Ds olievoorziening van de Wieringermeer Het afgeluisterde gesprek Zweden en de Russische betrekkingen Naar één boerenorganisatie Lijk op Texel aangespoeld Belangrijk Bericht Marktberichten Bahia Blanca v!oot- sfeunpunt der Vereenigde Staten 1 N. V. Stoomwasserij FRISIA Kapitale boerderij afgebrand B'oemkweekers mogen groente kweeken wieringermeer-directie niet ontevreden. de soep niet zoo heet ge geten, als ze werd ge kookt. De werknemers bij de Duitsche weermachtsinstanties en de sociale verzekeringen DE HITTEGOLF IN AMERIKA Groot spoorwegongeluk in Spanje eischen aan argentinië? Liever visschen dan Roosevelt steunen! klanten uit den helder verzoeken wij dringend hun Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart wolprijzen. Van Franschen soldaat. DEN BURG Gisteravond laat is op het Noordzeestrand achter De Cocksdorp het lijk aangespoeld van een Franschen militair, die behoor de tot het Marokkaansche leger, dat in Frankrijk heeft gestreden. Ook de reeds eerder op den dag aange spoelde lijken van Fransche militairen maakten van dit leger deel uit. De stoffelijke resten van den Marokkaan gijn bij die van zijn strijdmakkers op de al- geineene begraafplaats te Den Burg begra ven. Als vertegenwoordiger van het gemeente bestuur legde burgemeester Kamp een krans op de groeve. Ook een commandant van een afdeeling der Duitsche weel-macht bewees de laatste eer. Ds. Gorter las een gedeelte uit Rom. 8 en besloot de plechtigheid met het onze vader. Toen na het uitbreken van den oorlog de schaarschte aan vloeibare brandstoffen op trad, was een der vragen, welke men zich stelde, hoe het in de naaste toekomst zou gaan met de olievoorziening van de Wierin germeer, waar het geheele landbouwbedrijf was geschoeid op moderne leest en waar al les. voor zoover mogelijk, was gemechani- seerd. Men kon zich toen de vraag stellen of Straks, wanneer de oogsttijd voor de deur stond, de machine vervangen zou moeten worden door hand kracht. Bij de eerste in formaties, welke we omtrent deze materie inwonnen, wilde men bij de Wieringermeer- directie voorloopig liever eerst eens afwach ten. Men ging uit van de veronderstelling, dat, hoe dan ook. de oogst zou moeten wor den binnengehaald en zoo men kwam te staan voor de bijna hopeloos schijnende op gave alles met handkracht binnen te halen, dan was er nog tijd genoeg zich er over te beraden, hoe dit alles zou moeten worden georganiseerd. Intusschen is er eenigen tijd verloo- pen en thans is bewezen, dat dit af wachten verstandig is geweest. Ook hier gaat het spreekwoord op, dat de soep niet zoo heet wordt gegeten als ze wordt opgediend. Bij de behoefte aan vloeibare brandstof in de Wieringermeer moet verschil worden ge maakt tusschen de pachters en het eigen- bedrijf der Wieringermeedirectic. Terwijl namelijk de pachters vrijwel uitsluitend pe troleum gebruiken, stoken de tractoren van het eigen bedrijf ruwe olie. Nu is de toestand op het oogenblik zooda nig, dat ruwe olie heel wat schaarscher schijnt te zijn dan petroleum, zoodat de pachters dooreen genomen in het voordeel verkeeren. Deze pachters beschikken voorts over tanks, die doorgaans 6000 L. bevatten Voor zoover deze voor het uitbreken van den oorlog nog waren gevuld en dit schijnt bij verschillenden het geval te zijn geweest beteekende dit, dat de betref fende boeren een voorraad hadden, groot genoeg om ruim een jaar verder te kun nen. Bij een doorsneeboerderij scliatte men het jaarlijksche verbruik op circa 600 uren 7 Liter per uur. dehalve op rond 4200 L. Uit den aard der zaak mag over deze voor raden slechts worden beschikt na verkregen vergunning. Men meende, dat hierbij welis waar geen overwegende moeilijkheden zou den worden ondervonden, ten einde zeker heid te hebben wendden wij ons dienaangaan de tot de L. C. O., waar men ons meedeel de, dat men hij hoogerhand algemeen de grootst mogelijke medewerking ondervond en dat tot dusverre althans alles naar be vrediging marcheerde. Men vestigde er ove rigens de aandacht op dat weliswaar 'n deel der pachters over een volgende eigen voor raad beschikte, dat dit echter niet bij allen het geval was. Deze laatsten schenen echter evenmin bezwaren te hebben, in ieder ge val hoorde men er niet van, dat op de bon- De stronken van de op het landgoed .Den Treek" bij Amersfoort gekapte slechte bosschen leveren uitstekend materiaal voor de houtskoolbranderijen versrhieftin toereikend« hoeveelheid werden trokken *6en petroleum kon worden be- rirnf P,wnuPrS -lifrt de zaak hij het eigen be- oi. 5 lennKermeerdirectie, waar, zoo- wf«.rÜ vernield, ruwe olie wordt verbuikt. l IS slechts 30 toegewezen, zoodat neer dan voorheen van handkracht ge- „"lk moet worden gemaakt. Het maaien n de graangewassen heeft daarom voor en aanzienlijk deel plaats met de hand, met 1 t gevolg, dat op het oogenblik een grooter aantal menschen benoodigd is dan anders net geval zou zijn geweest. Evenwel, bij de Wieringermeerdirectie bleek men niet ontevreden over den gang van zaken. Het ging, zij het dan ook met eenige moeite. Zoo Iaat het zich er naar uitzien, dat de oogst in de Wieringermeer zonder ai te groo- te bezwaren zal kunnen worden binnenge haald. 0/u koAi alAAoat: Door P. DE LEEUW. Eduard zat in een hoekje in het café. Een eindje verder zag hij de vrouw van een vriend van hem, met een vriendin zitten. Op luiden toon hield ze een verhaal en Eduard luisterde aandachtig. „Hij heeft er nu eenmaal geen slag van, mij te behandelen", zciz e. Al zeg ik hem honderd keer, dat ik een hecleboel kleine dingen, waar andere vrouwen misschien niet op letten, niet verdragen kan, hij houdt voet bij stuk! Hij heeft zoo n ruwe, brutale band, hij weet niets van teederheid af! Loes, mijn geduld is op! Den eersten lijd zal het wel moeilijk zijn. ik ben in al die jaren aan een hecleboel gewend geraakt, maar die an der „Wat heb je al „Natuurlijk! Hij is jong, modern en be-, grijpt alle kleine wenschen van een vrouw. Ik heb er genoeg van!" Eduard wist genoeg. Onopgemerkt verliet hij het café en kwam een kwartier later hij gend de kamer van zijn vriend binnen. „Theo, ik vind het vreeselijk voor je! Maat als vriend, moet ik liet je zeggen: Nora wil van je wegloopen! Ik heb alles in een café afgeluisterd. Ze sprak met baar vriendin." Theo werd bleek. .Onmogelijk! onmogelijk zei hij. „Je liegt!" „Nu, ie moet het zelf we ten". zei Eduard en verdween. Toen Nora 's avonds thuis kwam, zei haar man: „Jij bent vanmiddag met Loes in een café geweest!" „Hoe weet jij dat?" vroeg Nora verbaasd „Eduard heeft je gezien en alles gehoord. Zeg het maar eerlijk! Je hoeft niets voor me te verbergen! Je wilt er vandoor! Ik ben zeker niet goed genoeg! Ik...!" Theo stotter de haast. Stomverbaasd keek zijn vrouw hem aan. Plotseling klaarde baar gezicht op. „O ja", zei ze, „als je'het weten wilt en als je ie. er zoo over opwindt, zal ik 't je wel zeggen: „De volgende week ga ik naar een anderen kapper!" Door de afdeeling sociaal bestuur van het Rijkscommissariaat voor het bezette Neder- landsche gebied is in een onlangs gehouden bespreking tusschen vertegenwoordigers van de Duitsche weermacht, het ministerie van sociale zaken, de rijksverzekeringsbank en de vereeniging van Raden van Arbeid, de positie geregeld, die de werknemers van Nederlandsche nationaliteit bij de verschil lende Duitsche weermachtsinstantics tegen over de sociale verzekeringen innemen. Hierbij is principieel vastgesteld, dat deze wernemers ten opzichte van het sociale ver zekeringsrecht een geheel gelijke behande ling moeten ondervinden als degenen, die bij particuliere werkgevers in dienst zijn. Zij, zijn daarom evengoed als deze onderwor pen, overeenkomstig de geldende Neder landsche voorschriften der sociale verzekc ringen, aan de wettelijke ziekte-, ongeval len en invaliditeits. en ouderdomsverzeke- ring. Ofschoon uit bestuurstechnische over wegingen in afwijking van de uitvoerings voorschriften andere wegen voor de uitvoe ring van de verschillende verzekeringen moesten worden ingeslagen, blijven de ver zekerden toch hun aanspraken en daarmee hun belang op dit sociaal gebied volkomen behouden. Daarmee is het bewijs geleverd dat de Duitsche weermacht in Nederland haar sociale plichten als werkgeefster in ieder opzicht nakomt en kan terecht wor den verwacht, dat de werknemers voor deze voorbeeldige sociale houding van de Duit sche weermacht van hun zijde het noodige begrip zullen toonen. De hittegolf in de Vereenigde Staten duurt voort. In verschillende streken in het middenwesten steeg het kwik tot boven de veertig graden Celsius. Hef aantal menschen, dat door de warmte werd bevangen en om het leven kwam is in het geheele land tot 52 gestegen, terwijl het aantal personen, dat bij het baden verdronk opgeloopen is tot 165. In Nebraska zijn de boeren ernstig be zorgd voor de graan- en maisoogst, wanneer ten minste niet spoedig regen begint te val len. In Illinois zijn bijna alle groenteaan- plantiugen door de droogte en warmte ver gaan. Het gras op de weiden is verdord. Ook hier loopt de maisoogst gevaar. Millioen pesetas schade. Naar uit La Coruna (Spanje) ge meld wordt, heeft zich nabij het spoorwegstation Teizeria oen spoor wegongeluk voorgedaan, waarbij voor een bedrag van naar schatting een millioen pesetas aan schade werd aangericht. Tengevolge van een vorkeerden wisselstand reden twee treinen op elkaar in, waarbij talrijke goederenwagens met een waardevol le lading in brand geraakten. Tot degenen, die alles wat in verband staat met de betrekkingen van Duitschland met de Sowjet Unie iets langzamer begrijpen, al dus de „Berlincr Boersenzeitung" schijnen ook zekere Zweedsche kranten als „Social Demokraten" en „Nya dagligt allahanda" te behooren. Met een grondigheid, die stel lig niet in het nationale belang van Zwe den zelf gelegen is, onderzoeken zij de vraag, ondanks het feit. dat de rede \an den Fueli- rer daaromtrent zeer duidelijk informaties geeft, of de Duitsch-Sowjetrussische betrek kingen vrij zijn van wantrouwen en komen de complicaties, welke vraag zij ontkennend beantwoorden. Het ziet er bijna zoo uit, als of zij de uitschakeling van de rivaaliteit en het wantrouwen tusschen de beide groote machten betreuren met de hijgedachte, dat daardoor voor Zweden de mogelijkheid weg valt om pog verder die scliommelpolitiek te voeren, waarop het dusverre ook in de be trekkingen met andere groote mogendhe den zijn buitcnlandschc politieke bestaan heeft gegrondvest. Thans, nu de wapens zoo duidelijk en defi nitief gesprokén hebben, moest het ook den Zweedschen eigengerciden lieden niet al te moeilijk vallen de feiten te aanvaarden cn zich in positieven zin bezig te houden met de vraag welke plaats Zweden denkt in te nemen in het nieuwe Europa. Juist in de kwestie van de Duitsch-Russische betrek kingen, zoo merkt Boersenzeitung op. valt niet te zien welk nut Zweden zou kunnen trekken van een spanning tusschen de heide groote mogendheden. Hoe duidelijker en definitiever hun betrekkingen geregeld zijn. des te veiliger is ook de positie van Zweden in de uieuwe Europecscbe orde. Het Argentijnsche avondblad „Pampero" meldt uit Havanna, dat uit naar gezegd wordt betrouwbare kringen verluidt, dat de Vereenigde Staten het voornemen heb ben, om te eischcn, dat de Argentijnsche haven Baliia Blanca te hun ner beschikking wordt gesteld. Bahia Blan ca ligt rond 1400 K.M. van de Malvinen ei landen. Het zou de bedoeling zijn er een vloot- en luchtsteunpunt aan te leggen. De „Pampero" wil verder weten, dat En geland bereid zou zijn de Malvinen voor het zelfde doel ter beschikking te stellen. of schoon, zooas bekend, Argentinië nooit af stand heeft gedaan van de souvereiuiteit over deze wederrechtelijk bezette gebieden cn zijn aanspraken herhaaldelijk opnieuw heeft doen hooren. In een commentaar op dit bericht geefl het blad uitdrukking aan de hoop, dat deze „ongehoorde" eisch ten scherpste door den leider der Argentijnsche delegatie van de hand zal worden gewezen. Klaarblijkelijk zoo schrijft het blad. verwarren de Vereenig de Staten het vrije, groote Argentinië, met middcn-Amerikaansche kleine republieken die zich veilig voelen in de schaduw, van het dollar-imperialisme. Noch Bahia Blan ca, noch welke andere haven, eiland, of an der Argentijnsch gebied ook, zal worden af gestaan. Achttien invloedrijke democraten steunen zijn candidatuur niet. Naar de correspondent van de New York Times te Washington schrijft, is de moge lijkheid groot, dat eenige invloedrijke sena toren de komende presidentsverkiezingen zullen tegenwerken. Deze senatoren verzet ten zich zoowel tegen een derden ambtster mijn van Roosevelt als tegen de bijna opge drongen benoeming van allace tot can- didaat voor het vice-presidentschap. Een dezer senatoren verklaarde, dat wellicht achttien bekende de heeft haar eigen autoroute uitgebreid. Deze loopt nu iederen Woensdag o.a. over Julianadorp, CaUantsoog, 't Zand, de Stolpen, Schagerbrng, Schagen en de Wieringermeer. adres op te geven. N.V. STOOMWASSERIJ „FRISIA (Annex Chem. Wasserij) SNEEK. mocraten zouden „gaan visschen", in plaats van de verkiezingscanipag- te te steunen. Volgens een bericht uit Colorado Sprincs aan de New York Times, zou Wendell Wil- kie, de republikleinsche eandidaat, medege deeld hebben, dat een uit vier democraten samengesteld comité is opgericht. Dit comité is voornemens, een nationale, onafhankelij ke beweging in het leven te roepen, welke de 'verkiezingscampagne van Willkie zal steu nen en tegen de „New Deal" gericht is. Tot dit comité behooren o.a. Douelas. die onder Roosevelt de leiding van de begrootingszaken heeft gehad en Hanes. de gewezen onder staatssecretaris van financiën. De hooioogst ging daarbij geheel verloren. Gisteimorgen is onder Rossum een kapi tale boerderij, gelegen aan den straatweg van Oldenzaal naar Ootinarsum, afgebrand. De hoeve behoorde toe aan den lieer J. L. Bosch, wethouder gemeente Weerselo cn lid der provinciale staten van Overijssel. Het vuur moet op den zolder zijn ont staan. De oorzaak is niet liekcnd. Mogelijk heid tot blusschen bestond er niet. zoodat de geheele boerderij totaal uitbrandde. De hooioogst ging daarbij verloren. Ook van den inboedel is zoo goed als niets gered. Deviezentoewijzing bloemisterij voor het derde kwartaal vervier voudigd. Dc voorzitter van den Nederlandsche Sier teelt Centrale, de lieer J. Mensing, heeft gis teravond in de jaarvergadering der Centrale Aalsmeersehe veiling medegedeeld, dat de Nederlandsche Sierteelt Centrale voortaan ook aan bloemisten vergunning verleent voor liet telen van groente. De uit te geven vergunningen zullen tot cn met 30 Juni 1911 gelden. m Voorts deelde spr. mede, dat de de viezen toewijzing voor de bloemiste rij van het 3de kwartaal verviervou digd is. Dit opent perspectieven voor een intensieve bloemenuitvoer op korten termijn naar Duitschland. Tenslotte kondigde de heer Mensing plan nen aan tot sterke inkrimping der seringen cultuur ten behoeve van de groenteteelt. Friesche Mij. van Landbouw zal het initiatief nemen. De voorzitter der Friesche Maatschappij van Landbouw, de heer G. J. Ruiter, heeft in de Algemeen Vergadering der Mij. een zeer belangrijke rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat men zal dienen te breken niet partijpolitiek en zuilentheorie, dat alles wat kunstmatige splitsing en scheiding brengt in de rijen der agrariërs moet wor den verwijderd en dat gezocht moet worden naar een agrarische eenheid, waarin boer en arbeider werken in het belang der volksge meenschap, als gelijkgerechtigde burgers, die tezamen één doel najagen. De tijd, dat arbeid als koopwaar werd be schouwd. loopt teneinde. Er moet een ver houding komen als mcnsch tegenover mensch cn om dezen toestand te bereiken, mo'ct er komen één algemeen agrarische or ganisatie in Nederland. Daartoe is noodig een samengaan van hen die onbevooroordeeld kunnen werken aan de opbouw van een nieuwe wereld en met en thousiasme en geloof de komende tijd kun nen in gaan. Voor alles moet vermeden worden, dat men de vraagstukken tracht op te lossen door een technische concentratie van vereeni gingen. Dit zijn pogingen van plotseling be keerde lieden, die echter van het oude zoo veel als mogelijk is willen redden. Gelukkig, aldus de heer Ruiter, zijn er meer hoopvolle plannen opgezet door over tuigde voorstanders van de Algemeene Or ganisatie in haar dienendeu functie cn spre ker noemt dan het werken van „Landbouw- en Maatschappij" en de arbeid v. Ir. Addens ie Arnhem. Spreker heeft zich afgevraagd of voor de Friesche Maatschappij van Landbouw, als de grootste agrarische organisatie in Friesland, niet de taak is weggelegd om het initiatief in deze zaak te nemen en die vraag heeft hij bevestigend beantwoord. Hier is, eindigt de heer Ruiteer, groot werk te doen, dat wij zelf zullen kunnen uitvoeren als wij niet aarzelen, maar spoedig aanpak ken. De Secretaris-Generaal, waar nemend Hoofd van hel Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van 15 dezer gedurende 2 maanden den schapenhouders en anderen houders van wol, scheer 1940, vergunning wordt gegeven de in hun bezit zijnde wol te ver- koopen aan de daarvoor aan gewezen handelaren, inge schreven bij het Rijksbureau voor Wol en Lompen. Aan de scha pen houOérs wordt hierbij medegedeeld, dat zij slechts de woi mogen afleve ren tegen afgifte van een ge- tcekende bon. vermeldende het aantal K.G. en den daarvoor betaalden prijs. De hiervoor benoodigde bon boekjes worden vanwege bet Rijksbureau aan de ingeschre ven handelaren verstrekt. De richtprijs is bepaald op maximaal voor: Kwaliteit 0 fl.80 per K.G. ongewasschen Kwaliteit 1 f 1.70 per K.G. ongewasschen. Kwaliteit II f 1.60 per K.G. ongewasschen. Voor rendementen beneden 58 mag een procentueele ge wichtskorting worden toege past. Voor afwijkende wollen is be doelde richtprijs f2.25 per Kg. op gcwasschen basis. Voorts wordt de aandacht van de schapenhouders geves tigd op hetgeen vermeld is op de keerzijde van dc bon, wel ke zij bij aflevering van hun wol zullen ontvangen. SCHAGEN, 25 Juli. 12 Paarden f 200—800, 25 geldekoeien (ma gere) f 120—170. 60 idem (vette) f 220—350, 12 kalf koeien f 230—300, 40 nuchtere kalve ren f 820. 178 vette schapen f 23—34. 111 lammeren f 913. bokken en geiten f 416, 6 magere varkens f 26, 41 biggen f 15—21, 20 kippen f 0.701, konijnen f 0.401.20, 70 «enden f 0-25. BROEK OP LANGENDIJK. 25 Juli. Schotsche muizen 3.704.50, eigenheimers 4.804.90, bl. dito 3.70—4.90.drielingen 2.60 —3.30. kleine 1.70—1.90. 600 kg. zilveruien 5.zilvernep 7.507.90, 775 kg. spercieboo- nen "13.S0—15.20, 100 kg. snijboonon 12.80, kroten 2.60—3.10. 3550 kg. tomaten: A 15.10 -15.80. B 16.30. C 14.-. CC 11.10. 100 Kg. druiven: Frankenthalers 60 —62, 135 kg. tuin" boonen 3.603.S0. Veiling duurt voort. NOORDSCHARWOUDE. 25 Juli. Schotsche muizen 3.70—4.20. grooten 3.70, bl. eigenheimers 4.304.80, Irielingen 2.90— 3.70, kleine 1.502.10. uien. drielingen 5.50, gele nep 3.006, zilveruicn 3.30—4, drielin gen 3.60—4.30, zilvernep 7.507.90, spercie- booncn 14.10—16.10, roode kool 3.50, witta kool 2.50—2.S0. AMSTERDAM. 24 Juli. Veemarkt. 269 Vette kalveren: le kw. 6672 ct„ 2e kw. 5S62 ct„ 3e kw. 5056 ct. per Kg. levend gewicht; 66 nuchtere kalve ren f 10—14 per stuk. Overzicht: Vette kal veren behoorlijke aanvoer, vlugge handel, prijzen hooger Nuchtere kalveren gewone aanvoer, handel vlug, prijzen hooger. ALKMAAR. 24 Juli. Aardappelen per 100 kg. 3.80—4.50, aalbes sen per 100 pond 5.50iÓ. andijvie per 100 stuks 11.50, bloemkool I per 100 stuks 15 —21. idem II per 100 stuks 4—12. doperwten per 100 pond f 18, druiven per 100 pond f 36.gele kool per 100 stuks f 4.50, groe ne kool per 100 stuks f 4.50, kropsla per 100 stuks f 1—1.ü0. komkommers per 100 stuks f 2.605. meloenen per 100 stuks f 8—28. pe terselie per 100 t>os f 1.—. perziken per 100 stuks f 212. postelein per bakje f 1525, rabarber per 100 bos f 12.50. roode kool per 100 kg f 3.705.40. selderie por 100 bos f 1.—, spinazie per 100 kg. f 16—40. snijboo- nen per 100 pond f 6—12. dubbele spercie- boonen per 100 pond f 68. tuinhoonen pér 100 pond f 1.75—2. tomaten per 100 pond f8 10. uien per 100 Kg. f 58, wortelen per 100 kg. f 47. wortelen per 100 bos f'47, zwarte bessen per 100 kg. f 17.50. mm Eén sigaretteneindje één enkele lucifer is im mers al méér dan genoeg om een heel bosch in vlammen te doen opgaar

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3