vuren van Tohr Kort commentaar Hoe de Eogelsche soldaat ten oorlog trekt Groote Clown Hoeveel Amerikaansche vliegtuigen voor Engeland? Radioprogramma door Edgar Rice Burroughs het wordt hem gemakkelijk gemaakt, zich aan den alge- jjeenen dienstplicht te ont. trekken Het uur der afrekening FEUILLETON WAAROM TREUR JE, Groote werken in Groningen Tijdens duisternis verdronken $iuemmen Poging tot record verbetering Een uniform, die den infanterist op een monteur doet gelijken. (Van een militairen medewerker) De Engelsche soldaten staan algemeen bekend onder den naam van „Tommies"; de ze benaming is ontleend aan den legendari- sehen naam Thomas Atkins (het verklein woord van Thomas is Tommy). Zooals men weet, was Engeland tot het begin van dezen oorlog het eenige land in Europa, dat geen volksleger bezat, doch alleen beroepssolda ten. Wel is waar werd onder druk van Frankrijk de algemeene dienstplicht inge voerd, doch in den waren zin des woords kan deze niet „algemeen" worden genoemd, daar het zeer gemakkelijk is, zich daaraan onder voorwendsel van gewetensbezwaren of bezwaren van godsdienstigen ^pard te onttrekken. Wanneer het er op aankwam, oorlog te voeren, heeft Engeland zich altijd op het standpunt gesteld, dat het voldoende was, met zijn vloot op te treden en diep in den geldbuidel te tasten. De kleine legermacht, waarover het beschikte, werd eigenlijk uit sluitend gebezigd voor het verrichten van po litiediensten in het reusachtige Britsche Rijk en zijn koloniën. Hieruit valt het ook te verklaren,' dat van de twee of drie bataljons, waaruit een En- gelsch-regiment bestaat, zich er steeds één in de koloniën bevindt. In de uniform des Engelschen soldaten zijn vele zakken. In het Engelsche leger vormt niet het re giment, doch het bataljon de eenheid. De toevoeging grenadiers, lansiers, Hooglan ders heeft alleen betrekking op een naams- traditie. Het Engelsche bataljon bezit een sterkte van 28 officieren en 872 onderofficieren en manschappen, in totaal dus 900 man. Drie bataljons vormen een brigade, drie brigaden een divisie. De motorriseering is bij de En gelsche strijdkrachten tot het uiterste door gevoerd. Zoo beschikt een bataljon infante- .rie over bijna 100 motorvoertuigen, waaron der 12 pantserwagens, 41 vechtwagens, 11 vrachtauto's, 10 gepantserde tractors, enz. De uniform van de infanterie, ingevoerd door den vroegeren minister van Oorlog Hore Belisha. bestaat uit een uit één stuk genaaide bekleeding met tal van opgenaai de groote zakken. Zij ziet er weinig militair uit, doch maakt veeleer den indruk van een overall voor een monteur. De infanterie is bewapend met twee ge weertypen, namelijk 't model van 1903., me' lange bajonet, en dat van 1914. met korte bajonet. Verder voert elk bataljon tal van zwaardere wapens mede, o.a. 42 granaatwer pers, 30 gepantserde zware machinegeweren en 150 lich'-e. Naar uit Vichy wordt gemeld, schrijft de „Journal" naar aanleiding van de nieuwe wet op met verlies der Fransche nationali teit, dat het Fransche publiek over deze maatregelen bijzonder voldaan is. Veel te veel Franschen, en vooral de Franschen van jongen datum, hebben na hun rampzalige politiek getracht.'voor hun gerechte straf de vlucht te nemen. Het volk zal de regeering Pétain voor haar besluit dankbaar zijn. Het uur der afrekening heeft geslagen. DOOR A H KOBER 38. Eindelijk was het de eerste Maart! Joe Golden werd wakker met een gevoel, dat hij al tientallen van jaren niet meer gekend had: zoo vroolijh en plechtig. Hij had het spoor boekje nagezien en uitgerekend, dat de ar- tisten uit Parijs al 's middags om een uur of twaalf in Hamburg konden zijn. Hij zou dus om één uur naar de „Hansa" gaan om zijn dochter te begroeten. Hoe dikwijls had hij zich de laatste dagen dat weerzien voorge steld! Zephora zou natuurlijk op haar moeder lijken hg hoorde in gedachten al haar jonge stem, haar lach, de verheugde kreet, waarmee zij haar vader om den hals zou vliegen... Maar terwijl hg' op weg was naar „Hansa" draaide hij ineens weer om. Het zou zeker nog mooier zijn om Zephora vanavond als „La bella Chiguita" op de planken te zien, als de perfecte artiste, omjubeld door ap plaus, de ster van de revue! En dan zou hij naar haar garderobe gaan... Nog verschillende keeren in den loop van dien dag dwaalde Joe Golden besluiteloos om het Hansa-theater heen. Hij kon zijn ongeduld nauwelijks meer bedwingen, zou hg zijn doch ter niet vast gaan opzoeken? Maar neen, hij bleef er toch bij om eerst de voorstelling te gaan zien. Goed beschouwd, was hij als artist zelfs verplicht Zephora voor tiaar debuut elke opwinding te sparen; en opwinden zou de vreugde over het weerzien met haar toch zonder twijfel. Joe Golden vond de Argentijnsche revue tamelijk vervelend. Doch het publiek scheen een andere meening te zijn toegedaan en was vol lof over de rijke décors, de kostbare cos- tumes, de uitheemsche dansen, het zwaar moedige Zuid-Amerikaansche gezang en de kunststukken der Gauchos. Joe vond, dat alles veel te lang duurde. Hij kon het optreden van La belle Chiquita in de vierde scène nauwe lijks afwachten. Daar was ze eindelijk! Engeland moet verschillende hoogovens dooien. Hei is thans in Engeland reeds zoo ver Kekomen, dat de staalindustrie zich gedwon gen heeft gezien, talrijke hoogovens te doo- en in de beroemde ijzerverwerkendc riis- i 'eten in Midden- en Noord-Engeland, om dat het noodige erts ontbreekt. Hiervoor be- -■aan twee redenen. In de eerste plaats wordt de scheepvaart in het Kanaal en ook in de lersche Zee buitengewoon sterk belemmerd en in de tweede plaats begint zich nu het feit voelbaar te maken, dat En- geiand is afgesneden van zijn vroegere erts leveranciers. an 10 April af krijgt het geen erts meer uit Zweden; dit vormde ongeveer 30% van den totalen invoer van ijzererts in Engeland. Den Kklen Mei was het gedaan met den reusachtigen aanxoer van ruw staal en half fabrikaten uit België en Luxemburg. Op 8 Juni deelde het Duitsche legerbericht mede, dat „aan de Noordkust van Spanje Engel sche transportschepen in den grond waren geboord"; en in den laatsten tijd werd ook dé zeer aanzienlijke ertstoevoer uit Algerije en Tunis afgesneden. Uit Canada heeft Engeland dit jaar geen erts meer te wachten, want de St. Lauren- tiusrivier vriest reeds vroeg in den winter dicht. Het erts, dat in Engeland zelf wordt gedolven, bezit een slechts zeer laag ijzer gehalte, of wel de mijnen liggen ver ver wijderd van de hoogovens een nieuw be wijs, dat de Engelsche ijzer-industrie zich op de gemakkelijkste en uit kapitalistisch oogpunt rendabelste wijze toelegde op de verwerking der ertsen, zonder daarbij reke ning te houden met de belangen van de landsverdediging. Engeland moet zuinig zijn met de thee. Ten gevolge van de rantsoeneering der thee moet men in Engeland buitengewoon zuinig zijn met dit artikel een zware slag voor den gemiddelden Engelsclnnan die, zooals men weet, een eerste liefhebber is van dit genotmiddel. Het nieuwste op dit gebied is nu, dat de caféhouders verplicht zijn om den gast, die in hun inrichting de thee heeft gebruikt, de de afgetrokken thee mede te geven, om hem in staat te stellen, thuis daarvan gebruik te maken voor een tweede zetsel. Het eigenaardige is, dat men op de eieren niet zoo zuinig is. Deze zijn niet in de distributie opgenomen, doch nog in den z.g. „vrijen" handel verkrijgbaar, met het gevolg, dat de prijs is gestegen tot 15 a 20 cent per stuk. De Britsche minister van luchtvaart, lord Beaverbrook. heef t Woensdagavond in een radiotoespraak verklaard, dat de Amerikaan sche regeering toestemt in het bouwen van 3000 vliegtuigen per maand voor Engelschb rekening. Met den bouw zou onmiddellijk worden begonnen. Van deze mededeeling heeft men in mili taire kringen in de Vercenigde Staten met verwondering en twijfel kennis genomen Vol gens de New York Herald Tribune noemen deze kringen het denkbeeld eenvoudig fan tastisch. Op het oogenblik. aldus zeggen zij, kunnen nauwelijks 1000 toestellen per maand gebouwd worden. In Januari 1941 kan dit aantal ternauwernood tot 3000 ge stegen zijn. Men heeft den Britschen inkoops agent, Purvic, ondubbelzinnig te kennen ge geven, dat buitenlandsche opdrachten geen schade aan het nieuwe Amerikaansche wa peningsprogramma mogen toebrengen. De New York Times herinnert er in dit verband aan, dat Lord Beaverbrook kort geleden ook reeds voorbarig- een zoogenaamde overeen komst met Ford heeft uitgebazuind, terwijl de onderhandelingen in werkelijkheid mis lukten" I PAUS ZEGENT HUWELIJK IN VAN ZIJN NEEF. In zijn particuliere kapel heeft de Paus 't huwelijk ingezegend van zijn neef. den mar kies Jules Pacelli, met de markiezin Picra Bombrini. De plechtigheid droeg op ve lan gen van den paus 'n striki intiem karakter wegens den huidigen toestand. HET ROMEINSCHE LUCHTDOELGESCHUT IN ACTIE. De Popoio di Roma schrijft: In den nacht van 24 Juli is het luchtdoelgeschut van Rome in werking gesteld. Eenige uren tevoren had Churchill in het Lagerhuis verklaard de mo gelijkheid van een bombardement van Rome niet te willen uitsluiten. Volgens de Zwitser- sche pers zouden ook de gebieden van Noord- Italië het doel vormen yan de Britsche lucht macht. Hieruit blijkt, vervolgt het blad, dat Engeland zich gereed maakt den luchtoorlog op vermetele wijze te verscherpen. Waar de vijand geen scrupules kent. zullen wij hier op niets anders dan met meedoogenlooze» aan vallen kunnen antwoorden. Een nieuwe begraafplaats van 2 millioen. De geirieenteraad van Groningen staat voor belangrijke besluiten. Er is een plan tot verbreeding van enkele straten in de binnen stad, dat f 112.000 vergt en B. en W. stellen voor een nieuwe begraafplaats aan te leggen welke twee millioen zal kosten. Tenslotte is nog een plan ingediend tot verbetering van een aantal straten in het Westen der stad. Dit plan kost f 422.000. Burger hoorde hulpgeroep. Omstreeks één uur hoorde een bewoner van de Waldeck Pvrmontkade te Den Haag hulpgeroep. Hij snelde zijn huis uit en be merkte, dat het geroep uit het water kwam. Daar hij echter tengevolge van de diepe duisternis niets kon onderscheiden, waar schuwde hij de politie. Enkele motoragen ten haalden kort daarna met de dreg den 54-jarigen L. M. D. uit de Schuvtstraat uit het water op. Deze was vermoed lijk, door de duisternis misleid, te water geraakt. De le vensgeesten bleken reeds geweken. Het stof felijk overschot is door den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Officieus is record 10X100 M. ge broken. Nadat het 10X100 meter vrije slag-record Zondag 14 Juli officieus is gebroken, zal thans een officieele poging worden onderno men om dat record te verbeteren op Zondag 28 Juli des middags om 2 uur in het zwem bad aan de Mauritskade in Den Haag Er is in de laatste veertien dagen extra hard ge traind, zoodat dan ook verwacht wordt, dat het huidige record dat is gevestigd op 11 min 6,6 sec., met niet minder dan 10 sec. verbeterd zal worden. De 10 zwemmers, die aan deze record-po ging zullen meedoen zijn: 1 Frits Ruimscho- tel, 2 Cees Pley, 3 Hans Thomas, 4 Frans Borgman Brouwer, 5 Hans Holshergen 6 Hans Klisters 7 Ruud den Hamer 8 Piet de Groot, 9 Evert van Manen 10 Pim v. d. Hoek ZATERDAG 27 JULI 1940. Jaarsveld 414.4 m. NCRV-Ultzendlng. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (opn.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Cello, piano en gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Stichts salon-orkest 12.451.00 Berichten ANP). 1.30 Orgelspel en gramofoonmuziek. 2.15 Stichts salon-orkest. 3.00 Christ. lectuur. 3.30 Viool, piano en gramofoonmuziek. TARZ AN en de 160. Ahtea was woedend op Janette. Ze geloof de nog steeds, dat Tarzan het meisje liefhad en daaraan weet zij de moeilijkheden, die ze met den aapman had. Goed, Janette zal eerst sterven. In haar onberekenbare woede dacht Ahtea, dat ze daarmede alles zou redden. Haar ogen gaven een plotseling teken aan de groep priesters. Een van hen liep naar voren naar de handle. Toen zijn vingers de handle vastgrepen, suisde het zwaard van Tarzan door de lucht en boorde zich in de rug van den priester. Met een kreet van pijn viel de priester op den grond, in zijn val de hefboom neerdrukkende. Met een dof gerom mel begon het rotsblok van zijn plaats te glijden, zodat de opening vrij kwam. Vlam men schoten door de opening naar boven. Een wilde lach klonk van Ahtea's lippen. „Zo, Tarzan van de Apen. Je dacht Ahtea te beletten wraak te nemen! Janette Burton gaat in de vuren van Tohr met het heilige mes in haar hart." Haar ogen glinsterden koortsachtig, toen ze haar hand ophief, om toe te stooten. En Tarzan was machteloos om het haar te beletten. 4.20 Gramofoonmuziek. 4.45 Christ. kinderkoor „Zanglust" met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Voor de jeugd. 6.15 Gramofoorynuziek. 6.30 VPRO: Lezing. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.0 Berichten. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Christ. gemengd koor „J. S. Bach", solisten en de philharmomsche kapel „Mozart" (8.50—9.10 „Wat de Bgbel zelf zegt", lezing). 9.25 Trompet en orgel (opn.). 9.45 Utrechts Stedelijk orkest en soliste (opn.). Hierna Schriftlezing. 10.1510.30 Berichten ANP en sluiting. Koolwgk 1875 m. VARA-Uitzending. 7.00 Berichten Duitsch. 7.15 Berichten Engelsch. 7.30 Gramofoonmuziek (Om 8.00 Berichten ANP). 9.30 Berichten Vlaamsch. 9.45 Fantasia. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Esnieralda en solist. 11.15 Berichten Engelsch. 11.30 Berichten Vlaamsch. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Orgelspel. 12.30 Berichten Duitsch. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Sylvia-Amusements-orkest (opn.). 1.45 Gramofoonmuziek. Hij zou haar niet herkend hebben zonder het programma. La belle Chiquita was een groote, tamelijk g vulde vrouw met een smal gezicht door diepzwart naar omlijst. De groote oogen lach ten; maar voor het overige maakte haar verschijning een melancholieken sent'inen- teelen indruk. Het lied, dat zij als eer9te num mer ten beste gaf. paste geheel hierbij. Ge kleed in een zeer nauw zwart eostume. dat slechts op de schouder door een enkele groote. witte orchidee versierd werd, danste zij met kleine ingehouden gebaren een zwaarmoedige Argentijnsche Zamba. Joe Golden luisterde gretig naar de donkere altstem, doch her kende ook deze niet. Hij moest toegeven dat zijn dochter evenmin op Edith als oo hemzelf leek; en toch ging er iets van naar uit, dat hem nu eens een gevoel van jubelend geluk gaf en dan weer kon doen schreien. Nog vier maal verscheen La bella Chiquita op het tooneel, in een Spaansche dansscène la Otéro, als overmoedig Gaucho, als gooche laar met een hoogen hoed op krullig jongens haar en tenslotte als voorname dame in avondjapon een salontango dansend met haar partner. En telkens opnieuw verwonderde Joe Gol den er zich over, Uat dit meisje op het tooneel zoo heelemaal niet leek op de voorstelling, die hg zich uit zijn herinneringen aan Edith en hun beider kleine, jevormd had... Hij klopte aan garderobe no. 1 en ging dadelijk daarna binnen. Zephora, die alleen was. schrok, toen zij in haar spiegel een man zag staan „Wat beteekent dat?" riep zij in het En gelsch. „Dit is een damesgarderobe Golden trok de deur achter zich dicht en bleef rustig staan. Nu Zephora de zwarte pruik had afgedaan en hij haar zachte blonde haar kon zien, dacht hg: zg lgkt tóch op Edith... „Mijn naam is Golden Joe Golden, tot voor korten t'jd chef van het Goldmitrio," stelde hij zich voor, terwijl hg nog steeds bij de deur stond. Maar er veranderde niets in het gezicht van Zephora toen zij beleefd antwoordde: „O. dus een beroemd collega? Maar waar om komt u hier zoo plotseling binnengeloo- pen? Ik ben me aan het afichminken. Wat wenscht u „Heeft Henry Eagle je niets over mij ge zegd of geschreven," vroeg Golden, terwijl hg een stap naderkwam. Zephora dacht een oogenblik na en schudde toen het hoofd. „Heeft hij u dan geschreven? Hebt u be richt van hem? Hij maakt het toch goed, nietwaar?" Joe hoorde met afgunst de aanhankelijkheid in haar stem. „Ja! Herify Eagle heeft mij geschreven, dat hij je aan mg terug zou ge ven, dat ik je hier in Hamburg 'ton komen halen!" zei hg nu. met meer nadruk dan hij eigenlijk gewild had. Zephora schrok „Teruggeven? Komen ha len? Wat bedoelt u?" Hij wilde haar dadelijk geruststellen en zei met een milde stem waarin zijn innige vreug de gloeide: „Je oent mijn dochter ik ben je vader!" Maar Zephora nam de handen, die hg naar haar uitstrekte niet aan. Zij ging met een ruk stijf rechtop zitten, alsof zij hem moest afschrikken, keek hem recht in de oogen en zei rustig: „Ik ben de dochter van Henry Bottom Eagle ik ben er trotsch op dat hij mijn vader is en zal nooit een anderen man vader Een oogenblik schoot de drift hem naar het hoofd en Golden moest zich bedwingen, want hy voelde plotseling den drang haar door elkaar te schudden toen werd zijn gezicht aschgrauw. „Je vergist je, Zephora zei hij zacht. „Hetary Eagle is je pleegvader geweest hy heeft je laten opvoeden en zeer goed en trouw voor je gezorgd; maar je ware vader ben ik, Joe Golden! Je moeder, Edith Bo- lansky. was mijn vrouw, mijn wettige vrouw! Twintig, bijna een en twintig jaar geleden ben je te Peterhead in Schotland geboren... Dit is de zuivere waarheid, Zephora!" Zij had stil en aandachtig geluisterd. Nu leek haar gezicht veel op dat van Edith, maar Ed th was nooit zoo ernstig geweest, had nooit zoo plechtig gesproken als nu haar dochter deed: „Het is goed, Joe Golden, dat wij deze zaak bij mijn aankomst in Europa maar da delijk bespreken. Ja, Henry Eagle heeft mg datgene, wat u zooeven vertelde, op mijn achttienden verjaardag medegedeeld. Ik heb het even rustig aangehoord alj thans en toen heb ik Henry Eagle omhelsd en gekust en lachend tegen hem gezegd: Ik heb maar een vader en dat ben jg! Hoort u Joe Gol den? Lachend heb ik dat gezegd en ook nu nog. steeds, altgd zal ik met dezelfde hartelijke blgdschap erkennen, dat Henry Eagle mgn lieve "ader is! Het is mogelgk. dat ik aan u het leven dank. maar wat ik vandaag ben, dat dank ik enkel aan hem! He- ir mg onmogelijk om voor u datgene te voelen, wat ik slechts voor Henry voelen kan zoolang ik leef: kinderliefde". Terwgl Joe Golden deze woorden hoorde, was het alsof hg doodbloedde aan een inwen dige wond: alle drift, alle boosheid en alle kracht waren van hem geweken. Zephora (2.002.15 Berichten Duitsch. 3.153.30 Berichten Engelsch. 4.00 Reportage. 4.20 Orgelspel. 5.00 Berichten Duitsch. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Vara-orkest (opn.). 6.15 Berichten Engelsch. 6.30 Rosian-orkest 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.20 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten Duitsch. 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten Engelsch. 8.45 Berichten Vlaamsch. 9.00 Gramofoonmuziek (9.159.30 Berichten Engelsch). 9.45 Berichten Vlaamsch. 10.00 Berichten Duitsch. 10.1510.25 Berichten ANP. 10.30—10.45; 11.15—11.30 en 0.15—0 30 Berichten Engelsch. 1-001.15 Berichten Vlaamsch. 1151.30 Berichten Engelsch. zag, hoe bleek hij werd en wilde hem, daar hg' het bewustzijn scheen te ver'lezen, steu nen... Maar Golden stiet, met een moede- looze handbeweging de deur al open en wan kelde heen. Doch daarbuiten voelde hg opeens zijn bloed weer stroomen, de bezinning terug- keeren en een geweldige toom spande zijn spieren. Hij greep naar de deur. wilde ze openrukk n... maar al zijn heftigheid was tevergeefsch. Zephora had de sleutel in het slot omgedraaid... HOOFDSTUK 11. Zoo ontstaat een groot nummer! Joe Golden bleef den volgenden dag in bed liggen tot het donker begon te worden. Een paar maal had hij getracht op te staan, doch hg voelde zich als geradbraakt. Toen hg zich tenslotte had aangekleed om weer naar het Hansa theater te gaan gaf de hotelportier hem een brief. Hij was van Zephora en luidde: „Beste mijnheer Golden! Ik voel mij ver plicht u mede te deelen, dat ik bg hetgeen ik u gisteren gezegd heb, zal blgven. Ik verzoek u daarom mg niet meer te komen bezoeken. Met vriendelijke groeten, Zephora Bottom La bella Chiquita." Den volgenden morgen ging Golden naar een advocaat en legde hem zijn geval voor „Naar alle waarschijnlijkheid," verklaarde deze enkele dagen later, „kunt u uw dochter Zephora dwingen om bij u te komen wonen. Want zg is nog minderjarig, en de heer Bot tom Eagle heeft haar niet geadopteerd. Uzelf bezit de Engelsche nationaliteit, mijnheer totmjtol ^eph°ra is Amerikaansche, totnutoe. Het zal nog wel eenigen tijd duren eer deze ietwat gecompliceerde kwestie heele maal goed is opgelost 111 Uj Z0° goed ziJn zo° Sauw mogelijk, d!t ï/w*^ nog' ZePhora mee te deelen da ik het recht heb om haar als mgn doch- Ja hEar Wil' tot te'nemen? Ja, schrgft u haar dat! Dan zal zij de ernst Jlan d® zaak misschien begrijpen en wij zul- denken 'r anders over Saat Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 7