tijdelijk adres 1 Vooral! NEZO Staatsloterijbriefjes lyTTiüiri Naar Callantsoog en 't Annanas Gemeenteraad Firma E. W. VET, steeds geopend UeAÜuióxl Vergoeding voor verrichtingen, leveringen en inkwartieringen ten behoeve van de Duitsche weermacht. Aan onze geëvacueerden G. en G. Keizerstraat 76 AUTO-en MOTOR- Te huur Te huur Te koop Te koop Admtccït in ic <Kcldc*tefa "Ccuïant Maandag 29 Juli 1940 Tweede Blad Op 't stalen ros door den Noordkop Dwars door sappig polderland Uit cn thuis: 30 kilometer Voordeeltje van ruim 2000 voor de Heldersche schoolvereeniging Dr. Schieffer's Stofwisselingzout. En stel aan het zout even hooge eischen als aan Uw groenten! Neem daarom NEZO, het zuivere, hygië nisch verpakte en be reide keukenzout van Boekelo 1 3 ets. per Kilopak. and/ Schoenen zijn nü 'n kostbaar bezit 1 VAKKLEEDING Spoorstraat 116, Telefoon 703 - Den Helder, ALKMAAR Langestraat 37 - Telef. 2509, „HET STOFZUIGERHUIS", S. Manheim, Koningstr. Het zal U opvallen dat het zeegezicht vanuit Callantsoog minstens even mooi is als vanuit Den Helder. Zie de immense wolkenstapelin gen. Ziet hier de horizon, die als een vage streep blauw de hemel en de zee samenvoegt tot één, en zie de meeuwen, die als verre snip pers papier wegflarden langs het hemeldak. Enfin... zouden wg U lezer, iets moeten ver tellen over de niet te tellen genoegens, die het strand iederen waren Nieuwedieper (en dat bléven we toch... nietwaar!) bezorgt. Werke lijk: ze zijn niet te tellen! Maar aangezien het niet in onze bedoeling ligt ook maar een van onze vrienden in Anna Paulowna, Kleine Sluis en Oude Sluis jaloers te maken, zullen wij ook hun een tocht, min stens even aantrekkelijk en interessant, voor leggen. Wij fietsen van Anna Paulowna af naar Oudesluis en nemen daar den bekenden en altijd nog even m ien Ruige weg. Zag men ooit in Nederland een weg die dichter, voller, weelderiger en frisscher begroeid was dan deze Ruigeweg? Fietste men ooit met zooveel zo mergeuren in de neus, met zooveel ongekende weelde van groen land en groen loof? Nee, de Ruigeweg, zijn glorie, moet nog bezongen wor den. Welke evacé dicht zijn lof...? Door het nieuwe kanaal StolpenSchagen werd de Ruigeweg doorsneden zoodat we, daar aangekomen een klein stukje rechtsafslaan, de brug over het kanaal passeeren, dan weer linksaf tot het „Buurtje" om daar onze Ruige weg te volgen tot het Annanas. Het is met dat bosch het Annanas wonder lijk gesteld. Het is een restant van de enorme wouden die eens de Zijpe overdekten. Vroeger werd het Annanas vrij veel bezocht, totdat het vandalisme den eigenaar tot ingrijpen noopte. Thans is het Annanas nog slechts klein, maar de bekoring is er niet minder niet minder in tens om. Langzaam maar zeker gaat helaas het Annanas verdwijnen. Telkenjare wordt er iets weggekapt en het valt dan ook te vreezen dat dit bosch over niet te langen tijd, de weg van alle Zijperbosch zal gaan, en worden om gezet in sappige weide. Des avonds heeft het Annanas weer een ge heel andere bekooring dan die van maagdelijk woud. Want des avonds komt de jeugd daar. Beter gezegd de vrijende jeugd, iets waar niemand tenslotte iets kwaads van mag zeg gen, omdat het een abel spel is waaraan onze vaders en grootvaders zich ook bezondigd heb ben. Dan zit in die oude boomen van het Annanas de wondervogel van het geluk van jonge menschen die vroolijk tiereliert als twee menschen elkander vinden in een mooie reine liefde. Ach ja... kon dat Annanas spreken. En kon die wondervogel daar hoog op z'n zwiepende tak al die deuntjes, wijsjes en liedekes fluiten die er de laatste eeuwen al zijn gezongen... Ja, dat Annanas...! Maar daar zouden wij haast, na deze poëti sche „Seitensprung" vergeten hebben dat we op reis waren. Maar de reis neemt hier tevens een einde, want we gaan weer terug met onze vrienden en zijn, voordat we het weten alweer bij de Stolpen aangeland. Van hieruit volgt de weg „vanzelf". Zij hieraan nog toegevoegd tenslotte, dat deze tocht van Schagen uit 20 kilometer uit en thuis omvat en van Anna Paulowna uit 30 kilometer. Zoo men ziet: kleine tochten, met een maximum van schoon vertier. Een paar heel geschikte fietstochten laten wij nu volgen, ten dienste van hen, die, hetzg in Schagen, hetzij in Anna Paulowna, of onder den rook van een dezer beide plaatsen ge- evacueerd zijn. Men kiest voor deze tochten bij voorkeur een mooien dag weer. Misschien dat men denkt dat deze opmerking overbodig is, doch in dit bijzondere geval is het aan te bevelen, dat men eerst de lucht aankijkt, teneinde, straks „ver van huis" zijnde, niet voor de minder prettige verrassing te staan dat het aan het regenen is geslagen met alle misère van dien. Waarom dat speciaal hier dubbel onprettig is, volgt Uit het hier onderkomende. Van Schagen uit fietsen we naar de Stolpen, een weg die iedere Nieuwedieper nu zoo lang zamerhand wel kan droomen en waarmede hij geen last meer zal hebben. Wie naam en adres opgenomen wil zien, geve het aan ons kantoor op of zende zijn opgave aan onze admini stratie te Den Helder, met insluiting van 25 cent aan postzegels of geld. Knip het adres van Uw kennissen uit onderstaande adressen meteen uit of noteer het. W. DE VALK, Californistraat 26, tijd. Middenweg B 186, Heer-Hugowaard (N). Mevrouw D. J. WITTERAPPARD, v.h. Hoofdgracht 65, Veldheimlaan 29, Zeist. Gezin H. HYMA, Obdam, Dorpstraat A 123. Op ons gemak fietsen we Stolpenwaarts, middelerwijl besprekende de schoonheid van dit polderland, dat er iederen dag weer anders uitziet. Nu eens is dit polderland een menge ling van hard groen met hard-blauw water doorsneden, dan weer is het als het ware be dekt met een tint van zacht rose en licht geel. Het ligt er maar aan wat voor weer ge dien morgen besteld hebt. Zit er water in de lucht, dan ziet ge het polderland ietwat zwaarmoedig en somber. Want somber kan dit land ook zijn. Als de wind door de rietbosschen langs de vaarten pijpt, als de wind kreunt over de bermen en giert en huilt in de eindelooze strekking van honderden en honderden kilo meters telefoondraad... ja, dan is de Noord- kop van Noord Holland een somber land. Daarom: ga er op uit met de zon, desnoods de zon in Uw gezicht. Dan lacht en pleziert de polder er op los. Dan is het een genot daar voort te karren, over die goede wegen, van bocht tot bocht, van boerderij tot boerderij. Dan zegt ge eens zoo vroolijk en monter iede ren boer, iedere hoofsche boerendeern, en iederen landman göe-dag. Dan smaakt ge weer het genoegen U in Uw beste hum te gevoelen en ineens gaat ge beseffen dat het leven toch tenslotte nog iets anders ook inhoudt dan al leen maar zuchten en treuren. Wèg met die gedachten! als we hier op de fiets zitten. Luister naar het zingen van de banden over den harden weg, luister naar het gierend overscheren van de zwaluwen die van sloot tot boerderij en van boerderij tot sloot vliegen. Luister...! En voordat we het weten zitten we bij de Stolpen; verderop begint de weg naar Bad Callantsoog, dat beroemd werd niet alleen door zijn Blauwe Zeeridders die er in de aardige Callantsooger huisjes schuilen (Janus Kuiper en de Gorrel hebben er eenige ouwe strijdmakkers zitten...) maar ook door zijn eerste klas strand en goede pensions. In de goede jaren stond het in hoog aan zien bij het koor der Noordhollandsche bad plaatsen, iets wat U overigens natuurlijk reeds lang wist. In Callantsoog kan men uitstekend enkele uren doorbrengen. Ge kunt er ergens goed koop gaan zitten met een glas geel Pils voor U en de pet diep in de oogen. Ge kunt ook het stran opgaan, U daar neervleien op een zand- riggel en zoo de zee afturen. Pas op, dat ge niet gaat denken aan Huisduinen, want dan is zoo zeker als twee maal twee vier is Uw goede humeur weg. De aanvullingsagenda voor de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Dinsdag, 30 Juli 1940, luidt: Geloofsbrieven. Onderzoek van de geloofsbrieven van de be noemd verklaarde leden van den Raad de heeren G. Dol en E. Loesberg. Ingekomen stukken. A. Afschrift van het besluit van den voor zitter van het hoofdstembureau, aangewezen bij artikel 34, 2e lid, der Kieswet, waarbij de heer G. Dol is benoemd verklaard tot lid van den Raad, ten gevolge van het overlijden van den heer K. van Buuren. B. Afschrift van het besluit van den voor zitter van het hoofdstembureau, aangewezen bij artikel 34, 2g lid, der Kieswet, waarbij de heer E. Loesberg is benoemd verklaard tot lid van den Raad, tengevolge van het vertrek van den heer Dr. F. Feenstra Kuiper uit de ge meente. Onderwijs. Toepassing van artikel 101 der Lager On derwijswet 1920 ten aanzien van de Heldersche schoolvereeniging. Noodziekenhuis. Voorstel tot het inrichten van een nood ziekenhuis te Julianadorp. In de Raadsvergadering van 11 April 1940 heeft de Raad B. en W. gemachtigd bij de Kroon beroep in te stellen tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland van 3 April 1940, 4e afd., no. 1, waarbij, met vernietiging, voor zooveel noodig, van zgn be sluit van 5 September 1939, de vergoeding ex-artikel 101 der lager onderwswet 1920 ten behoeve van de Heldersche Schoolvereeniging over het jaar 1937 werd vastgesteld op nihil, met bepaling, dat door het schoolbestuur een bedrag van 2.428.62 in de gemeentekas zal moeten gestort. B. en W. hebben het bovenbedoelde beroep ingesteld. Inmiddels bereikte B. en W. echter een publicatie van den Secretaris-Generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van 18 Mei 1940, waarin o.m. het volgende werd medegedeeld „Het wordt op prijs gesteld en ten sterkste „aanbevolen, dat alle nog niet afgedane ver schillen over de uitvoering der onderwijswet- „ten door partijen in der minne worden ge regeld. Van de intrekking van bij de Kroon „aanhangige geschillen worde de mededeeling ingezonden aan het Departement van Onder- „wijs, Kunsten en Wetenschappen te 's-Graven- hage". voorkome men: verstopping, slechte on: lasting, overmatig vet, die de oorzaal zijn van aambeien, rheumatiek, vale onreine huid, hoofdpijnen, enz door grondige zuivering van bloed en ingewanden met Een weldaad voor het organisme! Flacon I 1.0S. Dubbele llacon t 1.7S bij apotnekers «ég^en "a imlt Uw adresverandering neemt men graag over uit de rubriek FAMILIEBERICHTEN van de Heldersche Courant Tarief slechts 20 ct. per regel Eenige en Algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze I groote droefheid in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar onze lieve Man, Vader, Behuwd en Groot vader, Zwager en Oom, JAKOB BAKKER, in den ouderdom van 621 jaar. Den Helder, 26 Juli 1940. Weezenstraat 41. Tijdelijk adres: Middenweg 33, 3reezand. Uit aller naam: Mevr. A. BAKKER- VAN DER HAAGEN. Geen bloemen. N.V. KON. NEDERL. ZOUTINDUSTRIE BOEKELO - HENGELO Verrichtingen Bij verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied is bepaald, dat hetgeen op vordering van en rechtstreeks voor de Duitsche weermacht in Nederland is verricht, betaald zal worden met een daarmee strookende ver goeding. Leveringen Dit geldt ook voor het leveren van goederen, daarentegen niet voor het ten gebruike geven van stukken grond of gebouwen. Indienen van verzoeken om vergoeding voor verrichtingen en leveringen Vergoeding voor verrichtingen en leveringen moet aange vraagd worden bij den burgemeester der woonplaats van den rechthebbende. Ten aanzien van verrichtingen en leveringen, die tot en met 30 Juni 1940 geschied zijn, moet het verzoek om vergoeding in den tijd van 1 Juli tot en met 31 Augustus 1940 ingediend wor den. Op later ingediende verzoeken wordt geen acht geslagen. Ten aanzien van verrichtingen en leveringen, die na 30 Juni 1940 geschieden, moet het verzoek om vergoeding ingediend worden uiterlijk op den 15en van de maand, die volgt op de maand, waarin de verrichting of levering geschiedde. Op ver zoeken, welke niet binnen dezen termijn ingediend zgn wordt geen acht geslagen. De gegrondheid van het verzoek om vergoeding en de hoe grootheid van den eisch moeten bewezen worden door: van den eisch moeten bewezen worden door: le. vertoon van de verklaring van hetgeen verricht is of door het ontvangstbewijs, dat door de Duitsche weermacht is afge geven; 2e. afgifte van een verklaring, onder opgaaf van getuigen of van ander bewijsmateriaal. Formulieren voor een „verklaring" zijn ter secretarie verkrijg baar. Inkwartieringen. Voor de inkwartiering aan de hand van een inkwartierings biljet ten behoeve van de Duitsche weermacht, vanaf 29 Mei 1940 te 12 uur, zullen de volgende vergoedingen betaald worden: voor generaals, stafofficieren en ambtenaren der weermacht met overeenkomenden rang 1,50 voor alle overige officieren, ambtenaren der weermacht en onderofficieren met „portepee" voor onderofficieren, met bed voor onderofficieren, zonder bed a voor manschappen, met bed voor manschappen, zonder bed Voor burgerpersonen, die op een of andere wijze bij de Duitsche weermacht werkzaam zijn, worden door het plaatselijk comman do inkwartieringsbiljetten uitgereikt in overeenstemming met hun bezoldiging. Bij het, bij uitzondering, vorderen van verpleging, wordt de vergoeding telkens met 0,90 verhoogd. Bij gedeeltelijke ver pleging wordt voor ontbijt een zesde, voor middageten drie zesde en voor het avondeten twee zesde van deze vergoeding betaald. Voorts bedraagt de vergoeding voor: 1 paard 0,10 1 kantoor 0,30 1 wacht- of arrestantenkamer 0,10 Bij inkwartiering in hotels of pensions wordt uitgegaan van de gewone hotelkamerprijzen en wordt van deze prijzen de volgende korting afgetrokken: 1.00 0,50 0.30 0,20 0.10 Bij een minimumprijs van de kamer 1 Korting Minimumvergoeding der kamer met 1 bed met 2 bedden tot en met f 1. de gewone prijs per bed van f 1.tot en met i 2 25 1 1,50 ,1 2.3 30 1,50 2,25 11 3. 1, 5. 40 2,10 3,15 van meer dan f5 50 2,80 4,22 In plaats van fooien wordt een toeslag van 10% van de ver goeding betaald Indienen van verzoeken om. vergoeding voor inkwartiering Vergoeding voor inkwartiering moet aangevraogd worden bij den burgemeester der woonplaats van den rechthebbende, onder inlevering van het inkwartieringsbiljet, waarbij de inkwartiering door het bevoegde plaatselijke commando gevorderd is Den Helder, 27 Juli 1940. De burgemeester van Den Helder, RITMEESTER. U moet er dus zuinig op zijn! Wie weet, wanneer U nieuwe krijgen kuntPoets ze daarom dagelijks met ERDAL-schoencrême: dan blijft het leder soepel en sterk en Uw schoenen gaan veel, véél langer mee. Erdal is "Nederlandsch Fabrikaat. Erdal... zoo goed voor het leder en beroemd door zgn glans! No. 250 A Wij geven op al onze Manufacturen een extra korting van 5 °/o voor tegemoet koming reiskosten op een besteedt bedrag van f 10.— aankoop. (Doet Uw voordeel) Ziet onze Étalages met de nieuwste Zomerartikelen lederen dag geopend tot 5 uur Zaterdag gesloten dagelijks geopend van 8'/2-1 2V2 en 1 Vz"5. dagelijks geopend van 872-1 272 en van 2-8, Zaterdags tot 9 uur. SLUISDIJKSTRAAT 84, is UW adres voor het repareeren van Excelsior stofzuigers en alle andere merken onder ga rantie. Ook nu leveren w\j nog op gemakkelijke betalingscondities. KONIJN verkrijgbaar bjj Trekking 5 Augustus. All-Rlsks en W.A. Assurantiekantoor Koningstraat 90 Teletoon 984 gevraagd EVACUATIE. Voor direct te huur gevraagd: net Woonhuis of Woon- en Winkelhuis in omgeving Den Helder of Schagen. Brieven onder No. 108, aan het Bureau van dit blad. aangeboden KAMERS MET PENSION. Dame, beschaafd milieu, net ten stand in Alkmaar (Heiloo) heeft voor direct billijk aan te bieden: Kamer3 met pen sion. Comforts als telef., badk. aanw. Br. onder letter B aan Boekhandel Jung en v. d. Hoek, te Alkmaar. gevraagd EENIGE HUIZEN te koop gevraagd. Brieven onder No. 107, aan het Bureau van dit blad. Te koop gevraagd een 3 tot 5 tons VRACHTAUTO. Brieven met omschrijving aan P. VAN DER WEL, Laan 11, Den Helder. Aan hetzelfde adres een goed Fornuis te koop a 20. aangeboden Te koop aangeboden: AUTO, merk Ford V 8. Heeft 17000 km geloopen. Adres: H. HEEMAN, Singel 29. een bespreking gevoerd met een vertegen woordiging van het bestuur der Heldersche Schoolvereeniging; daarbij werd aan het ge meentebestuur in overweging gegeven te be vorderen, dat het beroepschrift bij de Kroon wordt ingetrokken, en zich bij de beslissing van Gedeputeerde Staten van 3 April 1940 neer te leggen. Dit zal tengevolge hebben, dat het school bestuur niet 4.730,29, doch 2.428,62 in de gemeentekas zal moeten storten, Bij schrijven van 22 Mei 1940, 4e afd., no. 99, dringen Gedeputeerde Staten dezer provin cie aan op een regeling in dezen geest. Door B. en W. is naar aanleiding hiervan Ofschoon B. en W. overtuigd blijven van hun goed recht meenen zij, dat het onderwerpelijke geschil thans beter kan worden opgelost en stellen daarom voor: a. de in de vergadering van 11 April 1940 verleende machtiging in te trekken; b. de beslissing van Gedeputeerde Staten van 3 April 1940, 4e afd., no. 1, alsnog voor kennisgeving aan te nemen. Mej. C. M. Schreuder te Den Helder, be haalde te Amsterdam het diploma van dea 2-jarigen cursus voor de vakopleiding tot den boekhandel in het uitgeversbedrijf.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5