prijsverhooging BONNEN EN die deze week gelden Vier dooden bij auto ongeluk Engelands strijd tegen de ontmoediging Overtreding wordt streng gestraft Beginsel der vervangingswaarde niet aanvaard Engelschen in Japan gearresteerd Naar één journalisten organisatie VARA BLIJFT SOCIALISTISCHE OMROEP Metaalbewerkers achter Nat. Unie Uitgave aer uitg.-ivaij. nouanas iNooraerrwaruer in.v. ie ueo nciuoi De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van de departementen van handel, nijver heid, en scheepvaart en van land bouw en visscherij, maakt bekend, dat krach tens de „prijzenbeschikking 1940 no. 1" alle tot heden van kracht zijnde beschikkingen betreffende de prijzen van roerende goede ren en diensten zijn vervallen met uitzonde ring van de beschikkingen van 20 Februari 1940 betreffende den prijs van hooi, van 23 Mei 1940 betreffende den prijs van aardap pelen en van 6 Juni 1940 betreffende den prijs van weidegras, lucerne- en roode kla ver. Krachtens de „prijzenbeschikking 1940 no. 1" is het thans verboden goe deren te koop aan te bieden, te ver- koopen, te huur aan te bieden of te verhuren en ten aanzien van diens ten deze te verrichten tegen prijzen, welke hooger zijn dan de op 9 Mei be rekende prijzen. Onder den op 9 Mei voor een goed of dienst berekenden prijs dient te worden verstaan de prijs, welke bij het meerendeel van de op dien datum afgesloten transacties werd be rekend. Indien evenwel op 9 Mei geen transactie heeft plaats gevonden of de op dien datum berekende prijs als een uitzon derlijke moet worden beschquwd mag de le verancier ten hoogste een prijs in rekening brengen, welke bij het meerendeel van de door hem in de periode van 9 April—9Mei af gesloten transacties betreffende soortgelij ke goederen of diensten in rekening werd ge bracht. Voor het geval voormelde transacties betrekking hebben op andere hoeveelheden of kwaliteiten dan die, waarop de thans te sluiten transactie betrekking heeft, mag ten hoogste een prijs worden berekend, welke toendertijd in rekening zou zijn gebracht. In het geval de leverancier ook in laatstgenoem de periode geen enkele transactie heeft afge sloten, zal ten hoogste de op 9 Mei algemeen gebruikelijke prijzen kunnen worden bere kend. Volgens deze beschikking moet eveneens als prijsverhooging worden beschouwd iede re directe of indirecte vermindering van de tegenprestatie, bijvoorbeeld de verandering van de hoeveelheid, het gewicht, de kwali teit of van de betalings- en leveringsvoor waarden. Onder de bepalingen van de „prijzenschik- king 140 no. 1" vallen niet: goederen, waar voor op grond van de landbouwcrisiswet 1933 prijzen zijn of worden vastgesteld, als ook goederen uit het buitenland afkomstig, voorzoover deze nog niet in den eigendom van Nederlandsche afnemers zijn overge gaan. Tevens zijn van de voorschriften uit gezonderd: tarieven of prijzen voor het ver voer van personen of goederen en arbeids- loonen, ten aanzien hievan. alsmede voor alle andere prijzen gelden voorshands de door den opperbevelhebber van de Duitsche weermacht terzake vastgestelde bepalingen. In afwijking van bovenstaande regeling is in verband met de huidige vervoersmoeilijk- heden bij de „transportkosten-beschikking" bepaald, dat bij franco levering de daar mede samenhangende extra-transportkosten in rekening mogen worden gebracht. De le verancier zal evenwel duidelijk op de be treffende facturen het verschil in vracht moeten vermelden en deze aan de hand van vrachtnota's en dergelijke moeten kunnen staven. Deze uitzonderingsregeling geldt echter niet voor de bezorgkosten van detaoillisten binnen hun normaal afzetgebied. Bij de „detailprijzenbeschikking" is voorts een algemeene dispensatie verleend van het verbod tot prijsverhooging der detailprijzen met dien verstande, dat de detailhandelaar de prijs, welke hij op 9 Mei berekende, mag verhoogen met ten hoogste het bedrag, waarmede zijn inkoopsprijs als gevolg van een dor bevoegde instantie goedgekeurde verhooging is toegenomen, althans voor zoover het goederen betreft, welke tegen dezen hoogeren prijs werden ingekocht. Het beginsel der vervangingswaarde wordt dus niet aanvaard, teru-ijl ook de winke liersmarge, in geld uitgedrukt, niet mag toe nemen. Indien zich, ondanks deze dispensatie- regelingen, groote moeilijkheden mochten voordoen, zullen ten aanzien van bepaalde goederen of wel ten aanzien van bepaalde ondernemingen afzonderlijke regelingen kun nen worden gesteld. Verzoeken daartoe kun nen, mits van een gedocumenteerde toelich ting, waaronder een uitgewerkte kostprijs- calculatie, voorzien, door de volgende instan ties in behandeling worden genomen: Betreffende producenten- en Groothandels- prijzen: Voor industrieele grondstoffen en produc- ten< de rijksbureaux voor de nijverheid; voor landbouw-, veeteelt- en visscherij pro ducten (waaronder alle voedingsmiddelen): het rijksbureau voedselvoorziening in oor logstijd: Betreffende de détailprijzen: de afdeeling middenstand van het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart. In dit verband worden producenten en handelaren nog gewaarschuwd tegen het niet afleveren uit voorraad van goederen in normale hoeveelheden aan normale afne mers tegen de toegestane prijzen, tenzij ten aanzien van de aflevering krachtens de distributie- of hainsterwet beperkingen zijn voorgeschreven. Op de niet-nakoming van de hierboven be doelde bepalingen zijn door de prijsopdrij- vings- en hamsterwet zware vrijheidsstraffen en geldboeten gesteld. Bovendien stelt men zich in dat geval aan het gevaar bloot, dat toewijzingen of vergunningen, welke op grond van de distributiewet of landbouw crisiswet zijn verleend, zullen worden in getrokken. Aangezien in de afgeloopen we ken ondanks het algemeene verbod tot prijs verhooging in sommige gevallen toch prijs- verhoogingen hebben plaats gevonden, wordt den betrokkenen dringend aangeraden deze verhoogingen, voor zoover zij in strijd met de bovenstaande richtlijnen zijn, ongedaan te maken en de uit dien hoofde teveel ont vangen gelden aan hun afnemers te restitu- eeren. Tenslotte wordt er op gewezen, dat ook de kooper, de huurder of opdracht gever,, die opzettelijk bewerkt of mede- bewerkt of aan wiens schuld het te wijten is, dat de hierbedoelde voorschriften niet worden nagekomen, op gelijke wijze als de verkooper, de verhuurder of als degeen, die de dienst verricht, gestraft zal kunnen wor den. Het is dus in het belang van liet publiek zelf, indien men niet-toelaatbare verhoogin gen ter kennis van de bevoegde instanties brengt. Toelichting. Op de bovenstaande priisverordening heeft de prijsreferent in den staf van den rijks commissaris, dr. Trabold, de volgende toe lichting gegeven: In de nieuwe prijsverordening worden alle vragen beantwoord die zich tot nu toe ten gevolge van de uitvoering van het verbod van prijsverhooging hebben voorgedaan. Het is in beginsel verboden de prijzen van roe rende goederen alsook van alle voorwerpen van het dagelijksche leven, te verhoogen bo ven die van 9 Mei. Hetzelfde geldt voor het verhuren van goederen en het verrichten van diensten. Het vaststellen der prijzen op die van een bepaalden dag, kan in afzonderlijke geval len onbillijkheden meebrengen. De verorde ning maakt daarom een machtiging van den secretaris-generaal mogelijk, om in een en kel geval uitzonderingen toe te laten of af wijkende prijzen vast te stellen. Dt prijsverordening 1940 no. 1 omvat in haar regeling alle roerende goederen, het verhuren van goederen en het verrichten van diensten. Voor gevallen dat de prijsver ordening niet voorziet, blijft het door den Duitschen opperbevelhebber uitgevaardigde verbod van prijsverhooging van kracht. Dit geldt in het bijzonder voor huur en grond prijzen, voor verkeerstarieven, voor renten en voor premietarieven. Ook de loonen mo gen niet worden verhoogd. Daar het verbod van prijsverhooging echter slechts betrek king kan hebben op het Nederlandsche bin- nenlandsche verkeer, was het noodzakelijk xoor buitenlandsche waren een uitzondering te maken. De verordening geldt daarom niet voor buitenlandsche waren, voor zoover zij niet eigendom zijn geworden van de Neder landsche afnemers. Het verhoogen van den prijs daartegen van buitenlandsche waren, welker prijs sinds 9 Mei is gestegen, door den Xederlandschen afnemer, is slechts met bijzondere toestem ming van den secretaris-generaal van het bevoegde departement toegestaan, die deze OM UIT TE KNIPPEN. Broodbons 81 tot en met 90 (broou- bonboekje) geldig van 29 Juli tot en met 4 Aug. (niet gebruikte tot en met 8 Aug.) rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Voorts zijn de niet gebruikte bons van serie 71 tot en met 80 nu nog geldig tot en met 1 Aug. Bons 01 tot en met 04 (boter- kaart). Op eiken bon y2 pond bo ter van 29 Juli tot en met 23 Aug. Bons 01 en 02 (vetkaari): Op el- ken bon een V2 pond margarine of gesmolten vet of boter van 29 Juli tot en met 23 Augustus. Bons 03 en 04 (vetkaari): eiken bon V2 pond boter met 10 cent re ductie per pond, van 29 Juli tot en met 23 Augustus. Bon 66: 1 kilo suiker tot en met 23 Augustus. Bon 85: y2 Pond koffie of V2 ons thee tot en met 2 Augustus. Bon 90: Naar keuze y2 pond tar webloem, tarwemeel, boekweitmeel roggemeel, roggebloem of zelfrij zend bakmeel tot en met 9 Augus tus. Bon 95: i/2 pond rijst of rijstemeel tot en met 11 Augustus a.s. Bon 100: Naar keuze y2 pond ha vermout, havervlokken, gort of grut ten tot en met 11 Augustus. Bon 105: Naar keuze 1 ons mai- zena, griesmeel of puddingpoeder tot en met 11 September. (Puddingpoeders, die niet vervaar digd zijn van of niet hoofdzakelijk bestaan uit producten bereid uit granen, rijst of tapioca zijn vrij van de distributieregeling). Bon 110: 1 ons macaroni of vermi celli of spaghetti tot en met 11 September. Petroleumzegel Periode 3. Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 11 Augustus (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). De petroleumzegel periode 4 wordt niet geldig verklaard en kan vernietigd worden. Kolen, enz. Tot 30 September kan men bij handelaren kopen 20% van het verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. toestemming voor bijzondere gevallen of al gemeen kan geven. Ter uitvoering van de prijsverordening 1940 no. 1 zijn tegelijkertijd nog twee ver ordeningen uitgevaardigd. De verordening betreffende de kleinhandelsprijzen macht de kleinhandelaren de door den secretaris generaal toegestane prijsverhoogingen den verbruikers, met het absolute bedrag in re kening te brengen, voorzoover geen tegen overgestelde regeling getroffen wordt. De kleinhandelaar mag dus tot nu toe be staande kleinhandelsmarge niet veranderen en slechts werkelijk ingetreden kostenver- hooqing legqen op zijn tot nu toe geldenden verkoopsprijs. De viervoeters, welke zulk een belangrijk aandeel hebben in het opbouwwerk, verdie nen een goede verzorging. Leden van den Opbouwdienst tijdens het paarden poetsen. Duitsche militairen rijden ln het IJ te Amsterdam. DRAMA BIJ HET PONTVEER. In den nacht van Zaterdag op Zon dag om 10 minuten over half een is bij de pont Valkenweg in Amster dam noord een zeer ernstig ongeluk gebeurd, dat aan vier Duitsche mili tairen het leven heeft gekost. Een gesloten personenauto van de Duit sche luchtmacht, waarin vijf militairen zaten is, komende van de Meeuwenlaan, te water gereden. Het was om die tijd zeer duister en het regende. De bestuurder heeft waarschijn lijk niet gezien, dat hij reeds op den oprit van de pont reeds. De pont was juist vertrok ken en halverwege het IJ. De auto, die een vrij groote snelheid moet hebben gehad, sloeg over den kop en verdween onder water. Zij kwam op het dak te liggen. Drie der in zittenden wisten een ruit te verbrijzelen en een deur te openen, waardoor zij uit de auto konden komen. Een van hen. een 28-jarige Ober- gefreiter, die verwondingen aan hand en hals had, wist zich zwem mende boven te houden. Gelukkig meerde juist de tweede pont, die van de Ruyterkade kwam. Een 36- jarige varensgezel, Pieter Riedeman, wist den Obergefreiter met de hulp van den politieagent Schouwen, op den wal te brengen. Den beiden anderen militairen die de auto hadden weten te verlaten, kon echter geen hulp meer worden geboden. Een van hen is nog gezien, doch waarschijnlijk door de strooming, veroorzaakt door het schroefwater van de meerende pont, onder de remmingsbalken van de westelijke pontfuik geraakt en verdronken. De brandweer arriveerde met een kraan wagen van de kazerne Achtergracht. Om half twee kon de verongelukte auto op den wal worden gebracht. De lijken van een vliegerluitenant en van een Gefreiter kon den worden geborgen. De beide andere slachtoffers waren eveneens een luitenant en een Gefreiter. Volgens Reuter zijn de Reutercorrespon- dept te Tokio en negen andere Engelschen in Tokio Kobe, Osaka. Sjimonoseki en Na- gasaki gearresteerd. Onder hen bevinden zich de vertegenwoordigers van de Britsche industrieele vereeniging en de leiders van Engelsche ondernemingen. De motieven voor dezen maatregel zijn hier nog niet bekend. Een nieuw model goederentrein-locomotief is op de Duitsche spoorwegen in dienst gesteld, om hoofdzakelijk op de bergtrajecten ge bruikt te worden. Lissabon, 28 Juli (D.N.B.) De Engelsche bladen maken opnieuw melding van de ver oordeeling van vescheidene defaitistische predikanten, leeraren, postambtenaren, enz.. Zij werden veroordeeld tot boeten of gevan genisstraf, daar zij geloofden, dat Duitsch- land zal overwinnen, of den kinderen ver telden, dat in Engeland hongersnood mo gelijk is, wanneer de oorlog nog lang duurt. Zoo werd een onderwijzer gestraft, omdat hij verklaard had, dat mogelijk ook de En gelschen eens honden en katten zouden eten, evenals andere belegerde volkeren in de geeschiedenis hadden gedaan. Een andere onderwijzer werd veroordeeld, omdat hij den kinderen had verteld, dat vele schepen, die naar Canada voeren, tot zinken zijn ge bracht. Hem werd verweten, dat hij daar mede de evacuatie van kinderen naar over zee had gesaboteerd, aangezien kinderen, die hoorden van het tot zinken brengen van dergelijke schepen, niet naar Amerika wilden gaan. Een postambtenaar kreeg drie maanden gevangenisstraf, omdat hij ge pleit had voor den Engelschen fascistenlel- der Mosley en verklaard had, dat de oorlog overbodig was. Fusie van Ned. Journalisten kring en R.K. organisatie. Een delegatie uit de bestaande persorgani saties en vormende de z.g. contactcommissie, waarin zijn vertegenwoordigd de Nederland sche dagbladpers (de vereeniging van direc teuren van dagbladen), de Nederlandsche journalistenkring en de r.k. joumalisten- vereeniging, heeft dezer dagen een onder houd gehad met den commissaris-generaal voor bijzondere aangelegenheden, den heer Fr. Schmidt. Tusschen het bestuur van den Nederland- schen Journalistenkring en dat van de R.K. Journalisteqvereeniging is overeenstemming verkregen omtrent fusie der beide organisa ties. Beleid van Hoofdbestuur goed gekeurd. De secretaris van de V.A.R.A., de heer A. Pleysier, heeft medegedeeld, dat de ver- eenigingsraad, het hoogste bestuurscollege van dezen omroep, het beleid van het Hoofdbestuur na 15 Mei j.1. heeft goedge keurd. Overeenstemming met de vertrou wensmannen van de Duitsche overheid is verkregen. De V.A.R.A. zal haar werk in socialistischen zin kunnen voortzetten. R.K. bond zend adhaesietelegram. De Nederlandsche R.K. metaalbewerkers- bond heeft een telegram aan de Nederland sche Unie gezonden, dat luidt als volgt: Het Hoofdbestuur van den Xederlandschen R.K. metaalbewerkersbond, vertegenwoordi gende ruim 23.000 R.K. metaalbewerkers, op Zaterdag, 27 Juli 1940 in vergadering bijeen, kennis genomen hebbende van de tot stand- koming van de Nederlandsche Unie, juicht deze tot standkoming van harte toe, be tuigt daarmede zijn volle instemming en .zegt spontaan algeheels medewerking toe".

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 1