Alkmaar, Bergen en Schoorl tijdelijk adres Derde tocht Op 't stalen ros door den Noordkop Via de Langedijker dorpen naar: Dwars door de kool 60 km uit en thuis Het noodziekenhuis te Julianadorp Dinsdag 30 Juli 1940 Tweede Blad Mijn richt veel schade aan in Ouden Helder Vandaag begint uitreiking nieuwe broodbonboekjes Comb* „Schagen" versus „Debo" Machinistenexamens Eervol ontslag schout-bij-nacht H« Jolles Het 100 Hollandsche Langedijk-panorama Een van de mooiste tochten, te maken door Noordholland, uitgaande van den Langendijk en Heerhugowaard, met bestemming Alk maar, Bergen en Schoorl, is wel de excursie, die wij hieronder zullen beschrijven. Men geve er evenwel wel acht op, dat deze tocht gemaakt dient te worden op een Vrijdag, aangezien men anders Alkmaar's folkloristisch neusje van den zalm, de kaas markt, moet missen. En aangezien het kaasdragen nog altijd Iets zeer aparts is en men ook voor de ge zelligheid het beste op een Vrijdag in Alk maar kan zijn, zullen er niet velen worden gevonden, die deze waarschuwing in den Wind slaan. Is het een Heldersche familie uit Heer hugowaard, die op stap wenscht te gaan, dan fietst deze, na eerst het rijdend materieel duchtig nagezien te hebben, den Bassenweg over, vervolgens langs de Ringvaart en dan over de al eens eerder genoemde Klaas van de Molenbrug. Hier vandaan gaat hij recht op Broek op Langendijk aan, waar zich eventueel andere vrienden en kennissen kun nen aansluiten, die hier hun onderkomen ge vonden hebben. Ook de „emigranten" van de andere Langedijker dorpen treffen we hier aan, die eveneens van de partij willen zijn. Wat de Langedijk betreft, niet iedereen Schijnt nog te weten dat deze „Dijk" bestaat uit een viertal dorpen, die in elkaar over- loopen. Men meene echter niet, dat er een prijzenswaardige eenheid van gemeentelijk bestuur bestaat. Neen, weliswaar werd er vóór den huidgen oorlog hard gewerkt aan de bekende actie „Langedijk één," doch deze actie is voorloopig op niets uitgeloopen. Mischien dat later nieuwe perspectieven het mogelijk maken, dat de vier dorpen inderdaad tot één gecombineerd kunnen worden. Het zou vele zaken niet onbelangrijk vereenvou digen. De vier dorpen zijn Oudkarspel, Noord- Scharwoude, Zuid-Scharwoude en Broek op Langendijk. Deze vier plaatsen bezitten 4 raadhuizen met 3 burgemeesters. Samen heeft men echter maar één gasfabriek, die men bijna al aan Alkmaar verkocht had. De slimme Langedijkers hebben echter sohijnbaar lucht gekregen van de gewijzigde omstandigheden en ze stelden den koop uit. Behoeft het betoog, dat zij er thans de rijke vruchten van plukken? Overigens... als leeg hoofden stonden de Langedijkers in Noord- holand tóch nooit bekend... Langs den Langedijk rijdende duurt het niet lang of we zien Sint Pancras opdagen. De historie (of de legende...?) wil, dat hier vroeger een stad gelegen heeft, geheeten Vrone. Deze zou later door de golven van de zee opgeslokt zijn. Niemand weet of dit in derdaad op concrete gegevens berust. Waar schijnlijk is het zelfs fantasie. Geen fantasie, maar wel deugdelijke werkelijkheid, is het alleraardigste witte kerkje van Sint Pancras. dat een ware lust voor het oog is. Men moet zonder twijfel even afstappen om het van alle kanten eens te bekijken. Wie een camera bij zich heeft, make er een kiek van. Een aardige herinnering. Overigens... zuinig met de films, want er komt nog een massa te Vereeuwigen materiaal, voordat men des avonds weer thuis is. Van Sint Pancras naar Alkmaar is een peuleschil. We zien de beroemde stad reeds liggen en komen wellicht een paar bekende Nieuwediepers tegen, die er ook op uitgetrok ken zgn. Langs een heel goeden en bestraten weg Tukken we bij de Friesche brug, de historische plaats waar eens de felste Spaansche aanval len de stadsmuur beukten, Alkmaar binnen. Links zien wij het Victoriapark, gewijd aan Alkmaars ontzet, waar een fraai standbeeld, dat jaarlijks op 8 October met veel ceremo nieel „omkransd" wordt, in de richting Alk maar wijst, van waar wij komen, de richting van Oudorp, waar het eerst de Spaansche soldeniers gezien werden. Het moet bij het binnenkomen van de kaasstad nog even voor half 11 zijn, aange zien dat het tijdstip is, waarop het merk waardige gebeuren, waarop speciaal de Ame rikanen verzot plegen te zijn, een aanvang neemt. We zullen er verder niet veel van zeggengaat het zelf zien en maak er aardige foto's van. 't Is het waard! Natuurlijk gaan we eveneens de ruitertjes op den Waagtoren bekijken en vergeten we nog minder „het huis met den kogel" in de Appelsteeg. Men zal zich nog wel herinne ren, dat naar het verhaal wil tijdens het beleg van 1573 hier een kogel, in de wasch- tobbe sloeg van een ijverige huisvrouw, welke de vrouw ongedeerd liet. Desondanks werd de kogel aan den buitenmuur opgehan gen. Dan gaan we nog even zien naar den Kooltuin en in ,,'t Fnidsen", hetgeen een afkorting is van Venetië. Dit is een heel klein en heel nauw straatje, dat nog doet denken aan den tijd, toen deze kant van Alkmaar nog „al water en moeras" was. Tot slot nog een tourtje door de vermaarde Hout en dan meteen door langs den Wester- weg dwars door het prachtige Heiloër bosch naar Heiloo. Dan den onbewaakten overweg over (uitkijken... eerst rechts... dan links...) en dan weer via den Westerweg rijden tot waar Bellendorp begint. Het is hier, dat men vlakbij de Kapel is. De Kapel is doorloopend geopend, zoodat Katho lieke families zich hier afzonderen kunnen. Na hier dus even gepleisterd te hebben, zet ten we de tocht voort en dan langs den Nieu wen Weg naar Egmond aan den Hoef. Dan rechtsaf langs de duinvoet op weg naar Ber gen. Zoover zijn we echter nog niet. Eerst komen wij Wimmenum voorbij, een buurt schap, die ontzaglijk oud moet zijn. De ge schiedenis leert dat ze er reeds geweest is ten tijde van de Kaninefaten, hetgeen inder- l daad al heel lang geleden is. I Door een schitterend boschlandschap, dat alle afwisseling bezit die zich maar denken laat is het ideaal fietsen. Begroeide heuvels, schilderachtige „kopjes", dennen, sparren, heesters... laag hout, kortom, men kan zich hier zonder meer in Zuid Limburg wanen. Zoo mooi, zoo fleurig, zoo boschrijk is dat hier. Klimmend en weer dalend, dalend en weer opklimmend gaat het zoo voort. Men heeft geen haast (wie gaat een fietstocht voor z'n plezier maken als hij haast heeft?) en zet dan koers op Bergen. Een tikje warm wellicht strijken we hier neer... ja, waar anders dan bij den Rustenden Jager, kortweg „De Rus", en laven ons hetzij aan een van die beroemde ijs-sorbetten van „De Rus", dan wel aan een tas geurige koffie. Portemonnaies, die de weelde van „De Rus" niet kunnen verdragen, hebben geen reden tot treurnis, want de bezitters daarvan gaan met bekwamen spoed naar een der menigvul dige cafetaria's bij de Ruïne. Men kan daar, voor een paar stuivers, diverse kostelijke hapjes krijgen, zoodat ook zij weer lichamelijk gerestaureerd terugkomen. Het lijkt ons overbodig hier adviezen te gaan geven over de wijze waarop men hetzij in Bergen, hetzij in het nabijgelegen S'choorl den dag moet zoekbrengen. Ieder kan dat op zijn eigen wijze doen en ieder weet zelf het beste wat zijn of haar plezierigste tijdspasseering is. We gaan voort en wel in de richting van Oostdorp, en van hier uit via den Kogerdijk naar KoedijkAan het Noord Hollandsch Kanaal gekomen, gaan wij direct de vlotbrug over en daar direct links af. Hier gaan we het dorp Koedijk in, dat zich schier eindeloos langs het Kanaal uitstrekt. We rijden door tot aan het raadhuis en buigen hier rechts af, het fiets pad in. Dan krijgen we eenigen tijd een soort oefening in acrobatiek op de fiets. Er zjjn namelijk op dit stuk weg 5 bruggetjes die men over moet. Het is ongevaarlijk, maar men moet even z'n oogen gebruiken en geen gekke dingen met het stalen ros uithalen. Het zijn deze bruggetjes, waar onder door de koolschuitjes passeeren. Want hier is men in het centrum van de kool-cultuur gekomen. Wie naam en adres opgenomen wil zien, geve het aan ons kantoor op of zende zijn opgave aan onze admini stratie te Den Helder, met insluiting van 25 cent aan postzegels of geld. Knip het adres van Uw kennissen uit onderstaande adressen meteen uit of noteer het. J. VAN BERGEN, v/h Badhuisstraat No. 126, Naar Callantsoog, Landhuis „De Arend". H. VAN PELT, v/h Keizerstraat 100, p a Mevrouw Van Pelt, Diependaalsche Drift 19 te Hilversum. B. DE LA HOUSSAYE—BROUWER, p/a Meijers, B.K. Laan 284, Schiedam. Het pittoresque oude raadhuisje te Schoorl B. en W. schrijven aan den Raad. Zooals Uwen Raad bekend is, werd bij den luchtaanval op onze* gemeente op 21 Juni j.1. het Marine-hospitaal totaal vernield. Gelukkig waren de patiënten kort te voren naar het St. Lidwina-ziekenhuis overgebracht, maar na den aanval in den nacht van 24 op 25 Juni ver lieten vele patiënten deze ziekeninrichting om naar huis te gaan, terwijl de anderen voor wie ziekenhuisverpleging noodzaak bleef, naar Alkmaar werden vervoerd. Den 15en Juli j.1. werd het marinepersoneel ontslagen en daardoor ook alle militaire ge neeskundigen en het verdere aan het marine hospitaal verbonden personeel, zoodat daar mede de band tusschen Rijk en gemeente ge heel werd doorgesneden. Het was begrijpelijk, dat degenen, die geen emplooi meer in onze gemeente zouden kunnen vinden, zich er op in stelden elders te werk te komen en zoo kwam de zekerheid te bestaan, dat, wanneer de be volking weder in Den Helder terugkwam, er geen mogelijkheid van ziekenhuisverpleging voor particulieren zou bestaan (het St. Lid- wina ziekenhuis is door de Duitsche militaire overheid voor eigen patiënten gereserveerd en ook geen enkele specialist meer in Den Helder aanwezig zou zijn. Bovendien moest worden tegemoet gekomen aan de eischen, welke op geneeskundig gebied kunnen worden gesteld; een eerste eisch was, dat voor de verpleging van kraamvrouwen werd zorg gedragen. Wij meenden, dat hier voor de aangewezen plaats was een school lokaal te Julianadorp, dat met spoed inge richt direct van veel nut bleek te zijn. Teneinde thans in de ziekenverpleging in onze gemeente te voorzien, kwam het ons wen- schelijk voor te Julianadorp een noodzieken huis in te richten en wij meenden, dat de school daarvoor in aanmerking moest komen. Een veertigtal patiënten kan daarin worden ondergebracht; een operatiezaal is ingericht, terwijl door de zeer gewaardeerde medewerking van den Gezondheidsraad een barak werd beschikbaar gesteld, waarin even tueel ook lijders aan besmettelijke ziekte kun nen worden afgezonderd. Het verheugt ons te mogen constateeren, dat de doktoren P. J. van Driel, chirurg en gynaecoloog, W. Reilingh, internist, C. W. Bot- tema, huidarts, W. F. J. van Waveren, oog-, keel-, neus- en oorarts, en P. H. M. de Roo, bacteriololoog, bereid waren op voor de ge meente gunstige voorwaarden, hun gewaar deerde diensten aan de Heldersche gemeen schap te blijven geven. Voor den goeden gang van zaken zijn bovendien noodig een twaalf tal verpleegsters en 1 verpleger, 1 chauffeur- bediende, een kok en een koksmaat, benevens een tweetal werksters. Een gedeelte van het medisch personeel van het marinehospitaal is door het Rijk gepen- sionneerd, een einder gedeelte geniet wacht geld; ook met eenige verpleegsters is dit het geval. Bij de ter inzage liggende stukken voegen wij een lijst van de bedragen, welke in eerste instantie als salarissen zullen moeten wor den betaald, alsmede van de verdere kosten, die noodig worden geacht. Een moeilijk punt levert het instrumentarium, waarvoor thans nog geen definitieve regeling kan worden ge vonden. Zooals U blijkt, zal het eerste jaar aan salarissen moeten worden betaald een bedrag van pl.m. 30.500; de eerste inrichtingskosten dienen te worden geschat op pl.m. 10.000, terwijl daarnaast de verdere huishouding komt. Wij zjjn thans niet in staat daarvoor een kosten-raming te geven, evenmin als van de kosten van aanschaffing van het instrumen tarium en van een ziekenauto. Het zal U duidelijk zijn, dat wjj ook niet in staat zijn om U een exploitatiebegrooting voor te leggen, omdat de uitkomsten daarvan voor het grootste deel beïnvloed worden door het gebruik, dat van het ziekenhuis zal worden gemaakt. Over de ontwikkeling van onze gemeente in de toekomst valt thans weinig te zeggen; wij meenen echter, dat het niet juist zou zijn geen vertrouwen te hebben, dat alles weer zal te recht komen, en wij moeten aannemen, dat Den Helder tot den ouden bloei zal terugkee- ren. Dan hebben wij ook tot plicht om te zor- Links en rechts, voor en achter... zoo ver het oog reikt: kool, kool, niets dan kool. Kool in allerlei grootten en kwaliteiten, kool in allerlei kleuren en tinten, maar hoe en waar dan ook: kool. Men ziet hier de „puntertjes" der tuinders, die aan het „kloeten" zijn en ook d a t is een merkwaardig schouwspel, dat geen enkele Nieuwedieper „alledaags" zal noemen. Ook lette men nog eens extra op de zeer vele glas-cultuur die hier bedreven wordt. Het laatste stuk van het tegelpad is slecht onder houden. Men fietse hier voorzichtig. Langzamerhand komen wij dan weer aan het einde van de reis; St Pancras bereiken we weer en voor we het weten zijn we al weer in Broek op Langendijk en dan is het nog maar een paar wieltjes, of we zitten in Heer hugowaard. Een tocht van 60 kilometer uit en thuis, die niemand een teleurstelling zal bezorgen. Integendeel! Bij besluit van 26 Juli 1940, no. 39, W. van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemachtigd door den bevelhebber van de Duit sche weermacht in Nederland, is, met ingang van 1 Augustus 1940 aan den schout-bij-nacht H. Jolles eervol ontslag uit den zeedienst ver leend wegens langdurigen dienst, met dank betuiging voor de goede en gewichtige dien sten door hem aan den lande bewezen. Deuren, ramen en dakpannen moes ten het weer ontgelden. Hedenmorgen ongeveer 6 uur heeft de Oude Helder weer eens de sensatie moe ten ondergaan van een ontploffende mijn. Dat het een zeer onaangename senstatie was -behoeft wel niet gememoreerd te worden. Reeds geruimen tijd van te voren zagen verschillende bewoners van den Ouden Helder het ronde monster komen aandrij ven. Men zorgde, daar men veronder stelde dat het projectiel wel tot ontplof fing zou komen op de steenen, dat men op een behoorlijken afstand bl^ef. Inderdaad explodeerde de mijn. Met een hevigen slag, die driekwart van den Ouden Helder op zijn grondvesten deed trillen, sprong hij uit elkaar, een hooge waterzuil tientallen meters ver wegslingerend. Natuurlijk moesten ontelbare woningen in den Ouden Helder het ontgelden. De ravage was treurig. Zoo zagen wij in de Dijkstraat Bonselaarsweg, Langestraat, j Wachtstraat en Doru3 Rijkersstraat weer het oude beeld van ontpande danken, deu ren uit de hengsels geslagen en kapot- getrilde ruiten. Heeft Den Helder nog niet genoeg ge had van de oorlogsmisère Wij maken er onze lezers nog eens op attent dat de uitreiking der nieuwe brood bonboekjes heden aanvangt. De uitreiking zal geschieden tegen over legging van de distributiestamkaarten: voor hen wier geslachtsnaam begint met: letter A, B, C. D, E en F heden, letter G. HL I, J, K en L op Woensdag 31 Juli a.s., letter M, N, O, P, Q en R op Donderdag 1 Augustus a.s., letter S, T, U, V, W, X, IJ en Z op Vrijdag 2 Augustus a.s. Voor de bewoners van Koegras, alsmede voor degenen, die aldaar tijdelijk verblijven, op Donderdag 1 Augustus a.s. bij den Politie post te Julianadorp. Donderdagavond 7.30 uur te Schagen. A.s. Donderdagavond wordt een voetbal wedstrijd gespeeld tusschen een combinatie elftal van „Schagen" tegen het elftal „Debo", samengesteld uit voetballers van de Helder sche Courant en Drukkerij de Boer uit Den Helder. Waar beide ploegen goede krachten in het veld zullen brengen zal het aan belangstelling voor dezen wedstrijd niet ontbreken. DEFENSIE. Bij besluit van 26 Juli 1940, no. 40 W. van den generaal-majoor N. T. Carstens, daar toe gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche weermacht in Nederland, is met in gang van 1 Augustus 1940. wegens opheffing van hun betrekking, eervol ontslag uit den zeedienst verleend aan de officieren van ad ministratie der 2e klasse J. B. Kempees en W. F. C. Vuijk. De Rijkscommissie voor de machinisten examens. bedoeld in art. 2 der wet op de zee vaartdiploma's 1935 (Staatsblad no. 456) zal, aanvangende 2 September a.s. zitting houden te 's-Graveatog**, Nassaupleui 27, gen. dat de bevolking hare verpleging ter plaatse vindt en wij zullen ook moeten zorgen, dat eventueel een goed geoutilleerd ziekenhuis kan worden ingericht. Hetgeen wij thans beoogen is slechts een bescheiden begin en wij meenen, dat wij dit ook niet langer kunnen aanzien dan ongeveer een» jaar, zoodat wij U voorstellen ons te machtigen met het benoodigde personeel een contract van voorloopig een jaar aan te gaan, waarna eventueel een vaste benoeming kan volan, en verder al het noodige te verrichten om tot een aan bescheiden eischen voldoend noodzieken huis te Julianadorp te komen. Wij stellen U daarom voor een bedrag van 10.000 voor eerste inrichting beschikbaar te stellen. Een begrootingswijziging, waarin dit bedrag is op genomen, wordt mede ter vaststelling aange boden. Nadere voorstellen ter zake zullen wij U zoo spoedig mogelijk voorleggen.' V

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 5