Anna Paulowna kan nog geen mi voor den mond wegblazen Degrelle te Brussel teruggekeerd Premiekeuringen Havertoewijzing gewijzigd INTENSIVEERING GROENTE'iEELT Marktberichten Raad Anna Paulowna Dc bombardementen op Britsche havens de rijke graan- en katoen-voorraadschuur MAAR VERLEDEN JAAR NOG NOODLIJDEND EN THANS f11625 OVER, ER IS TOCH VEEL VER BETERING IN DEN FINANTIEE- LEN TOESTAND! Men moet de Duitsche autoriteiten niet als boeman gebruiken. Vroeg of laat stoken in de nieuwe school te Breezand? De heer Waiboer wil geen vergunningsrecht betalen voor eigen geconsumeerde neutjes en voor rondjes uit zijn zak. De heer Kuiken is wel geen borreltjesdrinker, maar gunt 'n ander graag zijn afzakkertje. Ontzettende volksmenigten bij de distributielokalen. Talrijke opmerkingen over onvol doende politietoezicht, maar ge mopper over de aanstaande uitbrei ding van het corps. Onder leiding van den burgemeester, den heer Mr. M. Th. Mijnlieff, vergaderde gis termiddag de raad. Alle leden zijn aanwezig. Na goedkeuring der notulen worden de [volgende MEDEDEELINGEN gedaan. Van het Dept. van Sociale Zaken is be richt ontvangen, dat de bedragen beschik baar voor den B-steun verandering hebben ondergaan, zoodat deze gemeente voor een bijdrage in dezen steun in aanmerking komt. Teneinde het veilingsgebouw gehuurd als hulpschool weder tijdig ter beschikking te kunnen stellen, is de vacantie dier school verschoven en zal het gebouw der R.K. school te Breezand worden gebruikt, gedu rende de vacantie aan die school. Ged. Staten hebbend .d. 19 Juni j.1., goed gekeurd de 7e wijziging de gemeentebegroo- ting voor 1939 en d.d. 26 Juni j.1., de wijzi ging der begrooting voor het grondbedrijf. Ingekomen is een rapport omtrent de op 11 Juni j.1. gehouden opname van boeken en kas van verschillende comptabele amb tenaren. Ged. Staten hebben d.d. 10 Juli j.1., goed gekeurd het raadsbesluit om de kermis in deze gemeente dit jaar niet te doen door- gaan. Tot ambtenaar ter secretarie in tijdelij- ken dienst is met ingang van 1 Juli 1940 benoemd N. Keijzer, alhier. In verband met de vraag van het raads lid Waiboer in de laatstgehouden vergade ring betreffende verlating van het sluitings uur hebben B. en W. wijziging van de po litieverordening op dit punt overwogen; zij hebben daartoe evenwel geen termen aan wezig geacht. Spr. kan zich voorstellen dat dit besluit den beer Waiboer onaangenaam treft. Inderdaad, zegt de Tieer Waiboer, je schaam je om te sluiten; de zon staat nog hoog aan den hemel. Is 't goed, vraagt hij, dat ik eens een verzoek richt tot de Duit sche overheid? Voorzitter: Daar wenscht de Duitsche overheid niet over te beslissen, zij vinden het bovendien niet prettig over deze zaken ge raadpleegd te worden. Men moet de Duit sche overheid niet als boeman gebruiken, men moet zich aan de Ned. autoriteiten hou den in zaken die de Ned. autoriteiten aan gaan, anders getuigt men niet van een na- tionalen geest. De heer Waiboer wil 't niet anders doen dan met toestemming van B. en W. 't Was maar een vraag. Voorzitter zegt, dat de heer Waiboer het verkeerd begrijpt. B. en W. wenschen het niet, speciaal ook met het oog op de ver duistering. De menschen moeten nog met licht naar bed, zei de heer Waiboer; dat is juist wel goed en veilig. Ook wethouder Keuris verklaart het fu nest te vinden, als men de Ned. autoriteiten uitspeelt tegen de Duitsche. De heer Waiboer: We moeten dan maar gunstiger tijd afwachten. Voorzitter:: Die komt wel weer! VOORSTELLEN VAN B. EN W. Voorstel tot het vaststellen der voorwaar den voor het huren van de nieuw te bouwen woning bij de O.L. school II te Breezand, door het hoofd dier school. Het oordeel van het hoofd is gevraagd, de- ïe is accoord met de voorwaarden. De huur zal bepaald worden op 12% van het salaris zonder de kindertoeslag. Het hoofd heeft te zorgen voor de centrale verwarming en ge niet daarvoor vrije verwarming. De heer Op 't Veld vraagt of er voldoende kolen zullen zijn voor de verwarming. Voorzitter wijst op de mededeelingen van de regeering aan de pers, die gunstig lui den. Officieel zijn er geen berichten, eenige maanden geleden is besteld, maar ontvangen is nog niets. De installatie kan ook op één ketel stoken, bij een normalen winter zal men er wel doorkomen. Wat later beginnen dus. De heer Op 't Veld'wil juist vroeg stoken om het nieuwe gebouw droog te krijgen. Voorzitter: Laten de architecten hier maar Over oordeel en. De heer Dekker vindt het voorstel zeer ge lukkig. Zonder discussie aangenomen. 'T KAN ER NIET MEER AF. Verzoeken om vermindering van de aan- ?'at?en in het vergunningsrecht door W. Waiboer en W. Kossen. De heer Waiboer verzocht een verlaging hm ik 550 comPensatie voor eigen ge- nl u *\r, s ?ef?even consumptie. da» 7im'er 1lX)er (raadslid-adressant) zegt dat zijn verzoek een uitlokking «rh?nW#4S'" ^eer Waiboer heeft in ver- .Z8Jk!n -ziin.hcht" opgestoken en rtero ^at men hier vergeleken bij an dere gemeenten te veel betaalt. Het formu- ftn u ?n 1S zeer moeilijk, met het oog tJLv V °°p enz' Spr- verzoekt toch in de toekomst wat soepeler te zijn. 00,r,z,'l.t®r zeK.l. dat de argumenten van den neer Waiboer zijn een eigen gebruik van 50 nier en weggegeven consumpties a 20 liter, ue neer w aiboer moet niet vergeten, dat hij ('gelach')1 ^e"ru'k' e'£en inkoopsprijs heeft De heer Waiboer vindt dit wel een linke slag maar dat n'e! °P- ^'s de caféhouder nu zelf alles wil opdrinken. 4 oorzitter: Dan zouden we hem zéker la ten betalen, andere zouden we de man in zijn eigen graf helpen. Denkt U eens om de moreele overwegingen. (Gelach). De heer Waiboer blijft bij zijn standpunt. Voorzitter eveneens. De lieer Dekker zegt wanneer de hr. Waiboer vermindering wenscht, hij precies zijn ver bruik moet kunnen aantoonen. En waarom moet een kastelein, die zich de weelde per mitteert zelf gedistilleerd te gebruiken in een gunstiger positie staan dan een ander? De administratie is eenvoudig, denkt spr. éergelijkt eens met middenstanders, die de distributiebescheiden moeten bijhouden? De heer Waiboer zegt dat: het meer een vertrouwenszaak is. De heeren Hooimever, Op 't Veld en Kui ken verklaren zich tegen het verzoek. De heer Kuiken zegt geen borreltjesdrinker te zijn, wil de kasteleins echter niet tegenwer ken. Hij weet niet wat hij moet. De heer Waiboer: Stem maar tegen! De heer Kuiken: Ik gun je je borreltje graag... De heer Op 't Veld: Trek 't voorstel maar in... De heer Waiboer: Ook goed, ik zie wel waar 't heen gaat. Voorzitter: Veel kans maakt U niet! Het punt wordt afgevoerd. Op 't verzoek van den heer Kossen wordt gunstig beschikt, hier was een administra lief abuis van den heer Kossen in 't spel Van f 150.wordt het op f 125.terugge bracht. De heer Waiboer vindt 't eigenaardig, dat het personeel van 't gemeentehuis den heer Kossen niet even heeft opgebeld. Voozitter: Er is contact geweest tusschen wethouder Keuris en Kossen. De beer Waiboer: Omdat hij de b'—khou der '""u Kossen is. SCHOOLGELD. Voorstel tot het verleenen van ontheffing van een aanslag in het schoolgeld. Dit verzoek wordt ingewilligd. UITBREIDING POLITIE. Voorrstel tot het wijzigen van de begroo ting voor 1939 en 1940. Met de wijziging van de begrooting van laatstgenoemd jaar wordt beoogd machtiging te verkrijgen tot aanstel ling van twee veldwachters uit het voorma lig korps van de politietroepen. De heer Kuiken had graag van al die in gewikkelde dingen van de begrooting een toelichting thuis gehad. Dat was een goede gewoonte, is daarmee gebroken? Voorzitter: 't Is alles administratief. Spr. leest 't niet met plezier. De heer Dekker zegt, dat dergelijke toe lichtingen nooit zijn gegeven, er is geen be langstelling voor. Wethouder Keuris: Papier verkladden. De heer Kuiken: Dan ben ik zeker abuis. Hier staan wij en kunnen niet anders De heer Dekker heeft begrepen dat de benoeming van de veldwachters van hoo- gerhand wordt voorgeschreven. Persoonlijk acht spr. het redelijk er één veldwachter bij te nemen, door twee veldwachters legt men te hooge lasten op de gemeente. De heer Kloosterman is 't met den heer Dekker eens en meent, dat de raad niet ver plicht is, twee veldwachters te nemen. Voorzitter zegt dat de benoeming thans geschiedt vanuit Den Haag. De Duitsche overheid acht de bezetting der burgerpolitic te gering, die is in Duitschland veel zwaar der en de politietroepen zijn vrijgekomen. De taak van den raad is slechts het bedrag te voteeren. Doet hij dit niet, brengt Den Haag het bedrag op de begrooting. De heer Kloosterman: Wat doet zoo'n voor stel hier dan? Voorzitter: Dat is geen nieuws, dat we alleen formeel moeten besluiten. Persoonlijk is spr. steeds van oordeel geweest, dat de aad zich buiten politiebenoemingen moest houden. Als spr. hier als hoofd van de politie een voorstel doet, zal de raad wel meegaan, maar er zijn ook andere ge meenten; overigens is 't nog niet zeker, dat de veldwachters inderdaad komen. Pingelen! De heer Hooimeijer: We kunnen zeker niet de nieuwe overcomplete veldwachters tegen een lagere belooning aannemen? De heer Dekker: Dat zou niemand willen! Voorzitter zet uiteen, dat de salarissen ge regeld zijn. De heer Kloosterman: We krijgen een heel corps! De heer Hooimeyer hoopt, dat door de nieu we agenten de pro deo diensten van burgers zullen verminderen. Voorzitter acht zeker een veldwachter te Ewijcksluis noodig. Momenteel heeft men eigenlijk alleen Tputelink, want Wuys heeft eel administratief werk. De heer Kuiken blijft 't overdreven inden, als er veel kosten zijn moest men er maar niet op in gaan. Wordt er druk van bovenaf uitgeoefend? Voorzitter: Neen, er wordt alleofi maar ge zegd: het gebeurt. Het voorstel wordt aangenomen. REKENING 1939, Aanbieding van de rekening over het dienstjaar 1939. Er is een batig saldo van f 11625.85 Het zal wel meevallen, denut voorzitter, maar men is er nog niet. 't Is mooi, als men rekent dat men een goed jaar geleden nog noodlijdend was Men kan toch nog geen veer voor z'n mond wegblazen, men moet rekenen met mindere belasting opbrengsten. Als le den der commissie tot nazien worden be noemd de heeren Op 't Veld, Waiboer, Hooi meyer, Schraa. RONDVRAAG. De lieer Kuiken vraagt of er al iets ge hoord is over de stopplaats te Breezand. Voorzitter: Geen termen aanwezig. De heer Kuiken: Ik dacht 't wel. Voorzitter: Over een poosje kunt u mis schien wel met een electrische trein naar Leeuwarden. De heer Op 't Veld: Dan wordt Willem Wai boer, stationschef aan 't Ainstelmecr! (Ge lach). De heer Dekker vraagt ten aanzien van de distributie andere maatregelen te treffen voor de tijdsverdecling. Er moet thans lang worden gewacht. Wijkverdeeling of iets dergelijks acht. spr. aanbevelenswaardig, dan voorkomt men ontzettende opeenhoopingen. 's ochtends vroeg staat men er al. De politie verordening ten aanzien van verbranden van vuil op bepaalde uren wordt ernstig overtreden, is spr's tweede klacht. Voorzitter: Daar heb ie 't! Daarvoor is óók een veldwachter noodig, er is thans geen tijd voor. Dan nog vraagt de heer Dekker naar ver huring van Cérés. Het distributiebedrijf is geen gemeentelij ke aangelegenheid, maar voorzitter wil wel eenige inlichtingen geven. Men zal een proef nemen met splitsing in letters. De politie heeft geen tijd om procesjes- verbaal te schrijven voor overtredingen die de heer Dekker noemde. Cérès komt later in bespreking, misschien is het beter, deze zaak nog wat aan te houden en wel zóólang tot men een oordeel heeft over de bloembol lenexport. De heer Strooper wenscht meer politietoe zicht bij de barakken, jongens trekken vrou wen en meisjes van de fiets. enz. Voorzitter zal. met de opmerking rekening houden, hem hadden nog geen klachten be reikt. De heer Kloosterman zou willen, dat de distributiedienst rekening hield met de be langen der burgerij. Men werd ontboden en er was geen ambtenaar tusschen 12—1 in 't Gezellenhuis. Voorzitter hoort het voor 't eerst, doch zal maatregelen nemen. Voorts wil de heer Kloosterman meer fris- sche lucht in het urinoir bij het raadhuis, t Is een vieze boel. Voorzitter zal het onderzoeken! Hierna sluiting. De Rexistenleider Leon Degrelle is gister avond, in gezelschap van eenige journalis ten, die hem te Parijs hebben afgehaald, te Brussel teruggekeerd. Zijn gezondheidstoe- toestand is bevredigend, maar hij moet zich nog ontzien. De Britsche minister van scheepvaart Cross, heeft in een radiorede verklaard, dat het optreden van den vijand te allen tijde plotselinge wijzigingen in het gebruik van Britsche havens noodig zou maken. Associa ted Press ziet hierin de eerste officieele er kenning van Britsche zijde, dat enkele der grootste havens van Engeland practisch ge sloten zijn, terwijl in andere het normale verkeer in sterke mate den weerslag van de oorlogsgebeurtenissen heeft ondervonden. JEUGDHERBERG „DE ZEVENSPRONG". Per 1 Augustus is „De Zevensprong'" te Petten definitief als jeugdherberg gesloten. Onaangemelde trekkers worden zonder pardon teruggezonden. Geen plekje cultuurgrond moet onbenut blijven. N a a 1 d w ij k: Leek het voorgaande ja ren wel eens, als door gebrek aan afnemers te veel produceerden, nu moet er geen plekje cultuurgrond onbenut blijven, deelde de rijks- tuinbouwconsulent en directeur v. den proef tuin van het Zuidhollandsch glasdistrict, ir. J. M. Riemens, ons mede. De bodem moet tot de hoogst mogelijke productie worden gebracht, daarbij voorop stellende, dat de natuurlijke vruchtbaarheid bewaard moet blijven. Om dit doel te bereiken, zullen de tuinders de noodzakelijke grondstoffen, als mest en bestrijdingsmiddelen, zoo economisch moge lijk moeten aanwenden, d.w.z. èn naar hoe veelheid en naar samenstelling alleen daar toepassen, waar het nuttig effect het grootst is. Genoemde rijkstuinbouwconsulent heeft zich thans met een waarschuwing tot de kwe kers in Nederland's grootste en intensiefste tuinbouwstreek, het Zuidhollandsch glas district, gewend, waarin hij hun de noodige richtlijnen geeft, teneinde de tuinbouwpro- ductie zoo hoog en goed mogelijk te kunnen opvoeren. Met klem vestigt de directeur van den proeftuin van het Zuidhollandsche glas district er de aandacht op, dat afvalstoffen, die tot mest verwerkt kunnen worden, niet verloren mogen gaan en dat de kustmest- stoffen alleen aangewend mogen worden, als de bodem en het gewas er behoefte aan heb ben. De premies. De uitslagen te Anna Paulowna zijn: 1 en 2-jarigen: geene, 3-jarigen: Bowiera. M. van Wieringen, A. Paulowna, 3e pr.; 46 jarigen: Zonjaa. P. Saai, Wieringerwaard, 3e pr. Zinnia, C. W. Waiboer, A. Paulowna, 3e pr. Te Wieringen was de uitslag! 1-jarigen: geene,; 2-jarigen: Celda, Jb. Dekker, Wieringen, 3e pr..; Conelli, J. Veer- dig Sr., Wieringen. 3e pr.; 3-jarigen: Blanka D. Jac. Mulder, Wieringen. 3e pr. De toegekende premies zijn alsvolgs ge waardeerd: 1 jarigen: le premie 20.2e premie 15.3e premie 10. 2 jarigen: le premie 30.2e premie 20.— 3e premie 15.—. 3 jarigen: le premie 35.2e premie 25.3e premie 15. Guste merrién: le premie 30.2e pre mie 20.3e premie 15. Merriën met veulen: 1e premie 30. 2e premie 20.3 premie 15. DE COLLECTE. De inzameling, gehouden voor het Nati onaal Hulpcomité 1940, heeft tot resultaat ge had, dat f2146.25 kan worden afgedragen. WERKLOOZEN. Er staan thans 32 personen als werkzoe kenden ingeschreven. Hiervan komen 22 niet voor steun of werkverschaffing in aanmer king. CALLANTSOOG Toezegging wordt niet gehand haafd. Bij moeilijkheden toe wijzing mengvoeder. Het Rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be-, kend, dat, aangezien gebleken is, dat verschillende bedrijven van de havertoewijzing voor de paarden min of meer belangrijke hoeveel heden hebben overgespaard, onder de gegeven omstandigheden beslo ten is, deze hoeveelheden niet zon der meer ter beschikking van de betreffende veehouders te laten. De oorspronkelijke havertoewijzing voor de paarden was verleend tot 15 September 1940. Aangezien thans- van alle bedrijven de nog resteerened granen worden ingenomen, kan met het oog op de uit te oefenen con trole deze toezegging niet meer worden ge handhaafd. Immers, het is zeer moeilijk na te gaan of de haver, welke voor de paar den aanwezig zou zijn, afkomstig is van de toewijzing, dan wel op andere wijze verkregen werd. In die gevallen, waarin de landbouwers in moeilijkheden zouden geraken, omdat geen voldoende voeder voor de paarden aanwezig is, zal worden voorzien door de verstrekking van een toewijzing mengvoe der. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN AUTOBUS Nabij de watervallen van Chvhoga (Ohio) is een autobus door een trein gegrepen. De autobus werd volkomen vernield. Ruim der- lig inzittenden vonden den dood. VLUCHTELINGEN. Het aantal geregistreerde vluchtelingen^ in deze gemeente bedraagt niet minder dan 738. Dit is in verhouding met het zielental 1060) zeer veel. OORLOGSSLACHTOFFERS. Wederom heeft Callantsoog op het rustige, vredige kerkhof een laatste rustplaats gebo den aan een, die viel in den strijd om zijn vaderland. Thans was het een Fransche ad judant-officier, die Maandagmiddag met militaire eer werd begraven. De indentiteit van dit, uit zee aangespoelde lijk kon tot in de finesses worden vastgesteld aan de hand van op hem gevonden papieren. Dit was niet het geval met het eveneens op Zondag j.1. aangespoelde lijk van een softlaat. Bij de begrafenis waren burgerlijke en mi litaire autoriteiten weer aanwezig. De Burge meester en de Duitsche commandant hebben eenige woorden gesproken. Eeresalvo s wer den tot slot gelost. SCHAGEN. 1 Aug. 17 Paarden f 300—S00. 31 geldekocien, (magere) f 150210, 60 idem (vette) 220 325, 12 kalfkoeien f 230—300, 43 nuchtere kalveren f 10—20. 50 magere schapen f 16— 2-4. 402 idem (vette) 2635, 175 lammeren 9 21, 8 bokken en geiten 3242, 42 biggen 16—20, konijnen 0.40—1.20, 73 kippen 0.601. NOORDSCHARWOUDE, 1 Aug. Schotsche muizen 3.704, grooten 3.70, eigenheimers 4.50. bl. dito 3.90i.90. drie lingen 2.202.90. kleine 1.501.80. uien 1.20 2 drielingen 5.30 gene nep 55 20 drielin gen 2.20—2.60, zilvernep 8—8.50, spercieboo- nen 11.80—13.90. kroten 2.40, roode kool 3. witte kool 22.40. BROEK OP LANGENDIJK. 1 Aug. Schotsche muizen 3.704.30, eigenheimers 4.50—4.70. bl. dito 4.30—4.80. drielingen 2.50 3.10. kleine 1.60. 180 bos peen 4.60—4.70, 2015 Kg. spercieboonen 12.3(115.40, 90 Kg. snijboonen 11.3011.70, 1050 Kg. kroten 2.60 —3.30. 1950 Kg. tomaten: A 14.20—14.50, B 14.—, C 13.—, CC 10.20, 144 Kg. druiven: Alicant 41.30, Frankenthalers 41.4050.80, tuinboonen 4.—. Veiling duurt voort. AMSTERDAM. 31 Juli. Veemarkt. 257 Vette kalveren: le kw. 68—78 ct., 2e kw. 5S66 ct., 3e kw. 52—56 ct. per Kg. levend gewicht. Overzicht: Vette kalveren ruime aanvoer, handel zeer traag, hoogere prijzen. Nuchtere kalveren zeer matige aanvoer, vlugge handel, prijzen vast. BRIEF UIT KAIRO. SOEDAN NA DRIE DAGEN KOMT HET KATOEN ZAAD REEDS OP. GROOTE DRUKTE EN BEWEGING IN JANUARI, DE OOGSTMAAND. (Eigen correspondentie). De landschappen in den Soedan dragen een buitengewoon verschillend karakter. Het gebied, waarin zich de Italiaansche op- marsch voltrekt, behoort voor een deel tot de steppe, waarin de doornige struiken thuis behooren, die geen bladeren dragen, doch een soort schubben met doornige uitsteek sels. Voor een ander deel is de bodem be groeid met gras. dat in het regenseizoen hoog opschiet. Hier groeit ook de „gummi- acacia". die de Arabische gom oplevert, een belangrijk uitvoerartikel. In de bergen kan men nog den wilden ezel en het wilde ischaap aantreffen. De bevolking bestaat in hoofdzaak uit no maden van Arabischen oorsprong. Overal, raar voldoende regen valt, is het land ruchtbaar en geschikt voor landbouw. Er .rordt voornamelijk graan en katoen ver bouwd. Er behoort slechts eenig organisa tietalent toe om dit gebied tot een waarde volle economische voorraadschuur te maken KATOEN SPEELT DE HOOFDROL. In dit Noord-Oostelijke deel van den Soe dan werd in het jaar 1906 het belangrijke spoorwegtraject van den Nijl naar de nieuw aangelegde haven Port Soedan geopend. Dit is als het ware de economische zenuw van den Soedan. Van deze, van het Westen naar het Oosten loopende spoorlijn loopt een zij lijn naar het Zuiden, in de richting van de bergen van Abessy'nië; deze zijlijn eindigt bij de door de Italianen veroverde grensves ting Kassala. Later heeft Kassala een verbinding gekre gen met de Roode Zee over het Tokargebied door middel van een modernen autoweg. Langs dezen weg vervoeren de vrachtauto's van de „Kasala Cotton Companv" de kost bare katoen. Voorts loopt een niet minder belangrijke weg in Westelijke richting. De ze vormt de verbinding met de stad Sennar de verzamelplaats van het nog veel uitge breidere katoengebied van Gesirah. Door middel van deze beide hoofdwegen en de genoemde spoorwegen, is de groote koren- en katoenschuur van den Soedan ontsloten en onmiddellijk aangesloten aan het we reldverkeer. Juist in dit gebied vinden de Italiaansche militaire operaties in Oost- Afrika plaats. Terwijl het katoengebied tusschen den Witten en den Blauwen Nijl, de Gesirah- driehoek. een geweldige oppervlakte be slaat. welke door middel van kanalen van het noodige water wordt voorzien, geschiedt de aannlant van katoen in de Baraka-delta bij Tokar aan de Roode Zee en voor een deel ook bij Kassala op ge heel andere wijze. Hier vindt de watervoor ziening plaats op geheel natuurlijke wijze door de van de Ahessvnische bergen stroo- mende rivieren. De aangeslibde grond be hoeft niet geploegd te worden en elk jaar kan de kantoenaanplant worden uitge breid. DE MENSCH ZAAIT DE NATUUR ZORGT VOOR DE REST. Hier groeit ook de beste katoen, die in geheel Afrika te vinden is. Gewoonlijk wordt de katoen aangeplant op grond, die in gedeelten wordt verpacht, doch hier volgt men een andere methode. Elk jaar wordt door beambten van het groote katoen-syn dicaat de aandeelen zijn bijna uitsluitend in het bezit van Engelschen het gebied afgepaald, waarop katoen mag worden ge plant. Nu wordt het uitzetten van het zaad overgelaten aan de' nomaden. Dit zaaien eischt niet de minste moeite: met een stok wordt een gat in den grond gestoken die uit slijk bestaat en hierin het zaad ge legd. dat door het syndicaat wordt ver strekt. Reeds na verloop van drie dagen steekt het plantje het hoofd boven den grond uit.' Wanneer zich nu overal de groene sprieten vertoonen, is het eerste deel van het werk afgeloopen. De nomaden drijven hun vee bijeen en trekken er mede de koele bergen in, terwijl in de vlakte de gloeiende Afri- kaansrhe zon verder het noodige verricht en de weldra overvloedig neerstroomende re gen het werk voltooit. Januari is de maand, waarin de oogst kan worden binnengehaald. Nu is alles leven en bedrijvigheid op de katoen velden. Niet al leen de pachters tijgen aan het werk, maar van alle zijden stroomen werkkrachten toe, die in korten tijd wat geld willen verdienen. ZELFS DE MEKKAGANGERS HELPEN MEDE. Het is ook gebruikelijk, dat de arme Mek- kagangers hun reis zoo inrichten, dat zij juist in den tijd. dat de katoen wordt ge oogst. hier aankomen om wat geld op de verre reis te verdienen. De bevolking van dit gebied wordt plotseling tien maal zoo groot als andere en alles plukt katoen. Natuurlijk moet hierbij het noodige toezicht worden gehouden. Niet overal in het Kassala-gebied heeft men dit alles echter zoo kunnen organisee- ren. Waar men voor den aanplant is aan gewezen on den regenval of waar de noma den geen lust aan den dag leggen om ka toen te planten, moet men naar andere middelen omzien. Doch zooveel is zeker, dat zich hier een rijk landbouwgebied be vindt. waarvoor zich nog tal vftn perspectie ven openen.

Heldersche Courant | 1940 | | pagina 3