Fianschen uit Roemenië vertrokken programma van de Nederlandsche Unie Naar eenheid in land en tuinbouw Balkanbesprekingen voortgezet Successen in het Kanaal DE GR00TE AANVAL OP ENGELAND IS AL BEGONNEN KANONNEN OF BOTER Britsche vlooteenheden gebombardeerd De aanslag op Eden HET EUROPA VAN HEDEN Stefani over een Engelsch dreigement volkseenheid met ver dieping van den chhiste- lijken geest. Ook concentratie bij de politie Nog sfeeds Italianen in Fransche concentratiekampen Geen petroleum uit Spanje naar de spilmogendheden Duitsch legerbericht Italiaaiisch legerbericht Wij ontvingen het programma van de Nederlandsche Unie en lezen daar o.a. in: De N.U. stelt zich tot taak de volkseenheid op staatkundig cultureel en sociaal-econo misch gebied te bevestigen en te versterken. Met verdieping van den christelijken geest In de samenleving wil de N.U.: Op cultureel gebied: 1. Behoud van het Nederlandsche volks karakter en versterking van die eigenschap pen waaraan het Nederlandsche volk zijn kracht en zijn plaats in de wereld te dan ken heeft. 2. Verheffing van het levensideaal boven materialisme en egoisme tot toewijding aan de waarachtige levenswaarden van mensch en gemeenschap. ■3. Bescherming en ontwikkeling van ei gen beschaving en zeden en van het vólks- eiken in de gewesten zoowel als in het ge- licele land. 4. Vrijheid van godsdienst, kerk, levens beschouwing en opvoeding. 5. Bevordering van Nederlands positie in de Europeesche cultuur en van zijn functie in de uitwisseling der culturecle waarden. 6. Nauwe cultureele betrekkingen met Vlaanderen en Zuid-Afrika.. 7. Opvoeding van de jeugd in nationalen zin. 8. Vooruitziende verzorging der geestelij ke en lichamelijke volksgezondheid. 9. Leiding van het cultureele leven en van de volksontwikkeling in verantwoorde lijkheid tegenover de gemeenschap. Op sociaal-economisch gebied wil de N.U. met handhaving van het eigen karakter der Nederlandsche volkshuishouding in haar sa menhang met de wereldeconomie en haar gerichtheid op het wereldverkeer: 1. Organische ordening der arbeidsge- menschap zonder klassetegenstellingen. 2. Vooropstelling van de belangen van het gemeenebest boven die van den enke ling, met erkenning van onvervangbare waarden der persoonlijke zelfwerkzaamheid. 3. Doelbewuste leiding van de voortbren ging en verdeeling van stoffelijke goederen. 4. Dienstbaar making van geld- en cre- dietwezen aan de eischen der volkswelvaart. 5. Erkenning van den plicht van iederen Nederlander om te arbeiden en van den plicht van het gemeenebest om iederen Ne derlander in den gemeenschappelijken ar beid te doen deelcn. 6. Afweer van de próletariseering des volks en versterking van de volkskracht o.a. door bevordering van gezinsvorming, ge zinswelvaart en bevordering van bezitsvor ming voor allen. 7. Versterking van den landbouw door loonend prijspeil en ordening van het grond gebruik. 8. Persoonlijke verantwoordelijkheid ook in het sociaal-economisch leven. 9. Beteugeling van bedrijfsconcentratie en trustvorming. Op staatkundig gebied ijvert de N.U. voor een sterk Nederlandsch volk. in nauwe ver bondenheid met de overzeesche gebieden. Zij is overtuigd, dat een orgapische op bouw van het Nederlandsche gemeenbest on der leiding van krachtig en besluitvaardig gezag noodzakelijk is. De uitwerking van deze richtlijnen zal zij ter hand nemen, zoodra de tijd daartoe ge komen is. Niet met stomheid en lamheid. Mr. Einthoven heeft het programma- in een persconferentie nader toegelicht. Hij zeide dat in de laatste 48 uur reeds meer dan 100.000 sympathiebetuigingen waren ontvangen. Het is absoluut noodig, dat men hoort, dat er ook nog andere Nederlanders zijn dan de relatief beperkte groepen, die tot dusverre hun stem hebben doen hooren. De bezettende macht mag niet den indruk krijgen, dat de rest van het Nederlandsche volk, die de overgroo- te meerderheid vormt, met stomheid en lamheid geslagen is. Zij moeten weten, dat ondanks de gewel dige slagen, die werden toegebracht, ook daar nog durf, initiatief en levensmoed aan wezig is, met volkomen besef dat wij staan aan den drempel van een nieuwen tijd. Wij wilden niet langer lijdelijk afwachten en toe zien wat er met ons zou gaan gebeuren, doch meebouwen, daar waar gebouwd kan wor den. Ik zeg met grooten nadruk, aldus spr„ „daar waar gebouwd kan worden", omdat wij van meening zijn. dat wij de consequenties van de situatie, waarin wij verkeeren. op staatkundig terrein hébben te aanvaarden, zoodat o.a. de vragen onze toekomstige staatsinrichting betreffende, moeten blijven rusten tot na de vredesconferentie. De Unie en de N.S.B. Op de vraag, hoe de Unie staat tegenover de N.S.B., antwoordde mr. Einthoven, dat de Unie 't Nederlandsche element voorop wil stellen. De beweging moet aansluiten bij het volkskarakter, diw.z. er moet een straffe lei ding zijn, doch alles moet voortkomen uit het volk zelf. Dit duurt misschien wat lan ger dan volgens de methode van andere or ganisaties, doch dan ligt het verworvene in het volk verankerd. Het is niet de bedoeling een intermezzo- regeering te vormen, doch men wil invloed uitoefenen op de voorbereiding van bepaalde maatregelen. Men is overtuigd, dat de Unie het oor der secretarissen-generaal zal heb ben. R.K. boeren, en tuindersbond neemt initiatief. Sympathie voor de Nationale Unie. In de hoofdbestuursvergadering van den katholieken Nederlandschen boeren- en tuin dersbond is besloten om de in deze bevol kingsgroep reeds lang levende gedachte van een organischen opbouw van allen, die door de uitoefening van den land- en tuinbouw het hunne tot de volkshuishouding bijdra gen, een aan de gebonden economie aan gepaste organisatorische vorm een gestalte te geven. Om deze grootsche taak tot stand te bren- ,*gen heeft de Katholieke Nederlandsche boe ren- en tuindersbond den Christelijken boe ren- en tuindersbond en het Koninklijk Ne 0 derlandsch Landbouwcomité uitgenoodigd hun medewerking te verleenen. teneinde 'n bedrijfsorganisatie voor land- en tuinbouw in het leven te roepen, gezamenlijk met de standorganisaties van de landarbeiders en andere daa'rvoor in aanmerking komende organisaties. De opzet is, om allen, die in den land. en tuinbouw hun bestaan vinden, in één gemeenschap samen te brengen. Een top-orgaan. Er moet komen een top-orgaan met gele dingen naar beneden in de provincies of in de gewesten of agrarisch-economische geo grafische eenheden en in de dorpen. Dit top orgaan is de verbindingsschakel tusschen be- drijfsgenooten onderling en van deze met de overheid. Het is de levende weergave van al les, wat in deze bedrijfstak omgaat, de schouwplaats, waar de bedrijfsbelangen ge toetst worden aan het algemeen belang. Boerenkracht vóór alles gewaar borgd! Omdat deze bedrijfsorganisatie wortelt in het eigen volkskarakter der bedrijfsgenoo- ten, dient ook dit volkskarakter al? de bron en kiembodem van het bocren-eigen voor een vormigheid bewaard te worden. Deze in le- vensbeginselen verankerde verscheidendheid krijgt gelegenheid behouden te blijven in die bestaande vereenigingen en bonden, welke t in wezen aan de religieuze en cultureele waarden ontsproten zijn. De boerenkracht ligt in de traditie van haar geslacht, daarom dient deze vóór alles gewaarborgd. De activiteit op technisch en economisch gebied wordt echter door de boeren- en tuin- dersstanvisorganisaties overigens niet ont plooid. Dit is voorbehouden en wordt overge laten aan de nieuwe bedrijfsorganisatie. De taak der standsorganisatie blijft beperkt tot de opvoeding, de persoonlijkheidsvorming en het leiding en richting geven aan het soci aal-economisch denken en handelen. Dit betcekent, dat de lagere- landbouw- en win- terscholen, de cursussen en de leiding van de jeugd in handen van de boerenstandsor ganisaties blijven. Sympathieke betuiging aan na tionale unie. De Katholieke Nederlandsche boeren- en tuindersbond, omvattend 77.000 leden, daar toe speciaal gemachtigd door de gewestelijke organisaties, betuigt zijn sympathie met het initiatief van de Nederlandsche unie en koes tert de verwachting, dat alle landgenooten zich daarin mogen samenvinden voor den op bouw van een schoone toekomst IN EEN FEDERATIE VEREENIGD. Op 19 Juli 1940 is opgericht „de Centrale Politie Federatie". De federatie bedoelt de toegetreden orga nisaties van politiepersoneel te overkoepe len, teneinde onder meer als zelfstandige eenheid voor de betrokkenen te kunnen fun- geeren en optreden. Al hebben stellig de jongste wereldge beurtenissen een krachtige stoot tot dit be sluit gegeven, moet toch deze daad in de eerste plaats gezien worden als de vervul ling der bij alle toegetredenen reeds jaren gevoelde behoefte om de in steeds sterker mate gelijkrichte werkzaamheden der leden te centraliseeren. Tot de C.P.F. zijn toegetreden de vier grootste bonden van politiepersoneel in Ne derland: 1. Algemeene Nederlandsche politiebond. 2. Algemeene bond van politiepersoneel in Nederland. 3. Bond van Christelijke politie-ambtena- ren in Nederland. 4. Nederlandsche R.K. Politiebond „St, Michael". Het totale aantal individueele leden, welke de federatie omvat, bedraagt 8918, derhalve het overgroote deel der Nederlandsche po li tie-ambtenaren. De ring wordt steeds nauwer toe gehaald. De directeur van het Italiaansche blad de „Telegrafo" verklaarde gisteren in zijn radio toespraak voor de Italiaansche weermacht, dat de groote aanval op Engeland al lang is begonnen. Iederen dag kan men in het Duit- sche legerbericht lezen, hoe de ring steeds nauwer en onverbiddelijker om Engeland wordt gesloten, en dat het steeds gevoeliger in zijn levens- en organisatiecentra wordt getroffen. Hetgeen het Duitsche luchtwa- pen in deze phase van den aanval presteert, zal de leek eerst dan op de juiste waarde we ten te schatten, als Albion eenmaal, na zijn voormaligen bondgenoot. Frankrijk, versla gen is en in het stof ligt. Deze dag zal ko men. Êewiis van spionnaoe op de minis teries door de I.R.A. De enkele dagen geleden door leden van het Iersche republikeinsche leger gepleegde aanslag op den trein, waarin de minister van oorlog. Eden was gezeten, heeft in re- geeringskringen groote zenuwachtigheid ver oorzaakt. Slechts een zeer gering aantal le den der regeering waren van deze reis op de hoogte. Het feit, dat desondanks de mannen van I.R.A. op de hoogte waren, acht men een bewijs, dat de Iersche republikeinen op de ministeries spionnen hebben. Daden van sa botage wijzen erop, dat de daders in Engel- sche militaire kringen handlangers hebben. De Engelsche autoriteiten bewaren over den aanslag op Eden het diepste stilzwijgen. De Parijsche correspondent van het Itali aansche blad .Giornale d' Italia" meldt, dat nog steeds minstens 20.000 Itali anen in concentratiekampen in Frankrijk vertoeven. Van de na hun arrestatie in Pa rijs gebleven Italianen heeft men er onge veer 300 kunnen opsporen en bevrijden. De correspondent heeft zich bij zijn nasporingen ook gewend tot den aartsbisschop van Pa rijs, den prefect van politie en de regeering in Vichy, zonder dat hij nog tot een bevre digend resultaat is gekomen. De regeering van Vichy bekommert zich er alleen om, zoo schrijft de correspondent ironisfeh, secretarissen-generaal te benoemen, hetgeen er op wijst, dat de politieke intriges en de oude mentaliteit in Frankrijk voortbestaan. Deze niet te kwalificeercn houding der Fran sche autoriteiten vindt in de eerste plaats haar houding in haat tegen de Italianen, maar ook In de onbeschrijfelijke wanorde, die in die gebieden hecrscht, waar Frankrijk de vrijheid nog steeds verwart met zijn on bekwaamheid. Vooral treurig is ook de toe stand van 23.000 bij het begin van den oorlog in Tunis gearresteerde en weggevoerde Ita lianen. Spaansche tegenspraak van En gelsche berichten. Nadat de Engelsche pers in de laatste da gen het staken van de Amerikaansphe pe- troleumleveranties aan Spanje heeft bepleit, door te schrijvein, dat Spanje deze olie aan de spilmogendheden toestuurde, heeft de Spaansche ambassadeur in Londen aan de Times een brief gestuurd, die door dat blad geheel is gepubliceerd. In dien brief wordt o.a. medegedeeld, dat de tegenwoordig door Spanje ingevoerde hoe veelheden petroleum slechts overeenkomen met de helft van het normale verbruik en dat de Spaansche regeering zich derhalve ge noodzaakt heeft gezien het petroleumver- bruik drastisch te beperken. In verband met het bezoek der Balkan staatslieden aan Salzburg en Rome ter be spreking van den toestand in Zuid Oost- Europa, plaatsen wij een kaartje van het huidige Europa. Door het gewicht der feiten zijn die mo gendheden uitgeschakeld die de Zuid-Oost- Europeesche volken wenschten te gebrui ken voor de twist in Europa. De nieuwe Russische grens is op dit kaar tje aangegeven; de Baltische staten Estland Letland en Litauen zijn door de Sovjet-Unie opgenomen. Roemenië is verkleind sinds den afstand van Bessarabië aan Rusland. Het Fransche Moederland met zijn bezit tingen heeft den strijd tegen de Spilgeno- ten gestaakt. Het onbezette Fransche gebied is eveneens op de kaart aangegeven. Oorlogskosten brengen een daling van het levenspeil met zich mee De „Daily Sketch" schrijft onder het op schrift: „Wij kunnen niet kanonnen en bo ter hebben" het volgende:, „Iedereen, die tot dusverre ook slechts maar een toespeling er op maakte, dat de oorlogskosten van meer dan 50 millioen pond sterling per week een daling van on zen levensstandaard beteekenen, liep ge vaar als lid van de „vijfde colonne" be schouwd te worden. Nog voor een jaar gaf Engeland de voorkeur aan boter. Indien men nu kanonnen wil, moet men zijn brood droog eten. Als men toch gaten in de be grooting moet maken, moet gezegd worden,, dat de minister van financiën te weinig het oog heeft gehad op de inkomens van hen, die bij den oorlog het meeste verdie nen, n.1. de munitie- en wapenfabrikanten." De diplomatieke redacteur van Stefani houdt zich bezig met het bombardeeren van Italiaansche steden en industriecentra. Hij zegt: „De Engelsche luchtmacht was tot dus verre slechts gewoon, de weerlooze bevol king van Palestina, Hadramaut en andere landen in Afrika en Azië te bombardeeren. Maar wij willen er de aandacht op vesti gen, dat aanvallen op Italië niet ongestraft zullen blijven. De Italiaansche luchtvloot heeft nog slechts Engelsche vloot- en lucht- bases in de Middellandsche Zee, alsmede mi litaire doelen in Kenya, den Soedan en bij Aden gebombardeerd, doch zij zal zoo noo dig ook Engelsche steden aanvallen. Voor iedere Italiaansche stad, die door bommen getroffen zal worden, zullen onmiddellijk maatregelen van weerwraak genomen wor den, die gericht zullen zijn tegen de be langrijkste centra van Engeland. In Italië leeft de haat tegen Engeland in alle harten en de dreigementen van het Engelsche blad kunnen dien haat alleen nog sterker ma ken". Het Roemeensche ministerie van binnen- landsche zaken deelt mede, dat nog drie Franschen, die gecompromittteerd waren door de onthullingen der documenten over de sabotageplannen der westelijke mogend heden, in het Roemeensche petroleumgebied, het land hebben verlaten. Het zijn de leider van het sabotagecomplot, Leon Wenger. en de beide ingenieurs der Fransche petro leum maatschappij Concordia, Pierre Bon- 1 cenne en Armand Chapelle. HITLER ONTVANGT BULGAARSCHE EN SLOWAAKSCHE STAATSLIEDEN. Ook besprekingen te Rome. IN EEN SFEER VAN VERTROUWEN EN HARTELIJKHEID. Zoowel te Berchtesgaden als te Rome zijn Zaterdag de besprekingen met de Balkan staatslieden voortgezet. Hitier heeft een on derhoud van ruim twee uur gehad met den Bulgaarschen premier en den minister van Buitenlandsclie Zaken, terwijl enkele uren later in het Palazzo Venezia een bespreking plaats had iussshen Mussolini en de Roe- nleensche ministers. De Roemeensche minister-president Gigur- tu en de minister van Buitenlandsche Za ken, Manoilescu, die reeds gisterochtend te Rome waren aangekomen, waar zij op het station door graaf Ciano, als vertegenwoor diger van Mussolini en andere vooraanstaan de personen werden verwelkomd, arriveer den om zes uur precies in het Palazzo Ve nezia. Zij werden onmiddellijk door den Duce, in aanwezigheid van graaf Ciano, ontvangen. Het onderhoud met den Duce duurde tot tien minuten voor halfacht. Gisteren heeft de Führer op den Obersalz- berg een conferentie met Slowaaksche staats lieden gehad, welke anderhalf uur duurde en een hartelijk verloop had. Het waren de president der Slowaaksche republiek Dr. Tiso, de Slowaaksche minister president Dr. Tuka en de heer Sano Mach, die om 3 uur hun opwachting maakten. Om halfacht gisteravond vertrokken de Slowaak sche staatslieden weer. Persstemmen. In haar slotcommentaar op de besprekin gen te Salzburg schrijft de National Zei- tung te Essen onder meer: „Slowakije is met het Duitsche rijk verbonden door en betrek king van bijzonder karakter, die wordt ge kenmerkt door een openhartige en sterke vriendschap en door het feit, dat Slowakije zich bij de organisatie van zijn staat onder de militaire bescherming van Duitschland heeft gesteld, waarbij echter zijn binnen- landsche onafhankelijkheid en vrijheid vol komen gewaarborgd zijn. Deze betrekking is in haar soort nieuw. Zij vloeit voort uit het juiste inzicht der Slowaaksche regee ring, die steun zocht bij de sterkste Euro peesche mogendheid, welke den jongen staat de ontwikkeling van het eigen leven moge lijk maakte en hem alle schokken van bui- ten-af bespaarde door de militaire bescher ming. Van binnenlandsche moeilijkheden is Slowakije niet geheel verschoond gebleven. Het was voor den nieuwen staat niet gemakkelijk den inwendi- gen grondslag voor zijn continuïteit te scheppen en de politieke leiding onmiddellijk en definitief te vestigen. Niet in de laatste plaats door het vertrouwen der Slowaaksche leiders in het Duitsche rijk zijn zekere moei lijkheden zeer gemakkelijk over wonnen. Slowakije, dat in volledige politieke, eco nomische en cultureele zelfstandigheid leeft en zich onder de militaire bescherming van Duitschland heeft gesteld, heeft in vrije sa menwerking met Duitschland in menig op zicht geanticipeerd op datgene, wat ook de toekomstige samenleving der volken in mid- den-Europa zal kenmerken. Naar definitieven vrede in het Donaugebied. min Ïumk™? ,e Rome verklaart men dat het thans de taak der belangheb bende Donaustaten is, op grond van de be sprekingen te Rome en Salzburg langs den Engelschen schieten Duitsch Roo de Kruisvliegtuig neer. Het opperbevel der weermacht maakt be kend: Ondanks het aanhouden van de slechte weersomstandigheden is het het luchtwapen gelukt in het kapaal en aan de Oostkust van Engeland een hulpkruiser van 7000 brt. twee torpedobootjagers en een koopvaardijschip van 5000 brt. tot zinken te brengen. Verder werden een torpedobootjager en twee koop vaardijschepen door inslaande bonnen zoo zwaar beschadigd, dat zij wel verloren ge acht kunnen worden. Voorts zijn de haveninstallaties van Swan sea en verscheidene vliegvelden in Cornwall met bommen bestookt. Bij de nachtelijke vluchten van Engelsche vliegtuigen boven Noord-Duitschland werden Slechts weinig bommen neergeworpen. Zij richtten geen schade aan. Vijf Britsche toestellen zijn boven Het Ka naal neergeschoten. Twee Duitsche vliegtui gen worden vermist. Een met het Roode Kruis gekenmerkt, ongewapend „zeenood- vliegtuig" is bij een poging om een boven zee neergeschorte vliegtuigbemanning te red den, door de Engelschen neergeschoten. VLOOTBASIS VAN ALEXANDRIë BESTOOKT. Het Italiaansche legerbericht no. 49 van het hoofdkwartier luidt als volgt: De vlootbasis van Alexandrië is gebom bardeerd. In Noord-Afrika hebben onze met succes bekroonde aanvallen aan gene zijde van de grens van Cyranaica op Engelsche groepen pantserauto's den vijand opmerkelijke ver liezen toegebracht: vier pantserauto's werden buit gemaakt en zes andere ernstig bescha digd. Er zijn eenige krijgsgevangenen ge maakt, onder wie de officier, die het bevel voerde over een groep. Onze formaties luchtstrijdkrachten hebben gisteren in het oosten van de Middellandsche Zee groote eenheden der Britsche vloot aan herhaalde, zeer doeltreffende bombardemen ten onderworpen. Te Buinbade, waar de blauwe Nijl het gebied van het Imperium verlaat, heeft een van onze groepen strijd machten een talrijke vijandelijke groep ver slagen en achtervolgd, waarbij den vijand ernstige verliezen werden toegebracht Pn.™ %ai! f^htstreeksche overeenkomsten te nen tot terzijdestelling van de tegenstel- ungen, die noodig is in het belang van een aeiinitieven vrede in het Donaugebied. w 7- ,~?£elsche en Fransche invloed in net Zuid-Oosten voor goed vernietigd is, heb- u?°5endheden der SP'1*'11 volkomen eendracht de voorwaarden en de ontspan- Sfbracl.t die het den belanghebbenden vrt,^ i maken> hun tegenstellingen zim f t1 h weg te ruimen, daarmede z jn ook de voorwaarden voor een recht- streeksche regeling van de politieke en ter schapen. VraaKStukkm °P den Balkan ge- Men toont zich te Rome voldaan over het verloop der besprekingen en over de ont wikkeling, die nu in Zuid-Oost-Europa be gonnen is en verwacht, dat thans een nieuw tijdpeik van opbouwende en vreedzame sa menwerking zal aanbreken. Vleedzame Sd

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2