tijdelijk adres Eerste tocht Van Schagen uit naar Petten en Bad Camperduin Historisch Iets over Schagen en over Valkkoog, „7 Haagje van Sint Maarten lïieiuiLó uii Wik Vrijdag 26 Juli 1940 Tweede Blad Op 't stalen ros door den Noordkop 40 kilometer-tocht door mooi Noord-Holland Onjuiste geruchten Geopende zaken Nog steeds licht tijdens de verduisteringsuren Callantsoogers gaan voetballen tegen Heldersche vluchtelingen Ent ter navolging Aan onze stadgenooten in Hoorn Visscherij Vele duizenden Heldersche inwoners zijn het buitenveld ingetrokken. Zij leven ver spreid in den noordkop der provincie, ze wonen in Schagen, en in Julianadorp, in Heerhugowaard en Obdam, in Sijbekarspel en Oudesluis. Overal waar boerderijen in het polderland staan en dorpen en stadjes, daar vindt men Nieuwediepers. We spraken in de gepasseerde weken velen van hen en het was soms ontstellend te moeten constateeren, hoe gering de kennis van het Noordhollandsehe land schap van het meerendeel wel is. Hoe weinig men weet van de eigen provincie, en hoe gering de topografische kennis is van Holland's Noorderkwartier. Zelden was er voor onze stadgenooten een idealer gelegenheid den noordkop dezer provincie te leeren kennen dan nu! Vooral, waar thans de vacanties een aan vang genomen hebben. Daar ligt een uitgestrekt stuk provincie met zgn duizenden verrassingen en lande lijke schoonheden. Daar zijn tallooze wetenwaardigheden waarvan men nimmer hoorde, of waarlangs men, niet-wetend, voorbijfietste. Men passeerde parorama's en schitterende „stillevens ".waarover men, zag men ze in het buitenland, verrukt zou zijn. Noord Holland op z'n mooist en interessantst Dit alles overdenkende hebben wij het besluit genomen U mede te nemen op reis. Een onzer redacteuren is op de fiets ge stapt en vertelt U in een korte serie arti kelen van de meest treffende bijzonder heden die hij langs den weg tegenkwam. Het is de bedoeling dat U deze artikelen leest, hen uitknipt en op een mooien zon- nigen dag in de vacantie de tocht zelf eens gaat maken. Desnoods met het artikel als leiddraad bij U. Men zal daarbij opmerken, dat de breede groote wegen van het Provinciale wegen plan vermeden zijn. Voor het groote ver keer zjjn deze uiteraard ideaal, maar voor den vacantie-genieter, voor hem, die er op uit is zich te verzadigen aan onvergetelijke brokken natuurschoon en typische Noord hollandsehe folklore, zijn ze niet aan te bevelen. Integendeel, en daarom namen wij steeds de kleinere landwegge tjes, de smalle wegen, die dwars door, kris kras langs dat alles voeren en waar door men de provincie beter zal gaan leeren kennen dan ooit. Want het zijn deze bloem-omkranste weggetjes en veelal bij de stedelingen onbekende paadjes, die ons in het hart van den noordkop voeren. Overigensveel genoegen op Uw tochten, waarbij wij ons met de hoop strelen Uw gids te mogen zijn. Een werkelijk bijzonder aan te bevelen tochtje voor in Schagen wonende Nieuwe diepers, ter lengte van circa 40 kilometer uit en thuis, is het volgende. We stappen, na onze banden, bel, belasting plaatje en desnoods fietskaartje, nagekeken en gecontroleerd te hebben, op ons stalen ros en verlaten Schagen via de Loet. Het is een prachtige zonnige dag en waarover zouden we het dus anders hebben dan juist over het stadje Schagen, dat ons zoo gastvrij heeft ont vangen en voor welks bewoners wij later, als we weer allemaal in Den Helder zijn, een standbeeld gaan oprichten. We hebben het dan over het meest opvallende gebouw van Schagen en dat is de Groote Kerk, die, in onderscheid met de meeste groote kerken, niet oud maar zelfs vrij nieuw is. Aan 40 jaar heeft zij de handen vol. In '98 brandde namelijk de Hervormde Kerk af, met alle waardevolle en volstrekt onvervangbare archieven. Ont zaglijk veel historisch materiaal over Schagen is daarmede voorgoed verloren gegaan, iets wat ieder rechtgeaard Schaginees nog steeds aan het hart gaat. Interessant in Schagen is voorts het voormalige weeshuis op 't Noord en dan natuurlijk de restanten van dat geheimzinnige slot de burgt, het kasteel, de ruïne, of hoe de Heldersche evacué's het anders mogen noemen. Het ligt daar pittoresk verscholen in het groen en bij het grachtwater en roept bij lieden met een historisch complex herinneringen op aan man nen als Van Schaffelaer, Jan van Arkel en andere slotheeren. Vroeger was dit het domein van den Heer van Schagen. Booze tongen beweren dat deze Heer het soms „al te gortig" maakte. Deze Heeren schijnen zeer gehaat en weinig geliefd geweest te zijn. Onderdrukkers, afpersers, vechters,.kort om, geslagen uit het slag der roofridders. Het slot (het restant dan altijd) is niet voor publiek toegankelijk, hetgeen jammer is. Aardig en mooi is het raadhuis van Schagen met z'n allerliefste trapgeveltjes, die het fotografeeren meer dan waard zijn. Typisch is het vele eikenhout en de gasverlichting. Eveneens typisch, en zeer mooi, is natuurlijk de Schager muziek- tuin waar men zeer trots op is. Mogen wij er misschien tusschen haakjes bij ver melden, dat Schagen eens een beroemd muziek-centrum geweest is niatuur-deurtjes ziet U de gerimpelde appel gezichtjes van stokoude wijfjes, men ziet er schilderachtige snoepwinkeltjes waar men ft raison van 1 cent de kostelijkste aller koste lijkste kaneelstokken en tooverballen kan aan schaffen. Overige kenmerken: rust en vrede Een kostelijk oord voor zenuwzieken en aan vliegtuig-complexen lijdenden... Men voelt zich hier 3 eeuwen achteruit gezet, bij deze oude geveltjes en bejaarde boerderijtjes. Kortom: alles even oud en leuk. Houdt Uw oogen voor al wijdt-open, want het is mooier dan de mooi ste Paramount Cultuur-Film van het voor programma kan zijn. We stappen weer op en keeren terug naar den zich door 't landschap slinger den Valkkooger dijk tot Sint Maarten. Bjj den ingang van 't dorp slaan we direct rechts af, langs 't aardige raad- Het Schager Slot, zooals het eens was. Het zijn niet alleen de historische gebouwen en bouwsels die echter de moeite waard zijn. Neemt nu eens dat imposante Theater Royal, waarin 100 naar Amerikaanschen trant de geheele vloer, inclusief alle stoelen, onder het tooneel weggerold worden, zoodat men ter zelfder tijd op het dansparket staat. Waar vindt men zoo iets elders in Nederland? Men moet eens letten op het cachet Tuchinsky. Dezelfde stijl, die de naoorlogsche jaren ken merkte. Overigens zij hier gememoreerd dat de groote AVRO premières in Nederland steeds draaien in... Theater Royal. Vanwege de theater-outillage, die perfect is, iets wat de groote Buziau ook wist, en die dan ook, tot voor kort ieder jaar enkele malen Schagen- waarts toog met zijn complete revue en grand spectacle. Er draaien iedere week goede films in dit theater en wel op de dagen Zaterdag, Zondag, Maandag en Dinsdag. Geluid en pro jectie zijn goed. Maar laat ons geen Schager Baedeker gaan componeeren doch met den wind in de rug de Loet af fietsen. We rijden rechtdoor, pas- seeren den breeden Provincialen weg, komen voorbij de Verwerkingsinrichting en even eens voorbij de fraaie, groote Schager Wiel, 4 bunder water. Den weg links laten wij liggen en slaan na de Schager Wiel links af, zoo rijdende naar Valkkoog. Valkkoog is een aardig dorpje, écht mooi, zooals men het daar als een omloofde oase tegemoet rijdt. Niet voor niets heet de volksmond dit plaatsje ,,'t Haagje van Sint Maarten"... Overigens stond in Valkkoog de tijd stil. Het is heelemaai vergeten eigenlijk. Want uit mi zuimt daar een kijkje bij de bekende jeugd herberg „De Viersprong" te gaan nemen. Evenmin mag men verzuimen 't heel aardige Korfwater met z'n zomerhuisjes. Van Petten af gaan wij dan langs den zee dijk naar Bad Camperduin, wat men niet an ders dan een bescheiden, doch zeer zeker vrien delijk, badplaatsje kan noemen. We rijden onder aan den beroemden Wakerdijk; verderop ziet men den Slaperdijk liggen, en heel in de verte als U goed kijkt, den Droomerdijk. Dat doet ons allemaal weer denken aan den gul den schooltijd... de Waker... de Slaper... en de Droomer...! Weet U nog? Bij Minkema leggen we een half uurtje aan en genieten van het uitzicht over zee (we gedenken daarbij het paviljoen van Zeebad Huisduinen, dat thans eenzaam en verlaten ligt). Het is hier niet duur, terwijl het strand vrij is. Men kan er een tent neerzetten, men kan gaan zwem men en „bajen", en voorts alles doen waar men, in gepaste omlijsting, plezier in heeft. We kunnen van hieruit nog een trip maken naar het nabijgelegen Groet en Katrjjp, met de omliggende bosschen. Dan terug naar Petten en (als de wind Zuid is) via het Noord- hollandsch Kanaal en de Stolpen weer terug op Schagerbrug en Schagen. Een tocht die zeer is aan te bevelen en die de 40 kilometer uit en thuis dubbel waard is. Schagen's oude Weeshuis huis aan onzen linkerhand, passeeren de kerk en rijden tot den West Frieschen dijk, die we, links-afslaand, opgaan. Wg volgen dezen dijk en zien rechts de groote Zijper polder. Links en rechts, voor en achter: hooiland. Endelooze groene akkers, eindelooze weilanden. Het polder land op z'n moost en rijkst. Holland zooals het iedere buitenlander steeds weer frappeert. We nemen den weg rechts naar Burgerbrug en rijden hier steeds rechtuit tot aan het wat van Gods vrije natuur willen zien, die Noordhollandsch kanaal. Dit steken we over en vervolgden onzen weg naar Petten. Petten is een oud zeedorp, bewoond door een speciaal slag menschen, voortgekomen uit de nazaten van dijkwerkers, die hier tal van jaren geleden hun woonstêe vestigden. Van Petten is voorts vermaard de kermis, die hier in op perste vreugde gevierd werd. Men zegt, dat er altijd veel plezier gemaakt wordt en dat ook een enkele maal bloed pleegt te vloeien. In Petten kan men prachtige duinwande lingen maken, terwijl niemand natuurlijk ver- Een der mooie „door kijkjes", die Camperduin zoo rijk is. De Nes om. Voor ouden van dagen, die nu eenmaal geen grootere en groote fietstochten meer kunnen maken, en tóch ook graag eens men onder den rook van Schagen in zoo rijke verscheidenheid aantreft, bevelen wij het volgende miniatuur-uitstapje aan: Men gaat 't Noord af in de richting van den Provincialen weg. Rechts afslaan en de Nes op, die men geheel afloopt. Via een pad door het land gaat men dan weer op 't Noord af. Het is juist de attractie van dit pad door het land. Men wandelt er tusschen de koeien, paarden, schapen en andere fauna en speciaal des avonds, bij het zinken der zon, kan men hier als oude van dagen duizend kostelijke ge nietingen beleven. Thuis kunt U dan de anderen onder de aandacht brengen, dat ge met Uw zes of zeven kruisjes „De Nes om" geweest bent. Men zal er opa (event. opoe) met dub bel ontzag om aanzien. De heer Uithol zou als lid van den Raad bedankt hebben. Wij vernemen dat in verschillende Neder- landsche dagbladen een bericht is opgenomen, waarin mededeeling gedaan wordt dat de heer A. Uithol bedankt had als lid van den ge meenteraad te Den Helder. Wij vernemen van den heer Uithol dat dit bericht volkomen uit de lucht gegApen is; het is hem onbekend en onbegrijpelijk uit wiens koker deze met de waarheid in strijd zijnde berichten gekomen zijn. Onder het hoofd Slijterijen hadden wij Donderdag in onze courant opgenomen P. Pruiksma, Middenstraat 36. Deze behoort ech ter thuis onder de rubriek Slagerijen. Zooals wij bekend maakten, kan men tegen betaling van 25 cent zijn tijdelijk adres in deze rubriek opgenomen krijgen. Wij hopen daarmee te bereiken, dat velen weer hun vrienden en bekenden terug zullen vinden. Wie naam en adres opgenomen wil zien, geve het aan ons kantoor op of zende zijn opgave aan onze admini stratie te Den Helder, met insluiting van 25 cent aan postzegels of geld. Knip het adres van Uw kennissen uit onderstaande adressen meteen uit of noteer het. JOHS. WOUTERS, Timorstraat 51. Heemstede. CH. TILMAN, Taaistraat 74, Vucht. H. J. A. LÜCKER, Spechtstraat 10. Tijd.: Stroeër Kooger Weg. Hippolytushoef (Wieringen). P. J. KUIPER, v/h Klaas Duitstraat 48, p/a Basserweg B 17, Heer Hugowaard. C. LAMORÉE, Lederwinkel, Zuidstraat 4, tijd.: Benedenbuurt 6, Kleine Sluis, Anna Paulowna, Het kost geld! Tot vervelens toe hebben wij van deze plaats af gewaarschuwd tegen het euvel dat er nog steeds des avonds en des nachts in sommige perceelen licht uit straalt. Afgezien van het feit dat dit, zooals men nu toch zoo langzamerhand wel mocht weten, tenstrengste verboden is, is het haast onbegrijpelijk dat men hier voor niet beter zorgt. Niet alleen dat men zichzelf daardoor in de misère brengt, maar men zondigt hier tegen de geheele plaatselijke gemeenschap. Er moet nu eenmaal verduisterd worden. En dat niet maar zoo'n beetje, maar volkomen. Vandaar dan ook dat de politie-autori- teiten sedert enkele dagen maatregelen genomen hebben die niet mis zijn. Waar licht in een perceel brandt wordt dit ge doofd, terwijl de verantwoordelijke per soon terstond een verbaal krijgt. In overleg met de autoriteiten is be sloten dat men deze bekeuringen terstond kan afdoen, zoodat het reeds diverse malen deze week voorkwam dat de in overtreding zijnde verduisteraar reeds den volgenden morgen zijn portemonnaie voor den dag kon halen en een niet gering be drag moest betalen. Gisternacht waren het twee perceelen, een aan den Parallelweg en een aan den Kanaalweg, waarin licht brandde. De heeren, die dit vergeten hadden, heugt het Hedenavond om 8 uur. Ondanks alles is bij. de ware voetballers de lust tot een partijtje trappen nog lang niet gedoofd. Integendeel, zoodra men een kans krijgt wordt het leder weer voor den dag ge haald en tijgt men ten velde. En zoo zal men hedenavond op het voet balveld te Callantsoog den strijd kunnen aan schouwen van een elftal, gevormd uit Helder sche vluchtelingen aldaar tegen een elftal van Callantsoogers. Aanvang 8 uur. Het Helder sche elftal ziet er als volgt uit: A. v. Leeuwen J. v. Hert v. Beers P. de Geus S. Selderbeek R. Marsman J. Tackema H. v. Bergen A. Kubbe T. Troost K. Kikkert Het gebeurde gistermorgen en het is waar gebeurd. Een onzer politie-autoriteiten (de naam doet niet terzake) fietste in de vroegte hoofdbureau-waarts en nam zijn weg via Krugerstraat en Polderweg. Zooals men weet bevindt zich op den hoek KrugerstraatPolderweg een meu belzaak. De eigenaar bevindt zich nog steeds hierin en tracht, als goed mid denstander, de zaken marcheerende te houden. Helaa?gistermorgen was de eige naar bezig zijn boeltje uit huis te laden. Was de grond hem te warm onder de voeten gewordenHad ook hem den bommen-angst aangetast De politie-man wilde er meer van weten. Dus stapte hij af, en keek hoofdschuddend en misprijzend het ver- huis-gedoe aan. Tenslotte werd ook dit toezien hem te machtig en tot de ver huizers toestappend vestigde hij hun aandacht op het feit, dat het toch eigen lijk geen manier was dat men zoo met hutje en mutje vertrok. Om op een der gelijke manier de stad in den steek te laten. De eigenaar van de zaak stond te kijken alsof hij het in Keulen hoorde donderen Hij stond daar te kijken in de strenge en teleurgestelde oogen van den politie man, die eigenlijk een standje had wil len maken. Eindelijk krijgt de zakenman zijn spraak weer terug. Om op te merken: „Maar m'nheer de inspecteur, ik mag toch zeker wel een ameublement gaan leveren? Ik heb gisteren juist weer een bestelling gehad van menschen die in de Prof. Zeemanstraat zijn komen wonen. Ik dacht dat dat mocht Nogmaalshistorisch! Zooals tal van plaatsen in onze provincie, is ook Hoorn evacuatieoord voor een groot contingent stadgenooten geworden. Meer dan 300 Helderschen zijn daarnaar uitgeweken en met velen van hen zijn wij het contact kwijt geraakt. Een bekend Helderschman zal een dezer dagen trachten het contact met de Helder schen en onze krant te herstellen. Het is onze oud-hoofdconducteur van de Ned. Spoorwegen, de heer J. J. Mallet, tijdelijk wonend Drie- boomlaan 309, te Hoorn, die zich bereid heeft verklaard, het correspondentschap en agent schap van de Heldersche Courant op zich te nemen. Alle stadgenooten in Hoorn zullen een dezer dagen door hem worden bezocht en wij ver trouwen, dat velen weer door middel van de Heldersche Courant het contact met Den Hel der zullen herstellen. KOFFIE EN THEE GESTOLEN. Door de politie in Schagen werd aangifte gedaan dat door iemand uit Den Helder een hoeveelheid koffie en thee ontvreemd werd. De politie stelt een onderzoek in. AUTO TEGEN DEN GEVEL. Een vrachtauto kwam dezer dagen in on zacht contact met den gevel van een winkel huis aan de Spoorstraat. De gevel werd be schadigd en de eigenaar beklaagde zich bij' de politie. RIJWIEL VERMIST. Een stadgenoot deed bij de politie aangifte, dat hg zijn fiets, die hg even aan de Buiten haven neergezet had, niet meer teruggevon den had. Een onderzoek wordt ingesteld. DE KINNEBAKSLAG. Iemand deed klacht bij de politie, dat hij door een ander op het gezicht geslagen was. Ook dit wordt onderzocht, NOG EEN RIJWIEL WEG. Een bezoeker van een café, die zijn fiets eenigen tijd buiten liet staan verzuimde het karretje op slot te doen, moest naderhand constateeren, dat het vehikel weggenomen was. De politie stelt een onderzoek in. URK, 23 Juli. Door 80 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 14000 pond Kuilpaling, van 40 tot 850 pond per vaartuig, prijs 16^—19^ ct.: 950 pond Lijn- of Beugaal, 2227 ct. en 200 pond Bleibaars, 2022J^ ct. Alles per pond. ZWAAR GESTRAFT. Naar ons werd medegedeeld, is de heer A. V. te Urk wegens het onvoldoende ver duisteren veroordeeld tot 14 dagen hechtenis. DE HEER REBEL A.S. ZONDAG TE URK. Nu de heer Rebel, voorganger bij de Chr. Ger. Kerk te Den Helder, in zijn eigen ge meente te Den Helder niet kan voorgaan, neemt deze des Zondags nu verschillende beurten elders waar. Hij preekte den vorigen Zondag te Zaandam en hoopt nu a.s. Zondag in de plaats van Ds. van Voorthuyzen te Urk voor te gaan.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5