Koffie zonder bon... Abonneert II op dit blad De duikbomaanval op Dover „Hoe Churchill den oorlog voorbereidde" Vandaag R0EMEENSCHE OOGST Marktberichten Aan onze geëevacueerde stadgenooten Voor den politierechter te Alkmaar De menschen meenen het goed met de menschen voor 50 jaar J&xtJUch nieuwe Dure schapen Arm gebroken KENTERING IN TURKIJE staat er goed voor ELIAS VOET Jr., Te Hoogwoud, Wervershoof, Gr. Broek en Limmen. Eenige dagen is u de Heldersche Courant door de post bezorgd, hebt daardoor ken nis kunnen nemen van het feit, dat Den Helder gelukkig nog leeft. V hebt tijdelijk het contact met onze stad hersteld. W(j ver tellen u, door middel van onze krant, de da- gelijksche gebeurtenissen in Den Helder, wij brengen u het nieuws over den opbouw, de berichten over onderwijsplannen en het dis- tributienieuws. In de Heldersche Courant vindt u een weerspiegeling van het zaken leven en de familie-advertenties. Kortom de Heldersche Courant is de eenige bron, die u op de hoogte houdt met het gebeuren in ons Heldert je, waarnaar wij, gevluchte stadge nooten, toch allen terugverlangen en waar heen we gaan, zoodra het gevaar geweken is. Vandaag voor het laatst ontvangt U de krant gratis. Abonneert U vóór morgen, zoo dat U in contact blijft met Den Helder. Een maandabonnement kost 70 cent, een kwar taalabonnement 3.10. Zendt Uw kaart even naar onze administratie in Den Helder en de krant wordi U weer dagelijks toegezonden. In Cnkhuizen, Hoorn en Medemblik, aan de Langedijk en in Alkmaar, in tal van plaatsen in onze provincie, worden onze stadgenooten door agenten bezocht. Abonneert U opnieuw. Enkele duizenden stadgenooten gingen U voor, blijft ook gij in verbinding met Den Hel der, door middel van de Heldersche Courant. Fietsendiefstal. Op 27 Mei 11. had de gedetineerde S. G. K. wonende te Den Helder een Gazelle-rijwiel weggenomen, dat geplaatst was in de gang van het Bureau van Gemeentewerken aan de Kerkgracht. Verd. erkende het feit volmondig. Get. Nic. N., werkzaam bij de Gemeente, had genoemd rijwiel in de gang neergezet en toen hjj het later wilde meenemen, was het verdwenen. Het rijwiel behoorde toe aan de Gemeente. De wnd.-politierechter Mr. Ubbens vroeg get. of het rijwiel later is teruggevonden? Ja zeker, Edelachtbare, antwoordde get. En er was een en ander aan veranderd, nietwaar?, aldus Mr. Ubbens. Ook dat is waar, zeide get. De Ambtenaar der Reclasseering, de heer Wiggers, adviseerde opneming in het Hooge- land votor den tijd van hoogstens een jaar. Verd. zeide, dat hij waarschijnlijk bij z'n ouden baas in Den Helder werk kan krijgen en dat zijn tante dan toezicht op hem zou kunnen houden. De Officier van Justitie, Mr. v. d. Feen de Lille, had er geen vertrouwen in, dat verd. weer werk zou krijgen en voelde niets voor een toezicht, dat door een tante zou worden uitgeoefend. De Officier eischte een voorwaar delijke veroordeeling voor den tijd van 4 maan den met een proeftijd van 2 jaar en opneming in het Hoogeland voor den tijd van hoogstens een jaar. De verdediger, Mr. Leesberg Jr., wees erop, dat verd. na de capitulatie werkzaam was bij den Luchtbeschermingsdienst, welke in het gebouw van Gemeentewerken was gevestigd. De fiets stond niet afgesloten in de gang, ter wijl er tal van menschen in het gebouw in en uitliepen. Dat vond pleiter zeer onvoorzichtig. De fiets van zijn cliënt had een lekke band en daarom had hij een andere fiets weggenomen. Verd. was volgens Mr. Leesberg Jr. geen misdadiger; wèl een verwende jongen. Pleiter vroeg op deze gronden een voor waardelijke gevangenisstraf voor den tijd van 2 maanden met aftrek van preventief en onder toezichtstelling van z'n tante, die hem best aan kan, totdat hij werk heeft gevonden. Mr. Ubbens veroordeelde daarna verd. con form den eisch van den Officier. De zitting werd hierna een oogenblik ge schorst waarna Mr. Fruin de leiding dezer zitting op zich nam. Een ontrouwe kaartjesverkooper. Er zou een avond worden gehouden door de Ramblers, het bekende muziekgezelschap van de VARA. Dat was in Maart j.1. en verd. L. B., wonende te Den Helder, had zich bereid ver klaard kaarten voor dezen avond te verkoopen. Verd. ontving een bedrag van 31.68, doch vergat dit af te dragen aan den penning meester van de VARA te Den Helder. Verd. zeide, dat hij van verschillende men schen het geld niet ontving; de kaarten kost ten 72 cents per stuk. Maar een ander deel betaalde toch wel, meende Mr. Fruin. Ja, maar het gèld is door elkaar geraakt, antwoordde verd. De penninmeester der V. A. R. A. uit Den Helder zeide, verd. 50 toegangsbewijzen te hebben gegeven, waarvan hij er zes terug ontving. Het geld voor de 44 andere verkochte kaartjes droeg verd. echter niet af. Van het verhaal dat verd. ter terechtzitting deed, geloofde get. niets. De Officier requisitoir nemend, eischt een gevangenisstraf voor den tijd van één maand. Mr. Fruin uitspraak doende veroordeelde verd. tot een gecombineerde straf, nl. tot een geldboete van 15.-— subs. 10 dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf voor den tijd van één maand met een proeftijd van 2 jaar. Geen daad van vriendschap. Mej. H. H. uit Den Helder had in den avond van Woensdag 8 Mei een damestaschje weg genomen van een vriendin. Dit taschje van bruin leder, bevattende snuisterijtjes ter waar de van 24—, was in de fietstasch van get. Mej. H. W. Dr„ waaruit het was weggenomen. De 17-jarige vriendin, mej. H. W. Dr. kwam een en ander bevestigen. Dat was geen daad van vriendschap, meende Mr. Fruin. Niet direct, aldus verd. De eisch luidde f 15.— boete, subs. 10 dagen en oonform dezen eisch werd verd. bij verstek vercordaeld. Uit 't Buitenveid O ja, de menschen meenen het goed met de menschen! Dat hebben wij, Heldersche vluchtelaren, gemerkt, toen wc na den nacht der nachten het buitenveid inrenden. Toen we sliepen in de oasen van de Donkere Duinen, onder aan den rand van de duinen (in één deken ge rold) en in het hooi van den boer, dat heet en vochtig onder onze lendenen broeide, en waaruit wij ontwaakten met de muggen- kadavers tusschen de tanden. Dit warén tijden Dat waren tijden waarin we aanklopten aan de deuren van onze evennaaste. Toen we. des avonds laat en des morgen vroeg, op pad togen om een onderkomen voor den komen den nacht te zoeken. De nacht, die ons ach tervolgde als een demon, omdat we geen huis meer hadden. Meet U nog hoe U, met den moed in de schoenen, en met benepen stem, informeerde in dat kleine huisje bij Schagerbrug of ge toegelaten mocht worden. Weet ge nog, gij, die pleegdet te slapen als ge met vacantie waard in hotels ad 5 gulden per nacht, weet ge het nog, gij die er niet tegen opzag om een reisje te maken naar Beieren en Noor wegen en niet op een lapje van 100 zag, dat ge bedelde om het achterste deel van de schuur van boer Harmen Harmenszoon in den Zijper polder? En weet je nog, jongedame van 18 lente'8, die nimmer anders geslapen heeft dan in een zacht veeren beddeke. die gewekt werd met een kopje thee van den ge dienstige en wier goed door de fijne-was- scherij gewasschen werd, dat je je daar moest neervleien in een bed, bestaande uit een paar lappen-dekens, waaronder wat plukken hooi? En we weten ook nog hoe we werden ont vangen: hoe hartelijk, hoe vriendelijk, hoe prettig, hoe mee-voelend en hoe gastvrij. Welk een vriendschapen nog zie ik de tranen in de oogen van al die menschen, die ons ontvingen. Hoe zij luisterden naar onze verhalen. En hoe ze dan het hoofd omkeer den en tersluiks een traan wegpinkten. Hoe erger de verhalen, hoe „bruiner" we deze opdischten, des te rijkelijker vloeiden de tranen der dorpenaren endes te milder waren de gaven waarmede we overladen werden. We kregen aldra de beste plaats in bed en de beste kamer. We kregen vleesch bij de aardappelen, en suiker in de thee. We kregen beschuitjes met aardbeien en we dronken de karnemelk des boers tot de laatste druppel We hadden het goedneen, we hadden het best! En we gingen alras beseffen, dat het daar in dat buitenveid lang niet slecht boeren was Des avonds hielden we met onze vrouwen in bed samenspraken over de gastvrijheid des boeremans. We wezen op de edelaardigheid van dit slag lieden, die niets voor zichzelf, doch alles voor den naaste over hebben. We schreven brieven aan oom en tante in de stad, en penden vellen vol over de boeren Uondiien uil hel Ulieqend Blaadjs •„Donker" Nieuwediep Geachte Redacteur, Gaarne ga ik mee met den heer Buhse, al is 't ook niet op een tochtje naar 't midden van Duitschland, dan toch op den weg, dien hij wil inslaan, ter verfraaiing van de plaats onzer inwoning. Doch hij vergunne mij op te merken, dat de pogingentot verfraaiing aan te wenden, zich den eersten tijd, wel zullen moeten bepalen tot het wegruimen van vuilig heden, die schadelijk zijn voor de gezondheid der ingezetenen. Gisteren namiddag werd daar op opnieuw mijne opmerkzaamheid gevestigd. Door de Walvischstraat kwam ik op mijne wandeling op de Laan, en zag daar met ver bazing, hoe vies de sloot, die het weiland van den openbaren weg scheidt, er uitziet. Verder wandelende, zag ik hoe de sloot, loopendc achter de erven der zoogenaamde Molenbuurt, in een verzamelplaats van meststoffen is her schapen. 'k Beveel den heer Buhse en allen, die met hem instemmen, ten zeerste aan, op de door mg aangewezen plekken eens een kijkje te nemen. Waarschijnlijk zal de bezich tiging van die modderpoelen leiden tot het op nemen in de Statuten van de bepaling, dat de te stichten Vereeniging, althans iw den eer sten tijd, op negatieve wijze zal werkzaam zijn, niet zoozeer om de gemeente te verfraaien, als wel om hetgeen niet fraai, morsig en voor de volksgezondheid nadeelig is, op te ruimen, en zoo spoedig mogelijk te verwijderen. Voor het zoover komt, dat men rustig aan het verfraaien kan gaan, is er EN op de Laan EN achter de Koningstraat EN bij de Plantsoenstraat nog heel wat te doen om de gemeente van morsige plekken te vevrijden. En er zijn er misschien nog meer. Tusschen de Visch- en Vijzelstraten moet het mede niet pluis zijn. Nu, hun reuk orgaan zal den leden der Vereeniging wel den weg wijzen om de plekken op te sporen, waar het noodige te verrichten valt, ter voorberei ding van de gewenschte gemeenteverfraaiing. Een veehouder te Oosterend heeft twee con- tróle-schapen verkocht voor 45.per stuk. Een zoontje van den heer P. Logman kwam dezer dagen al spelende te vallen, waarbij het kind zijn rechterarm brak. In het nood-zieken huis te Den Burg werd een foto gemaakt, waarna de arm werd gezet. Reeds zijn meerdere patiënten in het zieken huis te Den Burg opgenomen, waaruit wel blijkt, dat de inrichting van dit ziekenhuis in een groote behoefte voorziet, vooral nu hier thans ook Röntgenfoto's genomen kunnen worden, en de patiënten niet hiervoor naar Alkmaar behoeven te gaan. en hun karaktereigenschappen. Wie had het ooit op de viool hooren spe lenDaar streek je zoo maar, als wild vreemde neer, daar kwam je, met man, vrouw en drie koters binnenvliegen en je mocht er blijven ook. Men werd gevoed, en kreeg nog extratjes op den koop toe. Neen, er was niets zoo goed als de bewo ners van het buitenveid en wij bleven niet in gebreke hun loftrompet te steken, waar en wanneer zulks ook maar noodig was. Maar velen van ons maakten een fout. Ze maakten de fout door te bljjven. We hadden het namelijk zoo goed, dat er heel wat wrfren, die meenden dat dit alles zoo maar tot in het oneindige kon doorgaan. Dat boeren en polderbewoners lieden waren, door het lot aangewezen om vluchtelingen voedsel, onderdak en desnoods een zakcentje te geven. En zie. zoo waren de zaken nu eenmaal niet gesteld en ineens ging men voelen, dat er een tijd is van komenen een tijd van gaan. Eerst bleef het beschuitje met aardbeien weg. daara bestond er plotseling geen karne melk meer. terwijl tenslotte het potteke bo ter van de tafel verdween, waaruit we zoo kostelijk plachten te snoepen. En daar het niet aangaat droog brood te eten (ook al zijn we vluchtelaren) daar hebben wij terstond aan de vrouw des huizes gevraagd waar de boter gebleven was. Waarop het even prompte antwoord gegeven werd. dat, wie boter wenscht te eten, dan ook maar boter moet koopen. Er althans voor betalen kan. En hiermede was dan tevens de periode van Ge lukzaligheid afgesloten en stonden vluchte- laar en onderdakgever in meer zakelijk ver band tegenover elkaar. De menschen meenen het goed met de men schen. Dat wil zeggen, de liefde moet van twee kanten komen. Vluchtelingen zijn nu eenmaal beklagenswaardige schepselen die geholpen dienen te worden. Hoort hun hartbrekende verhalen en ge geeft Uw goed en bloed. De boeren en de andere landsbewoners zijn bijna altijd gulle lieden, die zich niet spoedig laten „kennen". Ze geven graag en ze geven veel. Maar dat alles duurt niet eeuwig. En ook de gulle boer kan ineens krenterig worden als het hem gaat vervelen. En dan worden de vluchtelaren ineens lastposten, die maar eens moeten omzien naar wat anders en er maar genoegen mee moeten nemen ,dat ze hun portemonnaie voor den dag halen. De menschen meenen het goed met de men schen. De vluchtelingen met de boeren en de dorpsbewoners en de boeren en dorpsbewoners met de vluchtelingen. Zoo bezien zou men de Heilstaat mogen verwachten, hetgeen het volstrekt niet ge worden is Want zoo langzamerhand zijn we gekomen in de periode, dat we zijn gaan be grijpen, dat de liefde inderdaad van twee kan ten moet komen. Niet alleen van den kant van den onderdak ver, en niet alleen van den kant van den weggevluchte. Maar: van allebei die kanten! De menschen meenen het heusch wei goed met de menschen Maar...... alleen zóó!! Vriendelijker houding jegens Duitschland. Volgens een bericht van United Press uit Istanboel laat de Turksche pers na het slui ten van de Turksch-Duitsche han delsovereenkomst thans ten opzich te van Duitschland een vriendelij ker geluid hooren. Het blad .lkrdatn" schrijft: „Tur kije heft er geen belang bij de vijand van Duitschland te zijn". De „Ekfar" noemt de overeenkomst „een resul taat van natuurlijke noodzakelijkhe den" en de „Tan" is van meening, dat „er niets natuurlijkers is dan dit". Het frontbcricht van het D.N'.B. luidt als volgt: Bij den luchtaanval op Dover die in het legcrbericht van gisteren wordt genoemd, is liet tot talrijke dramatische afzonderlijke ac ties gekomen. De Junkers duikbommenwer pers vielen de haveninstallaties van Dover in verscheidene op elkaar volgende golven met groot succes aan. zoodat waarschijnlijk belangrijke deelen van de haven voor langen tijd onbruikbaar zijn. Ondanks hevig afweer vuur dat in 't verdere verloop van de aan- valshandelingen nog werd ondersteund door het optreden van sterke Engelsche jacht- eskaders, gelukte het den Duitschen duik bommenwerpers het grootste gedeelte van hun bommen goed te plaatsen. De vier in de haven getroffen schepen met een geza- menlijken inhoud van 32.000 ton kunnen niet alleen als verloren worden beschouwd, doch hebben tevens de Engelsche Kanaal haven in hooge mate geblokkeerd. Een Duitsch gevechtsvliegtuig werd door een Britsch jachtvliegtuig geramd, doch slaagde er niettemin in zijn bommen goed gericht te plaatsen en zijn basis te bereiken. Door de botsing met het Britsche jachttoe- stel, dat daarna neerstorte werd van de duik bommenwerper het landingsgestel afgerukt, zoodat de piloot een buiklanding moest uit voeren, hetgeen bij de hooge landingssnel heid van een duikbommenwerper altijd een gevaarlijke onderneming is. Dank zij de han digheid van den piloot gelukte de buiklan ding zóó goed, dat de bemanning ongedeerd bleef. Dit feit is een nieuw bewijs voor de schitterende kwaliteit van het Duitsche ma teriaal. De Britsche jachtvliegtuigen, die den duik aanval op Dover niet konden verhinderen De Waal Onze stadgenoot de heer J. H. van 't Hooft, slaagde 30 Juli in Den Haag voor het diploma 2den stuurman groote Handelsvaart. Looze rechercheur rekent twee smokkelaars in. De Amsterdamsche politie heeft de hand kunnen leggen op eenige personen, die te gen zeer hooge prijzen koffie zonder bon verkoopen De omstandigheden waaronder deze koffie-affaire werd onthuld zijn span nend genoeg, zegt de Tel. Rechercheur van Schaik meldde zich bij een Amsterdammer aan, van wien de po litie te weten was gekomen, dat hij als tus- schenpersoon fungeerde. Hebt u koffie? Wie bent u Och, eigenlijk een boerenmannetje uit Gelderland. De tusschenpersoon liet zich toch om den tuin leiden. Wij zullen hem gemakshalve A. noemen, omdat hij de eerste schakel was van den koffie-ketting. A. bracht het „boertje" bij B. B. is de man die de koffie levert, ziet u. Ik ben maar bijzaak. Het ging in dit geval van fraude als in zoovele zaken. Langzaam aan komt men bij de hoofdpersonen en langzaam aan werd de lucht van de koffie sterker. B. verwees, niets vermoedende, den rechercheur naar een hotel aan het Damrak. Zij zouden er dan verder over spreken. De man vertelde nog, dat er pas geleden 500 K.G. koffie door de politie in beslag genomen was. Maar er zou nog wel een partijtje te leveren zijn. Ik heb de leverantie aan de overheid en zoodoende ziet u.... Ja, ja, zoodoende, antwoordde het Gel- dersche „boerenmannetje" on'noozel. Kort oor het afgesproken uur reden twee auto's in de richting van het hotel. In den eersten zat rechercheur Van Schaik, die zich naar de afspraak spoedde. Uit den tweeden stapten de rechercheurs Blonk, Brink, Wijnberg en Bennink, die zich buiten het hotel opstelden. Om zoo te zeggen be gon de koffie al heerlijk bruin te worden. Eerst zien. Binnen zat het Geldersche boerenmanne tje weldra met B. te praten, die nog in ge zelschap was van een derden persoon uit het complot, C. Geef maar handgeld. Ik heb 75 kilo gram onvolprezen koffie. i— Eerst koffie zien. Dan moeten we naar de branderij! Zij reden naar een branderij aan den Ach terburgwal. De brandtrommels waren gevuld en het bedrijf was in vollen gang. Is dat koffie? Ja, ja. Goed, stuur mij die 75 Kg. naar de Mar- nixstraat 148. De drie mannen keerden terug naar het ho tel. Bestelden koffie (nu een kop). De tele foon ging. Het bleek, dat de 75 kg. al onder weg waren naar het opgegeven adres en het boerenmannetje zou het handgeld betalen. Hij bracht dc hand naar den achterzak en haalde er geen geld doch een revolver uit. De rechercheurs, die buiten stonden, kwa men ook voor den dag, en weldra werden de totaal verblufte koffiehandelaren ingerekend. Inmiddels bracht dc knecht van de koffie branderij met een bakfiets de koffie weg. Straat en huisnummer had hij goed in zijn hoofd. Marnixstraat 148. Hij was er bijna. Voor hem was een straat een straat en een huisnummer een huisnummer. En zoo reed hij de koffie regelrecht naar... het politiebu reau Raampoort, dat in het perceel Mar nixstraat 148 gevestigd is. Nu zoowel de mannen als de koffie in „vei ligc haven" zijn, rest de politie nog te onder zoeken of de koffie, die zoowel in gebranden als ongebranden toestand frauduleus ver voerd is, van diefstal afkomstig is. Hierop bestaat een sterk vermoeden. waren eveneens inferieur aan de Duitsche begeleidende jachtvliegtuigen, zooals blijkt uit het aantal neergeschoten vliegtuigen. Tegenover een verlies van 15 Engelsche vlieg tuigen van het tvpe Spitfire en Hurricane die boven Dover zijn neergeschoten, staat een verlies van slechts drie Duitsche jachtvlieg tuigen. De hiervan afwijkende opgaven van den Engelschen berichtendienst zijn onjuist. Dat de aanval op Dover alleen militaire ob jecten gold, kunnen zelfs de Engelschen niet bestrijden. Geheel anders is het gesteld met den aan val, die de Rritsche vliegtuigen in den nacht van 29 op 30 Juli op verschillende Duitsche steden hebben ondernomen. In drie steden in West- en Zuidwest-Duitschland werden door Engelsche bommen alleen woonwijken getroffen, waardoor het leven van de Duit sche burgerbevolking ernstig in gevaar werd gebracht. Daar de „Times" zich onlangs heeft be roemd op de aanvallen op de Duitsche bur gerbevolking, is het duidelijk, dat de Engel sche oorlogvoering den aanval op de Duit sche burgerbevolking tot systeem heeft ver heven. Behoorlijke invoeroverschotten. Tengevolge van het gunstige weer der laat ste weken kunnen de oogstvooruitzichten in Roemenië normaal tot goed genoemd wor den. De peulvruchtenoogst, die in vollen gang is, is goed, evenals de haveroogst. Hier kan een uitvoer van 70.000 tot 80.000 ton ver wacht worden. Het uitvoeroverschot voor den gerstoogst, die eveneens goede kansen heeft, zal waarschijnlijk 300.000 tot 400.000 ton be dragen. De stand van de mais wordt voortdu rend beter. Uiteraard kunnen over den mais- oogst nog moeilijk voorspellingen gedaan worden, doch men verwacht, dat het normale uitvoeroverschot bereikt 'zal worden. NOORSCHE MIJNEN WEER AAN HET WERK. De mijnbedrijven in de provincie Tronde- lag, in Midden-Xoorwegen, hebben de een na den ander hun werkzaamheden weer hervat. Alle steenkool- en ijzermijnen zijn thans ge heel in bedrijf. Eenige en algemeene kennisgeving. Onze beste Man, Va der. Behuwd- en Groot vader, is op 28 Juli 1940 te Bloemendaal in den ouderdom van 72 jaar, van ons heengegaan. De crematie heeft he den te Westerveld plaats gehad. Bloemendaal: C. VOET— Rouwens A. VOET. W. VOET. Velsen: Ir. F.. VOET. H. VOET—de Vliegh. en Kinderen. Bloemendaal, 31 Juli 1940. Busken-Huetlaan 1. Deze kennisgeving is volgens de wensch van den overledene. MUNITIEDEPOT IN GIBRALTAR ONTPLOFT. Mondje dicht, daarovarl De autriteiten van Gibraltar heb ben ten strengste verboden, dat in de stad gesproken wordt over de ont ploffing van een munitiedepot. Deze ontploffing heeft zich gisteren voor gedaan. Ondanks dit zwijggebod, is het bekend geworden, dat het aantal dooden tengevolge van deze ontplof fing reeds is gestegen tot 20. „Hoe Winston Churchill den oorlog voor bereidde". Onder dit opschrift publiceert de Action Francaise een schildering van het Marseillaansche blad „Semahore". Daarin vertelt de journalist Paul Barlatier, wat een welingelichte persoonlijkheid hem heeft medegedeeld van de intriges van Churchill om den oorlog te ontketenen. Barlatier schrijft: In Januari 1939 bevonden Winston Chur chill en de toemalige Poolsche Minister van buitenlandsche zaken Beek zich met vacan tie aan de Riviera, waar zij herhaalde be sprekingen met elkaar hadden. Deze heeren streefden ernaar, den oorlog tusscheji Duitschland en Italië eenerzijds en Frank rijk en Engeland anderzijds onvermijdelijk te maken en zij schroomden er niet voor uiting te geven aan hun voornemens. Den elfden Januari 1939 gaf een „zeer ge distingeerde dame van zeldzame intelligen tie van gene zijde van den oceaan" op haar prachtig landgoed een noenmaal, waarvoor Churchill was uitgenoodigd. Ofschoon hij destijds piet van de regeering van zijn land deel uitmaakte, aarzelde hij niet met een verrassende lichtzinnigheid een verklaring over den oorlog af te leggen. Hij zeide: „Wij zullen met Duitschland oorlog voeren". Zijn gastvrouw, wier hooge politieke intelligentie door al haar vrienden geroemd werd, antwoordde hem: Hoe kunt u iets dergelijks zeggen? U bent niet gereed. Hoe kunt u een oorlog op liet oog hebben? Churchill antwoordde: „Dat geeft niets. Twee jaar lang zullen wij aardige kleine moordpartijen hebben. Daarna zullen wij door onze ingespannen pogingen den oorlog winnen". Enkele dagen later ontmoette deze dame den Engelschen staatsman opnieuw in een kasteel, dat aan een buitenlandsche per soonlijkheid behoort. Churchill kwam hier op zijn verklaringen over den oorlog terug en riep in verband met de ditmaal krachti ger bezwaren van zijn vroegere gastvrouw uit: „Dc oorlog. Wat ook kome. wij zullen hem voeren. Het zullen verschrikkelijke moordpartijen zijn, doch wij zullen hem win- PURMEREND. 30 Juli. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 20 par tijen, wegende 76.000 Kg., handel stug, hoogste prijs f 30.—, 4 stapels kleine boeren kaas, wegende 962 Kg., prijs f 35.— per 50 kilo. handel matig; 1286 Kg. boter f 1.50 1.54 per kilo. Rundèren, totaal 832 stuks: 400 vette koeien 8088 ct. per kilo, 170 gel- dekoeien f 130—210 per stuk, 157 melk- keoien f 200$25 Per stuk, 105 stieren 6275 ct. per kilo, 76 vette kalveren en graskalve ren: vette kalveren 6095 ct. per kilo, gras kalveren f 40—65 per stuk, 348 nuchtere kalveren: voor de slacht f 917. voor de fokkerij f 1523 per stuk, 62 magere var kens f 2646 per stuk, 176 biggen f 1424 per stuk, 716 schapen f 17—36 per stuk, 90 bokken f 516 per stuk, 863 lammeren f 7 14 per stuk, kipeieren f 4.254.75 per 100 stuks, eendeieren f 3.per 100 stuks. 2300 Noordhollandsrhe Blauwen (kuikens) 55—60 ct. per kilo. 8700 oude kippen en hanen: wit en rood 47Vé52!A ct. per kilo, idem blauw 5560 ct per kilo, 1900 eenden (oud) 20— 30 ct per stuk. (jong) 30—45 ct. per stuk, 2700 jonge hanen (wit en rood) 50—55 ct. p. kilo. Coöp. Centrale Eierveiling. Aanvoer: 60.000 eendeneieren f 3.10—3.30, 50.000 kip peneieren f 44.80. BROEK OP LAXGENDTJK, 31 Juli. Schotsehe muizen 3.704. eigenheimers 4.204.50. bl. dito 3.804.60. drielingen 2.10 2.90. kleine 1.50. 650 Kg. zilveniien: drie lingen 3.90. zilvernen 8—8.20. 250 Ke. sper- ciebooncri 13.8016.50. 70 Ke# snijboonen 12.50—15.90, 775 Kg. kroten 3.20—3.70, De vei ling duurt voort.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3