Honderdjarige mist haar thee O, DAT LEUKE JAPONNETJE... JODEN TE HAIFA OVERVALLEN Bommen bij Hoogwoud Ned. Unie niet anoniem Het jachtgeweer terug Stoomketel gezonken Dc Nederlandsche handel met Zuidoost-Europa Victor Emanucl 40 jaar koning van Italië Britsch protest bij Roemenië? Officieele valuta-koersen Succesvolle aanvallen op convooien Fransche soldaten ter aarde besteld Knaapje verdronken te Haarlem Noodweer in Roemenië Reutercorrespoodent te Tokio pleegt zelfmoord Chineesch rechter vermoord Transport van aluminium door de lucht Amstcrdamsche effectenbeurs Duitsch legerbericht Italiaansch legerbericht Twee Britsche toestellen neergeschoten Perioden der verschillende toe wijzingen zullen gelijk vallen. VOLGENDE WEEK TEXTIELKAARTEN. Eet roggebrood, ge dient nw va derland! Omtrent eenige actueele distributievraag- atukken hebben wij gisteren in een perscon ferentie uit den mond van den heer S. de Hoo, den dagelijkschen leider van het cen trale distributiekantoor, eenige bijzonderhe den vernomen. De uitdeeling van boter- en vetkaarten is op eenige stagnaties na in alle plaatsen van het land vlot verloopen. De eerste indruk is, dat de verhouding tussehen het. aantal mapgarinekaarten en het aantal boterkaar- ten overeenstemt met de voorstelling, wel ke men daar te voren van had. Ongeveer de helft der bevolking komt voor boterkaar- ten in^anmerking. De winkelier, die reductiebonnen voor de aflevering van boter op margarinekaarten in ontvangst hebben genomen, kunnen deze bonnen bij het plaatselijke distributiekan toor tegen een hestelbiljet en een cheque in wisselen. Op de cheque kunnen bij een be- taalkantoor van de Nederlandsche midden- standshank of van een andere bank al naar gelang de plaatselijke regeling is geld krijgen voor de verleende reductie. De boterverstrekking op het algemeene distributieboekje in de afgelr., en twee we ken, welke immers een overgangstijd waren, is overal ordelijk en zonder moeilijkheden verloopen. Iets nieuws van/de laatste dagen is de uit reiking van nieuwe broodkaarten, welke iets praetischer zijn ingedeeld dan de vorige, omdat de mogelijkheid bestaat vier bonnen ineens, dat is dus zooveel als voor een ha'f broodje noodig is, af te sfheuren. Een nieuwigheid ook is het halve rantsoen voor de zeer kleine kinde ren. Deze kinderen krijgen een toe- slagkaart voor rijst en voor haver mout en gort, met welke voedings middelen de kleintjes schadeloos worden gesteld voor de inkrimping van hun broodrantsoen, rijst, ha vermout en gort kindermeel is in hoofdzaak rijstemeel zijn juist voor de kinderen zeer belangrijke stoffen. Deze week nieuwe broodkaarten, volgende week teztlelkaarten. De nieuwe broodkaarten moeten deze week uitgedeeld zijn en als de plaatselijke distri butiediensten dit werk achter den rug heb ben. wacht hun weer 'n nieuwe taak ,want in den loop van de volgende week staat de uitreiking van de textielkaarten op het pro gram. Eet roggebrood ge dient uw va derland! Voorts weet men dat het rantsoen rogge brood tot 125 gram verhoogd is. Inderdaad was er aanvankelijk te weinig roggebrood verkrijgbaar. Dat is nu verbe terd hetgeen niet alleen verheugend is voor degenen die graag roggebrood lusten, doch Ook voor de volksvoeding. Roggebrood is een gezond voedsel, vooral als het niet te versch wordt gegeten en in .economisch opzicht is het toe te juichen, als het verbruik van de binnenlandsche rogge wordt gestimuleerd. Het eten van roggebrood is min of meer een vaderlandsche daad geworden! Dan is er nog een prettig nieuwtje voor de huisvrouwen, die immers heel wat moei te hebben om de verschillende distributie perioden in het oog te houden, omdat voor elk artikel dat in distributie komt, een an dere distributieperiode is vastgesteld. Dat zal nu beter worden, want men gaat de di stributie voor de verschillende artikelen synchroniseeren, m.a.w. men zal voor alle artikelen nu even lange distributieperioden gaan maken, die op denzelfden dag zullen aanvangen, en eindigen. Vacantiegangers behoeven niet om nieuwe broodkaarten naar hun woonplaats. In dezen vacantietijd is het een veel gesteld piobleem hoe de vacantiegangers die niet in hun woonplaats vertoeven aan nieuw- uitgereikte kaarten moeten komen. Het ant woord is zeer eenvoudig. Natuurlijk is ieder een gewapend met zijn stamkaart en daar mede kan men. ook buiten zijn woonplaats in de plaats van zijn vacantiegeneugten nieuwe broodkaarten enz. verkrijgen. Het centrale distributiekantoor zorgt voor de rest. Ook in de omgeving van Alkmaar. Weinig schade. ZESTIG BRANDBOMMEN OP EINDHOVEN. In den nacht van Zondag op Maandag hebben Engelsche vliegtuigen een viertal bommen geworpen in de omgeving van Hoogwoud. Zij kwamen neer op een wei land, waarin groote gaten werden gesla gen. Twee koeien werden zoodanig ver wond, dat zij moesten worden afgemaakt. Ook bommen bi] Alkmaar. Ook in de omgeving van Alkmaar kwa men eenige bommen neer. Schade werd niet of weinig aangericht. Erger is het te Eindhoven toege gaan. Daar is leven en eigendom der Nederlandsche bevolking weer eens niet ontzien. In alle vroegte heeft een Engelsch vlieg tuig een zestigtal brandbommen uitge strooid, welke grootendeels buiten de stad neerkwamen, doch voor een deel ook de slapende burgers in hun huizen verrasten. Twee huizen zijn verwoest en een aantal andere huizen is beschadigd. Het valt te betreuren, dat dit bombardement aan twee vrouwen en twee kinderen het leven heeft gekost en dat twee personen zwaar zijn ge wond. De luchtbeschermingsbrandweer en de gemeentelijke brandweer van Eindhoven hebben uitbreiding van de branden wet"» te voorkomen. Ook bij Zeist kwam een bom neer. Brieven en circulaires niet van haar afkomstig. Naar ons ter oore komt, worden anonieme brieven en circulaires rondgezonden, welke den indruk wekken van de Nederlandsche Unie uit te gaan. De Nederlandsche Uuie deelt ons mede. dat soortgelijke anonieme stukken zon der eenige voorkennis worden rondgezonden, zoodat de Nederlandsche Unie uiteraard geen enkele verantwoordelijkheid voor den inhoud op zich kan nemen. Aan het rantsoen kan si» niet uennen.' Gisteren was het feest in het Evangelisch Luthersche wees- en oudeliedenhuis te Haar lem. waar mejuffrouw S. C. Geverding haar honderdsten verjaardag viert. Onder de velen, die haar met dit bijzondere feit geluk kwamen wenschen, behoorde de burgemeester van Haarlem, Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, die namens het ge meentebestuur een fraaie mand met bloe men aanbood. De honderdjarige geniet nog een goede gezondheid. Zij leest nog graag en dikwijls verdrijft zij den tijd met een handwerkje, maar dat de thee gerantsoe neerd is, daar moet zij nog aan wennen. Onder bepaalde voorwaarden. Blijkens een mededeeling van het departe ment van Justitie is in beperkte mate en onder zekere voorwaarden teruggave van jachtgeweren aan jachtaktehouders moge lijk. Belanghebbenden kunnen zich ter zake om inlichting en eventueel teruggave wenden tot het hoofd van plaatselijke politie in de gemeente hunner inwoning. Dieven hebben aan winkelende dames gemakkelijke prooi. Den laatsten tijd komt het herhaaldelijk voor, dat in groote winkelmagazijnen tas- schen van bezoeksters worden gestolen. Za terdagmiddag is dat weer gebeurd bij Gerzon in de Kalverstraat, waar een dame haar tasch, inhoudende een bedrag van f 130. een spaarbankboekje en eenige sieraden, werd ontstolen. De politie speurt ijverig naar den dader, die ervan verdacht wordt soortgelijke dief stallen te hebben gepleegd. Inmiddels dient het publiek er op attent gemaakt te worden, dat men zelf zeer goed de diefstallen kan voorkomen, door op te letten. Vele bezoeksters zijn n.1. zoo verdiept in de uitgestalde waren, dat zij hun tasschen onbeheerd laten staan, waardoor zij een ge makkelijke buit voor de dieven zijn. Noncha lance waardeeren deze heeren zeer! Laatste eer te Schiermonnikoog. Gistermiddag om vier uur werd in aan wezigheid van Duitsche militaire autoritei ten op de begraafplaats voor slachtoffers der zee „Vredenhof" te Schiermonnikoog, vier van de tien aangespoelde lijken van Fran sche militairen, waaronder een officier, ter aarde besteld. Aan de groeve werd gespro ken door twee Duitsche officieren en Ds. Kannegieter uit Krommenie. De belangstelling was zeer groot. De andere lijken zijn geborgen en zullen morgen eveneens op „Vredenhof" worden begraven. Men vermoedt, dat de lijken door den har den N.W. wind uit een wrak zijn gespoeld. Door het ruwe weer is gistermiddag op het IJsselmeer een groote stoomketel, bestemd voor de Zuiderzeewerken, van een dekschuit afgeslagen en gezonken. De juiste plaats kon gisteren door de woelige zee niet worden vastgesteld, zoodat ter plaatse nog geen boei werd aangebracht. Zoolang dit nog niet is geschied, zij de scheepvaart gewaarschuwd. De ketel ligt 300 a 350 meter ten 7 "d oosten van den Urker haveningang de Kamperroute. Redders vonden een vuilnisbelt onder water!. Een achtjarig jongetje, Frits W., wonend in de Spaarnwouderstraat, is gistermiddag bij de Houtmarkt te water geraakt en ver dronken. Hij heeft, zooals het nader onder zoek uitwijst, met zijn 6-jarig broertje langs den Kademuur geloopen, achter een stapel kisten om, die ongeveer vijftig centimeter van den kant stond. Frits is toen misgestapt en onmiddellijk in de diepte verdwenen. Op het hulpgeroep van het jongste kind kwamen velen toegesneld. Twee leden van een zwemvereeniging en een derde burger begaven zich direct te water maar zij kon den den drenkeling niet vinden. Ook de voor zitter van de reddingsbrigade, de heer Schmidt, en een der leden, Geerls, werden gewaarschuwd. Op hun vraag hoe lang het kind al te water lag antwoordde men: tien minuten en dit was aanleiding, dat ook deze redders gekleed naar het kind doken. Er stond echter zoo'n sterke strooming, dat het slachtoffer vermoedelijk snel van de plaats is wegggedreven waar het in het water viel Onder groote belangstelling sloeg men al deze reddingspogingen gade, want inmiddels was ook de politic gekomen met drie dreg gen. Na anderhalf uur is het lijkje opge haald en naar het St Elisabetiigasthuis overgebracht. De heer Schmidt vertelde de Tel. later, dat het duiken ter plaatse niet zonder gevaar was geweest omdat men in allerlei scherpe voorw erpen greep voor men er op verdacht was. Tot op den bodem zien was onmogelijk. Auto-spatborden, glas, eige-nlijk 'n heele vuil nisbelt, bevindt zich daar onder water Toch had men het kind wel kunnen vinden als de trek in het water niet zoo groot was ge weest. Mogelijkheid tot het koopen van veevoeder tegen uitvoer van za den en boomkweekerijproducten Het Nederlandsche perskantoor meldt: In handelskringen te Berlijn verwacht men, dat de thans inderdaad zeer levendige handelsbetrekkingen tussclien Duitschland en Zuidoost-Europa ook tot toeneming van den omvang van het handelsverkeer tus sehen Nederland en Zuidoost-Europa, met name tussehen Nederland en Roemenie, resp. Joegoslavië, zal leiden. Men verwacht, dat Nederland een groot gedeelte van het benoodigde veevoeder in beide landen zal koopen. Joegoslavië heeft o.m. belangstel ling voor Nederlandsche zaden en produc ten der boomkweekerijen. Het in 1938 in het Servisch en Kroatiscli uitgegeven aan Ne derland gewijde nummer van de „Poljopri- vredni Glasnik", het grootste landbouwtijrt- schrift van Joegoslavië, blijkt de belangstel ling voor deze Nederlandsche voortbrengse len zeer bevorderd te hebben. AFLEVERING MENGVOEDER. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat het zal zijn toegestaan, de verschillende soorten mengvoeder, welke zijn vermeld op den be stelbon voor de periode van 22 Juli tot 19 Augustus, af te nemen in andere dan op den bon aangegeven hoeveelheden, mit? het to taal gelijk blijft en met dien verstande, dat nooit meer ochtendvoeder, opfok- en over gangsvoeder voor kippen en kuikens, en ook gemengd eendenvoeder mag worden afge nomen, dan de van deze soorten op den bon vermelde hoeveelheden. Deze regeling geldt ook voor volgende toe wijzingsperioden. Italiaansche bladen brengen hulde aan hun beminden koning. Alle Italiaansche bladen wijden groote aandacht aan het veertigjarig regeerings- jubiluem van Victor Emmanuel. De bla den wijden woorden van lof aan den ko ning-keizer, die nooit zijn enorme verant woording ontloopen heeft. De „Messaggero" wijst er op, dat Victor Emmanuel Mussolini beschouwd heeft als den man van de toe komst, als het genie van het groote vader land, en herinnert er aan, dat Victor Em manuel de overwinning der fascistische re volutie heeft gesanctionneerd. Alle bladen huldigen den beminden en bewonderden ko ning om zijn fierheid, zijn moed, zijn goed heid, zijn karakter en zijn voortreffelijke inteilectueele gaven. Groote hitte werd gevolgd door wolkbreuken. Roemenië heeft Zondag den warms-ten dag van den zomer gehad. In Boekarest steeg het kwik tot 49 graden Celcius in de zon en 32 graden in de schaduw. Des avonds brak een zwaar onweer, gepaard gaande met storm en regen, los Zoo fel was het noodweer, dat vensterruiten werden ver nield, heggen werden omgerukt en een reeks ongelukken ontstond. Ook in de pro vincie deden zich wolkbreuken voor, waar door verwoestingen werden aangericht. HEDEN VERKLARING VAN CHURCHILL. Volgens een bericht van „Dagens Nyhe ter" uit Londen, zal de Britsche minister oresident Churchill vandaag in het Lagen huis zijn eerste algemeene rapport uitbren- gen over de buitenlandsche politiek van En geland sinds de vorming van het nieuwe ka binet.- Na arrestatie uit het raam van het politiebureau gesprongen. TOENEMENDE BRITSCHE SPION- NAGE IN JAPAN. De Reutercorrespondent in Tokio, Cox. die verdacht van spionnaee, door de Japansche politie is gearresteerd, heeft zich, toen hij verhoord werd, uit het raam van de tweede verdieping van het hoofdbureau van polilie geworpen. De ambtenaren trachtten tever geefs hem tegen te houden. Cox is drie kwar tier later aan zijn verwondingen bezweken. Naar aanleiding van dezen zelfmoord ii door het Japansche departement van huiten landsche zaken het volgende bekend ge maakt. Uit de papieren, die Cox ziin vrouw heeft nagelaten blijkt, dat hij goed behandeld is. doch dat hij er niet aan heeft getwijfeld hoe het onderzoek, dat naar hem was ingesteld, zou afloopen. Hieruit, aldus deze officieele mededeeling. blijkt, dat het den overledene in den loop van het onderzoek duidelijk i? geworden, dat hij een veroordeeling niet kon ontgaan. De Japansche ministeries van oorlog en justitie hebebn gezamenlijk gisteravond om 8 uur een verklaring uitgegeven, luidende „Met het oog op de laatstelijk steeds toe nemende activiteit van buitenlandsche or ganen van spionnage en samenzwering in dit land is de militaire politie onder leiding van den officier van justitie als eerste stap overgegaan tot de arrestatie op 27 Juli van hen, die deel uitmaakten van het Britsche spionnagenet, dat over het geheele land was gespannen". Groot opzien in Shanghai. Het D.N.B. meldt uit Shanghai: Maandag middag is op den Chineeschen rechter, Chi- ne Song Yen, den president van de afdee- ling criminaliteit in het eerste speciale di strictsgerechtshof in de Internationale ne derzetting een aanslag gepleegd. De rechter is aan zijn zware verwondingen bezweken. Deze aanslag heeft groot opzien gebaard in verband met het Japansche streven de beide speciale gerechtshoven in de Inter nationale nederzetting van de Fransche concessie, waar nog door rechters, die aan hangers zijn van het Tsjocnking-regime recht wordt gesproken, onder toezicht te plaatsen van de Wang Tsjing-wei-regeering. Bevoorrechting wekte der Arabieren op. woede Uit Aleppo komt het bericht, dat na den laatsten Italiaanschen luchtaanval op Haifa onder de bevolking aldaar ernstige ongere geldheden zijn uitgebroken. Verscheidene Joodsche winkels werden bestormd, terwijl in de Joodsche plantages de arbeiders wer den overvallen. De oorzaak van deze relletjes moet ge zocht worden in de gebrekkige luchtbe scherming voor de Arabische bevolking. Terwijl de joden te Haifa over voldoende en comfortable schuilkelders beschikken, zijn de Arabieren voor het grootste deel aangewezen op hun hutten, door welker daken zelfs de kleinste splinters van de luchtdoelgranaten dringen. Bijna al dege nen, die bij den laatsten luchtaanval ge dood of gewond zijn, zijn door granaatsplin ters getroffen. Wegens maatregelen tegen petro leumindustrie. Het bericht van het officieuze Engelsche persbureau betreffende het formeel protest, dat de Britsche regeering bij de regeering van Roemenië zal indienen wegens de door de regeering te Boekarest genomen maat regelen tegen de petroleumindustrie met Eijgelsch kapitaal, werd gevolgd door over bodig op te merken, dat Roemenië genood zaakt werd de noodige maatregelen te ne men om zijn nationaal bezit te behoeden en te verdedigen. SCHOONMAAK IN HET BRITSCHE MINSTERIE VAN INLICHTINGEN. In het Britsche ministerie voor de inlich tingen is weer eens groote schoonmaak ge houden, in officieele termen „reorganisatie van den hoogen ambtenarenstaf" geheeten. Nadat Zondag lord Perth was afgetreden als voornaamste adviseur voor de propaganda in het buitenland, worden thans spoedig ver dere ontslagen verwacht, o.m. van den alge- meenen leider, sir Kenneth Lee. CHAMBERLAIN GEOPEREERD. Volgens Reuter heeft Ghamberlain een darmoperatie moeten ondergaan. De operatie zou goed verloopen zijn. Men verwacht, dat Cuamberlain over twee of drie weken zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. Engeland koopt 14-tons vlieo- boot op. De New-Yorksche financier en amateur- uatuurvorscher Archbold heeft zijn 14 ton zware vliegboot Cuba" naar Engeland vei- kocht Volgens de „New-York Times" wil Engeland met dit toestel ruwe aluminium e^eeni8de Staten transporteeren. Als chef-piloot zou volgens genoemd blad een be kende Amerikaansche vlieger dienst doen. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties)» New York 1.883/16—1.889/iq Berlijn 75.43 Brussel 30.11 30.17 Helsinki —3.82 Stockholm ^-81—44.90 Zuerich 42.72 42.81 Bankpapier. New York Brussel Stockholm Zuerich 1.86*1.90* 30.08 30.20 44.76 —44.94 42.67 —42.86 Vandaag ook publicatie van de koersen van enkele nog niet-of. ficieel genoteerde aandeelen. Obligaties, enz. - Staatsleeningen. OBLIGATIES! STAATSLEENINGEN. 100 ^OO 100 100 bOO 500 100 500 100 500 NEDERLAND 1940 I 4 1940 I 4 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1936 3 1936 3 1937 3 1937 3 100 (3y2) 193S 3 500 (31/2) 1938 3 OOST-INDIë. V.K. 94* 94 85* 95 86* 94* 85% 85% 68% 68 75 75% L.K. 94 3/16 94% 84* 94 3/16 85* «4% 87 68* 75%' 100 1935 3* 500 1935 3* 89* 100 1937 3 75 5/8 70 500 1937 3 76% 70* IOO 1937 A 3 75* 70 500 1937 A 3 76 70% Het bestuur der vereeniging voor den ef fectenhandel bericht, dat krachtens beschik king van den wnd. secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën, met ingang van heden de koersen mogen worden openbaar gemaakt van de navolgen de nog niet tot de officieele noteering toege laten fondsen. Behalve bovenstaande koersen mogen de koersen van de overige nog niet tot de offi ceele noteering toegelaten fondsen derhalve nog niet worden gepubliceerd. Aandeelen Kon. Petroleum, Alg. Kunstzijde Unie, Philips Gloeilampen, Amsterdam Rub ber, Nederl. Scheepvaart Unie. Gew. Unile- ver, handelsverg. Amsterdam, Van Gelder's Papierfabrieken, Senembah Tabak, Anacon da Copper, Beth. Steel. Drie Britscbe vliegtuigen boven Nederland neergeschoten. Het opperbevel der Duitsche weel-macht deelt mede: In den oorlog ter zee zijn de successen van onze duikbooten voortgezet. Een duik boot onder leiding van kapitein luitenant Wilhelm Rollman heeft, naar reeds in een speciaal bericht bekend is gemaakt, vijf ge wapende groote koopvaardijschepen, die in een sterk beveiligd convooi voeren, en die in totaal een inhoud hadden van 48.000 brt tot zinken gebracht, o.m. een hulpkruiser van 18.000 br.t. Het convooi werd uiteengejaagd. Deze duikboot heeft bovendien een gewapend Engelsch koopvaardijschip van 6000 br. t. getorpedeerd. Een tweede duikboot heeft 18.750 br. t. scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij, varende in sterk beveiligde convooien, tot zinken gebracht. ro™?'l. derde duikboot is het gelukt een ruim -JJOU br. t. metend, gewapend vijandelijk koopvaardijschip, voor de Britsche kust tot zinken te brengen. In den loop der gewapende verkenning in de lucht is het op 28 Juli boven het Ka naal op verscheidene plaatsen tot luchtge vechten gekomen. Zes vijandelijke vliegtui gen en een eigen toestel werden daarbij neer geschoten. In den nacht van 28 op 29 Juli hebben En gelsche vliegtuigen in Noord- en West- uitschland slechts weinig bommen neer geworpen zonder schade aan te richten. Al- 'tv n')ur8 v'e' 'n bom in een woon zit °?r ywÜPen der luchtbeschermings- L-^niSa ïon eckter grootere schade voor- vJu,el? Wj0rcIen' 'let binnenvliegen van vhoff aD j gebied zijn twee vijandelijke inf.1 fIKen Jachttoestellen en een door vf?lne^chut' in Noord-Frankrijk en lfTand telkens één vliegtuig 1 gehaald door luchtafweergeschut, zoodat rrfet verliezen van den tegenstander gisteren 11 vliegtuigen bedroegen. Twee ei gen vliegtuigen worden vermist. Legerbericht no. 50 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Over de grens van Cyrenaica hebben on- tuchtfurmaties door bombardementen )an «f001 en k'e'n kaliber de vijandelijke formaties van geblindeerde auto's achter- V?. en daarbij talrijke ernstig getroffen. tiJdens luchtgevechten werden twee vij andelijke toestellen van het type Blenheim ïeergeschoten. Twee van onze toestellen zijn niet op hun basis teruggekeerd.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 2