SPORTNIEUWS Groote nederlaag van Feyenoord Heracles behoudt haar kans n d Amsterdam-Ned» elftal Nederlandsche voetbalbond Derksen neemt revanche op van Vliet Jou Louis Duitschland wint van Italië Beek uit Alkmaar wint de 400 M Geslaagde recordpoging van de H.Z. en de P.C. J- r li h e v e h (I i -/ ii t n p ij Vx^Mal Blauw-WltFejjenoord 5—1. Geheel tegen de verwachting In Is de spanning weergekeerd in de competitie om het landskampioenschap, doordat Fejjenoord in Amsterdam een nederlaag leed tegen Blauw-Wit, dat zoo goed als uitgeschakeld kon worden geacht. Boven dien verscheen Blauw-Wlt niet eens vol ledig in het veld. De middenvoor v". Nol was vervangen door v. Deenen. Dat de Amsterdammershet toch nog tot een groote overwinning hebben weten te bren gen, getuigt geenszins van het in vorm zijn van Feijenoord. Het was over het algemeen vrij zwak spel, dat van beide kanten werd gedemonstreerd, vooral de goede vechtlust ontbrak gedurende de eerste helft. Blauw-Wit liet zich in dit opzicht nog van de beste zijde zien, zoodat de Amsterdammers vrij gemakke lijk het initiatief konden nemen tot verschil lende snelle aanvallen op het doel der gasten. Feijenoord bepaalde zich in deze eerste periode tot eenige snelle uitvallen, welke inderdaad niet geheel zonder gevaar waren. Van deze zijde kwam dan ook, ondanks eenig overwicht van Blauw-Wit, het eerste doelpunt. Een goed door Zaanen voor het Blauw-Wit-doel geplaat ste bal, werd door De Vroet in het doel ge kopt (01). Ook hierna waren de Amsterdammers over het algemeen meer in den aanval, doch voor doel bracht de voorhoede er al niet veel van terecht. Tal van opgelegde kansen werden op het laatste oogenblik gemist. Zoo bleef het tot aan de rust. In de tweede helft wierp Blauw-Wit zich opnieuw energiek op den aanval. Aanvankelijk hield men nog het spel te kort, zoodat de Ferjenoordverdedigng steeds gemakkelijk kon ingrijpen, terwijl keeper Scholtens zich even eens van zijn goede zijde liet zien. Het grootste gevaar kwam nog van den linkervleugel, waar Bergman een goede activiteit ontplooide. Uit een van zijn goede voorzetten kreeg Van Deenen den bal in gunstige positie toegespeeld, die geen oogenblik talmde en den gelijkmaker scoorde (11). Aangemoedigd door dit suc ces veranderde het spelbeeld volkomen. Hiel den de Amsterdammers tot nu toe het spel over het algemeen te kort, hierna werd het spel goed opengegooid over de vleugels, het geen de Feyenoordverdediging voor een moei lijk taak stelde. Slechts weinig kwam de Feijenoordaanval nog aan bod. Hier ontbrak evenwel het juiste verband terwijl de Blauw-Wit-verdediging Ven te geen kans gaf gevaarlijk te zijn. Bij een van de vele aanvallen van den Am- sterdamschen linkervleugel plaatste Bergman den bal in de nabijheid van Geluk, die zich had kunnen loswerken en nu gemakkelijk kon scoren (2—1). Nog was het Amsterdamsche overwicht niet ten einde. Opnieuw verscheen de Blauw Wit aanval voor het Feijenoord- doel, waar Bergman alleen voor keeper Schol tens kwam te staan. Zijn schot mislukte, zoo dat Scholtens den bal corner kon werken. Een Rotterdamsche tegenaanval eindigde In een buitenspelgoal van Vente welke door scheids rechter v. d. Burg werd geannuleerd. Hernieuwde aanvallen van de Blauw Wit- voorhoede brachten het Ferjenoord-doel her haaldelijk in gevaar. De verdediging wist met moeite doelpunten te voorkomen. Bij een van deze aanvallen schoten achtereenvolgens van Deenen, Westphal, Bergman en van Driel op het doel, waarbij het laatste schot door v. d. Heide uit het door keeper Scholtens verlaten doel werd geslagen. De hiervoor toegekende penalty werd door Westphal goed ingeschoten (3—1). Bij een nieuwen doorbraak van den Amster- damschen linkervleugel stelde Bergman met een goeden voorzet Westphal in de gelegen heid den bal langs keeper Scholtens in het Rotterdamsche doel te koppen (41). De Rot terdammers speelde hierna een verloren wed strijd, waarbij men de situatie trachtte te red den door wat forscher te gaan spelen. Dit had tot resultaat, dat enkele minuten later een overtreding van Paauwe binnen het beruchte gebied met een penalty werd bestraft. Op nieuw was het Westphal, die de penalty nam en met een onhoudbaar schot keeper Schol tens passeerde (51). De Rotterdammers probeerden tegen het einde nogmaals een doorbraak te forceeren om den achterstand eenigszins in te loopen, doch de Amsterdamsche verdediging, waarin vooral keeper Ferwerda opviel, wist steeds tijdig in te grijpen. De Rotterdammers leden op deze wijze in het Amsterdamsche Stadion een vol komen verdiende nederlaag en verspeelden daarmede een goede kans om het landskam pioenschap, zooals het aanvankelijk naar uit zag, met vlag en wimpel te behaier GVAV—Heracles 1—S. Hoewel de overwinning van Heracles ongetwijfeld ten volle verdiend was, heeft het spel van Van der Veen en zijn mannen geen moment kunnen boeien. In technisch kunnen waren de Oostelijke kampioenen iets sterker, hetgeen vooral in de tweede helft tot uiting kwam, maar om met 13 van een geheel uit vorm zijnde Groningsche ploeg te win nen, was geen kunststuk, doch een logisch gevolg van het feit, dat Heracles iets minder slecht speelde dan de thuis club. Voor dit aan weerszijden teleurstellende spel waren verschillende factoren aan te wijzen. Zoo bleek de recht op het veld staan de wind voor het meerendeel der spelers een zware handicap terwijl voor beide elftallen het invallersvraagstuk een moeilijk probleem bleek te zijn. Verschillende spelers had men op een voor hen ongewone plaats opgesteld, hetgeen duidelijk aan het spel te merken was. Zop was bij de thuisclub Taatgen op de rechtsbuitenplaats vervangen door De Bruin, waardoor Willy Hazeveld uit de voorhoede naar de linkshalf plaats was verhuisd en de linkervleugel voor de rust werd gevormd door Pais en Breedland. Na de rust hadden de Groningers de jongste Hazeveld als links binnen, Pais als linksbuiten en Breedland als linkshalf. Bij Heracles was het al niet veel beter. Hier ontbraken Knoef en spil Dekkers. Knoef werd veelal onvoldoende vervangen door Schotveld. Lassche deed het vooral in de eerste helft niet kwaad op de spilplaats, ter wijl Entjes en Wanningen als kanthalfs fun geerden. Als rechtsbuiten stond Dirckinck wederom opgesteld. Geen moment hebben de 4.000 toeschouwers bij dezen wedstrijd den indruk gekregen, dat GVAV haar verdien stelijke resultaten in de beide laatste uit wedstrijden zou laten volgen door een over winning. Het rammelde daarvoor te veel over alle linies Het noodige verband ontbrak geheel en ook individueel stelden de Groningers teleur. Zelfs Bonsema, die anders in techniek en tactiek ver boven zijn medespelers uitsteekt, liep ken nelijk naar zijn vorm te zoeken. Uitblinkers waren er alleen in de Heracles- ploeg waar spil Lassche en Koldewijn, die vele fouten van Schotveld goed maakte, opvielen. In de voorhoede was het Van der Veen, die veel bijna te veel werk verzette, waardoor hij her haaldelijk zijn buitenspeler Jaarsma te veel aan zijn lot overliet. Toch kwamen de successen hoofdzakelijk van dezen kant. Zelf nam Jaarsma immers twee van de drie doelpunten voor zijn reke ning, terwijl het derde doelpunt kon worden gescoord, nadat hij er zelf het initiatief voor had genomen, waarna Veldhuis de gelegenheid kreeg te scoren. De eerste helft verliep zonder dat gescoord werd. GVAV plaatste daarvoor veel te slecht, terwijl de tegenpartij de vele goed opgezette aanvallen te slecht afwerkte om goede resul taten te verkrijgen. Toen GVAV haar opstelling in de tweede helft had gewijzigd, ging het al niet veel beter. Het duurde dan ook niet lang of Heracles kon de leiding nemen. Lassche plaatste den bal uit een vrijen trap wegens hands naar den vrijstaanden Jaarsma, die het eerste doelpunt scoorde (01). Kort daarop maakte Veldhuis er uit een voorzet van Jaarsma 02 van. Even leek het er op of GVAV zich zou herstellen, toen Bonsema uit een voorzet van Pais den stand op 12 bracht. Maar al spoedig besliste Jaarsma den strijd geheel, toen hij enkele GVAV-verdedigers als mede den doelman passeerde en inschoot 13. De stand van de Kampioenscompetitie luidt thans: Feijenoord 6 4 1 1 9 17—12 Juliana 5 2 2 1 6 13—13 Blauw Wit 6 2 2 2 6 16—12 Heracles 5 2 1 2 5 11—11 G.V.A.V. 6 0 2 4 2 10—17 Voor den Woensdag a.s. in het Stadion te spelen wedstrijd van het Nederlandsch elftal tegen Amsterdam is het hoofdstedelijk elftal als volgt gevormd: Doel: Ferwerda (B. W.). Achter: v. Stokken (DWS) en Slot (BW). Midden: Stijger (B W), Anderiesen (Ajax) en Fanger (DWS). Voor: Fischer (Ajax), Hazemeyer (AFC), Wierts (DWS), Westphal (B W) en Berg man (B W). Noodzakelijke en nuttige concentratie. De fusie van de voetbalorganisaties in ons land, waarover wij nu en dan berichten publi ceerden is in heel korten tijd tot stand ge komen. Het bericht in ons blad van Za terdag omtrent de oprichting van den Ne- derlandschen Voetbalbond bevatte het resul taat van intensieve besprekingen op korten termijn, zoodat wij dus thans rekening heb ben te houden met een enkele organisatie op voetbalgebied in Nederland. De voordeelen van dergelijke concentratie liggen voor de hand. Er zal eenheid komen overal, niet alleen organisatorisch maar ook speltechnisch, de mogelijkheid is hierdoor ontstaan, om voor de vertegenwoordiging van voetbal gebruik te maken van al het spelersmateriaal, dat in Nederland aanwezig is, zonder uitzondering, waardoor dus voet bal meer nog dan anders zal worden een spel van het geheele volk. Maar belangrijker nog achten wjj het, dat nu de mogelijkheid open is voor het instellen van een afdeeling van sterken, een kam pioensklasse, een hoofdklasse, als men dien naam wil, maar dan een klasse, die ook in derdaad de afspiegeling is van het sterkste voetbal dat er in ons land gespeeld wordt. Gemakkelijk zal het niet zijn om een selectie te maken, maar in het huidige systeem van werken zit ongetwijfeld de mogelijkheid om op korten termijn een desbetreffend besluit te nemen. Trouwens de goede geest van sa menwerking, waarin tot het instellen van een algemeenen bond besloten is, waarborgt ook wel het snelle afwikkelen van dergelijke speltechnische mogelijkheden. Het is natuurlijk nog niet bekend op welke wijze de competities zullen worden ingedeeld, maar het ligt wel in de lijn van een goede ontwikkeling van het nieuwe lichaam, dat men daarbij in hoofdzaak zich zal laten leiden door dat wat de grootste bond, de K.N.V.B. te dien aanzien na vele jaren van practijk heeft tot stand gebracht, met dien verstande dan. dat er niet meer zooveel gepraat moet worden, maar een drastische maatregel moet worden genomen ten aanzien van die hoofd klassegeschiedenis, welke nu al lang genoeg hangende is. In ieder geval lijkt het ons nood zakelijk, dat gebroken wordt met het tot nu toe gevolgde systeem van zooveel eerste klas afdeelingen als ons land tot heden kende. Wij wachten nu vol belangstelling af, hoe zich deze bond bij het werk voor de aanstaan de competitie zal ontwikkelen: dat er snel ge werkt zal worden, mag men met reden aan nemen: de nieuwe bond zelf is zeer snel tot stand gekomen en alles zal wel naar rato gaan. De nieuwe koers in voetbal! Moge het de goede koers zijn. („Hbl."). CALLANTSOOG I—VLUCHTELINGEN HELDER 1—S. Vrijdagavond bond het elftal van Callants- oog den wedstrijd aan tegen het elftal der Vluchtelingen. Het was een aardig partijtje voetbal wat er ten beste gegeven werd. Helder wint de toss en verkiest tegen wind in te spelen. Direct moet keeper de Haan in grijpen om erger te voorkomen. Na 5 min. krijgt Marsman den bal keurig toegespeeld hij geeft mooi door aan z'n medespeler v. Bergen en deze kogelt in (0—1). Dan komt C. opzetten en krijgt het doel van Helder 't even zwaar te verduren. Dan is 't weer v. Bergen, die onverwachts doorbreekt en den stand op 02 brengt. C. komt nu haast niet meer in den aanval en gooit alles in de verdediging. Even voor de rust krijgt Marsman den bal keurig toege speeld van Selderbeek en hij geeft keeper De Haan voor de 3e maal 't nakijken. Na de rust hetzelfde spelbeeld; weer zijn 't de vluchtelingen die den toon aangeven. Maar dan komt C. iets meer in den aanval en 't komt zoowaar tot een tegendoelpunt. Het is spil Bakker, die den keeper met een hard schot 't nakijken geeft. Kort daarop blaast scheidsrechter voor 't einde en hebben de vluchtelingen verdiend gewonnen. WieJbuejnnen Goed werk van Wals Klink is er nog niet in. Voor ruim 15000 toeschouwers werd in het Goffertstation te Nijmegen gistermiddag een interessant programma gegeven, waarin Cor Wals een uitstekend figuur sloeg in den wedstrijd achter groote motoren. Het programma werd geopend door een omniumrace tusschen de beroepsrenners Van Egmond, v. d. Vijver, Boeijen en Klink. Uit slag finale sprint over 2 ronden: 1. v. d. Vijver, tijd laatste 200 meter, 12 mi. 8 sec. 2 Van Egmond. 3. Klink en 4. Boeijen. De uitslag van de klassementsrit luidt: 1. Boeijen 42 punten; 2. Klink 34 punten; 3. v. d. Vijver 22 punten en 4. Van Egmond 22 punten. Uitslag achtervolgingsrit over 5 km: 1. Van Egmond in 6 min. 25 sec.; 2. v. A Vijver; 3. Boeijen en 4. Klink. Totaaluitslag: 1 v. d. Vijver 9 punten; 2. Van Egmond 8 punten; 3. Boeijen 7 punten en 4 Klink 6 punten. De hoofdschotel van dezen middag waren de wedstrijden achter groote motoren, waar aan de stayers Wals, Schulte, Bosland en De Graaf deelnamen. De wedstrijd werd hoofdzakelijk gestreden tusschen Wals en Schulte. In beide manches hebben zij elkaar de overwinning geenszins cadeau gegeven. Uitslag eerste manche over 40 km: 1. Schulte (Bustraan), 33 min. 50 sec. 2. Wals (Kaser\ op 20 meter. 3. Bosland (Wiersma) op 3200 meter en 4. De Graaf (Sterke) op 5000 meter. Oogst in het Limburgsche heuvelland. Een stemmingsbeeld bij Gronsveld. Uitslag tweede manche over 30 km: 1. Wals 25 min. 37 sec. 2. Schulte op 540 meter. 3. Bosland op 880 meter en 4. De Graaf op 1760 meter. Totaal uitslag: 1. Wals 69 km 980 meter; 2. Schulte op 520 meter; 3. Bosland op 4630 meter en 4. De Graaf 6760 meter. De uitdagingsrace tusschen Wals en Schulte achter groote motoren over 20 km werd eveneens door Wals gewonnen in 18 min. 1,6 sec., Schulte volgde op 230 meter. Op de Zaansche wielerbaan nam Derksen gistermiddag uitstekend revanche op van Vliet. Hij won van den wereldkampioen de beide sprintritten en om de overwinning nog spre kender te doen zijn sloeg hij van Vliet ook nog in de tijdrace over een baanronde met vlie gende start. Bakten De Amerikaansche boksmanager Mike Jacobs heeft moeten afzien van zijn plan om in September a.s. een gevecht te bewerkstel ligen tusschen Joe Louis en Max Baer, omdat deze laatste een waarborgsom eischte van 50.000 dollar. In plaats van dit gevecht zal Louis in den ring uitkomen tegen den winnaar van het gevecht tusschen Billy Conn en Bob Pastor, dat op 13 Augustus a.s. wordt gehou den. &cfiaken Zege van dr* Euwe Hij wint den Kamstrabeker. Zaterdagmiddag zijn in Hotel Centraal te Rotterdam de laatste wedstrijden om den Kamstrabeker gespeeld. De uitslagen van deze wedstrijden zyn: Euwe wint van Mulder. Van der Tol Kmoch remise. Muhring Blok afgebroken. Landau Vlagsma afgebroken. De match Goris S'amelius is uitgesteld. De stand is thans als volgt: Euwe 7(4 uit 9; Vlagsma 514 uit 8 (met een hangpartij); Kmoch 5 uit 9; Van der Tol 5 uit 9; Landau 4% uit 8 (met een hangpartij); Samelius 3% uit 8; Mulder 3V4 uit 9; Goris 2 uit 8; Blok 1 uit 8 (een hangpartij). De match EuweMulder is beslissend ge weest en eindigde in het voordeel van dr. De perzikenpluk in het Westland is in vollen gang, maar als de jeugd meehelpt, kan er soms wel eens een kostelijke vrucht in een grage mond verdwijnen. Euwe. Door dezen uitslag werd dr. Euwe win- naar van den Kamstra-beker. Het was een Spaansche partij met open variant. Er vond spoedig afwikkeling plaats, waarbij loopers van ongelijke kleur verschenen. Na den 51en zet wist dr. Euwe de overwinning te behalen. Mum De dames athletieklandenwedstrijd tusschen Duitschland en Italië, leverde een tweede over winning op voor de Duitsche gasten. Duitsch land behaalde 53 punten tegen Italië 31 pun ten. Erika Ibiess uit Berlijn liep de 80 meter hor den in 11.4 sec.; Rosetta Icattaneo liep de 200 meter in 25.3 sec. Bij het speerwerpen wierp Etta Ballaben 40.64 meter, terwijl Italië de 4 X 100 meter aflegde in 48.4 sec. Bij de op de Sintelbaan te Amsterdam gis- termiddag gehouden Nederlandsche kam pioenschappen voor de B-klassers werd op de 400 meter de Alkmaarder F. Breek kampioen na een spannenden strijd met Stuivenberg uit Leiden. Zijn tijd van 54.3 sec. ZuLemmen Gisteren is de H.Z. en P.C. er in geslaagd het record op de 10 X 100 m estafette borst- crawl voor heeren, dat ten name van de zwemvereeniging Het IJ te Amsterdam staat, met een tijd van 11 min. 6,4 sec., met niet minder dan 13,2 sec. te verbeteren en aldus te brengen op 10 min. 53,4 s. Zij dankt dit prachtige resultaat aan de volgende zwemmers: Ruimschotel, Pley, Tho mas, Borgman, Brouwer, Holsbergen, De Groot, Den Hammer, Van Manen, Weyhanke en Vander Hoek, waarvan Thomas de snelste was met den waarlijk mooien tijd van 1 min. 2.6 sec. Gemiddeld werd dus een tijd gemaakt van 1 min. 5.3 sec. Deze tijd kan nog beter, daar er een zwemmer verstek had laten gaan, waardoor dus een invaller moest worden aangewezen, terwijl de zwemmers geen van allen eenig risico namen en dus vooral niet te vroeg startten. tSffl

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 4