De lichamelijke opvoeding UITBREIDING Rijksveldwachtbrigaden bij het Lager Onderwijs Rijwielverlichfiog volgens de regels Als toen de Ruyter leefde 27 lijken op Ameland geborgen nieuw kamerlid. Ook m N.-Holland A 900 lichtblauwe koorden over 900 fiere schouders Vijftienhonderd Reichskassen- scheine verdwenen Knaapje verdronken Zal de roode arbeider zijn Np-^landsch hart ontdekken Chaostische toestand in Frankrijk de"°veef„oeikeh?tand.l?laatsen zullen stl'aks De lichamelijke opvoeding van ons volk ia meer dan voorheen een vraagstuk, dat de algemeene aandacht vraagt. Speciaal de sportbeoefening en het gym- nastiekonderricht op de Lagere Scholen is een vraagstuk, dat om oplossing vraagt, ja schreeuwt Niet lang geleden gaven wij het oordeel van een expert, den heer W. A. J. Goeting te Haarlem, thans laten wij aan het woord een man, die door zijn praktijk dagelijks in vele lagere scholen vertoeft, de heer Feringa. inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Helder, een man dus, die ons Noorderkwartier doorkruist. De heer Feringa is een zeer wel willend ambtenaar, die, waar hij dit kan, de pers steeds naar vermo gen inlicht. Er is een plan gevormd, zeide hij, om aan de lichamelijke op voeding in de lagere school de plaats te geven, die zij verdient. Maar., dit plan zit nog in de wat ten, 't is nog niet gepubliceerd, ik kan daarover geen bijzonderheden mededeelen. Wat zeker noodlg Is. Zeker zal noodig zijn, zei de heer Feringa, en daarover behoeft niet gezwegen te wor den, dat we de beschikbare lokalen zoo spoedig mogelijk voor het doel gereed ma ken. De lichamelijke oefening wordt ver plicht met 1 Januari 1941 reeds is gezegd dus waarom dét nog uitgesteld. Voorloopig wordt daarbij gedacht aan een zoo goed mogelijke regeling, daaruit be staande, dat in de behoefte aan lokalen op eenvoudige wijze wordt voorzien, bij voor beeld door het ter beschikking stellen van een zeer eenvoudige ruimte, een overdekte speelplaats of iets van dien aard met daar naast een veldje of een verharde speel plaats. Als onderwijzer zou men, waar noo dig, diegene van het onderwijzend perso neel kunnen nemen, die zich daartoe het meest aangetrokken gevoeld. De historie van het gymnastiek onderwijs. De historie is eigenlijk reeds uit het grijs verleden, ging de heer Feringa verder en de antieke vormen heeft het gymnastiek onderwijs op de scholen, in theorie nog nimmer afgelegd. Want de lichamelijke opvoeding aan de scholen had tot nu toe plaats in overeenstemming met de richt lijnen, die daaromtrent zijn gege ven in de wet van 1878. Bij deze re geling worden de bijzondere scholen geheel vrij gelaten, voor den open bare scholen bestaat de verplichting tot het houden van vrije ordeoefe ningen. Intusschen is een nieuwe wette lijke regeling tot stand gekomen, waarbij de lichamelijke oefening als leervak voor alle scholen wordt voorgeschreven. De in werking tre ding van deze wet is echter reeds twee maal voor den tijd van 5 jaar uitgesteld, in verband met de ver moedelijk groote financieele offers, welke daaraan zijn verbonden. Deze tweede termijn van 5 jaar zou ver streken zijn in het jaar 1941 en, in dien van overheidswege niets ge schiedt, zou de nieuwe wet daarom het volgend jaar in werking treden. 't Platteland het stiefkind. Dooreen genomen is thans de regeling in de steden en in de groote dorpen beter dan op het platte land. Dit spruit voor een goed deel voort uit het feit, dat in plaatsen, waar verschillende scholen niet te ver uiteen staan, lokalen voor een aantal scholen te ge lijker tijd kunnen dienen en de kosten als gevolg daarvan kunnen worden beperkt Dat de kosten, verbonden aan de doorvoe ring van de nieuwe wet betrekkelijk hoog kunnen zijn, blijkt, wanneer we een plaats nemen als bij voorbeeld Anna Paulowna. Er bevinden zich daar in het geheel 3 openba re, 2 katholieke en 1 protestantsch-Christe- lijke school. Dit zou er op kunnen neerko men, dat voor deze gemeente 6 lokalen met sportterreinen worden gevraagd. Beperking van dit aantal is alleen moge lijk, wanneer de scholen zoo dicht bijeen lig gen, dat 1 lokaal voor verschillende scholen dienst kan doen, terwijl daarnaast een zeke re welwillendheid om samen te werken be staat. Bestaat de vereischte welwillendheid tot samenwerking, dan is in veel gevallen be perking zeer wel mogelijk. Aan de Langen- dijk bij voorbeeld, waar de scholen dicht bij een liggen, ls centralisatie zeer wel mogelijk, En in Breezand b.v. zullen ook de R.K. ge bruik maken van het gymnastieklokaal bij de nieuwe school. Te Maarsen een modelinrichting. Als model in dit opzicht wordt in onder wijskringen nog al eens aangevoerd het dorp Maarsen, waar een mooi gymnastiek lokaal met fraai sportterrein is gekomen, dat door alle gezindten wordt gebruik. Ver der heelt men er voor het gymnastiekonder wijs één bevoegde leerkracht aangesteld, die onderwijs geeft aan de kinderen van alle scholen. In de practijk is op het oogenblik de toe stand zoo, dat aan verschillende openbare «cholen reeds behoorlijk onderwijs in licha melijke opvoeding wordt gegeven. De scho- die daartoe niet in staat zijn bij gebreke aan lokalen of terreinen niet in de gelegenheid zijn, geven in ieder geval de vrije en orde oefeningen volgens de wet van '78. Aan de R.K. scholen is de toestand ongeveer dezelf de, al bestaat daar niet de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke op voeding of tot het houden van vrije en or de-oefeningen. Anders is het aan de protestantsch-Chris- telijke scholen. Met een enkele uitzondering, als bij voorbeeld te St. Pancras. wordt daar aan lichamelijke opvoeding weinig of niets gedaan. De heer Feringa zei er ons niet bij npaar dat hebben we dikwijls met eigen oogen gezien, hoe dat vak vrije en ordeoefeningen wordt beoefend. Wanneer meester toevallig niet zelf gymnastiek-enthousiast is, en zich de nieuwere vormen heeft eigen ge maakt, gaat men veelal vroolijk door met de drie pas, de teenen- en hielen gang en als opperste krachttoer de heele kniebuiging voor de jongens en de halve kniebuiging voor de meisjes te laten demonstreeren. Als dispensatie hebben vele scholen dan wel „veld", waar handbal of kastie wordt beoefend, maar van een alzijdige harmoni sche lichaamsontwikkeling volgens de nieu were begrippen, komt in de praktijk toch nog weinig terecht De meesters en juffrou wen is dat niet kwalijk te nemen, hun is niet anders geleerd, mét de jaren komt de waardigheid en op je veertigste of vijftigste waag je je zoo maar liever niet meer aan die nieuw lichterij! Het is geen wonder, dat in de oogen van de menschen uit de gymnastiekwereld de bevoegdheid van de gewone LO. acte der Kweekschool eigenlijk onvoldoende geacht wordt tot het geven van onderwijs intlicha melijke opvoeding. Weliswaar bestaat er iets als een lagere acte, de acte S, doch deze wordt heel weinig gehaald. De feite lijk bevoegden zijn op het oogenblik, naar de meening in gymnastiekkringen, alleen de middelbaar bevoegden en de leerlingen van de academie voor lichamelijke opvoe ding te Amsterdam. Hun aantal is echter te gering om in de te verwachten behoefte aan leerkrachten te zullen kunnen voorzien en met het oog daarop wordt thans ernstig gedacht aan de invoering van een lagere bevoegdheid. Dan zal, in samenwerking met de gym- nastiekverecnigingen. in de vrije uren. ook op de school de aloude wensch in vervul ling gaan: Mens sane in corpore sano, een gezonde geest in een gezond lichaam! Interview met Districtscomman dant J. Vermeyden. (Van onzen Amsterdamschen corresp.) Een kranige figuur op het Holland- sche platteland: onze Rijksveld- wacht. In zijn donkerblauwe uniform met de lichtblauwe koorden, teeke nen zijn waardigheid, om den lin kerschouder het Nederlandsche wa pen op de pet, is hij de schrik van den wetsovertreder, van hem, wiens werk het daglicht niet verdragen kan, van den strooper, den dief, den moordenaar, maar óók van den eer- zamen burger, die het achterlicht van zijn fiets nog niet behoorlijk heeft afgeschermd, of 't in de a.s. Au gustusmaand met zijn rijwielplaatje van 't oude jaar probeert Zooals den lezers reeds uit de krant be kend, wordt het Korps Rijksveldwacht aan zienlijk uitgebreid. Ér hebben over deze uitbreiding in de pers verschillende elkaar tegensprekende berichten de ronde gedaan. Wij nu wilden het naadje van de kous weten. En daarom: een interview aangevraagd met den man, wien de opleiding der nieuwe po litiedienaren is toevertrouwd: den districts commandant der Rijksveldwacht in de hoofd stad, de heer J. Vermeyden. „U vraagt en wij draaien". Commandant Vermeyden ontvangt ons al lervriendelijkst op zijn bureau, Kamer 86, Droogbak LA, het groote ouderwetsche ge bouw in de binnenstad, waar tal van over heidsdiensten zijn ondergebracht. Het is ons zooveelste journalistieke gramophoonplaten- uurtje. „U vraagt en wij draaien". Wij vragen maar, we vragen zoo tusschen wat popu laire mopjes in onze lievelingsnummers, doch die hooren we niet altijd, m.a.w. de ge interviewde kan ons niet steeds in alles on zen zin geven. Juist als we zoo gretig luiste ren, kras-kras gaat het soms, de plaat is gescheurdWaat 't net zoo móói ging, Chauffeur In bewaring gesteld. Bij de Haagsche politie is aangifte gedaan van verduistering of diefstal van vijftien honderd mark aan Reichskassenscheine. Een te Den Haag wonende heer had aan een chauffeur, die naar België vertrok, een enveloppe medegegeven waarin tweedui zend mark. Deze zou door den chauffeur Worden afgegeven aan een hotel te Brussel, waar de schoonmoeder van den opdracht gever verblijf hield. Uit de correspondentie is echter gebleken, dat de inhoud van de enveloppe bij aflevering slechts bestond uit vijfhonderd mark. De politie spoorde den chauffeur op, die tijdelijk in bewaring is gesteld. Hij ver klaarde, dat hij tijdens zijn reis door Bel gië verschilende verblijfplaatsen heeft ge had, meermalen in schuilkelders vertoefde en soms zijn jas met de enveloppe in de cabine van zijn auto moest achterlaten. Het is dus zeer wel mogelijk, dat een derde persoon het geld uit de enveloppe heeft ont- vreemd. Thans wordt een onderzoek inge steld naar deze moeilijke kwestk Geen pardon meer! Met ingang van gisteren moet de ver lichting van rijwielen verduisterd zijn vol gens de daarvoor gegeven voorschriften. De politie zal in het vervolg niet m^er waarschuwen wanneer de wielrijder® zich hieraan niet houden, doch onmiddellijk proces-verbaal opmaken. De voorschriften hiervoor zijn, dat de lantaarn verduisterd moet zijn, uitgezon derd een streep van 3 c.M. lang en onge veer y2 c.M. breed, welke opening het licht in de benedenhelft van de lantaarn moet doorlaten. Het achterlicht moet branden, doch moet naar boven zijn afgeschermd. Het publiek wordt aangeraden alleen ma teriaal aan te schaffen, dat door de keu ringscommissie is goedgekeurd. Dit mate riaal is gemerkt met een ingeponste recht hoek van 20 bij 15 mm., waarin de letter J.L.B. met daaronder het keuringsnummer. Door den stroom meegesleurd. Zondagavond is aan de Rijnkade te Arnhem een zevenjarig jongetje, dat nabij de pont naar de Betuwe aan den Rijnkant speelde te water geraakt. Het kind werd door den stroom meegesleurd en verdronk jammerlijk. Het lijkje is nog niet gevonden. klinken, onderbreekt de stem des geïnter viewden: „Dat is niét voor de krant, meneer!" Nu is een krantenman van huis-uit nieuws gierig en brutaal, hij kan op z'n tijd echter discreet zijn, hij bewandelt liever den gulden middenweg dan dat hij van het smalle pad wordt afgeduwd en zóó kwam hij, in dit po- litioneele geval, tóch precies waar hij we zen wilde! Met bekwamen spoed... „U vraagt „Hoeveel nieuwe Rijksveldwachters krij- ge we?" „Vermoedelijk komen er 900 man in opleiding. Voor een belangrijk deel zijn zij afkomstig van het Korps Po- litietroepen. Zij worden met spoed klaargemaakt voor een functie bij de Rijksveldwacht." „Waar en hoe heeft de opleiding plaats, commandant?" „Normaal is, dat de gegadigden, vóór zij bij de Amsterdainsche O^'eidingsbrigade ko men, liefst een politiedijdoma bezitten óf op enkele jaren praktijk kunnen bogen. De theoretische opleiding duurt een half jaar en dan gaan ze naar de brigaden, waar ze practisch gevormd worden. Bij het groote aantal, dat nu moet worden afgeleverd, kan deze methode niet gevolgd worden. Waar schijnlijk zullen we een opleiding moeten geven, welke zich beperkt tot de alleruiterste noodzakelijkheden. In korten tijd zullen de manschappen de hoofdzaken van hun vak onder de knie moeten hebben. De theoreti sche lessen geven wij in Hilversum in een speciaal tot dit doel ingericht noodgebouw, een school. We beginnen op 1 Augustus a.s. Wat deze theorie behelst? Voornamelijk ken nis van het strafrecht, het Wetboek van Strafvordering, de rechterlijke organisaties, inzicht in het politie-wezen. Natuurlijk di verse wetten, speciaal de Motor- en Rijwiel- wet, de Jachtwet, de Visscherijwet. Ver der staan op het rooster oefeningen in het opmaken van proces-verbaal en gym nastiek." Elke veldwachter een waterroti „Wordt aan de gymnastiek bij den nieu wen cursus een grootere plaats ingeruimd dan voorheen?"' „Neen, twee uur per week." „Dat dunkt ons niet al te veel!" wagen wij op te merken. „Heeft de huidige actie voor meer lichamelijke oefening dan geen invloed gehad op het lesrooster aan Uw instituut?" „Ik vind die actie'prachtig", aldus de commandant, „maar geestelijke bekwaam- „Simba" in den regen. De olifant van Sar- rasani, welk circns in Scheveningen zijn tenten heeft opgeslagen, houdt niet van een nat pak. Ook hij blokkeerde Chantam. Het Nederlandsche perskantoor meldt: De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft in een artikel over onzen landgenoot de Ruyter: „Sinds enkele weken bevindt het Britsche rijk zich in denzelfden toestand, dien het in den loop van zijn geschiedenis maar een keer belefde, nl. voor 273 jaar, toen de Ruy ter in den zomer van 1667 Londen blokkeer de. De Theems, de stroom van de hoofdstad, is door de inneming van Calais en door de bezetting van de kusten thans eveneens practisch geblokkeerd. Deze geweldige ge beurtenis doet ons terugdenken aan den tweeden Engelschon oorlog, dien Nederland had uit te vechten". Aldaar ter aarde besteld. In den vorigen nacht zijn aan de Noord kust van Ameland 27 lijken aangespoeld, die in zeer verregaanden staat van ont binding verkeerden. De stoffelijke resten zullen op de algemeene begraafplaats te Hollum en Nes ter aarde worden besteld. Zondag en gisternacht zijn aan het strand honderden palen, zoogenaamde mijnstuk- ken van één tot twee meter lengte, aange spoeld en door de strandvonderij geborgen. De heer B. J.J. Wijkamp te Baarn heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, in de vacature-van rier Waarden, aangenomen. Bond van Nederlanders i„ Duitschland heeft vertrouwen ln Rost van Tonningen. Het Nederlandsche perskantoor meldt:, De nationaal-socialistische bond van Ne derlanders in Duitschland heeft te Ham burg een groote vergadering gehouden, waartoe alle weergave Nederlanders in de ze hanzestad waren uitgenoodigd. De lei- der van de weerafdeeling 'in Dusseldorf, Koehler, sprak over de taak der weeraf' deeling en gaf te verstaan, dat een samen smelting tusschen de N.S.B. en den natio- naal-socialistischen bond van Nederlanders in Duitschland in overweging is genomen. Spr. bleek volledig vertrouwen te hebben in Rost van Tonningen en Woudenberg, die z.i. weldra de overgroote meerderheid der sociaal-democraten, resp. der leden van de moderne vakbeweging tot het nationaal-so- cialisme zullen bekeeren. Want, aldus spr., het nationaal-socialisme geeft den arbeider inderdaad vrijheid, arbeid en brood en leidt hem weg uit het kapitalistische Egypte der werkloosheid. De roode arbeider zal nu ook spoedig weer ontdekken, dat hij een Neder- landsch hart in het lichaam- heeft. Bestraffing van verantwoorde lijken voor de debacle van Frankrijk dient om het volk te sussen. De „Popoio d'Italia" schrijft over den toe stand in Frankrijk, dat in het niet bezette deel des lands de grootste chaos heerscht. De autoriteiten van Vichy hebben besloten door een onwaarschijnlijke procedure de verantwoordelijkheden vast te stellen voor de vergissingen van twintig jaar en de ver antwoordelijken te bestraffen. Verantwoor delijk echter zijn min of meer allen, van den eersten tot den laatste. Het reusachtige proces moet er alleen toe dienen het volk te sussen, dat tot iederen prijs de hoofden der schuldigen eischt. Maar wanneer de door Frankrijk gewilde oorlog zou zijn ge wonnen, zou hij in een enkelen rondedans der zege Daladier en Petain, Gamelin en Weygand Reynaud en Blum den dooden Cle- menceau en de levende madame Tabouis hebben vereenigd, terwijl Duitschland vol gens het tevoren in Frankrijk opgestelde plan in stukken zou zijn geslagen en Italië zou zijn vernederd tot de rol niet slechts van een mogendheid van den tweeden rang, maar naar de beste der Fransche hy pothesen van derden of den vierden rang. heid voor het vak gaat m.i. vóór. Indien er tijd voor overschiet, dan juich ik het toe, de zen voor lichamelijke oefening te gebruiken. Overigens moet iedere Rijksveldwachter kunnen zwemmen. Er kunnen zich omstan digheden voordoen, een klopjacht bijvoor beeld, dat de veldwachter een koud bad moet durven riskeeren „Hoe denkt u zich de practische vorming bij den spoedcursus in?" „Op de eerste standplaats! Daar werken de mannen onder leiding. Dus ze komen op dezelfde manier met de practijk in aanra king als dit bij het normale niet-spoed- systeem het geval is. Bovendien geeft de brigade-commandant nog theoretische les sen. Ten overvloede bestaat er gelegenheid, de aldus klaargemaakte menschen later bij te werken." „Wordt er na den cursus een examen af genomen?" .Van een bepaald examen is nooit sprake geweest. Er wordt, in gewone omstandig heden, een toelatingsexamen vereischt, ter wijl aan het einde van den cursus de cijfers voor het proefwerk van invloed zijn". Verantwoordelijke taak. Commandant Vermeyden brengt in dit verband naar voren, dat aan den Rijksveldwacht in het algemeen zeer hooge eischen gesteld worden. Hij immers is genoodzaakt geheel zelfstandig op te treden! Heeft er op zijn standplaats hoe vaak niet een afgelegen dorp of gehucht! - 'n mis drijf plaats, dan rust op hem de taak het speutderswerk te verrichten, de duistere gangen van den zondaar na te gaan en het gevaarlijke individu in te sluiten. Bij nacht en ontij moet hij op zijn post zijn en niet zel den brengt het ontmaskeren van den verdachte, die de omgeving onveilig maakt, hooge risico's mee voor den blauw geuniformde! Men onderschat vaak diens verantwoordelijkheden, doch deze zijn groot! „Krijgt de adspirant-veldwachter les in speuren?' zoo zetten wij de vragenreeks voort. „Ja, op het officieele programma komt les in „wetenschappelijke speurkunde" voor Het is echter niet gezegd, dat deze ook aan de leerlingen van den spoedcursus gegeven zal kunnen worden. Zooals ik reeds opmerk te. wat met strikt noodzakelijk is, moet ik afsn'iden..." „Krijgt U alle negenhonderd man tegel iik in opleiding". „Neen. we beginnen met 250". Utibreiding brigaden in Noord holland. Krii*! v™ 2 w !fde? verdeeld worden? ,,'h j j nd er veel bij? En zal de uitbreiding der brigaden geschieden uitslui tend door toevoeging van gewone veldwach ters of staan ons mutaties te wachten?" Districtscommandant Vermeyden zegt: „De nieuwe manschappen zullen over alle brigaden in Nederland ver deeld worden. Ook op het Noord- hollandsche platteland zal het corps een aanzienlijke vergrooting ondergaan. Het geldt hier een toe voeging van zgn. „ongegradueer- den" aan de bestaande brigaden. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de majoors der Rijksveldwacht op hun plaatsen blijven: mutaties lig gen niet in de bedoeling". De mannen die, ter onderscheiding van de ongegradueerden, donkerblauwe met zil ver doorweven vlechtsnoeren om den lin kerschouder dragen en een zilveren band rond de pet, de majoors-brigadier, blijven dus in onze gemeenten het bevel voeren over de onder hen staande lichtblauw-gede- coreerden, Slechts zal hun staf worden uit gebreid. "En nu nog één vraag, commandant! Hoe- veel hebt U .er, behalve de bezoekers van den spoedcursus, thans normaal in oplei ding?" „Vijf en twintig"... Rare pakjes... Rrrrrrringde telefoon rinkelt. Terwijl de commandant een dienstgesprek voert, glijden onze blikken langs de muren van het vertrek. Een serie foto's, waarboven het RiJksveldwacht van 1859 tot U33 trekt onze aandacht. Wat een rare pakjes droegen ze toen... in 1850 een slob- beiige rok jas toegeknoopt over een lange óv>'on k°lbak-achtige hoed op het hoofd; in 1.133 zelfs nog de tot op de schoenen af- hangende broekspijpen in plaats de krijgs- nf, "1 kaplaarzen gestoken pantalon van- looiV e l)eschouwingr brengt ons een laatste vraag in de gedachten... VoRan«'de ho<>rn valt op den haak. De heer tiin eyden, zelf aan het einde van zijn La- tim u F f?eloof- dat ik U nu alles ver teld heb, wat er te vertellen valt "I00*1 _,niet. commandant! Blijven de uni- e? dezelfde, of zit daaraan, in verband lijkheid?"I-problemen, nog een moei- „Voor zoover ik weet, zijn er 900 gloed- euwe donkerblauwe pakjes in de maak! Precies dezelfde als van de oude garde!" e z'in jpéér dan tevreden over het ver- b y.an dit vragenuurtje en danken den hLLinermey1e,n hartelijk voor de aan ons ripn L-p„fv,0S:en^blikken, noode ontrokken aan nnit o- diensttijd, welke nu meer dan Zrn??'d w;aard is! Tempo! Tempo! blijkt nao Par°o1 van deze dagen! Wan- stnnma .mepwe „blauwe garde" klaarge- toomd is. dat weten we niet, 't kan ons woi „pieCj?s tezegd worden; dat het even- ven mi fi4! zün. s,aat als een paal bo- haar rrt handhaving van het open- gezag en tot beveiliging der burgers!

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 6