Ons Indisch hoekje Aambeien Alaem NederlandscheBouwarbeidersbond JUTTSHVJ van 9 tot 1 uur en van 2 tot 5 uur 'Van 9 tot steeds geopend Eerste Hellandsche Levensverzekerings Bank N.ll. Banketbakkerij C. vanHees Spreekuren van Heldersehe Artsen Betrekkingen Betrekkingen Te huur Te huur Diversen KeAJk w, Ztndinq Een advertentie in de Heldersehe Courant Om uit te knippen, Voor Heldersehe geëvacueerden. l e d e r h a n del - schoen makerij leder,"rubber en fournituren J. LACR0IX, Arts, legt wegens vertrek de practijk neer. Corr.-adres Burgem. v. Meursstraat 33, Tilburg. a Afdeeling DEN HELDER •Covtit D r JUTTERTJES 1 worden alleen geplaatst bij vooruitbetaling VANILLE SPRITSJES, 25 ct. per half pond. aangeboden gevraagd gevraagd aangeboden ênze magazijnen geopend DE ZENDING OP HALMAHERA. Dit jaar is het 75 jaar geleden, dat de Utrechtsche zendings-vereeniging haar werk op Halmahera begon. In het Nederlandsche zendingsblad deelt zendeling Maan iets mede over de godsdienstige gezindheid op Halma hera: Een groot deel de bevolking, vooral op Zuid en Oost-Halmahera, is reeds sedert lang tot den Islam overgegaan. In den loop der tijden ver kregen de sultans van Ternate en Tidore de suprematie over Halmahera en daarmee kwam er de Islam. De grootere dorpen zijn meestal Mohammedaansch, alleen op Noord-Halmahera bleef het heidendom overheerschend. Dat maakt het werk der zending weer moeilijk. Men weet hoe afwerend de Mohammedaan staat tegen over het evangelie, hoe moeilijk het is ingang te vinden in een Mohammedaansche omge ving en ook welk een zuigkracht er uitgaat van den Islam op een heidensche omgeving. Ook voor de jonge Christelijke gemeente is de aanwezigheid van den Islam een groot be zwaar. Gemengde huwelijken geven dikwijls aanleiding tot afval en overgang tot den Is lam, die zooveel meer naar den mensch is dan het Evangelie des kruises van Christus. De meeste zendelingen op Halmahera hebben met den Islam te doen. De meeste Christelijke ge meente zijn Heiden-Christelijke gemeenten. Ook dat Heidendom was hard en moeilijk te bereiken. Onder de heidenen heeft het Evan gelie ten slotte ingang gevonden, zoodat er nu ruim 15.000 Christenen op Halmahera zijn. De Portugeezen hebben het eerste contact met de Europeanen gelegd. Dat was reeds in 1534 en daarvoor. Toen is daar de Roomsch- Katholieke kerk het Christendom op Halma hera geplant onder veel vervolging en lijden, maar van dat werk is niets overgebleven dan een enkel woord in de taal van Galela op het Noord West-schiereiland, namelijk het woord akere sarani, letterlijk christenwater (doop- of misschien wijwaterDaarna is Halmahera eeuw verstoken geweest van het Evan gelie, totdat in 1865 de Utrechtsche zendings- vereeniging het werk opvatte. PALESTINA DIORAMA'S Men schrijft ons: In de welbekende Diorama Stichting te Haarlem, die reeds veler bewon dering wekte in ons land, is vanaf 1 Juli een nieuw groot diorama bijgekomen, n.l. „de ark drijvende op de wateren!" De diorama's zijn in Juli en Augustus lede ren werkdag van 's morgens 10 tot 's avonds 9 uur geopend, Schotersingel 117a te Haar lem. (7 minuten van het spoorstation! komt onder duizenden oogen Ook Uw advertentie Ondertrouwd: W. A. W. VAN BROEKHOVEN en M. B. RONDE. Rotterdam, 25 Juli 1940. p a Hendrick Sorchstraat 19 A. Huwelijksinzegening: 8 Augus tus 1940 te 10 uur in de St. Elisabethkerk te Rotterdam. Toekomstig adres: Pupillenstraat 15, Rotterdam W. Heden overleed in het St. Elisabeth-Gesticht te Alkmaar, tot onze groote droefheid, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, onze lieve Vrouw, Moeder en Behuwd Moeder, ELISABETH HENDRIKA PER1VEZ, Echtgenoote van Antonius Wilhelmus Minneboo, in den ouderdom van 52 jaar. Den Helder, 24 Juli 1940. Reigerstraat 60. Tijdelijk adres: Landbouwstraat C 190, Schagen. A. W. MINNEBOO. J. MINNEBOO. Soerabaja, (Ned.-Indië), M. 6MITSHUIJSEN- MINNEBOO. E. J H. SMITSHUIJSEN De H. Uitvaartdienst heeft plaats Zaterdag 27 Juli a.s. te 9 uur in de Parochiekerk O. L. Vr. Onbevl. Ontvan gen te Den Helder, waarna de begrafenis te 11.15 uur vanuit de kerk op het R.K. Kerkhof „St. Joseph", aldaar Vaak buldert de Indische Oceaan tegen de Westkust van de Mentawa-eilanden (ten Westen van Sumatra), wordt het land geteisterd door hevige tropische onweers buien, terwijl het op de Oostkust helder, fraai weer is! En die eilanden zijn toch hoogstens pl.m. 45 km breed! Even merk waardig als het klimaat is er de natuur. In het Westen wisselen wilde en sombere, maar ook grootsche tafereelen elkaar af. Overal treft men er naakte rotspartijen aan, die nu eens loodrecht naar zee afdalen, dan weer zich in afzonderlijke toppen land waarts uitstrekken. Scheepvaart is er niet. De eeuwige Oceaandeining beukt er tegen de rotsen in een hevigheid, zooals men die in 't Noordelijk halfrond nergens aantreft. Het is er verlaten, huiveringwekken stil en somber. Heel anders vertoont zich de Oostkust! Zachte golfjes spoelen er over zachtglooien- de, zanderige oevers. Eén lange golf beweegt zich over de Koraalriffen langs de kust, de deining is er haast niet merkbaar. De zee is helder als kristal. Men ziet de Koraal riffen diep onder het glasheldere water en op en langs die banken een wereld van zee dieren zich bewegen, zóó wonderlijk schoon, dat pen noch penseel dit natuurwonder kan beschrijven of afbeelden. Daar groeien ko raalstruiken en -boomen in allerlei vorm en kleur. Het krioelt er van bontgekleurde vis- lichen; doorschijnende krabben en kreeften; ren het hoofd met bloemen en bonte blaren. Ze zijn verzot op mooie kralen, die ze in vele strengen om den hals dragen. Evenals elders zijn de baby's en de kleuters aantrek kelijke kleine menschjes. „De vrouwen zien er op jeugdigen leeftijd zeer lief, sommigen zelfs bekoorlijk uit", merkte een schrijver op, een uitspraak, die ik kan bevestigen, „maar ze worden vroeg oud, en ze zijn in de Mei des levens geheel verwelkt." De vrouwen bewerken de velden, planten sui kerriet, knollen, pisan (bananen), enz. Ze bereiden de spijzen, verzorgen de varkens, helpen de mannen bij het maken van prau wen enz. Haar taak is zwaar, maar toch, merkt de bekende zendeling dr. Kruyt op, is haar positie veel hooger dan bij de Bataks en de Niassers, toen deze nog geen Christe nen waren. Dank zij den overgang van talrijke bewo ners tot het Christendom, verbouwen de menschen rijst. Rijst is een veel beter voe dingsmiddel dan sago en knollen, het vroe gere voedsel. Hun godsdienst verzette zich tegen het planten van dat betere voedsel. Thans is dit anders, dank zij de zending. Ze heeft er de menschen een zeer grooten dienst mee be wezen, want goede voeding is een machtig middel in den strijd tegen de vreeselijke ma laria! (Volksvijand no. 1 in heel het' groote Indië!) Thuis dragen de vrouwen een kort rokje, roode en violette zeesterren, van dieren in ongekende kleuren en tinten. In donkere nachten waant men zich in een tooverwereld. Het watervlak is als een hemel met lichten de sterren, de ontelbare dieren zijn als met glanzend licht omgeven. Even merkwaardig als de natuur -zijn de bewoners dier onbekende eilanden. Hun taal vertoont groote verschillen met die der om gevende en toch niet zo^ ver af wonende volken. Wellicht is dit een gevolg van het feit, dat ze geen echte zeevaarders zijn, hoewel ze met hun prauwen op zee gaan visschen. De prauwen zijn zóó kunstig be werkt, dat ze met één slag van de pagaai om hun as draaien. De jongelui, vooral de jongelingen, versie- op het veld kleeren van pisangbladeren, een practische dracht; goedkoop en bestand tegen regen en dauw. Op de foto ziet u een voor beeld van beide. De mannen dragen een len dengordel. Van de woningen is heel wat merk waardigs te vertellen, wat nu te ver zou voeren. Ik bewaar dit voor een volgend ar tikel. Als eigenaardige gewoonte vermeld ik nog. dAt de menschen hun tanden spits af hakken, in den vorm van de tanden eener zaag. Ze doen dit op pl.m. tienjarigen leeftijd. Ouder geworden, kan dit niet meer, omdat de tanden dan te hard zijn geworden. De be doeling dier gewoonte kon ik niet te weten komen. H. F. TILLEMA. W. J. BAKKER, dagelijks te Den Helder van &]h—9 en 12 uur; P. d. NIEUWENHUIZEN, tijdelijk adres: Schagen, Laagzijde B 29, Telefoon 393. Spreekuur te Schagen: Consultatiebureau, Dinsdag, Donderdag, Vrijdag van 45 uur; te BarsingerhornCafé „Fortuin", Woensdag en Zaterdag van 2'/23'/2 uur; te Winkel: Mej. v. d. Molen, Bosstraat, Woensdag en Zaterdag van 45 uur; J. LOESBERG, Heer-Hugowaard, spreekuur ten huize van Dr. Zwarteveen J. B. PROOST, Anna-Paulowna, ten huize van Dr. Olree, dagelijks van 9—9'/2 uur (behalve Maandag); te Wieringen: ten huize van Dr. Beeker, van 2—2'/2 uur (behalve Zaterdag); A. J. F. THORBECKE, dagelijks te Den Helder van 12 uur; te Breezand: in de R.K. School van 8'/z9'/2 uur; M. G. VROOM, te Den Helder dagelijks van 12 uur; (behalve Zaterdags); te t Zand: ten huize van Dr. Boerma, Maandag, Woensdag en Vrijdag van 4—4'/2 uur; te Schagen Consultatiebureau, dagelijks, behalve Zater dag, van 8'/29 uur. Boodschappen vroegtijdig opgeven, voor de spreekuren, aan de bekende adressen of bg de plaatselijke artsen en hun bestelhuizen. Spoedboodschappen alleen in uiterste noodzaak. Wegens benzine distributie kunnen geen aparte avondvisites worden gemaakt. De volgende specialisten houden spreekuur in het Gebouw van den Geneeskundigen Dienst te Den Helder: Dr. C. W. BOTTEMA, dagelijks van 1011 uur. Zater dag niet; W. REILINGH, dagelijks van 23 uur. Zaterdag niet! Dr. W. F. J. VAN WAVEREN, dagelijks van 9'/211 uur. Zaterdag niet. Duizenden vóór U vonden reeds baat bij Aambeienzalf van Broeder Benedictua. Ook aan II zal deze zalf terstond verlichting brengen. Haal direct een pot bij Uw Apotheker of Drogist. Prijs f. 1.-. Zetpillen Br. B., per doos 85 cent. Contributie afdracht enz. van boveng. afd., heeft voort aan plaats iederen Zaterdagmiddag van half tWe, tot drie uur in gebouw VENTA, Westgracht. HET BESTUUR. Dames, denkt nu aan den winter en verzorgt Uw breiwerk. Nog groote keuze WOL tot 5 Aug. op Uw stamkaart Dagelijks geopend Laan 60 - Te/. 800 voor halve prijzen, iets smoeze lig (demonstratie), courante ma ten, volle garantie. Zeilfabrieken „Indiana", Haarlem, Zijlweg 111 Utrecht, Oude Gracht 225—233 KONIJN Te koop aangeboden: MOOI MOTOR- met voll. invent. en zeer comf. inger, voor perm. bew. door 1 personen. Brieven onder No. 105, aan het Bureau van dit blad. Aan de verzekerden van de die uit Den Helder geëvacueerd zijn en die ressorteeren onder het agentschap B. P. Zeeman, wordt verzocht hun nieuwe adressen op te geven aan den agent, den Heer B. P. Zeeman, thans wonende te St. Maartensbrug Door verwoesting van m'n huis bij het laatste bom bardement ben ik genoodzaakt geweest m'n zaak eenigen tijd te sluiten. Ik deel U thans echter mede, dat vanaf morgen m'n zaak weder normaal wordt voortgezet: KEIZERSTRAAT 43 (vlak naast m'n ver brande zaak), hopende Uw vertrouwen wederom te mogen genieten. M'n wekelijksche reclame Probeert U eens m'n EIERKOEKEN, voedzaam en goedkoop, 5 voor 10 ct. Beleefd aanbevelend, C. VAN HEES. NARCISSENROOIERS gevraagd bij GEBR. MESKER, Doggersvaart 12, Julianadorp. Net meisje, v. g. g. v„ b. z. a. als h. in de huishouding of winkel, in Den Helder of omg. Brieven onder No. 102, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd: Huis of gedeelte van huis in Anna Paulowna, Wieringerwaard of omgeving. Brieven onder No. 101, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd door kl. gezin (2 k. 6 en 8 j.), woning of inwoning (zoo mogelijk met gel. tot opb. meubels) in Anna Paulowna of omliggende gemeenten. Brieven onder No. 104, aan het Bureau van dit blad. Te huur gevraagd gemeubi leerde Zit-Slaapkamer met ge bruik van keuken. Brieven met prijsopgaaf onder No. 103, aan het Bureau van dit blad. Te huur twee ongemeubileerde Slaapkamers, zeer geschikt voor geëvacueerden. Adres: Konings weg 18, Medemblik. Te huur een SLAAPKAMER, zeer geschikt voor geëvacueerde. Adres: Kanaalstraat 4, Medemblik. Te huur: te Meppel mooi Winkelhuis aan de le Hoofdstr. zeer geschikt voor kapperszaak of iets dergelijks. Te bevr.: Woningbureau D. van Buuren, Emmastr. 63, Meppel. Van het erf weggeloopeu een ruwh. Foxterrier, 1 week geleden. Kop roodbruin. Naam Jerry. Voor terugbez. hooge bel. Adres: Ooievaarstraat 92, Den Helder.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4