Geen particulier leiderschap Kippcnstapcl Successen op zee en in de lucht BROOD Avenol neemt ontslag GIBRALTAR gebombardeerd op bonnen 81 tot en met 90 Finsch-Russische overeenkomst Eén voetbalbond in Nederland tot op een derde teruggebracht MISBRUIK van Roode Kruis embleem De Leipziger najaarsmesse Marktberichten Duitsch legerbericht Italiaansch legerbericht Geen militaire portvrijdom meer Tweede brochure van mr- Linthorst Homan Afslachting op groote schaal noodzakelijk BERLIJN, 26 Juli (D.B.N.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: De luchtmacht heeft Britsche vliegvelden in midden-Engeland en het radiostation te Dover aangevallen. Onze gevechtsvliegtui gen en duikbommenwerpers hebben, zooals reeds is medegedeeld, in weerwil van het slechte weer een aanzienlijk succes in Het Kanaal behaald. Van een convooi, dat krachtig door zee- en luchtstrijdkrachten be veiligd was, konden 11 koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 43.000 br. reg. ton tot zinken worden gebracht. Drie andere koopvaardijschepen, met een geza menlijken inhoud van 12.000 br. reg. ton zijn in brand gebombardeerd,, of zoo zwaar be schadigd, dat zij als geheel verloren moeten worden beschouwd. Bovendien gelukte het een torpebootjager in brand te bombardee ren en een tweeden ernstig te beschadigen. Ten zuiden van het eiland Wight is verder een koopvaardijschip van 8.000 br. reg. ton tot zinken gebracht, zoodat men kan aanne men, dat op een enkelen dag uitsluitend door aanvallen der luchtmacht de vijand 63.000 br. reg. ton heeft verloren. Bij deze aanvallen op de Engelsche scheepvaart is het verschillende malen tot hevige luchtge vechten gekomen. In het Kanaal heeft een numeriek sterkere Britsche formatie jagers onze vliegtuigen aangevallen en 8 toestel len van het type Spitfire en een Hurricane- machine verloren, terwijl slechts twee Duit sche vliegtuigen werden neergeschoten. De Britsche luchtmacht heeft ook in den nacht van 25 op 26 Juli haar vluchten bo ven Noord-, West- en Midden-Duitschland voortgezet, Schade van militaire beteekenis werd niet aangericlïT. Ook de materieele schade aan nietmilitaire objecten is onbetee- kenend. In den loop van den nacht zijn vier vijan delijke vliegtuigen door luchtdoelgeschut neergehaald, een machine werd neergescho ten door nachtjagers. In totaal heeft de vij and gisteren 23 vliegtuigen verloren, waar van 19 bij luchtgevechten en de rest door luchtdoelgeschut werden neergehaald. Ne gen Duitsche vliegtuigen worden vermist. Het hoofdkwartier van het Italiaansche leger maakt bekend: Een onzer formaties bommenwerpers heeft na een langdurigen nachtelijken vlucht de marinebasis Gibral tar bereikt en doeltreffend gebombardeerd. Al onze toestellen zijn op hun bases terug gekeerd. In Noord-Afrika hebben onze jachtvlieg tuigen bij een luchtaanval op Derna, welke ©enige slachtoffers maakte en geringe schade aanrichte, een vijandelijk vliegtuig van het Gloucester type neergeschoten. De door het bombardement van de petroleum- installaties van Haifa aangerichte schade is, naar de vijand zelf toegeeft, aanzienlijk De brand kon pas na vele uren beperkt worden. Opj 31 Augustus a.s. gaat hij heen als secretaris-generaal van den Volkenbond. BERN, 26 Juli (D.N.B.) De secretaris-ge neraal van den Volkenbond, Avenol, heeft tegen 31 Augustus zijn ontslag genomen. De leiding van het Volkenbondssecretariaat zal, naar men verneemt, worden overgenomen door drie hooge ambtenaren van den Volken bond, die daartoe een commissie zullen vor men. Avenol, dit tot dusver secretaris-generaal van den Volkenbond was. In het schrijven, waarmee hij zijn ontslag neemt, heeft de secretaris-generaal van den volkenbond Avenol, o.a. verklaard: Daar de Volkenbondslichamen onder de huidige omstandigheden niet bijeen kunnen komen, is in werkelijkheid aan de bevoegd heden van het secretariaat een einde geko men. Het bestuur van een kleine groep amb tenaren en de leiding van de financieele diensten van den volkenbond rechtvaardigt niet langer de instandhouding van een poli tieke leiding, daar zulks met de feitelijke om standigheden niet overeen komt. Automatisch vervallen, nu er geen leger meer is. Aangezien er thans hier te lande geen mi litaire formaties meer bestaan de opbouw dienst kan hiertoe niet worden gerekend, noch de thans onder het departement van Justitie ressorteerende marechaussee is hiermede het recht op gratis verzending van briefkaarten en couranten door en aan militairén beneden den rang van officier automatisch vervallen. Alle correspondentie, verzonden door of gericht aan bij den op- bouwdienst of de marechaussee dienenden, moet derhalve normaal worden gefrankeerd. i In zijn reeds aangekondigde tweede bro chure, zegt Mr. J. Linthorst Homan, behoo- rende tot het driemanschap, dat de „Neder- landsche Lnie" wenscht te stichten, dat voor hem onomstootelijk vaststaat, dat men al om in ons volk de oude fouten niet alleen voelt, doch reeds lang gevoeld heeft en dat wij dus reeds, wellicht onbewust, verder op den weg naar verjonging en vernieuwing wa ren, dat uit de uiterlijke teekenen bleek. De schrijver verdedigt dan zijn contact met de politieke partijen, da_t plaats vond omdat de voorzitters der partijen reeds zelf standig aan de concentratie werkten. Door de plaats gevonden besprekingen is een tweesoortige actie voorkomen. Mr. Linthorst Homan ziet niet in, waar om hij niet met de voorzitters der oude par tijen zou praten. Ons volk wil niet meer van partijpolitiek weten, maar is dat een reden om velen van hen, die, voorheen met groot idealisme voor de Nederlandsche zaak, zoo als zij die zagen, bezield waren, terzijde te schuiven? Sommigen verkondigen met groote heftig heid, dat zij de eenig juiste weg zien, welke ons volk heeft te gaan, maar ook deze wegen zijn weer onderling verschillend. Er zijn groepen welke met groote scherpte het recht opeischen voor geheel ons volk te spreken en het is bijna uitsluitend hun ge luid dat klinkt. Welnu, dat is onjuist en dat doet ons volk onrecht aan. Ik wil het recht erkend zien van het Ne derlandsche volk, dat niet tot deze groepen behoort, zich ook op zijn wijze te uiten, niet in partijpolitiek, doch in zijn nieuwe vader- landschen zin. Ons volk „wil iets" en is daar van niet meer af te houden. Het wil een nieuwen politieken vorm zoeken en vinden, doch als wij zwegen, zou het zijn alsof de Nederlanders, die niet kunnen medegaan met hen, die reeds nu politiek werkzaam zijn, lauw en laks zijn en niet verbeteren willen. Tegenover 'ons volk en de bezettingsautori teiten is het noodig, dat het groote deel van ons volk, dat tot dusverre zweeg, een geluid doet hooien, opdat men al werkende den weg naar den „uiteindelijken politieken vorm van ons staatsbestel" vinden. Veel is nog te on duidelijk, vooral internationaal om een uit gewerkt programma te geven. Het voornaamste programmapunt is echter: werkelijkheidszin. Doel moet zijn een sterk Nederland met een sterk Nederlandsch volk. Wij willen samenwerken met allen die eveneens naar concentratie streven en de Raad van Bijstand, welke uit het economi sche en sociale leven zal worden gevormd zal door zijn samenstelling het bewijs leve ren, dat samenwerking met alle deelen van het arbeidende volk doel is. Er zijn er geweest, aldus vervolgt den schrijver, die mij op mijn brochure „Aan pakken" hebben geantwoord, dat ik alles wat ik wensch kan vinden in de N.S.B. en Natio naal Front. Het is mogelijk, dat deze stroomin gen zich zóó zullen afteekenen, dat zij ook verlangen tot medewerking wekken bij hen, die denken als ik en die, als ik, vasthouden aan onze va- derlandsche tolerantie en aan ons aloude wantrouwen in een particu lier leiderschap voor het Nederland sche volk. Voorloopig zie ik daarvan echter nog maar zeer weinig voor teekenen en zoolang behoud ik mij het recht voor, hier nog verre van te staan. Zegt nu deze of gene: „Niet gij zult ons volk den weg wijzen, maar ik of wij", dan antwoord ik: „Ik heb ook niet de pretentie, ons volk den weg te willen wijzen, ik wil slechts gezamenlijk met gelijkgestemden zoe ken naar onze plichten in dezen zwa ren tijd. Ik wil mijn volk dienen déér waar ik het denk te kunnen dienen en overeenkomstig den geest, welken ik in de jaren van mijn werk in ons volk heb leeren aanvoelen en lief hebben.' De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 29 Juli tot en met 4 Augustus a.s. de met „81" tot en met „90" genummerde dubbele bonnen van het broodbonboekje recht geven op iet koopen van 2500 gram rogge brood of 2000 gram ander brood. Elk der enkele bonnen geeft der halve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram an der brood. De bonnen, welke 4 Augustus nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog tot en met 8 Augustus a.s. geldig. Inhoud van het verdrag. Door tocht en ravitailleering van Rus sische troepen geregeld. DEMILITARISATIE VAN DE AALANDSEILANDEN. M o s k o u, 26 Juli (D.N.B.) Ten aanzien van de jongste overeenkom sten tusschen de Finsche en Sovjet-Russische regeering verneemt men thans van goedinge- lichte zijde het volgende: Tusschen den chef van de regeerig en mi nister van buitenlandsche zaken, Molotow en den Finschen gezant te Moskou, Paasi- kivi is dezer dagen een overeenkomst onder teekend, die, voor zoover thans bekend, drie verschillende complexen van problemen be vat. 1. Met betrekking tot het regime over de Aalandseilanden is overeengekomen, dat de ze eilandengroep gedemilitariseerd zal blij ven. De verdedigingswerken, waarvan tij dens den FinschRussischen oorlog begon nen is, zullen gesloopt worden. Van Finsche zijde is verder de toezegging gegeven, dat de Aalandseilanden niet aan een derde mogend heid zullen worden afgestaan. Bovendien krijgt de Sovjet-Unie het recht, zich regelma tig door een gevolmachtigde te overtuigen van den stand van den militiren toestand op de Aalandseilandengroep. Naar verluidt, heeft de Sovjet-Russische regeering voor de oplossing van dit vraagstuk twee varianten voorgesteld: Of de Aalandseilanden worden gedemili tariseerd en de in aanleg zijnde verdedigings werken worden gesloopt, of de verdedigings werken kunnen worden voltooid, doch dan met actieve deelneming der Sovjet-Unie. De Finsche regeering heeft de eerste Variant ge kozen. 2. Het tweede vraagstuk der Sovjet- RussischeFinsche overeenkomsten betreft den vrijen doortocht van' een beperkt aantal Sovjet-Russische troe pen, alsmede de militaire uitrusting en verzorging door de Sovjet-Unie over land via Finland naar de Sov- jet-Rtissische marinebasis Hangoe. Voor den doortocht over land moest een regeling worden gevonden, daar de Finsche zeeboezem tijdens den winter maandenlang dichtgevroren ligt en de verbinding tusschen Sovjet Russisch gebied en Hangoe via de zee gedurende dezen tijd niet mogelijk is. 3. Tenslotte is nog een overeenkomst ge troffen over de teruggave van die machine rieën, apparaten en fabrieljinstallaties aan de Sovjet-Unie, die na het beëindigen van den Russisch-Finschen oorlog uit de door de Sovjet-Unie bezette gebieden in strijd met de bepalingen van het vredesverdrag zijn weg gehaald. De Nederlandsche voetbalbond. Bestaande organisaties opgehe ven. De nationale stichting tot bevordering van de lichamelijke opvoeding deelt het volgende mede: De besprekingen met de navolgende voetbalorganisaties: K.N.V.B. Federatie van R.K. voetbalbonden, de Chr. Ned. Voetbal bond, de Ned. Arb. Sportbond afdeeling voet bal en de Ned. Voetbalfederatie, hebben tot resultaat gehad, dat unaniem is besloten tot het oprichten van den Nederlandschen voet balbond met opheffing van de thans bestaan de bonden. Slechts een goede kern blijft. Eierprijzen zoo mogelijk hooger. OOK DE EENDENSTAPEL WORDT STERK INGEKROMPEN. Dezer dagen is bekend gemaakt, dat ten gevolge van de veevoederschaarschte ook de pluimveestapel, welke een groot consument van voedergranen is, sterk zal moeten wor den ingekrompen. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt thans nog de volgende bijzonderheden hierover mede: lilet het oog op de beschikbare voor raden, zal de kippenstapel tot onge veer 6.000.000 stuks moeten worden gereduceerd. Dit is ongeveer een der de gedeelte van de normale grootte. Deze inkrimping zal uiterlijk 15 Sep tember a.s. haar beslag moeten heb ben gekregen. Daartoe zullen de voe dertoewijzingen geleidelijk lager wor den. Als basis hiervoor zal de Sep- tember-inventarisatie 1939 worden aangenomen, hetgeen hierop neer komt, dat per medio September a.s. niet meer voeder zal worden ver strekt dan voor ten hoogste 20 van het pluimvee, dat bij bedoelde inven tarisatie aanwezig was. Voorts zal op 15 September a.s. de voe dervoorziening voor kuikens ophouden. De in 1940 geboren jonge dieren moeten worden bijgeteld bij den stapel van volwassen pluim vee. Het ligt dus in de bedoeling de voeder toewijzing te doen per op het bedrijf aanwe zig dier tot een maximum aantal. Daarbij zal er streng op worden toegezien, dat nie mand meer dan dit maximum aantal die ren houdt. De pluimveehouders zullen bin nenkort een opgave ontvangen van het aan tal kippen, waarvoor zij op 15 September e.k. voeder mogen betrekken. Iedere pluimveehouder zal zijn sta pel dus sterk moeten inkrimpen. Hij beoordeele zelf, welke dieren hij het beste voor zijn bedrijf kan aanhou den. Bij de inkrimping zal er voor worden zorg gedragen, dat een goede kern overblijft, waaruit de stapel later weer kan worden opgebouwd. De mo gelijkheid zal worden opengelaten, dat particulieren, die tot nog toe kip pen hielden, enkele kippen kunnen aanhouden, om op deze wijze het huisafval tot waarde te kunnen brengen. Overbelaste markt. Deze inkrimping heeft tot gevolg, dat een groot aantal hoenders ter markt zal komen. Zooveel mogelijk zal er voor worden gezorgd, dat daarvoor een behoorlijke prijs kan wor den gemaakt. Een gedeelte zal in koel- en vrieshuizen kunnen worden geplaatst. De op slag-capaciteit is echter beperkt. Een groot gedeelte zal naar Duitschland kunnen wor den uitgevoerd. De momenteele exportprijs is van dien aard, dat daardoor belangrijke steun wordt gegeven aan de pogingen om ondanks de abnormale afslachtingen den marktprijs op een redelijk niveau te houden net is echter niet onmogelijk, dat in Augus tus en September de prijzen iets lager zul len worden. Indien mogelijk zal er voor worden ge zorgd, dat na de inkrimping van den pluim veestapel de eierprijs verbetert, waardoor de nadeelen van de inkrimping voor de direct betrokkene voor een deel zouden worden opgeheven. tl eendenstaPel zal echter een zeer sterke inkrimping moeten ondergaan. Daar- ij zal in het ook worden Rehouden, dat de ♦o ^V!ndeneieren onder de huidige om- j-, andlK^eden zooveel meer moeilijkheden oplevert dan die van kippeneieren- En toch maar 25 gulden bo^,, De Bredasche kantonrechter Mr. M. Bro„ wers behandelde gisteren een zaak tegen W W B L., voorheen autohandelaar te \m' sterdam, die in Juni te Zundert gebruik had gemaakt van het roode kruis onderschei dirgsteeken op zijn auto. De bovenzijde van de motorkap was voorzien van een roo2 kruis terwijl verdachte bovendien een roo! de kruis vlag vervoerde. De man had echter nog meer op zijn geweten. Hij reed n.1. «en Duitsche colonne en hield zich op in <u grenszone, waartoe hem een jaar tevoren den toegang was ontzegd wegens smokkela- rij Ten overvloede gebruikte hij het rood» kruis als dekmantel voor een hoeveelheid goederer "Hii in ziin wa^fin I eren, die hij in zijn wagen fraudu!e,13 over de grens had gevoerd en die daarenbo- ven nog van diefstal afkomstig bleken te zijn. Bij zijn aanhouding had hij verteld, dat hij het roode kruis voor zijn gemak op de auto had geschilderd. De ambtenaar van het O.M., hield een scherp requisitoir en eischte tegen den niet verschenen verdachte wegens misbruik vaa het roode kruis embleem f 25.boete. De kantonrechter veroordeelde conform den eisch. verdachts De Duitsche rijksspoorwegen laten een reeks extratreinen uit het buitenland loopen, ter gelegenheid van de Leipziger najaarsmei se van 25 tot 29 Augustus die rechtstreeks naar Leipzig rijden, zoo bijv. uit Denemar ken, Zweden, Noorwegen, Nederland, Hongarije, Italië en Zwitserland. De pas- en douaneformaliteiten voor de be zoekers van de Messe zijn bevredigend ge- regeld. Ook mogen buitenlandsche Messe-' bezoekers levensmiddelen en rookwaren! voor eigen gebruik vrij van aangifte naar Leipkig meebrengen. ANNA PAULOWNA VER HUIZENDEN GEËVACUEERDEN. Ongeveer 70 Heldersche vluchtelingen, die hier eigenlijk op onvoldoende wijze gehuis vest waren, vertrekken vandaag naar den Wieringermeerpolder. DE SPUIT ONDERGAAT DEN „VUURDOOP". Onze nieuwe brandspuit is voor het eerst in actie geweest. Natuurlijk was er wel al eens mee geoefend, maar nu gold het dan een heuschen brand, nl. dien van een stroo-j klamp van den heer N. de Wit aan den Middenvliet. De spuit doorstond de „vuur proef" uitstekend. Zoo'n brandje bleek maar een peuleschilletje voor haar te zijn. Ze kon dan ook al weer spoedig inrukken. PLAATS MAKEN VOOR ANDEREN Er worden hier thans voorbereidingen ge troffen om ook dié vluchtelingen, die eigen lijk heélemaal geen contact meer hebben met Den Helder, eveneens naar den Wierin germeerpolder te evacueeren, om zoodoende plaats te krijgen voor hen, die nog wel hun beroep in Den Helder uitoefenen. BREEZAND. NIEUWE RIJKSVELDWACHTER. De Rijksveldwachter J. Wagenaar, thans gestationneerd te Huisduinen, wordt met ingang van 1 Augustus overgeplaatst naar Breezand. WIERINGEtt 900 GASTEN Het aantal personen wat in onze gemeente vanuit Den Helder is ondergebracht be draagt thans ongeveer 900. VERLOREN Verl.: Een bruine damesportemonnaie inh'i f 1.62 en een bruine dames portemonnaie inh, f 1.— ALKMAAR. 26 Juli. Aardappelen per 100 Kg. 3.60i.60, aal- bessen per 100 Kg. f 11—16, andijvie per 100 stuks f 11.50, appelen per 100 Kg, f 2—4, bloemkool I per 100 stuks f 13—24, idem II per 100 stuks f 412, dopertwen per 100 Kg, f 9—12, druiven f 42.— per 100 Kg., kropsla per 100 stuks f 11.50, komkommers per 100 stuks f 2.605, meloenen per 100 stuks f 10 —30. peterselie per 100 bos f 1—2, perziken per 100 stuks f 18, postelein per bakje lé —40, rabarber per 100 bos f 1—1.50, radijs per 100 bos f 1.50. roode kool per 100 Kg- f 4.50, selderie per 100 bos f I.—, spinazie I 1 per bak, snijboonen per 100 Kg- I 12 20, dubbele spercieboonen per 100 KS» f 12—16, tuinboonen per 100 Kg. f 2.50—5, !^?ten 100 KB- f 14—20, wortelen per 100 Kg. 4.o08, idem per 100 bos 5—8, zwar te bessen 34.— per 100 Kg. ALKMAAR, 26 Juni. Kaasmarkt, Aangevoerd 31 stapels, zijnde 90.000 Kg.: Fabriekskaas kleine f38. Boerenkaas, kleine f 35.per 50 Kg. Han del goed. NOORDSCHARWOUDE, 27 Juli. Schotsche muizen 3.70—4.20 grooten 3.70, eigenheimers 4.-. bl. dito 3.70-4.20, drielin gen 2.80—3.50, kleine 1.30—1.90, uien 3.10, drielingen 5.10, gele nep 5.20—5.60, zilver- drielingen 4.90. zilvernep 7.70—8.40, tuin- P0<™n, 3-T' spercieboonen 12.20—13.20, wit' te kool 2.502.70, bloemkool 13.10. KK°P LANGENDIJK. 27 Juli. jLTh? muizen 3.70-4.30, drielingen 14on k>™€t 190' spercieboonen 116° 14 w ai r ^g. tomaten: A 14.20-14.30, B v»:ii druiven: Frankenthalers 61.—i He .veiluur duurt voort.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4