ftcuhnUuwj Aan geëvacueerde Helderschen voor 50 jaar cfi r^euuiA ïlieuuM uit IMc £en ^uiteAipe..... Het huis in de stad Vandaag Donderdag 25 Juli 1940 Tweede Blad Agenda Gemeenteraad Lessen Ambachtsschool Verlaging B-steun Straatverkoop van nieuwsbladen wordt vrij Teruggave van keurloonen Uit 't Buitenvetd Het ziekenhuis te Julianadorp Over goede manieren* in den trein Tijdschriften Uondiien uit del Vliedend ÏUaadjA Propaganda-vergadering der N.S.B* Visscherij de ideale verkooper! De Raad der gemeente Den Helder zal op Dinsdag. 30 Juli 1940, des namiddags 2 uur. ten Raadhuize bijeenkomen. De agenda luidt: Notulen. Voorstel tot het vaststellen der notulen van de vergadering van 11 April en 7 Mei 1940. Ingekomen stukken. Besluit van Gedeputeerde Staten van 1 Mei 1940, no. 228, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 11 April 1940 tot ruiling van grond met de heeren A. Volker en Y. Grim- flser, te 's-Gravenhage. Besluit van Gedeputeerde Staten van 29 Mei 1940, no. 43, waarbij het quotiënt, bedoeld in art. 16, 2e lid, van het Financieele verhou- dingsbesluit, voor deze gemeente voor het rekeningsjaar 1937 voorloopig is vastgesteld op 15.614,82. Mededeeling van Gedeputeerde Staten, dat noch bij den Minister, noch bij hen bezwaar bestaat tegen het raadsbesluit van 11 April 1940 tot wijziging van de salarisverordening 1935. Jaarverslag over 1939 van het Centraal Comité voor Drankbestrijding „Helder", te Den Helder. Afschrift van de uitspraak van het Scheids gerecht voor de ambtenaren, op het door den heer P. H. L. Maas ingediende klaagschrift tegen het raadsbesluit van 28 Februari 1940, waarbij aan hem riiet-eervol ontslag als direc teur der gem. reiniging en plantsoenen werd verleend. Adres van K. de Bokx ten aanzien van het Btallen van rijwielen in de Donkere Duinen. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger. Schrijven van den heer Dr. P. Feenstra Kui per, houdende mededeeling, dat wegens ver trek uit de gemeente zijn raadslidmaatschap eindigt. (Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen). Begrooting. Voorstel tot vaststelling van de 11e wijzi- gingsbegrooting der gemeente, dienstjaar 1939. Voorstel tot vaststelling van de 12e wijzi- gingsbegrooting der gemeente, dienstjaar 1939. Voorstel tot vaststelling van de 13e wijzi- gingsbegrooting der gemeente, dienstjaar 1939. Voostel tot vaststelling van de 14e wijzi- gingsbegrooting der gemeente, dienstjaar 1939. Voorstel tot vaststelling van de le wijzi- gingsbegrooting der gemeente, dienstjaar 1939, van: a. het electriciteitsbedrijf b. het grondbedrijf; c. de gasfabriek; d. het waterleidingbedrijf; e. de reiniging; f. de centrale boekhouding; en g. gemeentewerken. Voorstel tot vaststelling van de le af- en overschrijving: a. begrooting grondbedrijf, dienstjaar 1939; b. begrooting zweminrichting, dienstjaar 1939 (De op de punten III tot en met VIII be trekking hebbende stukken zijn ter inzage ge legd). Onderwijs. Voorstel tot het toekennen van een vergoe ding ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920 aan A. de Hoop. Voorstel 'tot intrekking van de raadsbeslui ten van 7 Mei 1940, waarbij aan den heer J. de Vries eervol ontslag als leeraar aan de zee vaartschool en aan de avondvakteekenschool werd verleend. Voorstel tot het vaststellen van een verorde ning, regelende de toelating van buitenleerlin gen tot de handelsavondschool. Voorstel tot het beschikbaar stellen uit de gemeentekas van een bedrag van ten hoogste 1.642,voor extra hulp aan werkloozen, enz., over het jaar 1940. Aanvaarding om niet. Voorstel tot aanvaarding om niet van het voormalig verpleeghuis voor ouden van dagen aan de Breedwarsstraat. Radio-distributie. Voorstel om niet over te gaan tot het over nemen van het radio-distributiebedrijf van Fa. E. N. Heyligenberg. Ambtenaren-Reglement 1935. Voorstel tot wijziging van het Ambtenaren reglement. Zeestrand. Voorstel tot het in gebruik nemen van een gedeelte zeestrand, enz. Keurloonen. Voorstel tot het wijzigen van de verorde ning op de heffing van keurloonen van slacht vee en vleesch. Algemeene politieverordening. Voorstel tot het wijzigen van de algemeene politieverordening. Politie. Voorstel tot wijziging van de verordening regelende de rangen enz. van de ambtenaren der gemeentepolitie in de gemeente Den Hel der. Ter inzage. Ter inzage zijn gelegd: 1. Een opgaaf van patiënten, die geduren de het eerste kwartaal 1940 voor rekening der gemeente zijn verpleegd in de burgerafdeeling van het Marinehospitaal; 2. een overzicht van de a. in erfpacht uitgegeven gronden, en b. verkochte gronden van het grondbedrijf over het tweede kwar taal 1940. Zooals men in een advertentie in dit nummer leest, vangen de lessen der Am bachtsschool aan op a.s. Dinsdag te 9 uur 's morgens. Wijziging In de Steun verleening B 1940. B. en W. schrijven aan den Raad dat voor het dienstjaar 1940 wegens B-steun mag wor den besteed een bedrag van 7.90. berekend per ondersteunde en tewerkgestelde arbeiders en een bedrag van 3.95 per B-boer en B- tuin bouwer. Blijkens nader ontvangen rondschrijven van den Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het departement van Sociale Zaken van 26 Juni j.l„ worden deze bedragen verlaagd tot onderscheidenlijk 6.42 en 2.95. In de bedragen, welke door de gemente moeten worden beschikbaar gesteld, komt geen wijziging; in het concept-besluit, opgenomen in bovengenoemd voorstel, komt derhalve geen verandering. Voorstel tot wijziging der alge meene politieverordening. De Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Justitie, heeft de Procureurs-Generaal bij de Gerechtshoven ver zocht te bevorderen, dat de straatverkoop (colportage) van nieuwsbladen en andere periodieken wordt vrijgelaten. De Burgemees ters zijn daarom uitgenoodigd te bevorderen, dat, voor zoover in hunne gemeenten een door den gemeenteraad of door hen op grond van artikel 220 der gemeentewet uitgevaardigde verbodsbepaling van kracht is, deze ten spoe digste wordt ingetrokken. Het vorenstaande geldt mede voor bepalingen, waarbij de straat verkoop zoodanig wordt beperkt, dat zij prac- tisch niet kan worden uitgeoefend. In verband hiermede dient het verbod, ge noemd in artikel 58, onder b, der algemeene politieverordening voor deze gemeente, te wor den ingetrokken. Hetzelfde geldt voor de ver bodsbepalingen, neergelegd in artikel 58bis van genoemde verordening, zoodat dit artikel in zijn geheel moet vervallen. Ten slotte dient de opsomming der artikelen in artikel 6, 2e lid, dienovereenkomstige wijziging te onder gaan. Bij voorwaardelijke goedkeuring van vleesch. Aan het slot van artikel 1 der „Verordening op de heffing van keurloonen van slachtvee en vleesch" is bepaald, dat bij afkeuring het ingevolge dit artikel verschuldigde keurloon wordt teruggegeven. De directeur van den vleeschkeuringsdienst acht het gewenscht om in de verordening een bepaling op te nemen, krachtens welke het keurloon ook wordt teruggegeven in geval van voorwaardelijke goedkeuring van vleesch, dat, overeenkomstig de daarvoor geldende voor schriften, door sterilisatie voor voedsel bruik baar wordt gemaakt. De betrokkeninspecteur van de volksge zondheid kan zich geheel met de zienswijze van den directeur vereenigen. B. en W. meenen daarom den Raad te moe ten voorstellen de verordening in dien geest aan te vullen, door aan het slot van artikel 1 de bepaling toe te voegen, dat met afkeuring wordt gelijk gesteld goedkeuring onder voor waarde van bruikbaar making door sterili satie. De ontvangsten, welke de gemeente hierdoor zal derven, beloopen naar schatting hoogstens een bedrag van 25.per jaar. GOEDEREN GESTOLEN UIT PAKHUIS. Bij de politie werd aangifte gedaan dat een aantal goederen uit een pakhuis aan de Be goniastraat waren ontvreemd. DIEFSTAL. Een persoon werd aangehouden, verdacht van diefstal van een aantal betontegels, be nevens een groote marmeren plaat. Na ver hoor werd de man weer op vrije voeten ge steld. We zitten er al weer een maand. Een maand van huis. Een maand met onze beenen onder andermans tafel, een maand ge- evacueerde, emigrant, vluchteling, zwerver, bedouïn, forens; het is onze maatschappelijke stand (wélk een woord...) die een dezer kwalificaties bepaalt. Het was een lange maand, en zij wa3 zeker lang genoeg om bij ieder onzer verlangens wakker te roepen naar huis. Naar ons huis in Nieuwediep, dat we verlieten omdat de stad ons te warm onder de voeten werd, omdat we het veiliger vonden op de vette beemden van het polderland in den zuid. We werken in Den Helder. We werken er, omdat we mannen zijn, en omdat wij in den arbeid bevrediging vinden. En we werken er nu ook, omdat er niet velen zijn, die werkelijk overdag nog eenige angst koesteren, zooals in het begin, toen we alle maal (ja, werkelijk al lm aal!) min of meer laboreerden aan dat vermaledijde „vliegtui gen-complex". Tijdens de middagschaft in Den Helder plegen we doorgaans even naar ons huis te gaan. De een zegt: „ik ga's kijken of 't er nog staat", de ander beweert „dat hij 't even luchten moet" en een derde heeft het erover „dat hij wat lijfgoed voor de vrouw moet mee nemen". En zoo zijn er tal van redenen die ons, eens per dag, naar huis brengen. Naar huis Het was stil in ons huis, die eerste weken. Buiten in den kleinen voortuin, met z'n aardige paarse clematis tegen den muur oprankend, en met de groote roode rozen, die daar aan de takken hingen, als stralende zonnen. De aarde rondom was grijs en droog. Snippers papier en ander straatvuil lagen tusschen de rozen. De eerste verwaarloozing, de eerste aftakeling was al begonnen. En dan kraakt een sleutel in het slot en staan we binnen. En de deur sluit zich achter ons en we zijn... thuis. Wat is het stil in huis! Zoo stil, dat we ons zelf hooren. Je hoort het hart van binnen kloppen. Eenzaam is dat huis. v In Den Helder zjjn reeds verschillen- C de maatregelen genomen ten aanzien van overgangsexamens van middelbare 1 en lagere scholen, maatregelen betref- S 7 fende distributie van levensmiddelen en S brandstoffen. Dit alles is vermeld In de l Heldersche Courant. f C Aan den opbouw is men begonnen en f nieuwe plannen getuigen van ongebro- ken initiatief. J Geëvacueerde stadgenooten, blijf op V de hoogte van hetgeen er in uw stad f gebeurt. f De Heldersche Courant geeft u da- f gelijks alle stadsnieuws en alle offl- J cieele berichten. 1 J Blijf in contact met Den Helder door 1 middel van de Heldersche Courant. C Geëvacueerde stadgenooten in Wie- f v ringerwaard zullen een dezer dagen be- zocht worden door den heer C. van r Zandwjjk. J Geévacueerden in Wieringen kunnen 7 zich opgeven bij His Wilms, Hippoly- tushoef, en A. Buma, Den Oever. l Maandabonnementen 0.70. v Kwartaalabonnementen 2.10. In ons artikel over het noodziekenhuis te Julianadorp verzuimden wij tot onzen spijt de namen van enkele aldaar werkzame verpleeg sters. Behalve hoofdzuster Scheurkogel zijn daar namelijk een 4-tal verpleegsters werk zaam, allen staande onder leiding van dokter Rienks. Op 19 Juli slaagde te Nijmegen voor diploma M.U.L.O. A. onze stadgenoote Beb Daniels. Gedraag U niet als een schooljongen! Verscheidene duizenden Helderschen reizen nu al reeds verscheidene weken van Den Helder uit naar heb buitenveld. Dank zij de medewerking van de Spoorwegen is men in de gelegenheidd gesteld van extra treinen gebruik te maken, en het is daarom dubbel te betreuren, dat een zeker deel der reizigers die soepelheid beloont met een houding die men feitelijk niet anders dan als zeer onwellevend moet noemen. In de eerste dagen, toen alles nog min of meer ongeorganiseerd verliep, kwam het wel eens voor, dat de conducteurs der treinen toestemming gaven, dat een deel der reizigers gebruik maakte van 2e of le klas coupé's, aangezien de wagons der 3e klasse geheel bezet waren. Nogmaals: het betrof hier dus een uitzondering. Het doet echter pijnlijk aan thans iede- ren dag weer te moeten constateeren, dat sommige reizigers, zonder eenige reden, terstond een 2e of 1ste klasse coupé in stappen. Ja, dit zelfs doen zonder zich van te voren er van te overtuigen of er in de 3e klasse wagons nog plaats over is. In 9 van de 10 gevallen is zulks wel het geval. Dit zijn manieren die niet te En de groote klok staat stil, zooals ze al dagen stilstaat. En de luidspreker van de radio-distributie staat op het oude tafeltje zonder geluid. Men beziet het huis. En men ziet het stof op de meubelen, en de beslagen ruiten. Op de plaats buiten liggen stukken vuil asfalt die van een dak gevallen zijn. De tuin ligt er droog en troosteloos bij; de heesters hangen slap, de rozeboomen zien er armetierig uit en de bossen margrieten missen iedere fleur. Boven in het huis is de stilte nóg intenser. Daar hoort men, als men heel goed luistert, den wind over het dak strijken, en het is een weemoedig lied. Men kijkt door de ramen en het is in een eenzame straat dat men kijkt. Men gaat dan soms zitten en denkt er eens over na. Uw goede humeur blijkt plotseling weg te zijn. En wat is daarvan de reden? Ge hebt dat, met al Uw goede plannen in het buitenveld, om zoo spoedig mogelijk weer naar Den Helder terug te keeren, verkeerd aangepakt. Ge hebt de kardinale fout gemaakt door te denken dat dat huis, waarin ge zoovele jaren zoo prettig gewoond hebt, maar een dood, levenloos ding was. Ce was van meening dat je de deur maar behoefde te sluiten en dat het huis dan wel zou wachten, totdat zijn bewoner op een goeden dag weer eens zou komen. En ge dacht, dat zoo'n stuk steen als een huis nu eenmaal is, zich dat alles zou laten welgevallen, zonder eenig protest, zonder zich teweer te stellen. Ja, we hebben het allemaal gedacht, maar het is gebleken, dat we ons deerjijk vergisten. Dit is een zomer, vol van zon en vol van bloemengeur en vol van licht. Eigenlijk een fantastische mooie zomer na een winter vol Poolsche kou en ellende. En we hebben begrepen, dat die zon en het licht en de geur in ons huis moeten komen, om dat huis levend te houden. We wierpen de openslaande deuren aan den tuinkant open, en lieten den milden zomerwind binnentrek ken. We trokken de overgordijnen weg, die als zwarte floersen ieder^ lichtsprankel tegen hielden. We openden de plaatsdeur en de ramen boven. Alles ging open, overal ontsloten wij deuren en ramen en ineens stond het huis te zweven en te deinen in een zee van licht en zon. Het huis was nieuw en... het was weer ons huis, zooals we het eens bezeten hebben: een pas komen. En wel zeer in het bijzonder als men lieden aantreft die op sommatie van den conducteur deze nog last veroor zaken, een weigerende houding aannemen of deze zelfs beleedigen. Dit alles komt inderdaad voor enniet alleen bij het „sterke geslacht". De Spoorwegen hebben de Heldersche bevolking thans geholpen op een wijze, die tot tevredenheid aanleiding geeft. Welnu, laat men als dank daarvoor dan niet op ongepaste wijze te keer gaan tegen conducteurs en stap niet in een klasse waarvoor Uw kaartje niet bestemd was! WEER BEZOEK AAN EEN PERCEEL. Er werd aangifte gedaan van vermissing van een kist met kleeding uit een perceel aan de Buitenhaven. De politie stelt een onder zoek in. Natuur en Techniek. Het eerste artikel van het Juli-nummer van „Natuur en Techniek" is gewijd aan de ontwikkeling van de springstoffen. De titel is „Van Niger, tot Nobel", waarbij met Niger bedoeld blijkt te zijn de legendarische monnik Bertholdus Niger of Berthold Schwarz, die niet het buskruit, doch de vuurwapenen zou hebben uitgevon den. Dr. J. C. van der Steen behandelt in het volgende artikel nog eens de tegenstelling „Instinct of verstand". De bekende vogel kenner M. M. Backus van Geffen schrijft over „De vogelwereld van Insulinde". „Een Tsje chisch paedagoog", over wien F. Goorsel schrijft, blijkt Johan Amos Comenius te zijn, voor wien in 1937 te Naarden een Mausoleum is opgericht. „De symboliek in het planten rijk" is van de hand van Meta Geurkens en behalve met de rubriek „Uit alle gebieden", besluit dit nummer met een kort artikeltje van H. J. Leunk over „Een gezonde slaap". DE JEUGD JAAGT OP OFFICIEREN TE PAARD! Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een plaatsje in Uw blad voor de volgende opmerking. Hedenmorgen den Kanaalweg passeerende, zag ik aan de Kerkgracht een artillerist, zoo 'k meen den oppasser van den kapitein De W. te paard rijden op het pad langs de vaart. Een paar jongens, van uit de verte gezien niet ouder dan een jaar of twaalf, begonnen zoo gauw zij den ruiter in 't oog kregen, te gillen en te schreeuwen, blijkbaar met het doel, om het paard te doen schrikken, 't Speet mij, dat de heer, die daar langs wandelde, de bengels niet een gevoelige les toediende, 't Was niet de eerste en eenige maal, dat zoo iets ge beurde. Herhaaldelijk wordt door burgers en officieren, die te paard rijden, geklaagd over de „lieve" jeugd, die het er op schijnt toe te leggen om het rijden binnen de gemeente on mogelijk te maken en tot ernstige ongeluk ken aanleiding te geven. Met de vermelding van het bovenstaande stel ik mij ten doel, de jongelieden, die dit stukje mochten lezen, te wijzen op het ge vaar, dat zij door hun baldadig geschreeuw zouden doen ontstaan. Zeiven zouden zij het betreuren als er eens een ongeluk met paard en ruiter plaats vond. Vooral is het mijn stre ven om de ouders aan te sporen, dat zij hun nen kinderen ernstig waarschuwen tegen han- dielngen, die voor anderen zeer onaangename gevolgen zouden kunnen hebben. Wellicht vin den de onderwijzers ook weieens aanleiding om te dezer zake een woordje mee te spreken. Hoogachtend, Uw dw. dn. S. aardig vriendelijk huis. Nóg aardiger dan ons onderkomen in het buitenveld. Wonderlijk huis... Ineens hooren we, dat de klokken stilstaan. Raar, dat je dat hóórt. En dus de sleutel in de klokken en even later rikketikken ze den tijd weer weg, alsof ze nimmer stilgestaan hebben. Ja toch, de tijd had wel stilgestaan in ons huis. Wat een stof ligt er van die eene maand in dat .huis. Maar voor stof hebben we stof doeken, en waar stofdoeken geen uitkomst bieden, daar moet een natte zwabber en een bezem er aan gelooven. De muffe, onfrissche lucht van 4 weken dichtgehouden deuren spuit naar buiten. Als een booze geest verdwijnt die lucht en het huis vult zich met den zomerwind, die vol is van rozengeuren en de aromen van frisch groen. We gaan den tuin in en we keeren emmers vol water in dien tuin om: ziet hoe de aarde het water opdrinkt. Hoe emmer na emmer verzinkt in de pulverdroge aarde, die onver zadigbaar is. Druppels blijven liggen blinkeren op de satijnige blaren van de rozen en de mar grieten. Het zijn diamanten die in de schoonst- denkbare omlijsting gevangen blijven. En dan zien we opnieuw ons huis aan en... het is weer het oude huis! Het wonder heeft zich volbracht enkel en alleen met wat water, met de tikkende klokken, met de ingevoerde zomerlucht, de zon en den rozengeur, 't Doode huis werd een levend huis en als we het zoo staan op te nemen, als we zoo denken aan de vele gelukkige dagen, die we in datzelfde huis hebben mogen genieten... dan wordt het een mensch soms ineens week om 't hart (ook al is hij dan man) en gaat hij vurig wenschcn dat al dit booze oorlogsgerucht, al deze onzeg bare misère, deze verfoeibare ellende van het oogenblik met dezelfde vaart verdwijnen zou den. En dat we weer terug kunnen! Naar ons huis in de straat. Met z'n tikkende klokken, het bescheiden tuintje en de portretjes aan den wand. Want we beseffen dat we dat huis niet kun nen missen. Dat we er in hooren en dat we het nooit beter zullen kunnen krijgen dan in dat zelfde huis. En we hopen vurig in ons binnen ste ik. dat het spoedig, heel spoedig moge zijn, dat we kunnen zeggen: „We zjjn weer thuis"! Dinsdagavond werd in Pen's Schouwburg zaal te Den Burg een propaganda-vergade ring gehouden van den N.S.B., die door bijna 100 personen werd bijgewoond en waaronder zich ook een aantal Duitsche militairen be vond .De bijeenkomst werd geopend door den heer C. Wonder, die verklaarde, dat hij' gaarne een talrijker publiek het welkom had toegeroepen. Spr. was er evenwel van over tuigd, dat bij een volgende vergadering de zaal wel geheel gevuld zou zijn. Verder deelde de voorzitter mede, dat eerst Boer Spelt een korte rede zou houden; daarna zou de ge luidsfilm van den laatsten Landdag worden vertoond Boer Spelt. Hierna verkreeg Boer Spelt, uit Hoeve laken (Gld.) het woord. Spr. begon zijn rede (hij zou spreken over „Neerlands toekomst en de N.S.B."), dat hij geen nieuweling was op het gebied der Nat. Soc. Beweging: reeds vele jaren, zei spr., heb ik aangevoeld, dat er een geweldige omwenteling komen zou en dat deze in de richting van de N.S.B. lag. De vraag komt nu naar voren: „Is er nog toe komst weggelegd voor het Nederlandsche volk?" Toekomst voor ons vaderland is er nog, dat is mijn vaste overtuiging, althans wanneer men terechter tijd gaat begrijpen, waar die toekomst is gelegen. Vele Neder landers willen maar niet begrijpen, dat de de mocratie ten einde is, en houden zich nog met een weinig hoop vast aan de meening, dat de tijd van de Democratie, waarin hier na een onnoodigen strijd van 4'/2 dag een einde is ge komen, zich zal herstellen, doch die tijd keert niet weer terug en als de onwil van het Ne derlandsche volk om zich bij ons aan te slui ten, blijft bestaan, komt in plaats van de Nederlandsche N.S.B. het Duitsch Nat. Soc. Spr. betoogde dan verder dat de belangen van arbeider, boer en middenstander alleen naar behooren door de N.S.B. behartigd kun nen worden, waarbij werd gewezen op de droevige werkloozen-politiek, die de Neder landsche Regeering heeft gevoerd, waarbij 300.000 tot 400.000 werkloozen uit het pro ductie-proces zijn uitgeschakeld. Boer Spelt deelde verder in zijn rede mede, dat hij voortkomt uit orthodox-chr. milieu en dat h(j ook daarin verder wenscht te leven. De voorgangers en ook die van katholieke richting dienen evenwel te begrijpen, dat zij hun houding moeten wijzigen. Kerk en S.D.A.P. en enkele andere groepen trachtten onze partij geheel uit te roeien en daar vrij wel alle Nederlanders zijn aangesloten bij deze groepen was onze strijd voor de Nat. Soc. Beweging zoo uiterst moeilijk, totdat het plotseling toch over ons volk ook is gekomen. Nog geeft men den strijd tegen ons niet op, er wordt in alle stilte nog gewerkt en er zijn teekenen, die wijzen op geschriften, die van uit Nijmegen worden verspreid. Spr. wees er verder op, dat de bewering dat Nederland Neutraal was een „leugen is". Men was hier pro-Engelsch, het werd immers toe gelaten, dat de Nederlandsche pers voortdu rend actief was tegen het Nat. Soc. Duitsch- land. Enkele jaren geleden, zei Spr. had ik eens een onderhoud met een Duitsch Ambtenaar, waarbij het snel opkomen van het Nat. Soc. in Duitschland werd besproken. Onze bewe ging is voortgekomen uit de diepste ellende, zei genoemde amtenaar en ook bij U zal deze beweging voortkomen uit ellende. Wanneer bij ons volk de goede wil voorzit zullen wij de op een na grootste loot kunnen zijn van den grooten Germaanschen stam, want 't lgt niet in de bedoeling dat Neder land apart zal blijven, doch wij zullen ver- eenigd worden met den geheelen Dietschen stam van Duinkerken tot aan de Dollard, ter wijl het naar Spr.'s meening ook niet lang zal duren of de stamverwante volken in Z. Afrika zullen het juk van den overheerscher afwer pen. Spr. besloot zijn rede met een opwekking om de Nat. Soc. gedachte uit te dragen onder ons volk. Hierna werd de Geluidsfilm van den Land dag te Lunteren vertoond, waarin men een overzicht krijgt van deze betooging en men een gedeelte van de rede van Ir. Mussert en Ds. Geelkerken te hooren krijgt. De heer Wonder sloot te omstreeks kwart over tien de bijeenkomst waarbij hij nog eens wees op zijn overtuiging dat de volgende bij eenkomst van de N.S.B. zeer druk bezocht zal zijn, zoo druk zelfs dat de nevenzaal van den heer Pen, ook geopend zal moeten worden. Verschillende aangeslotenen bij de N.S.B. woonden in uniform deze bijeenkomst bij. De politie had uitstekende maatregelen getroffen om deze vergadering ongestoord te doen plaats hebben. Urk, 22 Juli 1940. Door 12 vaartuigen werd heden aan den gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd 1788pond kuilpaling, van 64465 pond per Vaartuig, prijs 18'/21914 ct. 132 pond ljjn- of beugaal, 21—25 centA Alles per pond. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jannetje, d. v. T. Buiten en A. Ras (Den Helder). GETROUWD: L. Kramer en J. Snoek. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer A Kroon, is te Haarlem geslaagd voor de hoofdacte. Voor het overgangsexamen van de 2e naar de 3e klas van de H.B.S. te Enkhuizen slaagde de heer Ritoke Metz, zoon van den heer G. Metz. OP HET TWEETAL Candidaat Zijlstra, hulppredikant bij de Ger. Kerk alhier, komt voor op het tweetal te Glanerbrug. Candidaat Zijlstra gaat des Zondags voor in het gebouw Patrimonium, welk gebouw geïnstitueerd is voor de Zuider- zee-arbeiders.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5