■VAAK êl Zwarte'oorte nationaal stayerkampioen Di Goudsche Maatschappij v. Ziekenhuis kosten in ongevallenverzekering M.V.Z. Bom neergekomen 3000 vliegtuigen per maand voor Engeland Bereidt Engelsche Koniog zijn vertrek voor? Nieuwe Finsche concessies aan Rusiand Roemenië wijst Joden uit hun tegenwoordig adres DE SCHAGER MARKT Marktberichten Benesj en de Negus geen kans meer Fransche Levantleger nog intact ROOKT NIEUN BOSCH OF HEI Roemeensche regeering eischt tankwagens op Wielrennen te GOUDA Buiten de orders, die reeds in Amerika zijn geplaatst. Washington, 25 Juli (D.N.B.): 0e Amerikaansche minister van Fi nanciën, Morgentheau, heelt gisteren, naar Associated Press meldt, mede gedeeld, dat de regeering der Ver- cenigde Staten zich verplicht heeft Engeland op alle manieren te helpen en he» per maand 3.000 militaire vliegtuigen te verkoopen, buiten de reeds vroeger geplaatste opdrachten. Voor dit doel zullen groote fabrieken wor den gebouwd. Engeland heeft beloofd de kosten van het bouwen en de productie te be talen. De Engelschen schijnen, zoo voegde Morgenthau hieraan toe, over rijkelijke geld middelen te beschikken, daar de hiervoor be- noodigde bedragen geweldig zijn. De Engel schen hebben een onmiddellijke actie ver langd, ten einde in de jaren 1941 en 1942 per maand drie duizend vliegtuigen te krijgen. Rede van Halifax logenstraft zich zelf. De phrasen van Halifax worden reeds door de daden der Engelsche regeering zelf gelo genstraft, aldus verklaart de directeur van 't Giornale d'Italia. Op hetzelfde oogenblik waarop Halifax een „kruistocht van het Cristendom" aankondigde, heeft de Engel sche regeering de heeren Benesj en Tafari verheerlijkt. Zij heeft hun blijkbaar de nete lige taak opgedragen aan Duitschland in Midden-Europa en aan Italië in Oost-Afrika •moeilijkheden te berokkenen. Iedereen ziet hier onmiddellijk de tegenspraak tusschen de beweringen van den Engelschen minis ter van buitenlandsche zaken en het feit, dat Albion zich verbonden heeft met de typi sche vertegenwoordigers van de vrijmetse larij, godlooze beweging en van de oppositie tegen het katholicisme, alsmede met verte genwoordigers van de anti-Cristelijke sla vernij. Onder het masker van het Christendom wil thans de heerschcnde klasse van Enge land aan den vrbegeren Negus wapens leve ren, om die slavernij te herstellen, die door de Italiaanschc wapens eens en voor altijd uit Abessinië is weggevaagd. De wereld kan echter gerustgesteld worden, zoo schrijft het blad verder. Evenals Benesj. zal ook Tafari bij zijn Britsche geldschieters blijven. Tafari zal nooit in staat zijn weer een voet in Abessinië te zetten. NOODSPRONG VAN DE ENGEL SCHEN? Berichten uit Aleppo maken melding van troepenconcentraties van het Fransche Le vantleger in den Libanon, vooral in de streek tusschen Beiroet en Tripolis. Sedert Haifa het doelwit is geworden van herhaalde suc cesvolle aanvallen der Italiaansche bombar dementseskaders, verwachten de Fransche militaire autoriteiten dat de Engelschen zich vroeg of laat van het Syrische deel der Mos- soel olieleiding, die bij Tripolis eindigt, mees ter willen maken. Ieder nieuwe Italiaansche luchtaanval op Haifa, zoo verklaart men in Syrische krin gen, verscherpt de positie van de Britsche vloot in het oosten van de Middellandsche vergroot voor de Engelschen de nood rfc.n r. z,ch met de ongedeerde Sy- fon ollj:leidlnK «en aanvulling te verschaf vJIkI J brandende tanks van Haifa. In n j* me' deze berichten wordt gewezen r?c?nte communiqué van den Fran- niinister van defensie, waarin werd 'laard, dat het Fransche leger bij den Le- ln ?'riJd met de Britsche beweringen mtrent massa deserties volkomen intact is. Maatregelen te Lissabon wijzen er op. Het Italiaansche blad de Gazetta del Po- polo publiceert een artikel van haar corres pondent te Lissabon, waarin verklaard wordt dat de Engelsche koninklijke familie reeds voorbereidingen treft voor haar vertrek naar Canada. Deze geruchten, aldus het blad. worden daardoor bevestigd, dat de inspecteur van Scotland Yard, F. W. Cameron, de persoon lijke veiligheidsattaché van den Koning, op doorreis te Lissabon vertoefd heeft. Inspec teur Cameron kwam aan met een Ameri kaanse!) schip, dat de laatste repatrieerende Amerikaansche staatsburgers aan boord had' Ook enkele Britsche groot-industrieelen en bankiers uit de City bevonden zich aan boord. Cameron zou op het Britsche gezant schap te Lissabon een persoonlijk schrijven van Koning George aan den hertog van Windsor hebben afgegeven. Het blad meldt verder, dat Koning George waarschijnlijk met Koningin Elisabeth, de Koningin-moeder en de hertogen van Kent en Gloueester de overtocht zal maken met een Britsch oorlogsschip, dat door lichte oorlogsvaartuigen geëscorteerd wordt. Vol gens Amerikaansche berichten zou het Ko ningspaar zijn intrek nemen te Ottawa. Diplomaten kinderen reeds naar Amerika. Een groep Engelsche kinderen met hun begeleiders voor wie een Clippertoestel naar Amerika is gecharterd, is te Lissabon giste ren aangekomen. Het zijn thans in hoofd zaak jeugdige verwanten van minister Eden en van minister Duff Cooper. Verder zijn er nichten en neven bij van lord Rothermer. De vlucht gaat over de Azoren en New Foundland naar Amerika. Russische bevoegdheid voor de Aalandseilanden. Naar men in diplomatieke kringen ver neemt, heeft de Finsche gezant, Paasikivi, in den afgeloopen tijd met de Sovjetregeo- ring onderhandelingen gevoerd over het regime op de Aalandseilanden. Van Finsche zijde is in dit verhand de toe zegging gegeven, dat de Aalandseilanden niet aan een derde mogendheid zullen wor den afgestaan, resp. niet afhankelijk zullen worden van een derde mogendheid. Boven dien schijnt Finland aan de Sovjet-Unie het recht te hebben gegeven, zich door haar ge volmachtigden geregeld ter plaatse van den militairen toestand op de Aalandseilanden te overtuigen. Eén sigaretteneindje één enkele lucifer is im mers al méér dan genoeg om een heel bosch in vlammen te doen op^^m Gebruik naar behoefte van geheele volkshuishouding. de De Roemeensche regeering heeft besloten, alle tankwagens voor spoorwegge brui k, die eigendom zijn van de petroleummaatschap- pij. op te vorderen en al naar de behoefte van de gebeele volkshuishouding van Roe menië te gebruiken, aldus het D.N.B. Na dat de afsluiting van de Middellandsche Zee den uitvoer van petroleum practisch alleen nog naar Duitschland en Italië heeft mogelijk gemaakt, zal de uitvoer naar deze landen thans nog belangrijk wor den vergroot. Het opvorderen van de tankwagens houdt hier ook rekening mede. Binnen vijf dagen. De Joden, die uit Bessarabië en de noor delijke Boekowina afkomstig zijn. hebben van de Roemeensche autoriteiten aanzeg ging gekregen het land binnen vijf dagen te verlaten. Dit bevel heeft de betrokkenen be reikt in een persoonlijk hun ter hand ge steld bevel van de politie. In Boekarest al leen richt deze maatregel zich tegen onge veer zeshonderd personen. Voorts hebben de Roemeensche autoriteiten verschillende ver dachte Joden uit het zuidelijk deel van de Boekowina. het deel, dat hij Roemenië is gebleven, samengebracht in een concentra tiekamp te Miercurea in Zevenburgen. Tot dusver zijn hier 112 Joden binnengebracht. WALS GEKLOPT. Onder groote belangstelling werd gister avond in het Olympisch Stadion de wedstrijd gehouden om het stayerkampioenschap over 100 K.M. 1. Zwartepoorte (v. d. Bom); 2. Bosland (Wiersma); 3. Van Amsterdam (Slesker); 4. Wals (Kaeser); 3. Schulte (Bustraan). Het is een spannende strijd gewor den, waarbij verrassingen geenszins zijn uitgebleven. Algemeen bekend was, dat de kampioen 1939, Cor Wals, hardnekkige pogingen in het werk zou stellen om ook dezen keer den begeerden titel te behalen, waardoor hij met de traditie brekend, voor de derde maal achtereenvolgens het kampioenschap over 100 km. zou be- machtigen. Het is evenwel geheel anders uitgeloopcn, dan vele insiders stellig hebben verwacht. Noch Wals, die den laatsten tijd intensief had getraind, 0111 zijn ouden vorm terug te krijgen, noch de nieuwe debutant Gerrit Schulte, zijn met den ecretitel gaan strijken, doch Zwartepoorte, die nog niet zoo heel lang geleden zijn eerste schuchtere pogingen deed, op initiatief van den directeur van de Ut- rechtsche wielerbaan, Cor Blekemolen, ach ter den eveneens kersverschen gangmaker, Chr. v. d. Bom. Zoowel stayer als gangmaker hébben hun harde werken nu eindelijk met succes bekroond gezien. Wals had pech. Toch zou de strijd er geheel anders uitge- zi ijhebebn, indien Wals niet reeds spoedig met pech te kampen had gekregen. Hij lag vrij spoedig na het begin reeds gunstig op de tweede plaats, op deze wijze een ernstige bedreiging vormend voor de op dat oogen- verzoekt aan haar verzekerden, die hun woonplaats DEN HELDER zijn ontvlucht, op te willen geven aan het Hoofdkantoor te Grouda, Crabethstiaat 66 of het bijkantoor voor Noordbolland te Alkmaar, Ripping- straat 36. blik de eerste plaats bezettenden Bosland, toen een kettingbreuk hem plotseling een achterstand van een ronde bezorgde, welke hem, gezien het tempo, warin herhaaldelijk werd gereden, zelfs tot hoog in de 80 K.M.. onherroepelijk de overwinning kostte. Wals wierp zich toen op als het stootblok v. den achter Zwartepoort aanjachende Schulte. Bosland en van Amsterdam. Vooral Schulte heeft hij het in het verdere verloop van den strijd en voral tegen het ein de. toen deze met Bosland hardnek kige pogingen aanwendde om naar voren te komen, zeer lastig gemaakt en zelfs zoo lastig, dat Schulte hieraan ten onder ging en als laat ste eindigde met twee ronden ach terstand. Zwartepoorte behaalde een volkomen ver diende overwinning, hetgeen hem een har telijke ovatie bezorgde van het duizendkop pige publiek. De uitslag luidt: 1. Zwartepoorte, 1 uur 22 min. 21 sec. (v. d. Bom): 2. Bosland op 100 nieter (Wiersma), 3. Van Amsterdam op 700 meter (Slesker): 4. Wals op 900 meter (Kaeser); 5. Schulte op twee ronden (Bustraan). Aan dezen stayerwedstrijd ging een inte ressante stedenwedstrijd Amsterdam-Haar lem vooraf, welke werd gewonnen door de Amsterdammers. In alle drie de nummers, sprint, achtervolging en de 10 K.M. klasse- mentsrit, werd door de Amsterdammers een klinkende ovei winning behaald. Bij de Haarlemmers viel alleen het goede rijden op van de Best. AANVOER EN BEZOEK ZEER GROOT. Het was gisteren een mooie, beste markt, wat betrof aanvoer en bezoek. De aanvoer van vette woeien was goed; er waren beste koeien aangevoerd. De handel was duur-vlug; werd besteed voor den beste 48 ct. De duurste koe werd gekocht voor f 350.—, deze kwam op naam van slager F. Wit Jr., van Galenstraat, Den Helder, afkom stig van den heer Mosterd te Barsingerhorn. Ook kunnen wij vermelden: een schot werd gekocht door M. Dekker, slager te Nieuwe Niedorp, ook voor 48 ct, massa f 310.—, af komstig van den heer P. Dekker, Zijpe. Kalf- koeien werden duur verkocht, hoogste no teering f300.—. De handel goed. De handel in geldekoeien was lang niet slecht, hoogste no teering f 170.—. Nuchtere kalveren duur, vlug, tot f20.—. Vette kalveren aardige aan voer. Handel goed, noteering f40100. Van week tot week komen er meer aangevoerd, blijkbaar kan dat ook. Jarige schapen tot f 29.oudere tot f 39.—. handel goed. Lammeren voor 't leven tot f 13. handel kalm. Voor de dood niets verkocht. Handel in paarden goed, veel aangevoerd. Hooge prijzen. Biggen en schrammen matig. Verhoogde prijzen van kippen; konijnen waren er niet. Bokken en geiten vrij duur, vlug. EXTRA PAARDENMARKT. Luxe paardenmarkt 25 Juli 1940 Aangevoerd 110 stuks. lVfe-jarige paarden f150f250 2V£-jarig{ paarden f225f375; rijtuigpaarden f400— 800; werkpaarden f250—800; hitten f 130— 550; veulens f 100225. Handel goed. DE EVACUATIE. Thans zijn in deze gemeente 1996 geëva- cueerden uit Den Helder geregistreerd. Nog steeds komen ten raadhuize nieuwe verzoe ken om inkwartiering. Begrijpelijk kan hier aan niet meer worden voldaan, daar het maximum aantal reeds lang is bereikt. Een begin .zal worden gemaakt met het uit den weg ruimen van ongewenschte toestanden Vele gezinnen zijn nog gehuisvest op zol ders, in schuren en in stallen. Deze perso nen zullen vermoedelijk naar andere ge meenten worden afgevoerd. NIEUWE NIEDORP Vannacht heeft een Engelsch vliegtuig een bom laten vallen op het land van Dirk Zwa german. Er liep vrij veel vee in de weide, doch gelukkig werd niets getroffen. In het dorp werden enkele ruiten vernield, terwijl, zooals valt te begrijpen, de bevolking zeer was geschrokken door de hevige ont ploffing. CALLANTSOOG Hedenavond is er om 8 uur op voetbalveld Callantsoog een wedstrijd tusschen een elltal van Callantsoog en een van Heldersche vluchtelingen. Dit laatste ziet er als volgt uit: A. van Leeuwen J. v. Hert, N. Beers. P. de Geus, S. Selderbroek, R. Marsman. I. Tackema, H. v. Bergen, A. Kubbe, T. Troost, K. Kikkert. EIERVEIL1NG SCHAGEN, 25 Juli. Aangevoerd: 40.000 kipeieren 4.104.75 klein 44.10 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 26 Juli. Schotsche muizen Jt 3.70—4.10, eigenhei mers 4.604.70, bl. dito 3.904.G0, drielin gen 2.90—3.30, kleine 1.60—2.10, zilvernep 7.507.60, peen 4.spercieboonen 13.70 14.70, snijboonen 13—15.40, roode kool 3.5C —3.80. De veiling duurt voort. NOORDSCIIAIUVOUDE. 26 Juli. Aanvoer: 128.100 Kg. aardappelen: Schot sche muizen 3.70—4.10, grooten 3.70, eigen heimers 4.bl. dito 3.804.40, drielingen 2.70—3.50, kleine 1.50—2.10. 5000 Kg. zilver uien 2.10—2.50, drielingen 3.103.70, zilver- nep 7.507.80, spercieboonen 13.8015.20, snijboonen 11.40, tuinboonen 3.10, kroten 2.90, roode kool 3.50, witte kool 2.502.80, bleomkool 1616.20. Achttien jeugdige inwoners en inwoonstersvan Wageningen zijn Donderdag te llpendam aangekomen, waar ze gastvrij ontvangen werden. De burgemeester, de heer W. A. van Oorschot bracht de kinderen persoonlijk per boerenwagen naar hun bestemming Bollen naast boonen. In verband met de beperking van de bloembollencultuur is een groot gedeelte van de bollenvelden omgewerkt voor andere landbouwproducten. Boonen plukken -naast een veld gladiolen I

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3