De Nederlandsche Unie TEELT VAN ZIJDERUPSEN Duitsche krijgsraad vonnist ROTTERDAM OOK NU WELDADIG! VOOR TWEE TON K1NDÉRZEGELS Een predikant op elicht Amsterdams tunoelplan niet van de baan Paard te water Zware straffen voor plunderaars Bommen op Amersfoort Nachtelijke bomaanvallen van Engelsche vliegers Waarschuwing BEDRIJFSONGEVAL Drie arbeiders door losgeschoten aanhangwagen gewond De leiders der thans gestichte .Nederlandsche Unie". - V.l.n.r.Mr. L. Einthoven, prof. dr. J. E. de Quay, mr. J. Linthorst Homan OPROEP. De reeds bij name bekende „Nederlandsche Unie", vertegenwoordigd door een drieman schap, bestaande uit de heeren Mr. L. Eint hoven, Mr. J. Linthorst Homan en Prof. Dr. J. E. de Quay, heeft zich thans met den vol genden oproep tot het Nederlandsche volk gewend: Landgenooten, Uit den nood der tijden is een nieuwe taak geboren. Wij noodigen u uit, met ons deze taak op te nemen. Wij roepen u op, met eigen kracht en over eenkomstig onzen eigen Nederlandschen aard, gezamenlijk door kordaten arbeid naar een nieuwe Nederlandsche saamhoorigheid te streven. Allereerst is noodig: Erkenning van de gewijzigde verhoudin gen. Nationale samenwerking op den aller- breedsten grondslag. Harmonische economische opbouw, met samenbinding van alle arbeidskrachten in ons volk. Sociale rechtvaardigheid, opdat er kome werk voor allen en arbeidsvreugde voor al len, voor jong en oud, voor den sterke en den zwakke. Bezieling van de jeugd in va- derlandschen zin. Dit willen wij verwezenlijken op Neder landsche wijze, eerbiedigende de traditionee- le geestelijke vrijheid en verdraagzaamheid. Wij willen ons werk verrichten in con tact met de Nederlandsche autoriteiten en met de bezettingsautoriteiten. Nederlanders! Geeft aan ons streven uw aller krachten. Wie zich afzijdig houdt schaadt de Neder landsche zaak. Sluit u aan! L. EINTHOVEN. J. LINTHORST HOMAN. J. E. DE QUAY. Het voorloopig adres van de Nederland sche Unie is: Alexanderstraat 20, 's-Gravenhage. Naar aanleiding van dezen oproep heeft het A.N.P. zich tot den heer Linthorst Ho man gewend en nog de volgende bijzonder heden vernomen. De Nederlandsche Unie wil een zelfstan dige beweging zijn, die uit eigen kracht en op eigen gezag haar actie zal voeren. Of schoon de onderteekenaars door van aller lei kanten ontvangen sympathiebetuigingen de zekerheid hebben gekregen, dat zij op den steun van personen, uit verschillende kam pen afkomstig, zullen kunnen rekenen, zul len zij zelfstandig, zonder eenig mandaat, een nieuwen weg inslaan. Zij zullen daarbij gaarne contact opnemen met anderen, die eveneens bezig zijn met pogingen tot nationale concentratie. Het driemanschap zal worden bijgestaan door een raad van bijstand, waarin belang rijke personen, deskundig op economisch en sociaal gebied, zitting zullen nemen. o Naar wij vernemen, zal Mr. J. Linthorst Homan de wordingsgeschiedenis van de Ne derlandsche Unie vastleggen in een tweede brochure, "welke tegen het weekeinde zal verschijnen. Krijgsbuit gestolen uit winstbejag. In de zittingzaal van de arrondissements rechtbank te Utrecht heeft gistermiddag het Deutsche Kriegsgericht voor het eerst zitting gehouden. De zaak betrof een diefstal van een Neder landsche militaire auto uit het Heidepark te Doorn. Op 28 Juni j.1. hadden Nederlandsche soldaten een der militaire auto's, welke door de Duitschers tot krijgsbuit waren verklaard uit het park ontvreemd, waarna zij hadden getracht haar aan den man te brengen. Zij hadden den wagen laten lakken om hem onherkenbaar te maken. De garage houder van B. uit Doorn een bekend he ler vonden zij bereid de prachtige Ford V8 voor f 125 over te nemen. Daarenboven' verlangde hij een ander num merbord op den wagen. Deze eisch werd den betrokkenen noodlottig. De Gruene Polizei greep tijdig in en daders en heler werden ontmaskerd. Behalve de beide soldaten en de heler waren er bij deze affaire zes andere perso nen betrokken, die reeds banden en benzine hadden gestolen of geheeld. In zijn requisitoir zeide de auditeur mili tair, dat het stelen van een auto uit een wa genpark niet zoo heel erg strafbaar is, als het zuiver diefstal van krijgsbuit betreft. De Duitschers zelf vernielen liever hun be zittingen dan ze in handen van den vijand te laten vallen. Maar hier was gestolen uit winstbejag en dit was veel erger! Den hoofdschuldige noemde de auditeur militair den garagehouder van B. die bekend stond gestolen goederen te lielen en tegen wien niet nagelaten zou worden ernstig op te treden. Tegen van B. werden drie jaar ge vangenisstraf geëisclit, tegen de heide solda ten ieder een jaar en tegen de anderen straf feft van onderscheidenlijk 8, 6. en 4 maanden Nadat het Kriegsgericht een half uur in raadkamer was geweest, werden de volgen de vonnissen voorgelezen: van B. een jaar gevangenisstraf, de beide soldaten ieder zes maanden en de anderen vier, drie en twee maanden gevangenisstraf. Ondanks alles nog ruim een ton voor de nationale collecte. De gisteren te Rotterdam gehouden natio nale collecte heeft in totaal opgebracht f 109.208.07. Hierin zijn begrepen de op brengst van de giro-inzameling die f9.900.15 heeft opgebracht. De collecte-actie buiten de giro heeft opgebracht f 64.100.De bussen- collecte te Pernis bracht op f 003.96, te Hoek van Holland f 238.08 en te Rotterdam f 31.365.88. De giro-actie wordt voortgezet. (Gironummer 368800). De voorzitter van het comité, mr. D. M. Bolkestein, heeft een dankwoord gesproken aan de gevers en aan de medewerkers. Hij sprak er zijn voldoening over uit. dat het zwaargetroffen Rotterdam zijn vrijgevigheid nog niet heeft verloren. 386 instellingen profiteeren ervan. De centrale propaganda-commissie voor de weldadigheidspostzegels betaalde dezer da gen aan 386 instellingen, -die zorgen voor misdeelde kinderen, tezamen ruim f202.000 uit. Dit was de netto opbrengst van den ver koop der postzegels en briefkaarten voor het kind in December j.1. gehouden. Inmiddels zijn 'reeds de eerste voorberei dingen getroffen voor de actie van Decem ber a.s. De 33-jarige schipper H. H. uit Klazina- veen werd door de Zutphensehe rechtbank gisteren veroordeeld tot acht maanden ge vangenisstraf wegens oplichting van een predikant te Winterswijk. Op 5 Mei j.1. was hij n.1. bij ds. Roobol te Winterswijk gekomen met het verhaal, dat hij dien dag uit Duitschland was gekomen en dat hij reisgeld moest hebben om naar zijn familie in Drente te gaan. Dat verhaal was niet waar, doch de dominee had den man een rijksdaalder gegeven. Bij de behandeling van zijn zaak voor de Zutphensehe rechtbank hoorde de schipper, een recidivist, die reeds zestien veroordee lingen achter den rug had, lYt jaar tegen zich eischen. Zoodra mogelijk wordt met den bouw begonnen. De belangenvereeniging Amsterdam-Noord B.A.N. had B. en W. van Amsterdam een adres gezonden, waarin werd aangedrongen op voortzetting van den bouw van tunnels onder het IJ. Al kon de vorm van het adres geen sympathie vinden, de inhoud werd in de gisteravond gehouden raadsvergadering verdedigd door de heeren Van Eek (S.D.A.P.), de Groot en van Hardeveld (beiden R.K.). De wethouder van Publiekke Werken, de heer Boissevain, zeide, dat drie van de vier ingenieurs, die met de studie van den bouw waren belast, waren gemobiliseerd. Zij zijn thans weer terug, doch de financieeie basis is weggevallen. Buitenlandsche adviezen zijn niet of moeilijk te verkrijgen en er heerscht gebrek aan materiaal, zoodat het werk stag natie moet ondervinden. De wethouder zeide echter, dat het voorbereidende werk met kracht zal worden voortgezet, zoodat, indien straks het materiaal weer in ruime mate te verkrijgen zal zijn, onmiddellijk met den bouw zal kunnen worden begonnen. Het adres werd door den Raad in handen van B.- en W. gesteld. Een paard, dat in de hoofdstad van een tram geschrokken was, is gistermorgen om streeks half twaalf hals over kop de Van Lennepkade ingehold. Gelukkig is alles goed afgeloopen en kwam liet geschrokken dier er dank zij de hulp van de brandweer, met slechts een schram op het linkerachterbeen af. Het paard trok een kleine sleeperswagen, welke gelukkig op den wal bleef, toen het dier den wallekant afsprong. Door de kracht van den val braken bovendien de treklijnen, zoodat liet paard, nadat het r^.st kopje on der was geweest, vrij in het ondiepe wateer kwam te staan Het bad bleek het dier afge koeld te hebben en rustig wachtte het, tot dat de inmiddels gewaarschuwde brandweer met een kraanwagen was gekomen om het weer op den wal te zetten. Inmiddels waren zooals te begrijpen valt, van alle zijden belangstellenden toegescho ten, die met moeite op een afstand werden gehouden door .de politie. Toen het paard „de broek" aan had en op "derf kant werd gehcschen spartelde het een oogenblik en het zag er naar uit. of het wederom aan den haal wilde gaan. Een brandweerman wist het echter spoedig te kalmeeren, zoodat het weer aan de zorgen van den eigenaar kon worden toevertrouwd. Nadat een veearts het gewonde achterbeen had verbonden, was het angstige avontuur spoedig vergeten. be rechtbank te Zutphen heeft uitspraak gedaan in een nieuwe reeks diefstallen in oorlogsnood, gepleegd in het ten Westen van den IJsel liggende stadsdeel van Zutphen, de Hoven geheeten. Tijdens de evacuatie van de bevolking van de Hoven op 10 en 11 Mei zijn daar verscheidene diefstallen ge pleegd. De thans berechte zaken bestonden uit diefstallen van fietsen, spek, sigaren, si garetten, thee en levensmiddelen. De 30-jarige woonwagenbewoner M. J. v. D. werd conform den eisch tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld, terwijl de recht bank zijn onmiddellijke gevangenneming gelastte. De 23-jarige landbouwer B. J. L. uit Zut phen, tegen wien zes maanden gevangenis straf was geëischt. werd tot zes weken ver oordeeld. De rechtbank gelastte zijn onmid dellijke invrijheidsstelling. De 21-jarige loopknecht H. J. N. uit Zutphen werd tot een maand gevangenisstraf met aftrek ver oordeeld. De eisch luidde vier maanden ge vangenisstraf. Te Amersfoort heeft in den vorigen nacht een woonwijk het moeten ontgelden. Een woning werd door een voltreffer getroffen. Hierbij werden vijf personen gedood. Ver der werd een leerling-machinist der Neder landsche Spoorwegen, die zich naar zijn wo ning begaf, door een granaatscherf getrof fen en gedood. Het aantal gewonden is zeer groot. In an dere straten is een aantal woningen door brandbommen getroffen, verschillende hui zen zijn vernield. Van talrijke woningen zijn de ruiten ge sprongen en dakpannen van de daken ge rukt. In verschillende straten is een groote ravage aangericht. In de afgeloopen nacht is tijdens een bom aanval door Engelsche vliegers te Groet in de omgeving van Bergen nabij een nood- slachtplaats een bom neergekomen in een zomerhuis, waar de familie L. haar vacan- tie doorbracht. De 59-jarige heer des huizes en een 25-jarige dochter werden gedood, ter wijl twee huisgenooten ernstig en een licht werd gewond. De berging van neergestorte of in nood landing gedaalde vliegtuigen en van de on- derdeelen daarvan is uitsluitend taak van de Duitsche militaire instanties. Het is ver boden dergelijke vlietuigresten of vliegtuig- onderdeelen ook riiaar te naderen, wanneer dit niet geschiedt om onmiddellijke hulp verleening tijdens of terstond na het ongeval. Iedere vernieling of ontvreemding van zul ke vliegtuigonderdeelen zal als diefstal vani Duitsch weemiachtsgoed worden gestraft, voor zooverre niet nog scherpere strafbe palingen, bijv. wegens hulpverleening aan den vijand, in aanmerking komen. Op den Amsterdamschen straatweg is Dinsdagavond omstreeks half zes, door het breken van een koppeling, de aanhangwa gen van een tractor losgeschoten. De aan hangwagen reed een eind stuurloos verder, waarbij drie wielrijders gegrepen werden. Het waren de 38-jarige v. d. S., de 60-jarige C. en de 45-jarige O., allen uit Utrecht af komstig. Zij waren in Wilnis te werk ge steld en op weg naar huis. De eerste kreeg een hersenschudding en een beenwonde. Hij werd per ziekenauto naar het stads- en aca demisch ziekenhuis te Utrecht overgebracht. De tweede arbeidei kreeg zware inwen dige kneuzingen en moest naar het St. An- thoniusgasthuis te Utrecht worden vervoerd. De derde kwam er het beste af en werd licht aan het hoofd gewond. In een fabriek van electrische apparaten, gevestigd in het perceel Haarlemmer Hout tuinen 73 te Amsterdam, is gistermorgen een ongeluk geheuld. Twee arbeiders moes ten uit een rij ijzeren platen enkele wegha len. De platen viel plotseling om tengevolge waarvan een zeventienjarige elementenma ker een verwonding aan zijn knie opliep, welke gelukkig niet ernstig was. Een 26-ja- 1'ige metaalbewerker kreeg echter, doordat hij gedeeltelijk onder het ijzer terecht kwam, ernstige inwendige kneuzingen. De man is in het Binnengasthuis ter verpleging opge nomen. Bollen rooien tusschen de haver. Het belangrijkste werk van de bloembollencultuur, het rooien, is thans in vollen gang. Maar ook de haver Is reeds opgekomen op de In bouwland verwerkte bollenvelden In een gedeelte van een bloemenschuur te Santpoort is door eenige natuurvrienden minder dan zesduuend zijderupsen. - Een kijkje in het interessant bedrijf, dat voor een ni.r „„k l' -L j I .1. studie object wordt beoefend met onbelanar'Jk deel a,i een spinnerij ingericht voor niet

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6