gegaan en die niet terugkomen. Men moet niet in die fout verval len. De toekomst ligt vóór en niet achter ons en de wegen voor dezen tijd moeten worden gevonden om het socialisme nader te brengen en het te verwerkelijken. Maar los daarvan moeten maatregelen ge nomen worden, die den arbeider doelmatiger dan tot dusver in het productieproces be trekken en die dus op positieve wijze de werkloosheid overwinnen. Spreker denkt hierbij aan maatregelen als het uitvoeren van groote productieve werkobjecten, welke ongetwijfeld in ons land bestaan. Ook de uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd kan op constructieve wijze bijdragen aan het meer doelmatige gebruik van de ar beidskracht. Het volksonderwijs is door de lange crisisjaren bedenkelijk in de verdruk king geraakt Honderden jonge onderwijzers liet men na het behalen van hun bevoegd heid werkloos rondloopen. Een bijna waan zinnige verspilling, die naast de vernieti ging van voedingsmiddelen, omdat er geen winstgevend emplooi voor te vinden was, wel het sterkst het hopelooze Onvermogen van het vrije spel der maatschappelijke krachten heeft gebrandmerkt. Onderwijs zeer mondjesmaat voor het volkskind, tekort aan vakonderwijs, teveel jongeren als ver lengstukken van de machine en werkloos heid voor de arbeiders in de kracht van hun leven, omdat zij te duur waren op de arbeidsmarkt, ziedaar het nogal troosteloos beeld van de aanpassingspcriode, die het Nederlandsche volk heeft doorleden. Uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd zoodat het algemeen vormend volksonderwijs een stuk wordt van onze volkskracht, zoo dat ook aan de lichamelijke opvoeding van het volkskind .de noodige tijd kan worden besteed, is een eisch van de socialistische ar beidersbeweging en zij is in do huidige om standigheden actueeler dan ooit. Ook aan de verzorging van den ouder dom moei aandacht worden besteed. De groote staatspensioen-eisch is gestrand op bergen van theologische en andere bezwa ren. Het schrikbeeld „oud en arm" voelde, ieder als moreel ontoelaatbaar, maar nim mer was er geld te vinden om tot een betere ouderdomszorg te komen. Zoo zijn er tal van andere eischcu op so ciaal-economisch terrein, waarop de arbei ders uit ons land elkaar zouden kunnen vinden. Aldus zouden zij hun activiteit kunnen richten op een positief doel en gezamenlijk kunnen meebouwen aan een nieuwe ge meenschap. De V.A.R.A. acht het haar taak als arbeiders-radio, aan dit streven lei ding te geven en het door middel van haar microfoon op te wekken en aan te wakkeren, waar zij kan Zij wil een eigen sociaal economisch pro gram ontwikkelen, los van iederen invloed van politieke partijen en be wegingen. In een bespreking, die het dagelijksch be stuur van de V.A.R.A. Zondagmiddag had met mr. Rost van Tonningen, die zooals men weet. door den rijkscommissaris is benoemd tot commissaris van de S.D.A.P.. en de met haar verwante-organisaties, heeft het be stuur zich bereid verklaard in den zin van de zooeven afgelegde verklaring zijn werk zaamheden voort te zetten. Niets werd ge vergd. dat strijdig geoordeeld kan worden met zijn beginselen. De V.A.R.A. kan dus werkzaam zijn in positief socialistischen zin en spreker wekte alle vrienden van de V.A. R.A. op dit werk ten krachtigste te steunen. Aanvulling op het reeds bliceerde. gepu- De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Vis- scherij, maakt in aansluiting op hetgeen ter zake reeds is gepubliceerd bekend, dat ten behoeve van de Duitsche weermacht in Nc- de.rland, „Wehrmachtbezugscheine" en „Wehrmachtmarken" beschikbaar worden gesteld. De „Wehrmachtbezugscheine" vermelden de soort en hoeveelheid van de te koopen goederen en zijn ondertcekend door den be trokken commandant. De detaillist, bij wien tegen afgifte van Wehrmachtbezugscheine (militaire distributiekaarten) gekocht is, be hoort dit formulier bij den plaatselijken distrihutipdienst op de voor vorderingsbewij- zen gebruikelijke manier in te leveren, op ba- ,sis van deze Wehrmachtbezugscheine zullen dan toewijzingen worden verstrekt. Er-zijn voorts zes soorten „Wehrmacht marken", u i. blauwe voor 50 gram brood, bruine voor 100 gram koffie of 20 gram thee, 'groane- voojv^OO-granr suiker, paarse voor 100 .gram ,m?cl.- lichtblauwe -voor 100 gram vet ■en grijze voor 100 gram van onderscheidene levensmiddelen (uitsluilend grutterswaren), De „Wehrmachtmarken" dient de détaillist, ■door wien zij zijn ontvangen, in te wisselen bij den plaatselijken distributiedienst tegen losse distriebutiebonnen. Deze losse bonnen kunnen vervolgens op de gebruikelijke wijze op opplakvellen bij de distributiediensten worden ingeleverd. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de „Wehrmachtmarken" zelf niet op de opplakvellen mogen voorkomen. De gel digheidsduur van de „Wehrmachtbezugschei ne" en de „Wehrmachtmarken" is onbeperkt!, zoodat dezo bescheiden steeds kunnen wor den ingewisseld. Conferentie van een half uur. Do Koning van Engeland heeft, naar de „Pefit Dauphinois" uit Londen meldt, Chur chill in Buckingham Palace ontvangen voor een onderhoud van een half uur. De chef van den generalen staf van het luchtwapen, luchtmaarschalk Cyril N'ewall, is eveneens door den Koning ontvangen. Voor vele Rotterdamsche gezinnen, die door den oorlog aües verlore zijn evacuatie-noodtehuizen in de Maasstad Ingericht, waar thans meer dan 2UUU personen een onderdak hebben. De zorg voor den maaltijd „Nieuw Nederland" ontvouwt zijn plannen. De organisatie Nieuw Nederland heeft een „voorlooper van de Nederlandsche krant" laten verschijnen. De organisatie bestaat, naar men ons mededeelt, uit intellectueelen middenstanders, arbeiders, leeraren, onder wijzers. enz., alle personen, welke niet aan politiek, deden, van geen enkele soort, doch die onder de drang der omstandigheden en de nieuwe mogelijkheden tot de overtuiging zijn gekomen, dat Nederland voor alles tot eenheid moet komen. Om die eenheid te ver krijgen, is noodig, dat men cén doel en één programma nastreeft. Het programma van Nieuw Nederland omvat a.o.: Ie. Radicale opruiming van alle corrup- tieve en volksverraderlijke elementen uit ons land. 2c. Grondige herziening van ons vroegere regeeringsstelsel, dat gedurende de laatste tientallen jaren onder het mom van schijn- democratie een dictatuur van het bankka pitaal bevorderde. 3e. Ter verantwoording-roeping van de i-egceringspersoncn, welke ons land gedu rende den laatsten tijd regeerden. 4e. Opheffing van alle politieke partijen en hun nevcnorganisaties, welke onmachtig bleken zich te verheffen boven het peil van het nastreven van bekrompen groepsbelan gen. 5e. Uitschakeling van de bemoeiingen van kerkelijke of daarmee gelijk te stellen instel lingen of stroomingen met de politiek. 6e. Vestiging van een economisch stelsel dat is gebaseerd op arbeid en behoefte. 7e. Opbouw van een geheel nieuw regee- ringsapparaat, steunende op de voorvechters van Nederlandsch hernieuwing en de beste krachten van ons bcdrijfs- en cultureele le ven. Een nieuwe weg Den Haag-Delft- Schiedam-Rotterdam. De Tel. meldt, dat zal worden overgegaan tot den aanleg van een nieuwe 16 K.M. lange Provinciale verkeersweg, die Den Haag, Delft, Schiedam en Rotterdam zal verbin den en dus een pendant zal worden van den grooten rijksweg Den Haag-Ri.iswijk-Rot- terdam. Van belang is, dat men bij den aanleg proeven zal nemen met het Rotterdamsche puin, dat voor een proefvak ten Noorden van Kcthel zal worden gebruikt. Op den vrij slappen grond zullen rijzenbedden worden gelegd van 4 c.M. dik en 15 meter breed, waarop drie lagen puin gewalsd zullen wor den met een gezamenlijke dikte van 1 Me ter Daarop wordt dan het wegdek aange bracht. GRENOBLE, 21 Juli (United Press) De Fransche radio heeft hedenmiddig commen taar geleverd op het besluit van de Fran sclie regccring, volgens hetwelk de Fran- schen, die Frankrijk tusschcn 10 Mei en 30 Juni zonder geldige reden hebben verlaten, van hun nationaliteit vervallen kunnen wor den verklaard. De spreker verklaarde, dat Daladier en enkele anderen, die er toe heb ben bijgedragen, dat Frankrijk aan Duitsch- land den oorlog heeft verklaard, hun natio naliteit zouden verliezen. Onder hen bevindt zich ook de vroegere minister van binnen- landsche zaken Mandei en de vroegere mi nister van marine Campinchi, die Frankrijk aan boord van het oorlogsschip „Massillia" verliet. Verder werd door den spreker ver klaard, dat de vroegere minister van onder wijs Delbos en op zijn minst twintig andere bekende afgevaardigden waarschijnlijk hun nationaliteit zouden verliezen. Volgens eenen D.N.B.-bericht heeft de Fransche radio vandaag tevens de namen ge publiceerd van de Fransche ministers en af gevaardigden, die in Juni aan boord van de „Massilia" uit Bordeaux zijn gevlucht. On der hen bevonden zich vier kamerleden, on der wie de vroegefè staatssecretaris Yan'Tiet ministerie van buitenlamlsche'zaken, Vien'ot, die op het oogenblik van vertrek in militai ren dienst waren. Zij zullen nu wegéns het verlaten van hun post in staat van beschuldi ging worden gesteld. Nader verneemt het D.N.B. uit Bern, dat volgens een bericht uit Vichy de wet op het verlies van de Fransche nationaliteit niet automatisch zal worden toegepast. De decre- teen, waarbij personen van hun nationaliteit vervallen worden verklaard, zullen steeds in ieder geval afzonderlijk worden uitgevaar digd. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties): New York 1 -8tf{L6-1 55 Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zuerich Bankpapier. New York Brussel Stockholm Zuerich 30.11' —30.17 3.81 3.*2 44.81' —44.90 42.72 42.81 1 S6H—1.90K 30.08 —30.20 44.76 44.94 42.67 —42.«6 Onderhandelingen over het over- brengen naar Duitschland. Over de reis van een Duitsche commissie naar Moskou, die zal onderhandelen over het overbrengen van de Volks-Duitschers uit Bessarabic en de noordelijke Boekowina naar het Duitsche rijk, meldt de „Dienst aus Deutschland" o.a. nog, dat het grootste ge deelte dezer volks-Duitschers, ten getale van ongeveer 75.000 tot 80.000 personen, in Bes sarabië woonachtig is, in hoofdzaak in 28 dorpen rondom Tarutino en Sarata. Zij ves- ttigden zich daar tusschen 1814 en 1842 en stammen voornamelijk uit Zuid-Duitschland en uit oostelijke gebieden van Pruisen. Een matige wedstrijd. Na de 51 overwinning van de vorige week op Den Haag is het Nederlandsch elf tal er gisteravond op het Sparta terrein te Rotterdam in geslaagd ook het Rotterdamsch elftal te verslaan. Het kon niet een derge lijke groote overwinning boeken als op het vertegenwoordigend elftal van Den Haag, meer dan twee doelpunten verschil kwam het Nederlandsch elftal ditmaal ook niet toe. De omstreeks G000 menschen, die dezen kamp hebben aanschouwd, hebben een wed strijd gezien, waarvan het spelpeil maar zeer matig was. Interessant was hij zeker niet. Hoewel de strijd enkele aardige momenten had, heeft hij geen hoogtepunten gekend. De elftallen gaven elkaar niet veel toe. Bei de teams vormden niet de sterkste vertegen woordigende elftallen. Het is zeker moge- lyk, zoowel een beter Nederlandsch als een sterker Rotterdamsch elftal in het veld te brengen. Het kwaliteitsverschil was aanvankelijk zeer gering. Beide doelen kwamen enkele malen in gevaar. Zoo moest Dillen optreden tegen schoten van Vente en Spaendonck. Het Rotterdamsche doel ontsnapte ternauwer nood aan een doorboring toen het schot van Vente van de bovenlat vlak voor het doel terugstuitte. Aan de andere zyde vloog een harde kogel van Blaauwboer net over de lat. Hoog op springend moest Wille even later een fraai schot van Seton onschadelijk maken. Lang zamerhand openbaarde zich bij het nationale elftal een beter ploegverband, doch voor doel waren de Rotterdammers zeker even gevaar lijk. In de Rotterdamsche voorhoede speelde Seton een goede partij. Hij werkte hard en onderhield goed de verbinding tusschen de middenlinie en de voorhoede. Jammer was het, dat van Walsum op de rechtsbuiten plaats het aangeven zoo onnauwkeurig ver zorgde. waardoor vele aardige aanvallen op niets uitlieppn. Ook den Boer presteerde zeer weinig in het Rotterdamsche elftal. De aanval van het Nederlandsche elftal werd tegen de rust iets sterker, doch de Rot terdamsche verdediging werd energiek door de middenlinie gesteund en zoodoende kon den nóch Vente nóch Spaendonck of v. d. Vegt gebruik van de kansen maken. De pau ze ging met blanco stand in (00) Na de rust In de tweede helft liet een doelpunt niet lang op zich wachten. De Harder, die tot nu toe niet veel had laten zien. gaf een goeden voorzet. Srholtens onderschepte den bal, zeer onvoldoende. Het leder kwam daar door voor de voeten van van der Vegt. die den bal in het verlaten doel schoot (1—0) Dit doelpunt luidde een periode van her haalde aanvallen voor het nationale elftal in. D, verrassing ontbrak echter daarbij. Er werd te veel en dikwijls onnauwkeurig sa mengespeeld en de verdediging van de Rot terdammers kon dan ook in de meeste geval len het gevaar zonder veel moeite bezweren. Een kwartier was er in de tweede helft gespeeld, toen het Nederlandsche elftal zijn voorsprong vergrootte. Het doelpunt was het resultaat van een aanval, welke zeer snel werd afgewikkeld. Van den Engel bracht den bal snel op en zette toen keurig voor. Schpltens wilde den bal reeds vangen, doch van der Vegt was hem voor, Hoog opsprin gend kopte de Hagenaar den hal onhoud baar in het net (0—2). Ondanks alle inspanning konden de Rot terdammers het niet meer tot een tegen- puntje brengen. Met onveranderde stand kwam het einde. Obligatiemarkt gedrukt, OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. NEDERLAND 100 500 100 100 500 500 100 500 100 500 100 (31/2) 500 (31/2) 1940 1 4 1940 I 4 1940 11 4 1940 II (m.b.) 1940 II 4 1940 II 1936 3 1936 3 1937 3 1937 3 1938 3 1938 3 (m.b.) V.K. L.K. 953/4 95% 87% 953/4 883/4 953/4 S9%- 89 70 70 77 76 95% 88 951/4 853/4 8-53/4 69V4 69% 74 75 Aandeelen onveranderd. De aandeelenmarkt gaf weinig verande ring te zien. A.K.U.'s werden opnieuw in een open hoek verhandeld, doch de prijzen waren vrijwel onveranderd. Koninklijken iets lager. H.V.A.'s, Philips en Scheepvaart waarden op de oude noteeringen. Voor Amerikanen weinig belangstelling. De opstelling van het elftal. De keuzecommissie van den K.N.V.B., heeft na afloop van den wedstrijd te Rotterdam het Nederlandsche elftal, dat op Woensdag 31 Juli a.s. in het Olympisch stadion tegen het Amsterdamsch elftal zal spelen als \olgt samengesteld: Doel: Wille (E.D.O.) Achter: Wilders (Blauw-Wit) en Van der Heide (Feyenoord) Midden: Pauwe (Feyenoord) Kuppen id. en de Voet id. Voor: Drager (D.W.S.), van der Vegt (H. dé Harder'(V.u)c()n°0rd' Dr0t (Sp",i" Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: Een duikboot heeft uit sterk beveiligde convooien twee, gewapende vijandelijke koopvaardijschepen van in totaal 14.000 ton tot zinken gebracht. Tengevolge van de on gunstige weersomstandigheden was de be*. drijvigheid van de luchtmacht gering. In Zuid-Engeland werd een aanval gedaan op eenige spoorlijnen en wegen, terwijl ar senalen met bommen werden bestookt. Bij de gewapende verkenning boven het Kanaal en aan de zuidkust van Engeland zijn onze vliegtuigen er door het werpen van bommen in geslaagd twee voorpostensche pen en een mijnenveger tot zinken te bren gen en een ander schip te beschadigen. In de Noordzee zijn onze vliegers er in ge slaagd een duikboot tot zinken te brengen. In den nacht van 23 op 24 Juli wierpen' Britsche vliegtuigen op verschillende plaat sen in Noord- en West-Duitschland hommen, zonder veel resultaat te bereiken. Onze nachtjagers hebben twee, ons luchtafweerge schut heeft één vijandelijk vliegtuig neer gehaald. Een eigen vliegtuig wordt vermist. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht publiceert legerbericht no. 45: Onze duikbooten hebben in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee een Austra lische torpedobootjager en een vijandelij ken duikboot tot zinken gebracht Een afdee ling van onze luchtmacht heeft de brand stofvoorraden van de marinebasis te Malta gebombardeerd; ondanks het hevige vuur van den vijand werden de gestelde doelen getroffen, waardoor verscheidene branden ontstonden. In Noord-Afrika werden twee vijandelijke vliegtuigen van het type Glouster in een luchtgevecht neergehaald. Aan Italiaansche zijde werden geen verliezen geleden. In den nacht van 23 op 24 Juli is te Rome lucht alarm gemaakt, op grond van een bericht uit Gaeta. De luchtafweerbatterijen te Rome hebben daarop tweemaal versperringsvuur geopend. Bommen werden niet geworpen. Door scherven van het luchtafweergeschut weiden enkele personen gewond. rJi™" (:omrnuu'c!ué van de prefectuur van elgrado •"fieldt, dat een huiszoeking is ge- 1 ln ij 'okeliteiten van de vrijmetse- !lr® °f.c a'daar en bij verschillende perso- ™,?'i ü"1 vrijmetselarij in verbinding zouden staan. Het onderzoek heeft nog voortgang. De Londensche correspondent van het Zweedsche blad „Dagens Nyheter" meldt, -1 fi Dritsche autoriteiten met strenge ia fen optreden tegen de boeren, die geen aan de bepalingen om bij don naaide iI" voorkeur te geven aan be- ^rhten. Reeds zouden de au- renhnfatü 1 ,.0,aal 54 PTOote en kleine boe- bevel hohi™ 'n beslag hebben genomen op te halïn inn^0?reVf,n flp w°erharsfigp.n weg nond mót ueval zou een boer, gewa- derii nni .fc'asrnasker en Keweer, zijn bner- verdedigd UUr 'eg*n de po!itic hebbon

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2