Textielproducten Schoenen te water vuren van Tohr Boterdistributie begint vandaag Tweedc serie broodbonboekjes Inventarisatie van textielproducten Vrachtauto's op houtgas Brieven voor Nederlanders elders Een minuut stilte per dag iii Engeland Radioprogramma Verkoop van bepaalde artikelen verboden FEUILLETON WAAROM TREUR JE, Groote Clown? door Edgar Rice De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij deelt mede, dat heden een aanvang zal worden gemaakt met de definitieve dis tributie van boter, margarine, spijsvet en •pijsolie. Gedurende het tijdvak van 29 Juli tot en met 23 Augustus a.s. geeft elke der met „01" tot en met „04'' genummerde bon nen van de boterkaart uitsluitend recht op 't koopen van 250 gram boter. Voorts geeft elke der met „01" en „02'' genummrede bon nen van de vet kaart gedurende genoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram margarine, gesmolten vet, voorzoover voor radig, of boter. De niet „03" en „04" genum merde bonnen der vetkaart geven gedurende het tijdvak van 29 Juli tot en met 23 Augus tus elk recht op het koopen van 250 gram bo ter, op den prijs waarvan 'n reductie van 10 cent per 250 gram zal worden verleend door de winkeliers. Deze reductie zal uitsluitend op deze bonnen ,03" en „04" van de vetkaart worden verleend, dus niet op een van de ove rige hierboven genoemde bonnen. De reduc tie wordt verleend, wanneer de bonnen bij den detaillist worden ingeleverd ter ver krijging van boter. Met nadruk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat, zooals reeds uit het voorgaande blijkt, bonnen, welke recht geven op het koo pen van margarine en, voorzoover voorradig gesmolten vet, desgewenscht ook kunnen worden gebruikt voor het koopen van boter. Personen, die in aanmerking komen voor, zoogenaamde volksmargarine en volksvet, dat verstrekt wordt door het departement van sociale' zaken, zullen dit ook nu op de gewone wijze kunnen blijven betrekken Zij be hooren daartoe evenwel eerst een met het aantal te verstrekken pakjes volksmargari ne of volksvet overeenkomend aantal bon nen van de vet- of boterkaart in te leveren bij de instantie welke de gebruikelijke bon nen ter verkrijging van volksmargarine of volksvet verstrekt. Zoogenaamde „zelfkarners" mogen slechts boter vervaardigen met schriftelijke vergun ning van de Nederlandsche zuivelcentrale, afdeeling zuivel. Deze zelfkarners zullen slechts 250 gram boter per week per per soon mogen verbruiken. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart deelt mede, dat met ingang van 27 Juli j.1. de verkoop en aflevering van de navolgende artikelen door de textiel industrie, groothandel en kleinhandel aan consumenten is verboden. Deze artikelen zijn: Regenjassen, regenmantels en regencapes (niet uit gummi of gegummeerde stoffen gemaakt). Wollen of halfwollen costuums (jas, broek en vest). Afzonderlijke wollen of halfwollen jassen (colbert-, jacquet- sport jas e.d.). Afzonderlijke wollen of halfwollen broe ken (inbegrepen rijbroeken en plus-fours). Wollen gebreide slipovers en pullovens (met mouwen). Idem zonder mouwen of met *4 mouwen. Wollen gebreide vesten en jumpers (met mouwen). Idem zonder mouwen of met mouwen. Wollen en halfwollen japonnen en jurken. Wollen en halfwollen rokken, rokbroeken en broeken van stof. Idem tricot of gebreid. Wollen en halfwollen mantelpakken. Wollen en halfwollen complets. Truien. DOOR A H KOBER 40. Vierkante meters wollen en halfwollen stoffen voor bovenkleeding. Dit verbod geldt tenzij inmiddels een afwijkende regeling wordt gepubliceerd tot Maandag 12 Auguetus a.s. Op zekeren dag vroeg hij naar Juan en José en wilde allerlei nieuws hooren. Hij nam de tijdschriften, die Marfa hem gaf, gre tig aan en kort daarna ging hij weer voor het eerst uit: Marfa begeleidde hem naar het Palladium. „Werken! Werken!" Dat waren de woorden waarmee hij het variété, waar hij zelf al zoo dikwijls was opgetreden, dien avond verliet. En daarna sprak hij er telkens weer met Marfa over hoe zijn nieuw nummer eruit moest zien. Maar zjjn plannen waren nu niet meer zoo onrustig en hartstochtelijk als vroe ger; Joe Golden was tijdens zijn ziekte ver anderd en een bedachtzame stille man ge worden. „Ik wil in ieder geval weer als clown optreden," zei hij. In deze dagen dacht hij dikwijls aan Paolo, de nestor der clowns van circus Renz, die hem een half leven geleden had toegeroepen: „eerst moet je door de heele wereld zwerven!" En aan Bolansky, die hem gezegd had, dat men niet door trainen een groote clown werd, doch eerst vele zware teleurstellingen en te genspoeden moest hebben doorgemaakt „Het zal wel het beste zijn, wanneer ik een poosje met een klein circus meereis, en daar optreed zonder dat iemand weet wie ik ben... zoo kom ik tenminste weer in beweging, weer op gang, zoo vind ik eindelijk mijn eigen leven weer terugzei Joe tenslotte tot Marfa. En toen had zij hem aangeraden naar Rus land te gaan, dat tegenwoordig immers door de groote artisten niet meer bezocht werd en buiten de internationale crcus- en variété wereld lag. En zoo waren ze dan bij circus Nowikow gekomen Joe Golden was hier de jongste artist. Alle anderen reisden al jarenlang met Nowikow mee. De Directeur had vroeger met een zeer populair hondennummer gereisd en veel geld verdiend, waarvoor hij dan, toen hij wat ouder werd, dit circus gekocht had. Met twintig wa- In de week van 29 Juli ot en met 3 Au gustus, zal de uitreiking geschieden van de tweede serie brood-bonboekjes. Bij deze uitreiking z<^'en voor kinderen beneden vier jaar geen heele broodbonboek jes, doch halve broodbonboekjes, tezamen met toeslagkaarten voor rijst, havermout, e.d. worden afgegeven. Van 5 tot 11 Augustus a.s. zal een algemee- ne inventarisatie plaats vinden van bij de textielindustrie, groothandel en kleinhandel aanwezige voorraden textielproducten. Ondernemingen en handelaren, die na af loop van de bovengenoemde periode niet in het bezit van een vergunning van het Rijks bureau voor de distributie van textielproduc ten zijn, zullen door de industrie en andere leveranciers niet meer mogen worden be diend. Voor nu, maar ook voor later! DE NEDERLANDSCHE BOSCH- BOUW INGESCHAKELD. De beperktheid der beschikbare hoeveel heid motorbrandstof is oorzaak, dat thans pogingen in het werk worden gesteld, om een aantal vrachtauto's door middel van hout gas in bedrijf te brengen. Reeds is een aantal houtgasgeneratoren af geleverd, dat vermoedelijk tot ten hoogste 1000 kan worden opgevoerd. Qeze duizend auto's zullen globaal berekend, jaarlijks 50.000 M3. hout verbruiken, welke hoeveel heid zonder bezwaar in de Nederlandsche bosschen kan worden gewonnen, mits alle boschbezitters er toe medewerken, dat het daarvoor in aanmerking komende hout ge reed wordt gemaakt. Het plan bestaat, voorloopig voor het in- bedrijfstellen van 800 houtgasgeneratoren, vergunningen te verleenen cn daarvoor is zeer spoedig een belangrijke hoeveelheid hout noodig. Wat toch is het geval? De houtblokjes moeten in behoorlijk dro gen toestand worden afgeleverd. Het is der halve noodig, ze in de zomermaanden te doen vervaardigen, om ze voldoende droog, z.g. luchtdroog, te kunnen afleveren. In en kele maanden moet dus een hoeveelheid hout gereed worden gemaakt, welke voor 800 generatoren toereikend is om de winter maanden en de eerste voorjaarsmaanden door te komen. Deze hoeveelheid wordt ge schat op 20.000 M3. of op 10 tot 12 millioen K.G. Het in a.s. winter gereed gemaakte hout zal omstreeks Mei 1911 voldoende droog zijn om te worden afgeleverd. Het belang, dat de Nederlandsche bosch- bouw bij deze aangelegenheid heeft, is van veel beteekenis. Het gaat er immers om, dat het afvalhout, dat tot dusverre slechts ge ringe opbrengsten kon geven, blijvend ren dabel wordt gemaakt. Immers er mag wor den verwacht, dat de houtgasauto's ook zul len blijven bestaan in tijden, waarin over een voldoende hoeveelheid benzine zal kunnen worden beschikt, aangezien de ervaring heeft geleerd, dat houtgas belangrijk goedkooper is dan benzine. Er dient voorop te worden gesteld, dat voor de houtblokjes uitsluitend ip aanmerking mag komen afvalthout, zooals dikke takken, topstukken, kromme boomen, die uitsluitend waarde hebben als brandhout, afvalhout, dat beschikbaar komt in zagerijen of bij het ge reedmaken van mijnhout of andere sorteerin gen, kortom hout, dat nergens anders voor geschikt is dan voor brandhout Gegevens voor Noordholland. De formulieren van het Correspondentie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis ten doel hebbende korte medeöeelingen, persoonlijke of familieaangelegenheden be treffende, te doen toekomen aan niet-geln- terneerde personen, die zich in het buiten land bevinden zijn, in Noord-Hol land be noorden het IJ, uitsluitend verkrijgbaar bij den heer O. P. R. Elema. Nieuwlandersingel 46, Alkmaar. Aanvragen kunnen persoon lijk of per post geschieden. Deze formulieren kunnen worden gebruikt voor de correspondentie met niet-militairen. Wanneer geadresseerde naar Engeland is gevlucht en zijn verblijfplaats aldaar niet bekend is, kan het formulier aan hem ge richt worden p/a Bush House, Room 803, London W.C. 2. Als geadresseerde opvarende is van een schip, waarvan de ligplaats niet bekend is, kan het formulier gericht worden aan het adres van het daarvoor het meest in aan merking komende agentschap der reederij (hiervoor dient belanghebbende zich voor af met de reederij te verstaan). De formulieren zijn voorloopig niet toe gelaten in het verkeer met België en met de Nederlandsche Overzeesche gewesten. Zoodra hierin verandering komt, zal dit in de dagbladen worden bekend gemaakt. Kostbare waar werd er niet be ter op. Gistermiddag omstreeks 2 uur is in de Re guliersgracht te Amsterdam een bakfiets, waarop een zak met twintig paar schoenen lag, gereden. De ongeveer 15-jarige jongen had, toen hij de brug van de Prinsengracht afreed en de fiets, waarvan de rem niet vol doende werkte, groote vaart kreeg de macht over het stuur verloren. De fiets was met be hulp van voorbijgangers spoedig op den Wallekant gebracht. De zak met schoenen was evenwel onder de wateroppervlakte ver dwenen. Met behulp van een reddinghaak en een dreglijn werd de bodem van de gracht opgezocht en inderdaad vond men de zak. Toen hij echter boven het water was gehaald liet de haak van de dreglijn los en verdwe nen de schoenen weer in het groezelig gracht water. De pogingen werden echter niet stopgezet en eindelijk na langer dan «en uur dreggen, kon met de schoenen bergen. De schoenen waren er echter niet beter op geworden. ENGELSCHE PAMFLETTEN IN FRANKRIJK. Volgons een Havasbericht hebon F.ngel- sche vliegtuigen boven Frankrijk pamflet ten uitgeworpen, die een voor de Fransche regeering beleedigcnde inhoud haddon. Dé regeering te Vichy heetf hierop een krachti ge protestnota naar Londen gezonden. Het Zwitscherache blad de „Petit Dau- phinois" ineldt, dat de Engelsche premier op het oogenblik een ontwerp bestudeerd, dat voor geheel Engeland icderen dag een minuut verplicht stilzwijgen bepaalt. Een soortgelijk stilzwijgen is reeds in de Engel sche legers in gebruik. DINSDAG 30 JULI 1940. Jaarsveld, 414,4 m. AVRO-uitzending. 8.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek 9.15 Omroeporkest en soliste (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.'5 Gramofoonmuziek. 10.30 „Kinderen in dezen tijd", causerie. 10.35 Ensemble Jenny Kroon. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.20 Ensemble Jonny Kroon en orgelspel. 12.45 Berichten ANP., gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Amusements-orkest en gramo foonmuziek. TARZAN en 162. „Die Dr. Wong!" zei Perry bewonderend. „Wat een man! Hij gaf zijn leven om het jouwe te redden, Janette. Ik wou, dat ik hem de hand kon schudden en hem mijn vriend noemen." „Hij was eigenaardig en geheim zinnig," antwoordde Janette, „maar hij had een edel hart." Op dat ogenblik kwamen Ukah en zijn Rathorianen het vertrek binnen met het nieuws, dat zij de overwinning had den behaald. „En we hebben dit allemaal aan jou te danken, Tarzan!" riep hij uit. Doch Tarzan wees alle eerbewijzen af en vertrok reeds den volgenden dag met d'Arnot, Janette en Perry naar de beschaafde wereld. Weer in zijn eigen land teruggekeerd, wachtte den koning der jungle een boodschapper, die hem een radiogram bracht van Jane, zijn geliefde vrouw. Ze keerde na een lang verblijf in het buitenland terug en had aan Tarzan getele grafeerd of hij haar aan de havenstad ver in het Zuiden kwam afhalen. De aapman begaf zich onmiddellijk op weg Zuidwaarts. Met vreugde dacht hij aan het weerzien van zjjn geliefde Jane, weinig vermoedend, dat deze onbekende reis hem opnieuw in een warnet van hachelijke avonturen zou storten. EINDE. 2.00 Huishoudelijke wenken. 2.10 Pianovoordracht. 2.40 Cyclus: „In den schijnwerper". 2.55 Concertgebouw-orkest en solisten (opn.). 3.55 De Palladiaru. 4.45 AVRO-Dansorkest. 5.15 Berichten ANP. 5.30 AVRO-Aeolian-orkest en solist (opn.). 6.25 Gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Jeugduitzending. 6.45 Hawaiian-Serenaders, orgelspel en gra mofoonmuziek. (7.007.15 Vragen van den dag ANP. 7.15—7.20 Berichten). 7.35 Cyclus: „Nederlands Provincieschoon" (Met reportages). 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Cyclus „De wandelsport". 8.45 AVRO-Amusements-orkest en solist. 9.20 Radiotooneel. 9.35 Omroeporkest en declamatrice 10.15—ca. 10.30 ANP, sluiting. Kootwijk, 1875 m. KRO-uitzeil ding, 7.00 Berichten (Duitsoh). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Wij beginnen den dag. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. (11.15—11 '0 Plich ten Engelsch). 12.00 Rococo-octet. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 KRO-Melodisten (1.452.00 Gramofoon muziek; 2.002.15 Berichten Duitsch). 3.00 Gramofoonmuziek. gens waggelde de onderneming nu van de eene kleine stad naar de andere, en de stam gasten waren al tevreden wanneer zij elk jaar dezelfde nummers te zien kregen. Terwijl een ander circus steeds naar variatie op het pro gramma trachtte, kon Nowikow dank zijn be scheiden publiek bij zijn oude prestaties blij ven. Maar nu het Kiew ging bezoeken moest de directeur toch wel naar een paar nieuwe attracties uitkijken, want Kiew was niet alleen een groote stad, maar bovendien nog zeer onlangs door een staatscircus bezocht. Onder deze nieuwe artisten was een groote Hongaarsche jongleurstroep, die zich door een bijzonder hooge gage had laten verleiden om naar Moskou te komen en thans tengevolge van de Russische isolatie op de wereldmarkt der internationale attracties hier was blijven steken. Op zekeren morgen bemerkte Joe Golden, dat die Hongaren een komisch acrobaten- nummer instudeerden, dat hij zelf eens met Juan en José had gespeeld. „Hoe komen jullie daaraan?" informeerde hij. „Van de Pollini" antwoordde de chef be reidwillig. „Wij zijn tegelijk met dat clowns- trio bij Parish in Madrid opgetreden en zij hadden er zulk groot succes mee, dat wij het nummer nu maar nadoen." „Zoo, ik dacht dat het Pollini-trio niet veel was? De kranten schreven toch dat hun oude partner Golden eerst terug moest komen, eer zij weer een groot nummer konden worden?" „Ja, in het begin," antwoordde de Hongaar, „maar intusschen zijn de drie clowns zooveel beter geworden, dat vandaag geen mensch meer aan de Goldini's terugdenkt en de Pol- lini's uitverkochte zalen maken! Met of zon der Golden, daarnaar vraagt tegenwoordig niemand. Pollini's verdienen geld als water en terecht, want zij zijn eerste klas clowns." Deze woorden voelde Joe Golden als mes steken. Hij was dus al vergeten! Maar het was zijn eigen schuld, hij had veel te lang stilgezeten daarginds in Londen, en nu trok hij als een onbekende door dit afgelegen landOpeens vielen de schellen hem van de oogen en de oude eerzucht laaide in hem op; hij zou de wereld toonen, dat er nog een Joe Golden bestond. Hij ging dadelijk naar Marfa om haar te vertellen wat hij gehoord had en mede te deelen, wat hij van plan was: weer in de groote wereld terug te keeren. Zij was verrast over de opwinding, waarin hij verkeerde, maar zij luisterde als gewoon lijk geduldig naar hetgeen hij te zeggen had, doch ditmaal zonder hffhr oordeel uit te spreken. Pas later, bij de repetitie van de panto- mine, die Nowikow met zijn geheele personeel instudeerde, dacht Joe er ineens aan, dat Marfa zoo weinig geantwoord had. Hoe vreemdWant zij was toch altijd de stu wende kracht geweest, zij had hem toch steeds tot werken aangespoord! Door een toeval of zou de vrouw van den stalmeester het met opzet aan de direc teursvrouw hebben toegefluisterd terwijl hij erbij stond? hoorde hij, dat Marfa met een ouderen, deftigen heer in de stad was gezien. Hij klemde de tanden opeen. Het ging hem eigenlijk niets aan; Marfa was noch zijn vrouw noch zijn maitresse. en hij had geen recht om haar iets te verbiedenMaar waarom had zij nu geheimen voor hem? Hij besloot er niets van te zeggen en niets te vragen, maar goed uit zijn oogen te kijken. En hij bemerkte inderdaad dat Marfa den volgenden en den daaropvolgenden dag weet de stad inging zonder hem te vragen of hij soms wilde begeleiden en zonder hem te zeg gen wat zij te doen had. Toen dat voor de derde maal gebeurde, bood hij haar aan om mee te gaan. Maar zij had de een of andere nietige uit vlucht en ging haastig alleen weg. Hij beefde van woede toen zij 's avonds kort voor de voorstelling weer thuiskwam. „Wat heeft dat te beteekenen?" riep hij boos. „Je gaat achter mijn rug met vreemde mannen uit!" Marfa keek hem een oogenblik zwijgend aan en haar glimlach prikkelde hem nog meer. Toen schudde zij vlug het hoofd; „Dat was geen vreemde man, maar een oom van me „Ja heusch! Ik kan je nu wel alles ver tellen, Joe, want nu blijf ik bij je „Buitengewoon vriendelijk! Ik voel me zeer vereerd!" onderbrak hij haar boos. Marfa liet hem rustig uitrazen. „Het schijnt je geen pleizier te doen?" vroeg ze ernstig en met vaste stem. „Dan kan ik ook wel weggaan! Want juist nu heb ik een zeer goede gelegenheid om mij terug te trekken. Die oude heer, die werkelijk mijn oom is, heeft mij in naam van mijn familie hier opgezocht, om mij, zooals hij zich uit drukte. den overgang tot een veilig burger lijk bestaan mogelijk te maken. Het is geble ken, dat mijn ouders nog verschillende waardevolle stukken hebben nagelaten en..." „Dus je wilt van mij weggaan?" Ditmaal klonk meer angst dan toorn uit zijn bevende stem. Marfa keek lang voor zich uit, schudde toen het hoofd en zei: „Neen Joe, ik wil bij je blijven bij jou en je werk!" 3.15 Berichten Engelsch. 3.30 KRO-orkest (4.154.30 Gramofoonmuz.)'. 5.00 Berichten Duitsch. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Musiquette en soliste. 6.15 Berichten Engelsch. 6.30 RVU: Psychologische causerie. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.20 Reportage. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek. 8.45 Gramofoonmuziek (9.159.30 Berichten Engelsch). 9.40 Wij sluiten den dag. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.1510.30 Berichten ANP. 10.30—10.45; 11.15—11.30; 0.15—0.30 en 1.15— 1.30 Berichten (Engelsch). Zij schudden elkaar de hand en toen vroeg Marfa hem nog eens naar zijn plannen, waar aan zij door de belangrijke beslissing, die zij in de laatste dagen had moeten nemen, niet voldoende aandacht had besteed. „Wat wil je nu doen?" zei ze, toen Golden genoeg had gescholden over het succes van zijn vroegere medewerkers. „Dadelijk naar West-Europa terug en met een nieuw nummer voor den dag komen, zoo dat de na-apers uiteenstuiven!" Het was verkeerd geweest, dat zij zoo luid gesproken hadden, want de wanden van de garderobe waren maar dun. En toen de clown den volgenden morgen naar zijn directeur toe ging om zijn ontslag te vragen, haalde No wikow, de slimme oude comediant, de schou ders op; „Onmogelijk! Juist nu ik hier in Kiew met een groot program moet uitkomen? Neen, dat is onmogelijk, mister Golden!" Joe merkte dadelijk, dat Nowikow op een hooge schadeloosstelling uit was, maar hij had nier voor zoo weinig gage gewerkt, dat hif r met aan dacht om den oude nu nog een groot stuk geld achter te laten ook. ,.oen de directeur bij een tweede onderhan- wl8 n.°S minder toegeeflijk bleek, besloot vluchten. In stilte liet hij twee scheeps» u, v68.™1' Constanza over Odessa bestel- ^arfa zorgde voor dé koffers en de secretaris was voor een goede fooi bereid om !rarrn' in het bureau werden be- waaid, terug te geven. ,volpnden nacht, na de voorstelling, a UCht Uit het circus volkomen. Gol- n naa in zijn woonwagen een spoorboekje laten liggen, waarin de treinen naar Moskou tpn„en aangestreePt' Zo° hoopte hij den direc teur op een valsch spoor te brengen. Joe en Marfa overnachtten nog in KieW u volgenden morgen aan boord de stoomboot naar Odessa. Hier moesten zonHpf6?"! eenuflinke som gelds betalen om Maar rwpp""! ,land te mogen verlaten, in Pnnata dagen later waren zij werkelijk Omdat a °P Roemeensch grondgebied. BoekartstZwilPdaS den™Igenden morgen naar verschild Verder reizen' bezochten zü' e envan dpehVtne^'S en maakten kennisn.lt ooit hadden g«ien nummers' die Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6