Op 't in den nacht Mededeeling. nadere aankondiging gesloten. Firma NEEL Uitvoering van het ljsselmeev ellendige water'' ZWEMWEDSTRIJDEN Marktberichten In verband met de distributiemaat regelen betreffende Heeren- en Kin- derkleediog enz. zijn onze zaken tot (M. v. PRAAG) Donderdag 1 Aug. 1940 Officieele Publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart Opbouwdienst naar Schiermonnikoog Palingkuilen 99 HET DE 'W.R. 164 OP HOOP VAN JEGEN naar de kreupel. Wieringers, Enkhuizers, Urkers, Volendammers, Lemsters, sleepen de zee leeg, maar niet altijd lukt datl (Van onzen eigen verslaggever). „As je nou de vierde streek nog wil zien ophale, dan mo' je deruit komme, noodigt een stem ons van 't nérgens weer in 't èrgens terecht te komen, ,,'t Is hallef zeuven..." Er uit komen, de vierde streek... maar dan weten we 't weer, we zijn op de W.R. 161 en mee te paling- kuilen op het IJsselmeer. De vori ge dag om vijf uur zijn we bij de gebroeders Nan en Simon Tijssen van Den Oever aan boord gestapt en den heelen lieven nacht hebben we meegezwalkt tusschcn andere Wieringers, Volendammers. Urkers, Enkhuizers en Lemsters. Tot we, toen de derde oogst van aal en snoekbaars en postjes en spieringen binnenboord geheschen was, en dat was om half vijf in den morgen, in 't vooronder zijn gedoken en in de nog lauwe kooi van Oom Simon een paar uur op tuk zijn gegaan. Ha, dat vooronder! Wat een echt mannen verblijf! Twee kooien in de boeg gebouwd en één op zij en daar kruipen we om beurten met kleeren en al in. Met een enkele handbeweging heb je de bolle 40 plus Edammer te pakken, die Nan Tijssen den vorigen dag in Enkhuizen heeft gekocht, om een plak vanaf te hom pen en op je brood te leggen, zooals je 't thuis onder 't alziend oog van je 90 procent niet zou wagen... Vlak voor je op den grond, heeft Jaap T, de zoon van Nan Tijssen een overschotje eigen gerookte palinkjes gedeponeerd. Vraagteekens en veel te zwart, zei z'n vader, maar hij heeft ze toch maar mee opgekluifd... Een half pondje wit rogge brood, een schaaltje vette kaantjes, een potje chocolapasta, een potje jam, een malsch krentenbrood zijn verder nog be schikbaar voor hen die hier a la carte ko men dineeren. Jaap II, de zoon van Simon Tijssen grijpt alweer de koffieketel van het zwe vende petroleumstel ('t hangt vrij aan een soort rekstok, want als 't gewoon was neergezet en er kwam een briesje, dan zou 't omkieperen) om een eenpersoons- kom-voor-drie-in-te-schenken en gelijk als de koffiegeur in je neus komt. waait door 't deurtje van 't vooronder een lucht van oliegoed, van traan, van geteerd touw van rauwe visch, waait alzoo de niet te miskennen lucht van de Zee naar binnen... De vierde streek wordt opgehaald, waar schuwde Oom Simon... Uit je kooi rollen, in je laarzen stappen en naar boven stom melen, om den nieuwen pasgeboren dag je opwachting te gaan maken, 't is zóó ge beurd... De groote loterij De groote loterij gaat weer begin nen en even benieuwd als wij, die 't voor de eerste keer van ons le ven zien, zijn Nan Tijssen en Simon Tijssen. die al bijna veertig jaar de netten trekken, hoe groot dit keer de prijs zal zijn... Paling is riar goed. Als t plezierig visch overdag, bij mooi weer en een blau we lucht, dan komen ze niet. Als t on plezierig vischt, als een donkere lucht de heele dag bezig is geweest 't water zwart en zwarter te maken, als tegen de avond een bries op komt zetten, het buiswater al feller tegen en over den boeg slaat en de schuit als een balletjuffrouw over de zee huppelt, dan zal de familie Aal bij hon derden 't net van den visscherman zwaar komen maken. 't Is vandaag zoowat tusschenbeiden broeiïg is 't niet geweest, want dan had- den we wel thuis kunnen blijven, maar als de sluiswachter de W.R. 164 het Meer in heeft getransporteerd, ziet het er buiten toch ook niet al te hoopgevend uit Naar buiten! De 20 PK. Kromhout Diesel stuwt ons met een 10 a 12 K.M. vaartje het Meer op en we koersen in de richting Andij Enkhuizen, waar we 't bij de Kreupel, een kilometer of wat uit de kust zullen gaan probeeren. 't Is nevelig, maar met een kijker is de toren van Hindeloopen nof? best te zien. Bij den Wieringermeerdijk zeker een vijfhonderd meter van ons af, hg een zelfde type schuit als de onze. Wie is dat Jaap, vraagt Nan Tijssen. Jaap II weet dat meteen. De „zeven", ook een Jaap Tijsen. We zullen ons dezen nacht nog héél dik wijls verbazen. Hoe zien de visseherlui op afstanden, waarop een gewoon mensen een zwachtachtig vlekje méént te kunnen bespeuren, of 't de Enkhuizen 30, de W.R. 18. de U.K. 54 of Joost mag weten welk schip is? Nan Tijssen komt met het eerste feest maal boven. Gekookte eieren, netjes in een netje in de koffiepot zoover gekregen. Twee die er een kwartier ingezeten en blauw zijn aangeloopen, voor de twee Ja pen, drie halfzachte voor de twee firmanten en de gast. Het eenige lepeltje aan boord wordt hem vereerd, de Keulsche pot met zout is gezamenlijk bezit. 't Wordt woeliger op 't water, 't lijkt in 't vooronder nu net of de platte bodem van onze aak geen Rijnaak, maar 12 Meter lang, maar zoo op z'n Wieringsch genoemd over den grond schuurt. Dat is niet zoo want we zijn al in water van een vadem of drie. Maar telkens dreunt het van je wel- ste. „De kuul uut". Een uur of anderhalf zullen we gevaren hebben, als het toerental van de motor plotseling vermindert. Meteen zijn Nan Tijssen en de twee Ja pen al boven. Jaap I is overigens net als wij gelegenheidsvisscherman, hij is U.L.O.- schoiier in Den Helder, nu voorloopig uit gestudeerd door de bekende omstandighe den hij neemt voor dezen nacht wat klein werk en een groot deel van 't broodrantsoen voor z'n rekening. De kuil gaat uit, de groote zak, waar een kogel aan wordt gebon den. om hem tot den bodem te la ten zinken, een lange balk aanzit, om hem in 't model te houden en een boei. die mee onder water ver dwijnt. Breekt de lijn-van-boord- tot-net, dan komt de boei boven en kan 't net weer worden terugge vonden. We gaan in een wandel gangetje verder, in de richting van de Kreupel. Met z'n tweehonderden. Nan Tijssen telt er zóó al vijftig in de naaste omgeving, allemaal kuilders, en verderop zijn er nog zooveel aan den gang dat we wel kunnen aannemen, dezen nacht met z'n tweehonderden te zijn. Bijna alle maal hebben we stoomvermogen en de meesten doen er een klein zeiltje bij. 't Mag wel, want de 20 P.K. motoren zijn amper sterk genoeg met dezen slappen wind de kuil in 't vereischte tempo door 't water te trekken. 20 P.K. is 't wettelijk maxi mum maar... hier zet Nan Tijssen een vraagteeken. Er zijn Enkhuizers. die een 24/ 30 P.K. hebben, en de zware roffel van de 100 P.K. industrie-motoren van de Urkers is duidelijk te onderscheiden... Die hebben veel op ons en de andere Wie ringers voor! „Maar ja, zegt Nan Tijssen, ,,'t is een rare tijd en die menschen moeten óók leven..." Een buurman draait wat in 't rond. schijnt veel modder in z'n kuil te hebben weet niet wat hij moet. Zakken maar weer. omzwaaien en verder. 't Is tijd om de eerste streek op te halen. Motor af, omzwaaien, en als de schuit nog draait, ophalen. De zwarp kogel ploft op 't dek, en... gezichten betrekken. ,'k Zie 't al, zegt Oom Simon. en 'k weet 't ook al, dat wordt niks vannacht". Een honderd aaltjes, wat onderniaatsche snoekbaars en een emmer puf. die zoowat vijftig centen zal opbrengen. De ondermaatsche aal en de snoekbaars gaan meteen weer zee in. ten bate der Heldersche Vluchtelingen, op in Theater Royal, te SCHAGEN, "s avonds 8 uur, precies. Medewerkenden: MANNENKOOR (Vereen. Heldersche en Schager zangers). Muziek Ensemble HOOMERS. Goochelaar, Buikspreker, MELLORINI. Tevens wordt vertoond de S.O.R.-tilm en de film der Reis voor Ouden van Dagen. Kaarten voor autobus in Anna Paulowna te bekomen a 30 et, Spoorbuurt 11. Route over Kleine Sluis. Bespreekt tijdig Uw plaatsen aan het N.H. Koffiehuis. BAL, NA Duizenden verloren. snoekbaarzen gaan Bij 't kuilen gaan duizenden snoekbaar zen verloren. Elke visscherman heeft er bij elke trek zeker wel een stuk of tien, en vier trekken op een nacht is zoo het ge middelde. Tweehonderd visschers. dftt loopt op. en... de snoekbaars die eenmaal in de kuil is geweest, overleeft 't zelden. De groote verduistering is inmiddels begonnen, en die werkt feilloos, zonder dat er hoeken en Jtaten overblijven, waar 't licht doorheen kan pluren! De zon is een rood-gouden bal geworden de verte vervaagt en scherp teekenen nog slechts de omtrekken van de visschers. booten zich tegen den horizon af. De zon zinkt, steeds smaller wordt de streep rose in 't Westen. Nacht We vullen olie bij, 't grootzeil en 't fokke zeil wordgn geheschen, de motor draait weer z'n zeshonderd toeren, voor den wind af gaan we terug, den nacht in. Strak staat de kabel van boord tot kuil over twee uur hopen we blij der gezichten te trekken, dan we zooeven hebben gedaan 't Is nu tijd om een poosje te gezelsen bij 't roer... Oom Simon laat z'n Zuidweste zien, die a! zes-en-dertig jaar dienst doet en voor de derde maal een nieuwe huid heeft gekregen, 't Eerste baai zit er nog in „Elf jaar was ik. zegt hij. toen ik met m'p vader naar zee ging. Op jodevisch fgeep) en ansjope (ansjovis! ik trof het, 't was een vliegende storm en toen is de Servia vergaan op de Zuidereronden... Elf jaar, doodsgevaar in een klomp met een zeil erop bij vliegende storm, al was dan ook de grootste blazer van de Wierin- gervloot... „En nou nóg varen?" „Nou nóg varen, maar daar is de Noord star en de Groote Beer, 't is mijn tijd voor een tukje. Wel te rusten." Oom Simon kruipt in z'n kooi, ook de twee Japen, die mekaar wat rond de mast gejaagd hebben, duiken 't vooronder in. We zitten dan een poosje met Tijs sen 't duister in te turen. Hier en daar een flikkerlichtje van een ver duisteringslamp, want ook de sche pen hebben hun navigatielichten en schijnwerpers moeten opbergen Vuur torenlichten en lichtbakens hebben hun loodsdiensten eveneens ge staakt, 't is dubbel uitkijken nu en varen op 't compas, de sterren 't dieplood en... 't instinct. „Op gevoel af," zegt Nan Tijssen. De maan doet krampachtige pogingen ons pad te ko men verlichten, maar een leelijke donkere regenwolk kruipt er geregeld voor. Maar vrouwe Luna wint tenslotte den strijd, om een uur of een verdwijnt de kabel in een streep zilver en hier en daar dooven de verduisteringslampen, 't Is vannacht vrij rustig, maar zeker is zeker, vliegmachines hóóren kunnen we niet door 't geraas van onze eigen motor, maar ze zijn er voor je 't weet... De verlichtingsmisére, een enkele lichtkogel in de verte en wat bedrijvigheid van zoeklichten is vannacht 't eenige dat aan den oorlog herinnert. De natuur is- er, wij zijn er, en niets staat tusschen ons... Een nacht om „bij" te ko men... En toch is 't hier „ellendig water" verklaart Tijssen. 't Vaart zwaar, nu het steeds meer verzoet, vroeger was de bodem hard, tegenwoordig alles slib. Er zijn er veel te veel die 't hier onder schatten en denken ,,'t is maar een meer". Daarom gebeuren er ook veel meer ongeluk ken dan vroeger. Ellendig water en veel om slag. Kijk es! Een envelop van formidabele afmeting wordt ons in de handen geduwd, een enveloppe met paperassen. Bij 't maan licht lezen we: consent, gewone groote ac te, mosselen en wulkenvergunning, haring vergunning, vergunningen om palen te zet ten voor de fuiken bij de dijken, vergunning om pufgarnaal te visschen, certificaat voor de verduisteringslamp, vergunning voor mo tor brandstof, petroleumhonnen... Erg deftige taal allemaal, een hoop ze gels en een hoop kosten... Zuiderzeesteunwet voor de krukken. Door de paperassen komen we op de Zui derzeesteunwet. Nan Tijssen loopt er niet hoog mee. Als die er niet geweest was, wa ren er een heeleboel krukken uit 't vak ver dwenen en de goeie kern was gebleven. Over de Zuiderzeesteunwet wordt de volgende mop voor waar verteld. Een „visscherman" die amper een rijksdaalder besomde en al leen voor z'n fatsoen af en toe op de afslag kwam, had z'n vrouw gemachtigd de steun te halen. Op een goeie dag kwam hij zelf weer bij de ambtenaar van de Zuiderzee steunwet. „Morge, ik wou voortaan zelf m'n steun weer halen. Kan dat?" Dat kón, de machtiging voor moeder de vrouw werd van onwaarde verklaard. Maar waarom die verandering? Kijk es, m'n wief klaagt dat 'k zoo weinig geld thuis breng, en dat geklaag moet uut weze, zie je, nou kom ik toch weer met geld thuis? Even flitst voor ons een licht aan... een Volendammer die terrein verkent. Zoo een, die geholpen is aan een schuit door de re geering. Den Haag regeerde vooruit. Niet slecht, zegt Nan Tussen, die kregen wèi een schuit, maar er moest een benzine motor in, zoo een is echter een zuiper. Ze zullen in Den Haag gedacht hebben, van elke liter benzine innen we meteen idem zooveel belasting, dat wint alvast. Niet slecht bekeken... Muggen en meeuwen. Onze metgezellen van den nacht zijn de muggen en de meeuwen. De muggen zitten \>p je handen op je bril, op je brood en je hapt erin als je eens gaapt. De meeuwen zwieren om boord als de kuil wordt opge haald, gappen de snoekbaars uit 't kistje en duiken de ondermaatsche paling na, die weer in zee gegooid wordt, 't Kan gebeuren dat een meeuw vlak boven je doet waarvoor de mensch zich afzondert en zoo'n meeuwen voltreffer geeft een fraaie witte decoratie op je pet. Plezierige gasten! 't Bleef misère. Neen, ook de tweede en de derde streek vallen niet mee, de vierde, na ons dutje is iets beter, maar a! met al heeft de gast geen zegen aangebracht! Onfeilbaar zeker worden de aal- vlugge alen achter de kop gepakt en gesorteerd, le puf opgeschept, het dek gezwabberd, en dan... gaan we huistoe. 't Is half negen, bijna zestien uur draait de motor nu al. Jaap I de ULO-scholier laat z'n zwarte kuif aan- 't roer eens uitwaaien. „Daar hè je de ton al, zorg dat de wind een bietje in 't zeil blieft, snap je dat", heeft z'n vader gecommandeerd. Jaap snapt het en brengt ons heel huids voor de sluizen. Daar staan de beste stuurlui aan den wal een paar amateur-loodsen, die tusschen twee lurkies aan 't pijpie in, quasie-bewonderend naar de pufkisten kijkend zeggen „wat een visch" en zorgzaam vermanen den motor stil te zetten, om olie te sparen... Achter ons komt de 18 aan tuffen en Ger- ritbuur met z'n tot visschersschuit omge bouwde zware sleepboot ook. Die heeft niet slecht gevischt, 2750 stuks, de 18 heeft er 900, gehad, want allemaal on- dermaatsch, wij op de 164 hebben bijna 700 alen. Allemaal oingerait goed, de zwaarde den komen in de fuiken. XXX De vrouw van Nan Tijssen wacht in 't ge zellige huis in de Hofstraat (wie meent dat de Oeverschc visschers in de klassieke „er barmelijke hutten" wonen, vergist zich, want niet altijd zijn kuil en fuik halfleeg?) alweer met de koffie. En de hand die vannacht vast en zeker het kleine scheepje over 't wijde water stuur de, langs wrakken en tusschen de zandpla ten doorstreelt het blonde hoofdie van z'n jongste. Kleine Annie van negentien maan den, temt den waterleeuw, er moet speelgoed worden gemaakt, er moet verteld, er moet gezongen worden... Maar 't zal kort duren, haar koninkrijk van vader thuis. Om vijf uur draait de motor weer en vaart de Wr. 164 weer uit. Op hoop van zegen, opnieuw den nacht in. SCHAGEN TEN BATE DER HELDERSCHE VLUCH TELINGEN. De uitvoering welke door de Heldersche en Schager zangers, onder leiding van den gcëvacueerden 'dirigent A. J. Leewcns op Donderdag 1 Augustus te Schagen zal plaats hebben, belooft een succes te worden! Behalve dat een reeks mooie zangnum mers vertolkt zal worden, zal door het en semble „Horners", een giuzikale demonstratie worden gegeven; de goochelaar Mellorini zal met zijn experimenten een ieder verbaasd doen staan. Ook de SOR-film wordt vertoond. Daar bereids reeds een groot aantal kaar ten is verkocht, wordt een ieder alsnog aan geraden zich tijdig van een programma te voorzien. W1ERINGEÏ COLLECTE. Burgemeester en Wethouders hebben toe stemming verleend dat de collecte van Her wonnen Levenskracht, welke door de bijzon dere omstandigheden was uitgesteld, thans zal worden gehouden op 10 Augustus a.s. BENOEMD. Tot ambtenaar-typist ter secretarie al hier is benoemd de heer L. Nater te Haar lem. BOUWVERGUNNING. Bouwvergunning is verleend aan den heer J. Veerdig tot het oprichten van een land- bouwschuur aan de Elft. WIFRINGER WAARD Onder groote belangstelling hebben alhier Zondagmiddag zwemwedstrijden plaats ge had. georganiseerd door de zwemkring Noordelijk N.-Holland. Wegens ontstentenis van den voorzitter, sprak de heer F. de Rid der. secretaris, een openingswoord. Hij noemde Wieringerwaard een gelegenheid bij uitnemendheid voor wedstrijden en bracht dank aan den Burgemeester en verdere hoofdfiguren voor hunn medewerking. Be gonnen werd met 50 meter schoolslag Da mes A en B. le prijs D. v. Os, Bruinvisschen, Helder, ii sec.: 2e pr. J. Melchior. Wirg, Winkel. 47 sec.: 3e pr. L. Oost. Bruinv.. 49.3 sec. 25 meter hardzwemmen jongens Wierin- gewaard: 1e pr. C. Mosk 19 sec.; 2e pr. Joh. Schenk. 20.3 sec.. 3e pr. N. Borst 23.2 sec. 100 meter schooislag heeren B: le pr. K. Groes, Wirg. Winkel. 1.39.9 min.: 2e pr. J. v. Duuren. O.V., Anna Paulowna, 1.40 min.: 3e pr. D Kaan, O.V., Anna Paulowna, 1.42 min.; 4e pr. C. Tijsen, F.M., Heldef. 1.43 min. 50 meter Borstcrawl A en B.: le pr. G. Wardenaar, de Wiel, Schagen. tijd 4 X 50 meter estafettè: le pr. Bruinvis schen Den Helder, 2.47 min. 100 meter schoolslag heeren: le pr. H. v. d. Water. Bruinv.. Den Helder. 1.31.52 min.: 2e pr. K. J. de Waard, F.M., Den Helder. 1.34.2 min. 100 meter Borstcrawl heeren B: le pr. J. Raarda F.M.. Den Helder, 1.19 min.; 2e pr. J. Kommer O.V., Anna Paulowna, 1.19.4 min.; 3e pr. en 4e pr. bij loting H. Hekel- beke, Bruinv. en H. Wildenberg, F.M., zelfde tijd. 25 meter hardzwemmen meisjes Wierin gerwaard: le pr. R. Hoogeveen 23—3 sec.; 2e pr. N. Spaans 24.6 sec.; 3e pr. J. Kuiper 25.3 sec. 100 meter borstcrawl heeren A: le pr. J. Boonacker D.A.W., 1.11 min. 2e pr. C. M. J. Siiike, O.V., 1.12 min. wolpruzen. De Secretaris-Generaal, waar nemend Hoofd van ket Depar tement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van 15 dezer gedurende 2 maanden den schapenhouders en anderen houders van wol, scheer 1940, vergunning wordt gegeven de in hun bezit zijnde wol te ver- koopen aan de daarvoor aan gewezen handelaren, inge schreven bij het Rijksbureau voor Wol en Lompen. Aan de schapenhouders wordt hierbij medegedeeld, dat zij slechts de wol mogen afleveren tegen afgifte van een geteekende bon, vermeldende het aantal K.G. en den daar voor betaalden prijs. De hiervoor benoodigde bon boekjes worden vanwege het Rijksbureau aan de ingeschre ven handelaren verstrekt. De richtprijs is bepaald op maximaal voor: Kwaliteit 0 f 1.80 per K.G. ongewasschen Kwaliteit I f 1.70 per K.G. ongewasschen Kwaliteit II f 1.60 per K.G. ongewasschen Voor rendementen beneden 58 mag een procentueels gewiebtskorting worden toe gepast. Voor afwijkende wollen Is bedoelde richtprijs f2.25 per K.G. op gewasschen basis. Voorts wordt de aandacht van de schapenhouders geves tigd op betgeen vermeld is op de keerzijde van de bon, welke zij bij aflevering van hun wol zullen ontvangen. Aanleg van een polder. Het seizoen is dit jaar op het eiland Schier monnikoog niet best. Een hotelhouder, die verleden jaar om dezen tijd nog honderd gasten noteerde, had er op het oogenblik slechts dertien. Er zal echter eenige opleving komen, om dat vierhonderd man van den opbouwdienst op het eiland zijn aangekomen, die er een polder zullen aanleggen. 4 X 50 meier borstcrawl heeren (esta fette) le pr. Oude Veer, 2.19.5 min.; 2e pr. Frissche Morgen 2.21.3 min; 3e pr. De Wiel gemengde ploeg. Bij het nummer waterpolo werd over winnaar Frissche Morgen. Na afloop werden de prijzen in de zaal van Wim Breed door Burgemeester Kaan uitgereikt. Bij de opening werd door den heer de Ridder gesproken over propaganda aldus spr., we kunnen wel direct conclu- deeren, dat dit voor ons 100 is geslaagd. Wieringerwaard dat een vooraanstaande plaats inneemt in de sportwereld had tot voor verleden jaar nog geen zwemsport. Spreker hoopt, dat ook hier velen zich ge roepen zullen gevoelen om een zwemclub op te richten. Hierna sprak den heer de Ridder nog en kele dankwoorden voor de groote medewer king ondervonden. Het groote succes heb ben we te danken aan het bestuur, den heer Oud als badmeester en anderen. Ten slotte werden door den heer H. Jon ker (Oude Veer) de prijzen uitgereikt welke de vorige week te Anna Paulowna werden behaald. NOORDSCHARWOUDE, 29 Juli. Schotsche muizen 3.704.20. grooten 3.70, bl. eigenheimers 44.40. drielingen 2.50— 3.40. kleine 1.702, uien. drielingen 5.20, gele nep 5.20. zilveruien 3.30, drielingen 3.50. zilvernep 8.108.50. spercieboonen 12.90—14.60, witte kool 2.20—2.30, bloemkool 16.40-16.50. BROEK OP LANGEXDIJK 29 Juli. Schotsche muizen 3.704.20. eigenheimers 4.204.30, bl. dito 44.70. drielingen 2.40— 3.20. kleine 1.30—1.90, 100 Kg. spercieboonen 12.40-13.50. ALKMAAR. 29 Juli. Veemarkt. 1 Paard; 100 vette koeien f 180335. 74 graskalveren f 3585. 64 nuch tere kalveren (slacht) per stuk f 10—20. 55 vette schapen f 26—50.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3